Lle Jaarean? DINSDAG 14 MEI 1935 No. 23049 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ZOMERTIJD! STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3P cts^ per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -t- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dii nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. In den komenden nacht gaat de lomertijd in. Het verdient derhalve aanbeveling ledenavond voor het naar bed gaan de Jokken en horloges één uur vooruit zetten, dus van 10 op 11 uur, enz, AFSCHEID BIJ DE POLITIE. Agent J. Houwer. 3a een ruim 30-jarige dienstvervulling de Leidsche politie heeft de agent 1. Houwer gistermiddag in de theoriezaal s 'net politiebureau en in tegenwoordig heid van superieuren en collega's afscheid ran het corps genomen. Namens de collega's sprak de agent |f Zwart woorden vaar afscheid, Spr. wees le.'op, hoe Houwer zich in zijn veeljarigen flensttijd in het corps vele vrienden heeft feemaakt en op een eervollen staat van flenst kan terugzien. Spr. eindigde met iet uitspreken van den wensch, dat het Loffelijk blijk van sympathie en vriend pap, dat spr. tevens aanbood i vier stoe- Houwer nog menigmaal zal herinne- ïaan de vele goede oogenblikken in zijn wpbaan en aan de talrijke vrienden, die ,i in het Leidsche politiecorps achterlaat. De onmiddellijke chef van den schel lenden politieman, inspecteur K. W. Wijk, pide Houwer niet alleen te waardeeren s politieman, doch hem bovenal te achten zijn persoonlijke kwaliteiten als bensch. Spr. wenschte Houwer nog vele [!Kde jaren temidden deT zijnen toe. Nadat de scheidende met een enkel bedankt had voor de vriendelijke «spraken, bestond gelegenheid voor de pouega's om met een fermen handdruk afscheid te nemen, waarvan een druk ge- werd gemaakt. DE MOLEN „DE STIER". iBet gemeentebestuur zal tot gedeeltelijke slooping overgaan. Maar op kosten van den eigenaar! JJ') hebben onlangs de aandacht geves- l-ïd op het gevaar, dat den bekenden ■TO.en ,,de Stier" aan de Houtmarkt be- joreigde in den vorm van een schrijven I an he. gemeentebestuur aan den eige- 1 p" waarin deze werd vermaand den molen te doen restaureeren. I ™®2ezlen de eigenaar bij een kostbare |*~Juratie niet het minste belang heeft ■«naë gemeente niet bereid bleek om den |j;on<|. waarop de molen staat, te verkoo- I tp?i daarop een langdurig servituut te IkI heeft de molenaar aan deze l-wunatle niet voldaan, waarop hij heden- |u van het gemeentebestuur bericht Iwh he voorgeschreven werk- I .„:®heden op Uwe kosten zullen doen I n en daarmede 17 Mei a.s. een 1 «j*ang zullen doen maken. I it™i jer'£Zaamheden zullen omvatten het l«t ren van de kaP, het sloopen van I m »aSrad' 'let zakken van de roeden Ju- he as, het wegbreken van de stel- I jt' het weer aanmetselen der gaten door I bak vaP he stelling gemaakt en het I ?h van "een schuine houten kap onder l tnk .i van Plus minus 30 graden met '«dekking en het noodige metselwerk hoeren ankers. De kosten worden ge- op f. 1000.-." 1 y„am"" dus niet te elfder ure een op- 'J* wordt gevonden, zal deze fraaie Ie* den langsten tijd het stadsbeeld I gesierd. KINDERZANG IN HET VAN DER WERFFPARK. De commissie voor de Kinderfeesten op 31 Aug. heeft op 22 dezer, 's avonds 7 uur In het v. d. Werffpark een zanguitvoering georganiseerd van leerlingen van de la gere scholen hier ter stede uit de 6e klasse. Gezongen zullen worden: Wilhelmus, Zomerfeest, Liedje van de Mei, Mei, Te Voet en tot slot nog eens het Wilhelmus. TYPOGRAFEN-CURSUS. Uitreiking der diploma's. De handzetters- en drukkersleerlingen welke na een vierjarigen cursus aan het einde van hun leertijd waren gekomen, kwamen gisteravond voor de laatste maal bijeen, daartoe opgeroepen door de dis- tricts-leerlingen-commissie voor Lelden en Omstreken, welke hun bij deze gelegen heid de verworven diploma's zou uitrei ken. De avond, die gehouden werd in den foyer van „Den Burcht", was goed bezocht, Iets waartoe de opkomst van vele ouders, ultgenoodigd door de commissie, bijdroeg. De voorzitter van de commissie, de heer S G. van Looy, opende met een woord van welkom, speciaal richtte hij zich tot den heer Mulder, vertegenwoordiger van het district en verder tot de afgevaardigden van verschillende organisaties en de aan wezige leeraren van de Ambachtsschool. Zes A zeven jaar geleden, aldus spr. was de regeling van het vakonderwijs slecht tc noemen. Dank zij echter dë groote mate van medewerking der verschillende erbij betrokken instanties, kon er een be hoorlijke cursus worden opgericht, waar mede het, ondanks de tijdsomstandig heden, steeds crescendo is gegaan. Dit geldt eveneens voor de resultaten der eindexamens. Nadat spr. nog een speciaal woord van dank had gericht tot den heer van Doorn, leeraar in de Nederlandsche taal aan de Ambachtsschool, reikte de heer Koenen de diploma's uit. De heer van Looy, hierna nogmaals het woord nemend, wenschte de geslaagden geluk en wees er op, dat, wil men een goed typograaf zijn, men steeds ..bij" moet blijven Dit is iets wat vooral de geslaagden niet moeten vergeten en dat zij vooral nü het besef moeten hebben: iets wat je in je jeugd leert, wordt gewoonte op la teren leeftijd. Vervolgens vertelde de heer Pont een en ander over de examens en de moeilijk heden, die zich daarbij voor kunnen doen. Nadat de heer van Ham, namens de ouders de commissie voor haar bemoeiingen had bedankt, de heer van Doorn nog een ernstig woord tot de geslaagden had ge richt en de heer Wittenaar het woord had gevoerd namens de typografenorganlsatles, werd de avond door den heer van Looy, die eerst nog op enkele gestelde vragen had geantwoord, gesloten. Tenslotte zij nog vermeld, dat geslaagd zijn als handzetter: L. Boom, C. Goedhart, H. de Graaf, G. Molenaar, J. van Nieuwen- hoven, J. Oppelaar, N. van der Walle. M. W. van der Weel, J. van der Zeeuw en P. Zitman. Als drukker: G. van Ark, J. A. J. Beu kers, J de Bruin, L. Guldemond. C. van der Ham, A. Kamphues, H. Rijnsburger, H. R. Scheer, A. W. van Steenbergen, M. Tromp, J. N. Verweij en H. J. Vester. Niet geslaagd zijn: 5 handzetters. 6 druk kers en 1 zetter-drukker, waarvan 2 leer lingen voor de tweede maal. DE ALGEMEENE TOESTAND. Laval te Moskou De conferentie van den Balkanbond gesloten. De correspondenten van de Fransche bladen, die van de aankomst van Laval te Moskou getuigen waren, melden, dat zij heel hartelijk was zoowel van den kant der overheden als van het publiek. De menschen od straat juichten de ministers toe: er was sympathie, maar geen geest drift in de lucht. De Fransche Journalisten zijn vooral ver rast over de vele soldaten op straat en hun uitstekende utrusting. Laval vernam den dood van Pilsudski uit den mond van Litwinof toen hij uit den trein stapte. Na een eerste kort onderhoud met Lit winof heeft. Laval zich naar het graf van Lenin op het Roode Plein begeven. De eerste Fransch-Russische besprekin gen hebben middags plaats gevonden. Van Fransche zijde namen daaraan deel: Laval. Leger. Rochat en ambassa deur Alphand. Van Russische zijde: Litwi nof. Krestinski en Potemkin. Verklaard wordt dat de bespreking in een vriendschappelijke atmosfeer is ver- loopen en alle problemen betroffen heeft, die voortvloeien uit het Parijsche pact. Laval heeft o.m, rapport uitgebracht over zijn besprekingen te Warschau. Bovendien werd over het door Duitsehland tijdens de conferentie van Stresa gedane voorstel in zake een regoniaal niet-aanvalspact zonder verplichting van wederzüdschen bij stand voor alle betrokken staten gesproken. Heden worden de onderhandelingen voortgezet, Litwinof heeft gisteravond ter eere van Lava] een diner aangericht, waar beide staatslieden het woord voerden. Daarna vond een groote receptie plaats, waaraan de leden van het diplomatieke corps van de regeering en andere autoriteiten deel namen. 8 8 De conferentie van den permanenten raad van de Balkan-entente is gistermid dag beëindigd. De ministers van Buitenlandsche Zaken Titulescu. Roesjdi Aras. Maximos en de plaatsvervanger van den Joegoslavlschen minister van Buitenlandsche Zaken. Poe- ritsj. werden door koning Carol in ?e- meenschappelijke afscheidsaudientle ont vangen. In het slotcommuniqué wordt o.m ver klaard: dat. de permanente raad zeven keeren is biieen gekomen den algemeenen toestand in Europa breedvoerig heeft be sproken en tot de bevredigende conclusie is gekomen dat de toestand op den Balkan geen enkele reden tot ongerustheid geeft. De Raad constateerde met vreugde de tot standkoming van het Fransch-Sovjet Rus sische verdrag, waarin hij de basis ziet van de toekomstige organisatie van de veilig heid in Oost Europa. De Balkan-entente is voorts principieel bereid steun te verleenen aan het te Rome gesloten accoord. De Raad heeft besloten: 1. De uitbreiding van het ruilverkeer zoowel binnen den Balkanbond als tegen over derde staten; 2. Uitbreiding en verbetering der ver keersmiddelen: 3 Bevordering van het verkeer en 4 Bestudeering van bank-techniscne kwesties. Er zullen jaarbeurzen en tentoonstellin gen worden georganiseerd om een beter BEKNELD GERAAKT. EINDEXAMENS H.B.S. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald dat de eind examens der B.-afdeeling van de Gem. H.B.S alhier zulen worden afgen.men op 17. 18. 19. 20, 21. 22. 24. 25. 26, 27 en 28 Juni, die der R.K. H.B.S. alhier op 29 Juni, I, 2, en 3 Juli en die der Chr. H B S. alhiet op 4, 5, 6, 8, 9, 10 en 11 Juli. Als des kundigen voor deze drie scholen zijn aan gewezen prof. dr. A. J. de Sopper alhier, ir. G. van Rij te Amersfoort en dr. H. A. W. Aten te Hilversum, Aan de Gent. H.B.S. voor Meisjes alhier zullen deze examens worden afgenomen op 2 en 3 Juli, aan de Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn op 27. 28 en 29 Juni en 1 Juli Als deskundigen zijn hier aangewezen ir. J M. Rademaker alhier, ir. F. Liebert In Den Helder en dr. F. W. Stapel te 's Gravenhage. Aan de Bijz. H.B.S. te Voorschoten zijn de data 6, 8, 9, 10 en 11 Juli en de deskun digen A. J. A Busquet te 's Gravenhage en dr. Z. Stokvis, eveneens te 's Graven hage. Als deskundigen zijn elders aangewezen mevr. H. Ph. Overeynder-Mesenig, mej. dr. C. Serrurier en prof. dr. J. de Zwaan allen alhier, dr. W. L. de Vreese te Voorschoten en d. J. Heinsius en mr. dr. E. Tekenbroek te Wassenaar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen H. D. Sala, Nieuwe Rijn 14, Leiden; spie gel- en lqstenfabriek en kunsthandel. Overleden eigenaar H D. Sala, dd. 5 Mei 1935. Hoenderpark La Callina. Donklaan 29, Voorschoten: hoenderpark en handel in pluimveevoeders. Bovengenoemde zaak is als filiaal ondergebracht bij het Pluimvee- bedrijf H. van Klaveren, te Sassenheim. Schippersknecht levensgevaarlijk gewond. Hedenmorgen omstreeks kwart voor ne gen is de 20-jarige schippersknecht G. H„ afkomstig uit Boskoop en varende op den Katwijkschen logger „De Dageraad", nabij de Rijnzichtbrug in het Galgewater, be kneld geraakt tusschen het achterschip van een aan den wal gemeerde aak en de roef van zijn eigen schip. H. wilde voorkomen, dat een lantaarn werd ver nield doordat het achterschip van de aak door de zuiging naar den logger werd ge trokken. Hij had er evenwel geen erg in dat dit achterschip hoog boven den logger uitstak tengevolge waarvan hij met zijn onderlijf bekneld raakte tusschen achter schip en roef en een ruit uit die roef in zijn buik werd gedrukt. Zwaar gewond is de jongeman door den Eerste Hulpdienst naar het Sint Elisabethziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 3e programma der wekelijksche Orgelavonden in de Hooglandsche Kerk, door den heer Feike Asma. bevat morgen avond werken van eenige Nederl. compo nisten. C moll Praeludium et Fuga van Bach, Gebed des Heeren sonate van Men delssohn en Sonate III van Guilnfont. De toegang is vrij. In het geïllustreerd wereldnieuws in het Trianon- en Lido-theater is sedert gisteravond een filmpje opgenomen van den voetbalwedstrijd BelgiëHolland. Bij de politie is een onbeheerd gevon den dames- en een dito heerenrijwiel te bevragen. begrip der nationale producten te bevor deren. In de kwetstle van de oprichting van een Balkan-bank is een door de Turksche delegatie Ingediend voorstel besproken. 8 8 8 De Volkenbondsraad heeft een commissie van dertien mogendheden ingesteld, welke de sancties zal bestudeeren welke toege past zullen kunnen worden op de schen ding van de internatonale verplichtingen. De commissie zal 27 Mei bijeenkomen. Het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken werkt op het oogenblik een aanvrage uit voor opneming van China als permanent lid van den Volkenbonds raad. De aanvrage zou on de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad door den Chineeschen gezant te Bern worden In gediend. o ENGELAND. De luchtmacht-politiek. Een deputatie van de luchtvaart-com missie der conservatieve partij heeft zich naar Mac Donald, Baldwin en Sir Philip Sassoon begeven, om de duidelijke verze kering te geven, dat de regeering den steun van de meerderheid in het Lagerhuis zal hebben voor de maatregelen ter verster king van de Britsche luchtmacht. De „News Chronicle" bericht, dat Don derdag j.l. in een vertrouwelijke bijeen komst van 150 conservatieve Lagerhuis leden een scherpe aanval op de buiten landsche politiek van de regeering is ge daan. vooral op de houding van Sir John Simon. Sir Austen Chamberlain zou zich hebben uitgesproken voor een drie-megeodheden- pact tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Thans is ook een vergadering belegd van de aanhangers van Sir John Simon. BINNENLAND. De candidatenlijsten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen te Leiden. (Laatste Ber., Ie Blad.) H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar Brussel (Binnt.uland, 3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). De stap van mr. Marchant (3de Blad). Begrafenis van mr. Harm Smeenge, te Assen (Binnenland, 3de Blad). Het monopolie der Ned. Omroep-Zender. Maatschappij; de Huizer zender buiten gebruik (Binnenland, 3de Blad). Ir. Mussert heeft tegen dr. Henri Polak een klacht ingediend wegens opruiing tot moord (Binnenland, 3de Blad). Moordaanslag te Assen; een man en een vrcuw gewond. (Laatste Berichten, le BI.). FRANKRIJK. De gemeenteraadsverkiezingen. Het Fransche ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft een overzicht gepu bliceerd over de resultaten der gemeen teraadsverkiezingen. Dit overzicht beves tigt, dat de communisten winst hebben te boeken. Deze resultaten zijn: Communisten 91 (winst 431 Socialisten 168 (verlies 7) Neo-socialisten 15 1) Republ.-socialisten 35 13) Radicaal-socialisten 221 4) Onafhank, rad.-soc. 47 7> Links-Republikeinen 145 11) Rep. Demorcrat. Ver... 167 16) Conservatieven 9 0) Nog onzeker 17 De „Paris Midi" ziet in de overwinning van de uiterste linkerzijde een ernstige waarschuwing voor de burgerlijke partijen die zeer spoedig vernietigd zullen worden, wanneer zij niet besluiten tot samenwer king. Het land eischt een dergelijke een dracht. Uit verscheidene deelen van Frankrijk worden ernstige verkiezings-onlusten ge meld. Te Grenade in het departement Haute Garonne hadden bij het bekend worden van den uitslag botsingen plaats, waarbij drie personen zwaar werden gewond. In verscheidene plaatsen in het Depar tement du Nord hebben aanhangers van het Marxistische front optocht georgani seerd om te protesteeren tegen de neder laag van hun candidaten. Het ingrijpen van de politie leidde tot hevige gevechten, waarbij 10 personen werden gewond en 20 gearresteerd. De plaatselijke stembus-nederlaag van de Marxisten heeft eveneens tot bloedige botsingen geleid te Monceau les Mines, waar het raadhuis door de vereenigde socialisten en communisten werd belegerd. Eerst nadat de politie krachtig optrad, kon de burgemeester met zijn raadsleden uit de moeilijke positie worden bevrijd. Minster-president Flandin heeft de kliniek verlaten, waarin hij wegens het breken van een arm was opgenomen en is naar zijn ambtswoning teruggekeerd. Een speciaal apparaat maakt het mo gelijk. dat de minister-president eiken dag reeds iets kan werken. De doctoren hebben hem echter aangeraden zich voor- loopig eenigszins tc ontzien. BUTTENLAND Laval's verblijf te Moskou (Buitenland, lste Blad). Na Pilsudski's sterven (Buitenland, le Blad). Amerika's minister van financiën Mor- genthau voor de radio (Buitenland, lste Blad). Nieuwe nota van Abessynië (Buitenland, lste Blad). Ernstige mijnramp in China; 400 slacht, offers (Tel., lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITE. WIJ KOMEN WOENSDAG BIJ U AAN! ZWITSERLAND. Dreiging van Goering. Volgens de „Basler Nachrichten" is Goe ring in een te Freiburg i. Br. gehouden redevoering te velde getrokken tegen de uitlatingen van een deel der buitenland sche pers, en speciaal van de Zwitsersche, ten aanzien van Duitsehland „Indien de volken meenen," aldus Goe ring, „dat zij hun pers niet het zwijgen mogen opleggen, dan zullen zekere landen, en voornamelijk die, welke van het toe risme moeten leven, niet moeten denken, dat wij zullen doorgaan, met hun ons goede geld te brengen." Commentaar leverend op zijn rede schrijft de ,3und": Noch het Zwitser sche volk, noch de pers zullen zich door de Duitsche bedreigingen laten beïnvloeden. Ook andere bladen reageeren in scherpe bewoordingen. U STELT OMS TOCH MIET TELEUR POLEN. Pilsudski's dood. Het Poolsche kabinet heeft in verband met het overlijden van maarschalk Pil- j sudski eenige belangrijke besluiten ge nomen. Besloten is o.a. de bijzetting van Pil sudski op staatskosten te doen geschieden. Alle theatervoorstellingen zullen tot den dag der begrafenis worden opgeschort. Behalve de militairen zullen ook de ambtenaren voor den tijd van zes weken zwarte rouwbanden om de mouw dragen. De leden der regeering hebben 5.500 zloty bij elkaar gebracht, welk bedrag voor de oprichting van een gedenksteen voor den maarschalk te Krakau zal worden ge bezigd. De begrafenis zal waarschijnlijk op 18 M'i te Krakau plaats vinden. Vóór de teraardebestelling zal de me nigte voor de katafalk, waarop het stof felijk overschot zal worden opgebaard, de- fileeren. In verscheidene fabrieken hebben de ar beiders ten teeken van rouw het werk gestaakt. De posterijen hebben een zwarten rouw- postzegel met het portret van Pilsudski uitgegeven. De minister van Onderwijs heeft een oproep uitgevaardigd aan de Poolsche jeugd, waarin gezegd wordt: „Gij allen hebt maarschalk Pilsudski gekend en lief gehad, niet alleen als uw opvoeder, maar ook als den besten vriend van de jeugd. Hij zal voor u en de toekomstige geslach ten het symbool blijven van de eer en van het groote Polen." Naar verluidt, zal de Fransche regeering bij de bijzettingsplechtigheid vertegen woordigd w-orden door Laval en maar schalk Pétain. Bovendien zal een militaire delegatie naar Warschau vertrekken. Goering zal waarschijnlijk de Duitsche regeering vertegenwoordigen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1