ollandsche voetbalzege te Brussel Maandag 13 Mei 1935 No. 18 en gave Oranjeploeg, die vooral <n de eerste helft veel sterker was. Smit en Bakhuys scoorden de doelpunten. halle caldenhove van run pauwe anderiessen van heel wels drok bakhuys smit van gelder Vieillevoye de vries van caelenberg braine voorhoof claessens stijnen dalem smellinckx paverinck christiaans Het voornaamste Nieuws van heden. o (Van onzen redacteur.) el was Brussel niet meer op dezen tsten Zaterdag en Zondag! Brussel was Nederlandsche kolonie geworden, waar taal overheerschend was en duizen- Nederlanders de café's bevolkten, de overvulden en in onafzienbare rijen otken naar „L'Exposition", de wereld- onstelling te Laeken, die een onzeg- sterke aantrekkingskracht bleek uit oefenen lange extra-treinen uit Holland en reeds Zaterdag naar de Belgische Idstad gekomen, waar tientallen Hol- iche auto's de straten doorkruisten. De tl» waren geheel bezet, en wie vooraf n kamer besproken had stond voor een aast onmogelijke taak! tusschen: 's avonds vonden al die dgenooten elkaar terug op de tentoon- ing, waar de paviljoens wel-is-waar assen des middags gesloten zijn, doch vreugde was en vertier, waar men elend of per baby-spoor genieten ran den weergaloos mooien aanleg, de schitterende architectuur der di- reeds gereed zijnde monumentale «wen, van de sprookjesachtige licht- n, duizendvoudig weerkaatst in het water der hoog-opspuitende fon- i, en, niet het muist, van de ver- Hjkheden op het zeer uitgebreide -park en de geneugten van het pit- e Oud-Brussel, waar men meer dan half uur noodig heeft om eenmaal te wandelen, en waar bier, pommes- s en dans de belangrijkste attracties ii De Zondagmorgen bracht nieuwe ver ging der Hollandsche supportersscha- die zich al in den vroegen voormid- op de tentoonstelling verdrongen, te il etenstijd een onbeschrijflijke drukte naakten in de overigens zeer talrijke é's en restaurants, en tegen drieën door luidruchtige, doch opgewekte en blij- ige stemming den toon aangaven in t Heysel-stadion, behoorend bij de ten- telling, waar de wedstrijd België rland zou worden gespeeld. Feestvreugde. Het Jaarlijksche voetbalfestijn tusschen ;ie en Oranje Duivels is onder deze om- ndigheden voor menigeen meer bij- hoofdfactor geworden, het domineerde thans niet op het programma voor het rte weekend-uitstapje naar Brussel! Wel 'te het er zich bijzonder goed bij aan "t een Hollandsche zege te brengen, die tomen verdiend was en de sfeer van 't tot haar hoogste spanning wist op voeren. Holland won! Wij voorspelden het Za- tiag al: weinigen hadden anders ver- "ht, maar het gunstige resultaat stemde "h andermaal weer tot blijdschap en na- nalen trots, zich uitend in jubelende winningsliederen, waarvan de klan- 0 zich na afloop in luttele uren van en Heysel" naar Brussel hadden overge- nt..Het zou niet onmogelijk zijn eenige Hollanders in den roes der over ging gisteravond vergeten hadden hoe de trein naar 't Noorden vertrok 1 Braine stelde teleur. ®eze België—Holland-wedstrijd zal door 'tentoonstelling nog heel lang in de her- "®tng gegrift blijven. Meer nog dan door - kwaliteit van het spel en door z'n lende karakter! Het kan niet mogelijk zijn de waarde van de Oranje-overwinning te betwisten, maar dat houdt niet in dat deze ontmoe- tng er één was van groote allures. Oorzaak en gevolg zullen wel weer samen gaan; vast staat echter dat Holland beter en België aanmerkelijk slechter speelde dan wij gemeend hadden te moeten voorzien. Onze ploeg vormde van den aanvang af een hechte eenheid, plaatste snel en hield het spel behoorlijk open en was vrij schot vaardig. Pover staken de Belgen daarbij af en onze verbazing strekt zich in het bij zonder uit tot Raymond Braine, Belgié's hope, de befaamde Tsjechische aanvals leider, die soms een rem scheen op de Belgische voorhoede, zich meters ver ach ter den eigen aanval opstelde en geen schot heeft gelost, enkele vrije schoppen uitgezonderdBraine's steun was niet de lont in het buskruit der Belgische en ergie. hij vereischte zelfs geen speciale be waking om ongevaarlijk te blijven. Tegen de sluitende Holandsche defensie was deze Belgische voorhoede machteloos in de eerste helft van den wedstrijd, terwijl zij zich na de hervatting meerdere mooie kansen te scheppen wist doch die telkens weer door een opvallend tekort aan schot vaardigheid onbenut liet. Nadat Oranje in de zesde minuut door een schitterend doel punt van Smit de leiding genomen had, heeft zij meerendeels het spel beheerscht. België faalde toen geruimen tijd en de Hollandsche ploeg speelde zelfs meer mét dan tegen de Roode Duivels! Het Is wat bevreemdend dat onze land- genooten er niet in geslaagd zijn dat zeer beduidende overwicht in meer doelpunten uit te drukken, maar het uitstekende werk van keeper Christiaens is daaraan niet vreemd. Bovendien zat het onzen schutters niet bepaald mee. waardoor vele schoten rakelings naast of over het Belgische doel zijn gegaan en een kogel van Van Gelder zelfs buiten bereik van Christiaens tegen den staander werd gekeerd. Zeker: ook de Roode Duivels hebben mooie, hoewel veel minder talrijke kansen gehad, doch met uitzondering van links buiten Vieillevoye was hun schotvaardig heid gelijk nihil! En in de tweede speel- helft is dat weinig beter geworden. Onstui mig aanvallend kregen de Belgen toen meermalen eenig overwicht, doch het was alleen de linksbuiten, die schieten kon. En het eenige doelpunt dezer speelhelft kwam dan ook aan de andere zijde, waar Bak huys bliksemsnel door de vijandelijke ver dediging dribbelde en den bal onhoudbaar in de touwen joeg. Een gave Hollandsche ploeg. We wonnen dus ruim verdiend. Ons elf tal werkte hard en niet zonder succes gis teren, het was somtijds volmaakt de baas. hoewel het ook niet inspireerde tot een hoog-opgevoerd optimisme omdat het nog te veel onvolkomendheden in zich droeg. De energiek ingrijpende verdediging ging te weinig naar de lijnen, waardoor de vijandelijke vleugels (in het bijzonder Vieillevoye] herhaaldelijk vrijelijk konden aanvallen, terwijl het gezien ons sterke overwicht voor de rust geringe aantal doelpunten wijst op een minder zuivere afwerking der attaques dan vooral tegen zwaardere concurrenten wenschelijk is. In dezen vorm kan het o.l. niet anders of tegen Engeland wordt een stevige ne derlaag ons deel' Het goede resultaat van gisteren ten spijt. Nu was het jammer dat de rechtsbinnen Drok kort voor de rust wegens een ge laatskwetsuur moest uitvallen. De kleine De opstelling der elftallen: Nederland België Rotterdammer had zich na een wat aar zelend begin goed aangepast en hij voldeed toen als rechtsbinnen ongetwijfeld. Zijn vervanging door Lagendaal was een han dicap! Het was of er vanaf dat oogenblik iets haperde, alsof de machine minder re gelmatig werkte, alsof de rust was verdwe nen Ongeveer 62.000 toeschouwers zijn van dezen wedstrijd getuige geweest. Dank zij de tentoonstelling waren 15.000 Hollan ders naar Brussel gekomen en tot groote verrassing van den Kon. Belgischen Voet balbond zelf was men genoodzaakt reeds voor den aanvang de „winketten" te slui ten omdat het stadion was uitverkocht! Het is een fraaie inrichting, dit stadion van „den Heysel", dat zich uitstrekt bin nen de poorten der „Exposition" en gister middag een wel zeer masalen indruk wekte Ruime toegangswegen voerden naar 't terrein van den strijd en al mocht de par- keer-inrichting in vergelijking met Amster dam niet bepaald ideaal worden genoemd, binnen de muren van het stadion heerschte orde en regelmaat en wees alles op een uit stekende organisatie, die gunstig afstak bij die in de Sinjorenstad! Een Tweka-muziekgezelschap uit Geldrop, uitbundig toegejuicht door de feestvieren de en dus welgemoede, met vlaggetjes en zakdoeken zwaaiende legioenen op de ge weldige tribunes, maakte een triomfalen rondgang om het veld en oogstte bijna evenveel succes als de spelers, die even daarna het terrein betraden. DE WEDSTRIJD. Van Heel had den toss gewonnen en het voordeel gekozen van den vrij sterken, diagonaal over het veld staanden wind. Om tien minuten over drie (Belgische tijd) trapte Braine af en na keurig driehoeks- spel van Drok, Bakhuys en Wels moest Christiaens al heel spoedig ingrijpen bij een voorzet van onzen rechtsbuiten. België had echter haar antwoord gereed! De Vries snelde met het leder langs de lijn. zette voor en met een katachtigen sprong kopte Voorhoof den bal fraai in! Het was werke lijk toch pech dat dit bijzonder mooie staaltje tot resultaat hebben moest dat het leer precies langs den buitenkant van den paal over de lljh vloog Holland neemt de leiding Er was overigens geen tijd tot overpein zingen Pauwe had den bal mee naar voren genomen en naar binnen geplaatst. Smit kreeg het direct onder controle, dribbelde langs twee Belgen en joeg den schitteren den kogel in den uitersten hoek van het doel der Roode Duivels. 01. Tien spelers verdrongen zich om Smit om hem te feliciteeren en aan het enthou siasme op de tribunes scheen nauwelijks een einde te komen! Nog juichte men toen Bakhuys reeds knalhard rakelings over de lat geschoten had Voorhoof mist. Daarop kreeg België de „kans van den dag"! Vieillevoye, de snelle linksbuiten zette voor, Braine gaf den bal een tikje mee en ineens stond de toegeloopen Voor hoof geheel vrij vlak voor ons doel. Vriend en tegenstander telde den gelijkmaker, om evenwel te ervaren dat de Belg onbesuisd hard poogde te schieten, daardoor de richting verloor en meters naast ons doel knalde! Het was voorloopig de laatste krachts uiting van de zijde der Roode Duivels! Met vlug open spel trok Oranje ten aanval, uit stekend steunde de halflinie, die in tegenstelling met den kamp te Amsterdam nu verre de Belgische overtrof, en fel en onafgebroken werd de Belgische veste be stookt. Holland nam geheel het spel in handen, deed in het veld met de tegen partij wat zij wilde, doch stuitte op een stevige defensie en een voortreffelijken keeper, die tallooze malen prachtig ingreep en België voor een groote nederlaag behoed heeft. Ook de nieuweling Drok deed in deze periode in de Oranje-aanval best werk en z'n keurige kopbal, na een mooien voorzet van den actieven Van Gelder, thans rake lings den paal aan de verkeerde zijde scherende, had beter, lot verdiend. Jammer dat deze kopbal bovendien de oorzaak werd van z'n uitvallen. De Rotterdammer bleek het gelaat gekwetst te hebben, hield nog even vol, doch moest toen kort voor de pauze door Lagendaal vervangen wor den. Bakhuys, Smit en Van Gelder deden in middels vele pogingen de score te verhoo- gen. Een hard schot van onzen linksbui ten, vlak onder de lat, werd tot corner gewerkt en uit dezen voorzet van Wels joeg Van Gelder daarop den bal net naast het doel. Ook schoten van Bakhuys en Smit werden rustig en met talent be dwongen of vlogen op enkele decimeters naast! Van Gelder schiet tegen den paal. Er was reeds 26 minuten gespeeld voor dat België weer iets presteerde. Voorhoof kwam opnieuw vrij voor ons doel, doch Caldenhove dook nog juist te rechter tijd op om corner te trappen. Stompend redde Halle bij den voorzet van rechts, een ko gel van Viellevoye volgde, en andermaal was Halle op z'n post. Hoog ging de bal naar voren, naar Van Gelder, die langs de lijn snelde, naar bin nen zwenkte. en bulten bereik van den doelman tegen den staander knalde! Ook Bakhuys poogde koppend te scoren en listig zocht hij den uitersten hoek, maar het was weer Christiaens, die vallend red ding bracht! Ons overwicht bleef, doch werd toch veel minder opvallend, Ook België deed j vlugge attaques, maar eerst Voorhoof en daarna Braine misten hopeloos, terwijl uit een keurig lagen voorzet van De Vries het leer vlak voor onze doellijn langs rolde zonder dat iemand poogde in te grijpen. Lagendaal komt. Zes minuten voor de rust kwam La gendaal bi het veld. doch het spelbeeld bleef er in deze korte periode vrijwel on veranderd door en nadat Caelenberg ver naast geschoten had, liet scheidsrechter Fogg pauzeeren. 9^9 Nauwelijks was de strijd hervat of de Belgische halflinie gaf blijk alles op den aanval te willen zetten. Zij trok ver mee naar voren en forceerde daardoor tijde lijk eenig overwicht. Een schot van Cae lenberg werd door Halle uitstekend be dwongen, terwijl dezelfde speler in de ze vende minuut uit een pass van Braine meters naast mikte. De stand 02. Eenige gevaarlijke worstelingen kwamen er voor ons doel, doch deze helft was nog slechts 12 minuten oud toen Anderiessen den bal ver naar voren plaatste en Bakhuys toeliep, eerst tegen Smellinckx aan schoot den bal weer bemachtigde en met een hard, onhoudbaar schot den stand op 02 bracht. Het was de inleiding tot een Hol- landsch tegen-offensief, waarbij zich aan onze zijde een hooger tempo en meer doortastendheid demonstreerde dan bij de Belgen. Bakhuys zag zich eenmaal pas op het allerlaatste moment den bal ont nomen, Lagendaal schoot uit een voorzet van Wels hoog over de lat. Daarna ging de strijd meer gelijk op en hij werd er ter weerszijden niet mooier op. Men ging slechter plaatsen, het on derlinge verband werd zwakker en gedu rende een lange periode speelde de kamp zich af op het middenterrein zonder dat de keepers er aan te pas behoefden te komen. Halle weert zich. Twintig minuten voor het einde deed België een nieuwe poging den achterstand in te loopen. maar Halle was ongenaak baar bij schoten van Vieillevoye en De Vries, terwijl onze verdediging overigens volop gelegenheid kreeg de attaques der talmende Belgen onschadelijk te maken. Twee vrije schoppen op den rand van het strafschopgebied, door Braine genomen, leverden niets op en toen eindelijk Vieil levoye dan toch scheen te zullen scoren was het weer Halle, die het fraaie schot magnifiek te keeren wist. Men begon reeds de minuten te tellen toen Bakhuys zich mooi vrij speelde en een waarlijk schitterende kans kreeg, doch het te hoog gerichte schot (waar een schuiver nuttiger geweest ware!) werd door Christiaens over de lat gestompt! Pauwe gaf de Belgen nog een scoringkans door hands te maken bijna op den rand van het strafschopgebied, doch Calden hove keerde den kogel van Braine op de doellijn en even later kondigde de heer Fogg het einde aan van dezen België- Holland-wedstrijd, die dus opnieuw in een zege voor Oranje geëindigd is. HOE ER GESPEELD IS. Er valt aan dit verslag niet veel meer toe te voegen. Gelijk gezegd speelde Hol land, althans voor de rust, beter dan wij verwacht hadden, maar het is niet on waarschijnlijk dat het teleurstellende spel der Belgen daartoe heeft meegeholpen! Halle heeft prachtig gekeept. Hij was betrouwbaar als immer, deed zijn werk met groote rust en soms onversaagden moed, en werd door het backstel dikwerf uitstekend terzijde gestaan. Van Run was weer geheel de oude en Caldenhove mocht in dezen vorm een aanwinst genoemd worden, die wel-is-waar de fout had den gevaarlijken buitenspeler te veel vrijheid te geven, doch zich overigens ten volle z'n plaats waardig toonde, handig was en trapvast en sinds den vorigen keer be duidend aan snelheid gewonnen scheen te hebben. Evenals Caldenhove had ook Van Run weinig ambitie den vleugelman te attaqueeren, doch vóór hem was aan voerder Van Heel in een dergelijke con ditie, dat deze wel iets meer op zich ne men kon dan zijn normale taak als half- speler. Veel voorzetten zyn er van den Belgischen rechterwing bijgevolg niet ge komen Trouwens: onze geheele halflinie speel de bijzonder sterk. Zij was de ruggegraat der ploeg en deed de meeste Belgische aanvallen reeds in de kiem mislukken. In een hoog tempo bleef dit drietal doorspe len en telkens werd het spel fraai naar de vleugels geopend, waarbij zoowel Van Gelder als Wels veel nuttig werk deden. Waarschijnlijk Van Gelder het meeste. Hij was niet enkel technisch bijzonder goed en had initiatief, doch gaf ook prachtige voorzetten in tegenstelling met den zeer beweeglijken Wels, die keurig opbracht, maar den bal gewoonlijk te diep in den doelmond plaatste om ons middentrio veel kansen te geven. Van dat middentrio bleven de binnenspelers veel achter en het was speciaal Smit, die uit blonk als schakel tusschen halflinie en voorhoede, daarbij ook zelf mee ten aan val trekkende en goede schoten lossende. Zijn doelpunt was een juweeltje! Drok, als rechtbinnen, heeft verdien- Nederland won met 20 den landen- wedstrijd tegen België. Oefenwedstrijd van het L.V.B.-elftal tegen L. F. C. De roeiwedstrijden van Het Spaarne; overwinningen van Njord en Die Leythe. Engeland won het hockeytournooi to Brussel; Nederland werd derde. Fluks voor de le klasse van den Ned. Korfbalbond behouden door een 31 over winning op H.B.S. stelijk gedebuteerd, en het meespelen van. Lagendaal, toen Drok geblesseerd was, moet een verzwakking worden genoemd. De Xerxes-man miste nu ook de spelver- deeling van den vorigen wedstrijd, was traag en onhandig en heeft geen enkel goed schot gelost. Natuurlijk heeft ook het spel van midvoor Bakhuys daaronder iets geleden en het moet misschien dan ook daaraan geweten worden dat onze voorhoede in de tweede helft minder heeft gepresteerd dan voor de rust. Toch was Bakhuys ook ditmaal de groote aanvals leider. wiens schotvaardigheid, initiatief, lenigheid en inzicht de vijandelijke de fensie voor steeds nieuwe vraagstukken stelden. Hij was gisteren een klasse beter dan den beroemden Braine! Wat was er met Braine?, Was dit trouwens de groote prof, wiens meespelen het Belgische voetbal uit de misère zal moeten verheffen? We moeten bekennen dat zijn waarde ons gisteren niet gebleken is en dat we op deze wijze voo:r de Belgen niet optimist kunnen zijn. Zonder speciaal bewaakt te worden bleef hij ongevaarlijk, schoot niet of slecht, hield het spel veel te kort en zwierf in de slotperiode zelfs ver achter de eigen aanvalslinie, die aldus tot vier man werd gereduceerd! Te kort spel was gisteren een kwaal van de geheele Belgische ploeg, maar zij kwam in de voorahoede heto sterkst aan den dag. Het werd een peuterig spelletje zonder tempo en met een hopeloos gemis aan productiviteit. Voorhpof vooral heeft in dezen wedstrijd vele kansen om hals gebracht. Slechts één man voldeed; dat was Vieillevoye, de linksbuiten, die van zijn te groote vrijheid een nutig gebruik maakte en ons doel meermalen met goede schoten heeft bedreigd! Heel zwak was de halflinie, die boven dien slecht plaatste, terwijl de verdedi ging daarentegen een hechten indruk maakte. Zeer goed was vooral keeper Christiaens, die een waardig vervanger was van Bad jou en zijn doel met groote bekwaamheid verdedigd heeft. Hij was de ster van de Belgische ploeg! Arbiter Fogg had den wedstrijd volko men in handen, liet zich niet initimi- deeren door gefluit van het Belgische pu bliek. dat hard spel van de eigen spelers met vreugde zag, doch hetzelfde van on zen kant hoogst bnbehoorlijk vond, en telkens weer verontwaardiging toonde wanneer de Belgische doelman werd aan gevallen. (In Belgische competitie-wed strijden is dat trouwens ook niet geoor loofd!). De heer Fogg was al-met-al een correct en prettig leider, dien wij nog menigmaal een internationalen kamp hopen te zien fluiten! 9 9 9 Wat anderen zeggen. De Crt. vroeg de meening van eenige Nederlandsche officials. De heer Herberts zeide: Wij hebben een overwinning behaald, die groote voldoening schenkt.. Ditmaal geen opgewonden kwartiertje, dat den doorslag moest geven, maar een wedstrijd van anderhalf uur, waarin onze spelers in elk opzicht hebben overheersoht. Ik weet, dat het vertrouwen in Nederland in dit elftal niet zoo groot was na den laatsten Hol landBelgie-wedstrijd. Mijn vertrouwen bezaten de jongens echter in dubbele mate. Ik wist, dat zij het er goed zouden af brengen en ik ben niet beschaamd uitge komen. Nu nog tegen Engeland. Natuurlijk, we zijn zwakker dan de profs, maar of wij daarom moeten verliezen? Een débacle wordt het niet, dat is mijn vaste over tuiging. De heer Lotsy verklaarde: Een prachtige overwinning voor een team dat in al zijn onderdeelen sterker was dan dat der tegenstanders. Wij hebben véél en véél beter gespeeld dan de laatste maal in Amsterdam, terwijl de Belgen niet alleen minder waren dan toen, maar ook beneden den vorm bleven van hun wed strijd tegen Duitschland, twee weken ge leden. In Smit heb ik het meeste pleizier gehad. Hij was weer geheel de oude en mis schien wel beter dan ooit. 9 9 Uit de Belgische pers. Aan eenige Belgische bladen is het vol gende ontleend: „La Demière Heure" is van meening, dat de ploeg van Nederland beter sloot dan die van België. Ook legde Nederland meer geestdrift aan den dag en ontwikkelde het meer snelheid. De Belgische, voorhoede maakte de fout,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9