INAUGUREELE ORATIE VAN PROF, MR. F. D. HOLLEMAN uden jubileum „Chrysostomus". Jaargang VRIJDAG 10 MEI 1935 No. 23046 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. I f e J f-«f' h" S *'S Wi Over: „De commune trek in het Indonesisch rechtsleven" Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar ntschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere vertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk er tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden n 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zllnr 3 maanden. f. 2.35 per 3 maanaen per week*-f.0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden -f- portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd ummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. EID VAN DEN HEER J. KOOME. a 40-jarige werkzaamheid in gemeentedienst. :nmorgen vond in het Marktgebouw- i de Turfmarkt het afscheid plaats .n heer J. Koome, laatstelijk con- bij de vee- en marktdienst alhier, 40-jarige werkzaamheid, waarvan "3 bij gemeentewerken. Vele leden et personeel waren aanwezig toen r Koome met zijn echtgenoote en binnentrad, waar hij op uiterst har- wijze werd toegesproken door zijn den heer L. A. Mennes, directeur -n Markt- en Havendienst. Deze wees hoe hij in Januari, den heer Koome telend dat zijn tijd van gaan geko- ■as, ten antwoord kreeg: „Het spijt at ik dan mijn 40 jaren niet vol ken". had spr. getroffen en hij dacht toen: e zal zijn 40-jarig jubileum nog ;aken". Nu is het zoo ver. aldus ver- spr., die er in vriendelijke woorden -s, hoe hij hem de grootste hoog- g toedraagt. Ook huldigde spreker e als een bijzonder goed voorbeeld het personeel. Vervolgens bood hij beidende, mede namens het perso- -n groepsfoto van het personeel aan 'n fraaien wandelstok, door welke ux Koome prettige herinneringen uit ensttijd zou mogen behouden. Ten- wenschte de heer Mennes den heer nog vele jaren van gezondheid en d toe. Met een kort woord dankte r woorden en mooie geschenken, p de heer Galjaart Sr., werkzaam n Plantsoenendienst, getuigde van ^leizierlge samenwerking met aller „Jaap" en de gedurende de afge- jaren ontstane vriendschapsban- rtelijk memoreerde op bestond gelegenheid den heer e de hand ten afscheid te drukken, an een spontaan gebruik gemaakt E LEIDSCHE MIDDENSTANDS CENTRALE. 'anisatic der Kamers v. Koophandel en verlichting maar verzwaring n lasten voor het bedrijfsleven. verband met de voorgestelde reor- tie der Kamers van Koophandel, is e Leidsche Middenstandscentrale net de adres gericht aan Z.Exc. den er van Economische Zaken: Leidsche Middenstandscentrale, ver- 'oordigende: de Vereemging van Christelijken Handeldrijvenden en rieelen Middenstand in Nederland g Leiden, den R.K. Middenstands- „De Hanze" afdeeling Leiden en den klijken Nederlandschen Midden- bond afdeeling Leiden, zonder groote verwondering kennis en hebbende van de plannen om de van Koophandel en Fabrieken Rijnland te Leiden te combineeren de Kamers van Koophandel te venhage, Gouda en Delft, zulks in d met de voorgestelde verlaging der iksche bijdragen voor het Handels- overwegende, dat vooral in dezen zoo ernstigen crisistijd het een groot voordeel is om een goed geoutilleerd gemakkelijk bereikbaar centraal punt te hebben waar men zijn moeilijkheden kan bespreken. dat de Leidsche Kamer inderdaad is gebleken een vraagbaak te zijn voor den handeldrijvenden en industrleelen midden stand in Leiden en omstreken, dat daarentegen het voordeel van de verlaging van de bijdragen voor het Han delsregister niet opweegt tegen het onge rief en de financieele nadeelen welke de handeldrijvende en Industrieele midden standers zullen ondervinden als deze zich in voorkomende gevallen tot Den Haag zouden moeten wenden. dat dit inzonderheid blijkt uit de om standigheid dat één reis naar of zelfs één telefoongesprek met Den Haag reeds de geheele bezuiniging in haar tegendeel kan doen omslaan, dat zulks inzonderheid klemmend moet worden geacht ten aanzien van de alge- meene adviezen welke aan de Kamer wor den gevraagd, van de inlichtingen welxe bij het Handelsregister kunnen worden verkregen en van de hulp welke bij de uitvoering der contingenteeringsmaatrege- len wordt verleend, terwijl bij de regeling van het afbetalingsstelsel en van de uit- verkoopen en opruimingen aan de Ka mer van Koophandel een belangrijke rol wordt toebedeeld. Besluit bij dezen aan Uwe Excellentie met verschuldigden eerbied te berichten: dat de nadeelen van een dergelijke reor ganisatie aanmerkelijk grooter zullen zijn dan de voordeelen. dat deze reorganisatie geen verlichting, maar verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven zal beteekenen, dat in Leiden als centrum van het Rijn land een Kamer van Koophandel onmis baar geacht moet worden. dat de handeldrijvende en industrieele middenstand gebaat is met een goed functionneerende gemakkelijk te bereiken Kamer van Koophandel en dat zij daarom Uwe Excellentie eerbiedig verzoekt de Kamer van Koophandel te Leiden te hand haven en het betreffende gedeelte van het bezuinigingsplan geheel achterwege te laten. w. g.: C. Schout, voorzitter, w. g.: P. van der Tas, secretaris. EET MEER MELKBROOD. Een propaganda-comité opgericht. In hotel „Centraal" werd gisteren de oprichtingsvergadering gehouden van een Comité tot bevordering van het verbruik van melkbrood, in den geest zooals deze reeds bestaan in het geheele land. Aanwezig waren personen uit het bak kersbedrijf, uit den melkhandel, veehou ders, vertegenwoordigers van het Crisis- zuivelbureau en wethouder Romijn. In principe werd besloten hieruit een comité samen te stellen en contact te zoeken met de Ver. van Huisvrouwen en verschillende instanties, die voor propa ganda van het verbruik zouden kunnen zorgdragen. Het woord werd o.a. gevoerd door de heeren Hendriks ambtenaar aan het Crisiszuiveibureau en Vos directeur van genoemd bureau. Maandag 13 Mei a.s. zal de agent van politie J. Houwer den dienst met pensioen verlaten. Des namiddags om 2.45 uur, zal hij in de theorie-zaal van het politie bureau afscheid nemen van het Corps. Foto Jonker. tftmf -®i Hf,- -i -4 Belegenheid van net 10de lustrum van het Theologisch Collegium „Chrysos- lus" werd een lustrumvergadering gehouden, waarvan na afloop deze foto J1 genomen. Zittend v. 1. n. r. de eerevoorzittersprof. dr. J. de Zwaan, ér. F. w. A. Korff, dr. W. Th. Boissevain, prof. dr. L. Knappert, prof. dr. L. J. van Hoik, prof. dr. G. Sevenster. Prof. mr. F. D. Holleman, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan onze Uni versiteit en belast met het geven van onderwijs in het adatrecht in Ned. Indië heeft hedenmiddag in het groot-audito rium van het Academiegebouw dit ambt aanvaard met 't uitspreken van een rede. Tot onderwerp van zijn rede koos spre ker de Commune trek in het Indonesisch rechtsleven, een van de eigenaardigheden in dp structuur van het adatreoht. waar door dit recht zich van het Romeinsch recht en daarop gebaseerde rechtssyste men onderscheidt. Op dien typischen trek wees reeds van Vollenhoven in 1917 bij de uiteenzetting van het Javaansch adat- recht. Het commune schuilt niet alleen in de merkwaardige rechten, die het dorps bestuur ontleent aan het beschikkings recht der gemeente of in de gebruikelijke samenwerking der dorpsgenooten, zich uitend in het bezit van gemeenschappelijke veekralen of schuren of in gemeenschap pelijke werken: ook maakt dat commune besef allerlei regelingen ter bescherming van de rechten van het individu overbodig, omdat alle rechten niet scherp individueel worden uitgeoefend, doch het belang der samenleving drukt op alle gebruik van eigen goed Dit commune in het recht is geen constante waarde, doch het verliest aan kracht naarmate net proces van individualiseering voortschrijdt, zonder echter geheel te verdwijnen. In 1931 noemt van Vollenhoven dién communen trek als één. naast nog andere kenmerkende trek ken van het Indonesisch recht: het magi sche, het traditioneele en het emotioneele en het visueele, doch nimmer heeft hij aan dit onderwerp een aparte en samenvat tende studie gewijd. Spreker stelt dan voorop, dat men dien communen trek als bijzonder verschijnsel in Indonesisch rechtsleven en recht niet isoleeren mag, niet mag beschouwen als een op zich zelf staanden factor, doch dat men dien factor moet zien in zijn tegen stelling en zijn verhouding tot het in in dividu en samenleving zich ook voort durend openbarend individualistisch ele ment. Het merkwaardige ligt dan ook niet in het commune op zich zelf, maar eener- zijds daarin, dat in die streken de minst ontwikkelde waar het commune het sterkst spreekt, de individueele factor niet ontbreekt, en anderzijds daarin, dat omgekeerd daar waar individualiseering het sterkst doorwerkte, individu en onder- deelen van groepen niet zelfstandig wer den, dcch doordrongen blijven van com- muun groepsgevoel en gemeenschapsbesef en ook het recht daarvan blijft getuigen. Aan de hand van verschillende rechts instituten in Midden-Celebes (Toradja) en Centraal-Borneo (Kenja-Dajak) toont spreker aan, hoe in de ordening der groep en haar bestuur, in de volksrechtspraak, in het huwelijk en zelfs in de bouw- en woonorde bij deze volken de individueele factor wel een belangrijke rol speelt, doch bevangen blijft in de greep van het com mune. Zoo is het groepshoofd nog maar weinig onderscheiden van zijn mede- groepsgenooten en brengt hij het inzake bestuur en rechtspraak niet verder dan een leider van zijns gelijken te zijn. omdat zijn wil in overeenstemming blijft met den wil der groepsgenootengezag verkrijgt hij door gebrek aan distantie niet meer dan hij zich vermag aan te matigen. Wordt een geschil niet door bemiddeling opge lost, dan is in het geding, dat volgt, elk der partijen gedekt door haar verwanten; maar ook de geheele groep leeft en deelt daarin mede. Het groepshoofd is bij de berechting meer leider dan zelfstandig rechter. Hem geldt het. op den voet van het adatrecht, den juisten modus in zijn beslissing te vinden, die niet alleen over eenstemt met 'het rechtsgevoel van de onmiddellijk belanghebbende geheele groep maar waarbij ook beide partijen zich moe ten kunnen aansluiten. Het geding is tus- schen partijen, maar is tevens groepszaak en onder leiding van het hoofd als rechter wordt met het individueel veroorzaakte leed in commuun streven oak geheeld de scheur, die de twist in de gemeenschap bewerkte. In dat deel van het rechtsgebied, dat door handel en verkeer, door Islamisee- ring, kerstening of bestuurszorg is beïn vloed, is de Individueele factor meer naar voren gekomen in enkeling en samen leving; de individuen hebben gewonnen aan zelfstandigheid en vrijheid, onder ling en jegens hun hoofd en de samen leving vertoont een meer gemaskeerde dif ferentiatie in structuur en rechtsvormen. Het commune heeft echter niet opgehou den te bestaan, doch het is alleen relatief zwakker geworden en op den achtergrond i gedrongen Het blijft als groepsgevoel in j individu en samenleving een factor van belang en blijft ook op het re: -ven zijn stempel drukken. Ieder ine"" 'n blijft, hoezeer ook zijn vrijheid en ze.'-.^n iigheid zijn toegenomen, groepslid en .eder in dividueel belang of recht blijft toet belane of recht van de gemeenschap gebiedend doorklinken. Bij de vraag naar de verklaring van dit typisch verschijnsel in het adatrecht, geeft spreker dan eenige richtlijnen, welke naar zijn oordeel tot die verklaring kun nen lelden. Prof. mr. F. D. Holleman. Uitgangspunt moet zijn het inzicht, dat het adatrecht niet is een samenstel van objectief-voorhanden regels, maar dat dit recht levend verband houdt met het sub ject van dit recht, de groep, die 't schept en daaraan haar eigen vorm geeft. Dan is ook te begrijpen, dat de eigenaardigheden in de structuur van het recht samenhan gen en correspondeeren met eenzelfde eigenaardige gesteldheid van geest en psyche van het rechtssubject, de individu en de groep. Hiermede komt men op het terrein van het z.g. „primitieve" denken en handelen. Dat die correspondentie van vormen, waarin het commune in het rechtsleven verschijnt en de gesteldheid van den z.g. primitieven geest inderdaad bestaat wordt aannemelijk dcor de voorlichting van den Hamburgsche hoogleeraar Heinz Wesner, die de typische structueele kentrekken van den primitieven geest in al zijn func ties uiteenzet; waarbij deze dezelfde blij ken te zijn als die, welke het adatreoht vertoont. In antwoord op de vraag waarin dan dat „primitieve" bestaat, dat, als bijzon dere gesteldheid van den geest van indi vidu en groep, aan de scheppingen van dien geest en in het bijzonder aan rechts leven en rechtsvormen' die, zoo onge wone gestalte verleent, zet spreker in een uitvoerig betoog uiteen, dat primitief hee- ten moet die geestelijke gesteldheid bij denken en handelen, waarbij het verstand, dat is het criterische, onderscheidende en differentieerende vermogen van den geest, in het algemeen nog minder ontwikkeld is, althans zich in beperkte mate doet gelden. Aanvaardt men dit, dan is daarmede ook de verklaring gegeven van het verschijn sel, dat levens- en rechtsvormen zich ont wikkelen en in het bijzonder, dat dit ge schiedt door den invloed van verkeer en handel. Islam, Christenem en bestuurszorg. Immers juist dat critisch vermogen van den geest is vatbaar voor verdieping, ver breeding en ontwikkeling en juist het aan gebrachte vreemde en nieuwe werkt, in een proces van wrijving en toetsing, be vruchtend en regenereerend op het con- servatief-eigene. dat in isolatie stagneerde, terwijl vermeerderde kennis en ervaring met verruimd oordeel des onderscheids en en grootere vrijheid van denken en han- elen, in het rechtsleven hun weerslag vin den in grootere differentiatie en een ge leidelijk zich loswikkelen van het individu eele uit het commune element. Na nog een enkel woord gewijd te heb ben aan de studie van het adatrecht, waar- ook behoort de buitenissige taak om door te dringen tot het eigen begrip van dit vaak zoo exotisch recht, volgden de ge- gebruikelijke toespraken. TEGEN LUCHTBESCHERMINGS- PROPAGANDA. Opgericht is alhier een plaatselijk comité van voorlichting en actie tegen luchtbeschermingspropaganda en -oefe ningen op initiatief van het landelijk comité voor dit doel. Het comité bestaat momenteel uit Algemeene Nederl. Vrou wen Vredebond, Jongeren Vredes Actie en Studenten Vredes Actie. Het voorloopig secretariaat is gevestigd Jan van Goyenkade 24. BINNENLAND. Inaugureele oratie van prof. mr. F. D, Holleman te Leiden. (Stadsnieuws le Blad), De laatste tiendaagsche op de Flora te Heemstede. (4e Bladl. Minister Oud over de economische posi tie van ons land. (6e Blad), De architectuur-tentoonstelling te Am sterdam geopend. (Binnenland, 3e Blad), Het conflict in de venen geëindigd. (Binnenland, 3e Blad). De moord te Hoofddorp. (Rechtzaken, 5e Blad). BUITENLAND. Rond de komende besprekingen. (Bui tenland, 6e Blad). Paul Boncour te Boekarest gehuldigd. (Buitenland, 6e Blad). Rede van den Turkschen leider. (Bui tenland, 8e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. PROPAGANDA-AVOND C.J.V. PREDIKER. Een goed geslaagde bijeenkomst. De oudste jeugdvereeniging in onze stad, de C.J.V. Prediker 12 :1a, heeft gisterenavond in het gebouw Prediken haar jaarlijksche propaganda-avond ge houden. Zooals alle propaganda-samen- komsten kenmerkte ook deze zich door een gezellige sfeer. De voorzitter, de heer D. van 't Zelfde heeft bij den aanvang een kort welkoms woord gesproken in het bijzonder tot den eere-voorzitter, den heer Mazurel, die on danks zijn jaren, jong met de jongeren blijft. Het lid Van der Tuin heeft ditmaal de propaganda-speech uitgesproken. Dui delijk heeft hij hierin laten uitkomen, dat de Vereeniging, niet zooals bij velen ten onrechte gedacht wordt, van jonge men sehen oude mannetjes maken. De vereeni ging wil de leden jong houden en hun een frisschen kijk op het leven doen krijgen. Naast bijbelkennis doen de leden dan ook veel levenswijsheid op. Dat niet alleen geestelijke maar ook maatschappelijke on derwerpen op de vergaderingen worden behandeld werd hierna door spr. aange toond. Spr eindigde met op te wekken lid van een der onderafdeelingen van Prediker te worden. De leden Hijmans en Vergunst gaven daarna eenig proza en poezië ten beste, waarna een aanvang werd gemaakt met de opvoering van het blijspel in drie be drijven: „Gebrs. Kalkoen". Dit stuk, dat door de tooneelclub van Prediker voor de eerste maal werd opge voerd en dat een alleraardigst gegeven op dol-komische wijze behandelde, is een zeer groot succes geworden, waarin de spelers alle vorige prestaties op dit gebied verre overtroffen. Een speciale vermelding verdienen zeker de twee hoofdpersonen, de Gebrs. Kalkoen (de heeren De Kier en Heijmans) voor hun spel. Mede door dit stuk heeft de vereeniging weer velen aan zich verplicht en gezorgd voer een avond van gepaste vreugde, 't Was echter wel laat afgeloopen. Vermelden wij tenslotte dat de meube len in het derde bedrijf welwillend waren afgestaan door de firma Poptie en dat de grimage in goede handen was bij den heer Hoppezak. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: S. de Jong, Zoeterwoudsche Singel 81, Leiden Groothandel in voedings- en ge notmiddelen. Eigenaar: S, de Jong, Leiden (H.V.i. Procuratie: G. de JongVisser, Leiden. Wijzigingen: W. A. van Lith en Zoon. Witte Rozen straat 2 a, Lelden. Assurantie, administra tie en makelaardij. Wijziging handelsnaam in: D van Lith Pluimveebedrijf H. van Klaveren, Molen straat 13. Sassenheim. Pluimveehouderij, mach. kuikenbroederij, graan- en fourage- handel. Vestiging filiaal: Voorschoten, Paoelaan o/d. naam: Hoenderpark „La Callina". Opheffing: T. H B. Vis, Raadhuisstraat 157, Alphen a/d Rijn. Sigarenwinkel: bodebedrijf. Alphen-Gouda-Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1