LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 10 Mei 1931 PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. ZWARE WILTON LOPERS VAN DER KLUGT A ZONEN EERSTE KAMER. INDISCHE BEGROOTING. De Senaat heeft gisteren, gelijk in het kort is gemeld, de behandeling der Indi sche Begrooting voortgezet Alvorens de Minister van Koloniën aan het woord kwam. hebben nog twee afge vaardigden gesproken: de heeren Slingen- berg en Fock. Beiden hebben op onbewimpelde wijze hulde gebracht voor hetgeen bereikt is in. zake de stabilisatie van den financieelen toestand. Dat het gelukt is, de uitgaven terug te brengen van 515 op 300 millioen gulden noemden zij een bewonderenswaar dige prestatie, en al zijn de inkomsten nog niet op het gewenschte punt, de algemeene situatie is toch zei de heer Slingenberg hoe ernstig ook. toch niet zoo slecht als het vaak wordt voorgesteld: deze afge vaardigde betuigde zijn eerbied voor het bereikte. De heer Fock voegde er bij, dat de Ne- derlandsche Regeering, ook bij het tot stand-komen van handelsverdragen, al het mogelijke doet om de belangen van Indië te bevorderen, maar toch kan er hier te lande op een enkel punt nog wel iets meer worden gedaan. Zoo wees de heer Fock op het feit, dat er veel meer Indische suiker in ons land geplaatst en verbruikt zou kunnen worden: de rechten op thee en suiker achtte hij trouwens te hoog. Hij verklaarde zich overtuigd, dat er in Indië geen honger wordt geleden, en meende dat onze koloniën de vergelijking met die van andere landen gerust konden doorstaan. Overigens had mr Fock met al het gezag waarover hij als oud-landvoogd be schikt zich tot taak gesteld den Volks raad in zijn positie en zijn arbeid te ver dedigen: een uitermate nuttig en sympa thiek werk. De Regeering - zoo sprak hij mag in den Volksraad geen oppositie-college zien. dat steeds maar zijn wil wenscht door te zetten. Maar aan den anderen kant be hoeft de Raad geen Ja en amen te zeggen op alles wat de Regeering doet en voor stelt. De Volksraad is, volgens mr. Fock, niet alleen een adviseerend doch ook een medezeggend college, en nu kan de Regee ring wel besluiten krachteloos maken, maar staan ook in onze eigen staatsin richting bepaalde bestuurs-organen niet onder toezicht van hoogere? De oud-land voogd achtte de instelling en den arbeid van den Volksraad van groote beteekenis De benoeming van een vrouw juichte hij toe en de verklaring van het niet-herbe- noemen van een socialist zocht hij in het feit, dat de sociaal-democratie in Indië niet veel beteekent. Minister Colijn heeft in den aanvang van zijn rede eenige z.g. speciale punten besproken en daarbij als zijn oordeel te kennen gegeven, dat art. 177 der Indische Staatsregeling rakend de toelating van zending en missie in Indië i niet lang meer ongewijzigd zal kunnen blijven. Met den geest van dat artikel verklaarde de Mi nister zich. als anti-revolutionair, niet te kunnen vereenigen, want de Overheid heeft niet het recht de kerk de verkondi ging van het Evangelie te verhinderen. Maar natuurlijk moet met de verhoudin gen en toestanden worden gerekend en daarom kan op Bali de prediking van het Christendom nog niet vrij worden toege staan. De Minister verklaarde zich voor de verlaging van het invoerrecht op thee. maar bleek omtrent de mogelijkheid om veel meer Indische suiker in ons land te plaatsen nog al sceptisch gestemd. Ten slotte kwam als speciaal punt nog de ver klaring. dat de lagere ambten meer en meer door inheemschen bezet zullen moe ten worden, ook al om financieele redenen. Wat het algemeene bezuinigingsbeleid betreft heeft de Minister met kracht ont kend, dat er op de defensie te veel zou zijn bezuinigd. De vitale bestanddeelen zijn ongerept gebleven, en zii zullen onge rept blijven, ook bij verdere bezuinigingen, welke op het programma staan. Zoodoende bleef de sterkte der weermacht op het zelfde peil; er is volgens den minister geen enkele reden tot ongerustheid. Ook de bezuinigingen op ander gebied zijn geen „afbraak" en geen „reactie" geweest, gelijk mr. Mendels beweerde: de Minister heeft dit nader in het licht gesteld. Reor ganisatie van het onderwijs zou noodig zijn geweest in alle omstandigheden, om dat de opzet niet deugde De dienst der Volksgezondheid is voor haar wezenlijke taak volkomen geschikt. En nu komt het een enkele maal wel eens voor, dat er in zeker gebied voedsel-schaarschte heerscht, maar er wordt dan altijd tijdig gewaar schuwd en spoedig ingegrepen. Zoo ontkende de Minister met kracht, dat de bezuiniging vitale belangen heeft geschaad. Is er nu aanleiding voor Nederland om Indie financieel bij te springen? vroeg de Minister. Nederland heeft al veel voor In dië gedaan, door middel van de leenings- politiek en de financiering van het tekort. En alvorens nog méér te doen. moet zei dr. Colijn eerst maar eens worden af- gewacht hoe het hier in het land zal gaan met het groote bezuinigings-ontwerp. Over verschillende speciale punten in dit ver band heeft hij nog kort zijn meening ge formuleerd. Wat de industrialisatie betreft heeft de Minister een betoog gehouden waarvan de strekking deze was, dat de zuiver-agrari- sche grondslag voor de volkswelvaart niet meer voldoende is. En zal een gemengd agrarisch-industrieele voor in de plaats moeten komen, maar de Regeering kan weinig meer doen dan de ontwikkeling in deze richting aanmoedigen, en dit doet zij dan ook. De resultaten ervan zijn reeds zichtbaar. Er is verklaarde de Minister met nadruk alle reden om te hopen en te vertrouwen, dat Indië uit het moeras zal komen. De Minister verklaarde, dat de land voogd met hem geen overleg heefi ge pleegd inzake de benoeming van Volks raadleden. Trouwens, volgens het geldend Staatsrecht was dit ook niet noodig In zake de samenwerking tusschen Regeering en Volksraad erkende hij. dat. enkele ma len de regeerings-gemachtigde een tekort aan tact heeft getoond. De Minister ver klaarde, dat hij de oDrichting van den Volksraad nooit een fout heeft genoemd, maar dat hij toch geen voorstander is van ARCHITECTUUR-TENTOON STELLING TE AMSTERDAM. INSTRUCTIEVE TECHNISCHE EN ARTISTIEKE EXPOSITIE. tVan onzen reisredacteur.) Het Nederlandsche instituut van archi tecten bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum houdt het N. I. V. A. in het R A I-gebouw te Amsterdam een bouwcongres met bouw- en architectuur- tentoonstelling. die beide hedenmiddag door minister Marchant zijn geopend. Het uitvoerend comité heeft tevoren de pers uitgenoodigd tot een bezoek aan de ten toonstelling. waarbij de voorzitter van het uitvoerend comité, prof. ir. R L. A Schoe- maker. eenige toelichting heeft gegeven en zich verder een uitnemend gids heeft i betoond. De Amsterdamsche architect Harry Elte Ph zn heeft op kunstzinnige wijze voor de inrichting gezorgd, waarbij de standhou ders ook het hunne hebben bijgedragen, door aan Iedere inzending zoo groot moge lijke zorg te besteden. In het midden is een grasvlakte aangebracht met een per gola en een lichtfontein, alles naar het ontwerp van den Jongen kunstenaar Linus Ingwersen De ingang van het restaurant is hier vlak bij. zoodat als vanzelf de aan dacht gevestigd wordt op dat gedeelte van de tentoonstelling, waar men zich kan verpoozen De heele expositie vormt als het ware een synthese tusschen kunst en techniek. Aan beide is de noodige aandacht besteed en er zijn verscheidene stands, waarbij het moeilijk zou zijn precies te zeggen onder welke categorie ze behooren te worden gerangschikt. Het eenig juiste doel van de goede architectuur, om het practische ge bruik met een kunstzinnig uiterlijk te ver eenigen, is hier tot uiting gebracht. De eigenlijke architectuurtentoonstelling bevindt zich aan het eind van het gebouw. Daar is een afdeeling met teekeningen van leden van het N.I V.A. Iets verder vindt men het werk van bekende Engelsciie ar chitecten. allen leden van de Royal Insti tution of British architects, een tentoon stelling, die nog nimmer op het vasteland te zien is geweest en duidelijk doet uitko men waartoe de moderne Engelsche archi tectuur in staat is. Er zijn mooie ge kleurde perspectiefteekeningen, die een beeld geven van de grootsche projecten, welke zijn uitgevoerd, met ruime interieurs die niettemin geen leegte vertoonen. en strakke lijnen, die van alle stijfheid ge speend zijn. Landelijke gebouwen zijn er bij, die een lust voor het oog zijn. Hier mede moet in één adem genoemd worden de verzameling reclamebiljetten van de London North Eastern Railway, het werk van den architect FTed Taylor, dat ge ëxposeerd wordt in de foyer vóór de con greszaal Het zijn platen, die geheel liggen op het gebied van den schilder, die de ar chitectuur bekijkt en weergeeft, om daar door aan den voorbijganger te toonen wat elders vvor pittoresque landschappen eh gebouwen te zien zijn Een zeer groote ruimte is ingenomen door teekeningen en pastels van beeld houwwerken. muurschilderingen en bouw werken van Hongaarsche kunstenaars P?r inzending van de Landessenat für Kunst und Literatur te Boedapest Daarbij be hoort een door prof. Denis de Györgyi spe ciaal ingerichte tentoonstelling van foto grafieën van Hongaarsche kunst- en ar- chitectuurontwerpen. De afd. Tsjecho- Slowakije belooft ook heel Interessant te zijn doch zü was nog niet gearriveerd. Wei is er reeds te zien een kerncollectie mate riaal. waarvan dit land de specifieke ver vaardiging heeft, als speciaal glaswerk en ceramiek. Van de andere inzendingen noemen we die van den Bond van stucadoorpatroons, die een fraai hoekje hebben opgebouwd, waar een zuil als van albast is opgericht, badend in een zachte Indirecte verlichting De Bond van schilderspatroons is er met een keurigen stand, die de aandacht vraagt voor meer en beter schilderwerk. Dan mag speciaal de aandacht worden gevestigd op de inzending van de Vereeniging van di recteuren van electrlciteitsbedrijven: een drietal moderne keukens, waar elke huis vrouw jaloersch op zijn zal. Naast elkaar staan hier de villakeuken, een midden standskeuken en een keuken voor de een voudige woning, alle geheel electrisch ge outilleerd en zoo practisch mogelijk inge richt. Elders is weer te zien een model van de cabine van een Douglas-vliegtuig der K L M.. geïnstalleerd voor een reis naar Indie De firma Mutters in den Haag, die voor het interieur gezorgd heeft, exposeert ook sprekende gekleurde teekeningen van andere interieurs, van vliegtuigen en groote schepen en het nieuwste snufje van het Volkenbondspaleis, waarvan de inrichting ook aan deze Nederlandsche firma is opgedragen. Een populair-wetenschappelijke afdee ling is gewijd aan licht- en geluidtechniek, waarbij' met maquettes van gebouwen en zalen proeven worden genomen. Hier ziet men ook hoeveel licht wel door gordijnen wordt onderschept, een ondervinding die men overigens elk Jaar in eigen huis ge durende den schoonmaak kan opdoen! Tenslotte is op deze tentoonstelling, die tot 19 Mei duurt, alles te zien wat met archi tectuur in verband staat: koel- en verwar mingsinstallaties, huistelefoons en licht signalen, bekleeding, verven, tegels, pla fondverwarming, hang- en sluitwerk enz. Wie belangstelling heeft voor het moderne bouwen kan dezer dagen zijn hart op halen in het R.A.I.-gebouw. HET ROYEMENT VAN GENERAAL VAN DEN AKKER. PROTEST TEGEN DE HANDELWIJZE VAN HET HOOFDBESTUUR DER VEREENIGING VAN OFFICIEREN. het college in zijn tegenwoordigen vorm. Wijziging van de Indische Staatsinrich ting is echter van hem niet te verwachten. Wel gaf hij te kennen, dat hij op den duur de invoering van een parlementair stelsel voor de groote eiland-provinciën bereik baar acht, althans voor inwendige zaken, maar hij verklaarde zich overtuigd, dat er op dit oogenblik voor zijn denkbeelden inogl geen meerderheid in de Staten- Grneraal aanwezig is. Na re- en dnnllck tusschen mr. M*ndel? =n den Min 'tr is de Indische begroeting aangenomen, evenals, na een korte ge- dachtenwisseling met mr. Fock, de begroo ting van Suriname. HAGENAAR. „Smaad aan een oud wapenbroeder" Aan alle officieren en oud-officieren van het Koninklijke Nederlandsche Leger, van de Koninklijke Nederlandsche Marine en van het Koninklijke Nederlandsch-Indische leger, ls een open brief gericht, naar aan leiding van het feit, dat de generaal-majoor b d. E. H. v. d. Akker ontslagen is als eere- lid van de „Vereeniging van Officieren van de Koninklijke Landmacht" iV.O.K.L.) Vervuld van verontwaardiging wenden de stellers, leden en oud-leden van de Nederlandsche en Indische Weermacht, zich tot de bovenomschreven categorie van officieren, om uiting te geven aan hun weerzin, ontstaan door den smaad een oud wapenbroeder door eenige officieren aan gedaan „Gij allen zoo gaat de open brief voort Officieren en Oud-Officieren, weet ook, althans kunt weten, dat deze. in den dienst van Koningin en Vaderland vergrijsde Op- per-Officier een der besten onder ons was, over een schitterenden staat van dienst beschikt i leerling Hoogere Krijgsschool, Leeraar Koninklijke Militaire Academie, ongeveer 10 jaar Stafofficier) en ln tyoord en geschrift steeds op de bres stond voor een deugdelijke weermacht en tegen leger- afbraak en eenzijdige ontwapening. Tevens was de Generaal gedurende 12 jaren Hoofdbestuurslid en voorzitter van meergenoemde Officiersvereeniglng en be hartigde hij hare belangen op zoodanige wijze dat hij na zijne penslonneering tot haar eere-lid werd benoemd. Men mag zich afvragen, welke machten hier aan het werk zijn geweest om het Hoofdbestuur der V.O.K.L. tot zulk een be- leedigende handeling te brengen. Wij kun nen niet aannemen, dat in een neutrale vereeniging van Officieren zoodanige poli tieke verdwazing zou heerschen. dat men alleen daarom al tot zulk een ongehoorde daad kan komen Ondergeteekenden hebben er immer een eer in gesteld in zaken, het geweten en de goede vormen betreffende, een positief standpunt in te nemen. Wij vragen U daar om: Beteekent deze handeling van het Hoofd bestuur van de V.O.K.L niet een stuitend onrecht hun wapenbroeder en oud-voorzit ter aangedaan? Wij verklaren hierbij nadrukkelijk, dat. wij dit onrecht niet mogen dulden en tee kenen protest aan tegen de handelwijze van meergenoemd Hoofdbestuur. Nu heeft dit Hoofdbestuur wel getracht in een mededeeling aan de dagbladen zijn houding te rechtvaardigen en te verklaren dat het „zonder eenige dankbetuiging bot weg gegeven ontslag" als eerelld geen roye ment beteekende, doch aangemerkt diende te worden als een ..eervol ontslag". Wij ver werpen deze rechtvaardiging echter ten eenenmale want constateeren, dat op den 9den April J.l. voor de eerste maal met dikke letters in sommige dagbladen over een „royement" van Generaal van den Akker als eerelld werd gesproken en ge noemd Hoofdbestuur het eerst ruim 14 dagen daarna, dus na den open brief van Generaal Snijders, noodig oordeelde daarop te reageeren Wij kunnen tenslotte niet aannemen, dat de beslissing van dit Hoofdbestuur met in stemming van het meerendeel der leden is genomen, en hebben daarom met opzet in den aanhef van dezen brief gesproken van „den smaad 'n oud-wapenbroeder door eenige officieren aangedaan" en wij spre ken de hoop uit, dat op de eerstvolgende Algemeene Vergadering het oordeel der leden op luide en klare wijze in deze zal spreken. De open brief is geteekend door: H. W. A. Swart, Luit. Generaal KNIL. b.d G. K, Dijkstra, Luit. Generaal K.N.I.L. loud Comm. van het Leger); H. A. Sevf- lardt. Luit. Generaal K.N.L b.d oud chef v. d. Gen Staf); B. E. Stöver. Luit. Gene raal tit. K.N.L. b.d.: J. A. E. Schenk de Jong, Schout bij Nacht, b.d E. J. Geldorp. Gen Majoor K.N.I.L.. b.d.: P. F. Hoeksema de Groot, Gen. Majoor K.N.I.L Meule- mans, Gen. Majoor tit. K.N.I.L b.d H. Behrens, Gen Majoor tit K N.I.L b.d.: F. Kroon. Gen. Majoor tit. K.N.I.L, b.d.; Jhr. J. C. C Sandberg. Kolonel KNIL., b.d.; J. Oele. Kolonel der Mariniers, b d G. ter Poorten. Kap. ter zee. b.d.: A. F, J. Roms- winckel. oud zee-officier: C. J. J. Beynen. Kap. Luit ter Zee. b.d.; J Brandsma, Oud Officier K.N.I.L.; E. A. O. Vervooren, Oud Off. Adm. Zeemacht; A. de Fremery, Luit. Kol. Art K.N.I.L., b.d.: J W. Baron van Haersolte van Haerst, Oud Zeeofficier; D. W. Buys. Luit, Kolonel KN.I.L.. b.d.; R Legger. Luit. Kolonel K.N.I.L., b.d.: D. de Iongh, Lult, Kolonel K N.I.L., b.d.; J. Hoge- wind. Lult. Kolonel K.N.I.L.. b.d.; H. A. Greve, Oud Zee-officier; G. Kroeze. Kolo nel Int. tit. K.N.L., b.d.; J Arendser, de Wolff, Luit. ter Zee b.d.; E C Brusse, Majoor tit. K.N.IL.. b.d.; R. L. Vetter. Offi cer K.N.I.L., b.d.: J. N. van oen Berg, Lult. Kolonel K.N.L bd.; J. H. L de Konlngh, Majoor Art. K.N.I.L. b.d.; J. W. J. Scherp, Lult. Kolonel tit. K.N.I.L.. b.d,; J. H. Riesz, Oud Officier K.N.IL; J. J, Mulder, Oud Officier K.N.I.L.; K. P. F. Schmltt, Kap Luit, ter Zee, b.d.; Dr J. S. Lameris, Oud Officier van Gezondheid; W Goldie, Luit Kolonel K.N.I.L., bd.; P. O. A Kools, Lult. Kolonel K.N.I.L. b.d; R. H. Wijmans, Kap Luit. ter Zee, b.d A. A. Dijkstra, Oud Officier K.N.I.L Ridder M.W.O.: B. J. W. Fan der Meer, Oud Officier, K.N.L. RECLAME. 4200 per el 1.21 en 91 een» f. 15.00 PRIJZEN WILTON KARPETTEN 2 3 METER HOLTAP KARPETIEN TEGEN DE LAAGSTE Haarlemmerstraat 289-291 en 258, b.d Have DE HAR1NGDRIJFNETVISSCHERIJ. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND, Nu prof. Veraart zitn benoeming tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland niet heeft aanvaard heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in zijn Dlaats benoemd verklaard mr, A. P. C. Peters, te 's Gravenhage. NA HET OVERLIJDEN VAN Mr. HARM SMEENGE. Maandag begrafenis te Assen. De begrafenis van het stoffelijk over schot van mr. Harm Smcenge is vastge steld op Maan sag a.s te Assen na aan komst van den trein, die omstreeks 12 uur arriveert. Mr. Smcenge zal op de Noorder- begraafplaats, waar ook zijn vrouw begra ven ligt, ter aarde worden besteld. De ultvaarregeiing. In aansluiting aan het gepubliceerde bericht nopens de ultvaarregeiing voor de haringdrijfnetvisscherij, vernemen wij thans aldus het Vad. dat het ln de bedoeling ligt den aanvoer van pekel- en steurharlng gedurende het komende sei zoen te beperken tot 500.000 kantjes (vorig Jaar aangevoerd 616.000 kantjesl. Teneinde deze beperking te bereiken, zal aan iedere haringreederij een aanvoer- contingent worden toegewezen. Dit aan- voercontingent zal worden gebaseerd op de aanvoeren van de betrokken reederijen gedurende de laatste vier jaren. Aan de hand van deze cijfers zal voor iedere reederij een gemiddeld aanvoer- i cijfer per schip worden vastgesteld, waarbij de schepen zullen worden Inge deeld in vier klassen, nl Stoomschepen, Motorloggers van meer dan 400 m3 bruto inhoud, Motorloggers van 350400 m3 bruto Inhoud en Motorloggers kleiner dan 350 m3 bruto Inhoud. Op deze gemiddelde aanvoercijfers zal ln verband met de voorgenomen beper king de noodzakelijke korting van plm, 21 pet. worden toegepast. Het totale con tingent per reederij wordt verkregen door het aantal schepen per klasse, dat het vorige Jaar voor de betrokken reederij daadwerkelijk aan de haringdrijfnetvis scherij heeft deelgenomen te vermenig vuldigen met het berekend? gemiddelde aanvoercijfer per klasse en deze produc ten op te tellen. Het zal iedere reederij vrij staan het toegewezen totaal-contingent aan te voe ren met minder schepen dan het vorige Jaar aan de haringvlsscherlj hebben deel genomen, met andere woorden, het zal geoorloofd zijn een deel der vloot op te leggen. Teneinde uitwassen tegen te gaan zal worden bepaald, dat het totale con tingent slechts zal mogen worden aange voerd. Indien van de betrokken reederij niet meer dan 1/3 deel van de vloot, welke het vorige jaar daadwerkelük aan de haringdrijfnetvisscherij heeft deelgeno men, zal worden opgelegd. Wenscht een reederij meer schepen op te leggen, dan zal voor leder schip, dat boven het toelaatbare minimum wordt opgelegd. 50 pet. van het aanvoer-contln- gent voor dat schip van het totale contingent worden afgetrokken. Gedeelten van schepen zullen hierbij naar even redigheid in rekening worden gebracht. Teneinde den reederijen. welke door een te kleine vloot niet ln de gelegenheid zijn schepen uit de vaart te nemen, eenigszins tegemoet te komen, zal kun nen worden bepaald, dat voor deze reede rijen het totale aanvoercontingent met een zeker percentage zal worden ver hoogd Tenslotte zal worden voorgeschreven, dat de schepen tusschen de reizen ten minste 2 maal 24 uur in de haven zullen moeten vertoeven. Noorschen importeur niet kunnen opwer, ken. De hlerbedoelde verhuring is naar d meening van den ondergeteekende niet l strijd met de toezegging der Regeerlni dat maatregelen zullen worden getrolle tot het tegengaan voor de vestiging va buitenlandsche bedrijven hier te larii Voor zoover de ondergeteekende beken is. is de N.V. Natuurijs Verkoop Buret een Nederlandsche vennootschap, uitalui tend werkende met Nederlandsche arbei ders. Dat deze vennootschap een buiUa landsch product Invoert, heeft niet ten gevolge, dat het Nederlandsche bedrljia leven in hel algemeen wordt geschaai Het vlsschertjbedrijf ondervindt van has werkzaamheid belangrijke voordeden. Mi het oog daarop hebben burgemeester e wethouders van Velsen reeds ln Novem ber 1934 den ondergeteekende telegrafie gewezen „op uitermate groot belang zoowi voor IJmuldensch reedersbedrljf als too vischhandel gelegen in de mogelljktin tot kunnen blijven doorwerken van d N.V. Natuurijs Verkoop Bureau" en der halve aangedrongen op hernieuwing va; het huurcontract met deze vennootschaj opdat het vlsscherijbedrijf „niet doe .stagnatie natuurljs-leverantle overgele verd worde aan willekeur van kunsty» trust, hetwelk beteekent groote schade ei nadeel voor toch reeds zwaar getroliei vlsscherij bedrijf." CONFLICT IN DE VENEN GEELNDIGD Loonsverlaging van 7'/> pet. In een te Assen gehouden conferenl tusschen de belde partijen, betrokken i het conflict In de venen met den Rijt bemiddelaar Burgemeester H. P J Bloe mers, werd het voorstel van dezen om hi loon 7'/i°/o (in plaats van 15°/«) te ver lagen, aangenomen. Heden heeft nog een gecombineerde ver gaderlng plaats van werkgevers en werk nemers, doch aangenomen kan wordei dat het conflict thans als geëindigd kaï worden beschouwd. COMMISSIE VAN OVERLEG NEDERL- MIDDENSTANDSBONDEN. Geen verzoek tot toekenning van verordenende bevoegdheid aan den Middenstandsraad. Te Den Haag vergaderde de Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche middenstandsbonden. Door den heer Ed. G. Schürmann. voor zitter van den Kon Ned. Middenstands bond werd volgens toerbeurt het voorzit terschap der Commissie overgedragen aan den heer W C. Scheeres. voorzitter van de Vereeniging van den Christelijken Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand ln Nederland. Met, instemming werd kennis genomen van de mededeeling dat de Nederlandsche Middenstandsbank alsnog geplaatst, is uo de lijst van banken voorkomend in de circulaire van het College van Toezicht op de Bsdrijfsvereenigingen. houdende voor schriften voor belegging van reserves en kasgelden door Bearijfsvereer.igir.gcr. tot Uitvoering van de Ziektewet. Als vertegenwoordigers der drie bonden ln de Hoofdcommissie voor de Normalisa tie. het dagelliksch bestuur der Vereeniging Nederl. Fabrikaat en het bestuur van het Nationaal Comité tot Beteugeling van het Cadeaustelsel werden resp. aangewezen de heeren W C. Scheeres. J. K. W, F van Bommel en mr. F J. H Bach Nu leder der drie bonden terzake defi nitief zlln standpunt, heeft bepaald, werd vastgesteld, dat een verzoek tot toekenning van verordenende bevoegdheid aan den Middenstandsraad door de drie Ned. Mid denstandsbonden welke den Middenstand- raad constltueeren. niet zal worden in gediend o— NOORSCH IJS TE IJMUIDEN. Het Nederlandsch bedrijfsleven in het algemeen niet geschaad. Op vragen van den heer Stumpel in ver band met de verhuring van Rijkswege van fabriekspanden aan het Natuurijs Verkoop Bureau van Noorsch ijs te IJmulden en betreffende van Regeerlngswege te ne men maatregelen tegen de vestiging van buitenlandsche bedrijven en ondernemin gen hier te lande, wordt door minister Oud bevestigend beantwoord, dat de on derhandelingen ln een zóódanig stadium verkeeren, dat de verhuring tegen een huurprijs van f 2800 per jaar binnenkort haar beslag zal krijgen. Het Is hem bekend, dat de importeur van Noorsch ijs prijzenconcurrentie aan doet aan de te IJmuiden gevestigde Ne- derlandsche .Ijsfabrieken. Niet bekend ls hem. of deze fabrieken haar prijzen be neden kostprijs hebben verlaagd en zij tegen de valutaconcurrentie van den KLINIEK NEDER-VELUWE VAN DE MB TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN NEDERLAND. Gisteren te Wolfhezen plechtig geopend. Gistermiddag is te Wolfhezen onto groote belangstelling ook van autoritei ten. plechtig in gebruik genomen de kil niek Neder-Veluwe te Wolfhezen, die al open afdeeling van het krankzlnnigenge sticht, aldaar, uitgaande van de Ver. to Christ, verzorging van Krankzinnigen ii Nederland fungeeren zal. De plechtlgheil stond onder leiding van den vlce-voor- zitter van het centraal bestuur, ds. A M Donner, em. predikant te Zeist, aangeiiei de voorzitter, mr. G. I. Baren, burgemeM' ter van Delft, in het buitenland vertoeft Ds. Donner droeg de stichting met eea toespraak over aan den voorzitter van ds stichting Wolfhezen, dr. G. Bakker, artsts Arnhem, die eveneens met een toesprai! haar voor het bestuur aanvaardde. Voorts werd het woord gevoerd door de heeren drs. W. J. Mulder, den per 1 Mei J.l. opgetreden nieuwen geneesheer-diret- teur; dr. J. Ronda, die per 1 Mei J.l. zoodanig aftrad en Van de bouwcommls- sie mede deel uitmaakte; ds. W. Bech, geestelijk verzorger der stichting; mr. A de Wilde, min. van blnnenlandsche zaken, namens de regeering; Baron van Heemstra, commissaris der Koningin m Gelderland, burgemeester J. J. Talstra namens het gemeentebestuur van Renkum en E. J Rothuizen van Arnhem, ondtr wiens achltectuur de stichting verrees die enkele geschenken aanbood. De voorzitter dankte alle sprekers voor hun woorden en voor de aangeboden ge- schenken en sloot de plechtigheid met gebed. Nadat ververschingen waren ge- serveerd, werd de kliniek ln groepen be zichtigd. De kliniek verrees aan den Heelsum- schen weg en heeft min' of meer het mo del van een vliegmachine. De inrichting, die van de modernste gemakken is voor zien, biedt plaats aan 55 mannen en vrouwen. Op de eerste verdieping be™' den zich de vertrekken voor den 1hW" nenden geneesheer, de hoofd- en eer1s» verpleegsters en op de tweede verdlepms zijn 30 kamers voor verpleegsters. In ne gebouw ls een symbolisch raam van g'a ln lood aangebracht. VERSPREIDE BERICHTEN. Met 15 Mei ls benoemd tot burge meester van Leens de heer J. N. Spoelstrs. journalist te Groningen. De gewone audiëntie van den Mini»® van Financiën zal op Maandag 13 Meiai niet plaats hebben. i'iliiilliiliiülllllllllllllllllllll1111 De Moior- en Rijwielwet W" biedt uitdrukkelijk het rijden md open knalpot binnen de beboauii* kom der gemeente.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10