|Het nieuwe recreatiegebouw van „Endegeest". Kite Jaargang WOENSDAG 8 ME! 1935 No. 23044 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN bFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30.Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? o ie Franco per post f. 2 35 per 3 maanden f- 2.35 per week f- 0.18 per 3 maanden +- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VEEMARKTPARKEERTERREIN SCHUTTERSVELD. Burgemeester en Wethouders van Lei- brengen ter kennis van belangheb- fcnden, dat het tot de veemarkt behoo- (ende parkeerterrein op het Schutters- op Vrijdag 17 Mei a.s. zal worden i gebruik genomen. f Van dezen datum af moeten de auto- lobielen en voertuigen, waarmede paar- tn, runderen, graskalveren, schapen, lokken en geiten naar de veemarkt wor- aangevoerd, geladen naar bedoeld fcikeerterrein worden gereden om de die- £n aldaar te lossen. Na lossing moeten automobielen e.d op dit terrein ge pikeerd worden, terwijl paarden, runde- i en graskalveren via den Rijnsburger- igel naar den markttoegang aan de le pnnenvestgracht moeten worden ge- racht, en schapen, bokken en gelten naar Ier. markttoegang aan de Lammermarkt. J liet gebruik van de nieuwe brug cn weg lij den molen „De Valk" is voor aanvoer ur de markt ten strengste verboden. |De bestaande wijze van aanvoer van p::e kalveren wordt tot nadere regeling ihandhaafd De betrokken automobielen Kten worden geparkeerd op het par- Krterrein. (Varkens, nuchtere kalveren en lamme- kunnen als tot dusver op de vee- iirkt worden gelost en geladen, onder È'drukkelljke voorwaarde, dat de betrok- |iu automobielen niet langer bij de bidplaatsen der dieren blijven staan, i voor lossing of lading strikt noodig fDe automobielen waarmede varkens en Mere kalveren worden vervoerd, moe- worden geparkeerd óf op het par- Kterrein óf op het nieuwe terrein bij fmaterialenloods op de markt; zoolang t laatste nog niet gereed of te bereiken kan ook geparkeerd worden op het feintje bij de Scheistraat. De automo eien waarmede lammeren worden ver eerd, moeten op het parkeerterrein wor- bn geparkeerd. [De automobielen met z.g. gemengde la- ingen diverse diersoorten), lossen eerst het parkeerterrein paarden, runderen, paskalveren, schapen, bokken en geiten i mogen eventueel eerst daarna naar de larkt gaan om varkens, nuchtere kalve- en/of lammeren te lossen. Met uitzondering van varkens, nuchtere ilveren, vette kalveren en lammeren, brden de dieren, welke met automobie- pr. worden afgevoerd, via den nieuwen I en de brug bij den molen „De Valk" paar het parkeerterrein gebracht, en ter ingeladen. Automobielen, beladen met varkens, [nuchtere kalveren, vette kalveren en lam meren mogen de veemarkt verlaten over |*eg en brug eerder bedoeld. Parkeeren van particuliere automobie len op den Rijnsburgersingel kan voort aan op Veemarktdagen niet worden toe gestaan. Particuliere automobielen, welke tot dusverre op die dagen aldaar werden geparkeerd, kunnen voorloopig worden geparkeerd in de Boerhavestraat, mits deze straat wordt bereikt vla Morschsin- gel en Morschpoort. Deze regeling, welke niet voor de Dinsdagsche Vettevarkensmarkt geldt, is gedeeltelijk als een voorloopige te be schouwen Het parkeergeld bedraagt: a. voor een wagen of automobiel voor veevervoer f. 0.25 b. voor een tractor met aanhang- of oplegwagen voor veevervoer f. 0.50 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Leiden, 8 Mei 1935. 4095 UITVAART EN TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER H. D. SALA. Hedenmorgen zyn in de Sint Lodewijks- kerk aan de Steenschuur de plechtige Uitvaartdiensten gehouden voor de ziele- rust van wijlen den heer H. D. Sala die Zondag j.l. aan de gevolgen van een aan- ding door een auto op den Rijnsburgerweg in het Academisch Ziekenhuis overleed. De heer Sala. die den ouderdom van 66 jaar bereikte was in vroeger iaren een bekend en enthousiast beoefenaar van de watersport; vooral zeilen en zwemmen hadden zijn volle belangstelling. Door zijn connecties met tal van voor aanstaande schilders genoot hij ook in de kunstwereld vrij groote bekendheid. Zijn kunsthandel aan de Breestraat en sedert, korten tiid aan den Nieuwe Rijn had in die kringen een uitstekenden naam. getuige ook het feit. dat prominente Ne- derlandsche schilders bij den heer Sala hun doeken lieten omlijsten. Er was in het kerkgebouw vrij groote belangstelling. De H. Mis werd opgedragen door kapelaan Leenderts. Na het Gezongen Requiem had om elf uur eveneens onder groote belangstelling, vooral van midden standskringen uit de omgeving van de Breestraat oo de R.K begraafplaats aan de Zillpoort de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats. Een drietal bloemstukken dekte de kist. Pastoor Beukers verrichtte het gebruike lijke ceremonieel waarna een broer dank te voor de betoonde belangstelling. DE SPOORLIJN LEIDEN—WOERDEN. De werkzaamheden aan de vernieuwing van den spoorweg WoerdenLeiden vor deren snel. Het wegdek is geheel opge hoogd en vernieuwd; alle korte rails zijn door langere vervangen, waardoor de spoorweg met groote locomotieven bereden kan worden en zoo noodig de snelheid kan worden verhoogd. Ook het hinderlijke stoo- ten wordt veel minder gevoeld. NEDERL. VEREENJGING VAN HUISVROUWEN. JA Bieiwe recreatiegebouw van „Ende- dm •aan dcn Rhijngeesterstraatweg na- hpt w1 TO't°°üng zal vermoedelijk in een der volgende maand in gebruik dient™.611 bunnen worden. Dit gebouw, dat zaaitr vervanglng van het oude tooneel- fcevatf' ^at ongeveer 150 personen kon I deel beschouwen als een onder- p]',van óo moderne therapie en bied', 'het in aan circa 500 personen. Tevens is Ven t^6 als portiershuis op den nieu- tiïf1Sangsweg tot de gestichten. Als amS bevat 't een portiersloge, wacht kamer, een rijwielkelder, berekend op 300 a 400 fietsen, benevens een kelder voor de centrale verwarming. Daarboven vinden wij dan de groote tooneelzaal met een aparten toegang tot de galerij voor de patiënten van „Rhijn- geest", kleedkamers, benevens een apart zaaltje, dat vermoedelijk als kerkzaaltje dienst zal doen. Het geheel werd gebouwd volgens ont werp en onder architectuur van den Dienst van Gemeentewerken. Lezing van dra J. L. van Hoorn. Gistermiddag was in het Verenigings lokaal van de afdeeling Leiden van boven genoemde vereeniging een causerie aan gekondigd „De opleiding van onze meisjes" door mej. J L. van Hoorn, directrice der Gem. H B S voor Meisjes, alhier Wij begrijpen niet dat de opkomst van de Leidsche huisvrouwen niet grooter was, daar met het oog op de a.s. eindexamens toch een zeer urgent onderwerp zou wór den-behandeld. De vergadering werd geopend door de nieuwe presidente van de Leidsche afdee ling mevr. A. v. Gilse—v. Geldermalsen, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het'bijzonder de spreekster, om daarna de aandacht der leden te vestigen op 2 nieuwe bezittingen van de Vereeniging, t.w. de vereenigingsvlag, aangeschaft nadat het vorig jaar door de afd. Helmond een dus danig exemplaar was aangeboden aan het Hoofdbestuur, waarna de afdeelingen ook een konden bestellen, en een piano, welke het bestuur moest aanschaffen, nadat in Februari het huisvrouwenkoortje alhier was opgericht. Daarna verkreeg mej v. Hoorn het woord, die dadelijk opmerkte, dat zij geen oratio pro domo wilde houden. Voor het begin van de vrouwenbeweging werd in de hoogere kringen de opvoeding van jongens en meisjes op de scholen niet gemeenschappelijk gehouden, dat gebeurde wel in de lagere standen. Toen evenwel bovengenoemde beweging baan brak. kwam hierin verandering en spreekster geloofde dat Indien toen een schooltype voor meis jes was geweest dat dezelfde rechten had als 'n gymnasium, nooit die toevloed van meisjes naar de gymnasia was gekomen, zooals dit nu het geval is geweest. Spreek ster bracht daarna naar voren de kwestie van co-educatie, gezamenlijke opvoeding en co-instructie, gezamenlijk leeren. De co-educatie wordt op de lagere scholen neg doorgevoerd; alleen de meeste katho lieke scholen en Ohristèlijke scholen maken hierop een uitzondering. In het huisgezin heerscht de co-educatie lang niet meer zoo als vroeger, wegens de tegenwoordig vaak voorkomende uithuizig heid. In het begin bemerkte men weinig van de bezwaren op de middelbare scholen van co-educatie, doordat alleen toen die meis jes toegang vroegen, die verstandelijk zeer goed waren ontwikkeld, gezond van gestel waren en een greote dosis wilskracht be zaten. Doordat de meisjes geheel alleen stonden klaagden ze niet Er kwam evenwel een te groote toe vlucht van meisjes en de oorlog verander de eveneens heel veel. Men heeft nu een heel ander soort kinderen op de scholen gekregen. Doordat nu vele meisjes verplicht zijn een levenspositie te zoeken, w:rdt maar al te vaak gevraagd: welk recht geeft dat diploma, en onderzoekt men niet eerst of het kind wel geschikt is voor de school. Bovendien is het voor velen ook nog een standsquestie. De co-educatie is lang niet geschikt voor alle meisjes, bijv. niet om psychische redenen, om gezondheidsredenen, voor meisjes met te weinig verstands-capaci teiten. en voor diegenen met te veel vrou welijke capaciteiten; voor deze 4 catego rieën zou spreekster stellig opleiding aan een meisjes H B S. aanbevelen Voor speci fiek intellectueele meisjes kan spreekster co-educatie aanbevelen; deze zouden zich op een meisjes H.B.S. niet thuisgevoelen De leerkrachten aan een meisjes H.B.S zou spreekster gaarne gemengd zien. al hoewel het vrouwelijke element overwe gend meet zijn. De opleiding van de meisjes is nu te veel op de maatschappij gericht en te weinig op het huisgezin. De tegenwoordige crisis brengt hierin iets ten goede, daar de meer zuiver intellectueele beroepen opgeeischt worden door mannelijke krachten en de meisjes dus meer op de echt-vrouweli.ike beroepen zijn aangewezen, al wrden die ook minder gesalarieerd. Spreekster hoopte evenwel, dat voor het kleine groepje zuiver intellectueele vrou wen ook een plaats vacant zal blijven Na afloop van deze met veel overtuiging uitgesproken rede, was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan door enkele aanwezigen dankbaar gebruik werd ge maakt Na afloop dankte de presidente mej. v. Hoorn onder aanbieding van een bouquet anjers. o EINDEXAMENS GYMNASIA. De minister van onderwijs heeft bepaald, dat het schriftelijk gedeelte der eind examens gymnasia zal worden afgenomen op 4 en 5 Juni en. wat het Leidsche gymnasium Oetreft het mondeling gedeel te op 21. 22. 24 25 26. 27. 28 en 29 Juni. Als gecommitteerden zijn alhier benoemd: dr. H. Bolkestein. te Utrecht; dr. C. G M. Pompen te Nijmegen; dr. R. de Laer Kronig te Groningen; aan wie zal worden toegevoegd: op 8. 11 12, 26 27 28. 29 Juni. 3 en 4 Juli dr. F. Zernike hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Tot gecommitteerden elders zijn benoemd prof. dr L. G. M Baas Becking prof. dr. H. J. Lam Drof dr. N. J. Krom orof. dr. A. E van Arkel Drof. dr J Drost? prof. dr. C de Boer Drof. dr. G. J Thierry, prof. dr W. J de Haas. prof. dr. B. A. van Groningen en dr. H D. Kloosterman allen alhier. NEDERLANDSCHE MEISJESCLUBS. Geslaagde feestavond. De afd Leiden van de Nederlandsche Meisjes-Clubs (Driehoeksmeisjes) had gisteravond in de goed bezette Stads gehoorzaal een feestavond belegd. Op dezen avond is door de streepjes, de driehoeksmeisjes en de voortreksters een duidelijk beeld gegeven van het drie- hoekswerk. dat niet alleen nationaal, maar ook internationaal zulk een groote betee- kenis en aanhang heeft. Dit werk, steu nende op christelijken grondslag, doet sterk aan de padvinderij denken, doch geeft door zijn aparte doel en samenstel ling dit werk een eigen stempel. Achter al het werk leeft het besef van de groote gevaren, waaraan de jonge meisjes, zoowel zedelijk als geestelijk zijn blootgesteld. Met het oog gericht op God wil men de jonge meisjes lichamelijk, zoo wel als verstandelijk en maatschappelijk ontwikkelen. Ds. D. Kuilman heeft, na opmarsch van alle meisjes, met een enkel woord nog nader het doel van de N.M.C. uiteen gezet Hartelijk heeft hij allen ook welkom ge- heeten en opgewekt het werk te steunen of zich als lid op te geven. Achtereenvolgens hebben daarna de streepjes, de driehoeksmeisjes en voor- treksters het een en ander van het wer ken in club-verband laten zien. Elke groep vormde voor zich zelf een afgesloten ge heel en gaf een aardigen indruk van den opgewekten geest, die er heerscht. Vooral ook het kampleven in de N.MC. werd aantrekkelijk weergegeven. Eenige Engelsche volksdansen mochten al zeer groote belangstelling ondervinden. Na de pauze is door de streepjes en drie hoeksmeisjes een zangspel „Als de kind'ren slapen" opgevoerd. In alleraardigste pakjes hebben de meis jes. waarvan wij vooral de kleintjes willen noemen, dit spel weergegeven. Ongetwij feld moet het mej. Jo Kortmann, die de leiding had. veel moeite gekost hebben om dit spel, waarin veel van de meisjes gevraagd werd, er zoo in te krijgen, dat gisteravond een klein foutje daarge laten zoo'n goede opvoering gegeven kon worden. Mej. Riet Blok begeleidde dit spel aan den vleugel op voortreffelijke wijze. Ook vóór de pauze zorgde zij voor de begelei ding. De N.M.C mag op een goede uitvoering, die prettig en vlot is verloopen terugzien. NV. VERZEKERINGSMIJ. „VOORUIT". Jaarverslag over 1934. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend: Bil een productie van f. 111.600 moesten I worden afgevoerd 258 contracten ten be- drase van f 39.687. Het vorige iaar bedroe gen deze cijfer? resp. f 66.829 en 311 con tracten ten bedrage van f. 45.722. De netto vooruitgang bedroeg dit iaar 392 contrac ten met een kaoitaal van f71.913. tegen over 79 contracten met een kapitaal van f. 21.107 in het vorige jaar. Aan 600 kinderen werd een uitgaansdag aangeboden, die voortreffelijk geslaagd is. Het winstsaldo 1934 bedraagt tezamen met dat over 1933 f.7878 99. De heeren M. Dubbeldeman. J. Broek huizen en A. J Jongeleen werden bii ac clamatie als commissarissen herkozen. AANBESTEDING. Gisteren is aanbesteed het verbeteren van urinoirs, het vernieuwen en verbete ren van vloeren, daken en plafonds, het vernieuwen van zinken en andere dakbe dekkingen en het uitvoeren van verschil lende andere voorzieningen in en aan scholen en gemeentegebouwen, in 5 per- ceeler. Er was als volgt ingeschreven: L. Kantebeen. Leiden, perc. I f. 1429, II. f.1390, III f.400; A. Manders. Rotterdam, perc. I f. 1540. II f. 1340. III f.280, in massa f. 3050. perceelen 1, 2 en 3; K. Burgij, Lei den, perc. I f. 1230. II 1115; W, Bekooy, Leiden, perc IV f.545; L. Zitman. Leiden, DC-C I f1200. II f970, III f240, IV f396, V f. 990; J, de Vrind, Leiden, perc. IV f. 520, V f. 926; F. N. Bink, Leiden, perc. IV f 425. V f.1200; Gebr. F. en L. Schroder, Wassenaar, perc II f. 1447; N.V. van Leeu- wen's Loodgietersbedrijf, Zwijndrecht, perc. IV f.424, V f.906, massa 1310. perc. 4 en 5; P. v. d. Broek. Leiden, perc. IV f. 424, V f. 958; A. J. Vreeburg, Leiden, perc. I f1410 II f. 1260. III f 400. IV f. 900, V f. 1600, massa f 5570; O. Corba, Zwijndrecht, perc. IV f.431, V f.924; P Kooreman. Leiden, perc. Ill f.400; A. van Hoven en J. van Katwijk, Leiden, perc. I f. 1099. II 1.1265; W. F. Marcelis, Leiden, perc I f. 1391. II f. 1015, III f. 377, massa f. 2750, perc. 1. 2 en 3; P. Beurse, Leiden, perc. I f. 1291 95; II f.1156, III f.230, IV f.795, V f 1505. massa f4977.77W van Ravens. Rotter dam, perc. IV f. 360. V f950, massa f1290 perc 4 en 5; A. J. Langeveld. Leiden, Derc. I f 1429, II f.1379. III f.579. IV f.629. V f.1179, massa f.2727, perc. 1 en 2, massa f. 5040, perc. 1, 2, 3, 4 en 5. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. E Groenewegen aan het Rapenburg een zelfstandig bouwkundig bureau stichtte. De heer Groenewegen heeft zich in de afgeloopen kwarteeuw door zijn vakkennis een uitstekende reputatie verworven. BINNENLAND De tentoonstelling „Mooi Nederland" td Amsterdam. (Binnenland, 3e Bladi. Samenvoeging van Kamers van Koop handel; 17 Kamers moeten verdwijnen. (Binnenland, 3e Blad). De Eerste Kamer over de wijziging der Kieswet. (Binnenland, 3e Blad). Het landbouwcrisisfonds; critiek der Eerste Kamer. (3e Blad). Jaarvergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw; sombere openingsrede, (le Blad). BUITENLAND Een Fransch-Russisch persincident. (Buitenland, le Blad). Echecs voor New-Deal en Roosevelt. (Buitenland, le Blad). Italië blijft zich wapenen tegen Abes- synic. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Endegeest enz. te Oegst- geest. De uitslag is als volgt: Eerste examen, 9 candidaten. Geslaagd: M.Durieux, H. F. M. H-uybreöht, L. P. Nat zijl, B. Schekman, M. S. Tabak, W. F. Ver boon, B. J. de Vries, J. Wingelaar, J. M. Zoun. Tweede examen 14 candidaten. Geslaagd: M. de Boer, G. Faber, J. M. Flinterman, A. J v. d. Hoeven, C. M. Jacobs, A. C. Klok. C Kramer, A. Krom, S. Kuizinga, T. C M Midden, E. P. Robbers, H. J. Schaart, M. M. Verhoeven, L. v. d. Wege. Aanvullingsexamen, 4 candidaten. Ge slaagd S. Barkema, J. M. Dekker, S. M. C. Lut. G. W. A. Stammers. De examens worden voortgezet. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heer C. O. Moorman (Leiden); voor het taalkundig doctoraal examen de heer H. N. M. Klooster (Den Haag); voor het doctoraal examen Genees kunde mej J. J. Jantzen (Den Haag) en de heer F. H. Ansingh (Den Haag); voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak scheikunde de heer A. E. Schou ten (Aalten); voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mej. L. H. P. Neijssel iDen Haag) en voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer J. Bosman (Rotterdam) en mej. L. Tol (Den Haag). De minister van onderwijs heeft on zen stadgenoot, den heer J. Baak benoemd tot voorzitter van gecommitteerden aan gewezen bij de eindexamens der kweek scholen voor onderwiizers, groep 15 Voor het alhier afgënomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. C. Versluis, Dordrecht. Wij herinneren eraan, dat hedenavond in de kleine Stadszaal de tentoonstelling van het werk der vakcursussen voor jeug dige werkloozen wordt geopend. Evenals vorige jaren heeft de directie van het. Trianon-theater wederom een speciale Zomer-campagne georganiseerd, waaromtrent'een advertentie in dit Blad nadere bijzonderheden geeft. IJMUIDEN, 8 Mei 1935. Tarbot per K.G. f. 0.720.48; Griet per kist van 50 K.G f .209; Tongen per K.G. f.0.580.36; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.2117; Middelschol per kist van 50 K.G. f.2117.50; Zetschol per kist van 50 K.G. f.2319; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.213.50; Schar per kist van 50 K.G. f. 123.20; Tongschar per kist van 50 K.G. f.20—15; Vleeten per stuk f. 1.18 1 07; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.113.10; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.26—21; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 1912; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G f. 18.508: Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 12 —4; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.27 7.50; Gullen per kist van 50 K.G. f. 12.50 5; Lengen per stuk f 1.200.23; Heilbot per K.G f. 0.900.58; Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.503; Koolvisch per stuk f.0.43 0.17; Makreel per kist van 50 K.G. f.9 3.90. 1 Steur van 61 K.G. f. 37.82. Aangekomen 8 Stoomtrawlers: IJM. 158 met f.2452; IJM 196 met f.2248; IJM. 133 met f.1555: IJM 31 met f3398; IJM. 78 met f.2116: IJM. 18 met 1.2233: IJM. 63 met f.943; IJM. 85 met f.1310: E. 157 met 1 834 en de loggers: KW 167 met f.551; KW. 36 met f.446; KW. 60 met f.426; KW. 75 met f.453; SHV. 247 met f.517.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1