ZILVEREN JUBILEUM TE NOORDWIJK ZEE Aspirin W» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Mei 1935 Derde Blad No. 23043 jet a.s. Bad-seizoen te Noordwijk aan Zee I schpn ?nder is het gevolg van de tus- ten r»:'Ierland en Duitschland afgeslo- ZwrtseA?0vereenk°mst, waarbij iedere in I pW|„lan,d door Duitschers uitgegeven goerip L f Duitsche gemeenschap ten I Eeiieelp u1» doordat Zwitserland voor het I loedprL der Duitsche reisuitgaven Maar kT?n Duitschland betrekt. "ib»i tot een dergelijke over- I kituipn i. sc"Dnt onze regeering niet te komen, waarbij nog met leed KERK- EN SCH00LNIEUWS. OmsWi uracviclzeijk FINANCIEN. Hoe mag men de verwachtingen beoordeelen i mooi overzicht van Noordwijk Zee. waarin de unieke bekoring dezer badplaats J treffend tot uiting komt. In het midden het „Casino" met de tennisvelden, mgeven door de boschterrelnen van het „Huis ter Duin", dat monumentaal aan den achtergrond oprijst. Noordwijk: „parel der Noordzeebad- i 'iatsen!" U zelde de bekende Badeker reeds ige jaren geleden: „dit is de schoonst :gen badplaats aan de geheele Noord kust" En een oud gedichtje sprak het uit „Een deftig dorp dit Noordwijk is En het heeft een ouden toren In het lentegroen doet er met lust De nachtegaal zich hooren". iGenoeg over deze en talrijke andere jelende uitspraken. Wij weten 't allen, mooi Noordwijk is! wij dan weer eens voor de maal tijdens een stralend-zon- voorjaarsdag, in het vooruitzicht van komenden jomer, die zich in de atmos- al aankondigt, staan op een der toppen in het centrum der be- Zuldduinen, met rond ons aan kant de prachtige, rustige, groen-gol- boschterreinen van het „Huis ter omgeven door grootendeels met de harmonieerende pensions, hotels villa's, terwijl aan den horizont zich de glinsterend-blauwe zee uit- anderzijds het uitzicht vèr reikt de als een fel kleurentapijt uitge- bollenvelden. komt als bij toover- de waarheid van al deze woorden weer ons boven Noordwijk: hoe zwaar de crisis ook in tijd drukkend moge stormen, op de van uw natuur, waarin zee, duin, en attracties van velerlei aard zoo plijkelijk en als zelden elders verdeeld ft zij zonder Invloed! Het komende badseizoen zal het 50ste zijn van het wijd en zijd over de bekende Noordwijk Zee, trotsch zijn, het zoo in onze nabijheid te weten, seizoen 1935 zal er een worden van bijzondere evenementen in ver met dit gedenkwaardig jubileum, daarover straks. Laten wij eerst eens de verwachtingen den as. zomer nader bezien. Want se luidden tot nu toe somber, zóó som ber, dat wij het geraden achtten eens per- WJijk poolshoogte te gaan nemen, om Je zien, in hoeverre waarlijk voor zoodanige fcss:mlstische voorbeschouwingen aanlei- Fng was. I En gelukkig: wij konden met hoopvoller wachten naar de Sleutelstad terugkeeren, kn dat wij zeewaarts gingen, Natuurlijk weten wij 'allen maar al te lOfd. dat de Jaren der „gulden winsten" Mg voorbij zijn, dat de hotelliers blij zijn, panneer zij zich zoo goed en zoo kwaad v's het gaat drijvende kunnen houden. Maar een gesprek met bij uitstek des kundigen als de heeren 'Vermeulen, voor- fjtter van de Ver. „Noordwijk Vooruit", plus. voorz. van den Bond van Pension houders en Rudolf Tappenbeck, directeur pn het „Huis ter Duin" leerde ons, dat njkn den toestand toch zeker niet slechter Beoordeelt dan het vorige jaar. Zelfs zijn [Jr diverse factoren, die een gunstiger sei nen doen verwachten! Zeker: veel stemt ook nu nog tót ernst! jaar ls allereerst de bekende ongunstige pviezenregeling van Dultschland, ten ge- wige waarvan het den Duitschers niet ™?ehjk is, naar ons land te komen. En m?n weet hoevelen er eertijds kwamen! ten vVernamen' dat alIe middelen, die ook »r ,j°°r<iwijk uit bij onze regeering be- ■sns ziln' om te trachten daarin ver- K .rlng te brengen, tot nu toe zonder fin» r,esu'tuat bleven, terwijl toch ophef- swr w'iz'8'n8 dier regeling Noordwijk ■■naf Wn "kualseizoen" zou waarborgen, I Tn li—n onzer zegslieden het uitdrukte. Idat rapporten is o.a, uiteengezet, I rnosionze regeering toch egn voorbeeld Dn» ?emen aan Zwitserland, waar de 1 a' 'ang weer komen: de eerste I Ïwh. .ÜS°Bcn ZU er 700 R M - de tweede en II uitgeven. Zoo werd van ldonr r?rA tot 8 Maart 17 millioen francs I er k„ i'l*" in Zwitserland besteed I drukte weer een echte „voor-crisis" wezen geconstateerd werd, hoeveel ge trouwe Noordwijksche gasten uit Dultsch land, nu In Zwitserland gezien worden. Ziet men hier wel voldoende in, dat net vreemdelingenverkeer een landsbelang, een algemeen belang voor alle bij het hotel bedrijf betrokkenen is?, zoo luidde de ver zuchting. Men vergete niet, dat statistisch uitgerekend is, dat van iedere door het hotelbedrijf ontvangen gulden, drie en negentig cent weer in de circulatie komt en ten goede aan tal van andere categorieën j Doch nu een lichtpunt; dank zij de in tensievere propaganda in het binnenland voor Noordwijk, trekken er tegenwoordig tfilrljke landgenooten heen, die deze plaats vroeger niet of nauwelijks kenden, hetgeen een zij het gedeeltelijke compensatie beteekent voor het verlies aan buiten landers. Zoo hoorden wij van den direc teur van een der grootste Noordwijksche hotels, dat hun aantal het vorig jaar ten minste voor wat zijn bedrijf betrof meer dan de helft der vroegere Duitschers bedroeg. Deze binnenlandsche propaganda die vanuit een centraal punt gevoerd, nog meer effect zou kunnen uitoefenen zal ongetwijfeld ook in het komende seizoen haar invloed doen gelden Temeer, wan neer men zich nog sterker dan tot nu toe bewust wordt, hoezeer ook Noordwijk zich volkomen aan de gewijzigde tijdsomstan digheden heeft aangepast. In dit verband noemen wij de opnieuw belangrijk verminderde hotel- en pension- prijzen, die nu veelal zelfs lager zijn dan die van vóór den oorlog, zoodat men zich met meerdere buitenlandsche eerste klas- bedrijven durft meten Dan noemen wij as. verlagingen van badtarieven en de reeds door den Raad goedgekeurde en door ons vermelde gereduceerde parkeertarie ven. Daarbij moge niet ongenoemd blijven, dat meerdere bedrijven hun consumptie tarieven zullen verminderen, hetgeen voor de gasten de belangrijke post „bij komende onkosten" gunstig zal beïnvloe den. Als een der grootste wenschen der hotelhouders, die alles in het werk stellen, om hunnerzijds met den veranderden tijd mee te gaan, blijft evenwel vermindering der „vaste lasten", die nog steeds vrijwel constant bleven en „vrijstelling der z.g. crisisheffingen", zij het slechts alleen ge durende het seizoen. Deze heffingen zijn eigenlijk niet meer te dragen, zoo verze kerde men ons. En daarbij te bedenken, dat bijv. onze Hollandsche boter, die hier zoo zwaar belast is, voor afbraakprijzen in het buitenland verkocht wordt! Men weet, hoe het Nederlandsche hotel- bedrijf geen moeite spaart, het den gast in elk opzicht goed en rijkelijk te geven, zoowel wat betreft de maaltijden in overvloedige afwisseling en met groote royaliteit, als de entourage, die de grootste verzorging en ieder seizoen vernieuwingen eischt. Zoo is ons publiek het nu eenmaal gewend en wie veel in het buitenland ge reisd heeft, weet. dat men zich daar dik- wlils met een veel mindere verpleging tevreden moet. stellen. In Noordwijk wil men het echter den gast. die eens „uit" is beter geven, dan hij I het thuis lederen dag gewend is. Anders krijgt hij toch niet dat „onweerstaan bare vacantiegevoel?" En hij ontvangt dat „betere" nu voor weinig geld! Welnu: 1 éénige tegemoetkoming, wellicht ook door middel van gereduceerde spoorwegtarie ven van af de grens mag de regeering den zoo zwaar belasten hotelbedrijven. die met groote onkosten verplicht zijn alles prachtig in orde te houden, toch wel toestaan. „Indien de regeering ook maar iets voor de badplaatsen zou willen doen, dan zijn wij gered", aldus luidde de con clusie van menig betoog. Waarop nog met een zekere bitterheid volgde: „In het buitenland begrijpt men gemeenlijk het belang van het vreemdelingenverkeer beter!" Doch hoé dan ook: dank zij haar zeer speciaal cachet van exclusieve bekoring, trekt Noordwijk ieder jaar een groote en getrouwe categorie, die deze unieke bad plaats prefereert door haar rust, haar mogelijkheden tot het beoefenen van velerlei sporten enz. Al gingen de tijds omstandigheden ook aan deze categorie niet onopgemerkt voorbij en wijzigde zij zich voor een deel, tóch behoeft er niet aan getwijfeld te worden, of ook in den zomer van 1935 zullen weer vele bekende gezichten langs Boulevard, aan zee en duin, of op het sportveld te zien zijn. Gelijk alle andere badplaatsen loopt het Noordwijk, dat In het vorig seizoen op halve kracht werkte, hetgeen in verhou ding iot andere bedrijven een gunstig resultaat beteekent, natuu - op 't oogen- blik niet mee Maar om a te denken, dat het er nu juist voor deze badplaats minder hoopvol zou uitzien dan elders zooals wel eens beweerd werd ls toch zeker absoluut onjuist! Dit blijkt uit de reeds binnengekomen aanvragen om logies bij de onderscheidene hotels en pensions, w.o. merkwaardiger wijze meerdere uit Engeland Ook de huurders van villa's en huisjes komen reeds opdagen: voor zoover is na te gaan, niet in mindere mate dan ver leden jaar Slechter dan de vorige crisis jaren zal het komende seizoen dus zeker niet zijn: eerder ls de verwachting, dat het nu de toestand geconsolideerd ls, beter zal uitvallen In het bijzonder zullen hiertoe diverse gebeurtenissen meewerken. Allereerst is het den burgemeester mogen gelukken het CongTes der Burgemeesters van Ned. Ge meenten dit jaar op 27 en 28 Juni in Noordwijk te doen plaats vinden: voor het eerst In een z.g plattelandsgemeente. Dit zal reeds de noodige drukte waar borgen Het congres wordt gehouden op een Donderdag en Vrijdag. Men is doende de talrijke gasten ook gedurende het ..week-end" over te houden Dan zal ongetwijfeld het bezoek der Bel gische koningskinderen. in Juli en Augustus de noodige belangstelling wekken: uit den aard der zaak ook uit hooge binnen- en buitenlandsche kringen. Voorts zijn daar de evenementen in ver band met het gouden jubileum der bad plaats, waartoe meerdere plannen, welker uitvoering over de beide zomermaanden verdeeld wordt, in voorbereiding zijn. Zoo ontwerpt men een historischen optocht, die tot onderwerp heeft „Van visschersdorp tot moderne badplaats", terwijl tijdens de win kelweek de winkeliers door middel van kaarsverlichting enz. zullen toonen .hoe de zaken er een halve eeuw geleden uitzagen. Waarbij dan nog de gebruikelijke strand en sportfeesten. vuurwerken, bals enz. de noodige variatie zullen brengen. Een be langrijke geldsom is ter organiseering van een en ander weer door de hotelhouders beschikbaar gesteld Nog vermelden wij, dat het „Casino" ge pacht is door het hotel „Huis ter Duin", waarvan de directie voor de exploitatie den heer v. d. Meer, directeur van het Astoria-restaurant te Amsterdam heeft ge- engageerd. Van diens werk koestert men hooge verwachtingen. Het Casino zal ge heel gemoderniseerd worden: indien han gende plannen, die wij nog niet mogen verklappen, doch welker verwezenlijking uiterst groot is, doorgaan, belooft het Casino ook in andere opzichten een zeer groote aantrkkelijkheid te worden. PREDTKf^'RTEN VOOR WOENSDAG 8 MEI. ALPHEN DEN K1JN Lokaal v. Mandersloostr.: Nam 7.15 uur, de heer Wijnen van Oldenbroek. Gebouw „Jonathan": Nam. half acht, ds. J. Schoneveld. RECLAME- NED HERV. KERK. Temeer nu ook tijdens de Paaschdagen gebleken is. dat het bezoek aan eenige Noordwijksche hotels boven verwachting tevredenstellend was, d,Urven wij de voor uitzichten voor de komende zomermaanden met een gegrond optimisme beoordeelen. Mogen velen zich dan opmaken, deze in vele opzichten begenadigde badplaats we derom. of voor 't eerst te bezoeken. Vraagt eens de prijzenlijsten aan en u zult ver baasd staan over de alleszins billijke ta rieven Laat u niet suggereeren door de onge motiveerde gedachte, dat het in het bui tenland zooveel goedkooper is denk er aan, dat dan de reiskosten lang niet mis zijn! maar overweeg, dat Noordwijk alles biedt, wat een succesvol verblijf ver zekert: een heerlijk, breed strand en een onvergelijkelijke omgeving, een welkome lust na harden arbeid, een aangenaam en correct publiek Hoevelen dachten in het buitenland beter te zullen 'slagen en Beroepen: Te Bruinisse, J. W. v. Barne- veld te Warns (Fr.). Bedankt: Voor Almkerk, H. W. Waar- rienburg te Hoogmade; voor Tjerkgaast, J. J. Poldervaart te Nlgtevecht, CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Sneek, W Meijnhout te Amsterdam, N. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Zwartebroek, F. E. Hoekstra, cand. en hulppred. te Voorburg; naar Onnen. A. Kuiper, cand. te Zuid- wolde (Dr.), die bedankte voor 2de Exloër- mond. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Boskoop en Wad- dinxveen, J, G, Hoenderdaal, prop. te Utrecht, Ds. A. WARTENA f In den hoogen ouderdom van 94 jaar is te Scheveningen overleden ds. A. Wartena. em. predikant van de Ned. Herv. Gem. van Gouda. Ds. Wartena werd in 1840 te Amsterdam geboren en ontving zijn opleiding aan de Fransche school aldaar, studeerde voorts 6 jaar op het gymnasium te Amsterdam en werd in 1860 student aan het Atheneum in de hoofdstad, waar hli in 1863 zlin candidaatsexamen deed. Verder studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om 8 Aug. 1865 zijn proponentsexamen te doen. 8 Oct. 1865 ontving hli een beroep naar Lichtenvoorde en 8 April 1866 beves- tgde de lateren hoogleeraar aan de Vrije Universiteit wijlen prof. dr L. F. Rutgers, toen predikant te Eibergen hem aldaar in het predikambt. De overledene was achtereenvolgens predikant te Doesburg, Dedemsvaart Amersfoort en 20 jaar te Gouda, waar hij in 1914 wegens bekomen emeritaat zijn ambt neerlegde om 24 April van dat jaar afscheid te nemen van ae Goudsche gemeente sprekende over Fil. 1 27. In Dedemsvaart werkte ds, Wartena samen met den lateren bekenden Amster- damschen predikant willen ds. A. Voor hoeve. De twee zonen van ds. Wartena waren eveneens beiden predikant terwijl twee kleinzonen van hem eveneens het wondere ambt bedienen. Met name in Gouda heeft ds. Wartena zich gegeven aan het werk der Chr drankbestrijding en tot op zlin hoogen ouderdom was hli een meelevend lid van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. Morgen zal zijn stoffelijk overschot te Gouda worden ter ruste gelegd. kwamen dan een volgend seizoen teleur gesteld toch weer naar Noordwijk terug? Het bleek dat het hun elders niet was meegevallen: in de „parel der badplaat sen" bleek het toch naar 't beste te zijn! De Noordwij kers staan gereed u in de vacantiemaanden te ontvangen en te verzorgen, bezield met het verlangen uw verblijf in ieder opzicht goed te doen zijn en doordrongen van de noodzakelijkheid u niet aan onwelkome financieele verras singen bloot te stellen! Uw gezondheid Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 labl. 70 ct». en orenjezakjes van 2 labl. a tO cl»» GIFT VAN DUIZEND GULDEN. Ds. P. J. de Jong. Ned, Herv. predikant te Amsterdam, ontving ten bate van de samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgeest, die in groote finantieele moei lijkheden verkeeren, een gift van duizend gulden. o NA ÉÉN WEEK. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Verleden week hebben wij bekend ge maakt. dat er nog ongeveer f. 50.000 noodig was om in de behoeften van het Indische werk en de noodzakelijkste betalingen in Holland te voorzien Dat deze er binnen 14 dagen zouden zijn. zoodat op den ge wonen tijd. in het midden van deze maand de eelden voor de volgende zes weken naar Indië kunnen worden overgemaakt, was waarschijnlijk wel wat veel verwacht. Wij zijn echter dankbaar met 1 Mei ongeveer f. 9000 te hebben ontvangen De voorbereiding van de Pinkstercol lecte is in vollen gang. En wii hopen op veler medewerking daarbij. Maar wij mogen er wel de aandacht op vestigen, dat. vooral nu het Pinksterfeest dit jaar zoo laat gevierd wordt ook in deze maand de dageliiksche behoeften van het Zen dingswerk niet mogen worden vergeten. AMSTERDAMSCHE BALLAST MIJ. De directie der Amsterdamsche Ballast Maatschappij zal aan de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders voorstel len uit het beschikbare winstsaldo na af schrijvingen een dividend uit te keeren van 3"/,. (Het vorige jaar werd een divi dend uitgekeerd van 5"/o uit de agio-re serve). MIJ. TOT EXPLOITATIE VAN ZEEPFABRIEKEN, Aan het verslag over 1934 der Maat schappij tot Exploitatie van Zeepfabrieken te Rotterdam wordt het volgende ont leend: Het boekjaar 1934 sluit na de gebruike lijke afschrijvingen met een netto winst cijfer van f 431.467 (f. 452.590), inclusief het onverdeeld saldo vorig jaar ad f. 84.590 (f 76.8921. Wij stellen voor, over te gaan tot de uitkeering van 6 pet. (als v.j.) dividend op de beide categorieën cumulatief pre ferente aandeelen en een reserve diverse belangen te creëeren ten bedrage van f. 25.000 (f(50.000), waarna een bedrag van f. 88.407 als onverdeeld saldo op nieuwe rekening kan worden overgebracht. De winst- en verliesrekening vermeldt als baten: Onverdeeld winstsaldo a.p. f. 84.590 (f. 76.8921; winst fabrieken in eigen exploitatie, resultaten van andere ondernemingen, en diverse winsten en verliezen f. 393.087 (f. 408.8661, samen f. 477.677 (f.485 758). Na aftrek van alge meene onkosten ad f. 46.210 (f. 33.1681, blijft een saldo winst van f. 431.457 (f. 452.590). Van de Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". Foto Admiraal Noordwijk. Het zal morgen 25 jaar geleden zijn dat bovengenoemde vereeniging werd opge richt Dit is wel een bewijs, dat zij recht van bestaan heeft! De ijverige directeur, de heer Jac. Smit heeft van de oprichting af deze vereeniging trouw geleid. Voor spoed of tegenspoed: zij heeft zich er altijd doorheen weten te slaan en steeds haar jaarlijksche uitvoeringen gegeven, die immer bewijs waren van veel studie en goede samenwerking! Vooral de laatste jaren heeft men een vooruitgang kunnen bespeuren. De vereeniging legde zich meer toe op grootere muziekwerken met orkest en solisten. Ook op concoursen wist „Soli Deo Gloria" goede resultaten te bereiken en heeft zij zich opgewerkt van de laag ste afdeeling tot dp afdeeling „Uitmun tendheid" waarin zij op het laatste con cours beslag legde op den tweeden prijs. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de vereeniging morgenavond een concert ge ven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Drie cantate's worden uitgevoerd n.l. „Soli Deo Gloria", van F. Pijlman, „Jubilate Deo" van Leo Mens en „De Opstanding" van S. Neukomm. Medewerking verleenen mevr. BlokpoelVan den Berg (sopraan), Henk Viskil (tenor) en Albert Kramer (bas). Piet Wierstra piano en orkest sa mengesteld uit het Residentieorkest. Deze uitvoering belooft een avond te geven van veel kunstgenot. Na het con cert zal er gelegenheid zijn om de veree niging te feliciteeren. Ook is er een feest avond georganiseerd met leden en oud leden. Wij hopen van harte dat dit con cert moge slagen, en velen het mogen bij wonen! Verder vertrouwen wij, dat „Soli Deo Gloria" op dezen weg vele jaren moge voortgaan en wenschen haar en haar directeur nog veel goeds toe! HL-rioven 'iet bestuur, bestaande uit de i .en C. Plug (voorzitter), H. Dekker (secr.i en A. Plug (penningm.), en de dames v. Delft (secr.) en mej. v. 't Noordende ibibl.) en de leden der ver eeniging, met in het midden den directeur den heer Jac. Smit.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9