76»te Jaargang DINSDAG 7 MEI 1935 No. 23043 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het Nederlandsch Fabrikaat in dezen tijd. STADSNIEUWS. Het bezoek van Koningin en Prinses aan Brussel. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. leidsch DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven J10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. EEN INITIATIEF, DAT STEUN VERDIENT. De roep om steun aan het Neder- [landsch fabrikaat ls lange jaren weinig inders gewest dan een leus! Wij, Nederlanders, in menig opzicht zoo zakelijk en bedachtzaam, zoo gebonden ook aan land en volk, bleven helaas geheel „Internationaal" afgestemd wan nier het betrof een keus te maken tus- Khen vreemde waren en die van eigen bodem of der eigen industrie. Wat van verre kwam was beter en on begrijpelijk lang heeft het geduurd voor dat wij ons konden heen zetten over de Wee dat Nederlandsch fabrikaat persé lan de buitenlandsche kwaliteit minder waardig moest zijn. Het was de crisis, die hier eindelijk de oede stimulans heeft gebracht! Toen de en beurs in het gedrang kwam begon de Nederlander wakker te worden en ging itij inzien dat het z'n eigen belang, maar Mi zijn plicht is om de Nederlandsche Industrie te helpen boven die van andere linden. Wat aarzelend, dikwijls, nam men ■n proef en het is merkwaardig tot welke nclusies men In dergelijke gevallen her- aldelijk kwam .Verbaasd constateerde enigeen hoe de Hollandsche kwaliteit perieur was aan de buitenlandsche bij en prijs, die veelal gelijk of voor het fabrikaat van eigen land zelfs nog lager us! En van dat oogenblik was een nieuwe popagandist gewonnen voor het Neder- luidsche fabrikaat, dat evenwel nog steeds teveel en onnoodig wordt achtergesteld 'air een belangrijk deel van ons Volk. Tc traag nog dringt de overtuiging door él men door het koopen van buiten- dsche goederen den vreemdeling be- "rdeelt en den eigen landgenoot (inclusief zichzelf) benadeelt, ja zelfs op dm duur broodeloos maakt. Scherp en klaar dient daarom aan Iedereen duidelijk te worden gemaakt, dat kt niet alleen plicht, maar vooral ook eigenbelang ls het product van eigen bodem te koopen wanneer het even goed en goedkoop is als het concurreerende product uit den vreemde. En met nadruk noge er daarbij op gewezen worden dat «ze industrie ln staat is aan buitenland se concurrentie het hoofd te bieden |aits ons Volk slechts de handen ineen daat, mits het breekt met sleur en ge makzucht Groote belangen staan juist in deze moeilijke tijden op het spel. De welvaart 'an Nederland is in het gedrang gekomen tn slechts met vereende krachten zal men bij machte zijn zich aan den knellenden Peep van de crisis te ontworstelen. Besturen van stad en land hebben een breed complex van zeer ingrijpende maat regelen getroffen, die er alle zonder «derscheid op gericht zijn het weer standsvermogen te versterken en onze Konomische positie op een zoo hoog mo gelijke basis te consolideeren. Ieder landgenoot heeft tot taak daarbij medewerking en steun te verleenen, an aandacht te schenken aan ieder plan dat 'e dien aanzien eventueel tot verbetering «ou kunnen leiden. Het is daarom dat wij meenden hier de •andacht te moeten vestigen op het Initiatief van een aantal Nederlandsche 'abrikanten, die zich dezer dagen tot een Propaganda-commissie vereenigd hebben. Wlke beoogt gelden bijeen te brengen «oor een grootsch opgezette moderne Propaganda-actie. Deze fabrikanten, die 'an de mogelijkheden der Nederlandsche industrie overtuigd zijn en niet streven baar abnormale beschermingsmaatrege len. zullen bij het slagen van hun actie op bun wijze er toe meewerken de werk gelegenheid in Nederland, direct zoowel als indirect te verruimen. Dat streven verdient belangstelling in zeer breeden kring. Er aan mede te wer- aen moet voor iederen landgenoot een voorrecht zijn. DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Candidatenlijst Nationaal Herstel. Be candidatenlijst van het Verbond voor Nationaal Herstel voor de gemeente- 'aadsverkiezingen is als volgt samenge steld: 1 Mr. C. P. de Vries; 2. H. P. H. Würtz; A Parmentier; 4 G. E. Bouwmeester; 3 J- van Leeuwen; 6. M van Mens; 7. D. "ijsberti Hodenpijl; 8. M. H. van Hooff 9. C. van Kleef. TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. Aan de tentoonstelling ter gelegenheid vso het Medisch Natuurwetenschappelijk pongres in de Lakenhal, is heden nog «Kgevoegd een eigenhandig schrijven van Herman Boerhaave, gedateerd 15 '.sbruari 1721 aan „de Heeren Hoofdofri- ppven en Scheepenen der Stad Hoorn" Jkt het verzoek „ten publicque dienst J® Anatomy" de beschikking te krijgen het lijk eener ter dood veroordeelde ;er. R.K.M.V. „DE HANZE" AFD. LEIDEN. Tegen opheffing van de K. v. K. voor Rijnland. Gisterenavond vergaderde de R.K.M.V. „De Hanze" onder voorzitterschap van den heer J. Schoondergang in de groote zaal van „In den Vergulden Turk". Na opening met gebed worden de notu len der vorige vergadering door den secretaris, den heer G. J. van Deene, voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het voornemen van de regeering om binnenkort over te gaan tot opheffing van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in het district Rijnland en deze met de K. v. K van Delft en Gouda onder te brengen bij den Haag, komt gelijk met de ingekomen mededeelingen ter sprake De voorzitter betreurt het dat de regeering tot zulk een besluit is gekomen, daar de K. v. K. alhier niet in ernstige financieele moeilijkheden verkeert en de vrees ln die richting voor de K. v. K. in het district Rijnland met enkele voorzorgen niet be hoeft te bestaan. Er wordt dan ook be sloten om bij den minister van economi sche zaken er op aan te dringen dat de Kamer van Koophandel voor Leiden be houden zal werden. De nieuwe Veemarkt zal in het najaar feestelijk worden geopend. Aan de Hanze ls verzocht medewerking te willen verlee nen om bij die opening Q„ stad in een feestelijk aanzien te zetten, b.v. door het organiseeren van een Winkelweek. De voorzitter is geen groot voorstander van winkelweken doch wil gaarne dat de win keliers op dien tijd extra werk van de etalage zullen maken, waartoe zij dan ook vanwege de Hanze zullen worden aange spoord. Vervolgens werden vier nieuwe leden geïnstalleerd waarna verkiezing volgde van een afgevaardigde voor den Centralen Raad. Als zoodanig werd de heer Jansen gekozen. Na behandeling van de agenda van den Centralen Raad en een zeer geanimeerde rondvraag, sloot de voorzitter met den wensoh dat de volgende vergadering, die in het teeken van de lustrumviering van de Hanze zal staan, drukker bezocht moge zijn en de leden daar zullen komen met plannen en voorstellen om te komen t-ot een waardige lustrumviering van de afd. Lelden. VER. VOOR SCHOOLKINDERVOEDING EN -KLEEDING. Algcmeene Jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer F. Schilthuyzen werd gisteravond bovenge noemde jaarvergadering gehouden. Na goedkeuring der notulen, bracht de secretaresse mevr. W. J. Menkhorst Swart het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Mei. Hierbij wer den uitgedeeld: 479 jongenshemden, 479 jongensbroeken, 556 meisjeshemden, 556 meisjesbroeken, 1035 paar kousen. Bij de tweede uitdeeling ln December werden uitgereikt: 671 jongensblouses. 671 bovenbroeken, 653 meisjesjurken, 658 meisjesschorten. 1329 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 4050 paar klompen, 39 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 213968 porties eten ver strekt. De Armenraad verstrekte 745 rap porten waaronder eenige heronderzoeken. De kosten per portie kwamen met be diening op 1043 cent De gemiddelde grootte des porties was 0.604 L. Het ge middelde aantal kinderen per dag be droeg 1059. Het bestuur werd bij het toezicht en de toediening der maaltijden bijgestaan door hoofden van scholen en onderwijzend per soneel. De extra aangestelde hulp op de scholen Vrouwenkerkhof en Haverstraat bleef ook in het afgeloopen jaar gehand haafd. Het afgeloopen jaar is voor onze Ver- eeniging zeer emotioneel geweest. In Ja nuari werd ons namelijk vanwege het gemeentebestuur medegedeeld, dat onze subsidie aanmerkelijk zou moeten worden verlaagd en dat deze zou moeten worden vastgesteld op f. 33.500. Ons bestuur zag zich toen genoodzaakt, de volgende zeer harde maatregelen Je nemen De vacantievoeding geheel stop te zet ten: het geheele loon van inwonende kin deren boven de 18 jaren bij het vaststel len van het gezinsinkomen mede te re kenen: het „voorloopige mede-eten", zoo als dit voor eenige jaren bij onze Vereeni- ging was ingevoerd, geheel stop te zetten; vanaf 10 April gedurende 3 dagen per week tot 1 Juli voeding te verstrekken. De voeding gedurende Juli en Augustus ge heel stop te zetten, dan in September we derom gedurende 3 dagen in de week voe ding te verstrekken. In September bereikte ons evenwel de verblijdende mededeeling dat onze subsi die alsnog met f. 5000 was verhoogd, zoo dat wij vanaf 3 September wederom iede ren dag voedsel konden verstrekken. Ook bereikte ons vanwege het gemeen tebestuur het verzoek om gedurende de kerstvacantie voeding te verstrekken, welk verzoek door ons bestuur werd inge willigd. De opkomst van de kinderen in de Kerstvacantie was wederom zeer be vredigend. Voor het meerendeel werd het toezicht gedurende deze kerstvacantie- voeding op de scholen uitgeoefend door het onderwijzend personeel, voor welke sympathieke daad ons bestuur zeer dank baar is. De inkomsten der Vereeniging werden op de gewone wijze versterkt door giften, collecten en bijdragen van verschillende Vereenigingen. Een verblijdend verschijn sel in deze droeve tijden is het feit, dat het bedrag der contributièn groeiende is. Wij hopen dat steeds meer nieuwe leden tot onze mooie vereeniging zullen toetre den, zulks ten bate van het arme kind. Het aantal contribueerende leden be draagt momenteel 160 Ons bestuur leed in het afgeloopen jaar een gevoelig verlies door het overlijden van onzen voorzitter, den heer A. J. En- sink. Den overledene is onze vereeniging warmen dank verschuldigd voor hetgeen hij in haar belang heeft willen doen. Aan de beurt van aftreden in het be stuur waren de dames Herfst, Kuyntjes en Menkhorst en de heeren Ensink en Velds en de heer Schuyt, welke reeds eerder had bedankt wegens ziekte Mevr. Kuyntjes stelde zich niet meer beschikbaar voor een herbenoeming. Ook haar komt een warm woord van dank toe voor het werk, hetwelk zij in onze Vereeniging heeft ver richt. In haar plaats en in die van den heer Schuyt werden benoemd mej. Mid delkoop en de heer Korswagen, terwijl de andere aftredende leden werden herbe noemd. Dit verslag werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals het verslag van den penningmeester, den heer W. J Nijholt, waaraan wij volgende cijfers ontleenen: De ontvangsten bedroegen: Subsidie gemeente Leiden f. 32640.30; contributièn f. 301.75; bijdragen en giften f. 17.75; collecten en busjes f. 12.20; buitengewone ontvangsten f. 64.14. Totaal f. 33036.14. De uitgaven waren: Voeding f. 20186.06; kleeding f. 9653.34; loonen f. 2164.27; ad- vertentiën en drukwerken f 87.51; meu bilair en materialen f. 701.57; kosten van vergaderingen, verschotten f. 176.94; ze gels en assuranties f. 66.45. Tot. f 33036.14. Bij monde van den heer B. Hoff stelde de kas-commissie voor den penningmees ter voor zijn gevoerd beheer te dechargee- ren, waartoe werd besloten. De aftredende bestuursleden: de dames IJ BijlstraMeirink, N. van Ommeren— Herfst en C. Fischer, alsmede de heer F. Schilthuyzen werden bij acclamatie her kozen. Tevens werd de heer Schilthuyzen tot voorzitter benoemd. In een vacature werd voorzien door de benoeming van den heer W. Caro, terwijl alsnog nader in één vacature zal worden voorzien. Tot leden der kascommissie 1935 werden herbenoemd: de heeren B. Hoff en C Huibregtsen terwijl de heer Th. Bergers als gedelegeerd lid uit den Gemeenteraad is toegevoegd Hierna sluiting. HET 350-JARIG BESTAAN DER MARIA-CONGREGATIE. Feestelijke herdenking in de Stadsgehoorzaal. Gisteren herdacht de Maria Congrega tie op feestelijke wijze haar 350-jarig be staan. Om ruim halfnegen opende kape laan Gudde de goed bezochte vergade ring met een woord van welkom tot allen doch in het bijzonder tot den "neer A. H. M. J. Homulle. deken van Leiden, pastoor R. M. A. Nieveen van Dykum, en den spreker van dezen avond prof. dr. A. Ste ger. Daarna voerde het gemengd koor op voortreffelijke wijze het Alleluia: turelunt van Giovanni Pierluigi da Palestrlna uit. Vervolgens hield de eere-voorzitter, deken Homulle een toespraak. Spreker zet uiteen hoe 350 jaar geleden de paters Jezuïeten de Maria Congregatie oprichtten en hoe die Congregatie thans is gekomen in een tijdperk vah ongekenden bloei Leiden alleen telt reeds 2200 leden! Klein be gonnen omvat zij thans de geheele we reld. Spr. gaf den wensch te kennen, dat de M. C. zich in een gestadigen groei en bloei mag blijven verheugen. Hierna zong mej Irma Timmerman met den heer A. Martijn aan den vleugel een viertal lie deren. In het eerste deel van de feestrede, ge houden door prof. dr. A. Steger, vestigde spreker vooral de aandacht op het leven van den Maria Congregailist en op de kracht van het geloof, dat in dezen zwa- ren tijd onmisbaar is. In het tweede deel van zijn rede behandelde spreker vooral de actie waaraan ieder katholiek moet medewerken, de massale actie. Het ge mengd koor zong vervolgens „Laudate Dominum". van Giovanni da Palestrina, waarna het mannenkoor op uitstekende wijze het „Ave Maria" van Franz Witt uitvoerde. Kapelaan Gudde dankte ver volgens allen, die medegewerkt hadden om dezen avond te doen slagen, in het bijzonder deken Homulle, prof. Steger, de verschillende directeuren der Maria Con gregatie. het zangkoor van de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph en vervolgens alle aanwezigen voor hun be langstelling. De avond werd besloten met een Marialied, dat door allen staande werd meegezongen. HET PRORAMMA VASTGESTELD. Gelijk gemeld zullen H.M Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Juliana het Belgische Koningspaar een onofficieel be zoek brengen. Zij zullen per auto Woens dag 15 Mei a.s. omstreeks half één te Brussel aankomen. Om 2 uur zal de Neder landsche gezant namens de Koningin een krans leggen op het graf van den Onbe kenden Soldaat. Prinses Juliana zal het Concours Hippique. dat dien middag wordt gehouden, bijwonen. 's Avonds zal het Belgische Koningspaar een diner aanbieden, waaraan de beide Koninklijke families zullen aanzitten als mede de Nederlandsche gezant en de leden van de Legatie. Den volgenden dag. dus 16 Mei zal Hare Majesteit het Nederlansche paviljoen op de tentoonstelling bezoeken. Den 17den Mei zal Zij een bezoek bren gen aan de Belgische afdeeling en het Congo-paviljoen In den middag zullen de Koningin en de Prinses weer naar Neder land terugkeeren. RIJWIELWEDSTRIJD VAN WERKLOOZEN G-oote deelneming en belangstelling. Gisteren is bovengenoemde wedstrijd ge houden, waaraan 60 deelnemers medededen Om precies 9.30 werd vertrokken van „Zo- merzorg". nadat de heer Crama den heer Batenburg had bedankt voor het afstaan van het parkeerpark. De afstand tot Den Haag is zonder ongelukken afgelegd; alleen waren er heel wat lekke banden, welke door den heer Schippers gratis werden ge repareerd. Na een rust van een uur werd om precies drie uur vertrokken naar het viaduct. Vandaar gingen de renners het eerst af. Helaas geschiedde bij de Vink een ongeval, doordat de renner Gros tegen een bakker opreed en een groot gat in zijn hoofd kreeg. Hij werd naar het ziekenhuis ge bracht. 15 minten na aankomst der ren ners kwamen de toeristen binnen De poli tie zorgde voor een goede afzetting, het geen niet overbodig was. want het stond aldaar zwart van de menschen. De uit slag was: Renners: le prijs J. de Haas (N. Swift); 2e pr J. Geenjaar; 3e pr. Ohr. de Roode; 4e pr. C. de Roode, tevens extra prijs als jongste deelnemer U3 jaar); 5e pr. Gros. Toeristen: le pr Westbroek, tevens extra prijs als eerste C.G.W.-lid en extra prijs als eerste houtbewerker; 2e pr J. Mensen: 3e pr. Sierat; 4e pr. W. Wassenaar; 5e pr. A. K v. Leeuwen: 6e pr. Stijger; 7e pr. J. Klink; 8e pr. v. d. Voort; 9e pr P. Ligt- voet; 10e pr. J. Houps. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlcoze Vennootschap Nederlandsche Krachtvoederfabriek Muskator. A. 186, Oude Wetering. Nieuwe Commissaresse Mevr. E. H. Rijsdijk—Schmidt, Oegstgeest. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen is door den directeur van Gemeentewerken aanbesteed het afgraven van het bolwerk, gelegen ten N.O. van den molen „de Valk", het inrichten van marktterreinen, het opnieuw bestraten van de 1ste Binnenvestgracht en de Nieu we Beestenmarkt en het aanbrengen van een puinfundeering op de Beestenmarkt alsmede het maken van een veelading op het parkeerterrein Schuttersveld. Ingekomen waren 9 biljetten waarop als volgt was ingeschreven: Houtgraaf en Bolsebroek. Bloemendaal f.41 950; Van d. Geer en Stuyfzand f. 32.890; C. Godschalk t. 31.900; A. van Halem en I. Doornik f. 31.600; H. C. Heemskerk f.30 834; G. A Koning, Voorschoten f. 29.713; P. J. Vis ser, Wassenaar f. 29.600; Th de Winter en C. J. van Weeren f.26 000; N. Timmers f. 22.529. Voorts werd aanbesteed het vernieuwen van de Spoorhavenbrug en den Morsch- singel. Hiervoor was als volgt ingeschre ven: R. Bijker, Haarlem f. 13.250; H. Broersema, Harlingen f. 12.480; Gebrs. A. en J. den Ouden. Oegstgeest f. 11.680; C. Godschalk f.9900; A. J. Langeveld f8989: H. C. Heemskerk f 8383; W. Oudshoorn en Zn. f. 8846; Ph. Kantebeen f. 8495. De gumiing werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Lel den. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 2e programma der wekelijksche Or gelavonden in de Hooglandsche Kerk, door den heer Feike Aska. bevat morgen avond werken van: Bach iPraeludium et Fuga in G-dur). Franck iPièce Heroïque), Widor iPastoralei e.a benevens een Im provisatie over: „Merck toch hoe sterek" van den concertgever. De toegang is vrij. Gedurende het eerste kwartaal werd het Rijksmuseum van Oudheden door 1262 en het Rijksmuseum van Volkenkunde, beide alhier, door 185 personen bezocht. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei op het door hem gedaan verzoek, aan den luitenant-kolonel W. M. E. P. de Jager, commandant van het regiment gre nadiers, een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend, en is hij benoemd lot reserve-luitenant-kolonel bij het 4de regiment infanterie aililsr. BINNENLAND Het rapport-Spoorhout verschenen; klachten gedeeltelijk juist bevonden. (4e Blad). Prof. dr. Veraart afgetreden als voorzit ter der Kat. Dem. Partij; hij trekt zich uit de practische politiek terug. (Binnenland, 3e Blad). Groote brand te Rotterdam; complex opslagplaatsen van inboedels uitgebrand. (Gemengd, 4e Blad). Het a.s. Badseizoen te Noordwijk Zee; hoe mag men de verwachtingen beoor- deelen? (3e Blad). BUITENLAND Koning George van Engeland dankt zijn volk voor de radio. (2e Blad). De conferentie te Venetië geëindigd. Vermoedelijk nog een vóór-conferentie met de Kleine Entente. (Buitenland, le Blad). Actie voor devaluatie van den Franschen franc. (Buitenland, le Blad). Naar vrede in den Gran Chaco? (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie te Venetië geëindigd Interview met Titulescu. De conferentie te Venetië is gistermiddag beëindigd. Volgend slot-communiqué is uitgegeven: De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken, de Kanya, de Oostenrijk- sche minister van buitenlandsche zaken, von Berger Waldenegg en de Italiaansche staatssecretaris Suvic'n hebben een reeks besprekingen gevoerd over de protocollen tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije, die te Rome gesloten zijn. De besprekingen verliepen in 'n geest van de meest vriend schappelijke samenwerking Er werden problemen bestudeerd, die direct de drie landen betroffen, op politiek gebied zoowel als op economisch terrein en er werd bij zondere aandacht gewijd aan de voorbe reiding van de a.s. conferentie betreffende het protocol van Rome van 7 Januari j.l. Nadat de belangrijkste punten waren op gehelderd, werd een volkomen gelijkheid van opvattingen vastgesteld en van de door de drie regeeringen nagestreefde doel einden. De drie regeeringen hebben het vertrouwen, dat dit ophelderingswerk de overeenstemming tusschen alle landen, die belang hebben bij bovengenoemde confe rentie, kan vergemakkelijken. Voordat zij uit elkaar gingen, hebben de staatslieden telegrammen van hulde gezonden aan Mussolini, Schusohnigg en Goemboes. In de politieke kringen te Boedapest is men van meening, dat de concessies, welke Hongarije te Venetië gedaan heeft, zoo ver gaan als maar eenigszins mogelijk is. Dank zij die uiterst verzoenende houding van Hongarije is het mogelijk een Ita- liaanschOostenrijkschHongaarsch ac- coord tot stand te brengen. Thans zal het noodig zijn dat de Kleine Entente zich eveneens bereid toont tot het doen van belangrijke concessies. Men meent te kunnen voorscellen, dat Hon garije oo de komende conferentie de vraag der verdrazsherziening niet zal stellen, wanneer de landen der Kleine Entente wil len erkennen dat art. 19 van het Volken bondsstatuut ook belangrijke territoriale wijzigingen mogelijk maakt. Intusschen schijnt Italië nu vooraf de Kleine Entente in voorbespreking te willen ontvangen, waarbij wellicht Kanya ook aanwezig zal ziin Titulescu is te Boekarest teruggekeerd en heeft gisteravond de Roemeensche pers ontvangen en een verklaring over den in ternationalen toestand afgelegd. Ds minister noemde dien toestand zorg wekkend: er ziin echter zoo 'eide hii twee lichtpunten: het tot stand gekomen Fransch-Russische aceoord en het ontwor pen Donaupact Wat dit laatste betreft zal het stellig niet aan de Kleine Entente of aan den Balkanbond liggen wanneer het niet tot stand komt. Kleine Entente en Balkanbond wenschen aan alle regelingen mede te werken die den vrede kunnen consonlideeren De minister hoopt dat Frankrijk en Italië er in slagen zullen een goede ver standhouding in Midden-Europa tot stand te brengen. Als dan het Russisch-Tslechi- sche accoord en het Donaupact ook zul len tot stand gekomen zün. zal er zich een heel net van overeenkomsten in Europa gevormd hebben tot waarborging van den vrede, Titulescu sprak ten slotte de hoop uit, dat Duitschiand en Polen een weg mogen vinden welke het hun mogeliik maakt me» behoud der" volle nationale waardigheid, mede te wei ken aan de consolideering vaa het kostbare goed. dat de vrede is.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1