VA L2IDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 7 Mei 1$; tN/T IN IITTIRIN RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW HET NEDERLANDSCH MUZIEKFEEST 1935 TE AMSTERDAM. „ELECTRA" - WAGNERVEREENIGING. Het werk. Een werk als dit. doet reeds bij lering veel problemen rijzen. Vast staat boven en vóór alles de wezenlijke grootheid, net monumentaal karakter. Ook dringt zich onmiddellijk het besef op, dat dit geen spel is van hartstochten, maar dat hier gespeeld wordt met hartstochten, hoe hier het eeuwig Noodlot heerscher ls over alles en allen, zooals dat in de tragedies van Aischylos en Sofokles immer het ge val is. Deze tragedie is niet gelijk een schaak-spel. doch gelijk een schaakpro bleem waarvan het ..schaakmat" met een Pijnlijke nauwkeurigheid van tevoren is vastgesteld, en waarin de spelers slechts de stukken zijn die. zelf haast doof en blind, bewegen op de bevelen van het Noodlot, Moira, waaraan zelfs de Goden onderhevig zijn Reeds bij het lezen stelt he; denken zich op het statische in en rijst tegelijkertijd de vraag of een derge lijke statische magie van hartstochten op het „tooneel" ook maar één kans van leven heeft Men zou zelfs even du Per ron gelijk willen geven met zijn bewering, dat het werkelijk groote, het wezenlijk aangrijpend-menschelijke noodzakelijker wijs kromgetrokken en vervalscht over het het voetllcht'moet komen. En een uitvoe ring, zelfs deze uitvoering, zou du Per rons meening nog meer recht kunnen doen wedervaren. Toch gelooven wij niet dat du Perron gelijk heeft; het moet o.i. mogelijk zijn in dit geval dusdanige con centreering van gebaar te verkrijgen in uiterst gestyleerde bewegingen, in uiterst gestyleerde taal (de ..magische" kracht van het woord ls hier inderdaad het Eerstel, dat pas hierdoor, Juist hierdoor het werk zijn meest verborgen krachten kan toonen en doen werken. En is er één element geschikter om gevoelens en harts tochten te ..styleeren" dan muziek? Wat dit laatste betreft is déze Electra. en was deze uitvoering van dit werk wel zeer Ideaal. De soberheid van uitdruk kingsmiddelen, zuiver compositie-tech nisch gesproken, en de soberheid in in- strumenteering, is een eenvoud die alleen door de grooten in hun beste oogenblik- ken wordt bereikt, een soberheid die al leen verkregen kan worden langs een weg vol on-sobere. gecompliceerde zielsproces sen die een niet-belangrijke geest nimmer behoeft af te leggen, daar deze gecompli ceerdheden bij hem nimmer aan de orde komen Het ls zeer zeker wenschelijk niet te veel te redeneeren over Grootheid, het Hoogere etc.. op 'n ander plan echter zijn het realiteiten die men niet te onpas moet ontwijken. Het ls inderdaad zooals Eduard Reeser ln het feestprogramma schrijft, dat .Diepenbrock's kunst blijk geeft ln haar beste oogenbllkkell tot de hoogste uitingen te behooren. waartoe de late bloei van de romantiek in staat is ge weest". Deze muziek was min of meer een openbaring. De eenige teleurstelling werd gevormd door de werking der spreekko ren en die plaatsen, waar zij met de mu ziek tegelijk hoorbaar was Het ls te be treuren. dat Dlepenbrock hier niet nauw keurig de toonshoogte heeft voorgeschre ven waarop sprekend gezongen moet wor den, zooals Schönberg dat in zijn ..Pierrot Lunaire". Pijper in zijn Halewijn" en drie antieke tragedies heeft gedaan. Er is ni niets anti-muzikalers denkbaar dan spreekkoor Daar een spreekstem wel de gelijk een bepaalde toonshoogte bezit, ont staat dus bij het in koor spreken een on definieerbare kakophonie, die altijd in onderdeelen schril dissoneert met de de finieerbare muziek, en er dus nimmer co- loristisch een eenheid mee kan vormen. Hiermede komen we vanzelf op het ter rein der Uitvoering. Het muzikale gedeelte was vlekkeloos. De partituur, door Mengelberg tot in de kleinste détails beheerscht, kwam op vol maakte wijze tot klank. Wat hierover meer te zeggen?: er ontbrak niets aan. De Reien klonken, behalve dus daar, waar ze met de muziek samenvielen, zeer goed en gelijkmatig. Wel voldeed Willy Haak als eerste koorleidster beter dan Sara Heyblom als tweede, ln hun solistische passages. Ongetwijfeld is dit voor een deel te wijten aan het welluldender or gaan van eerstgenoemde tooneelspeelster, maar haar opvatting van de tekst toonde een beter begrip en haar muzikaliteit was merkbaar sterker ontwikkeld dan bij laatstgenoemde. Zij declameerde niet te sttjf-rythmlsch, zonder aan den anderen kant het verband met de muziek kwijt te raken. In het middelpunt van het drama staat natuurlijk Electra, en bijgevolg zij die deze rol, die zéér zwaar genoemd mag worden, uitbeeldde: Charlotte Kohier. Zij was de wezenlijke draagster van het spel en zijn vaak te weinig gestyleerde handeling. Als zoodanig heeft zij werkelijk groote dingen gedaan, vooral vóór de pauze, die tusschen het zevende en achtste tooneel viel. Het hoogtepunt van haar prestaties was voor ons gelegen tegen het eind van het zevende tooneel. Stem, gebaar, mimiek werd samen met de instemmende klachten der reien en de hier onzegbaar groot en ontroerend wordende muziek tot één beurtzang van geweeklaag en wanhoop zonder uitkomst. Na de pauze heeft zij dit hoogtepunt niet meer bereikt, ja. o. i. werd haar spel tegen het slot zelfs zwak. Vooral ln de dialogen tusschen haar en haar moeder Klytal- mestra ontaardden de twistgesprekken hier en daar eenvoudig in min of meer lachwekkend „gescheld" dat veel te realis tisch en geforceerd werkte. Hierbij bewoog zij zich te heftig en ongemotiveerd over het tooneel, zoodat heel de zoo onontbeer lijke statisch-bedwongen hartstocht ln drpk „gedoe" teloor ging. Klytaimestra. gespeeld door Wilh. Duymaer van Twist, was ons in het algemeen iets te on-vorste- lijk; Nell Knoop als Chrysothemis gaf een zuivere uitbeelding van dit in alles den practlschen en .verstandigen" weg kie zende meisje, dat overal de antipode is van haar door den goddelijken waanzin ge- grenen zuster Electra. Van de mannenrollen was ongetwijfeld de door Louis van Gasteren tot het einde toe meesterlijk volgehouden rol van den Op voeder. de meest aannemelijke. Wij zouden ons deze figuur niet beter kunnen voor stellen. Aangrijpend was het moment, waarop hij Electra het bericht van Ores tes' geflngeerden dood brengt. (De regis seur Defresne bereikte hier door doeltref- lende styleerlng van gebaren een drama tisch hoogtepunt). In zijn prachtig sonoor stemgeluid ontplooide Boutens' volmaakt Nederlandsch zijn pure werking, vooral in het verzonnen relaas van Orestes' sterven De Orestes van Frits van Dijk had veel zeer goede momenten, maar zakte even als Electra tegen het einde aanmerkelijk Vooral na den moord op Klytaimestra (een dramatisch hoogtepunt: dat ver geschrei in het paleis en de vondst van Diepen- brock dit samen te doen vallen met een aanhoudenden hoogen fluittoon in het or kest! i werd de illusie wel geheel verstoord door het mal gezwaai van Orestes en diens jeugdvriend Pylades met hun houten en te licht rood besmeurde bijltjes. Zoolang men dergelijke dwaasheden nog toelaat op liet tooneel. gelijk bij de eerste opvoering van Halewijn dat namaakhoofd, heeft Du Perron duizendmaal gelijk. De Aigisthos van Van Dalsum viel ons tegen; het ver wijfde en wreed-huichelachtige van zijn karakter lag er iets te dik op. Overigens werkte zijn te kleurig en te zeer naar vermillioen neigende costuum niet tot zijn voordeel mee De costuums van Marie Sternheim konden ons in 't algemeen niet zeer bekoren. Ze detoneerden vrij sterk tegen het sobere half-realistische en goed „werkende" décor van Van Dalsum, op enkele na, ais die van den Opvoeder en Electra. Na deze critische opmerkingen, die ten slotte niets anders zijn dan het resultaat eener persoonlijke houding tegenover het gegevene, moet gezegd worden, dat de Wagnervereeniging weer een zeer belang rijken en in veel opzichten zeer geslaagden avond aan haar lange lijst belangrijke uit voeringen heeft toegevoegd. Onnoodig te zeggen, dat allen die hun beste krachten gaven tot het alleszins lofwaardig resul taat, hartelijk werden bedankt in den vorm van een lang aanhoudend applaus. In het midden aller belangstelling stond natuurlijk prof. dr. Willem Mengelberg, die het orkest in de hulde deed deelen. Minister Marchant en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana woonden de voorstelling bij RUDOLF ESCHER. HET RESIDENTIE-ORKEST. Abonnementsconcerten 1935/1936. Wij vernemen, dat de abonnementscon certen van het Residentie-Orkest hier ter stede in den volgenden winter plaats zul len hebben op Donderdag 17 October, 14 en 28 November, 9 Januari. 6 Februari en 12 Maart, in de Stadsgehoorzaal. DE KUNSTSCHILDER VAN DE VALK OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar ls te Laren overleden de bekende kunstschilder, litho graaf en etser M W. van de Valk. Van de Valk. die te Amsterdam ls ge boren, was een tijdgenoot van Willem Wlt- sen, Isaac Israels. Jacq. van Looi e.a. Hij studeerde aan de Rijksacademie te Am sterdam onder leiding van prof. Allebé en legde zich daarna toe op het schilderen van landschappen en stadsgezichten. Bekendheid verwierf hij met zijn litho's en teekenlngen. Hij was ook lid van de Amsterdamsche schtldersvereeniging ,.Ar- ti". waar hij meestal zeer fijne en gede tailleerde stillevens exposeerde Langen tijd werkte Van de Valk te Auvèr sur Oise, bij Parijs, om zich later in 1922 te Laren te vestigen. De overledene was een bekend recensent en vooral door zijn voortreffelijke arti kelen in „De Gids" verwierf hij ook op dit gebied groote bekendheid. De laatste jaren van zijn leven heeft hij veel geteekend en geëtst. Met het heengaan van Van de Valk wordt een fijn en hoogstaand kunstenaar betreurd. TIJDSCHRIFTEN. „Ons Nederland" verschijnt met een „Mool-Nederland"-nummer. mede naar aanleiding van de tentoonstelling „Mooi Nederland", welke van 719 Mei in de Apollo Hal te Amsterdam wordt gehouden. Arch ir Granpré-Mollère bespreekt ln het R.-K. Bouwblad de kerk van den H, Antonlus te Groesbeek. Verder bevat het blad een radiolezing over beeldende kunst, j terwijl arch H. Groenewegen de R.-K. Kerk voor Chineezen te Medan-Deli be spreekt. DE LASTEN DER PLUIMVEEHOUDERS. Antwoord op vragen van den heer Hiemstra. Op vragen van den heer Hiemstra: Is de minister niet van oordeel, dat uit de tegenwoordige lage eierprijzen blijkt, dat thans de verhoogde voederkosten, als gevolg van de heffing op granen, niet meer betaald worden door de blnnenland- sche consumenten van eieren, en derhalve geheel ten laste komen van de pluimvee houders? Zoo ja, ls de minister dan bereid maat regelen te treffen, waardoor de lasten van deze pluimveehouders worden verlicht? heeft de minister van economische zaken geantwoord: 1. De ondergeteekende is van oordeel, dat uit de tegenwoordige lage eierprijzen geenszins blijkt, dat de binnenlandsche consumenten van eieren de verhoogde productiekosten, als gevolg van de heffing op granen, niet meer betalen. De lage eierprijzen zijn een gevolg van de geringe opbrengsten in verschillende belangrijke buitenlandsche afzetgebieden. 2. In verband met het ontkennend ant woord op de eerste vraag kan een ant woord op de tweede vraag achterwege blijven. Slechts moge de ondergeteekende nog opmerken, dat de pluimveehouderij zijn bijzondere aandacht heeft. Er wordt ernstig naar verbetering in den toestand gestreefd, doch de mogelijkheden zijn beperkt. DE ONTVOERING VAN GUTZEIT. Verdachte zal op 21 Mei a.s. terechtstaan. Voor de Almelosche Rechtbank zal op 21 Mel a s. ln behandeling komen de ge ruchtmakende zaak van den menschen- roof te Hengelo, waarbij begin Februari de Duitsche beeldhouwer Gutzeit, die uit Duitschland gevlucht was en intusschen eenigen tijd verblijf hield te Hengelo, met medewerking van een Nederlander en een Dultschen Krlminalbeamter per auto ovei de Duitsche grens ontvoerd is Hiervoor zal terechtstaan de schoorsteenbouwer Klein Snuverink, thans woonachtig te Haarlem, vroeger te Enschede, die bekend heeft door valsche voorspiegelingen den Dultscher bewogen te hebben plaats te nemen ln een auto. waarbij hij voorgaf hem naar Haar lem te willen brengen voor een betrekking, terwijl hij hem metterdaad met mede werking van genoemden Dultschen recher cheur over de Duitsche grens gevoerd heeft. Hij Iheeft daarvoor een belooning ontvan gen van de Duitsche autoriteiten DE ZAAK TONNET. De generaal ontvankelijk verklaard in zijn eisch. Bij vervroeging heeft de Arnhemsche rechtbank gisteren uitspraak gedaan in de zaak van generaal Tonnet tegen den Arnhemschen zenuwarts dr. Schnitzler ln verband met opsluiting van den generaal in een krankzinnigengesticht. De rechtbank heeft generaal Tonnet ont vankelijk verklaard in zijn eisch tot scha devergoeding, maar heeft een commissie ingesteld voor een onderzoek naar de vraag of de wijze, waarop de psychiater zijn onderzoek zou hebben gedaan, onver antwoordelijk moet worden geacht. In deze commissie hebben zitting prof. dr. L. Bou- man, prof. dr. H. C. Rümke en dr. H. v. d. Hoeven, allen te Utrecht. KANTONGERECHT ALPUEN Voor den kantonrechter mr. J. H. W. N. Nicolai hadden zich te verantwoorden: allereerst v. D. uit Woubrugge wegens een overtreding van de vleeschkeurlngswet, n.l. het niet overbrengen van een uit nood ge dood schaap naar de noodslachtplaats. Als getuige werd gehoord de veearts de heer v. d Berg. Daar verdachte was ten laste gelegd het aanwezig hebben van een ge slacht schaap anders dan in afwachting van de keuring vorderde de ambtenaar van het O.M. vrijspraak, waar de kantonrech ter mede accoord ging. J. v. K. uit Bodegraven had zich schul dig gemaakt, blijkens de dagvjiarding, aan overtreding van het plakverbod in die ge meente. Als getuige werd gehoord de ver balisant, de gewezen agent van politie P. V. uit Bodegraven. XJeze verklaarde te heb ben gezien dat verdachte met zijn hand een biljet tegen oen paal had geduwd. Op een desbetreffende vraag zoowel van den amb tenaar als kantonrechter, bleek verbalisant niet sterk in zijn verklaringen. De ambte naar die af wilde zien van de politieke zijde, vorderde vrijspraak daar hij gelet op de verklaringen van verbalisant geen wet tig en overtuigend bewijs geleverd achtte. Ook de kantonrechter had niet de overtui ging van wettig bewijs gekregen. VOOR KLEINE TUINEN. Het stekken van Chrysanthemum indicum. Het doet misschien eenigszlns vreemd aan om nu, terwijl het teere groen pas begint te ontluiken, te gaan schrijven over de najaarsbloem bij uitnemendheid. Maar wie met succes wil tuinieren moet vooruit zorgen. Immers bloeien nu in onze tuinen de tulpen, narcissen, hyacinthen, enz., die we in het najaar hébben uitgeplant. Daarom zullen we het nu hebben over het stekken en kweeken van Chrysanthemum indicum. Er zijn ook tal van andere Chry santhemumsoorten o.a! Clhr. Trutescens of Margrieten, die we onder glas kweekten en over een paar weken op onze perken ult- planten, Ohr. segetum, Chr. carinatum en Chr. indorum, een drietal een-jarige zomerbloemen die we nu buiten kunnen uitzaaien en Ohr. maximum, de bekende vaste plant met groote, enkele, witte straalbloemen. Deze bloeien echter alle ln den zomer terwijl Ohr. Indicum een echte herfstbloeier is Lang niet alle variëteiten zijn winterhard en daarom ls het aan te raden de planten in een bak, onder glas te overwinteren. Nu zullen ze daar flink aan den groei zijn en vinden we dus de stekken die we noodlg hebben. Deze moe ten liefst kort zijn, hoogstens 8 c.M., en direct uit den grond te voorschijn komen. We snijden deze stekken met een goed scherp mes onder een bladknoop af en plaatsen ze in een grondmengsel bestaande utt een deel bladgrond en een deel soherp- zand. Het beste kunnen we stekken ln een kistje ter hoogte van 15 c.M., waarvan we den bodem met potscherven bedekken, waarover van bovengenoemd grondmengsel een laag ter dikte van 6 tot 8 c.M. komt. De aarde wordt stevig aangedrukt waarna we de stekken er in plaatsen. Nadat de stekken zijn gesproeid sluiten we het kistje af met een glasruit om sterke verdamping en daardoor verdrogen van de stekken te voorkomen. Het kistje kunnen we ln de bak, of anders voor het venster plaatsen. Bij sterke zonneschijn leggen we er een courant over. Na ongeveer 3 weken zullen de stekken voldoende geworteld zijn zoo dat we ze dan afzonderlijk in een stekpot kunnen plaatsen. We gebruiken als grond mengsel nu 1 deel bladgrond, 1 deel gras- zodengrond en een weinig scherp zand. Wanneer de plantjes gaan groeien nijpen we ze al spoedig in op een 5-tal bladeren om mooi vertakte planten te verkrijgen. Zoodra de stekpotjes te klein worden kun nen we ze in den vollen grond uitplanten of verder in grootere potten opkweeken. Het eerste is wel het eenvoudigste omdat we er dan het minste zorg aan hebben en de planten later zeer goed met kluit kun nen worden overgeplant. Ze verlangen een voedzamen grond en gedurende den zomer eenige malen vloeimest. T. v. d. Kr. uit Nieuwkoop had zich te verantwoorden wegens melkvervalsching. Verdachte die zijn melk leverde aan de Sierkan had melk afgeleverd n.l. 2 bussen die plm. 20 "/o water bleek te bevatten Ver dachte beriep er zich op dat personen die hem vijandig gezind waren zulks hadden gedaan. Reeds eerder was zulks voorgeko men. 's-Avonds zette hij de bussen op zijn erf, deed hierin de avondmelk en vulde dan 's-morgens de ochtendmelk erbij. Door een vrachtrijder of melkrijder V. werd de melk 's-morgens weggehaald. De bewuste avond had hij vergeten de bussen binnen te zetten wat hij anders gewoonlijk deed. Den volgenden morgen had hij ook verge ten te kijken of men water bij de melk had gedaan, toen hij hierbij de ochtendmelk goot. Als getuige werd gehoord de ge noemde melkrijder. Deze verklaarde dat de bussen die op het erf van verdachte altijd 's morgens stonden, van den weg af zicht baar waren. Mede werd gehoord de be drijfsleider L van genoemde melkinrich ting. Deze verklaarde, dat hij van den dokter van het laboratorium waar de melk inrichting de melk wekelijks laat onder zoeken, reeds eerder had vernomen, dat water bij de melk van verdachte was ge voegd, of deze althans water bleek te be vatten Verdachte was hiervoor dan ook door- en vanwege genoemd laboratorium gewaarschuwd. Na 1 April is verdachte voor melkleverantie uitgesloten. Getuige wilde liever zulks niet verklaren, doch het bleek dat als redenen hiervoor de slechte leve- rantle's het gevolg waren geweest. Ver dachte hield vol onschuldig te zijn, wat zoowel ambtenaar als den kantonrechter twijfelachtig voorkwam. De ambtenaar kenmerkte de overtreding in zijn requisi toir als een groot schandaal en achtte geen enkele reden voor clementie aanwezig, waarom hij een geldboete vorderde van f. 250 subs 50 dagen hechtenis. Gelet op de omstandigheden waarin verdachte hui selijk en financieel verkeerde, waarmede de kantonrechter rekening wilde houden, werd hij veroordeeld tot f. 50.subs 20 dagen. De landbouwer L. S. uit Hazerswoude had boter afgeleverd aan den landbouwer K. Bij controle bleek het vat boter geen zegel te bevatten, als hiervoor aangege ven. Het bleek, dat het zegel er wel bij was geleverd, doch niet op de boter maar los. Verdachte gaf zulks toe en beweerde dat zijn vrouw zulks had vergeten. De betrok ken ambtenaar der crlsls-zuivelwet ge hoord, gaf een uitvoerig rapport, en meen de dat verdachte niet te kwader trouw was, doch zulks Inderdaad was vergeten. Bij het ingestelde onderzoek bleek hem. dat andeis het z.g. aandruk stempel altijd werd gebruikt om het zegel te bevestigen. Het feit was echter strafbaar zoodat proces verbaal opgemaakt moest worden. Eisoh f. 15.— subs 6 dg., uitspraak f. 8.subs 4 dagen. J. J. die verstek liet gaan en een aanrij ding in de Bruggestraat te Bodegraven had veroorzaakt werd veroordeeld tot een geld boete van f. 10.— subs 5 dagen. J. V die eveneens verstek liet gaan werd wegens overtreding der motor en rljwielwet veroordeeld tot f. 25 subs 10 dagen. De slager R. H. had op frauduleuze wijze geslacht en ongekeurd kalfsvleesch in voorraad gehouden Bij een huiszoeking door den betrokken hulpkeurmeester ge assisteerd door de politie, had men boven in een kast waarvan verdachte de sleutel had geweigerd, doch die men toch op andere wijze wist te openen een geslacht kalf gevonden en een schaal met gehakt. Deze kast bevond zich in een slaapkamer. Verdachte zetde dat een hem onbekende man het kalf had gebracht, terwijl hij niet thuis was en hij uit vrees voor den keurings dienst 't kalf boven in genoemde kast had verborgen gehouden. Den kantonrechter kwam zulks onwaarschijnlijk voor en hij vroeg of dan de onbekende man niet om zijn geld was geweest. Verd. zelde, dat de man hierom nog nimmer was geweest. Zoowel ambtenaar als kantonrechter kwam zulks onaannemelijk voor. De kanton rechter maakte dan ook de opmerking: dan was het zeker van het mannetje uit de maanl (hilariteit). De betrokken keur meester gaf een uitvoerig relaas en deelde mede, dat verdachte ook hem het verhaal van den onbekenden man had gedaan De ambtenaar vond een dergelijke knoeierij schandalig. Het vleesch, dat Is afgekeurd bleek bovendien niet kiem vrij, zoodat de volksgezondheid ernstig benadeeld had kunnen worden. Bovendien was hem ge bleken dat verd. nog niets had geleerd; hij wilde op de zaak niet vooruitloopen, doch inmiddels was reeds weer tegen ver dachte proces-verbaal opgemaakt wegens overtr. der vleeschkeurlngswet. Hij vorder de dan ook tegen verdachte een geldboete van f. 200.— subs 60 dagen hechtenis. Ter verontschuldiging voerde verdachte nog aan dat de keuringsdienst hem zocht, om dat een knecht van hem een zaak van be doelden dienst aan het licht had gebracht, die niet door den beugel kan. De kanton rechter gaf verdachte hieromtrent een reprimande, terwijl de betrokken keur meester zich door deze mededeeling belee- digd achtte en den kantonrechter vroeg of hier iets aan was te doen, die hem advi seerde een klacht tegen verdachte in te dienen bij den rijksveldwacht. De kanton rechter echter rekening willende houden met 's mans omstandigheden veroordeelde hem tot f. 100.subs 50 dagen hechtenis. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. ROTT. LLOYD. DEMPO, uitreis, 6 Mei v.m. 8 uur te Bela- wan. SIBAJAK. thuisreis, 5 Mei n.m. 2 uur van Sabang. I DJAMBI, thuisreis, pass 5 Mei n.m. 11 uur Ouessant. i KOTA BAROE, uitreis, pass. 5 Mei v.m. 2 uur Perim. BALOERAN, 6 Mei van Batavia te R'dam. BLITAR, thuisreis, 6 Mei te Valencia; zal 7 Mei de reis voortzetten. JAVA—NEW YORK LIJN. S1ANTAR. Java n. New York, 8 Mei v.m. 1 uur te Suez. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK, 7 Mei v.m. van O. Afrika i Rotterdam verwacht. AI.UDRA. 6 Mei van Hamburg te R'dam 1 BOSFONTEIN, 5 Mei n.m. 8 uur van r-L te Bremen; vertrekt 7 Mei n.m ia Hamburg. JAGERSFONTEIN, t^-lsreis, 5 Mei tel, es Salaam: vertr i Mei naar Zandl* MELISKERK, 6 Mei van A'dam te burg. HOLLAND—OOST AZIË LUK. SEROOSKERK, thuisreis, 5 Mei van fcJ Said. GAASTERKERK. uitreis, pass. 4 Mei liJ, geness. MEERKERK, 4 Mei van Hamburg te I terdam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, thuisreis, pass. 8 Mei Bevi MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, Java naar Amsterdam, 5 Mei Gibraltar. PEISANDER, Amsterdam naar Java, 4 Mei Perim. MIJ. NEDERLAND. TABINTA. 6 Mei van Hamburg te Rotte dam. POELAU BRAS, thuisreis, 5 Mei van I Said. POELAU LAUT, 5 Mei van Bremen Amsterdam. 8ALABANGKA, 5 Mei van Batavia nij Amsterdam, KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ARIADNE, Amsterdam naar Malaga, 4 Mei Dungeness. BACCHUS, 4 Mei van Valencia n. Rs| terdam. BERENICE, 5 Mei van Port au Prince Kingston. BOSKOOP, 4 Mei van Cristobal n. Curaca CALYPSO, 5 Mei van Hamburg te sterdam. CERES, 4 Mei van Algiers naar Mal: COLOMBIA, uitreis, 4 Mei n.m. 2 uur t Dover. DEUCALION, 5 Mei n.m. 6.30 u. van k sterdam te Hamburg. EUTERPE, 4 Mei van La Pallice n k sterdam. GANYMEDES, 5 Mei van Salonica te le MEDEA, 3 Mei van New York n. Curat! ORANJE NASSAU, 4 Met n.m. 6 uur i Amsterdam te Paramaribo. PERSEUS, Stettin n. Amsterdam, pi 6 Mei v.m. 1 uur Brunsbuttel. POSEIDON, thuisreis, was 5 Mei 12 's midd. 450 mijlen N. van Tercein. VAN RENSSELAER. 3 Mei van New naar Port au Prince. SIMON BOLIVAR, 5 Mei van Cristobal Cartagena. SATURNUS, 5 Mei van Spanje te Amslil dam THESEUS. 5 Mei van Kopenhagen Stettin. VENEZUELA, 5 Mei van Amsterdam I Hamburg. VENUS. 4 Mei van Oran te Valencia. VULCANU8, 5 Mei van Barcelona nil Genua. RHEA, Rotterdam naar Mlddell. Zee, 5 Mel Dungeness. ORPHEUS. Rotterdam naar Middell. Ze pass 5 Mel Dungeness. OBERON, 6 Mel van Mlddell. Zee te U terdam. HEBE, 6 Mei van Kopenhagen n, Gdyni TRITON, Mlddell. Zee naar AmsterdM pass. 5 Mei n.m, 1 uur Finlsterre. HEBE, 6 Mei van Amsterdam te Kopa hagen. ACHILLES. 5 Mei van Venetië te Trie HERMES, 5 Mei van Izmir te Kynua ORESTES, 6 Mel van Jafla naar Hslii AURORA, 5 Mel van Cullera te ValeW MEROPE, 6 Mel V. Danzig n. Kopenhagï PLUTO, 6 Mei van Stettin te Amsterdra ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN, ALCYONE, uitreis, pass. 5 Mei Dungena ALCHIBA. thuisreis, 4 Mei van Sank HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN, HELDER, thuisreis, 4 Mel te Uberk HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, 4 Mei van Malmösufld! te Rotterdam STAD DORDRECHT, 4 Mei van Larmes Vlaardingen. FLENSBURG, 4 Mei van Narvik te VlUT dingen. STAD ZALTBOMMEL, Rotterdam Oneglia, pass. 5 Mei Dungeness. KON. HOLL. LLOYD. MAASLAND, thuisreis, 5 Mei van Bü Janeiro. ZAANLAND, 5 Mei van B. Aires te Ad- sterdam. WATERLAND, 6 Mei van Hamburg Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN, STATENDAM, New York naar Rotterdam 8 Mei v.m. 10,30 u. te Plymouth W VEENDAM. Rotterdam n. New York, pa® 5 Mei Lizard. I BREEDIJK, thuisreis, 4 Mei van Hava» ROTTERDAM, toeristenvaart, an. 5 te New York. DINTELDIJK, Rotterdam naar Pa»" Kust, 4 Mei n.m. te Cristobal. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. BINTANG, Calcutta naar Pacific Kust, Mei te Pasaroean. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTIN. WOLSUM, 3 Mei van Ramallo te S"» Pedro. ROTTERDAM, tank, 4 Mei van Rotter!»» te Stettin. HONTESTROOM, 5 Mei van Amsterda» te Londen. BATAVIER III, 5 Mei van Rotterdam' Gravesend. MAAS, 5 Mei van Rotterdam te Hang® BERNISSE, 5 Mei van Rotterdam te 1»® burg. i. POELDIEP, 5 Mei van Rotterdam Kingslynn. ARY SCHEFFER, 5 Mei van Rotterdam Havre. ROTULA. Rotterdam naar Curacao, n.m. uit den N. Waterweg. RUURLO, 5 Mei van Bona naar Rottere ST. PHILIPSLAND, 6 Mei van de Ty« Antwerpen, BEYERLAND, 5 Mel van Danzig Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10