let zilveren jubileum van koning George V. 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 6 Mei 1935 Vierde Blad No. 23042 Een zeldzaam feest van grootsche pracht LAND- EN TUINBOUW FAILLISSEMENTEN. O Koning George V links met zijn vader Koning Edward VII en den tegenwoordigen prins van Wales ln 1907. In 1913 Koning George V op bezoek bij zijn neef, den Duitschen Keizer, te paard in Potsdam bij Berlijn. i speciale verslaggever meldt ons: De voorbereidingen. tonden viert heden^het grootste feest, it het Britsche Wereldrijk naar men- nheugenls heeft gekend, het zilveren eam van de troonsbestijging van Ing George V. Dit feest heeft al weken- op bijna alles in de hoofdstad van Britsche Rijk zijn stempel gedrukt en laag staat Londen in het teeken van grootste plechtigheid, die sedert de lingsfeesten heeft plaats gevonden. De heeft zoowel overdag als 's avonds sprookjesachtig aanzien. Straten en m zijn versierd met masten, vlaggen, en bloemen, en de domlneerende zijn het koninklijke blauw en goud. de meeste punten heeft de stad een :htig aanzien, de stemming der bevol- is geestdriftig en de uitbundigheid It slechts getemperd door de karakte- ttieke traditioneele Britsche waardigheid. De straten zijn versierd met honderd talden echte bloemen. Hooge masten !t veelkleurige wimpels en vlaggen staan gs de hoofdstraten opgesteld en zijn iderllng verbonden door kleurige guir- ndes. Langs dé route die de feeststoet zal ilgen. zijn tribunes opgericht, die de iklustigen een gunstige standplaats Wen. Heeds wekenlang stroomen de bezoekers it de verste deelen van het Britsche Rijk, it de verre koloniën en dominions en [hts weinige lander ter wereld hebben n vertegenwoordigers naar dit feest nden Het zijn menschen van bijna elk van verschillende huidskleur, ln ver diende kleedij en verschillende talen Wkend. Gisteren en gisteravond hebben boven in tientallen extra-ingelaschte treinen henden bezoekers uit de provincie naar inden gebracht en daarnaast zijn andere Wanden met autobussen en auto's naar f hoofdstad gekomen, waar zich van- "irgen vroeg reeds alles concentreerde «Ij de wegen, die de koninklijke stoet zou %n. Velen hebben den nacht op straat door- wacht Alle hotels waren gisteravond tot laatste plaats bezet, doch duizenden ven er de voorkeur aan reeds des nachts gunstige plaats te bezetten voordat de 'te drukte zou aanvangen. De stad bood wens de laatste nachten een prachtig 'Men met zijn prachtige illuminaties, mvan het schoonst uitkwamen de ver- ihting met schijnwerpers van de West- aster Abbey en de St. Paul's Kathedraal, eweii komt de grootsche schoonheid «h het bouwwerk van Sir Christopher "■iwf1 en de sierlijkheid van de gothiek der 'Kr,, machtiger tot uiting dan in deze wwookjesachtige lichtgloed tegen den diep- enkeren nachthemel. Ondanks de overweldigende zondvloed ?n menschen heeft men kans gezien spe- ïm maairegelen te treffen voor de dui- Mnderen, die zeker nog nooit een lm h schouwspel hebben gadegeslagen 1daar misschien nooit meer getuige van Mlen zijn [Meeerste plaats heeft men er voor ge- de HlWnen alles goed kunnen K, en v°or het Buckingham Palace is ruimte, tot op enkele meters Llz»!l van den rliweg. die de stoet zal LX?1' v?°r de kinderen gereserveerd. Bo- L„ is er voor gezorgd, dat de kln- ®P dezen feestdag, nu zij vrij van ld, TT tan, de melk en sehoolvneding, die In-. dunner op schooldagen ont- "Een, niet zullen ontberen. Langs den weg in afwachting van den feesttoet. ,.?f, P°litie had uitgebreide verkeersmaat- ■oter 8enomen. die o.a. inhielden, dat Tdie t "roote oppervlakte de straten I verJv^f,an® Saven tot de route, welke de Iffiore stoeten zouden volgen, van- lt«wn tc halfnegen voor alle rijverkeer I 'eest* waren- Aangezien de jubileum- I«n minstens een week zullen duren. I hanai ^sutversiering veertien dagen ge- I durenrfaa zuHen eiken avond ge- I in i, (ael drie uur de voornaamste straten ("loten estEnd voor rUverkeer worden 'ai'dr'e' eers'e hulp-diensten zijn voor H Wobih8 etl voor de rest van de week Se- H dui»Seid' en vandaag alleen zijn ver- 2onrt>, ,PeFs°nen van den openbaren ge- I ™eic«dienst en van verschillende eer ste-hulp-diensten op verschillende plaat sen langs de route verspreid en zijn ver scheidene ambulance-posten en medische hulpposten. De menigte, waarop men rekent, is groo- ter dan men ooit in de Londensche straten heeft gezien Eindeloos stroomen de men schen uit de stations van spoorwegen en ondergrond, en op sommige plaatsen is het gedrang angstwekkend. Zelfs degenen, die zitplaatsen tegen be taling hebben gereserveerd, moesten zich vanmorgen haasten met het bezetten van deze plaatsen, aangezien naarmate de tijd vorderde, men niet meer door de menigte heen kon dringen. Men schat de totale opbrengst van het bedrag, dat is besteed aan het reserveeren van plaatsen om den stoet te zien, op 500.000 pond sterling. Zij, die reeds zeer vroeg hun plaatsen bezet hebben, hebben vouwstoeltjes meegebracht of van venters gekocht. Ongetwijfeld hobpten velen déze stoeltjes dis stand plaats te kunnen gebruiken bij het pas- seeren van den stoet, doch daartoe kreeg niemand de kans. Er heerschte overal op den weg een levendig verkeer Venters met ververschingen. vlaggen, ballonnen en versieringen maakten goede zaken. Op ver schillende plaatsen langs den weg speelden 39 orkesten om het wachtende publiek aangenaam bezig te houden en ook het oog vond afleiding door het passeeren van detachementen cavalerie in de schilder achtige Engelsche gala-uniformen der verschillende Horse Guards-regimenten. De weg zelf werd in den loop van den ochtend afgezet door detachementen van verschillende leger-regimenten, door ma rinetroepen en troepen van de Royal Air Force. De eerste stoeten vertrekken. Voor tien uur reeds kreeg het wachtende publiek de eerste galastoet te zien van de verschillende stoeten, die vandaag langs den weg trokken. Het was de optocht van den Speaker van het Lagerhuis, die naar de St. Paul's Cathedral trok. De Speaker werd vergezeld door den sergeant-at- Arms, zijn secretaris en eenige andere par lementaire hoogwaardigheidsbekleeders. gekleed ir de traditioneele galadracht met pruik. De Speaker was gezeten in de merkwaardige oude koets, waarvan het gebruik bij zeldzame geleeenheden een der privileges van den voorzitter van het En gelsche parlement is. De oude zware koets weegt meer dan twee ton en is vervaar digd uit zwaar eikenhout, en ls vermoede lijk een product van oud-Vlaamsche hout snijkunst. De koets heeft geen remmen en inplaats van veeren .hangt de carosserie in leeren riemen. Te ruim tien uur vertrok de stoet dei- mi nister-presldenten van Buckingham Palace om te half elf, nog voor de eerder vertrokken zware koets van den Sneaker, bij de St. Paul's aan te komen. In het eerste van de zes rijtuigen was de Brit sche eerste minister Ramsay MacDonald gezeten, ln gezelschap van zijn dochter Ishbel. In de volgende rijtuigen zater de eerste ministers van Canada, de Zuld- Afrikaansche Unie, Australië, en Nieuw- Zeeland, de vertegenwoordiger van Indië en de eerste ministers van Zuid-Rhodesia en Noord-Ierland. De volgende stoet, die bij de St. Paul's arriveerde, was dit van den Lord High Chancellor of Great Britain, die vergezeld werd door den Sergeant-at-Arms, de Pur- sebearer en de Trainbearer. hoogwaardig heidsbekleeders in schilderachtige oude costuums, waarschijnlijk nog overgeleverd uit de middeleeuwen, evenals hun ambt zelf, waaromtrent niemand eigenlijk het juiste kan mededeelen. Inmiddels arriveerden per auto verschil lende leden van de Koninklijke Familie, die niet in den feeststoet zouden meerij den. per auto voor de St. Paul. herhaal delijk toegejuicht door de menigte, indien zij herkend werden, hoewel dat niet al tijd het geval was. De volgende stoet werd alleen gezien door het publiek, dat zich had opgesteld aan het, Oostelijk gedeelte van de route, in de nabijheid van de city. Het was de stoet van den Lord Mayor van Londen, die bij een dergelijk officieel bezoek van den Koning aan het gebied van de City, een zeldzame plechtigheid heeft te ver vullen, die ongeveer 600 jaar oud is en plaats vindt bij de historische Temple Bar. De Temple Bar ls de grens van de city en staat aan het begin van Fleet Street, de Londensche krantenstraat. De traditioneele beteekenis van de aanwe zigheid van den Lord Mayor op deze plaats beteekent. dat zelfs de Koning van Engeland de City van Londen niet kan betreden, zonder de toestemming van den vertegenwoordiger der burgerij. Dit wordt gesymboliseerd door het overhandigen door den Lord Mayor van het met paarlen bezette zwaard aan den Koning, als een symbool van de onafhankelijkheid van de City. De Koning raakt het gevest aan en geeft het. zwaard terug aan den Lord Mayor, die het weer in het fraai bewerkte schede steekt. Deze plechtigheid staat be kend als de Ceremonie van het Zwaard, en het zwaard zelf was een geschenk van Koningin Elisabeth aan de City, toen zij in 1570 de eerste Royal Exchange opende. De stoet van den Lord Mayor bestond uit 5 rijtuigen, waarvan de eerste vier, die vooraf werden gegaun door den City- Maarschalk. waren bezet door de wethou ders en andere gemeentelijke autoritei ten, terwijl de Lord Mayor in de achter ste koets vergezeld werd door den Zwaard drager en den Stafdrager. Dc leden der Koninklijke Familie arrivccren. Kort na de aankomst van den Lord Mayor voor den Temple Bar kwamen de eerste stoeten van de Koninklijke Familie in het gezicht. Het was de stoet van den Hertog van York met zijn gezin, die voor af werd gegaan door een eere-escorte van kapiteins van de Royal Horse Guards, in hun schitterende uniformen. In het eerste rijtuig zaten de Hertog en de Hertogin van York met hun beide dochtertjes, de Prin sesjes Elisabeth en Margaret. Het popu laire jonge gezin werd langs den geheelen weg daverend toegejuicht en glimlachend dankten de Hertog en de Hertogin, terwijl de beide prinsesjes vol vreugde en steeds met elkaar lachend met hun zakdoekjes wuifden. In denzelfden stoet reden ook de Hertog en de Hertogin van Kent, die pas korten tijd van hun huwelijksreis terug zijn. Opnieuw schalde het gejuich van de menigte op, toen het populaire paar passeerde. Het geluid van het gejuich was nauwe- lijke in de verte verstorven, of de stoet van de Prins van Wales naderde, geëscor teerd door de lijfwacht van den Prins. Hij reed in het eerste rijtuig, met zijn tante, de Koningin van Noorwegen, en zijn broer, den Hertog van Gloucester. Op nieuw daverde het gejuich langs den weg. Af en toe leek het alsof de enthousiaste menigte door de militaire afzetting zou heenbreken. De populariteit van den Prins van Wales ls de laatste weken zoo mogelijk nog toegenomen door de wiize. waarop hij propaganda heeft gemaakt voor de Jubilee Trust, het nationale Jeugdfonds dat ter gelegenheid van het regeeringsiubileum is gesticht en dat. na een eerste oproep reeds over 500.000 Pond Sterling kon beschikken. In het tweede rijtuig zat de tweede tante van den Prins. Prinses Victoria, en de Princess Royal met haar echtgenoot, den Earl of Harewood. De Koning en dc Koningin. De geestdrift stijgt echter tot een top punt als de stoet met de koets van de Koning en Koningin nadert. De koninklijke stoet wordt voorafgegaan door afdeelingen van de Royal Horse Ar tillery en het corps dragonders, wier uni formen de fraaiste en meest bewerkelijke zijn van de vele fraaie uniformen van de Britsche weermacht. Hun pracht wordt echter geëvenaard door de uniformen van de koninklijke lijfwacht, die voltallig voorafgaat aan de zes rijtuigen waaruit de konlnkijke stoet bestaat. Tusschen het smettelooze wit van rijbroeken en uitmon stering en het felle scharlakenrood der uniformen schitteren de blank eepolijste kurassen. In het eerste rijtuig reden de Koning en de Koningin zichtbaar getroffen door de overweldigende betuigingen van geestdrift en aanhankelijkheid die overal uitbraken waar de koninklijke stoet passeerde en een 'oeenriraffin? waren van alle traditioneele beweringen om i-ent de koo,= gereserveerd heid van den Brit. De Koning en de Koningin danken voortdurend glimlachend voor de hulde en menigeen treft het, dat de Koning er in lang niet zoo goed heeft uitgezien zoodat men nauwelijks zou ver moeden als men hem zag. dat hij binnen een maand zün zeventigsten verjaardag hoopt te vieren. Reeds den geheelen morgen hadden tal van kerkklokken in het. West End en ln de City geluld doch van het oogenblik dat het Koningspaar kort voor 11 uur Bucking ham Palace verliet tot de aankomst voor de St. Pauls Cathedral te ongeveer half twaalf luidden met verdubbelde kracht practisch alle kerkklokken van Londen. De plechtigheid m de St. Pauls. Zoowel voor als in de St. Pauls kon men genieten van een schitterend schouw spel. Voor de St Pauls was een eerewacht betrokken door de Honourable Artillery Company het oudste regiment van het Britsche leger in scharlaken uniformen met hooge helmen versierd met pluimen van zwanenveeren. Onmiddellijk voor den ingang stonden de Yeomen van de Ko ninklijke Lijfwacht in hun uniformen in Tudor-stijl van scharlaken met goud. met platte, zwart fluweelen baretten en lange met goud versierde hellebaarden. In de deuropening wachten de Bisschop van Londen, met een groot aantal leden van de hofhouding allen gekleed in verschil lende kleurige gewaden en uniformen. Voor het koor stelde zich de stoet op rondom den Aartsbisschop van Canterbury, die den Koning en de Koningin naar hun plaatsen zou lelden. In totaal waren ongeweer twee duizend personen in de kathedraal verzameld, o.a. de leden van het diplomatieke corps, de leden van het kabinet en van de beide Huizen van het Parlement, de hooge gas ten uit de Dominions, en tallooze perso nen uit het openbare leven, uit de krin gen van handel, wetenschap, kunst, marine en leger. Toen de komst van den Koning en de Koningin werd aangekondigd rezen allo aanwezigen van hun zetel op. Door den Aartsbisschop van Canterbury en den Bis schop van Londen werden de vorstelijke personen naar hun plaatsen geleid, waarna de dienst aanving. Toen het „God save the King", waarmee de aanwezigen den jubilaris ontvingen was verstorven zong het koor twee psalmen waarna gedeelten uit het Oude en Nieuwe Testament wer den voorgelezen. Hierna hield de Aartsbisschop van Can terbury de feestrede, waarin hij den Koning dankte voor alles, wat hij ln zijn 25-jarige regeeringsperiode voor het volk had gedaan en de zegen des hemels af smeekte voor het verdere geluk van den monarch en zijn gezin. Eenige psalmen en getieden besloten het eerste gedeelte van de plechtigheid, waar na de Aartsbischop van Canterbury, de Bisscrop v. Londen, de Deken en de Ka nunniken van de kathedraal zich naar het Hoogaltaar begaven, waar het Te Deum Laudamus werd gezongen. Terwijl alle aanwezigen knielden gaf de Aartsbisschop van Canterbury zijn zegen. De dienst werd besloten met het eerste en het derde couplet van het „God save the King", dat door allen werd meege zongen. De Aartsbisschop werd na afloop van de plechtigheid naar den Zuidelijken koorvleugel geleid, terwijl de Koning en de Koningin met hun talrijk gevolg de kathedraal door den Westelijken uitgang verlieten. De geheel plechtigheid werd niet alleen ln schier alle deelen van het Britsche Rijk en van de wereld uitgezonden, maar bo vendien was zij buiten de St. Pauls te volgen door de dichte drommen wachten den. dank zij de op vele plaatsen opge stelde luidsprekers. Het volkslied aan het slot van de plechtigheid werd overal mee gezongen en plantte zich voort langs de geheele route, die de koninklijke stoet op den tocht terug naar Buckingham Palace zou volgen. De terugtocht naar Buckingham Palace. Deze tocht terug is een ware triomf tocht geworden en overtrof in geestdrift van het publiek zoo mogelijk nog den eer sten tocht naar de St. Pauls. Ditmaal werd van de City uit het breede Theems Em bankment gevolgd, waar de menschen in dichte hagen stonden opgesteld, en waar eenige opstoppingen dreigden te ontstaan toen duizenden, die den stoet op weg naar de St. Pauls op het Strand of in Fleet Street hadden zien passeeren zich naar het Embankment spoedden, om daar den terugtocht te kunnen zien. Het laatste ge deelte daarvan was misschien wel het mooiste. De fraaie Mali, waarlangs de weg van Trafalgar Square, dat zwart van de menschen zag, naar Buckingham Palace leidde, was versierd met bogen en bloe- menpoorten over den weg. Langs de kan ten waren de staantrlbunes opgesteld, waarop honderden een plaats hadden ge vonden. Bloemen, vlaggen, wimpels en kleurige doeken gaven de Mali een sprook jesachtig aanzien en het gejuich der me nigte plantte zich voort tot voor Bucking ham Palace en bleef nog aanhouden toen het koninklijk paar reeds lang weer het paleis had betreden. Feestweek in het Britsche Rijk. Het eerste offlcieele gedeelte van het Zilveren Jubileumfeest was hiermee ten einde, doch de feestweek is pas geopend en de vele particuliere en minder offl cieele feestelijkheden beginnen pas. De hotels en restaurants hebben bijna zonder uitzondering vanavond feesten en gala diners georganiseerd, en in het geheele land worden vanavond jubileum-bals en gala-soirées gehouden. Een bijzondere plaats in het feestpro gramma neemt de jubileum-radio-uitzen ding voor het geheele Britsche Rijk in, o.a. bevattende een rede van den Eersten Mi nister Ramsay MacDonald Vanavond te 8 uur zal de Koning zelf een dankwoord voor de radio spreken, dat door de ge heele wereld gehoord kan worden Na het vallen van de duisternis zal een keten van 200Q vreugdevuren over het ge heele land ontvlammen Het sein daartoe zal gegeven worden door het eerste vreugdevuur in Hyde Park, dat door den Koning zelf zal worden ontstoken door een druk op een knop in Buckingham Palace. Dit is de laatste officieele plech tigheid op den Jubileumdag. Tal van plechtige gebeurtenissen zullen echter nog plaats vinden. Donderdag zul len in de Westminster Hall de beide Hui zen van het Parlement den Koning hun trouw betuigen. Zaterdag zal de Koning een rijtoer maken door de Noordelijke buitenwijken van Londen en een week RECLAME. 395# Hebt U Droste's nieuwe Album Java 1 al? Het is prachtig! Stort 90 ets. op Postgiro-rekening No. 6850 Droste Haarlem en 't album wordt U franco toegezonden. ALTIJD WELKOM! DE NOOD VAN DE TUINDERS. Klachten van ds. Kersten niet gestaafd. Bij de behandeling van de Begrooting 1935 van het landbouwcrisisfonds in de Tweede Kamer zijn door ds. Kersten ern stige klachten geuit over den nood der tuinders, waarvan, naar hij zeide. hem gevallen bekend waren van menschen, die zelfs geen dekking en kleeding meer had den Toen den heer Kersten bij interrup tie gevraagd werd om namen te noemen deelde hij mede bereid te zijn de namen van de personen, die hij zelf bezocht had, aan den minister van Economische Zaken te noemen. De heer Kersten heeft vervolgens aan den minister overgelegd een 18-tal verkla ringen van tuinders. Officieel wordt thans gemeld, dat de minister aan ds. Kersten medegedeeld heeft, dat, voor zoover zijn klachten bepaalde concrete beweringen inhielden, deze niet door de overgelegde verklaringen zijn gestaafd. Voorts heeft een onderzoek, dat is inge steld naar de bedoelde 18 gevallen tot re sultaat gehad, dat die gevallen geenszins maatgevend zijn gebleken, doch dat steeds bijzondere omstandigheden waren aan te wijzen, waaraan de nood in de betreffende bedrijven moest worden toegeschreven. Ongetwijfeld zullen in elke branche vele tientallen te vinden zijn, die in ernstige moeilijkheden verkeeren. Hoe droevig die gevallen op zich zelf mogen zijn. zij kun nen uiteraard niet maatgevend zijn voor de mate. waarin steun kan en moet wor den verleend. De minister komt dan ook in zijn schrij ven tot de conclusie dat ds. Kersten in gebreke is gebleven zijn in de Tweede Ka mer gedane beweringen behoorlijk te staven. ORDENING VAN BLOEMENTENTOONSTELLINGEN. De heer C. Ph. Moerlandt, directeur der Rijikstuinbouwschool, het college van B. en W., alsmede de heeren J. H. van Straaten van Nes, H. W. E. Struve en G. Boer Pz., allen te Boskoop, hebben zich met een oproep gewend tot belanghebbenden, om over te gaan tot stichting en voorts om te geraken tot een gemeenschappelijke samenwerking op tentoonstellinggebied. Adhaesiebetuigingen kunnen worden toegezonden aan mr. E. P Verkerk, bur gemeester van Boskoop. De directeur-gene raal van den Landbouw, ir. Roebroek, staat zeer sympathiek tegenover deze pogingen, terwijl deze zich gaarne bereid heeft verklaard voor genoemd doel zijn medewerking te verleenen. Uitgesproken D. Cannoo, koopman. Leiden, Hooge- woerd 103. R.-c. mr. G. H. B. v. d. Boom. Cur. mr. H. F. A. Donders, Leiden. In de week van 29 April t/m 4 Mei werden in Nederland 80 faillissementen uitgesproken. later door de Zuidelijke wijken,.voor de genen, die de rijtoer van vandaag niet hebben kunnen zien. In den loop van de maand zal de groote vlootparade ter eere van het jubileum worden gehouden nabij Spithead. De herinnering aan het grootsche feest wil men levendig houden door van het fonds van de Jubilee Trust een perma nent fonds te maken, naar het voorbeeld van het King Edward VII Hospital Fund. Morgen zullen nieuwe 5 shilling-stukken verkrijgbaar worden gesteld, die tot het einde van het jaar zullen bijgemunt wor den naar gelang van de vraag. De achter zijde met St. George met den Draak is ge moderniseerd en op der, rand staat Anno regni XXV in het vijf-en-twlnt,igste jaar zijner regeering. De beeldenaar van den Koning is overigens weinig veranderd. Bovendien worden voor verzamelaars 25 gouden herlnneringsmunten geslagen, die 50 pond elk zullen kosten, maar niet in circulatie mogen worden gebracht en 2000 zilveren munten, die zeven en een halve shilling zullen kosten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13