Oud-minister Welter over het Indische bedrijfsleven. )SCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 Mei 1935 WEERBERICHT. NAGEKOMEN BERICHTEN. BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. MAiKT Advprtentiën Barometentud. Iolstenniddag 3 uur: 770. IHedenmiddag 3 uur; 770. XELtGKAFlSCH WEERBERICHT idegedeeid door tiet Kou. lied. Meteoroi. instituut te De Bildt. I Hoogste stand 771.3 te Hannover. I Laagste stand 756.8 te Vestmanoer en levkjavik. [verwachting tot den avond van 3 Mei: I zwakke tot matige, Zuid-Oostelijke tot |uidelijke wind. Helder tot licht bewolkt, weer. Lichte nachtvorst. Iet» zach- |e: overdag. buitenlandscb weerbericht. Ih. Kon. Ned Meteoroi. Inst te De Bildt. I Het gebied van hoogen luchtdruk ver- laatste zich naar het vasteland, en jeldt zich naar alle zijden uit. |In het Oosten ligt trog de rug-.van de pressie, die zoo groote koude bracht en g sneeuw veroorzaakt in Polen er» Silezlé. [Het geheele Oosten ligt nog onder een Muwdek. In Centraal Europa is de lucht overal opigeklaard. ffiil de groote koude en droogte ln de ulucht, kwam het ltt ons land 'tot jatige nachtvorst. fin de bergstreken komen nog uiterst V temperaturen voor. op de sneeuwtop- Cnln Sileelë HOOO M.l, is de temperatuur fcnus 12 graden en ligt 28 c.M. nieuwe Ekuw, de Saentls en het Jungfrau Joch lectievelljk 2500 M. en 3500 M.) melden 12 en minus '1T graden. In onze ijevin» werd het op groote hoogte echter mer. De Oceaan-depressie blijft sta- inair en dringt nauwelijks verder naar (Oosten door. I Behalve in het hooge Noorden viel ner- Jtnj meer neerslag van beteekenis. [Het is te verwachten, dat ln onze omge- de koude geleidelijk .zal wijken voor Kier weer. luchttemperatuur. [iuur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.) Ill uur "s midd.: 11 gr. C. (52 gr. F.) [Suur nam.: 12 gr. C. (54 gr. F.) poogwatertijden te katwijk ZBE. Voor Vrijdag. I Voorm. te 3.37 uur; nam. te 3.58 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. I Donderdag: 7.55 nam. tot 3.58 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 12 Mei: op: 3.43 uur; onder 19.33 uur AMSTERDAM, 2 Mei 1935 [De strijd om de N.R.A., die zooals be- lend 1 Juli a.s. afloopt, houdt in de Ver enigde Staten op het oogenblik de ge- poederen sterk bezig. De oppositie tegen Pt belangrijke onderdeel van het herstel programma groeit met den dag en naar Perluidt, heeft de financieele commissie pit den Senaat geen toestemming willen ("penen om de N.R.A. met twee jaar te Strlengen, doch wenscht deze slechts te pntlmieeren tot 1 April met enkele zeer ^langrijke wijzigingen, nl„ dat in de codes bepalingen mogen voorkomen met wtrekking tot het vaststellen van de prij- Fjj en dat voor verschillende branches kas ln het geheel geen code mag worden "gevoerd. Het ls niet te verwachten, dat Roosevelt •"h zal neerleggen bij deze beslissing en F op zal staan, dat zijn voorstellen zullen porden aangenomen. Vooral met betrek- Fbg tot de nieuwe presidentsverkiezingen, reeds volgend jaar zullen plaats heb- ls het resultaat van dezen strijd ln- EI;'1'?^ van groot belang en het is dan r™ begrijpelijk, dat men er in Wallstreet groote aandacht aan besteed. intusschen is de situatie op de Amerl- !oc 11 j e 'ondsenmarkt eenigszins onzeker Eh°i H'er en haar loopt de bedrljvig- E, teru8. tengevolge van de normale sei- iaatüsverschljnselcn en hiervan gaat uiter- Ct.v een on8unstlgen invloed uit. Ook de bin ln hc automobiel-Industrie, die R h s'eeds verder uitbreidt, vormt een liti k' dle de terughoudendheid van pu- nl en heroepshandel in de hand werkt. I aüf "tsselkoersen waren heden algemeen Eer De dollar stelde zich pl.m. op gouduitvoerpeil. Het pond steeg tot pl.m. I Al. u De Fransche franc tot 9.76 3/8. I »pw i hiervan waren aandeelen est^l goed gedisponeerd. De vraag had 1 aantik, nd zoodiat de koersen konden "trekken, al bleven de winsten beperkt. Koninklijke was een ruime De noteering trok tot boven 159 pet. aan. rnP^tierikaansche soorten waren nau- »trni! Pf'Jshoudend. Aandeelen Perlak verloren enkele procenten ln denri ™!,et de passeering van het divl- slaz mededeellng ln het jaarver- hoo» is boekwaarde der bezittingen te tndustrieelcn waren Philips goed Hlm De noteering verbeterde ten riin pct- blJ uiterst beperkte omzet- «n. Ontlevers stegen ruim ll>ct. •br Vergadering, van den ondernemersraad voor Nederlandsch-lndië. Heden vond ln hotel Witte Brug te Den Haag de Jaarlijksche algemeene ledenver gadering van den Ondernemersraad voor Ned.-Indlë plaats. Nadat het jaarverslag was goedgekeurd, hield de voorzitter, oud- minister Ch. J. I. M. Weiter, een rede. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat het niet een onverdeeld aangename taak ls ln de huidige omstandigheden verslag te moeten uitbrengen oyer den toestand van het Indisch bedrijfsleven. Ondanks een welhaast tot het uiterste doorgevoer de aanpassing van de productiekosten aan het zoozeer verlaagde niveau der wereld marktprijzen, ondanks drastische restric ties, verkeert het meerendeel der Indische ondernemingen in een labiel evenwicht. Na een korte opleving, als gevolg van toe gepaste restricties, zijn voor thee en rub ber de wereldmarktprijzen, omgerekend in onze munt, weer gedaald tot een peil, dat in vele gevallen ternauwernood voor ver lies behoedt. Voor de palmolie ls, als gevole van het tekort aan plantaardige en dierlijke vet ten ln de Ver Staten, in de tweede helft van het vorige jaar een verbetering Inge treden, van welke echter, in verband met de oorzaak van haar bestaan, niet mag worden verwacht, dat zij blijvend zal zijn. De Indische koffie ondervindt groot na deel eenerzijds van de bescherming, welke Engeland, Frankrijk en België aan in eigen koloniën gewonnen koffie verlee- nen, anderzijds van de lage prljze" der Brazielkoffie, welke in dollarcenten wor den uitgedrukt. Slsal ls sinds lang niet meer de loonende cultuur, welke zij tot voor enkele jaren was en zelfs ons mono- polieproduct kina brengt slechts matige prijzen op. De suikercultuur, deze voor de gansche economie van Indlë zoo uitermate gewichtige cultuur, bevindt zich in een erltleke periode van haar bestaan, waar in eerlang beslist zal worden over het percentage, dat zal moeten worden afge sneden van deze met zoo groote zorg op gebouwde cultuur, welke technisch en wetenschappelijk een in de suikerprodu- ceerende gebieden niet geëvenaarde plaats Inneemt. Bij de tin heeft de restrictie nog de beste resultaten opgeleverd; de winning van dit metaal ls weer op behoorlijk winstgevende basis mogelijk. De tabakscultuur op Java en Sumatra onderging den nadeeligen invloed van de beperkingen van den Invoer in Duitschland en de door de monetaire verhoudingen steeds meer prohibitief werkende over matige invoerrechten ln de Ver. Staten. Wat het niveau der wereldmarktprijzen betreft, geloofde spr., dat men zich aan een weinig gefundeerd optimisme schuldig' maakt, als men verwacht, dat dit in een afzienbare toekomst belangrijk zal stijgen. Indien niet alle voorteekenen bedriegen, moet men zich gewennen aan het denk beeld, dat het thans bereikte niveau- voorshands blijvend zal zijn, met eenigë fluctuaties naar beneden en naar boven. Spr. betoogde aan de hand van de cijfers van in. en uitvoer over de Jaren 1928 t/m. 1934, dat zich op het huidige lage niveau van wereldmarktprijzen bezig ls een evenwichtstoestand te vormen en wel op een niveau, dat. wat de waarde betreft, omstreeks een derde van dat van 1928 is Voorioopig zijn de resultaten daarvan niet onbemoedigend. Het saldo van de handelsbalans, dat van 1928 tot 1933 was gedaald van f. 580 millioen tot f. 145 mil- lioen, is volgens voorloopige gegevens ln 1934 gestegen tot f. 197 millioen. Belangrijk is, dat de hoeveelheid van den uitvoer zich goed kon handhaven. Stelt men de hoeveelheid van den uitvoer in 1928 op 100. dan was zij in 1933 nog 88 en in 1934 zelfs 93. Dit op peil blijven van den uitvoer naar het gewicht, komt in hoofdzaak voor rekening van de buitenge westen, die in belangrijke mate aardolie en aardolieproducten, palmolie en rubber bleven exporteeren, zij het tegen belang rijk verlaagde prijzen Zonder deze produc ten zou de handelsbalans van Indië ver moedelijk een deficit te zien geven Zij, die een uitvoerrecht op het belangrijkste dezer producten, de aardolie, voorstaan, mogen dit wel bedenken. Zij tasten daar mede een der grondslagen aan, waarop het economisch bestel van Indië rust. Wat de rubber betreft bedenke men, dat de ristrictie-overeenkomst voor 5 jaar geldt. Daarmee staan de Nederl. en Engel- sche producenten weer als concurrenten tegenover elkaar. Tegen dien tijd moeten onze ondernemingen financieel sterk staan. De ervaring heeft geleerd, dat het be lang der bevolk'ngsrubber volkomen pa rallel gaat aan dat van de ondernemings rubber. 1 Cultuurw: aarden ging weinig om. De stemming was niet ongunstig. Rubbers waren goed prijshoudend. Amsterdam Rubbers bewogen zich omstreeks pari. Ta bakken verkeerden in herstel. Oude Deli's stegen ruim 3°/o. Suikers hadden een be perkte markt en waren weinig veranderd. Scheepvaarten en Mijnwaarden waren weinig veranderd. Amerikanen waren kalm De stemming was over 't geheel prijshou dend. De geldmarkt was ruimer." Géld op prolongaties noteerden 3W«, terwijl parti culier disconto en daggeld lager waren. De omzetten waren gering Duitsche obli gaties waren gedrukt. Nederl. Staats fondsen waren lets luier, speciaal de 4"» obligaties. o WISSELKOERSEN Engeland 716'/- (7;lli/t>; Duitschland r.L02'ó ,59.52'/.)Frankrijk 9.76'/. (9 75'/.) België 25Ui (25.021,:); Denemarken 32 02'/i 31.77"/»)Zweden 36.95 (36.75); Noorwe gen 36 (35.75): New York 1.48 (1.47 3/8). Prolongatie 3'/.%. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Voortgaande wees spr. op de bemoeienis van den staat met het handelsverkeer. Dit brengt mee almacht der ambtenaren zon der eenige mogelijkheid op redres. Spr. hoopte dat de Overheid bij de uitvoering van de taak, welke zij op zich heeft moeten nemen, zooveel mogelijk deskundigen zal inschakelen en zal gebruik maken van de kennis en de ervaring, welke deze in lange Jaren hebben verzameld. Wat de clearing betreft ls Indlë vol komen terecht op gelijken grondslag als Nederland behandeld. Merkwaardig is het, dat in den laatsten tijd stemmen hiertegen opgaan, die betoogen, dat nu de moeder- landsche producten zoo belangrijk ln hun afzet worden beperkt, het niet langer aan gaat een deel van de koopkracht van het moederland ter beschiking te stellen voor den afzet van Indische producten. Hier tegenover kan worden gesteld dat het goed recht der Indische producten zich bewijzen laat op grond van principieele overwegingen. De positie van onze betalingsbalans maakt het volstrekt noodzakelijk, dat de Indische producten bijdragen aan de dek king van het deficit tusschen in- en uit voer. Zoo moet men ook tot de conclusie komen, dat een primordiaal belang van de geheele Nederlandsche volksgemeen schap ermede gemoeid is. dat voor de Indische producten een loonende afzet verzekerd is. Aan de winstgevendheid der Indische producten is dus, als men de zaak dieper beschouwt, het lot van den Nederlandschen uitvoer onverbrekelijk verbonden en wel verre,van een tegenstel ling van belang, bestaat tusschen belde een absolute evenwijdigheid van belang. Spr. constateerde echter met voldoening, dat de Regeering een en ander volkomen inziet en bij onderhandelingen over han dels- en elearlngverdragen Indië op vol komen gelijke Hjn stelt met het moeder land. Spr. Juichte toe de voorgenomen aan stelling van een Nederlandschen nijver heidsconsulent in Indië, die de Nederland sche lndustrieelen kan voorlichten omtrent de behoeften en elschen van de Indische markt. Spr maakte vervolgens gewag van het feit, dat als gevolg van den bezuinlglngs- arbeld van de Indische regeejrlng het ge vaar voor een collaps van de Indische fi nanciën :s afgewend. Aangenomen mag worden, dat binnen afzienbaren tijd het werk zal worden voltooid en dus voor het uiterlijk in evenwicht zijnd budget zal worden verkregen."'-. 'V Als bewijs van welken omvang de bgzul- nlgingsarbeid is geweest, haalde spr eenige percentages aan, waarmede sinds 1929 de uitgaven voor eenige belangrijke onder- deelen der begrooting zijn verlaagd: Binnenlandsche Bestuur, Justitie en Politie, Defensie. Onderwijs, Gezondheids dienst van 36 tot 43"Land- en Mijnbouw en Handel en Nijverheid 25"'», Pensioenen 26"Overige uitgaven 55°/». Daarentegen Ls od rente en aflossing be zuinigd 2.7 en het is duidelijk, dat een aldus samengestelde budget lijden moet aan een sterke innerlijke onevenwichtig heid ook als de totalen van uitgaven en van inkomsten met elkaar ln evenwicht ziln gebracht. In dit enkele cijfer mani festeert zich het probleem der vaste las ten. dat opgelost zal moeten worden wil er van een werkelijk evenwicht in het bud get sprake kunnen zijn. Zooals bli percentages als de hooger ge noemde wel niet anders kan zijn de be zuinigingen zich gaan uitstrekken tot. de vitale deelen van de Staatstaak. Er bestaat een eenstemmig Inzicht, dat op onderwijs, volksgezondheid, bestuur, no'ltie en defen sie practisch niet meer kan worden be- zu'nlgd Spr constateerde vervolgens dat de be lastingheffing is opgevoerd tot een zoo danig peil dat economisch herstel daar door wordt tegengehouden. Hetzelfde geldt voor de tarieven der Overheidsdiensten. Van de uitgaven in het budget 1935 is 38'/» bestemd voor bezoldigingen, 14"'» voor pensioenen. 24% voor rente en af lossing der schuld, waarna dan 24" o of nog 80 millioen overblijft voor de mate- rieele voorziening van leger, vloot., poli tie. alle landsdiensten en voor de behar tiging van den zedelijken en stoffelljken vooruitgang van een volk van bijna 70 millioen zielen. Op een dergelijke basis kan men wel tijdelijk Indië besturen, maar niet lang. Er ontbreekt, aan een bestuur op dezen voet feitelijk elk perspectief, terwijl de druk van den enormen schuldenlast, thans ruim l'/s milliard, welke ln een verhouding tot de gewone inkomsten staat van 6 1 tegen vroeger 1 1, vooruit gang en ontplooiing in bedenkelijke mate remmen zal. Anderzijds waarschuwde spr. tegen een te groot pessimisme. Spr. zelf heeft een rotsvast vertrouwen in de toekomst van Indië, dat economisch een jong land is met groote elasticiteit. De negatieve periode van bezuinigen, af breken en opbouwen zal thans moeten worden afgesloten en we zullen weer moe ten beginnen aan een positieve taak, het werken voor de toekomst van een nieuw, een ander Indië, dat niet zóó rijk, zóó wel varend zal kunnen zijn als het Indië van vroeger, maar dat daarom niet minder ge lukkig behoeft te zijn Voor verschillende producten zal propa ganda moeten worden gemaakt, voorlich ting moeten worden gegeven, de wereld zal ze leeren moeten gebruiken en waardee- ren, doordat ze voortdurend op mogelijk heden van gebruik gewezen wordt De thee- en rubbercultures hebben deze pro paganda thans op groote en grootsche schaal forsch aangepakt; mogen andere cultures dit schitterend voorbeeld volgen. Een groote taak ligt nier zeker wegge legd voor de Regeering, een taak voor de vervulling waarvan er geld moet zijn, om dat zij de levensbelangen van Indië raakt. AUTO-ONGEVALLEN. PARIJS, 2 Mei. (Reuter). Nabij het manoeuvre-terrein van het Fransche leger Mourmalpn. nabij Chalons sur Marne. ls een militaire auto waarin generaal Cou- randy uit Metz met z'in adjudant zaten, tegen een vrachtauto gereden De generaal en zijn adiudant werden ernstig gewond en moesten ln het militaire hospitaal te Chalons sur Marne worden opgenomen. KOPENHAGEN, 2 Mei. (Reuter). Gis teravond heeft bij Hllleroed op het eiland Seeland een ernstig ongeluk plaats gehad. Op een onbewaakten overweg werd een Zweedsche auto. waarin drie personen zaten door een motortrein gegrepen en ongeveer 10 meter meegesleurd. Hierdoor ontspoorde de motorwagen van den trein. De auto werd geheel vernield en de drie Inzittenden "kwamen om het leven. Een van de verongelukten is de Zweed sche multlmillionair konsul Erik Bonck uit Htlslngbörg. o SNEEUW OVER POLEN. WARSCHAU. 2 Mei. (Reuter). In den afgeloopen nacht hebben over geheel Polen sneeuwstormen gewoed. Warschau lag hedenochtend dik onder de sneeuw. AMERIKAANSCHE GEZANTEN- WISSELING. WASHINGTON, 2 Mei (Reuter): Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Amerlkaansche gezant in Roemenië, Ows ley, zal worden benoemd tot Amerikaansch gezant in den Ierschen Vrijstaat. Vermoedelijk zal Owsley te Boekarest worden vervangen door Leiand Harrison, de vroegere Amerikaansche gezant in Zweden, VERMINDERING VAN JOODSCHE STUDENTEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 2 Mei (Reuter) Het aan tal Joodsche studenten aan de Duitsche Universiteiten bedraagt 8.6% terwijl vóór het Nationaal-Socialistlsche bewind dat percentage 20.1* bedroeg. PROTESTNOTA VAN LITHAUEN. KOWNO, 2 Mei (Reuter). De Lithausche regeering heeft een voorloopige protest nota aan de Duitsche regeering doen toe komen in verband met het h. i. zonder reden neerschieten van een Lithausch onderdaan door een Duitsch politie beambte. DE REORGANISATIE VAN DE N.R.A. WASHINGTON, 2 Mei. (V.D.) De financieele Senaatscommissie onder leiding van den voorzitter. Pat Harrison, ver klaarde gisteren dat het beste oogenblik voor een reorganisatie en herziening van de Nationale Recovery Act Januari a.s. zal zijn. Voorgesteld werd inmiddels de her stelwetgeving te verlengen, zooals zij is, met slechts drie wijzigingen, n.l. ten eerste en verbod van prijszetting, uitgezonderd de codes die betrekking hebben op de delfstoffenlndustrieën en thans reeds prijs zettingsbepalingen bevatten, ten tweede het opheffen van de coderegeling voor be drijven, die in verschillende staten werk zaam zijn en ten derde een machtiging voor den president tot het herzien van de bestaande codes binnen een bepaalde periode. Het voorstel om in dezen geest aan den Senaat te rapporteeren werd aan genomen met 16 tegen 3 stemmen. Vol gens voorzitter Harrison zou president Roosevelt hiermede accoord gaan. HILLEGOM. Loop der bevolking. Gevestigd: A. J. Ideler, Hoofdstraat 100; J. M. M. Janssen, Meerstraat 23; J. P. Kakebeeke met gezin, Leidschestraat 65; W. Kooiman en A. KooimanKöhne, Hoofdstraat 54; M. de Lange, Molenstr. 25; J. F. Naaljen, Leidschestraat 134; J. H. v. Poelgeest, Lapmenburgerstraat 2; M. E. van de Poll, Sixlaan 5. Vertrokken: P. A. J. Tierolf en gezin, Den Haag, Lavendelstraat 19; Kinderen van W. M. Ruigrok, Achthuizen, Pensio naat „St. Joseph"; W. M. van der Putten, Haarlem, Ollekanstraat 18; C. M. Wijn beek, Amsterdam, Nassaukade 351; M J. BlitterswijkTreur. Deventer, Pothoofd 25 Wede. GerritsenUphus met gezin, Haar lem, Tetterodestraat 95; P. Borst, Monster, Haag-weg 29; H. Grooters, GOuda, Voort- manstraat 45; F. J. J. Swagemakers, Roer mond, Slachthuisstraat 10; C. J. J. van Gennlp, Vught, Versterstraat 5. Burgerlijke Stand. Geboren: Anthonie, z. van A. Ruig haver en G. A. Evers; Johanna Maria, d. van C. H. van der Lans en M Opstal; Jacobus Amoldus Petrus, z. van C. A. de Groot en M. J. Langeveld; Adxianus Jan, z. van J. J. v. d. Loo en C. de Rooij; Maria Hendrika, d. van E. J. Ruigrok en J. Verhoeven; Anna Catharina, d. van W. van Dongen en T. C, Verhaar, Ondertrouwd: J. J. Busckens en M G. Saaze; P G. Beelen en D. C. J. Beijers- bergen; J. de Redelijkheid en J. M. Wal- kier; J. Straathof en A. van Rooden. Overleden: G. M. Assendelft, vr„ 4'/t mnd.; H. E. Alders, vr„ 12 jaar. De Emma-bloempjes en de loten die door Jongedames verkocht zijn voor de plaatselijke t.b.c.-bestrijding, hebben f. 391.541/.- opgebracht. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. C. de Bruijn geb. v. d. Kraan. D. C. J. van Leeuwen geb. v. d. Maat. D. Ondertrouwd: G. J N. v. d Meer en A. L. Scheffers A. J. v d. Helm en C. W. Schrader H. Roos en M. Glasbergen. Overleden: L. J. Bolleboom, m.. 14 jaar. LEIDEN, 1 Mei 1935. Noteering Cooper. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Lelden en Omstreken". Komkommers f.3—12; Bloemkool I f.8—16; Idem II f.3 10; Roode Kool f.9—15.30; Savoye Kool f.12.30; Pieterselie f. 0.40—0.90; Prei f. 0.40—2.20; Radijs f. 1.80—3.30, Krop salade f.13.70; Selderie f.0 300.90; Knolselderle f. 1.50—3.10; Uien f. 0.80—1; Wortelen f.13; Rabarber f. 0.80 per 100 st. Kroten, gek. f. 25; Snijboonen f. 6668; Witloof f. 524; Peulen f. 4050; Postelein f. 1524; Spinazie f.35; Tomaten A f.64 —70, C f.54; Wortelen f. 0.80—7.70; And. f. 7—16 per 100 kilo. BARNEVELD, 2 Mei Eiermarkt. Aan gevoerd 2.420.000 eieren.. Prijs f. 1.952.60 per 100 stuks. Handel gewoon. BOSKOOP. 1 Mei Coöp. ver. „De Bos- koopsche velling". Rozen per bos: Wllh. Kordes 3543 ct.. Golden Ophelia 1215, Edith Helen 2328, Florex 25—48, Marcel Royer 1620, Ellen Poulsen 49—58, Jules Bouché 3237, Butterfly 2338, Rosalan- dia 2126, Briarcliff 1823, Else-Poulsen 5566, Cladius-Pernet 26—39, August Noack 2226, Hadley 2644, Ingar Olsson 3040, Lady Stuart 2530, Gemengde rozen 1618. Diversen per bos: Deutsia 3 ct.. Leeuwenbekken 25—28, Clematis, Prins Hendrik 1.602.50, idem the President 1.20 idem Miss Batemann 10. Lathyrus 1214j Rhododendronbloemen 3050. Tulpen 10 15, Seringen 3372, Iris 915, Snijgroen 14—20, Violieren dubb. 701.00. Aronskel ken 51. Hortensia's per stuk 51—70 ct. ROELOFARENDSVEEN. 1 Mei Bloem kool 913 ct. per stuk. Spinazie 78 ct. per kilo Andijvie 34 ct. per kilo, Sla 1.00 2.20 per 100 krop. Aardbeien 2838 ct. per doosje, Peulen 1902.70, Snijboonen 3.30 per 10 pond. STOMPWIJK, 1 Mei Blessepaard. 12203 kippeneieren f. 1.902.60; Eendeneieren f.1502; Ganseieren f.57. TER AAR, 1 Mei '35. Centrale Veiling. Spinazie per kilo 46 ct., Postelein per kilo 1113 ct.; Snijboonen per pond 2931 ct,; Stek per pond 22 ct.; Peulen per pond 18—26 ct., Sla f.1—2.50; Bloemkool 3—17 ct.; Radijs f. 1.56—2. VEUR, 1 Mei. Engelsche komkommers le soort f. 812. 2e srt. f. 610, 3e srt. f. 5—8, stek kist f. 0.450.50; Gele komkommers le soort f.823, 2e srt. f.611; Kropsla le srt. f. 12.20, 2e srt. f. 11.50; Stoofsla Ö.030.05; Peen 0.15—0.20, Bloemk. le srt. f.413; Tomaten gr. ronde f.27, 2e srt. f. 29, 3e srt. f. 24, bonken f. 23; Andijvie per 100 f. 4—6, idem per K.G. f. 0.18—0.20; Spi nazie 4 kilo f. 0.080.16; Postelein f. 12 20: Rabarber per 100 bos f 810; Snljbod-" nen f.68—75; Radijs fr|.80—2.50; Prei f.3 4; Seldery f.23; Aardbeien 48 ct. p. p. VOORSCHOTEN. 1 Mei. Kippeneieren f 1.802.20; Eendeneieren f.22.40 per 100 Ganzeneieren f. 0.07; Fazanteneieren f 0.07 —0.08; Hanen f. 0.55—1.10; Konijnen f.1 per stuk. WADDINXVEEN. 1 Mei. Aangevoerd: 5486 eieren. Prijs kippeneieren f. 2.102.50;, Eendeneieren f. 2.15. Alles per 100 stuks. WESTLAND, 1 Mei. Westlandsche Snü- bloemenvelling. Anjers f. 5.50—10.50; Calla f.5—8; Ger- bera f. 4.90—5.50: Violieren f.411; Jap. Lelie f. 4.80—6.60; Amarilly f.8 per 100; Plumosa 1141 ct.; Sprengerie 14—25 ct.; Lathyrus 1221 ct.; Anemonen 68 cp.; Imperator 1419 ct.; Yellow Queen 912 ct.; witte Iris 1223 ct.; Gele tulpen 12 19 ct.: Copland 815 ct.; Clara Butt 13— 19 ct.; Couleur Cardinal 11 ct.; Hobbema 8—14 ct.; Elizabeth 17—23 ct.; Pitt 21—23 ct.; Ixia 1318 ct.; Muurbloemen 3 ct. per bos. Vellingen v d. Bond Westland van 1 Mei. Tomaten A 2359 ct.: B 4456 ct.; C 23—49 ct.; CC 16—41 ct. per KG.; bloem kool f. 216: sla f. 12.90; komkommers f. 5.5014 per 100; andijvie 1653 ct. per bak: peen f.516 per 100 bos. Veilingen v d. Bond Westland Binnen land van 1 Mei. Aardappelen 1420 ct.; roode bessen f.2.103.30: aardbeien f. 0.752.70; drui ven f.22.20; tomaten 1659 ct.; dubb. boonen 4585 ct.; snijboonen 4575 ct.;' postelein 1014 ct. per KG.; spinazie 8 22 ct.; andijvie 2050 ct. per bak; bloem kool f. 414; sla f. 1—2.70; eieren f. 2.10 2.50: komkommers f. 5.409 per 100; per ziken 530 ct. per stuk; peen f.513; kelen f.0 65—1.40; peterselie f. 0.651.50; prei f. 1.253.20; radijs f.0 602.40; sel derij f. 0.50—1.50; rhabarber f. 15 per 100 bos. (In plaats van kaarten). Ondertrouwd: GERARDUS M. ZWARTJES en HEDWIG R. MULLER. Kameriingh Onneslaan 36. Haagweg 53. 1628a Leiden, 1 Mei 1935. Thuis: Koudekerk, 5 Mei, 35 uur n.m. Haagweg 53, 12 Mei, 35 uur n.m. Ondertrouwd; MARIE COMPIER en MIOHAÊL BROUWER, Leiden. 2 Mei 1935. Oude Vest 121. Galgewater 10. 1609a Huwelijksvoltrekking 23 Mei ln de Kerk van O. L. Vr. O. Ontv. (Hartebrug) te 10 u. Receptie Zondag 19 Mei, 3—5 uur, Oude Vest 121.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3