LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 Mei 1935 SCHEEPSVERBINDINGEN. otm ELTAX Telef CC dan vraagt men zich in Nederland nog •f of het natlonaal-sociallsme vereenlg- baar Is met het christendom! De 30ste Juni 1934 toen Hitler zich-ont- deed van eenige zijner vroegere mede werkers, ls wel een frappant voorbeeld van de rechteloosheid ln Duitschland. Wie zullen de volgende slachtoffers zijn. die ten offer vallen aan de noodzakelijke con sequenties van de dictatuur? De invoering van de algemeene dienst plicht is een nieuwe bevestiging van Duitschland's oorlogswil. Het oorlogsge vaar ls grooter dan Iemand zich kan re- allseeren En gaat ook deze storm over de wereld, dan heeft West-Europa zich overgeleverd aan een meedoogenlooze, wreede en onontkoombare vernietiging. Niet alleen Duitschland draagt daarvoor de verantwoordelijkheid; ook Frankrijk en het geheele verdrag van Versailles zijn daaraan schuld. De toekomst biedt dus weinig perspec tief; de socialistische internationale ligt uit elkaar, de Dultsche en Oostenrijksche takken zijn lamgeslagen. Wij vieren dan ook dezen Meidag in innige verbonden heid met en diepen eerbied voor de dui zenden ongenoemden. die hun strijd voor het socialisme met den dood mo-sten be- koopen of in de concentratiekampen luchten Gelukkig zijn er andere landen, waar de toekomst een rooskleuriger aspect biedt, doch deze kunnen de bestaande schrille tegenstellingen niet verdoezelen. Er is overvloed van kapitaal en produc tie, maar desondanks is er werkloosheid en gebrek. Alle factoren voor een normaal economisch proces zijn aanwezig, doch de regeerende machten missen den moed om het kapitaal productief te maken door de stichting van lndustriebanken. werkver ruiming. stichting van nieuwe industrieën en behoorlijke belooning van arbeiders- prestaties. De positie van de Nederlandsche S.D. AP besprekend, constateerde spr. met groote vreugde den gunstigen uitslag der jongste Statenverkiezingen en het prach tig geslaagde Paaschcongres. dat het grootsche plan van den arbeid op den voorgrond stelde, beide symptomen, dat de S.D.A.P. en het socialisme in ons land nog niet het hoofd buigen voor den aan- loeienden wereldstorm. Daarom staat het socialisme ook sterk, omdat het 'n zedelijke boodschap brengt; n.l. de gedachte van de broederschap en den wereldvrede en die der sociale ge rechtigheid Wie vecht voor een dergelijk stralend ideaal, behoeft voor den aan- loeienden storm niet op de vlucht te slaan Want alleen zij, die door een groot en diep geloof in de komst van het socia lisme gedragen worden, zullen dat socia lisme binnengaan, want zij hebben de toekomst in hun hart. (Applaus'. De jonge spelers" voerden vervolgens een fragment op uit „Opstandelingen" van mevr Henriette Roland Holst en na de pauze Bredero's kluchtspel „Symen sonder soetlgheidt", waarmede zij veel succes oogstten. Ook de Stem liet zich andermaal hooren, waarna de heer De Reo een kort slotwoord sprak. De fakkeloptocht. Gisteravond omstreeks halfacht bega ven zich uit drie verschillende stadsge deelten, het Kooikwartier. het Haagweg- kwartier en Tulnstadwljk stoeten met muziek en vlaggen naar het Kaasmarkt- terrein, waar de demonstratieve fakkel optocht werd samengesteld. Een en ander had een vlot verloop, zoodat prachtig op tijd de klok sloeg juist halfnegen de stoel zich in beweging zette om zijn marsch langs de eerder door ons vermelde route aan te vangen. In volmaakte orde trokken de naar schatting circa 3000 be- toogers door de binnenstad, waarbij drie muziekkorpsen voor opgewekte muziek zorgden en de achthonderd in den stoet meegedragen brandende fakkels aan het geheel een fantastisch aanzien schonken. Onze fotograaf heeft tevergeefs ge poogd dien indruk op de gevoelige plaat vast te leggen. Gelijk bekend mochten in den stoet geen „eischen" en roode vlaggen worden meegevoerd. Op enkele borden was het woord eischen thans vervangen door „willen". Tegen een lid van den Arbelderssportbond, ge kleed in wit shirt en roode broek werd wegens overtreding van het uniform- verbod, een proef-procesverbaal opge maakt. Om ongeveer 10 uur werd de stoet op het Kaasmarktterrein ontbonden. In ons verslag van gisteren hebben wij ten onrechte den indruk gewekt als zou het ontbreken van de versiering met roode tulpen ln de Stadszaal het gevolg zijn van' het regeeringsverbod tot het diagen van roode tulpen. Uit den aard der zaak strekt een der gelijk verbod zich niet uit tot een beslo ten vergadering als de onderhavige, zoo dat het hier dan ook uitsluitend een afwisseling in de tot dusverre gebruikelijke wijze van versieren betrof. o Gisteravond is trein 1121 uit Amster dam die alhier om 18.21 moet aankomen, belangrijk vertraagd, doordat tusschen Amsterdam en Haarlem het net der bovenleiding stroomloos werd, waardoor de trein niet meer verder kon. Een locomotief uit Haarlem heeft daarop den trein naar het station aldaar gebracht. Daar ook .een rijtuig moest uitgezet worden, dat door het stroomloos worden defect was geraakt, kwam de trein met ongeveer een halfuur vertraging alhier aan. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafische te bereiken via 't kust- station Scheveningen Radio Alchlba; Aldabi; Alwaki; Baloeran; Chr. Huygens; Costa Rica; Cottlca; Dempo; Indrapoera; Joh. de Witt; Kota Baroc, Kota TJandl; Oranje Nassau, Poe- lau Bras; Poelau Roebiah; Slbajak; Sta tendam; Volendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens vla Scheveningen radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram vla Scheveningen radio bedragen de to tale kosten 44 cent per woord. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER TE AMSTERDAM. Verdachte voor de rechtbank. De Vijfde Kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam, onder presidium van mr Briët, behandelde vandaag de strafzaak tegen den boerenknecht C. S„ die er van wordt verdacht in den nacht tan 27 op 28 September 1933 den 26-Jarigen boerenknecht Gerrit Verhoeven te hebben doodgeschoten. Het was in den nacht van 27 op 28 Sep tember te omstreeks kwart over twaalf, dat de landbouwersknecht Verhoeven, die aan den Nieuwenweg in den Grooten IJpolder woonde, achter de Hornhoevc met zijn meisje Jannetje Selser, met wie hij sinds eenige maanden omgang had. stond te praten Toen het meisje en de jongen korten tijd later in een klein schuurtje verdwenen, hoorden zij voetstappen op het erf. De deur van de schuur werd openge worpen en voor hen stond een onbekende jongeman, die in zijn rechterhand een electrische zaklantaarn hield en deze op de beide jonge menschen richtte Nauwe lijks had de jongeman uitgeroepen: ..Arie wat doe Je hier" of de onbekende trok een revolver, waarmee hit een schot op den boerenknecht loste, dat hem in de borst trof. Na dezen laaghartlgen aanslag sloeg de dader op de vlucht. De getroffene strompelde, geholpen door zijn meisje, naar de dichtstbijzijnde wo ning Eenige oogenblikken later blies hij den laatsten adem uit. Aanvankelijk had het onderzoek der po litie geen succes, niemand scheen den dader te kennen. Op 7 October arresteerde men den Jongeman C. S„ die vrij goed aan het vage signalement, dat het meisje van V. kon opgeven, beantwoordde. De arres tant kon geen alibi opgeven, hij herin nerde zich niet, waar hij ln den bewusten nacht was geweest." Hoewel het bewijs materiaal vrij zwak was, hield men den man eenlgen tijd in hechtenis, doch toen het verdere onderzoek geen resultaten op leverde. moest men hem wel op vrije voe ten stellen. Nooit zou in deze moordzaak misschien eenig licht zijn gekomen, wanneer twee gevangenen, die in de strafgevangenis te Haarlem zaten, in December van het vorig jaar niet opzienbarende verklaringen tegenover den directeur hadden afgelegd, die een grond van waarheid bleken te be vatten. De twee gedetineerden vertelden, dat zij twee mannen kenden, die wisten wie de moordenaar was. Zij noemden als dader C. S„ die vroeger gearresteerd was geweest. S. zou kort na den fatalen nacht aan een van zijn kennissen de revolver in be waring hebben gegeven en aan den ander een tabaksdoos met revolverpatronen. Deze zou na eenigen tijd de doos in een der Amsterdamsche grachten hebben gewor pen. Na lang dreggen werd de tabaksdoos inderdaad gevonden. Nu ging men op zoek naar S„ die op dat oogenblik voor een ander delict in de strafgevangenis te Haar lem gedetineerd bleek: terzake diefstal van fietsen is hij op 27 December j.l. veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het uitvoerig onderzoek, dat in deze moordzaak werd ingesteld, bracht nog meer bezwarend materiaal naar voren. Door het O. M. waren dertig getuigen a charge opgeroepen, o.w. dr. H. J. Overbeek en dr. J. P. L. Hulst. Verdachte wordt verdedigd door mr. H. G. Stibbe. Hem is doodslag subs, zware mis handeling. den dood tengevolge hebbende, ten laste gelegd Verd. ls een kleine, gedrongen figuur, het gezicht heeft een Slavisch type; als de rechtbank binnenkomt, staat hij rustig op om te antwoorden op de vele vragen, die de president hem stelt: „Was U in het bezit van een revolver?" „Neen meneer!" „Kende U 't meisje van Verhoeven? „Neen meneer!" „Weet U iets van het overlijden van Verhoeven?" „Niet meer dan ik er over gelezen en gehoord heb." „Dus U zegt onschuldig te zijn?" „Ja, meneer de president", antwoordt verdachte rustig. De getuigen dr. J. C Pompe en dr. J. P. L. Hulst vertellen eenige technische bij zonderheden. Getuige Bakker, rechercheur van politie, heeft met een collega zekeren la P. aan een verhoor onderworpen. Deze deelde hen mede, waar indertijd de tabaksdoos met patronen in de Prinsengracht was ge gooid. Er was gedregd en tenslotte had men de doos in den beschreven toestand gevonden. De touwtjes, die er om gezeten hadden, waren voor een gedeelte vergaan, een aantal kogels werd in de doos ge vonden. Verschillende getuigen worden vervol gens gehoord over formeele kwesties: het overbrengen van het lijk, de sectie, etc. Een politieman komt dan voor het hekje en vertelt, dat hij eenlgen tijd voor het gebeurde een vrouw, die met S. een duorlt op diens motorfiets had gemaakt, heeft gehoord, naar aanleiding van een motor ongeluk. Die vrouw vertelde bij die gele genheid, dat zij op de kamer van S. een revolver met een doosje patronen had gezien. Pres.: „Wat zegt U daarvan, S.?" Die juffrouw van W. heeft gezegd: „Je mag wel eens bij S. gaan kijken, hij heeft een revolver!" Verdachte vindt het net als de pre sident vreemd, maar een verklaring kan hij er niet van geven. Een volgende getuige vertelt, dat ver dachte altijd „Kees" werd genoemd; met den naam Arie heeft hij verd nooit hooren noemen. Wel werd hij soms ,.Dc Mop" genoemd. Dan verschijnt een arbeidersvrouw, wo nende in den IJpolder, voor het hekje. Ze kent verd. De laatste maal is verd. in Mei 1933 bij haar aan huis geweest. Pres.: Herinnert U zich, dat verdachte ls gevraagd, waar hij van leefde, en dat hij toen over het smokkelen van geweren en re«olv?-s snrak. Getuig- had het wel zoo begrepen, maar ze had het niet nauwkeurig gehoord omdat ze heen en weer liep. Een gevangenbewaarder, die den verd. op verzoek van Dr. Overbeek heeft geobser veerd, met het oog op linkshandigheid, legt hierover een verklaring af. Mr. Stibbe: Hebt U niet opgemerkt, dat verd. het bovenste lid van zijn linker wijs vinger mist? Get 'l Is al zoo lang geleden. Dr. Hulst acht dit gebrek geen bezwaar voor het af schieten van een revolver. De 27-jarlge Jannetje Selzer, het meisje van den verslagene. komt dan voor. Ze kent verd. niet, „nooit gezien" zegt ze een voudig. U ging met Verhoeven, maar U was niet met hem verloofd hè? Juist meneer de president. Wel eens van Kees de Mop gehoord? Nooit meneer. Pres.: U stond afscheid te nemen van Verhoeven ln het schuurtje hè? En wat gebeurde er toen? Getuige (fluisterend'. Ik hoorde opeens voetstappen; iemand wierp de deur open en in zijn rechterhand hield hij een Lan taarn. waardoor het licht op ons viel. Pres.: Verhoeven vroeg toen wat de man wilde, wat antwoordde die? Getuige: Hij zei: „Niks Gerrit". Pres Heeft Verhoeven geroepen: „Dries, kom eens hier". Get. Ja! Pres Waarom riep hij dat? Get.: Hij was bang. net als ik. Getuige verklaart dan. dat zij verd niet als den dader herkent. Wel was hij ook een korte, gedrongen figuur. Pres.: Wat voor stem had de dader? Getuige: Erg zwaar. Ook verd.'s stem herkent zij niet. Getuige vertelt dan uitvoerig wat er dien avond precies is gebeurd. Vlak voor het schot viel had Verhoeven geroepen: Arie, wat doe je hier?" Toen schoot de onbekende. Gerrit werd getroffen, strompelde naar de keuken en overleed spoedig daarna. Getuige heeft I tevoren nooit van verd. gehoord; zij weet ook niet, dat hij wel eens „De Mop" werd genoemd. Getuige heeft haar verloofde nog ge- vraagd. wie .Arie" was, maar ze heeft geen antwoord meer gekregenalleen zei Gerrit; „de moordenaar". Getuige vertelt dan nog, dat er op het j erf een hond was die direct aanslceg, wan neer er vreemden kwanten. Een zuster van de vorige getuige heeft gehoord, dat de hond gromde: zij en haar verloofde hoorden plotseling de stem van Gerrit Verhoeven, die angstig riep: „Dries, kom es hier". Haar verloofde ging naar buiten en meteen klonk het schot Verhoeven, een broer van den versla- gene zegt niet te weten dat nog meer jon gens achter het meisje van zijn broer aan liepen. Hij weet ook niets van een vijand waarvoor zijn broer bang zou zijn. Getuige kent verdachte wel daar deze in den IJ polder placht te werken. Gerrit en K. S (verdachte) kenden elkaar wel. Verdachte: Gelooft u dat het heeft gedaan? Getuige Verhoeven: Neen, lk geloof het niet. Verdachte: Heeft de rechercheur u niet gezegd dat u mij moest zeggen, Je hebt mijn broer doodgeschoten? Getuige: Neen, zoo ls het niet gezegd, wel dat ik moest (vragen, heb Je mijn broer doodgeschoten? Ik antwoordde toen: daar weet ik toch niets van? Vragen kan je het toch wel is iqij toen gezegd. Toen heb ik het gevraagd, j President: Wat zei S. toen? Getuige: Hij zei „Ze zeggen het". BINNENLAND. VEILIGHEIDSMAATREGELEN BIJ DE PONTVEREN VAN HET NOORDZEE KANAAL. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar had in Januari aan den minister van Waterstaat een verzoek gericht, om veiligheidsmaatregelen te treffen bij de pontveren van het Noord-Hollandsch ka naal. zulks naar aanleiding van de ver schillende ongevallen bij het pontveer van de Hembrug. Thans is van den minister van Water staat bericht Ingekomen, dat aan het ver zoek zal worden voldaan en dat besloten ls tot het plaatsen van afsluitboomen bij alle aanlegbruggen van de veren nabij de Hembrug en te Benthuizen. Bij het pont- veer te Velsen zijn ln verband met de af wijkende constructie van de aanlegplaatsen steeds afsluitboomen aanwezig geweest. Ook Is verbetering van de verlichting van de aanlegplaatsen der veren nabij de Hembrug en te Buitenhuizen met de naaste omgeving in voorbereiding. De minister Is van meening. dat na deze verbeteringen de veiligheidsmaatregelen bij de veren over het Noordzeekanaal bezwaarlijk nog uit te te breiden zijn. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. In een van de zalen van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht werd heden door de Vereenlging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland de algemeene vergade ring gehouden, welke wegens ziekte van den voorzitter, mr. dr. A. van der Filer te IJmuiden, onder leiding stond van den vlce-voorzltter mr. F. A. Ebblnga Wubben te Lent. De vergadering werd bijgewoond door den pasbenoemden inspecteur van de Tuinbouw en Bijenteelt ir. A. W v. d. Plassche, benevens de beide Rijksbijen- teeltconsulenten. Langdurige besprekingen werden gevoerd over het gemis aan steun voor de bijen teelt en door de vergadering er op aange drongen, dat men bij de Regeering op maatregelen in den vorm van declaratie- dwang op buitenlandsche honing en ver hooging van invoerrechten op consumptie- honing zal aandringen. Scherpe critiek werd geoefend op die leden van de Vereenlging die buitenland sche honing verkoopen, onder den schijn van een Nederlandsch product te zijn. Een voorstel Den Haag luidende: Het is aan leden van de Vereenlging verboden bulten- landschen honing te verkoopen onder zoo danig etiket, dat daardoor den indruk gewekt wordt, dat het Nederlandsche honing is en indien zij dit toch doen door het Hoofdbestuur voor royement zullen worden voorgedragen, werd met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting over 1935 met een post inkomsten en uitgaven groot f. 13.328,50 werd onveranderd vastgesteld. Het ledental ls gegroeid tot meer dan 10.000. RECLAME- 3720 EKER MEVk' WIJ ZIJN daaenM^ QJUJJ J qeüp&w- DE BOUW DER DUITSCHE DUIKBOOTEN. WASHINGTON, 2 Mei 'Reuter). In een pers-conferentie verklaarde Swanson, dat er geen reden bestaat tot ongerustheid ten aanzien van den toestand, welke wordt geschapen door het bouwen van duikboo- ten door Duitschland. Het schijnt, dat Engeland zich hiermede bezig houdt voor Europa, voegde Swanson hieraan toe. LONDEN. 2 Mei (Reuter) De „Daily Telegraph" zegt uit goeden bron te heb ben vernomen, dat de Duitsche generale staf zich verzet legen de BritschDuit sche vlootbesprekingen; de staf wenscht, dat de Duitsche vloot-voorbereidingen ab soluut geheim blijven. CONTINGENTEERINGSOVEREENKOMST NEDERLAND—OOSTENRIJK. Heden wordt aan het departement van Economische Zaken een contingenteerings- overeenkomst tusschen Nederland en Oos tenrijk geparafeerd, van Nederlandsche zijde door den heer A Th. Lamping, direc teur van de Handelsaccoorden, van Oos tenrijksche zijde door den heer G. Alexlch, Oostenrijksch zaakgelastigde te Den Haag. De overeenkomst zal zoo spoedig moge lijk worden enderteekend en onmiddellijk daarop in werking treden. Zij zal ge'den tot 31 December 1935 met mogelijkheid tot verlenging. SCHENDT DUITSCHLAND DE GEDEMILITAIRISEERDE ZÓNE? LONDEN, 2 Mei (Reuter). De „Daily Herald" bericht uit goede bron te hebben vernomen, dat Duitschland troepen heeft doen binnenrukken in de gedemilitairi- seerde Rijnland-zóne. en hiermede weder om het Verdrag van Versailles heeft over treden. In minstens twee steden op den linker I Rijn-oever zou de politie vervangen zijn i door detachementen van het leger. In offlcieele kringen heeft men nog geen inlichtingen dienaangaande ontvan gen. 'Wij geven dit ernstige bericht onder alle voorbehoud. Red. L. D.). DE BRITSCHE LUCHTMACHT. LONDEN, 2 Mei (Reuter) In politieke kringen verluidt, dat MacDonald heden zijn groote rede in het Lagerhuis zal aan vangen met een uiteenzetting van de Brlt- sche lucht-politiek. Naar verluidt, zal hij aankondigen, dat de Britsche luchtvloot versterkt zal worden en de verklaring van Baldwin herhalen, dat Engeland ln geen geval een lagere klasse wenscht ln te ne men, als een bestaande of toekomstige Duitsche luchtvloot. Behalve de 21 mll- lioen pond, reeds vastgelegd ln de begroo ting van het ministerie van luchtvaart, zal nog een supplementaire begrooting van vijf millioen worden ingediend, zoodat de begrooting voor luchtvaart 8 millioen meer zal bedragen dan het vorig jaar. Na Mac Donald zullen Lansbury, de leider van de Labour-oppositle en Sir Herbert Samuel, de liberaal, spreken. Ver der worden nog redevoeringen verwacht van Sir Austin Chamberlain en Winston Churchill, terwijl Sir John Simon de de- batten zal sluiten. o AARDBEVING IN HET KARSGEBERGTE. ANKARA 2 Mei. 'R«uter). Het gebied van het Ka.-sgebergte ls door een hevige aardhevlng geteisterd. 10-tallen hulzen l zijn geheel of gedeeltelijk Ingestort. In Dlgor zijn 6 kinderen omgekomen, terwijl 10 personen nog worden vermist. MEER 30.000 MAN NAAR OOST-AFRIKA. ROME, 2 Mei. (V.D.) Dezer dagen vertrekken opnieuw 30.000 man, o.a. twee legerdivisies naar Eritrea en Italiaansch Somaliland, waardoor het aantal Itallaan- sche soldaten ln Oost-Afrlka stijgt tot 105.000 man. AMERIKANEN GEARRESTEERD. TOKIO, 2 Mei (V.D.) De Japansche autoriteiten op Formosa hebben vijf per sonen gearresteerd, die tijdens een hevigen storm een haven waren binnengeloopen van de versterkte zóne van Formosa. Van drie hunner staat vast, dat zij Amerikanen zijn en volgens het Japansche nieuws agentschap Nippon Dempo is een dezer Amerikanen een gepensionneerd zee officier. HET PROCES TEGEN DE NEGERS VAN SCOTTSBORO. SCOTTSBORO, 2 Mei (V.D.). De procu reur-generaal te Montgomery, die het eerste proces tegen de jeugdige negers van Scottsboro heeft geleld, heeft nieuwe ge tuigen laten dagvaarden, die zijn opge- roejjen op verzoek van mrs. Victoria Price, een der vrouwen, die beweren slachtoffer van de jeugdige negers te zijn geweest. De Justitie te Montgomery verklaarde, dat de dagvaarding van deze nieuwe ge tuigen slechts een technische maatregel was om er zeker van te kunnen zijn, dat de staat de verdachten in elk geval gevan gen kan '-ouden. Indien het Onc-sfe Ge rechthei der Vereenlgde Staten het von nis tegen de jeugdige negers zou vernie tigen. De zaak van twee hunner is thans in handen van het Opperste Gerechtshof van den Staat Alabama. HET DREIGEND CONFLICT Dl DE MIJNEN. Hoop op een gunstig resultaat der besprekingen. In verband met het hangende conflict In de mijnen heeft de directie der mijnen gisteren den geheelen dag ln het gebou» der Mijnvereeniglng te Heerlen geconfe reerd. Deze conferentie wordt vandaag voortgezet. Naar verluidt bestaat er hoop op een goed resultaat, wanneer de be. trokkenen zich bereid verklaren aan de verlangens der regeorlng tegemoet te ko- men Int lachen gaat het referendum in de afdéelingen van den RK. Mijnwerken- bond om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, vandaan door. De uitslag ln de af. deelingen der Protestantsche Christelijke Mijnwerkersbond ls voor het overgroote deel reeds bekend Vrijwel alle leden spra ken zich voor staking uit. DE POSTVLUCHTEN. De Oehoe (uitreis) is te Medan aange- komen. Hedenmorgen is het Indiëvliegtulg der K. L. M. de Ijsvogel, gezagvoerder de heer P. Both, tweede bestuurder de heer tv. j, de Graaff, van Amsterdam naar Batavin vertrokken. De lading bestaat uit 325.423 K.G. brief post. 48.775 K.G. pakketpost en 80 KG. goederen. Er werden de volgende passagiers ge boekt: 2 LondenSingapore. I Bagdad- Calcutta, 1 CalcuttaRangoon, 1 Oa'iro- Bagdad. De Havik (thuisreis) vloog heden vw Singapore naar Bangkok. u VOOORRAADSSCHUUR MET STALLEN AFGEBRAND. Hedenmiddag is een groote voorraad!- schuur met stallen achter de petroleum haven achter het IJ te Amsterdam afge brand. De paarden konden tijdig worden losgesneden en naar bulten gedreven. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Tilburg ls heden overleden de 27-jarlge fabrieksarbeider Jansen, dife Dinsdag op het terrein der fabriek in het Wilhelmlnapark uit een boom ls gevallen. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. BRAND TE ZAANDAM. Bedrijfsleider ernstig gewond. Hedenmorgen is door tot nu toe onbe- kende oorzaak brand uitgebroken in de verffabrlek van den heer W. Bakker, staande aan den Kalver Ringdijk op den grens der Wijde Wormer te Zaandam. Door de krachtige hulp van onmiddellijk toegeschoten personeel van de achter de fabriek staande houtmeelfabriek De Prin ses, tevens aan den heer Bakker behoo- rend, kon het vuur met emmers water in de kiem worden gesmoord. De water- en bedrijfsschade is vrij aanzienlijk. De chef van het bedrijf, de heer G. K„ is naar bul ten gesneld en hi de Zaan gesprongen en zeer ernstig gewond naar het Ziekenhui! overgebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. STAKING TE LANGE RUIGE WEIDE BEËINDIGD. Hedenmorgen hebben de arbeiders be trokken bij de staking, welke 20 April J.l. op de timmerfabriek „VIOS" te Lange Ruige Weide was uitgebroken den arbeid hervat. De door de directie der Vios-fabrieken in de vergadering van Dinsdagavond gedane voorstellen, werden aanvaard. De voorstellen houden in, een loonsver- hooging voor de machinaal-houtbewerkers van 10®/,, Voor de timmerlieden een ver hooging varieerend van 20%25%. En voor de halfwas-timmerlieden en machinaal- houtbewerkers van 15%. De verhoogingen gaan heden in. VOORRAADSCHUUR MET STALLEN HOOGEZAND. Hedenmiddag is een groote voorraad de veeschuur van den heer D. de Beer, Negen koeien kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den bTand kon nog niet worden vastgesteld. De eigenaar was ver zekerd. De commissienoteering voor Neder landsche boter is heden vastgesteld op M cent per K.G. CONTINGENTEERING. Naar wij vernemen zal de Staatscourant van hedenavond een Kon. Besluit bevat ten, waarbij de invoer van paarden voor den tijd van één jaar. te rekenen van 1 Mei. is gecontingenteerd. Deze contlngenteerlng omvat paarden van drie jaar en ouder, welke tenminste éénmaal hebben gewisseld en een schoft- hoogte van 1.45 M. hebben, alsmede paar den. die nog niet hebben gewisseld en jonger zijn dan drie Jaar. Het percentage van den toegestanen In voer Is bepaald od 100 van het aantal stuk! dat in de jaren 1931, 1932 en 1933 is lnge- voerd. Deze contingenteering is noodzakelp geworden ter beperking van den over- matigen Invoer uit Polen en Lithauen. UIT NED. OOST-INDIE. DIEFSTAL. BATAVIA, 2 Mei. (Aneta). Gisteravond is, ten nadeele van de familie Zorab, uw een hotelkamer een bedrag van f- 225" aan contanten en ruim f. 300 aan juweelen 'gestolen. Terwijl de heer Zorab en zP echtenoot0 in r1" eetzaal aan tafel waren, is de dader de kamer binnengeslopen, waar hij een tasch vond, welke een sleu tel Inhield, die op de kast paste, waarui het geld en de Juweelen waren geborgen. 1—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2