76«<« Jaargang DONDERDAG 2 MEI 1935 No. 23039 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DERVADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zljit: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) „HERMAN" VAN DE TURK GAAT JUBILEEREN. De heer H. van Riet. Het café-restaurant ..In den Vergulden Uirk" staat dezer dagen wél in het teeken tan de Jubilea. Want behalve dat de zaak «tlve 35 jaar bestaat en de tegenwoordige fisenaar. de heer W. Couwenberg er voor 25 laar als directeur zijn intrede deed, wordt er nog een derde jubileum gevierd, nl. door den nestor onder de kellners. den teer H. van Riet. bij de stamgasten alge- i aen bekend onder den naam ..Hermar.". Herman van Riet trad twee dagen na de oorichting ln dienst, was er eenige jaren I werkzaam en opende toen een zelfstandig 1 cj(é-bedrijf. Dit beviel hem evenwel min der goed en precies 25 jaar geleden keerde hij terug in zijn eersten werkkring, waar hij sindsdien trouw opgeffekt en vlijtig tijn diensten heeft verricht Iedereen, die meer dan eens ,.de Turk" heeft bezocht kent. Herman. Hem kennen, beteekent tevens hem waardeeren. want Herman weet precies wat rijn klanten wenschen. Zit ge aan de lees tafel in een courant of tijdschrift ver diept Herman zal u geruischloos uw kleintje koffie of biertje serveeren, maar !it se om een praatje verlegen Herman wal u zonder zich op te dringen vertellen van den politieken toestand, van zijn familie of van den goeden ouden tijd, toen ®r. of dr. Zoo en Zoo nog student was. Oud-studenten, die hun academiestad na laren weer eens opzoeken, vinden daar veel veranderd: ook in de Turk. maar Herman is nog steeds gebleven dezelfde gedienstige en onkreukbaar eerlijke kell- ner. die hij vroeger was. Bij de vrouwelijke studenten, die er dagelijks komen eten. staat Herman bij- vonder in de pas. Altijd zoeken ze de wijk op. waarin Herman bedient en omgekeerd stelt, hij een levendig belang in de gebeur lijkheden in het leven van zijn vrouwelijke clientèle. Is er een examen op til, dan klinkt het bemoedigend uit Herman's mond: „Och ie komt er wel", maar wordt er soms aan tafel meer gepraat dan ge- Jeten. zoodat het diner te lang duurt, dan tornt Herman om de 5 minuten quasi-toe- wllig langs loopen en vraagt vermanend .£n meiskes. is 't al zoover?" Zoo heeft Herman gedurende een kwart eeuw onafgebroken kopjes thee en koffie, biertjes en borrels in groote menigte aan gedragen. Duizenden croquetten zijn door hem nog juist 5 minuten voor het sluitings uur weggehaald uit de keuken, waar de tok al klaar stond om weg te gaan. Altijd beleefd, bescheiden en bereidwillig heeft hij zijn dienende taak verricht. Moge hij dat nog vele jaren blijven doen! DE STADHUISBOUW. De laatste perceelen overgedragen. Naar wij vernemen zijn gisteren de laat ste perceelen. benoodigd voor den Stad huisbouw, aan de gemeente overgedragen en is den advocaat der gemeente opgedra gen de vastgestelde bedragen aan de eige naars uit te betalen. Alle cassatie-beroepen zun bovendien ingetrokken, zoodat thans de onteigening een voldongen feit ls ge worden. Alleen de firma Bernard mag haar panden tot 1 October as. blijven be wonen. DE A.S. GEMEESTERAADS- VERKIEZINGEN. De anti-revolutionaire candidatenlijst. In de gisteravond gehouden vergadering 1» de Anti-Rev. Kiesver. „Nederland en oranje" werd de candidatenlijst voor de as gemeenteraadsverkiezingen als volgt Tastgesteld /O. 1. dr. van Es; 2. T. S. Goslinga; 3. A-I. Schoneveld; 4. dr. C. Beekenkamp: F Eikerbout; 6. P van der Tas; 7. J. Aarstens; 8. mr. dr. P. G. Knlbbe; 9. J. Knetsch; 10. mr. H. D. M. Knol; 11. «maris H, M. Markusse; 12. H. Buurman «"wchtsch Jaagpad.) DE HEER C. PIE KAAR 75 JAAR. Heden herdacht de heer C. Piekaar, werkzaam bij de N.V. van 't Hooft Co., zijn 75sten verjaardag. Dit is wel een bij zonder feit. daar hij nog alle dagen met Ijver en lust zijn arbeid volbrengt, en, be houdens een bedrijfsongeval, nog nooit ziek ls geweest. In verband met dit heugelijke feit werd hij tegen 12 uur door den directeur toege sproken, die hem namens het fabrieks- en kantoorpersoneel een geschenk overhan digde, en namens de Vennootschap een enveloppe met inhoud. De heer Piekaar bracht den middag in huiselijken kring verder door. LIEFDADIGHEIDSAVOND TEN BATE DER P. H. CENTRALE. Ds. J. A. Visscher spreekt. Ten bate van de Vereen. Nederlandsche Centrale voor Practische Werkverruiming en Hulpverleening was gisteravond in de Groote Stadszaal een liefdadigheidsavond georganiseerd, waarvoor de belangstelling niet onbevredigend mocht worden ge noemd Ds. D. Kuilman ging voor in gebed en sprak een kort openingswoord, waarin hij het groote en mooie doel der vereeni- ging nader naar voren bracht. Hl) noemde ds. Visscher het hart der beweging, welke menschen tot zich neemt, naar wie de maatschappij niet meer omziet, doch die zonder hulp gedoemd zijn ten gronde te gaan. Men beschikt momenteel over vijf tehuizen, die zonder subsidies van wie dan ook, in stand moeten worden gehouden, iets wat vooral in de huidige tijdsomstan digheden zeker geen gemakkelijke taak is. Spr. is dankbaar dat hij als Leidsch pre dikant van deze plaats af een goed woord voor de vereeniging kan doen en beveelt de collecte, die op 22 Mei a.s. te dezer 1 stede zal worden gehouden, warm aan. I Na deze inleiding zong het Chr. Gemengd Zangkoor „Halleluja" onder leiding van Tilly Leening, „Lof der Godheid", terwijl daarna het eerste gedeelte van de film „Eenzamen" werd vertoond. Ds. J. A. Vis- I scher, Ned Herv. predikant en secretaris der vereeniging verduidelijkte een en an der, om vervolgens, nadat het koor het „Lied van de Zee" ten gehoore had ge bracht, zijn toespraak te houden over het onderwerp „Toekomstplannen" Eigenlijk zijn het geen plannen meer volgens spr., doch is het werkelijkheid, is het werk van vandaag, dat de nood van het oogenblik moet lenigen Spr. verhaalt hoe hi: sinds zijn 31-jarig predikantschap veel ellende lieeft gezien en hoe hij op verschillend terrein reeds is werkzaam geweest om dit ellende te helpen verzachten. Hij wijst er op, hoe prachtig het reclasseeringswerk in ons land georganiseerd is en hoe degene, die door schuld gedeclasseerd is, weer als goed burger in het maatschappelijk leven wordt teruggebracht. Niet zoo prachtig is echter de organisatie voor hen, die door zorg, aanleg of omstandigheden gedeclas seerd werden. Wel wordt ook hen hulp ge boden, doch er is bij die hulpverleening geen algemeen verband, geen centrale organisatie Genoemde vereeniging nu tracht al deze menschen op te vangen en te verzorgen. Spr. neemt hen eenzamen. Het zijn mannen, vrouwen en gezinnen en met voorbeelden toont hij aan, hoe zij, meest geheel buiten hun schuld, maat schappelijk steeds verder achteruit gingen en ten slotte geen raad meer wisten. Door opname in de tehuizen der vereeniging oa. te Groesbeek, waar spr. woont, weet men echter mooie resultaten te verkrijgen. Hier komt weer een lach op hun gelaat hier worden ze weer persoonlijkheid. Naar leeftijd of geloof wordt niet gezien, im mers een reddingsboot is ook niet Chris telijk! Men helpt! En als de menschen er zijn, dan komt Jezus Christus nader, legt hen de hand op den schouder en dan begrijosn zij elkander. Spr. is dankbaar dat hij mede mag werken aan dezen mooien arbeid en hoopt dat steun niet achterwege zal blijven Na de pauze werd het tweede gedeelte der film „Eenzamen" vertoond, terwijl „Halleluja" nog „Dorpsdans" ten gehoore bracht. Aan den uitgang werd een collecte gehouden. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Prijsvragen. Rector en Senaat der Rijksuniversiteit hebben gisteren de navolgende prijsvragen uitgeschreven: Overeenkomstig artikel 84 der hooger- onderwijswet worden de studeerenden aan een der Nederlandsche Instellingen van hooger onderwijs uitgenoodigd, hun krach ten te beproeven aan de behandeling van de navolgende onderwerpen, opgegeven door de Faculteit der Godgeleerdheid: 1. De faculteit vraagt een onderzoek naar de oorspronkelijke beteekenls van het Paaschfeest, en naar de gschiedenis daar van in Israël volgens het Oude Testament. 2. De faculteit verlangt een onderzoek naar den aard en het gezag van het ge weten. Faculteit der Rechtsgeleerdheid: 1. De faculteit verlangt een systematisch en kritisch onderzoek naar de toepassing der delegatie van wetgevende macht in de Nederlandsche crisiswetgeving. 2. De faculteit verlangt een historisch- kritische behandeling van de Aristotelische theorie der revoluties. Faculteit der Geneeskunde: 1. De faculteit vraagt een onderzoek om trent den invloed van adrenaline en pituitrine op de ademhalingsorganen en wel in het bijzonder, of deze beide stoffen werkelijk een gunstige werking bij asthma, gevallen uitoefenen en hoe deze werking verklaard kan worden. 2. De faculteit vraagt een experimenteel (en klinisch) onderzoek naar den Invloed, dien men langs medicamenteuzen en me- chanischen weg op het dynamisme en het mechanisme van de baring kan uitoefenen. Faculteit der Wis- en Natuurkunde: 1. De faculteit verlangt een onderzoek naar de algemeene geldigheid van de nog slechts in bijzondere gevallen bewezen eigenschap j on j'in der voor 1 reguliere functies fit) z nJzl+a3zs+..., bij welke nimmer f(zx)~ f voor z, 1, Zj 1, z, 2. De faculteit verlangt een kritisch on derzoek naar de specifieke waarde van de kenmerken ontleend aan de mannelijke genitalia bij de Typhlocybinae. Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte: 1 De faculteit verlangt een beredeneerd onderzoek naar den invloed der plato nische en na-platonische ideeënleer op Ghazali. 2. De faculteit vraagt een onderzoek, v/elke Oudgermaansche woorden uit onze taal verdwenen kunnen zijn door klank wettig ontstane homonymie. Vgl. Gillié- ron's opvattingen over homoniemenvrees en verder S Singer, Beitr. 48 (1924) bi. 132 v.v. De antwoorden, gesteld in de taal der vraag en geteekend met een spreuk, wor den, in tikschrift. toegezonden aan het bestuur van den senaat der universiteit vóór 1 Mei 1936. vergezeld van een verze geld briefje, dat dezelfde spreuk tot op schrift heeft en den naam en het adres des schrijvers bevat. Op den derden Maandag van de maand September 1936 wordt het oordeel der fa culteiten over de ingekomen verhandelin gen bekendgemaakt en wordt aan de schrijvers van de antwoorden, die door de faculteiten der bekroning waardig zijn ge keurd. de gouden eerepenning uitgereikt. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PATER DE GOEDE. Heden is het 25 jaar geleden d£t pater de Goede (van de oprichting af thans 8 jaar) directeur der R.K HBS. alhier, in het klooster der Minderbroeders te Weert tot priester werd gewijd. Dit zilveren priesterjubilé is heden op eenvoudige doch oprechte wijze geheel in den geest van den jubilaris herdacht. Te negen uur werd hedenmorgen in de kapel der R.K. H.B.S. door den jubilaris een Plechtige Hoogmis opgedragen, waar bij hij werd geassisteerd door de paters Geisen en Zondervan. Pater Geisen, neef van den jubilaris, sprak een kort woord, waarin spr. met allen die zich ter bijwoning van dit H. Misoffer ln de kapel hadden vereenigd, hulde en eer wilde brengen aan den jubilaris als priester. De eerw. spreker schetste daarop de heilige roeping van het priesterschap en sloot met den wensch dat het den jubilaris nog lang gegeven zij, zijn heilzaam werk als priester te mogen geven. Na de Hoogmis verzamelden genoodig- den, leeraren der HB S. en alle leerlingen zich in de aula voor een gemeenschappe lijk ontbijt. Te elf uur was er een morgenbijeen komst waar de jubilaris met een lied har telijk werd ontvangen. Gelukwenschen, waarbij door geestelij ken en leeken het woord werd gevoerd, volgden waarbij het aanbieden van hulde blijken door leeraren en leerlingen der H.B.S. Een prachtige levensschets werd voor gedragen door den heer A. Duynstee, waar na door de leerlingen een wonderlijk spel in twee gedeelten „De Verdungangers" op keurige wijze ten tooneele werd gebracht. Nadat door een gemengd koor „Een plattelandse concert-poging" en „Woud gedachten" door Fr. Abt, zeer verdienste lijk waren gezongen en „Circus Sarassanl ln 't klein" de lachspieren nog even in beweging had gebracht behoorde deze ochtendviering van het zilveren priester schap van pater de Goede weer tot het verleden. In den middag vond een druk bezochte receptie plaats. Hedenavond te half zeven is een plech tig Lof in de kapel, waarna te zeven uur een feestavond vcor de leerlingen der H B S. volgt. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND APRIL 1935. RIJKSMUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE. Tentoonstelling met een week verlengd. Prof. dr. H. Boschma schrijft ons: De tentoonstelling van voorwerpen, welke de bijzonderheden van het soort begrip illustreeren in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie zal nog gedurende een week geopend blijven. Tentoongesteld zijn een aantal zoogdieren, vogels, reptie len, amphibieën, visschen, insecten, krab ben, schelpen, koralen en kwallen. De bij zonderheden van het soortbegrip, welke door deze voorwerpen worden geïllustreerd zijn: verschil tusschen jeugdige en volwas sen vormen, verschil tusschen mannetjes en wijfjes, verschillen tusschen geogra- phische rassen, velschillen tengevolge van factoren van de buitenwereld, enz. Het ligt in de bedoeling voor deze ten- toonstelling ook Zaterdagmiddag 4 Mei en 1 Zondag 5 Mei toegang te verleenen. REVOLUTIONAIR 1 MEI-COMITE. Men schrijft ons: Het Plaatselijke Arbeiders Secretariaat en de afd. Leiden der R.S.A.P. hielden dit jaar huil Mei-vergadering in het Nutsge- bouw. Des middags was er een kinder feest. Er werd een bioscoopvoorstelling ge geven, die zeer in den smaak viel, ge tuige de uitbundige vroolijkheid. Aan on geveer 250 kinderen werd een versnape ring gegeven. Des avonds werd een vergadering gehou den, welke zeer goed bezocht was. Na opening door voorzitter de Bolster, gaf deze het woord aan den declamator en daarna aan den spreker, den heer Bosman uit Zaandam Deze begon met een histo risch overzicht te geven van de Meiviering De oorspronkelijke bedoeling (wapen schouw van het strijdende proletariaat) is vrijwel verdwenen. De groote partijen, S D.A.P. en N.V.V. maken er een feest van, hoewel er minder dan ooit reden is om feest te vieren. Het is voor de arbeiders klasse een zwarte tijd. Reformisme en fas cisme bedreigen de toekomst. De geweldi ge oorlogstoerusting bedreigt de geheele beschaving. Wij als kleine groep revolu tionair socialisten moeten meer dan ooit de arbeidersklasse doordringen van 't ge vaar van het fascisme, want dat beteekent oorlog en slavernij. Spr. besloot met een krachtige opwekking om pal te staan voor de beginselen der R.S.A.P. De voorzitter wekte bij de sluiting op tot intensievere medewerking met de re volutionair-socialisten en de onafhanke lijke vakbeweging. De samenkomst weiu opgeluisterd door muziek en zang. Sleutels, een broche, rijwielbelasting- plaatjes, handschoenen, een sierspeld, 3 vulpenhouders, een paar beenpijpen, een manchetknoop, 3 boeken, een gouden arm bandhorloge, een ceintuur, een muts, 1 gewicht, een rozenkrans, een autoped, een zakmesje, een paar kinderschoentjes, por- temonnaies, een zilveren vulpotlood, een dameshorloge, 2 bankbiljetten, 1 passer doos, een portefeuille met boekje, een kleedjes, een boordenspeld, een kinder jas. en bankbiljet, een donkerblauwe jas, een bruine alpinomuts. een nummerplaat van een auto, een actetasch met boeken, een pakje tabak, een duimstok, een cahier, een taschje, inhoudende verbandartikelen, een autowielsleutel, een boekje „Ons Lager Onderwijs", een horloge met zwart arm bandje, een bril met zwarthoornen mon tuur, een taschje, een dumper met num merplaat, 1 pyamajas, een muts. een rap portenboekje van een R.K. school, een tasch met schildersgereedschappen, een motorband, een zwart taschje. een deksel van een autowiel. een deegvorm, een cein tuur, een zwart vilten dameshoed, een damesparapluie, ,2 deurmatten, een acte tasch, een ceintuur, een duimstok, een zak met waschgoed, een ceintuur, een lichtmeter, een rozenkrans in étui, een kralen halsketting, een zilveren dames horloge, een donkerblauwe regenjas, een bruine mantelceintuur, een gouden rin getje met steentje, een heipaal, een tom- pouce, een cahier, een blauwe regenman tel, een manchetknoop, een beursje, een blauw damestaschje, een zwarte clips. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn)zes paar handschoenen, een vulpot lood, 7 parapluies Gevonden in het Postkantoor: 4 hand schoenen, 1 vulpenhouder, een damespara pluie, een heerenpet. Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Naamlooze Vennootschap Lahad Datu Cultuur Maatschappij, Kaiserstraat 25, Leiden. Plantagebedrijf ln het buitenland. (Ned. Staatscrt.: 1 Nov. 1934, Bijvoegsel Nr. 2087.) Directeur: J. W. Stoffers: Hil versum. Comm.: P. A. de Gooyer, Wasse naar en S. Th. Holst Weber. Leiden. Maat schappelijk kap.: f. 500.000 waarvan ge plaatst en gestort f 100 000.—. Arie Leenderd en Zonen, Voorstraat 52, Katwijk aan Zee, veederii; vlsscherij. Ven- nooten: E. de Jong, A. L. de Jong, D. de Jong. P. de Jong en N. de Jong, Katwijk aan Zee. Gevolmachtigde: E. de Jong. BINNENLAND. Nederland op de wereldtentoonstelling te Brussel. (3e Blad). Treinbotsing bij Nijmegen; geen per soonlijke ongelukken. (Gemengd, 3e Blad)' Het Belgische voetbalelftal samenge steld voor den wedstrijd tegen Nederland. (Sport, 3e Blad). Vergadering Ondernemersraad voor Indië; rede van oud-minister Weiter. (Ie Blad.) BUITENLAND. Geruchten over schending der gedemi- litairiseerdc Rijn-zóne door Duitschland. (Tel., Ie Blad). Devaluatie van den Danziger gulden. (Buitenland, 2e Blad). Rustige 1-Mei-viering. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. HET 1 MEI-FEEST DER S. D. A. P. DS. W. BANNING SPREEKT DE FEESTREDE UIT. De fakkeloptocht. In de tot de laatste plaats bezette groote Stadsgehoorzaal heeft de Leidsche sociaal democratische arbeidersbeweging gister middag haar gebruikelijke 1 Mei-verga dering gehouden, waarin als feestrede naar optrad het hoofdbestuurslid, ds. W. Banning, uit Bentveld, terwijl verder me dewerking werd verleend door de Arbei- dersmuziekver „Nieuw Leven", „De Stem des Volks", en „De jonge spelers", onder leiding van Ben Groeneveld. De feestvergadering. De voorzitter van den Leidschen Be- stuurdersbond, de heer H. M. C. de Roo constateerde met vreugde, dat de zaal hedenmiddag te klein is om alle partij- genooten te bevatten. Spr. noemde achtereenvolgens de leu zen, welke de socialisten vandaag naar voren willen brengen: werkverruiming op groote schaal en krachtige beperking der bewapening. Spr. wekte tenslotte op om door een groote deelneming aan den de monstratieven fakkeloptocht een waardig antwoord te geven op het kleingeestige standpunt van ons reactionaire college van Burgemeester en Wethouders, dat „met het oog op de veiligheid van het verkeer", een wandeltocht in de morgen uren met muziek door de stad en een turndemonstratie op het speelveld ln het Kooipark verbood. Weliswaar stelde het gemeentebestuur voor laatstgenoemd doel het Raamland ter beschikking, maar de leiding meende van dat aanbod geen ge bruik te moeten maken. Spr. vertrouwde, dat de Leidsche sociaal-democraten bij de gemeenteraadsverkiezingen in Juni duide lijk zullen laten blyken hoe zij over een dergelijke handelwijze denken (Applaus). Nadat staande met begeleiding van „Nieuw Leven" de „Internationale" was gezongen en „De Stem des volks" onder leiding van Otto W. de Nobel een tweetal liederen ten gehoore had gebracht, was het woord aan ds. W. Banning, die bij zijn verschijnen op het podium met luid applaus werd begroet. Spr karakteriseert de plaats, welke de soc. arbeidersbeweging op 1 Mei 1935 in neemt in het wereldbestel aldus: wij staan in een opkomenden storm, die over de geheele wereld gaat. De tijd, dat wij met optimistische verwachtingen voor de naaste toekomst den 1 Meidag kunnen vieren, is sedert lang voorbij. Er heeft een geweldige kapitaalsvernietiging plaats gevonden, waardoor vele bedrijven en ondernemingen zijn verdwenen, de volks welvaart is verminderd en de werkloos- hed tot schrikwekkende afmetingen is ge stegen, waardoor onnoemelijk veel hon ger en ellende wordt geleden. Loonsver lagingen zijn aan de orde van den dag; in Friesland worden loonen uitbetaald, die lager zijn dan voor den oorlog. De eco nomische wereldstorm treft zoowel arbei ders als middenstanders, boeren en intel- lectueelen en daardoor is in breede krin gen een angstpsychose ontstaan, waaraan de NSB. haar bestaan te danken heeft. Haar meeste aanhangers telt zij onder hen die vroeger nooit sociaal gedacht hebben, den leider niet uitgezonderd. Het fascisme heeft den economischen storm nog aangewakkerd, o.a door vernietiging van het recht Een privaat-docent van een der Duitsche universiteiten schreef onlangs, dat het nieuwe Duitsche vecht is opgebouwd op de drie navolgende grond slagen: strijd, overwinning en wraak. En

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1