Twee diamanten huwelijksfeesten. 76slc Jaargang WOENSDAG 1 MEI 1935 No. 23038 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voqj Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f- 0.18 Franco per post-f. 2'35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HIT GYMNASIUM, DE HOOGERE BUR GERSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. Burgemeester en Wethouders van Lelden hengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde Inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei ge legenheid bestaat tot het doen Inschrijven tan leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdags en Vrijdags van 2—3 uur nam. en voor de beide H. B. Scholen des Dins dags van 1112 uur voorm. en Vrijdags tan 2—3 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Lelden, 1 Mei 1935. 3701 40-JARIG JUBILEUM. ZILVEREN JUBILEUM. Bij de Coöp. Schoenmakersvereeniging „Ons Belang". Onder groote belangstelling heeft de teer J. Streefland hedenmorgen zijn 25- larig jubileum als winkelhouder in dienst tan de Coöperatieve Schoenmakersvereen. fins Belang" u.a. gevierd. Om 10 uur vanmorgen werd de jubilaris tot zijn echtgenoote in tegenwoordigheid tan het voltallige bestuur ontvangen in het feestelijk versierde kantoorgebouw in de Pieterskerkkoorsteeg. De voorzitter, de heer J. Broekhuyzen, verzocht den secretaris, den heer P. L. Haneveld. die ook reeds 25 jaar geleden deze functie bekleedde, de notulen voor te leren, waarin het besluit is vastgelegd, houdende de benoeming van den heer Streefland tot winkelhouder. De voorzitter constateerde naar aanlei ding daarvan, dat het bestuur zich des- l'jds in de keuze niet vergist heeft. Spr. wil aan de woorden van lof, in ons Blad aan zijn adres gericht, niets voegen cn volstaan met hem van harte geluk te venschen. Uit naam van bestuur, leden en verbrui kers bood spr. hem ten slotte een gelds- tedrag onder couvert aan. De heer Streefland dankte, zichtbaar be logen voor de hartelijke huldiging, maar vooral ook voor de prettige samenwerking met bestuur, leden en verbruikers, waarin de goede saamhoorigheid in de coöperatie tot uitdrukking komt. Spr. eindigde met den wensch, dat het hem gegeven moge zijn z'n functie nog eenige jaren te blijven vervullen. Ook van de zijde der leden en verbrui kers ontving de heer Streefland vele ge- lukwenschen, benevens nog een bloemen mand van de schoenmakersvereen. „Door Vriendschap Verbonden". Heden herdacht de heer B. H. Jansen, administratief-ambtenaar le klasse bij de Gemeentelijke Hulpbank (gemeentelijke bank van leenfng en geldschietbank) al hier, den dag, dat hij voor 40 jaar als klerk aan deze instelling werd benoemd. De heer Jansen is achtereenvolgens werkzaam geweest als assistent en beheer der van het voormalige bijkantoor der bank aan de Lammermarkt en Is sedert 1923 als hoofdbeambte, afdeeling panden- beleening, verbonden aan het kantoor aan de Nieuwsteeg. De heer Jansen, die wars is van elke huldiging, heeft zich, door uitstedigheid, hieraan onttrokken. 25e NEDERL. NATUUR- EN GENEES KUNDIG CONGRES. De tentoonstelling in dc Lakenhal. Prof. dr. J. A. J. Barge schrijft ons: Het is wellicht niet van algemeene be kendheid, dat de tentoonstelling, in het Stedelijk Museum ,.de Lakenhal" naar aanleiding van het alhier gehouden 25ste Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres bijeengebracht, tot en met Zondag 12 Mei a.s. geopend blijft. Het lijkt daarom niet overbodig er nog eens de aandacht op te vestigen, dat deze tentoonstelling voor een ieder en niet slechts voor de leden van het inmiddels gesloten Congres toegankelijk is. Al wie belangstelling heeft voor het aandeel, dat onze Leidsche Uni versiteit in de beoefening der Natuur- en Geneeskundige wetenschappen heeft ge had, vindt hier iets van zijn gading, zoo wel met betrekking tot het verleden als tot later tijd. Het twee expositiezalen innemend ge heel, dat door de welwillende medewer king van velen is bijeengebracht, bevat allereerst een kleine, maar uitgezochte verzameling handschriften, meest brieven van en aan beroemde natuuronderzoekers: Leeuwenhoek aan the Royal Society, Boer- haave aan Ruysch, Leibnir aan d'Ausson, J. van den Vondel aan C. Huygens, enz. Verder een zeer uitvoerige verzameling gegraveerde, geteekende of geschilderde portretten van Leidsche hoogleeraren, waaronder de zeldzaam groote collectie, op Boerhaave betrekking hebbende, en ten slotte een aantal geografische kaarten van het oude Holland, diverse platte gronden van Leiden in achtereenvolgende phasen van de ontwikkeling der stad, als- i -ede prenten, die op de beoefening der Natuurwetenschappen in het algemeen, zoowel als te Leiden betrekking hebben. Voor degenen, die ln de portret-schilder kunst belang stellen zij opgemerkt, dat men in meer en minder geslaagde exem plaren de ontwikkelingsgang daarvan kan volgen, van het door Aert de Gelder ge schilderde portret van Boerhaave uit het Mauritshuis af tot aan Jan Sluyters' por tret van Prof. de Sitter toe. Van een bezoek aan deze tentoonstel ling, dat uiteraard niet veel tijd vraagt, zal men geen spijt hebben. Hierboven net echtpaar P. Kuiters upland, van Banchemstraat 11 dat Maan- - a s. het zeldzaam feit. van ziin diaman ten huwelijksfeest hoopt te herdenken. De bruidegom was zijn geheele leven "etkzaam als losse arbeidskracht, gedurende iaren cxa.bij den kolenhandel der fa. J-aron. Zijn naaste familiekring bestaat J1' 9 kinderen. 28 klein- en 5 achterklein- hnderen. Een tweede menschenpaar. dat dezer »a?en eveneen; ziin 60-jarige echtvereem- ™z herdenkt is het echtpaar P. .Geer- "n?sSikkens. waarvan de bruidegom ai acrt 33 jaren het portiers3®bt van het van Assendelftshofje aan de Langegracht waarneemt. Bovendien was hij gedurende bi.ina een halve eeuw verbonden aan de Melkinrichting ..de Landbouw" aan den Rijnsburgersingel welke werkzaamheid hij ongeveer 5 jaar geleden hij was toen de acht kruisjes reeds gepasseerd! heeft moeten neerleggen. Beiden meren zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen. Hun 5 kinderen. 17 klein- en 18 achter- kieinkinderen ziT'en er wel voor zorgen, dat de dagen welke 't klasse echtpaar nog schelden van den 12den Mei den trouw datum. een feestelijk verloop zullen hebben. CHR. ORANJE-VEREENIGING. Feestavond in „Prediker". De Chr. Oranje-vereeniging had gister avond in gebouw „Prediker" ter herden king van den verjaardag van Prinses Juliana een feestavond belegd. In tegen stelling met andere bijeenkomsten was dit maal de belangstelling niet zoo groot. Onder de aanwezigen merkten wij o m. op wethouder T. S. Goslinga en afgevaar digden van de 3 October-vereeniging, de Ver. Koninginnedag, het Nat. Jongeren Verbond en de Oranje Garde. Het bestuurslid, de heer L. Questroo heette, in de plaats van ds. Thomas, voor zitter en ds. van Apeldoorn, tweeden voor zitter, die beiden een spreekbeurt elders moesten vervullen, allen hartelijk welkom waarna hij mededeeling deed van een tele gram, dat namens de Vereeniglng aan Prinses Juliana was verzonden. Na het openingswoord werden twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. Prof. dr. J. de Zwaan heeft daarna de feestrede uitgesproken. Wij heffen, aldus spr., na een korte in leiding de vaan op tegen een dreigend zwerk, maar gelukkig is dit geen zwerk, geen juk dat niet te dragen is. Wij heb ben Oranje in voor- en tegenspoed. Een Oranje, dat de eeuwen door goed en bloed gegeven heeft voor de vrijheid van ge weten. Midden in dezen donkeren tijd wil spre ker den blik richten op het licht, dat onze jarige Prinses tegenstraalt Boven alles zingt de stem: Oranje, Oranje boven. Het „Al is ons Prinsje nog zoo klein" en het „Wien Neerlands' Bloed" worden, gelijk voorheen gelukkig nog steeds gezongen. Wij hebben geen reden zwaarmoedig te zijn. Meer hebben wij voor donkere tijden van groote economische inzinking, moede loosheid en ellende gestaan. Ook Koning Willem I heeft na de Fransche overheer- sching, met typische Oranje-volharding reeds gestreden om het Nederlandsehe Volk er weer bovenop te halen en dit Volk moed ingesproken. En ook de Kronings feesten hebben de banden tussehen Oranje en het Nederlandsehe Volk hech ter aan elkander verbonden dan ooit. En nu vieren wij den verjaardag van Prinses Juliana. De deugden van trouw, vroomheid en moed, zooals die gezongen worden in het „O schitterende kleuren" hebben Oranje steeds gesierd. Geen Oranje toont ons de geschiedenis die niet trouw is geweest tot het uiterste en die niet vroom was. Ook is nooit een lafaard onder de Oranje's ge vonden. Regeeren, aldus spr. voortgaande, is die nen en dit is door de Oranje's begrepen. Daarom mogen wij op dezen feestdag vooral wel bedenken, dat wat hetgeen God ons in Oranje gegeven heeft, een zeer groot goed is, door andere landen hoog begeerd. Laten wij daarom ons Konings huis ook in de gebeden gedenken, in dachtig aan het door onze Koningin eens gesproken woord: ..Christus voor alles". Geve God. dat de tijd niet verre is, al dus eindigde spr., dat ons Volk met het oog op God en onder Oranje's leiding, een betere toekomst tegengaat. Aan het einde van ziin rede verzocht spr., met het oog op dezen feestdag staan de te zingen Ps. 134 3 (gewijzigd): „Dat 's Heeren zegen op Haar daal'." Medewerking aan deze samenkomst ver leenden het muziekgezelschap „Sympho- nia" onder leiding van den heer Plu. de heer Siebesma, declamator, de heer Stenz, guitaar en mej. Tilly Leening, zang. MEDAILLE VOOR 36-JARIGEN TROUWEN DIENST. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigde vergadering. In de gisteren alhier gehouden Ver eenigde Vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland, werd mededee ling gedaan van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de begrooting voor 1935. Na onderzoek der geloofsbrieven werden toegelaten als hoofdingeland voor het tweede district J. P. Rijnierse te Sloten, voor het derde district O. de Kok te Haar lemmermeer, voor het zesde district L. Onderwater te Lisse, voor het zevende district L. Kranenburg te Haarlemmer meer en voor het tiende district W. Los te Alphen a/d Rijn, terwijl werden toegela ten als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het zevende district A J. de Wildt te Haarlemmermeer en voor het tiende dis trict Jhr. G. J. Stoop te Alphen a/d Rijn. Aan den nieuw-benoemden Rentmeester van Rijnland, Jhr. dr. L. W. E. van Heum werd toegestaan zijn woonplaats in Oegst- geest te hebben. Op zijn verzoek werd aan ir. P. Hoogen- boom wegens gezondheidsredenen met Ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag ver leend als ingenieur van Rijnland. De staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1934 werd vastgesteld met een totaal van f. 8180.54 voor den ge wonen dienst en van f. 2190 voor den bui tengewonen dienst. Met intrekking van een in 1934 geno men besluit werd alsnog aan den polder Broekvelden en Vettenbroek onder Reeu- wijk. welke in zeer moeilijke financieele omstandigheden verkeert, uitstel verleend over het jaar 1934 voor de betaling van het over dat jaar verschuldigde aflossing van het renteloos voorschot, verleend in de kosten van dijkherstel en droogmaling. Besloten werd tot het verleenen van een crediet aan het dagelijksch bestuur voor het verbeteren van de vergaderzaal van dat College. Tenslotte werd het jaarverslag over 1934 aangeboden. Aan adjudant Schellevis. Foto Bleuzé. LUSTRUMFEESTEN 1935. Versiering Breestraat en Oude Singel- Oude Vest. Gisteravond is de beslissing gevallen hoe de Breestraat zal worden versierd tijdens de a.s. Lustrumfeesten. Het besluit was erg moeilijk, gezien dat er 10 ont werpen waren ingediend, en wel in de grootste verscheidenheid, zoowel wat uit voering als wat de begrooting betreft. De Commissie, die, met het oog op de finan ciën de beslissing had te nemen, is met den Leidschen ontwerper, den heer G. Scheepstra, leeraar M. O. teekenen. tot een overeenkomst gekomen, en aan hem is dan ook de geheele uitvoering van zijn plan opgedragen. De uitvoering geschiedt door Leidsche werkkrachten, de leveringen door Leidsche zaken. Op welke wijze deze versiering zal ko men, willen wij nog niet verklappen, alleen dit zij vermeld, dat zij zal zijn passend bij de feesten en de Breestraat waardig. In de gehouden vergadering der Buurt- commissie Oude VestOude Singel is be sloten tot het doen aanbrengen van een eenvoudige gevelversiering. Het ligt mede in de bedoeling der commissie, om min stens éénmaal in de Lustrumweek een boottocht te doen houden met muziek, waaraan zal worden verbonden een wed strijd in versierde en verlichte vaartuigjes waarvoor prijzen zullen worden beschik baar gesteld! De ingekomen gelden zijn echter van dien aard, dat, willen deze plannen uitgevoerd kunnen worden, een nader beroep op de bewoners noodzake lijk is. RIJ4VIELTOCHT VAN WERKLOOZEN. De Maandag a.s. te houden rijwiellocht voor werkloozen belooft een groot succes te worden. Er wordt vertrokken vanaf het parkeerterrein Zomerzorg om 9.30 voorm., terwijl de deelnemers worden terugver wacht tussehen 4 en 5 uur aan het eind punt Leidsch Dagblad Leden van Swift en Nieuw-Swift zullen aan den kop gaan, maar zitten in een andere groep. De deel neming is groot. De leeftijd varieert van 19 tot 59 Jaar, BINNENLAND. Prinsessedag in de Residentie. (Binnen land, 3e Blad). Het dreigend conflict in de mijnindu strie; de minister pleegt overleg. (Bin nenland, 3e Blad). Jaarverslag der Shell; het verliessald» gedaald. (Financiën, 2e Blad). Dr. Peter van Anrooy heeft ontslag ge vraagd als directeur van het Residentie orkest. (Kunst, le Blad). Adjudant Schellevis. In het bijzijn van vele familieleden werd heden de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adju dant-onderofficier-instructeur Ph. Schel levis van het Landstormverband Leiden. Nadat door den luitenant-adjudant van de Landstormgroep 's-Gravenhage de oor konde voor toekenning was voorgelezen, werd den jubilaris door den majoor-com mandant het eeremetaal op de borst ge speld. Hierna memoreerde deze de hooge piichtsopvatting, welke adjudant Schelle vis deze 36 jaar had getoond, alsmede het bijzondere feit, dat hij, niettegenstaande de verschillende reorganisatiën van het leger, toch een der weinigen was, die tot dezen dag zijn beste krachten heeft kun nen geven in dienst van het leger. Namens de officieren van den landstorm werd hem de kleine gouden draagmedaille aange boden. Hierna kreeg adjudant-onderofficier W. van Arnhem het woord, die hem in goed gekozen woorden schetste als een ijverig onderofficier en een goed kameraad, ter wijl hij de hoop uitsprak, dat dit eere- metaal den jubilaris nog menig jaar de borst mocht sieren, en hem namens zijn collega's een ets aanbood. Mevrouw Schellevis werd een bloemen mand aangeboden. Met enkele korte woorden dankte de jubilaris, mede namens de familie voor de betoonde belangstelling. BUITENLAND. Het Hongaarsche parlement door Horthy geopend. (Buitenland, le Blad). Nazi-bestuur in Danzig. (Buitenland, Xe Blad). Amnestie in Oostenrijk. (Buitenland, lc Blad). De viering van den 1-Mei-dag. (Tel., le Blad.) AANBESTEDINGEN. Gistermorgen is aanbesteed het uitvoe ren van slootdempingen, rioleerings- en bestratimgswerken tot aanleg van de Buys Ballotstraat c.ain 2 perceelen. Er was als volgt ingeschreven; A. v. d. Noll en Zonen, den Haag, in massa f. 9640.G. A. Ko ning, Voorschoten, perc I f. 6589.perc. II f.2105—, in massa f.8694.—; W. Visser, Wassenaar, in massa f. 9300.H. C. Heemskerk, I f.7736.—. II f.2200.—, in massa f. 9900.—; W. Vollebregt, Oegst- geest, I f. 3950.—. II. f. 3100.—, in massa f. 7050.—; H. Bunschoten, I f. 6789.II f. 2195.in massa f8984.L. P. v. d. Geer en A. Th Stuifzand, I f.8620.— E. v. d. Berg, in massa f. 9875.A. v. Halem en I. Doornik. I f.5300.—, II f.3000 in massa f.8100.—; M. Konlngs. I f.5120.—, II f. 2650.in massa f7590.—. Voorts werd aanbesteed het verbreeden van den Hoogen Rijndijk van den oprit naai' de Wilhelminabrug tot en met de Roomburgerbrug. Th. de Winter en C. J. van Weeren f. 17040 H. Bunschoten f. 16880.—; G. A. Koning, Voorschoten, f.16671.L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand f. 15300.A. J. Langeveld f. 14900.N.V. Aann. Mij. vh. v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest, f. 14444.Fa. Wed H. v. Driel, Koudekerk a/R„ f. 14150.W. Oudshoorn en Zoon, f. 13447.— H. C Heemskerk f. 13300.—: Th. L. J. Zitman f. 12833.C. Godschalk f. 12760.P. J. Visser. Wassenaar, f. 7500. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. o LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (April 1935) ingelegd f. 351 526.50 en terugbetaald f. 527.234.36: 120 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 120 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.628 inleggers, inclusief 1438 deelnemers aan den Afhaaldienst be droeg einde April 1935 f 8.734.054.96. In 4815 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 14.286 ontvangen. HET 1 MEI-FEEST DER S. D. A. P. Kinderfeest in de Stadszaal. 1300 kinderen van sociaal-democratische ouders hebben vanmorgen op opgewekte wijze in de groote Stadszaal op hunne wijze het feest van den lsten Mei ge vierd. In twee groepen trokken zij met begeleiding van „Nieuw Leven" van het Voiksgebouw naar de Stadsgehorrzaal, l welke met roode vlaggen en vaandels was versierd, doch waarin ditmaal de tradi- tioneele versiering met roode tulpen als gevolg van het verbod door de regeering ontbrak In plaats van met een roode tulp hadden vele ouderen zich thans de borst getooid met een donker-roode roos of ook wel met een tulp, waarin de roode kleur domineerde over de andere tinten. De politie heeft tegen twee personen een proef-procesverbaal opgemaakt. In de Stadszaal werden de kinderen verwelkomd door den heer P. L. Hessing, die op voor kinderen bevattelijke wijze de beteekenis van den 1 Mei-dag uiteenzette en vervolgens de aandacht vroeg voor prof. Ben-Ali-Libi, den bekenden goochelaar en een muzikalen clown. Onnoodig te zeggen, dat de jeugd zich kostelijk vermaakte en zich ook de uitgereikte versnaperingen uitstekend liet smaken! In het Volksgebouw kwamen vele oude ren luisteren naar het aldaar gegeven concert. Vanmiddag werd voor een stampvolle zaal de feestrede uitgesproken door het hoofdbestuurslid, ds. W. Banning uit Bent veld waarbij „De Stem des Volks" onder leiding van Otto de Nobel en „De jonge spelers" onder leiding van Ben Groeneveld medewerking verleenden. Wij komen daarop morgen uitvoerig terug.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1