Het Belgische Koningspaar te Noordwijk. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 April 1935 Derde Blad No. 23037 Hun kinderen logeeren dezen zomer bij Burgemeester van de Mortel. 76*te Jaargang BINNENLAND. het conflict tusschen de verkeersbonden. 5 PCT. SALARISKORTING. uit ned. oost-indie. CRISIS-BERICHTEN. O een uiteenzetting door den a.n.w.b. Naar aanleiding van het bericht van gisteren, dat met ingang van 1 Mei a.s. Je samenwerking tusschen den A.N.W.B. en de K.N.A.C. niet verder zal worden voortgezet, hebben wij bij den A.N.W.B. nadere inlichtingen ingewonnen met be trekking tot deze aangelegenheid. Ten kantore van den A.N.W.B. deelde men ons mede, dat de samenwerking met de KNAC. sinds 1924 bestaan heeft en tot voor korten tijd zeer gelukkig is ge feest. Er was een Wegencommissie van beide organisaties en ook op het gebied tan het plaatsen van de richtingsborden leidde het samengaan tot voorkoming van onnoodtgen arbeid en had goede resultaten opgeleverd, in het belang van het verkeer en toerisme. Om het huidige conflict te kunnen be grijpen, moet men echter bedenken op welke wijze de samenwerking tot stand is gekomen. De A.N.W.B. was reeds vele jaren werkzaam op het gebied van het plaatsen van richtingsborden en wegenverbetering. Toen de K N.A.C. den wensch te kennen gaf zich ook op dit terrein te gaan be geven. heeft de A.N.W.B. voorgesteld dit gezamenlijk te doen. Onnoodige kosten en verspilling van energie zouden dan voor komen kunnen worden. Men heeft toen een modus voor samenwerking gevonden, welke steeds zeer prettig is geweest. De A.N.W.B.—K.N.A.C.-commissie kon profi- teeren van het werk van den A.N.W.B., omdat het personeel van laatstgenoemde organisatie toch steeds op den weg was en daardoor tal van nuttige en noodzakelijke aanwijzingen kon geven, waarvan de sa menwerkende bonden konden profiteeren. Thans wenschte de Automobielclub echter een geheel nieuwe commissie met een eigen bureau en een eigen dienst, welke geheel los stond van de bestaande organisatie van den A.N.WB. Deze bond voelde hier weinig voor, omdat dit kosten tou veroorzaken, welke niet alleen naar haar meening geheel overbodig waren, doch in dezen tijd van efficiëntie zeker niet te verantwoorden zouden zijn. Terwille van de samenwerking was de A.N.W.B. echter bereid aan den wensch van de Automobiel- Club gevolg te geven en zich 'n financieel olfer te getroosten, in de overtuiging, dat na korten tijd de Automobielclub tot het inzicht zou komen, dat de nieuwe opzet niet bevorderlijk was voor een goeden gang van zaken en daarbij ook zeer on-econo- misch. De A.N.W.B. had juist plannen om de samenwerking tusschen beide organi saties nog meer uit te breiden en om deze «p een nog economischer basis te plaatsen Kog steeds hebben beide bonden hun eigen Inlichtingendienst, hun eigen kaarten, nun eigen regeling van grensdocumenten. Op al deze gebieden zou een samenwerking teer in het belang zijn van het tourisme. En daarbij zouden belde organisaties toch nog een eigen terrein houden voor hun speciale belangen. Wat de K.N.A.C. betreft, werd daarbij in het bijzonder gedacht aan Eet clubleven, aan de techniek en aan de sport. Bij de K.N.A.C. was echter een tegen overgestelde tendenz merkbaar. Hier was juist een streven naar zelf standigheid te oonstateeren, waardoor de samenwerking ongunstig werd beïnvloed. Ook zijn er eenlge aahwijzingen. dat de KN.A.C zich niet tot de automobielsport wil beperken, doch ook haar vleugels wil uitslaan over andere takken van tourisme. Toen nu de termijn van de samenwer king teneinde liep (deze is steeds voor drie jaar verlengd i wenschte de K.N.A.C. ver schillende wijzigingen in de overeenkomst. Eén daarvan was de bovengenoemde, n.I. dat er een eigen bureau zou komen, dat niets met de bestaande organisatie van den A.N.W.B. te maken had. De A.N.W.B. heeft zich toen bereid verklaard deze eischen ln te willigen voor den tijd van een jaar. Echter was er één punt dat de K.N.A.C. Sewijzigd wilde hebben en waarop de AN W B. om prlncipieele redenen niet kon ingaan. Toen in 1924 de samenwerking tot stand kwam, is bij de liquidatiebepalingen vast gelegd, dat de ANWB. het recht van voorkeur had op de bestaande bordenjangs de wegen. De K.N.AC, wenschte nu een wijziging dezer bepaling in dien in, dat de oorden welke in het jaar. dat de samen werking op de nieuwe basis zou plaats hebben, voor de helft van den Automo- hielbond en voor de helft van den A.N.W.B. tonden zijn. Terwille van het publieke belang, dat eenheid in de aanwijzingen langs den weg vordert, meende de A.N.W.B. hier niet op in te kunnen gaan. Wanneer na afloop van een jaar de samenwerking niet voortgezet 2ou worden, zouden er twee systemen van Weg-aanduiding komen, een van den A.N.W.B. en een van de K.N.A C. Naarmate de aanduiding zich uitbreidde, zou de verwarring grooter worden. Nu kan de KN.A.C. natuurlijk zulks toch doen, wan neer zij van de autoriteiten vergunning verkrijgen kan óók borden langs de wegen Plaatsen, doch in elk geval wil de ANWB hieraan niet medewerken. Ten de zijde van den Automobielbond werd echter deze eisch gehandhaafd en hierop js verdc contact afgesprongen. Bii d°n A.N.W.B. werd hieraan toege voegd, dat het voor ingewijden reeds lang duidelijk was, dat de samenwerking bii verschillende gelegenheden ernstig in het gedrang kwam. Het standpunt van de K.N.A.C. Be K.N.A.C. meldt ons: De samenwerking tusschen A.N.W B en KN.A.C. zal inderdaad op 1 Mei 1935 een einde nemen Daar de afwerking van deze eengelegenheid is opgedragen aan een UQUidatie-commissie. bestaande uit afge vaardigden van beide vereenigingen, had de K N.A.C. niet anders verwacht, dan dat deje commissie, welke nog niet is bijeen gekomen. een gemeenschappelijk perscom muniqué zou ontwerpen HU dit door het aan de K.N.A.C. te vrren n,et bekende nersbericht van den A.N.W B. iet meer mogelijk is. mag de KN.A.C. niet v n'harerzijds mede te deelen, dat hare werkzaamheden in het algemeen Naar wij vernemen bedraagt de in het wetsvoorstel tot verlaging van de open bare uitgaven aangekondigde, voor alle departementen gezamenlijk geldende sa larisverlaging der rijksambtenaren 5%. belang op denzelfden voet zullen worden voortgezet en zooveel mogelijk zullen wor den uitgebreid. Opsomming daarvan in een persbericht komt haar niet wenschelijk voor; in het algemeen zal hare actie voor verkeers- verbetering en verkeersbeveillging op nog breedere basis worden gebracht, opdat, evenals steeds het geval is geweest, niet alleen de leden, doch iedereen op den weg daarvan kan profiteeren. De onverwachte stap van den A.N.W.B. in den vorm van het door het lichaam uitgegeven persbericht stelt de K.NA..C. thans onverwacht voor de vraag of zij tot publicatie van de bijzonderheden der mislukte onderhandelingen moet over gaan. Zij meent aanvankelijk, dat dit tegenover hare leden en tegenover aen A.N.W.B niet juist zou zijn. Mccht echter in de kringen van den A N.W B een ander» opvatting worden gehuldigd, dan zal de K N A C. daarnaar hare houding bepalen. gevarenclassificatie bedrijven. Toepassing Ongevallenwet. Op 18 ,April jj. Is verschenen het Kon. besl. van 16 Maart 1935, waarbij de Indee ling der bedrijven in gevarenklassen is herzien. Deze herziening is de door de wet voor geschreven periodieke herziening, welke in verband staat met het opmaken van de wetenschappelijke balans van het Onge vallenfonds. Zij geldt met ingang van 1 Juli 1935. Teneinde zooveel mogelijk tegemoet te komen aan den indertijd van werkgevers zijde geuiten wensch om tijdig op de hoogte te worden gesteld met het toe te kennen gevarencijfer, heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank besloten, voor zoover de indeeling van een onderneming tot dusver van de normale Indeeling vol gens het classlficatiebesluit afweek, of na 30 Juni 1935 zal afwijken, daarvan ten spoedigste aan de betrokken werkgevers mededeeling te doen. met dien verstande dat zij. die niet rechtstreeks bij de Rijks verzekeringsbank zijn aangesloten, deze mededeeling zullen ontvangen door tus- schenkomst van de particuliere verzeke- rings-instellingen. waaraan zij het risico der bij voornoemde wet geregelde verze kering hunner werklieden hebben over gedragen. Deze kennisgevingen zijn thans reeds voor een groot deel verzonden en de overige zullen zoo spoedig mogelijk volgen. (Voor zoover de werkgevers, die meencn een zoodanige kennisgeving te kunnen verwachten, haar nog niet voor 1 Juni hebben ontvangen kunnen zij zich tot het bestuur der Rijksverzekeringsbank wen den). De werkgevers van bovenbedoelde on dernemingen. voor zoover deze bij de Rijksverzekeringsbank zijn aangesloten, ontvangen na de inwerkingtreding van het herziene classlficatiebesluit (derhalve niet vóór 1 Juli 19351 de door de Wet voor geschreven mededeeling van de met be trekking tot de indeeling van hun onder neming nader genomen, voor beroep vat bare. beslissing. Zoodanige mededeeling zal te zijner tijd ook worden gezonden aan de bij de Rijksverzekeringsbank aan gesloten werkgevers van de ondernemin gen. waarvoor weliswaar de normale in deeling volgens het classificatiebesluit geldt, doch waarin een bedrijf wordt uit geoefend, dat met Ingang van 1 Juli 1935 in een andere gevarenklasse is geplaatst. De werkgevers, die onder normale om standigheden een bedrijf blijven uit oefenen. waarvan de thans geldende ge varenklasse met ingang van 1 Juli 1935 niet wordt gewijzigd, ontvangen in het algemeen van de Rijksverzekeringsbank terzake geen bericht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij bovenbedoelde wijziging van het classi ficatiebesluit de bedrijven meerendeels in een hoogere gevarenklasse zijn ingedeeld. Blijft het premiestelsel gehandhaafd, dan zal de premie weder f. 1 per f. 1000 loon van elke eenheid van het gevaren- cijfer bedragen, Bii eventueele invoering van het om slagstelsel zal de voorschotpremie ook op de basis van het toegekende gevarencijfer en dit tarief worden berekend, doch zal latere afrekening (bijvordering of resti tutie) als regel volgen. Dr. j. RONDA. Morgen gaat dr. J. Ronda, geneesheer- directeur van het Chr. krankzinnigenge sticht Wolfheze te Wolf hezen den dienst met pensioen verlaten. Dr. Jan Ronda werd 8 Febr. 1874 te Zoutkamp geboren. Hij bezocht de Rijks- H.BS. te Groningen, studeerde aan de Gron. Universiteit medicijnen en beëin digde zijn studie 15 Mei 1902. Hij studeerde voorts nog l'/s jaar te Berlijn, voorn, in de psychiatrie en neurologie. Dr. Ronda trad op 2 Oct. 1902 als geneesheer in dienst van de stichting ..Dennenoord" te Zuid laren. Na een 5-tal jaren daar te hebben gearbeid, werd hij geneesheer-directeur van de in aanbouw zijnde stichting te Wolfhezen. De stichting, op 28 Nov. 1907 geopend, breidde zich onder zijn bekwame leiding steeds uit, zoodat zij thans een complex van pl.m. 70 gebouwen vormt. Als op 9 Mei a.s. de kliniek „Neder-Veluwe" wordt geopend mag dit als een sluitstuk op zijn arbeid te Wolfhezen worden be schouwd. Dr. Ronda was voorts vele jaren lid van het curatorium van het Chr. Ly ceum te Arnhem; lid van de examencom missie van dc Ver. tot Chr. verz. van krankz. in Nederland en voorzitter van de plaatselijke commissie van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De Regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. HET DREIGENDE MIJNCONFLICT. Vergaderingen van mijnwerkersbonden. Gisteravond heeft te Heerlen de tele grafisch bijeengeroepen Bondsraadsver- gaderlng van den Alg. Ned. Mijnwerkers- bond plaats gehad. Over deze bijeenkomst is het volgende communiqué verstrekt. In de vergadering werd verslag uitge bracht van de besprekingen met den rijksbemiddelaar over het dreigend con flict bij de particuliere mijnen. De bonds raad keurde de houding van de bondslei- dlng goed en kon zich ermede vereenigen dat wanneer de aangezegde loonsverla ging niet teruggenomen werd, de staking op Maandag 6 Mei zol worden geprocla meerd. Er zullen in den loop van de week nog ledenvergaderingen worden belegd, waar de leden tot staking geadviseerd zal worden, waarna op een op Zondag 5 Mei a.s. te houden buitengewoon congres de eindbeslissing zal worden genomen. De Bondsraad betreurde het dat de Regee ring nog niet aan den door den Alg. Ned. Mijnwerkersbond reeds eenigen tijd gele den gestelden eisch had voldaan om een regeerings-enquête ln te stellen en sprak de verwachting uit dat nu eindelijk door de regeering tot dien maatregel zal wor den overgegaan, daar hieruit onafwijs baar zal blijken, dat van de mijnwerkers geen enkel offer meer gevraagd mag worden. De Bondsraadsvergadering werd bijge woond door den bestuurder van het N V. V. den heer v. d. Lende, die namens het N.W. allen noodzakelijken steun toe zegde. Gisteravond heeft voorts het hoofdbe stuur van den Protestant-Chrlstelijken Mijrrwerkersbond vergaderd. Eenstemmig was men van oordeel, dat thans noodge dwongen moest worden overgegaan tot het proclameeren van een staking, bij de particuliere mijnen. In den loop van de week zal onder de arbeiders die bij het conflict betrokken zijn, een referendum worden gehouden. Zaterdag a.s. vindt een buitengewone algemeene vergadering plaats, terwijl in den loop van de week met het Christelijk Nationaal Vakverbond besprekingen zullen worden gevoerd. HET CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. Arbiters aangewezen. De organisaties van werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie. welke zijn overeengekomen het loongeschil aan arbitrage te onderwerpen, hebben geza menlijk tot arbiters in het te vormen scheidsgerecht benoemd prof. mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar in de rechtsge leerdheid aan de Vrije Universiteit en dr. J. H, van Zanten, directeur van het Ge meentelijk Bureau voor de Statistiek, bei den te Amsterdam. Deze heeren hebben hun benoeming aangenomen en zullen nu een derde lid, tevens voorzitter v atv "het scheidsgerecht aanwijzen. NED. WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM. De 51e bondsvergadering. (Vervolg). DE REIS VAN DE K XVIII. Van Kaapstad vertrokken. Van den commandant van de K 18 is het volgende telegram ontvangen: „29 April 13 uur van Kaapstad vertrokken. Alles wel. Geen bijzonders. o ALGEMEEN NEDERLANDSCH PERSBUREAU. Aan het Algemeen Nederlandsch Pers bureau, stichting van de Vereeniging van Uitgevers van Dagbladen „De Nederland- sche Dagbladpers" zijn met ingang van 1 Juni 1935 benoemd: tot redacteur-verslag- gever de heeren mr. W. A. M. v. d. Kallen, chef-redacteur van het Dagblad van Arn hem; F. J. H. M. Muller, oud-redacteur van De Maasbode; tot redacteur-buiten- land de heer J. L. Rodrigues, lid van de redactie van het persbureau Vaz Dias; tot verslaggever de heer J C. Posch, thans ?!s zoodanig werkzaam aan het persbureau Vaz Dias; tot. financieel-redacteur de heer T. Douwes, oud-financieel-redacteur van het persbureau Vaz Dias. Wij konden gisteren nog berichten om trent het streng incognito bezoek van hei, Belgische koningspaar bij den burgemees ter van Noordwijk, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel. Lang is dit bezoek niet geheim kunnen blijven, ondanks alle daartoe genomen voorzorgsmaatregelen. Zoodra het bericht bekend werd, concentreerde zich de be langstelling van meerderen rond de villa van den burgemeester, „De Goohorst", ge legen aan den Gooweg en van daar af slechts voor een klein gedeelte zichtbaar. In het hotel „Hof van Holland" hadden de heer Lebrun, vriend van den koning, en zijn echtgenoote hun intrek genomen. Den eersten morgen van het bezoek woonde Koning Leopold met den burge meester de H. Mis bij in de St. Jeroenskerk te Noordwijk-Binnen; de koningin was ten gevolge van de vermoeienissen van de reis, verhinderd dit kerkbezoek, dat zoo goed als onopgemerkt bleef, bij te wonen. Na afloop van de H Mis speelden de ko ning met den heer Lebrun en den burge meester een partij golf op de banen der Noordwijksche Golfclub. Niemand was met het hooge bezoek bekend. Over het ver dere verloop van den dag berichten wij gisteren reeds. Gistermorgen was wederom de koning met den heer Lebrun aanwezig op de golflinks, waar zij een partij van 9 holes speelden. Nadat de koningin gelijk gemeld de bloemententoonstelling te Heemstede had bezocht, vertrok het Belgische koningspaar met den heer en mevr. v. d. MortelMichlels van Kesse- nich, alsmede diverse genoodigden, tegen twee uur naar den Haag en langs het Huis ten Bosch naar Scheveningen, waar in 't bekende Indische restaurant „Waroong Djawa" de rijsttafel genuttigd werd. Zóó geheim was het programma ge houden, dat men ook hier eerst langza merhand tot de ontdekking kwam, welke hooge gasten aanwezig waren. Geheel ge ïmproviseerd trok het gezelschap van pl.m. 12 personen hierop naar de Princesse- schouwburg, waar in de loge genoten werd van Harold Lloyd's nieuwste humoristi sche film „De strooman", die juist was aangevangen. Toen de bioscoop uitging herkenden de toeschouwers koningin Astrid en koning Leopold, welke laatste blootshoofds en in colbertjasje met een der heeren uit het gezelschap enkele oogenblikken op de Princessegracht heen en weer liep. Har telijk werden de beide Hooge gasten door het publiek toegejuicht Toen zetten de auto's weer vol gas en reden naar Noord wijk terug, nadat eerst nog een kort be zoek was gebracht aan de Ridderzaal, waar het Koningspaar de ontwerpen voor het monument van Hare Majesteit de Koningin-Moeder onder groote belangstel ling bezichtigde. DE WERKLOOSHEID. (PREIDE BERICHTEN. Dc- Rotterdamsche Lloyd Rapide, in aansluiting op het m.s. „Baloeran" v/ordt morgen te 7.38 uur in Den Haag verwacht. De gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal in de maand Mei a.s. niet Dlaats hebben. BEGROOTINGSVERGADERING. BATAVIA, 30 April (Anetai. De begroo- tingsvergadering van den Raad van Ned.- Indië is eerst heden gehouden. De gouverneur-generaal presideerde de vergadering. De leden van den Raad van Ned.-Indië waren allen aanwezig, terwijl voorts de vergadering werd bijgewoond door den algemeen secretaris, den directeur van het Departement van Financiën, den presi dent van de Javasche Bank. en den heer Götzen, hoofdambtenaar ter beschikking van het. Departement van Financiën. In de vergadering is een aantal maat regelen besproken, welke zullen kunnen leiden tot het samenstellen van de ont- werp-begrooting 1936 en welke matregelen Tijdens de rit naar Noordwijk werd we derom bijzonder genoten van de fraaie omgeving, die ook tijdens de andere auto ritten gedurende deze dagen zulk een die pen indruk op de Hooge gasten maakte. Tegen zes uur was men wederom in do villa van den heer v. d. Mortel, waarna de koning, die zelf chauffeerde, met eenige leden van zijn gezelschap nog een korte autotocht in de omgeving maakte. Tijdens het diner ten huize van den bur gemeester. zaten wederom meerdere ge noodigden aan. De gansche avond werd op „de Goo horst" verder in genoeglijk samenzijn doorgebracht. Hedenmorgen te half negen vroeger dan gedacht was is het Belgische Ko ningspaar, in gezelschap van den heer en mevrouw Jean Lebrun wederom per auto, na een hartelijk afscheide van den gast heer en zijn echtgenoote naar België te ruggekeerd. De Koning chauffeerde zelf, -mals Hij zulks gedaan had tijdens de rit van Blgië naar Noordwijk. Omtrent de reden van dit absoluut on verwachte bezoek vernemen wij, dat de koning en de koningin den wensch koes terden. dat hun kinderen, prinses Char lotte en kroonprins Boudewijn, evenals zij zelve, de Nederlandsche taai geheel zullen leeren beheerschen. Daartoe hebben Zij besloten hun kinderen dezen zomer eenigen tijd in ons land te laten vertoeven. Burgemeester v. d. Mortel is, gelijk oe- kend, gehuwd met jonkvrouwe Michiels van Kessenich, die diverse relaties bezit met de Belgische hofkringen. Zoodoende kwam de koning met den heer en mevrouw v. d. Mortel in contact. Tijdens dit bezoek is vastgesteld, dat de beide Belgische ko ningskinderen dezen zomer hun intrek zullen nemen in de villa van den burge meester van Noordwijk, die zelf twee kin deren heeft van ongeveer denzelfden leef tijd als prinses Charlotte en kroonprins Boudewijn. Het Belgische koningspaar heeft thans persoonlijk de schoonheid der omstreken van de gemeente Noordwijk kunnen bewonderen, waar hun kinderen dezen zomer gedurende de maanden Juli en Augustus zuilen vertoeven. Tengevolge van het streng incognito bezoek, in verband waarmee het Belgische koningspaar zich over het algemeen zoo vrij en ongedwongen in ons land heeft kunnen ophouden, zijn slechts weinige gelukkigen in de gelegenheid geweest deze charmante hooge gasten te zien. Hun. die dit voorrecht ten deel viel. bewaren daar aan de herinnering aan twee allervrien delijkste persoonlijkheden, wier bezoek zeker niet zal nalaten de vriendschaps betrekkingen tusschen Nederland en Bel gië nog nauwer aan te halen! ONGEMERKTE BIGGEN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat na 11 Mei a.s. door haar geen ongemerkte biggen meer zullen worden ingenomen. o CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN VERSCHE HARING EN VAN PEKEL- EN STEURHARING Door de Nederlandsche Visscherij-Cen- trale is. ingevolge het Kon. Besluit van 25 April, voor het tijdvak van zes maan den, aanvangende 1 Mei en eindigende 31 October 1935, de invoer van versche haring en van pekel- en steurharing, als mede de aanvoer van versche haring ver boden, voorzoover deze meer bedraagt dan 40 ten honderd van het netto gewicht, het welk gemiddeld in de maanden Mei tot en met October 1932. 1933 en 1934 is in- of aangevoerd. (Sloeharing is tevens onder deze contingenteering begrepen i. De in voer is slechts toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een door of vanwege den minister van economische zaken afge geven vergunning. Vergunningen voor den invoer worden slechts verstrekt aan hem, wiens handels zaak in het handelsregister is ingeschre ven en die blijkens die inschrijving mede het bedrijf van importeur van boven bedoelde visch uitoefent en tot een hoe veelheid, gelijkstaande aan ten hoogste 40 ten honderd van het netto gewicht, hetwelk door hem gemiddeld in de maan den Mei tot en met October van de jaren 1932, 1933 en 1934 is ingevoerd. Aanvragen voor het verkrijgen van toe wijzingen en nadere inlichtingen worden door de Kamers van Koophandel en Fa brieken verstrekt De aanvragen moeten vóór 15 Mei a.s. bij de Kamers weer zijn ingediend. Bij den invoer zal een bewijs van oor sprong worden geëischt. Voorts is bepaald, dat de aanvoer van versche haring door vreemde visschers- schepen alleen te IJmuiden zal kunnen geschieden. voldoen aan den eisch door den gou verneur-generaal gesteld dat deze geen toename van de schuldverplichtingen van Ned.-Indië zullen aanwijzen. De diverse mogelijkheden zullen thans door de directeuren der departementen en door de tweede begrootingscommissie moe ten worden onderzocht. Het volgend stadium in de behandeling der begrooting 1936 is dan een bijeenkomst ten Paleize, onder leiding van den Gou verneur-generaal. met den geheelen Raad van Ned.-Indië en alle hoofden van de partementen. Deze bijeenkomst is voorloopig vastge steld op 24 Mei a.s. In de gisteren te Apeldoorn voortgezette 51e bondsvergadering van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" werden on der luide instemming telegrammen van hulde en sympathie gezonden aan H.M de Koningin en den eere-voorzitter. den heer P. v. Vliet te 's Gravenhage. De vergadering werd toegesproken door de heeren wethouder D. Gosker namens het gemeentebestuur en dr. A. A. L. Rut gers. oud-gouverneur van Suriname, na mens de Anti-Rev. Tweede Kamerfractie. Voor het Chr. Nat. Vakverbond was aan wezig de heer H. de Jong van Utrecht en voor den Chr. Nat. Werkmansbond, de heer A. Broen van Enschede. De Prot Chr. Arbeidslnternationale zond schriftelijk haar gelukwenschen De verslagen van secretaris en penning meester het bestuursbeleid en de begroo- ting werden na breede discussie vastge steld. De aftredende bondsbestuurders, de heeren C Gooze te Veenendaal: R. Ha- goort te Utrecht en M. H. Sutter te Gro ningen werden allen herkozen. Gisteravond kregen het rapport inzake de Christelijke Besturenbonden, de wijzi gingen van statuten en huish. regiement en een paar voorstellen van de afd. Steen- wijk hun beslag. De voorstellen werden verworpen. Te 10 uur ving hedenmorgen de derde zitting aan. Na opening op gebruikelijke wiize kwam aan de orde de bespreking van het onderwerp ..Huwelijk en Kinderzegen" waarvoor als inleiders optraden dr. K. Dijk, Geref. predikant te 'sGravenhage-West en dr. C. J. Honig arts te Amsterdam. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede. dat de werkloosheid onder de 555.500 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week 8 t/m. 13 April heeft bedragen 28.0%, dat is 0.4% minder dan in de vorige verslagweek (25 t/m. 30 Maart), toen de werkloosheid 28.4% be droeg. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 24.3 en 27%. Bij 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 April 1935 in totaal 395.953 (vorig jaar 344.919) werk zoekenden ingeschreven, waaronder 377 544 mannen Hiervan waren werkloos 368.659 personen, waaronder 364.712 man nen. Op 30 Maart 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aan tal organen 400 606, onder wie 382.683 werkloozen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is derhalve sedert 30 Maart j.l. verminderd met 4.653. het aantal werk loozen daaronder met 4.024. o HET OPONTHOUD VAN DE „IBIS." De „Ibis" en de „Havik" zijn tegelijker tijd te Batavia aangekomen De storing van den „Ibis" kon, mede door de hulp van een te Rangoon gevestigd ingenieur, door de bemanning zelve worden verhol pen. Men seinde daarop naar de „Havik", welke inmiddels was vertrokken om hulp te bieden, dat deze hulp niet meer noodlg was. Dit telegram kwam echter te laat. o

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9