LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 30 April 1935 ^fTCCNHL NICUW/ VISSCHERIJBERICHTEN. ELTJ\XTelef€66 SCHEEPSVERBINDINGEN. SPORT. BUITENLAND. bezoek aan het „half gemechaniseerd" sigarenbedrijf der firma wijtenburg. Restauratiewerkzaamheden na den brand. Dezer dagen namen wij een kijkje in de f,1.?^renIabrieken der firma A. H. J. Wijtenburg, Nieuwe-Rijn 89 90 alhier, die sinds ongeveer 100 jaar in onze stad ge vestigd zijn. Wij werden daartoe uitgenoo- digd en rondgeleid door de Directie, die ons ce op verschillende plaatsen als Nieuwe- Rijn, Uiterstegracht, Groenesteeg en Hee rengracht gelegen afdeelingen toonde. Ge luk men weet werd deze fabriek eenigen tijd geleden door brand geteisterd; de restauratiewerkzaamheden zijn nu zoo goed als beëindigd. Het is interessant in dit verband op de belangrijke functie te wijzen, die de siga- renlndustrie in onze stad inneemt: de ge dachten gaan te dien opzichte meestal hoofdzakelijk uit naar andere landsdeelen, als Eindhoven en omstreken. Kampen met omliggende plaatsen, de Geldersche vallei enz. En men beseft niet, dat ook in onze gemeente respectabele bedrijven zijn. waar toe de fa. Wijtenburg, die aan ongeveer 250 mannen en vrouwen werk verschaft, ongetwijfeld behoort. De wijze, waarop deze firma haar fabrieken na den brand weer inricht, getuigt van haar levens kracht. Merkwaardig is het de in dit z.g. ..half gemechaniseerde sigarenbedrijf" het ver loop der werkzaamheden van tabaks blad tot keurig verpakte en gebanderol- leerde sigaar te volgen. Vooral in dezen tijd, waarin, gelijk bekend, het probleem „terug naar het handwerk" brandend is. In ons blad heeft men reeds het „pro" en „contra" van het vraagstuk der eventeele „beperking der mechanisatie door maat regelen van regeeringswege" kunnen lezen: de heer Wijtenburg heeft ons zijn meening hieromtrent uitvoerig weerge geven. Nu er op het oogenblik in ons land wel geen enkele fabriek meer is, die uit sluitend geheel handmatig gefabriceerde sigaren maakt, mogen voorstanders der mechanisatiebeperking wel bedenken, al dus luidde de conclusie van den heer Wijtenburg. dat afschaffing of beperking der technische hulpmiddelen een breide len beteekent der ontwikkeling van het vernuft, ook voor andere bedrijven. De consequentie dezer gedachte zal z. i. niet alleen onberekenbare, doch ook onuit voerbare moeilijkheden geven. Wij willen over dit probleem, dat mo menteel zoo zeer de aandacht van de ïegeering heeft, niet verder uitwijden, doch liever haar conclusie afwachten. Tal rijke Kamerleden onderzoeken deze kwestie op het oogenblik grondig. In het kort geven wij hier nog een in druk van onzen rondgang door de fa brieken. Wij werden ontvangen in het kantoor aan den Nieuwe-Rijn, w.o, zich de reeds sinds 100 jaren gevestigde winkel bevindt en waarin de ouderwetsche groote tabaks potten aan den wand getuigen van de traditie der firma. Aan de Uiterstegracht ligt de gedeelte lijke opslagplaats en de provisorische in- vochtkamer voor het dekblad. Bij den brand ging de modern geoutilleerde in- vochtkamer verloren: deze is thans in her bouw. Aan de Heerengracht hoek Groene steeg is het fabrieksgebouw der algemeene voorbereiding met machinale kerverij. stripperij en drogerij van het binnengoed gevestigd. Deze geheel machinale bewer king wordt verzorgd door een moderne stookolie-installatie, waardoor een hygië nische behandeling wórdt verkregen. Ver menging van tabak met vloervuil. zooals dit, aldus onze zegslieden, bij een vroegere werkmethode mogelijk was, in thans vol komen uitgesloten. Wij konden constatee- ren, dat de stookolie-installatie zoodanig is geconstrueerd, dat uitsluitend de warme lucht naar de tabak trekt, terwijl stof en rookdamp door exhausters worden afge voerd. In de fabriek aan de Heerengracht be vindt zich de slgarenmakerij met in de eerste plaats de z.g. „bosiesmachines". met behulp waarvan het omblad om het bin nengoed gerold wordt. Het door de ma chine af te leveren „bosje" vroeger ge schiedde deze bewerking door vaklieden met de hand. terwijl bij invoering der mechanisatiebeperking deze machine wel allereerst zou moeten verdwijnen gaat dan in de sigarehvormen en onder de pers, waarna het z.g. „dek-oprollen" aan de beurt komt. waarvoor nog vele sigaren makers benoodigd zijn. Deze 1 everen iederen dag een bepaalde hoeveelheid af. Men verpakt dan de sigaren in kisten en vervoert deze naar de' sorteerderij, die aan de Uiterstegracht ligt. Het sorteeren ge schiedt op kleur en is een zeer precieus werk, daar men zulks doet in 36, 52 en zelfs 78 kleuren. De vele hiervoor benoo- digde krachten pakken de sigaren tevens in het z.g. „droogfust", waarna zij naar de droogkamer aan den Nieuwe-Rijn worden overgebracht, die od gelijkmatige tempera tuur verwarmd is, teneinde de sigaren voor oververhitting, waardoor zij aan smaak en aroma zouden kunnen inboeten, te be hoeden. De droogkistjes waarin zich de sigaren bevinden worden de eerste droogdagen in zware persen geplaatst, om den persvorm te behouden. Dan is uitein delijk de sigaar gereed om te worden ver pakt in de geëtiketteerde kistjes of blik verpakkingen, geliik men die in velerlei variatie aantreft. Zulks geschiedt in de z.g. pakkamer. Met belangstelling volgden wij dit be zienswaardige proces in het z.g. „half ge mechaniseerd bedrijf". Diverse bewerkin gen, die elders machinaal geschieden, wor den hier nog met de hand gedaan. De voordeelen van een zoodanigen gang van zaken heeft de heer Wiitenburg ons ge lijk gezegd uitvoerig geschetst, daarbij ook wiizend on de argumenten der voor standers van afschaffing der mechanisa tie. In hoeverre deze .tusschenweg" be houden kan blijven of voorkeur verdient, daaromtrent zij het oordeel aan de Regee ring overgelaten. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". Voorjaarsfeestavond. De buurlvereeniging „Eensgezindheid", heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal haar Voorjaarsfeestavond gehouden. Een aantrekkelijk programma had een groot aantal buurtbewoners naar de zaal gelokt, die dan ook zoo goed als geheel gevuld was met een eensgezinde schare en nie mand zal van dien gang naar de Bree- straat spijt hebben gehad. Het program ma zag er niet alleen aantrekkelijk uit, maar was het ook inderdaad. Het werd ingeleid met het gebruikelijk openings woord door voorzitter W. F v. d Broek, die een woord van welkom sprak, spe ciaal tot de verschillende genoodigden en tot de medewerkenden. Spr. deelde daar na mede, dat op 6 Augustus a.s. een tocht wordt gemaakt met een aantal groote touringcars naar Groenendaal via IJmui- den en op den terugweg nog een rondrit door Wassenaar Na dit openingswoord werd door een keurige en kleurige groep op het tooreel. door de geheele zaal on dersteund. het vaandellied gezongen. Voor de pauze trad tweemaal met groot succes op de heer C. Spaanderman, de eerste maal met een liedje en een praatje en daarna met een transformatieschets „de blijde inkomst, van den nieuwen burge meester", waarbij de clowneske uitbeel ding van verschillende dorpstypen de zaal daverend heeft doen lachen Veel bijval had ook het tableau „Droomland", dat door eigen krachten der Vereeniglng werd uitgevoerd en waaraan uitnemende zorg was besteed. De proloog werd goed ge zegd door den heer G Brussel, terwijl de muzikale begeleiding bij mej. Riet v. d. Broek en den heer Frans Simons in goede handen was. De pauze bracht een verlo ting en een uitgebreide tombola, terwijl na de pauze de tooneelclub „Entre Nous" optrad met een vlot gespeelde klucht in twee bedrijven „Henkie" waarom hartelijk is gelachen. Een gezellig bal onder leiding van den heer Anton de Groot besloot den zeer geslaagden avond. Het Jazzgezelschap „Tempo" verzorgde uitstekend de entre- acte muziek. Café, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: „Neuf". Breestraat 107, Leiden restaurant. Firma W. van Schie, Heerenweg 15, Noordwijk-Binnen. Bloembollenkweekers- bedrijf. Wijziging: N V. Nederlandsche fabriek van Vul materialen „Nedervul", Burg v. d. Valk Boumanweg 35 37, Leiderdorp. Uittr Dir.: I. Spetter, d.d. 1 April 1935. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren A. F. Deutman AerdenhoutiJ. van der Berg (Rijswijk) en M. H. W. K. Dijkstra (Den Haag). ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 1ste programma der wekelijksche Orgelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma. bevat ditmaal, Woensdag 1 Mei werken van: Bach i Dorische Toccata), Gullmant (weeklacht) Franck (Choral UI). Boel!- mann 'Suite Gothique), Coraal en melodie bewerkingen van Jan Zwart en den con certgever. De toegang i6 vrij. De heer H. J. Kater, candldaat aan de Rijksuniversiteit alhier is door het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen toegelaten tot de Evangeliebediening in de Herv. Kerk. Door den bouw van het Stadhuis is het Boordenhuis, evenals de andere Vischmarkt-zaken. genoodzaakt geweest de plaats, waar het zoovele jaren was ge vestigd, te verlaten. Door ruiling met de gemeente is de heer Klaassens eigenaar geworden van het perceel Breestraat 114 B. waar voordien de firma Sala was gevestigd. Onder leiding van den architect, den heer Jan Stigter, is de winkel in- en uit wendig geheel verbouwd, waardoor een meer fraai geheel werd verkregen. Zoowel de schitterende etalages als het prettige ruime interieur, hetwelk geheel in Engelschen stijl is opgetrokken, verdie nen aller aandacht. Rest ons nog te vermelden, dat de heer Klaassens, die zoo langzamerhand reeds eenige bekendheid heeft gekregen door zijn overhemden naar maat. deze afdee- ling nog weer belangrijk heeft uitgebreid men kan uit meer dan 100 dessins, waarvan de stoffen in de zaak aanwezig zijn, een keuze doen terwijl tevens een uitgebreide afdeeling gabardine regenjas sen aan de zaak is toegevoegd. Een keu rig paskamertje ontbreekt niet in het fraaie intérieur. Een ieder zal het wel met ons eens zijn, dat deze zaak een aanwinst voor de Bree straat beteekent. LJMUIDEN, 30 April 1935. Tarbot per KG. f. 0.80—0.58; Griet per kist van 50 KG. f.24—7.50; Tongen per KG. f. 0.820.59; Groote Schol per kist van 50 KG. f.20—17 50; Middelschol per kist van 50 KG. f. 21—19; Zetschol per kist van 50 KG. f.21—17.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 17—5.50; Bot per kist van 50 KG. f. 5; Schar per kist van 50 KG. f. 14—3.20; Tongschar per kist van 50 KG. f.3318.50; Vleeten per stuk f. 2.75 0.49; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f.93.10; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 21; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 19—17; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f.1611; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 13.504.90: Kabeljauw per kist van 125 KG. f.249; Gullen per kist van 50 KG. f. 126; Lengen per stuk f. 1.100.46; Heilbot per KG. f. 1.10—0.78; Wijting per kist van 50 KG. f. 7.504.90; Koolvisch per stuk f. 0.180.10; Makreel per kist van 50 KG. f. 4.50—4. Aangekomen 7 stoomtrawlers: IJM. 131 met f. 1084: IJM. 77 met f. 1665; IJM. 85 met f.1800; IJM. 44 met f.2045; IJM. 2 met f 3479, IJM. 94 met f. 1593; IJM. 97 met f. 863. En in 4 loggers: KW. 55 met f.255; KW. 47 met f.292; KW. 23 met f. 238; SCH. 98 met f. 449. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. Madeleine's misdaad, blijspel in 5 bedrijven van Georges Berr en Louis Verneuil. De abonnementsvoorstellingen van dit seizoen zijn gisteravond besloten met de opvoering van bovengenoemd blijspel, waarmee deze reeks voorstellingen geen al te glorieus einde heeft gevonden. Voor vijf bedrijven Is het gegeven van „Made leine's misdaad" toch wat te mager. Om vijf bedrijven te vullen Is aardig „ge trokken" en met „opvulsel" gewerkt! Vooral dit laatste heeft zelfs bedenkelijke schade toegebracht aan het geheel. Het blijspel is een farce op de Fransche rechtspraak over de gansche linie. Zoowel de recherche-inspecteur, de rechter van Instructie als de jury worden in het zon netje gezet! Een enkele maal flitst daarbij een geestige straal doch over 't algemeen is door het trekken de geestigheid te over dreven geworden en dus: van een flauwe smaak. Met recht gelde hier het bekende: te veel doodt! Neem b.v. het derde bedrijf, de vergadering der jury. Deze wordt door het te veel zelfs ridicuul De inhoud is in 't kort het volgende: Madeleine Verdler en haar vriendin, mr. Pauline Mauléon leven aan den rand van de armoe. Zelfs stelt de eerste voor er maar een eind aan te maken! Doch dan is de redding nabij: Madeleine wordt be schuldigd van moord en zij bekent deze door haar niet gepleegde misdaad in de hoop op vrijspraak en beroemdheid daar na. Volledig gaat deze vlieger op: de jury spreekt haar inderdaad vrij, daar zij han delde ter bescherming van haar eer en zij wordt een opeens bekende figuur, wie alles toevloeit. De vriendin, die haar ver- verdedigde, deelt in deze bekendheid! De ware moordenaar ziet dit met leede oogen aan en komt zijn aandeel opeischen Wat drommel, het is toch zijn misdaad en niet die van Madeleine? Juridisch heeft echter Madeleine recht en slechts om een „pers-herrie" te voorkomen, krijgt tenslotte de moordenaar zijn schadeloos stelling Dit alles wordt gekruid met bespotting der Fransche rechtspraak. Onder regie van Adr. v. d. Horst is uit nemend gespeeld. Annie v. d. Lugt Mêl eertVan Ees is voor Madeleine als ge knipt. Zij kan in deze rol iets geven van het „ganin-achtige", dat haar zoo bij uit stek ligt. Kostelijk was haar scène met den rechter van instructie, door Louis Gimberg keurig vertolkt met een prach tige dosis „domheidsmacht", Als griffier vervulde Hans van Ees daarbij goed zijn ondergeschikte rol. Uitnemend was ook Cor v. d. Lugt als de werkelijke moordenaar. Vooral in stil spel wist hij te boeien. De overigen pasten zich volkomen aan. Maar trots het goede.spel, kon de inner lijke leegheid van dit blijspel toch niet worden overspeeld. In de pauze heeft een bescheiden, doch hartelijke huldiging plaats gevonden. De ouvreuse der loges, mej. De Ridder, was onlangs 80 jaar geworden en het schouw burgbestuur meende dit heuglijk feit voor deze oude getrouwe met haar bijkans 50 dienstjaren niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Bij monde van den heer notaris Vijgh werd zij hartelijk toe gesproken op de plaats, waar zij zoo lang tot aller tevredenheid haar werkzaamhe den verricht. Onder het uiten van de beste wenschen voor deze nog zoo „jonge" werkkracht, werd haar een enveloppe met inhoud overhandigd, waarvoor de 80-jari- ge, die zoovelen heeft zien komen en gaan, zeer dankbaar was. RECLAME- 3601 De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Alchiba; Aldabi: Alwaki; Baloeran; Chr. Huygens; Costa Rica; Cottica; Crijnssen; Dempo; Johan de Witt; Johan van 01- denbarnevelt; Kota Baroe; Kota Tjandi; Oranje Nassau; Poelau Bras; Poelau Roebiah; Statendam; Volendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 ets. per woord. ATHLETIEK. NIEUW WERELDRECORD MARATHON. De Japansche marathonlooper Ikenake heeft het wereldrecord over den mara- thonafstanri (42.2 K.M.) met ruim 2 min. I verbeterd. Hij liep den afstand in 2 uur 26 min., terwijl het oude wereldrecord stond op 2 uur 28 min. 17.9 sec, ten name van den Fin Sueknuuttl, gevestigd op 6 Juli 1934. DE ALGEMEENE TOESTAND. De bouw der Dultschc duikbooten. Hoewel de Engelsche regeering bij het debat ln het Lagerhuis nog geen stappen heeft aangekondigd inzake den Duitschen vlootbouw men zie onder Engeland wordt toch een Engelsche protestnota verwacht. Volgens de „Daily Express" zou Hitler gisteren om uitstel van de Engelsch-Dult- sche vlootbesprekingen hebben verzocht, welke aan het eind van deze week zou den beginnen. Hitler acht de huidige at mosfeer n.l. te ongunstig en wenscht de opwinding te zien verdwijnen, welke ge wekt is door de aankondiging van den aanbouw van Duitsehe duikbooten en van de versterking der Duitsehe luchtmacht. Ook zou hij, voordat de besprekingen beginnen, de Duitsehe buttenlandsche po litiek willen vaststellen in een rede voor den Rijksdag, welke daartoe speciaal zal worden bijeengeroepen. De „Morning Post" zegt. dat alvorens een beslissing genomen wordt over de wenschelijkheid om een nota van protest aan Berlijn te sturen, overleg zal worden gepleegd met de andere regeeringen, voor al met Parijs en Rome. Het bezoek van den Franschen minister van Marine, Fiftri, aan Londen, hoewel gemotiveerd door persoonlijke redenen, zal bijzonder van pas komen. De „Daily Herald" verklaart, dat het program voor de Duitsehe herbewapening van de vloot ln een verder gevorderd sta dium verkeert, dat algemeen geloofd wordt. Zes duikbooten, aldus dit blad, zijn ge reed: de bemanning is opgeleid en de vaartuigen kunnen deelnemen aan de manoeuvres op de Noordzee. In bevoegde Amerlkaansche marine- kringen is men van meening, dat de bouw van Duitsehe duikbooten een uitbreiding van de Engelsche vloot zal meebrengen en gelooft men dat Engeland zich beroe pen zal op de bepaling in het verdrag van Londen, welke de onderteekenaars machtigt een uitbreiding der tonnemaat van hun vloot te eischen voor het geval, dat het evenwicht verstoord wordt door de uitbreiding der vloot van een der on derteekenaars. De Ver Staten vreezen, dat Japan van de gelegenheid gebruik zal maken om zich op dezelfde bepaling te beroepen, waar door de positie der Ver. Staten ingewik keld zou worden, waar de werven op hun volle capaciteit werken, terwijl een ge deelte der Japansche werven beschikbaar blijft. De Ver. Staten zouden de werven op voet van oorlog kunnen brengen, maar het departement van marine acht het be zwaarlijk een dergelijke politiek te aan vaarden, indien Japan de werkzaamheid der vlootwerven op het normale vredes- tempo houdt. zonden mededeeling erkent weliswaar dat de Lltthausche regeering zekere moellljï. heden uit den weg heeft geruimd, maat verklaart, dat de tegenwoordige situatie ln Memel onvereenigbaar ls met de voor waarden van het Memelstatuut, waarin als basis van een regecringssysteem het be- staan en regelmatig functionneeren van den Landdag en een het vertrouwen van den Landdag bezittend directorium be paald is. De Lithausche regeering is der- halve opgeroepen dezen toestand prompt ce beëindigen en het instellen van een zoodanig directorium ln een spoedig tï houden zitting van den Landdag veilig te stellen." Afgevaardigde Moorc vroeg, of de mi nister van Buitenlandsche Zaken met het oog op de onbevredigende houding van de Lithausche overheid het instellen zou wil- len voorstellen van een oppercommlssarls, die de onderteekenende mogendheden van den Volkenbond ter plaatse zou kunnen vertegenwoordigen. Simon antwoordde, dat ditt een zaak van den Volkenbond was De Labourvertegenwoordlger Wedgwood vroeg daarop, of het ln de nota genoemde directorium volgens Nazi-voorbeeld ol volgens internationaal voorbeeld zou wor den gekozen. De minister van buitenland sche zaken antwoordde: „Wedgwood li zeker op de hoogte met de bepalingen vat het Memelinstituut, waarin wordt be- paald, dat het directorium benoemd moet worden op zoodanige wijze, dat het het vertrouwen van den Landdag heeft," ENGELAND. Vragen en antwoorden in het Lagerhuis. In het Lagerhuis, dat gisteren zijn zit tingen na het Paasch-reces weer heeft hervat, verklaarde sir John Simon in ant woord op de vraag, of hem was medege deeld, dat de Duitsehe regeering bevel had gegeven tot den bouw van verscheidene onderzeeërs en de heropening van de mi litaire opleidlngschool voor duikbootper- soneel te Kiel, dat de Duitsehe regeering hem had doen weten, dat zij opdracht had gegeven tot den bouw van twaalf onder zeeërs van 250 ton. Deze aangelegenheid is, naar sir John verklaarde, op het oogenblik bij de regee ring in onderzoek. Betreffende de heropening van de op leidingsschool voor duikbootpersoneel te Kiel was geen officieele mededeeling ont vangen. In antwoord op de vraag, of hij onmid dellijk maatregelen zou nemen om deze nieuwe schending van het verdrag van Versailles onder de aandacht van den Vol kenbond te brengen en of hij nog voor nemens was vlootbesprekingen met Duitschland te voeren, zeide Simon: „Zoo als ik reeds gezegd heb en zooals de ernst van deze aangelegenheid het elscht, is deze kwestie op het oogenblik bij de re geering in onderzoek. Ik geloof niet, dat het wenschelijk is, dat het geachte lid verder er op blijft aandringen, dat ik van daag een ander antwoord geef." De afgevaardigde Thome, lid van de labour-oppositie, vroeg aan Simon, of hij nu niet geloofde, dat Hitier hem tijdens zijn besprekingen te Berlijn niet de heele waarheid heeft verteld. (Gelach). Een andere afgevaardigde vroeg, of het plan van de Duitsehe regeering, om op nieuw te beginnen met den bouw van on derzeeërs, niet een nieuw bewijs was, in dien een bewijs nog noodzakelijk was. dat de herbewapening van Duitschland voor namelijk tegen Groot-Brittannië was ge richt. Voorts werd aan Simon nog gevraagd, of hij, voordat het te laat was, zich niet in vefbinding zou stellen met de mogendhe den. vertegenwoordigd te Stresa en mis schien ook met sovjet-Rusland, om maat regelen te treffen, ten einde paal en perk te stellen aan deze „eenzijdige, gevaar lijke en aanhoudende schending van het verdrag van Versailles." Op geen dezer vragen gaf sir John eenig antwoord. In het verloop van de zitting kondigde de minister-president, Mac Donald aan dat Donderdag a.s. de debatten over de buitenlandsche aangelegenheden zouden worden geopend met een regeeringsver- klaring en dat het tweede, meer techni sche debat over de defensie later zou plaats vinden. In antwoord op een vraag van Churchill die vroeg om een bespoediging van het debat over de deiensie, omdat als het ware iedere dag telt", verklaarde MacDo- nald. dat de regeering geenszins wenschte het debat noodeloos te vertragen. Tenslotte heeft sir John Simon een ver klaring afgelegd over de nieuwe Engelsch- Fransch-Italiaansche nota aan Lithauen in de Memelkwestie. „Met de regeeringen van Frankrijk' er, Italië is te Stresa overeengekomen, dat door de drie mogendheden een algemeene mededeeling zou worden gericht aan de Lithausche regeering. Deze intusschen ver RUSLAND. 1 Mei oproep aan het leger. De minister van oorlog, Worosjilow, pu. bliceert ter gelegenheid van 1 Mei een oproep aan het roode leger, welke o.a. het volgende inhoudt: Sovjet-Rusland is het bolwerk der wereld-revolutie. De Sovjetregeering blijft haar vredeswerk voortzetten. Zij is echter besloten eiken aanval op haar gebied af te slaan en het roode leger zal haar daarbij actief steunen. Het roode leger beschikt over een prima bewapening en elke soldaat is bereid zijn leven voor de verdediging van het prole tarische vaderland te geven Worosjilow besluit aldus: Leve het rood! leger, de onwrikbare wachter van dt proletarische revolutie. o SPANJE. Werkverschaffing op groote schaal. De ministerraad heeft een crediet van 575 millloen peseta's beschikbaar gesteld voor de uitvoering van een grootscheepsci plan tot bestrijding der werkloosheid. B zullen in het kader van dit plan havenwerken, wegen, spoorwegen en irri-' gatlewerken worden aangelegd. Van het beschikbare bedrag is 80 procent bestemd voor arbeidsloon en 20 procent voor machinerieën en materiaal. TSJECHO-SLOWAKIJE. Weer een Duitscher ontvoerd. Twee Duitschers, die vermoedelijk agen ten van de Gestapo waren, hebben t! Zelesruda aan de Beiersche grens een Duit scher die naar Tsjecho-Slowakije was ge vlucht, ontvoerd. Dit feit heeft groote beroering gewekt. Het onderzoek heeft ondubbelzinnig aan het licht gebracht dat de ontvoering ge schied is op Tsjecho-Slowaaksch gebied, ongeveer 15 meter van de grens af. Het slachtoffer zou een kellner zijn. af komstig uit Muenchen. een oud-lid van de Reichsbanner. In elk land waar men nog aan vrijheid hecht, zal de cordate houding van Zwit serland worden toegejuicht, zegt de „Times" in een hoofdartikel, zinspelend ot de ontvoering van Jacob. Gewend om in eigen land de rechten van het individu en de politieke vrijheid onbarmhartig met voeten te vertreden, vervolgt de „Times", heeft de Duitsciu regeering er waarschijnlijk geen idee van, hoezeer deze strooptochten door Nazi-vrij buiters, waarvan ons vanuit Praag een nieuw voorbeeld bereikt, walging verwek ken bii de wereld-opinie. Terwijl zij die het goed met Duitschland meenen, druk uitoefenen opdat, dit land weer in de gemeenschap der volken wordt opgenomen, geven zulke gebeurtenissen kijk op een openbare gedragsstandaard, welke beschaafde landen niet kunnen dulden. Naar voorts verluidt, zijn twee vooraan staande S.S.-mannen naar Tsjecho-Slowa kije gevlucht, en ln Praag aangekomen. De een is de adjudant van Brueckner. de ander is Werther uit het Columbiahuis. o VEREENIGDE STATEN. Japansche onrust over vlootmanoeuvreJ, Gisteren zijn de zomer-manoeuvres der Amerikaanscht vloot ln den Stillen Oceaan begonnen. De manoeuvres zullen verscheidene maanden duren en zich uitstrekken over een gebied van duizend vierkante mijl. Ongeveer 160 oorlogsschepen van a"e klassen en bijna 500 vliegtuigen hebben de marinehaven van de Amerikaanscne Westkust verlaten. Op 3 Mei zullen zij zich hebben vergeld ln twee vijandelijke vloten, die dan ln den driehoek tussohen Haiwaï, Midway Island en de Aleoeten oefeningen zullen houden, welker karakter zorgvuldig wordt geheim gehouden. Zelfs niet. de namen van de eenheden, welke tegenover elkaar zullen staan, zijn bekend gemaakt. De correspondenten, die de manoeuvres medemaken hebben plechtig moeten be loven hun berichten aan een censor voor te leggen. i Het Japansche blad „Tokio Nitsji NitsjT schrijft, dat deze manoeuvres volgens de meening van Japansche marinekringe11 gericht zijn tegen de Caroline en Ma- rianne-eilanden-groep en de functie ver vullen van generale repetitie voor het oversteken van den Oceaan in geval van een aanval tegen Japan. Indien de Amerikaansche marine-auto riteiten bij de Aleoetische eilanden steun punten inrichten voor onderzeebooten en luchtstrijdkrachten, aldus vervolgde het blad, en zoowel defensieve als offensief® manoeuvres houden, dan houden zij blijs" baar rekening met een oorlog tegen Japan 2-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2