Nederland op de Wereldtentoonstelling te Brussel ASPIRIN 76«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 April 1935 Vierde Blad No. 23037 KERK- EN SCH00LNIEUWS. vLN/T IN LETUREN SPREEKCEL. Opening van ons paviljoen door minister Steenberghe. (Van een bijzonderen medewerker). Hedenmiddag te ruim drie uur is op de iereldtentoonstelling te Brussel het Ne- trlandsche Paviljoen onder groote he istelling, vooral van Nederlandsche en elglsche zijde, door den minister van (onomische zaken, Z.Exc. mr. M, P. L. inberghe, officieel geopend. Sedert het Nederlandsche Paviljoen Za- iagmlddag, tegelijk met de tentoon- llllng zelf. voor het publiek toeganke- werd gesteld, mocht het zich dadelijk een groote belangstelling verheugen. K was het eerst van alle buttenlandsehe alnemingen gereed, ondanks het feit, il het niet het eersje bultenlandsche lïlljoen is, dat officieel geopend wordt. t Denen hebben n.l. reeds gisterochtend offlcleele openingsplechtigheid gehad, verricht werd door den Deenschen iconprins Frederlk. Ook het ruime, fris- the Deensche paviljoen mocht zich da- (Ujk In een druk bezoek verheugen; Mals het Zweedsche, dat gistermiddag tgen twee uur werd opengesteld, doch is morgen officieel geopend zal worden. En zoo moest het publiek, dat er al van p de hoogte is, dat het Nederlandsche Miljoen te bezichtigen is. vandaag te- loigesteld worden. De deuren openden rh alleen voor degenen, die In het bezit uren van de officieele ultnoodlgings- lart. Voor vandaag had de groote midden- sil een wijziging ondergaan. Rondom kn (raaien vijver, die omgeven is door mi bloembed van bloeiende fuchsia's en uarin de fraaie goudvisschen en andere iervlsschen zwemmen, die een geschenk i]n van de Nederlandsche Heidemaat- thapplj. stonden ongeveer 500 stoelen uchaard voor de vele genoodlgden. Op k verhooging van de volgende zaal, waar- de Koloniale afdeeling en de stands kt P.T.T. en van de K.L.M zijn onderge wicht, lagen eenige tapijten en stond i tafel voor de sprekers, die tijdens de Wichtigheid het woord voerden. I De officieele personen en hoogwaardlg- pldsbekleeders werden ontvangen in de laaie koepelzaal naar den ingang, die be- |remd ls voor de expositie van kunstnij- isrheldsproducten. Als gastheeren fun- Iptrden hier de Nederlandsche commis- Ihrfs-generaal, Z.Exc. oud-minister mr. T. J. Verschuur, en de adjunct-com- arls-generaal mr. H. van Romburgh, lul-generaal der Nederlanden te Brus- len handels-attaché bij de Nederland legatie alhier, Wij zagen hier, be- ilre minister Steenberghe, die met me- iro Steenberghe aanwezig was, den pfdcrlandschen gezant te Brussel, jhr. Tjarda van Starkenburgh Stachouwer en fchtgenoote, den gezant van België te |D;n Haag Z.Exc Ch. Maskens, den Bel- Jgirchen Minister van Blnnenlandsche Za- |l<n van Isacker, den Belgischen Minister tin Defensie Devèze, den Minister van Koloniën Rubbens, den Minister van On- jderwijs Bovesse, den Minister van Land- »uw De Schrijver, de Ministers v. Staat lllymans en Francqui, de secretarlssen- pneraal van de meeste Belgische Depar tementen, den burgemeester van Brussel, Bdolphe Max, de Brusselsche wethouders Tan de Meulebroek, Huisman van der Best en Verbrueghe de Nayer, en voorts Ihijna het voltallige tentoonstelllngsbe- pur, o.a. den commissaris-generaal |G:aaf A. van der Burch, den waarnemen- len commissaris-generaal Caspers, en den cccctcjr-generaal van het Uitvoerend Tomltë Fonck; voorts waren aanwezig l'lle commissarissen-generaal der deelne mende landen, en vele leden van de uit gerende comité's van verschillende dezer Panden. Uit Nederland waren o.a, aanwezig de Ife-gen. van den Arbeid, dr. ir. A. H. W. Hacke. mr. J. F. van Royen, algemeen se- cretaris der P.T.T.; de heer T. van Maa- |hen. adj.-dir. der Ned. Spoorwegen, de lieer C. A van Woelderen, burgemeester Iton Vlissingen, de heer Ch. I. J M. Wel- l'er. voorzitter van den Ondernemersraad Iran Ned-Indlë, G. J. W Putman Cramer, Jvoorz. van den Ondernemersraad van Su- Itlname. mr. G. M. Greup, secr. van de I Kamer van Koophandel en Fabrieken te IAmsterdam, Ir. W. H. van Leeuwen, voor later van het Ned. 'Verbond van Werkge- Itors. dr. H. Molhuijzen, secr. van het Ko- I nlnklljk Ned. Landbouw-Comlté, mr. A. |C. A. Ridder van Rappard, voorzitter van Ito Nederlandsche Landbouw Handelska- laer. Baron Crayenhof, voorzitter, en de I neer W. p. F, van Deventer, directeur Iton de Ned. Ver. voor VreemdelingenVer- I werd (A.N.V.V.), Baron Wlttert v. Hoog- I hnd, alg. secr. van de Ver. van Raden I ton Arbeid, prof. Le Cosqulno de Bussy, I directeur van de afd. Handelsmuseum van I het Koloniaal Instituut, en ir. W. L. Uter- I tooien, eveneens van het Kol. Instituut, 1 to. A. F. Philips, de heer A. Plesman, dir. tor K.L.M., prof. dr. ir. H. C. J. H. Gells- s«n, dir. der N V. Provinciale Llmburgsche Electriciteits Maatschappij, en vele an- De tonen van een carillon in den slan- ton toren van het Nederlandsche Pavll- I loen kondigden te ruim drie uur het be sta van de openingsplechtigheid aan. Op torzoek van mr. Verschuur begaven de ccre-gasten, toen de overige genoodlgden nun plaatsen hadden ingenomen, zich Jtahf hun gereserveerde plaatsen ln de torddenzaal. Toen zij binnentraden zette °e muziek de Brabangonne in en verhie- tou de aanwezigen zich van hun zetels. Brabangonne werd onmiddellijk ge- ™'gd door het Wilhelmus, dat eveneens Behoord'6 aanwezigen staande werd aan- ,®le'na nam de commissaris-generaal ™to Nederlandsche deelneming, mr. dr. \erschuur, het woord om de aanwe- "n to verwelkomen. Dr. Verschuur spreekt. strekt ons tot groote voldoening, hoodiirt dat 200 tal van aanzienlijke ge- mgden aan onzen oproep wel hebben willen gevolg geven en ik hun hier op een klein stuk tegelijk Belgischen en Neder- landschen grond, het welkom mag toe roepen. Ons Nederlandsch hart doet het goed, dat deze plechtigheid kon samenvallen met een natlonalen feestdag, den ver- Jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Onder de gasten, wier tegenwoordig heid wel allermeest luister bijzet aan dit feestelijk gebeuren, reken ik allereerst de ministers, die de Belgische regeering ver tegenwoordigen. Onzerzijds heeft ons land als goede buur niet willen ontbreken bij den vreed- zamen wedstrijd der volken, door België belegd. Zonder twijfel zal het Nederland sche volk met groote voldoening kennis nemen van de belangstelling, welke zoo veel leden der Belg. regeering wel hebben willen toonen door bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Spreker brengt hun dank voor die Interesse. Bijzonder verhoogd aldus ging dr. Verschuur verder wordt de beteekenis dezer opening van het Nederlandsche Pa viljoen op de Algemeene Wereldtentoon stelling te Brussel, door het feit, dat u Excellentie, minister van economische za ken, wel hebt kunnen besluiten deze plechtigheid ln persoon te komen verrich ten. Wij weten, welke uw zorgen zijn en hoe schaarsch betrekkelijk uw tijd; reden te meer u voor uw daad van belangstel ling dank te zeggen. Als merkwaardigheid heeft ons bij de inrichting van onze tentoonstelling ge troffen, dat de vertegenwoordiging der indivldueelc ondernemingen meer dan an ders naar den achtergrond is getreden. Gevolg van de crisis van de uitputting dier reservekrachten, van een zekere scepsis? Of spreekt hier ook het voort schrijden van het corporatief handelen ln het economisch leven een rol? Alleen bij de industrieele afdeellngen neemt het corporatieve optreden veel minder plaats In, ofschoon In ons Nederlandsche economische leven in verschillende takken reeds collectief gehandeld wordt. Ofschoon het tenslotte aan het publiek toekomt de waarde van de verschillende kunstwerken vast te stellen, geloof Ik niet temin te mogen vaststellen, dat uit een oogpunt van kunst ons paviljoen, gebouwd door Ir. Roosenburg. één onzer bekendste architecten, en gesierd door muurschilde ringen van onze kunstenaars Rosse. Eyck en Nicolas, algemeen waardeering zal vin den. Het gebouw naast het Nederlandsch paviljoen werd gebouwd door den vaardi gen hand van architect Denijs. Het zal een goed beeld verschaffen van het uiterlijk aanzien van een moderne Nederlandsche boerderij. Dat allen, die hebben samengewerkt aan het tot stand brengen van onze tentoon stelling bij dezen de uitdrukking aanvaar den van onzen diep gevoelden dank. Wij hebben bij voortduring voor oogen gehouden, dat wij zijn uitgezonden door een land met een groot verleden, een hoo- gen trap van geestelijke ontwikkeling en een verantwoordelijke roeping voor de toe komst van ons wereldrijk. BIJ den aanblik van onze groote openbare werken, van onze radio- en vliegverbindin- ge, van enkele schetsen over ons Rijk ver over zee, bij den aanblik van de technische volmaking van onzen landbouw en van onze industrie moge het bij deze feestelijke opening blijken, dat wij in ons streven Nederland in het kader van deze welge slaagde omvangrijke wereldtentoonstelling in zijn beteekenis te doen kennen, eenlger j mate zijn geslaagd. onze voornaamste zeehavens en op aanleg en bewerktuiging van havens. Van ver schillende takken van de Nederlandsche nijverheid worden de voornaamste centra aangeduid .Speciale inzendingen vragen de aandacht voor de kolenmijnen, de zoutin- dustrie en de hoogovens. Overigens is men bij de beantwoording van de vraag, welke takken van nijverheid meer in het bijzon der vertegenwoordigd dienden te zijn, uit gegaan van het standpunt, dat de beperkte ruimte slechts toeliet enkele industrieën, waarin ons land een vooraanstaande plaats inneemt, of welke een bijzonder export belang vertegenwoordigen, naar voren te brengen, zooals b.v. de scheeps- en machi nebouw. Geschilderde voorstellingen uit het agra rische leven, welke in het Nederlandsche paviljoen zijn aangebracht, zullen, naar ik hoop, belangstelling opwekken of verster ken voor de voortbrengselen van onzen land-, tuin- en boschbouw en voor onze zuivelproducten. Daarnaast vraagt ook de zoetwatervisscherij de aandacht van den bezoeker. Zij, die nader met verschillende produc ten van agrarisch Nederland kennis wil len maken .zullen daartoe gelegenheid vin den in een afzonderlijk paviljoen, ontwor pen als modelboerderij, waar verschillende producten in natura zullen worden ten toongesteld en waar ook gelegenheid zal zijn deze te proeven. Als onderdeel van de afdeeling Land bouw ls ook de tuinaanleg te beschouwen, die geheel met de producten van onze kweekerijen is tot stand gebracht. Overzeesch Nederland in Oost en West vraagt de aandacht voor zijn cultures en producten. Speciale vermelding verdienen voorts de voorstellingen van de draadlooze en van de luchtverbinding met Neder- landsch-Indië. Er zal gelegenheid bestaan om van het Nederlandsch paviljoen uit draadloos met Indlë te telefoneeren. Ver grootingen van foto's door Zijne Majesteit den Koning der Belgen in Nederlandsch- Indië genomen, zullen de koloniale inzen ding opluisteren. Uit deze opsomming, die uiteraard niet volledig kon zijn, zal U zijn gebleken, dat de Nederlandsche inzending een uitgespro ken economisch karakter heeft. Dit wil in- tusschen geenszins zeggen, dat het cultu- reele element verwaarloosd ls. Zulks moge blijken uit het paviljoen zelf, dat door zijn vormgeving, wandschilderingen en ge brandschilderde ramen op artistiek kunnen moge wijzen. In het bijzonder kan men zich in de eerezaal met de beeltenissen van de acht Nederlandsche winnaars van den Nobel prijs en de keurverzameling van voort brengselen van kunstnijverheid een oogen- blik in een andere sfeer dan die van het materieele verplaatsen. Op deze wijze heeft de Commissie onder voorzitterschap van den Commissaris- Generaal Mr. T J. Verschuur gemeend, de Nederlandsche inzending ter Brusselsche Wereldtentoonstelling te moeten verzorgen. Zij heeft daarmede geheel gehandeld in den geest van de Regeering en ik moge bij deze gelegenheid U, Mijnheer de Commis saris-Generaal voor Nederland, en Uw medewerkers daarvoor mijn dank betuigen. De Regeering hoopt, dat de Nederlandsche deelneming zoowel de cnltureele als de economische betrekkingen tusschen de beide buurstaten zal bevorderen. Indien dit mocht worden bereikt, zullen zoowel ideëele als materieele belangen worden gediend. Ideëele ln dien zin. dat de onderlinge ver- j standhouding niet anders dan baat kan vinden bij vermeerdering van wederkee- rige kennis van land en volk. Materieele, omdat de tentoonstelling ertoe kan bijdra gen de uitwisseling van producten te be vorderen ten bate van belangrijke takken van bedrijf, ten bate ook van de volkswel vaart in het algemeen aan beide zijden van de grens. Met den wensch, dat de Wereldtentoon stelling Brussel 1935 ln deze belde opzich ten vruchtdragend moge zijn, verklaar ik het Nederlandsche paviljoen geopend. RECLAME. Openingsrede van minister Steenberghe. Vervolgens hield minister Steenberghe de openingsrede. Spreker wees op het merkwaardige feit dat het mogelijk was, slechts luttele jaren na de groote tentoon stellingen van Antwerpen en Luik, welke ln 1930 plaats hadden, opnieuw in België, en thans in de hoofdstad des Rijks, een wereldtentoonstelling te houden. Ik meen, aldus spr. dat België in dit op zicht een uitzonderlijke positie inneemt; mij ls althans geen land ter wereld bekend dat er zich op kan beroemen binnen een zestal jaren drie grootsch opgezette Wereldtentoonstellingen te hebben aange durfd en tot stand gebracht. Deze prestatie is te merkwaardiger om de tijdsomstandigheden, waaronder zij plaats heeft. In tijden van hoogconjunc tuur ls het, naar lk aanneem, niet bijzon der moeilijk, belangstelling te wekken voor ondernemingen van dezen aard; de noo- dige geldmiddelen om deze belangstelling om te zetten ln daadwerkelijke medewer king laten zich dan gewoonlijk gereedelijk vinden. Welk een geheel ander aspect echter verkrijgt zulk een onderneming in tijden als die, welke wij thans beleven! Nu bijna dagelijks voor onzen geest vraagstuk ken rijzen van uitermate groote beteeke nis, vraagstukken van dikwerf zoo vér strekkende gevolgen, dat wij daaraan niet zonder ernstige bekommernis kunnen den ken, nu is het niet te verwonderen, dat de tentoonstellingsgedachte niet aanstonds overal weerklank heeft kunnen vinden en overheid en bedrijfsleven niet onmiddellijk voor het plan gewonnen konden worden. Intusschen; ook in deze tijden ls opti misme noodlg. Dat optimisme hebben de genen bezeten, die het initiatief tot deze tentoonstelling hebben genomen en dat hun optimisme aanstekelijk heeft gewerkt, daarvan levert deze Wereldtentoonstelling, waaraan zoovele naties deel nemen, wel de meest sprekende bewijzen. Spreker huldigde het Belgische initiatief tot deze expositie en zeide dat de Ned. regeering verheugd is door haar deelne ming daaraan uiting te kunnen geven aan de gevoelens van vriendschap voor het naburige Volk. In het kort schetste spr. wat het Neder landsche paviljoen beoogt te laten zien. Wat het verkeerswezen betreft, aldus de minister, moge ik wijzen op wegen- en bruggenbouw, op waterstaatswerken, op Het woord was hierna aan den Burge meester van Brussel, den heer Adolphe Max, die zijn vreugde te kennen gaf over de wijze, waarop Nederland aan deze ten toonstelling had meegewerkt en wees op de resultaten van de vriendschappelijke samenwerking tusschen de buurlanden Nederland en België. Aan het slot van de openingsplechtig heid noodigde de commissaris-generaal de aanwezigen uit tot een rondgang door het Paviljoen en de daarnaast gelegen Wierin- germeer-boerderij; onderwijl hoorde men opnieuw het lulden van het carillon in den toren, maar slechts de ingewijden wisten waar de klepel hing, terwijl niet ingewij den daar vergeefs naar zochten. Zij kon den niet weten, dat het de verborgen luidsprekers in de toren waren, die de op platen opgenomen carillonspelen van onze Hollandsche torens over het Brusselsche tentoonstellingsterrein deden galmen. Terwijl ln het tentoonstellingspaviljoen ververschingen werden rondgediend, na men de aanwezigen het geëxposeerde in oogenschouw. RECLAME. 8604 WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. De kleine dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hem er al jaren vrij van. „Terwijl ik hard moet werken voor mijn bestaan, moest ik enkele jaren geleden verscheidene weken het bed houden, van pijn niet wetende waarheen lk mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kru- schen Salts aan. Ik kocht een flacon van f. 1.60 en volgens de gebruiksaanwijzing nam ik, zonder éénmaal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende heb ik in een goed jaar 4 i 5 flacons Kruschen Salts gebruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct te zeggen, lk ben er van af, durfde ik nog niet goed. Maar daar ik er nu al enkele Jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten U mijn oprechte dank te brengen voor mijn herstel." A. v. L. den H. Kruschen Salts spoort nieren en inge wanden aan tot geregelde werking, zoodat schadelijke afvalstoffen, die de rheuma tische pijnen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dagelijksche dosis" zal U in wendig zuiver houden. En ln een „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatlek. Kruschen Salts ls uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flacon, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. 3597 GEMENGD KOOR „SURSUM CORDA". „Christus" van Franz Liszt. Op Donderdag, 9 Mei, voert gelijk ge meld Sursum Corda het oratorium „Christus" van Liszt uit. „Christus" van Liszt? „Nooit van gehoord", zullen velen zeggen, als zij niet in de muziek geschiedenis hebben gelezen, dat Liszt een oratorium van dien naam heeft geschre ven. Want het werk is in Duitschland weinig en in ons land nimmer uitgevoerd, ofschoon het reeds ruim 70 jaar oud ls. En wat men niet kent, wat men niet eert! Het werk heeft blijkbaar den tijd van ontstaan niet meegehad. Men voelde in de dagen van Liszt het toepassen van oer oude melodieën in Middeleeuwsche tona liteit als iets archaisch, vooral in Duitschland en Nederland. Sinds de wereld den doop der Fransche muziek heeft ondergaan, die in Debussy en die na hem kwamen met toepassing van moderne middelen nog zoo sterk op de traditie van het Gregoriaansch, ls dat anders geworden. Daarom verheugt het ons zeer, dat Anton van der Horst, die er speciaal werk van maakt, oude vergeten schoonheden uit de muziekliteratuur aan het licht te brengen, zijn oog heeft laten vallen op dit origlneele en zeer mooie oratorium, dat hij om zoo te zeggen dit werk heeft her ontdekt en Leiden voor Nederland de pri meur van een allereerste uitvoering krijgt. En voor „Sursum Corda" is het een evenement! Liszt heeft in het bijzonder zijn aan dacht gewijd aan een groote verscheiden heid van koorsatzen, zoo verschelden als wij anders ln een dergelijk werk niet ple gen te ontmoeten. Onder deze zijn oude, zeer oude. tot dusverre vergetene en tegelijkertijd zeer vele die tot de melodlek j der 19de eeuw behooren. Zelden of nooit 1 gebruikte naast meer algemeene, eenvou dige. primitieve, die op de grens van spreken en zingen staan en zeer gecom pliceerde. Soms wordt in de koren van „Christus" stamelend gedeclameerd, dan weer zijn ze streng thematisch en fuga- tlsch geschreven. Terwijl ter eene zijde aan de Instrumentatie de grootste zorg is besteed, en er prachtige, illustratieve tus- schenspelen in voorkomen, zijn ter andere zijde vele koren a capella geschreven. Allerlei schijnbare tegenstrijdigheden doen zich voor. Doch de kunst berust op tegen stellingen, die zich verbinden tot hoogere eenheid. Men kan dus van de uitvoering van dit werk hooge verwachtingen koesteren. Sursum Corda heeft, onder leiding van Van der Horst aan de prachtige koren, waarvan wij noemen dat op de Geboorte van Christus, het Stabat Mater speciosa, de Zaligsprekingen, het Benecdictus, het Stabat Mater dolorosa, en de Paasch- hymne, zeer zeel zorg besteed Het wordt bijgestaan door de vocaalsolisten Ankie van WlckcvoortCrommelln, Tine de Lorme, Kees Smulders en Max Kloos. Hennle Schouten verzorgt de orgelpartij, terwijl het instrumentale deel van de compositie verder aan het Utrechtsch Sted. Orkest is toevertrouwd. Na alle moeite die er aan wordt be steed, mag men dan ook een voortreffe lijke uitvoering verwachten, die naar wij hopen, door een zeer talrijk publiek op prijs zal worden gesteld. Elke vrouw kent ze, elke vrouw weet echter i e(i*i het product van vertrouwen. W. A te L. verzoekt er op te wijzen dat bij sommige afstandsmarschen zoo weinig rekening wordt gehouden met het ver keer. Heele groepen gaan somtijds over het rijwielpad. Hij dringt er op aan dat met de verkeersveiligheid rekening zal worden gehouden. PREDTKRF.TTRTEN VOOR WOENSDAG 1 MEI. LEIDEN. Geref Gemeente (Nieuwe Rijn)Woens dag n.m. halfacht ds H. Ligtenberg. van Llsse. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 7.15 uur, de heer Vijverberg, van Rhenen. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gem. (Remisestraat): Nam. half acht, de heer A. van Stuyvenberg, van Rotterdam. o NED HERV. KERK. Aangenomen: Naar Selllngen J. de Klerk te Lellens. REM. BROEDERSCHAP. Beroepen: Te Boskoop G. J. Hoenderdael prop. te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Grand-Rapids W. C. La- main te Rotterdam-Zuid. BAPTISTEN GEM. Bedankt: Voor Emmer-Erf scheidenveen (2e maal) J. B. de Neef te Vrieschelo. DE HUIDIGE STAAT DER FINANCIËN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Zooals bekend is kon er voor de eerste helft van het tweede kwartaal slechts f. 28.000 van de voor die periode noodige f 68 000 naar Indlë worden gezonden. Met groote moeite ls er ln de verstreken maand f. 40.000 bijeengespaard, het bedrag, dat er nog ontbrak om in de behoeften tot 15 Mei te voorzien. Deze f. 40.000 worden nu naar Indië overgemaakt. Maar feitelijk moest ook het voor de tweede helft van het loopende kwartaal, dus van 15 Mei tot 30 Juni, noodige bedrag de eerstvolgende dagen aanwezig zijn, afgezien nog van de betalingen, die in Holland gedaan moeten worden aan het eind van de maand zoo als aan salarissen, pensioenen, verlofstrac- tementen enz. Totaal is er voor dit alles, dus voor Indle en Holland ln de eerstvolgende twee weken f 50 000 noodig. waarbij opnieuw alleen het strikt noodzakelijke berekend is. Wij maken opnieuw dezen toestand be kend. Het genoemde bedrag van f. 50.000 is, wanneer allen meehelpen, zeker binnen den genoemden tijd bijeen te brengen. Ds. H. H. BARGER. TOURNEE VAN OLLY FOLGE FONDEN. Succes in Engeland. Onze landgenoote Olly Folge Fonden, leerares aan het Leidsch Muzlek-Lyceum, heeft met veel succes eenige viool-recitals in Engeland gegeven. De ,31rmingham Post" noemt haar een artiste van beteekenis met een krachtige breede stijl en met de zekerheid van een volmaakt kunstenares. De ..Birmingham Mail" prijst het op merkelijke programma, de ongewone vaar digheid, de veelzijdigheid van expressie en spreekt de verwachting uit, dat men in de toekomst nog heel veel van haar zal hooren. „Daily Telegraph" noemt haar spel een ononderbroken genot, niet alleen door de verfijnde techniek, maar ook door het waarachtige sympathieke gevoel. Volgens de „Weekly Post" lijdt het geen twijfel dat Olly Folge Folden zich een hooge positie onder de violisten zal weten te veroveren. Het blad roemt haar prach- tigen warmen en op alle snaren sonoren toon. Ds H H Barger te Utrecht, em. predi kant'van de Ned. Herv. Gem aldaai, viert morgen zijn 80sten verjaardag. Henricus Hermanus Barger is 1 Mei 1855 te Vreeland geboren. Zijn vader, die eveneens predikant te Utrecht geweest is, wijlen ds. G. Barger, verwierf bekendheid als mede-oprichter der Confessioneele Ver- eeniging. Ds. Barger ontving zijn opleiding aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1879 candidaat om 29 Febr. 1880 door zijn broer, dr. F. Barger van Amster dam, te Kerkwerve in het predikambt te worden bevestigd. In 1884 vertrok ds. Bar ger naar Leusden om vandaar in 1887 naar Vlaardingen te gaan, welke standplaats hij ln 1893 met Bloemendaal verwisselde. In 1893 kwam ds. Barger naar Utrecht, waar hij 2 Oct. van dat jaar zijn Intrede preekte met Hand. 18 vrs 10b. In de ge meente van Utrecht, die de 80-jange 33 jaar heeft mogen dienen, was inzonder heid de wijk Tolsteeg—Vaartscherijn, zijn arbeidsveld. Hier stichtte hij het wijkge- bouw „Maranatha", de z.g. Vaartkerk en een Chr. bewaarschool. Zijn wijkgebouw werd later door een nieuw vervangen aan de Balijelaan. Ook aan de stichting van de Biltsche kapel te Bilthoven nam ds. Bar ger een krachtig aandeel. Buiten zijn wijk richtte hij de Jan van Nassauschool op, een Herv. kweekschool voor onderwijzeres sen, waarvan hij tot op hoogen leeftijd, voorzitter was. In 1907 werd ds. Barger voorzitter van de Diaconesseninrichtlng. Onder zijn presidium legde H. M. de Ko- nigin den eersten steen voor het nieuwe diaconessenhuls, dat een paar jaar geleden door wijlen H. M. de Koningin-Moeder werd geopend. Dit gebouw heeft IV2 mil- lioen gekost en aan de totstandkoming heeft ds. Barger een niet gering aandeel gehad. Voorts was ds. Barger president van het classicaal bestuur van Utrecht en van de 8 Herv. scholen in zijn woonpiaats. Van de hand van ds. Barger verscheen o.m. een bewerking van O. Thelemann's Handreichung zum Heidelberger Kate- chismus, dien hij nog al wijzigde; een werk van meer liturglschen aard, n.l. „Ons Kerkboek", dat twee drukken be leefde, en een historische studie over dr. Jan Scharp, onder den titel: „Een predi kant ln den patriottentijd", alsmede tal van bijdragen in verschillende periodieken Blijkens een van de hand van ds. Barger verschenen opstel in Bronsveld's „Stem men voor Waarheid eh Vrede" behoort ds. Barger tot de ethische richting, maar hij heeft bezwaar tegen het gebruik van dien naam, omdat de inhoud daarvan zoo moei lijk is te definieeren. Naar zijn eigen ge tuigenis heeft vooral prof. Valeton hem het ethische beginsel leeren verstaan. Ook ds. Barger is een zeer beginselvast man, maar zijn beminnelijke persoonlijkheid wist den strijd altijd te temperen en hoog te houden. Zijn prediking muntte, naar Bronsveld's getuigenis, uit door degelijk heid. Zij speelde o.m. de vioolsonate van Henk Badings'. waarvoor de violiste een onge wone belangstelling wist te wekken. Het wordt een werk met karakter en originaliteit genoemd, dat ondanks het moderne idioom een zeer gunstigen indruk op de toehoorders maakte. NIEUWE UITGAVEN. tK gelegenheid van de Nationale Reclas- seeringsdag welke gehouden zal worden op 18 Me: a.s. en uitgaat van het Centraal bureau der vereeniging van reclasseeiings- instellingen, is een suggestieve affiche ge- teekend door den heer Jos. Rovers.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13