Het bezuinigingsplan ingediend. 76sle Jaargang MAANDAG 29 APRIL 1935 No. 23036 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De regeering wil f. 77 millioen bezuinigen. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. LEZEDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: ■30 ctsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau NoordeindspleinTelefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. MM DE BEZUINIGINGSMAATREGELEN DER REGEERING. De gevolgen voor de Sleutelstad. Volgens het nieuwe bezuinigingsproject der regeering zijn de consequenties voor de stad onzer inwoning de navolgende: Opheffing van den Leidschen Armen raad: opheffing van een der theologische leerstoelen (of het Hebreeuwschvan den leerstoel in de Fransche taal en letter kunde en van een der leerstoelen of het lectoraat in de sterrekunde f. 25.500. De regeering acht het wenschelijk, analoog aan de tandartsopleiding te Utrecht, die opleiding tot apotheker op één plaats (Lelden i te concentreeren. Hierdoor kan een belangrijke besparing worden verkregen. Ook Amsterdam in deze concentratie te betrekken, wordt noodig geoordeeld. Intrekking bijdrage Kweekschool voor bewaarschoolonderwijzeressen f. 500.—. Intrekking subsidie Ned. Historisch Natuurwet. Museum f. 250. HET 25ste NED. NATUUR- EN l GENEESKUNDIG CONGRES. Verbeterd bericht. Ter gelegenheid van het 25e Congres, dat de vereeniging „Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres" op 23. 21 en 25 April hier ter stede heeft ge houden, is besloten een som van ten hoog ste 1000 gulden ter beschikking te stellen van een jong geleerde voor het onder nemen van een wetenschappelijk onder zoek. Om voor het ontvangen van dit be drag in aanmerking te komen, moet men een der volgende examens hebben afge legd: het doctoraal examen in de faculteit der wis- en natuurkunde, der geneeskunde of der veeartsenijkunde; het doctoraal examen in de natuurkun dige aardrijkskunde; het ingenieursexamen aan de Techni sche Hoogeschool te Delft of de Land- bouwhoogeschool te Wageningen; het arts-examen of het veearts-examen. De toelage wordt niét verleend voor het bewerken van een proefschrift. Aanvragen worden vóór 1 Juni inge wacht bij den len algemeenen secretaris. Dr. D. Coelingh, Regentesselaan 2 te Bussum. NED. TREKKERS BOND, AFD. LEIDEN. Propaganda-avond. De Jeugdherbergen-beweging ls de laat ste 6 jaren bijzonder sterk gegroeid, zoo wel wat het aantal Jeugdherbergen zelve betreft (thans 70 stuksi als wat het aan tal leden aangaat (thans 30.000'. Maar, aldus de heer A. van Leeuwen, die op bo- vengenoemden avond het woord voerde om doel en karakter van den N.T.B. uiteen te zetten, al is er in de breedte een groei te bespeuren, niet is dit het geval als we de diepte beschouwen, m. a. w.. er is de laatste jaren in de Ned. jeugdherbergen een meer vervlakkende stemming en sfeer te ontdekken. Die prettige trekkerssfeer van weleer is verloren gegaan. Nu is het streven van den N.T.B hier tegenop te komen, de vervlakking tegen te gaan en weer een beteren geest in de jeugdherber gen te brengen. Vanzelfsprekend organi sed de N.T.B. zelf ook tochten, zoowel in eigen land als daarbuiten. Dit jaar staat zelfs een reis naar Madeira op het pro gramma. Spr. eindigde met een krachtig propagandawoord voor den N.T.B. Voordat de heer A. van Leeuwen aan net woord kwam, was reeds een deel van net programma afgewerkt, waaronder «lansjes en zang, terwijl na de pauze trek- kersschetsen vermeld stonden. Evenmin als men bij het trekken er b.v. op let of ar een mier in de jam zit of een denne- naald in de boter, evenmin zullen wij hier critisch zijn ten opzichte van de afwer king van het gebodene. Trouwens de heer Gaykema riep bij den aanvang van den avond, toen hij dezen opende, ook de cle mentie van het publiek in, dat vrijwel de geheele zaal vulde. Hoofdzaak is dat de N.T.B propaganda voor haar sympathiek streven heeft gemaakt, iets wat de aan wezigen volkomen zullen hebben begrepen an gewaardeerd, ondanks het feit dat en- kale aanwezigen achter in de zaal, daar aan afbreuk trachtten te doen. o EINDEXAMEN G. H.B.S. AFD. A. Burgemeester en Wethouders van deze gameente hebben vastgesteld, dat boven- ganoemd examen zal worden afgenomen °P 5 en 6 Juli. Tot gecommitteerden zijn Panoemd: a. voor Nederlandsch, aardrijks kunde en geschiedenis H. Asselberghs. di recteur van het Spoorwegmuseum te utrecht: b. voor Fransch, Engelsch en hoogduitsch: prof. dr. N. van Wijk, alhier; yoor handelswetenschappen, staatsin- ^entmg en staathuishoudkunde: J. W. de EXCURSIE GEREF. KNAPEN- EN MEISJES VEREENIGING. Zaterdagmiddag maakte de Leidsche Ge- ref. Knapen- en Melsjesvereeniging met haar leiders een tocht naar de bloembol- lenvelden. Te Sassenheim werden zij ontvangen door de Sassenheimsche Knapenvereeni- ging, in een der lokalen achter de Geref. Kerk, waarna een flinke wandeling door de bloelende velden werd gemaakt. De beide leiders der Sassenheimsche vereeniging maakten zich zeer verdienstelijk door van het bollenvak datgene mede te deelen wat voor buitenstaanders wetenswaardig en interessant is. Na afloop werden in het lokaal verver- sehingen aangeboden. Door de Leidenaars werden aan hen, die den tocht en de ontvangst hadden voorbe reid eenige geschenken aangeboden. Bij het vertrek ontvingen allen een bösje bloemen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: NV. Nederlandsche Fabriek van Vulmaterialen „Nedervul", Van der Valk Boumanweg 35/37, Leiderdorp. Uittre dend directeur: E. A. de Raay, Leiderdorp. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield vorige week haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. J. van Stralen opende de vergadering en verzocht den secretaris de notulen te lezen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris merkten wij op dat het ledenaantal steeds toeneemt, en per 31 Dec. 1934 4909 leden bedroeg. Het verwachte aantal van 5000 zal spoedig bereikt zijn. Uit het verslag van den kassier bleek te zijn ontvangen de somma van f. 179.425.74 terwijl door de bodes in totaal 104.404 kwitanties waren geïnd. Het innen der omzetbelasting heeft niet aan de ver wachtingen voldaan Bij de bestuursverkiezing werden herko zen de aftredende leden de heeren J. J. v. Stralen en J. H Schuller, terwijl In de vac:>jre W. Immink werd gekozen de heer P J. Pont. Bij de rondvraag vroeg een der leden of het niet gewenscht was meer propaganda te maken, daar het hem voorkwam, dat er nog velen zijn, die lid konden wezen. De voorzitter antwoordde dat waar de dienst sedert 1927 tot volle tevredenheid der belastingautoriteiten werkt, dit toch de bese propaganda is. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. deze slecht bezochte vergadering. Tombi 'e, accountant te 's-Gravenhage. HET 1-MEI-FEEST der S. D. A. P. De socialistische arbeidersbeweging maakt zich op om a.s. Woensdag haar 1- Mei-feest te vieren. Zooals gewoonlijk is er 's morgens in de Stadszaal een kin derfeest georganiseerd met medewerking van een clown en een goochelaar. Na af loop lag het in de bedoeling, dat alle Mei feestvierders een gezamenlijke ochtend wandeling zouden maken naar het Kool- kwartier, doch deze is door den burge meester verboden evenals de dansen en spelen in het Kooipark. In de plaats daarvan is er muziek in het Volksge bouw. 's Middags is de groote feestverga- dering, waarin ds. W. Banning uit Bent veld als redenaar zal optreden, terwijl „De jonge spelers" o.l.v. Ben Groeneveld en „De Stem des Volks" verdere medewer king zullen verleenen. De dag wordt op de gebruikelijke manier besloten met een demonstratieven fakkeloptocht volgens on derstaande route: Kaasmarkt, Koppenhinksteeg, Hooigracht, Nieuwstr., Burgsteeg. Koornbrug, Koorn- brugsteeg, Breestraat, Rapenburg (W.-Z.i, Nonnensteegbrug, Rapenburrg (O.-Z.), Doezabrug, Doezastraat. Zoeterwoudsche Singel, Kraaierstraat, Nieuwe Rijn, Hee rengracht (W.-Z.l, Groenesteegbrug, Hee- gracht (O.Z.), Kalvermarkt, Havenplein, Haarlemmerstraat, Hoogl. Kerksteeg, Hoogl. Kerkgracht, Koppenhinksteeg. Kaasmarkterrein, alwaar de stoet zal worden ontbonden. o De regeering heeft Zaterdag het bezuinigingsplan bij de Staten- Generaal ingediend. Het strekt tot een besparing van 77 millioen gul den. Er komt dan een bedrag van 20 millioen beschikbaar voor de noodzakelijke verlaging van die belastingen, welker hoogte een bijzon der nadeelige werking uitoefent met het oog op het economisch herstel. Beoogd wordt: a. vermindering van opcenten op de grondbelasting; b. vermindering van omzetbelasting voor gas en electr. energie; c. verlaging van den accijns op gedistilleerd en bier. In het besparingsplan is o.m. opgenomen een salarisverlaging voor het Rijkspersoneel, welke 10 millioen zal opbrengen. Verder wordt door verlaging van oude pensioenen en door een regeling voor perma nente wachtgelders f 5 millioen bezuinigd. Behalve deze besparing, die voor alle departementen geldt, dragen de verschillende begrootingshoofdstukken als volgt in het totaal te bezuinigen bedrag van 77 millioen bij: Sociale Zaken17.000.000 Waterstaat 14.150.000 Onderwijs14.000.000 Financiën 9.650.000 Defensie 5-55°°oo Binnenlandsche Zaken600.000 Justitie53°-°oo Economische Zaken500.000 Buitenlandsche Zaken220.000 De bezuiniging op Onderwijs behelst o.m. voorloopige pensionnee- ring van onderwijzers bij het L. O., die 60 jaar of ouder zijn. Voor verdere bijzonderheden zie men het 4e Blad. Donderdag a.s. zal in de Stadszaal «n Zendingsavond plaats hebben. Men zie desbetreffende advertentie. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur heeft in de keuken van perceel Breestraat 171 een kleine explosie plaats gehad, door dat de 27-jarige mej. A. P. N. in de na bijheid van een brandend gastoestel bezig was met behulp van waschbenzine vlek ken uit een japon te verwijderen. Een drietal ruiten werd verbrijzeld, terwijl een begin van brand ontstond, dat door de juffrouw met zand en water werd ge- bluscht. De aanwezige motorspuit behoef de geen dienst te doen. Het Leidsche jazzband-ensemble „The Blue Lyres" behaalde Zaterdagavond op het te Amsterdam gehouden nationaal jazz- concours den tweeden prijs. De winnaars van 1934. de Haagsche „Moochers" kregen den wisselbeker definitief in hun bezit. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Dinsdag 23 April 55: Woens dag 24 April 57; Donderdag 25 April 59; Vrijdag 26 Aprii 58 en Zaterdag 27 April 56 volwassen personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche herbewapening Donau- pact-voorbesprekingen? Het Duitsche ministerie van de Rijks- weer spreekt het bericht over den aanbouw van duikbooten tegen. Maar van Engelsche zijde houdt men het bericht staande. Reuter meldt nl.: het plan van Duitschland, om 12 duikbooten van 250 ton op stapel te zetten, is mede gedeeld aan den Engelschen vlootattaché te Berlijn. Dit plan zal stellig van invloed zijn op de Duitsch-Engelsche vlootbespre- kingen, welke in Mei te Londen beginnen. De Duitsche actie is een volstrekte ver rassing voor de Engelsche regeeringskrin- gen, want ze was bij het bezoek van Simon en Eden te Berlijn niet te berde gebracht. Het Engelsche kabinet zal in de eerst volgende dagen over zijn houding t. a. v. dit Duitsche plan beraadslagen Men legt te Londen den nadruk op het feit, dat het verdrag van Versailles uit drukkelijk aan Duitschland het bouwen van duikbooten verbiedt. De Engelsche re geering is reeds met haar gezant te Ber lijn in verbinding over dit punt. Men be schouwt de handeling van Duitschland, als een herhaling van wat het, 16 Maart gedaan heeft ten opzichte van zijn strijd macht te land en de inbreuk op het ver drag van Versailles is thans weer even flagrant als toen. Opheldering is ten zeerste gewenscht! Want zoo wordt de situatie nog meer ver troebeld. Wanneer Duitschland volhardt bij zijn tegenwoordige politiek, zal dit niet kun nen nalaten een noodlottigen invloed uit te oefenen, zegt de „Sunday Times" in een hoofdartikel, waarin besproken wor den de wederinvoering van den dienst plicht, de jongste onthullingen inzake de sterkte van de Duitsche luchtmacht en de berichten omtrent den bouw van onder zeeërs. Het blad voegt hieraan toe: Het is de oprechte wensch der Britsche regeering en van het Britsche volk, een defensief plan voor Europa op te bouwen, waarin ook het Duitsche volk wordt opge nomen op den grondslag van gelijkheid en samenwerking. De huidige Duitsche politiek maakt den weg voor zulke pogingen echter voort durend moeilijker. In deze omstandigheden schiet niets anders over dan een defensief-plan. dat, wanneer Duitschland er niet aan deel neemt feitelijk zou kunnen worden be schouwd als te ziin tegen Duitschland. En de .Observer" schrijft, dat een on derzoek in bevoegde kringen te Londen de bewering bevestigt dat de plannen voor den bouw der twaalf duikbooten aan het eind van het vorige jaar werden opge steld dat de stukken In den loop van den winter werden vervaardigd en dat twee weken geleden de order tot den bouw werd gegeven. Bovendien i= Enve'and tn last omdat de Duitsche luchtmacht aanzien'iik grooter zou ziin dan de Engelsche zelfs met inbe grip van den overzeeschen luchtmacht! De „Sunday Express" en „The People" melden daarnevens dat de Duitsche marine-deskundigen bij hun aanstaande bezoek aan Londen het recht zullen eischen voor den bouw van 5 super-dreadnoughts, 16 kruisers. 50 torpedojagers en 50 onder zeeërs. Volgens .The People" zal de eerste linie der Britsche luchtmacht onmiddellijk wor den uitgebreid met 400 jachtvliegtuigen en 100 bombardementsvliegtuigen, die een uursnelheid zullen kunnen ontwikkelen van bijna 480 kilometer en een equipage zullen voeren van 3 man. De Fransche minister van buitenland sche zaken. Laval, en de sovjet-Russische ambassadeur, Potemkin, hebben opnieuw een diepgaande bespreking gehad, welke meer dan twee uur duurde. Waarschijnlijk zullen de onderhandelin gen heden worden hervat. Potemkin zal zich inmiddels opnieuw in verbinding stellen met zijn regeering. Het vlot dus nog altijd niet precies, zoo als de sovjets begeeren. Naar uit Weenen wordt gemeld, zullen de ministers van buitenlandsche zaken van Oostenrijk, Hongarije en Italië tusschen 4 en 14 Mei te Venetië bijeenkomen, om voor bereidende besprekingen te voeren met be trekking tot de te Rome te houden Donau- conferentie. Naar in diplomatieke kringen wordt ver nomen zal op de conferentie van Venetië vooral de kwestie van het deelnemen van Hongarije aan de Donauconferentie te Rome besproken worden Hongarije heeft namelijk gevraagd, dat elke revisionistische beweging en beroep van de minderheden niet zal worden be schouwd als een overtreden van het niet- inmengings-verdrag. Hoewel op het programma van de con ferentie van Rome niet staat opgenomen het herbewapenings-probleem, zou Hon garije toch voornemens zijn een soort ga rantie te vragen, dat zijn militair statuut gewijzigd wordt en zou het voorstellen, dat Hongarije een niet-inmengings-conventie slechts op die voorwaarde zou onderteeke nen. dat een toepassen hiervan door Hon garije afhankelijk is van een minimum her bewapening. ITALIË. Mussolini over de toekomst. Gisteren is in Italië het feest van den Nationalen Arbeid gevierd. Mussolini hield te Rome een toespraak, waarin hij o.m. verklaarde: In het afgeloopen jaar zijn wij slechts langzaam voortgeschreden, om niet ach terwaarts te schrijden. De horizon is op geklaard en zal nog meer kunnen opkla ren, indien de politiek het bedrijfsleven zou steunen. Ik weet, dat Gij geen gemakkelijk leven verwacht en ik zeg U daarom, dat een harde tijd voor de deur staat, welke de insnanning van alle krachten van het Italiaansche volk zal vereischen om dat doel te bereiken, dat wij ons reeds sedert lang duidelijk voor oogen hebben gesteld. BINNENLAND. Het bezuinigingsontwerp der regeering ingediend; een besparing van f.77 millioen voorgesteld (4de Blad). Tn de mijnindustrie dreigt een staking ingaande 6 Mei (Binnenland, 4de Blad). Fabrieksbrand te Haastrecht (Gemengd, 3de Blad). Groote belangstelling voor het Neder landsche paviljoen te Brussel; de tentoon stelling is verder nog lang niet gereed. (Ie Blad). De verdachten inzake den filmbrand te Hilversum zijn vrijgesproken. (Rechtzaken le Blad). Het Belgische Koningspaar brengt een streng incognito-bezoek aan Noordwijk en Warmond. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Rondom de Duitsche herbewapening (Buitenland, 1ste Blad). Voorbesprekingen te Venetië inzake het Donau-pact (Buitenland, 1ste Blad). Radio-rede van Roosevelt en aanval van Senator Long (Buitenland, 1ste Blad). Mexico en China stellen een embargo in op den zilver-uitvoer (Buitenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. WIJ KOMEN W0EN5DA6 Bil U AAN! U STELT 0115 TOCH NIET TELEUR DUITSCHLAND. De Kerkstrijd - Joden mogen niet vlaggen Zaterdagavond is er huiszoeking ge houden in de bureaux van den predikant Niemoeller te Dahlen door de Gestapo, die een aantal documenten in beslag ge nomen heeft en twee leeken-ambtenaren arresteerde, van wie de politie gelooft, dat zij de voornaamste bronnen van inlichtin gen zijn voor de buitenlandsche pers. De legeering begint dus nu te doen, wat Hitler in het bijzijn van wijlen Hinden burg beloofd heeft niet te zullen doen. n.l. zich te mengen in den strijd der Duitsche Evangelische Kerk. 35 Predikanten der oppositioneele kerk zijn nu ondergebracht in diverse concentratiekampen m Duitsch land; hetzelfde lot heeft tal van. anderen, niet-predikanten getroffen, die eveneens in gevangenissen en kampen opgesloten zijn. Van de te Berlijn aangehouden drie predikanten zijn er twee in vrijheid ge steld; de derde is naar het hoofdbureau van politie gebracht onder verdenking in verbinding te hebben gestaan met de bui tenlandsche pers. De minister van Bin nenlandsche Zaken schijnt besloten allen toevoer van berichten aan de buitenland sche pers stop te zetten. De Wurtembergsche geestelijkheid heeft het volgende telegrafische beroep op Hitier gedaan: „Wij zien met groot leedwezen dat open bare aanvallen op het Christelijk geloof worden toegelaten, terwijl het uiterst moeilijk is. zoo niet onmogelijk wordt ge maakt, daarop eenig openbaar antwoord te geven. Wij verzoeken den Leider en Rijkskanselier de Evangelische Kerk de vrijheid toe te staan in het openbaar te preeken tegen het nieuwe heidendom en zoo spoedig mogelijk alle bestaande be perkingen op te heffen." De rijksminister van binnenlandsche zaken heeft de volgende verordening uit gevaardigd „Het hijschen van de rijksvlaggen. In het bijzonder van de hakenkruisvlag.door Joden is verboden. In tweijfelachtige ge vallen treft, de plaatselijke politie de noo- dlge maatregelen. In de motiveering wordt gezegd dat het hijschen van de rijksvlaggen door joden meermalen tot verstoring van de openbare orde heeft geleid.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1