EZUINIGING van 77 MILLIOEN VOORGESTELD. let bezuinigingsplan der regeering Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 April 1935 Vierde Blad No. 23036 (alarisvermindering tot een bedrag van 10 millioen. Pensionneering van 60-jarige openbare onderwijzers. o jet met zooveel spanning tegemoet ge- me bezulniglngsontwerp der regeering ls (teidag bij de Staten-Generaal inge- (nd. Het strekt tot een bezuiniging van i bedrag van 77 millioen gulden regeering zet uiteen dat zy de Over- Edshuishoudlng op de minst pyniyke (ze, sneller dan thans geschiedt, wenscht fdoen aanpassen aan de gewyzigde be- pnsvoorwaarden, waaronder het Neder- iche volk naar het zich laat aan- 1 voor langen tyd zal moeten leven, acht dit onafwysbaar noodzakeiyk, lat de reserves der volkshuishouding rsteeds sneller tempo worden opgeteerd )nder dat uitzicht bestaat, dat deze op- de overbrugging van een tydeiyke (inking zal kunnen mogehjk maken, om- reeds lang vast staat, dat van een |deiyke Inzinking geen sprake ls en het Komisch leven met Ineenstorting zou pden bedreigd, Indien aan deze reserve einde mocht komen, voordat een evenwicht zal zyn bereikt, beklagenswaardige ontwikkeling der Izmationale economie heeft Nederland een steeds beklemmender Isolement •acht, terwyi bovendien de welvaarts- |on Indië als markt voor Nederlandsche xiucten meerendeels verloren ls, al zal Idle als producent van onmisbare grond feiten op den duur wellicht een aanzien- t deel van zyn oude positie heroveren. Een benauwend probleem. )eze aantasting van Juist de voornaam- |e wel specifiek Nederlandsche bronnen n welvaart, door oorzaken, die voor ver- j het grootste gedeelte in het bulten- jnd liggen, vormt een benauwend pro- fem, te benauwender, omdat de bestrij- |ng van die Internationale oorzaken door klein land slechts in geringe mate feces kan opleveren. Jikele cijfers ter illustratie van den nd zyn voldoende. |Het gemiddeld Inkomen per aangesla- Me In de Ryksinkomstenbelastlng over 115/16 (inkomen 1914) bedroeg (na cor- Ictie met het lndexcyfer 1.4) f. 3203. Over Ir. jaar 1933/34 (inkomen 1932) bedroeg pi f.2125. De opbrengst der ryks-, pro- Tndale en gemeentebelastingen bedroeg kr hoofd der bevolking in de periode 1910 (•1914 (na correctie met het genoemde iexcijfer) gemideld f. 49. In 1932 bedroeg opbrengst ruim f.91 per hoofd. [Terwijl dus de belastingen de grens der ale opbrengst hebben overschreden I een sterk afnemende inkomst voor de atkist te zien geven, is het met de uit- fven juist omgekeerd en komen nog tel- nieuwe behoeften om voorzieningen ragen, die de met zooveel inspanningen "kregen besparingen voor een belangryk Tdeelte weer te niet doen. Tekort van 73 millioen. |Het tekort op de begrooting-1935, is oor- yonkelijk geraamd op 30 millioen. Dit 'eet echter worden verhoogd met de vol rode posten: te verwachten lagere op- pngst der middelen f.30 millioen; steun Jen de scheepvaart f.8 millioen; meerdere josten van werkverschaffing f2.5 mil- ■oen; hooger tekort Spoorwegen f. 2.5 mll- ■on; te zamen f. 43 millioen. Totaal te- fort 1935 f. 73 millioen. IVoor 1936 komt hierby f. 2.5 millioen foor renteverlaging van woningbouwvoor- Fhotten, zoodat het tekort voor 1936 rond f millioen bedraagt. lTer dekking van dit tekort zyn thans «schikbaarPerspectief besparing op joaerwijs, opgenomen in het dekklngs- pran 1935 f jq millioen; idem ter vermln- oenng van het spoorwegtekort f. 10 mll- h»„n besparingsplan hierachter nader f. 77 millioen. Totaal besparing F- 97 millioen. it2''.anncer beze besparingen ten volle zyn K8ovofrd. zal dus niet alleen een slui- «m Dud»et zyn verkregen, doch zal bo- K k een bedraE van ruim f.20 mil- hr*J ^schikbaar zyn gekomen voor de uzakeiyke verlaging van die belastin- Lb we k«- hoogte een byzonder nadee- uitoefent met het oog op het Economisch herstel. vcuw b^sUngverlaging zal niet aanstonds woprH bedrag kunnen worden inge- Lr,, omdat de perspectiefbesparingen Irao e'beiyk doorwerken. Van het be- ■mm" 97 millioen zyn de navolgende lchou®»reeds in 1936 als effectief te be- EJlHi n_ Salarlssen en pensioenen f.15 tien ii Onderwys f.8 millioen, Flnan- Uloen c— m'hloen, Waterstaat f. 14 mil- hoofdsh.vu Zaken f 16 millioen. Overige PhUoen '-1 T°taal 1-63 va^ f13',,1' derhalve over 1936 een tekort «cöethfJ11 oen- Terwyi nog aan pers- li. 63 f ^Wrtngen beschikbaar is f.97, I millioen. Belastingverlaging urgent. letaire ^ht het - Indien de bud- laiet in nni z'cb in de naaste toekomst 9 ongunstiger zin gaat ontwik kelen niet noodzakeiyk en ook niet ge- wenscht eerst tot belastingverlaging over te gaan, nadat van deze f. 34 millioen een voldoend bedrag is effectief geworden. Be lastingverlaging toch is economisch urgent en zal een invloed ten goede op het budget kunnen uitoefenen, waardoor per saldo minder van 's Rijks schatkist verloren gaat dan hetgeen aanvankeiyk aan belasting opbrengst wordt opgeofferd. Na aanneming van het onderhavige ont werp hoopt de Regeering derhalve voor stellen tot verlaging van enkele belastin gen te kunnen doen. Vermoedeiyk zal dan in de eerste plaats gedacht worden aan een vermindering van de opcenten op de aanslagen in de grondbelasting wegens gebouwde eigendommen, zulks ten einde de lasten op het huizenbezit, die op hun beurt een nadeeligen invloed uitoefenen op liet huurpeil, althans eenigermate te verminderen. Daarnaast zal aandacht zün te geven aan een vermindering der omzet belasting, voor zoover het gas en de elec- trische energie betreft. Bijzondere redenen doen voorts een verlaging van de accyn- zen op het gedistilleerd en het bier zeer gewenscht zyn. De besparing van 77 millioen. Het straks genoemde bedrag van f. 77 millioen, zal als volgt bespaard moeten worden Sociale Zaken f, 17,000.000 Waterstaat 14.150.000 Onderwys 14.000.000 Financiën 9.650.000 Defensie 5.550.000 Binnenlandsche Zaken 600,000 Justitie 530.000 Economische Zaken 500 000 Buitenlandsche Zaken 220.000 In het besparingsplan is tevens opgeno men een algemeene salarisverlaging voor het Rykspersoneel. welke f. 10 millioen zal opbrengen en verder wordt door ver laging van oude pensioenen en door een regeling voor permanente wachtgelders f. 5 millioen bezuinigd. Een daartoe ingestelde commissie ls be last met de voorbereiding van de hiervoor noodlge voorstellen. Noode stelt de regeering weer salaris verlaging voor, doch zy is onvermyde- iyk. In dit verband acht de regeering het niet onblilyk dat de pensioenen van hen. die het voordeel hebben genoten naar een vroegeren op het hooge salarispeil be rustenden grondslag te zyn gepension- neerd, worden omgerekend naar den te- genwoordigen lageren grondslag.De hieruit voortvloeiende pensioensverlaging zal in geen geval meer dan 10 pCt. bedragen. De bedoeling is, wachtgelders niet meer voor herplaatsing in aanmerking komen de, naar het Pensioenfonds over te bren gen. De reeds genoemde commissie zal een verdere unificatie van pensioenaanspra ken voorbereiden; voorts nagaan of niet onder de Pensioenwet 1922 ambtenaren of groepen van ambtenaren zyn gebracht, die daaronder volgens den aard van hun dienstverband niet thuis behooren; by be vestigende beantwoording van deze vraag, zal onderzocht moeten worden, of het mogeiyk zal zyn het Pensioenfonds te ontlasten van de aanspraken van de reeds in dienst zynde tot deze categorie behoo- rende ambtenaren (b.v. door uitkeerlng van de te hunnen behoeve gekweekte wiskundige reserve of door terugbetaling van de eigen by dragen of door voor hen te reserveeren het bedrag, dat zij zouden hebben ontvangen. Indien zy op 1 Januari 1936 gepensionneerd waren of op eenige andere wijze). Hetzelfde onderzoek zal uiteraard ook plaats hebben, met betrekking tot de mi litaire pensioenwetten. In haar algemeene beschouwing merkt de regeering nog op dat zy niet bereid is op groote schaal stappen te doen tot sa menvoeging van kleine gemeenten (mede ter meerdere bezuiniging i en dat zy goede hoop heeft dat in de daling van den ren tevoet de laagste grens nog niet is be reikt. Zy vraagt in een wetsontwerp de machtiging om daartoe ten allen tyde paraat te kunnen zyn. DE GEDETAILLEERDE PLANNEN. JUSTITIE. In het bezulniglngsontwerp worden hierna voor ieder departement nader de plannen tot besparing aangegeven. Voor het departement van Justitie wordt voorgesteld het Staatsblad voortaan in afdeelingen uit te geven, waarop men zich afzonderiyk kan abonneeren. De ad ministratieve werkzaamheden inzake de successie en schenkingen zullen worden vereenvoudigd, evenals de werkzaamhe den der kantonrechters. Door wijziging der Vreemdelingenwet zal uitzetting kunnen worden verkregen van armlastige, niet toegelaten vreemde lingen (n.l. personen, gehuwd of gehuwd geweest met een Nederlandsche vrouw, uit wie hem in Nederland kinderen zyn geboren). De verplichte conclusie van het O. M. bij den Hoogen Raad in belastingzaken wordt afgeschaft, terwyi het rechtsmiddel van verzet in strafzaken zal worden be perkt, evenals het hooger beroep. De post als deurwaarder. Het grootste deel der werkzaamheden van de deurwaarders in strafzaken zal worden overgebracht naar de posteryen. Slaagt de proef met afschaffing der ex- plolten, dan kan de verkregen ervaring worden gebruikt om ook de afschaffing van explolten ingevolge administratieve wetten en in civiele zaken te overwegen. BINNENLANDSCHE ZAKEN. De Armenraden verdwynen. De regeering motiveert met een beroep op de dringende tijdsomstandigheden een voorstel tot opheffing der 29 thans nog bestaande Armenraden en hoopt, dat hun taak althans ten deele zal worden overge nomen door de instellingen van armen zorg, Mocht t.z.t. wederinstelling van een Armenraad noodig blyken, dan zal de re geering, daartoe, indien financieel moge- ïyk, overgaan. Herberekening pensioenen. Alle ten laste van het pensioenfonds en de rijksbegrooting komende eigen pen sioenen, zoowel de burgeriyke als de mi litaire (echter niet de spoorwegpensioe nen, daar het onlangs ingediende, speciale wetseontwerp die bestrykt), zal de regee ring doen herberekenen naar grondsla gen, overeenkomende met de tegenwoor dige salarisnormen. Dit geldt dus ook voor de burgeriyke pensioenen, waarop recht is verkregen vóqr 1 Juli 1922. Anderzyds zullen voör tal van ambte naren van gemeenten en waterschappen, aan wie, op grond van vroegere, betrek- keiyk lage salarissen ook lage pensioenen zyn toegekend, de pensioenen ongewy- zigd gehandhaafd moeten bUjven. De uit de herberekeningen te verkrygen besparingen zullen ten goede komen aan de pubiiekrechtelyke lichamen, welker ambtenaren het geldt, en niet aan het pensioenfonds. De herberekening heeft slechts een ty- deiyk karakter. Daarnaast acht de regee ring het noodig, het pensioenrecht in zyn geheel aan een algemeene herziening te onderwerpen, in hoofdzaak met belang- ryke vereenvoudiging als doel. Een wets ontwerp daartoe zal worden voorbereid. Voor de verpleging van armlastige krankzinnigen, die in het byzonder van provincie en gemeente groote offers vra gen, zullen by algemeenen maatregel van bestuur maxima worden vastgesteld voor de, voor de verpleging in rekening te brengen bedragen. Uiteraard zal zy slechts worden toegepast- ten aanzien van gestichten, die weigeren aan redeiyke be zuinigingen mede te werken. ONDERWIJS. De duur van den cursus U.L.O. zal tot ten hoogste vier Jaar worden beperkt. De kweekeling met akte. Wanneer van een drastische salarisver mindering by het lager onderwys wordt afgezien, is wyziging der leerlingenschaal niet te ontgaan. By verdere verhooging van de leerlingenschaal zou het resultaat zyn. dat op groote schaal onderwyzers worden vervangen door kweekelingen met akte, zonder dat voor de rechtspositie de zer laatsten ook maar iets werd gedaan. Veel meer aangewezen schynt het, het instituut van kweekeling met akte een wetteiyke basis te geven; hem een be paalde belooning te verzekeren; maar dan ook gelijktydig te regelen, in welken om vang hij geleidelijk voor den gewonen onderwyzer in de plaats moet treden. Wordt deze weg ingeslagen, dan is ook een nieuwe verhooging van de cijfers der leerlingenschaal niet noodzakeiyk, maar kan met behoud der geldende getallen, althans in hoofdzaak, het vereischte re sultaat worden bereikt, In dezen gedachtengang is de voorge dragen wyziging van art. 28 der L.o.-wet 1920 opgesteld. Voorts zal voortaan by het gewoon lager onderwys de aanstelling van z.g. boven tallige leerkrachten niet meer mogelyk zyn, maar zal versterking voortaan al leen door aanstelling van een kweekeling mogelijk zyn. Ten aanzien van zulk een kweekeling zal, evenals tot dusverre, de wet geen byzondere voorschriften geven. Schoolgeld naar draagkracht. Met het oog op de bezwaren, voort vloeiende uit het feit, rdat de l.o.-wet 1920 het schoolgeld afhankeiyk stelt van den aanslag in de inkomstenbelasting, wordt een nieuwe lezing van art. 63 der wet voorgesteld, waarin gezegd wordt, dat de heffing geschiedt met inachtneming van de geldeiyke draagkracht der school- geldplichtigen. Beperking bijzondere scholen. Deze paragraaf beoogt een wetteiyken grondslag te geven voor de maatregelen tot vermindering van het getal scholen voor byzonder lager onderwys, waar dit, zonder dat afbreuk worde gedaan aan constitutioneele beginselen, mogelyk is. De regeering heeft betrouwbare aan- wyzingen, dat, zoodra de voorgestelde voorzieningen zullen zyn tot stand geko men. waardoor het risico van verlies der waarborgsom, in geval van schoolophef- fing om redenen van doelmatigheid, van de schoolbesturen zal zyn afgenomen, in een aantal gevallen tot vrywillige ophef fing van bijzondere scholen zal worden overgegaan. Ook nadert het oogenblik, dat verschil lende scholen, gedurende drie achtereen volgende jaren bezocht zyn door minder dan de helft van het aantal leerlingen waarvoor zy bestemd waren volgens dc opgaven, by de aanvraag tot stichting overgelegd. Vrijwillige opheffing van deze scholen zal sterk worden bevorderd, als daardoor, mits zy tydig tot stand komt, de eigendom der waarborgsom kan biyven behouden. De regeering heeft gemeend, zich te moeten onthouden van maatregelen, die een rechtstreeksche bemoeiing met de dislocatie van het byzonder onder wys zouden beteekenen. Het voorstel gaat niet veder, dan dat het aan de scholen, die in vroeger jaren zyn opgericht, voor wat de aanspraak op vergoedingen uit de openbare kassen aangaat, de normen wil zien aangelegd, welke sedert het tot stand komen van de wet van 4 Aug, 1933 voor de oprichting van nieuwe byz. scholen gelden. Een school m.a.w., die na het tot stand komen van genoemde wet niet had kun nen worden opgericht, zal, als het ontwor pen voorstel kracht van wet verkrygt, in den vervolge op vergoedingen uit de open bare kassen niet langer recht hebben. De regeering ls er zich van bewust, dat de voorgedragen regeling geen bevrediging zal schenken aan wie een geheel uniforme behandeling van het openbaar en het by zonder onderwys verlangen, zy herhaalt hier echter nogmaals, dat h.i. gelijke be handeling onder ongeiyke omstandigheden geen recht, maar onrecht is, dat m.a.w. het verschil in positie van het openbaar en het byzonder onderwys verschil in be handeling een eisch van recht doet zyn. Komt de voorgedragen regeling tot stand, dan zullen, afgezien van de boven- aangedulde gewichtige omstandigheden, naar gelang van de groote der gemeenten, byzondere scholen voor g. 1. o. met minder dan 60, 90, 120 of 150 leerlingen in den regel geen aanspraak hebben op vergoe dingen uit de openbare kassen. Nu aan de regeering ls gebleken, dat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogeiykheid, dat de Tweede Ka mer het ontwerp-kweekschoolwet niet zoo tijdig zal behandelen, dat de wet op 1 September 1935 kan worden ingevoerd, dient in de algemeene wet een bepaling te worden opgenomen, om te voorkomen, dat de bezuiniging op de onderwyzersopleidlng wordt gemist. Nu het niet meer mogelijk is, tydig een bevredigende regeling tot stand te brengen nopens de vermindering van het getal kweekscholen, is deze bepa ling aldus ontworpen, dat de geheele op leiding van onderwyzers tydelyk wordt geremd en dus alle kweekscholen als ge volg daarvan een snel afloopend subsidie bedrag zullen ontvangen. Pensioen op 60-jarigen leeftijd. Voorgesteld wordt, tot vervroegde pen sionneering van onderwyzers over te gaan en wel op den leef tyd van 60 jaar. Het aantal onderwyzers van zestig jaar en ouder was op 1 Januari van het vorige Jaar 1322. Voegt men daarbij de 304 wacht gelders van 60 jaar en ouder, dan blijkt, dat, als geen uitzonderingen behoeven te worden gemaakt, onmiddeliyk 1626 perso nen voor voorlooplge pensionneering in aanmerking komen. De 1322 plaatsen kun nen alle door wachtgelders worden inge nomen. Voorgesteld wordt, als regel aan de ge meenten en schoolbesturen geen Ryksver- goeding wegens onderwyzers] aarwedden meer te verleenen voor onderwyzers van zestig jaar en ouder, en de wachtgeldrege ling aldus te wyzigen, dat geen wachtgeld zal worden toegekend aan hen, voor wie aanspraak op voorloopig pensioen bestaat. De maatregel zal tot 1 September 1940 gelden. wyziglngen worden verder voorgeslagen in de regeling der vergoedingen voor ter reinen en gebouwen en de terugbetaling van waarborgsommen aan byzondere la gere scholen. Inzake de bydragen van buitengemeen ten in de kosten van H. B. scholen en Gymnasia worden eveneens veranderingen van administratieven aard gebracht, waarby de berekening der bydragen wordt gebaseerd op het getal leerlingen op 25 Sept. van het voorgaande kalenderjaar. Eind-examen H. B. S. Het uniforme eindexamen der hoogere burgerschool leidt tot noodelooze verhoo ging der kosten van het onderwys. De voorgedragen regeling beoogt dus: a. de gelegenheid te scheppen het eindexamen af te leggen uitsluitend voor de valkken, waarin de leerlingen het onderwijs ten einde toe hebben gevolga; b. voor de af gifte van einddiploma's aan andere leer lingen een regeling by Algemeenen Maat regel van Bestuur mogelyk te maken; c. het recht tot afleggen van academische examens alleen te verbinden aan het be zit van een einddiploma met bepaalde cy- fers voor de in verband met de gekozen studierichting belangrijkste vakken. Een der meest sprekende voorbeelden van het geen hiermede wordt beoogd, is het stellen van den eisch van het bezit van een eind diploma met bepaalde cyfers voor de wis kundige vakken voor hen, die aan de Technische Hoogeschool te Delft examens wenschen af te leggen. Volgens de bestaande wetgeving zyn degenen, die zich onderwerpen aan het eindexamen H BS. voor extraneï vrijge steld voor de betaling van examengeld, terwyl degenen, die zich onderwerpen aan het eind-examen gymnasia voor extraneï een bedrag van f. 10 moeten storten. Dit verschil is niet wel verdedigbaar. Rationeel Is, dat beide groepen van candl- daten betalen. Omzetting van verschillende hoogere burgerscholen in scholen met 3-jarigen cursus wordt mogelyk gemaakt. Tevens wordt het voor wat het byz, onderwijs aangaat, in bepaalde gevallen mogelijk gemaakt dat scholen voor voorbereidend hooger onderwys, die niet ver van andere dergelyke scholen zyn gelegen, slechts vier klassen kunnen omvatten. Geen opheffing van universiteiten. De regeering zal geen voorstel doen tot opheffing van een der universiteiten. Wel is zy erop bedacht, het aantal leer stoelen zoo mogelyk te beperken. De gespecificeerde bijlage meldt hier over het volgende: Bezuiniging R.U. te Leiden (opheffing van een der theologische leerstoelen of het Hebreeuwsch, ld. van den leerstoel in de Fransche taal- en letterkunde en van een der leerstoelen of het lectoraat in de sterrenkunde) f. 25.500; bezuiniging R.U. te Utrecht (opheffing van een der theolo gische leerstoelen in het Volkenrecht, dien in de sociale geneeskunde en dien in de volkenkunde, niet-vervulling van den leer stoel in de sterrenkunde na aftreding van den tegenwoordigen functionaris) f. 41.100 en vermindering van onderwijsverpleeg- I dagen in het Stads- en Academisch zie kenhuis te Utrecht f. 37.500; bezuiniging I R.U. te Groningen (opheffing van een der theol. leerstoelen of het Hebreeuwsch f.8900; bezuiniging ziekenhuis f. 70.0008 vermindering onderwijsverpleegdagen is het Prov. Stads- en Acad. ziekenhuis f. 5.324)bezuiniging T H. te Delft (ophef fing van een der leerstoelen in de wis kunde en van den leerstoel in de tech nologie der oliën en vetten) f. 21.300. In overweging ls voorts om de apothe kers-opleiding te Leiden te concentreeren. Ook zal bezuiniging worden bereikt door het treffen van maatregelen tot samen werking tusschen de Ryksuniversitelten, de gemeentelijke universiteit te Amster dam, de Landbouw Hoogeschool, de Tech nische Hoogeschool en de Nederlandsche Handelshoogeschool, waarby in het by zonder zal worden gestreefd naar beper king van het dezelfde materiën doceerend personeel aan deze gezamenlijke inrich tingen van Hooger Onderwijs werkzaam is. FINANCIEN. Opheffing Schattingscommissiën. Zoodra zich een geschikte gelegenheid daartoe voordoet zal langs den weg van conversie een vermindering van de uit gaven gewens Staatsschuld tot stand wor den gebracht. Hiertoe vraagt de regeering bevoegd heid Het vaste rentepercentage uit de Beleggingswet zal vervallen. Van opheffing der Schattingscommis siën voor de inkomstenbelasting wordt een besparing van ongeveer f. 20.000 ver wacht. DEFENSIE. Wijziging dienstplichtwet. Een wyziging der dienstplichtwet zal strekken tot: vermindering van het beroepspersoneel waartoe ten deele In samenhang met het capitulantenstelsel noodig ls ver lenging van den duur der eerste oefening voor de onbereden onder-officlers-aspi- ranten van de landmacht en voor de dienstplichtigen van de zeemacht; vervroeging van de Inschrijving voor den dienstplicht, waardoor meer tyd voor de keuring beschikbaar zal komen en deze voor een grooter deel in handen van officieren van gezondheid kan worden gelegd, wat tot bezuiniging zal leiden en aan de eenheid in de keuringsuitspraken ten goede zal komen; vervallen van het inschrijven voor den dienstplicht, van personen, die, evenals hun wettelyke vertegenwoordi ger, buiten Nederland wonen; aanvulling van de sterkte der lichting ter voorziening in de tekorten, welke ont staan door het verleenen van vrijstelling van opkomst by mobilisatie; reorganisatie van de compagnieën hos pitaalsoldaten in dien zin, dat met een lager getal dienstmaanden voor de daar toe behoorende dienstplichtigen kan wor den volstaan. Het capitulanten-stelsel. De regeering heeft zich vereenigd met het idee der commissie-Idenburg om bij de opleiding der dienstplichtigen voor het leger een ruimer gebruik te maken van reservekader. De toestand der publieke geldmiddelen maakt het noodzakeiyk. dat wordt heen gestapt over vroeger als gewichtig gel dende bezwaren, dat niet voldoende bur geriyke betrekkingen open zyn om mili tairen, die volgens dit capitulanten-stelsel in het leger werkzaam zijn geweest, na een bepaalden tyd een, op pensioen uitzicht gevende, andere functie te bezorrgen. Vandaar, dat nu een regeling is ontwor pen, waarby alle Overheids- en semi-over- heldsorganen betrokken zullen zyn. De regering denkt aan een zestal cate gorieën van militairen en gewezen mili tairen, die naar het oordeel der regeering in aanmerking dienen te komen om na een zekeren, beperkten, diensttyd ais zoo danig te worden werkzaam gesteld in een op pensioen uitzicht gevende andere func tie. Van dat zestal vormt uiteraard van de eerste de voornaamste: dienstplichtige onderofficieren, die krachtens vergunning van den minister van Defensie gedurende een tydvak van zes jaren vrijwillig in dienst zyn geweest. De overige catego rieën van militairen, die onder de wer king van het reglement worden gebracht, zyn: korporaals der polltletroepen, mare chaussees, remonterijders en gewezen kor poraals en fuseliers van het Koninkiyk Nederlandsch-Indische leger. WATERSTAAT. Machtiging wordt gevraagd voor bewe gingsvrijheid teneinde een doeltreffende coördinatie van het verkeer met spoed te kunnen voorbereiden en geleidelijk in voeren. ECONOMISCHE ZAKEN. De regeering wil door wet-swyziging verandering brengen in de regeling be treffende het storten van gelden, voor be handeling eener octrooi-aanvrage ver schuldigd. Het wetteUjk maximum van het bedrag, voor de indiening eener aanvrage te stor ten. wordt teruggebracht op f. 50, Gedeel- teiyke teruggave geschiedt niet meer. De financieele consequentie der nieuwe regeling is, dat zy gedurende den eersten tijd na haar inwerkingtreding een ver mindering van inkomsten voor de schat kist zal geven. In de daarop volgende jaren is echter by de onderstelde toene ming van het aantal aanvragen een ver hoogd bedrag aan jaariyksche inkomsten uit de jaarcijnzen te verwachten. De op handel en nyverheid ingevolge de Handelsregisterwet 1918 drukkende gelde- lyke lasten zullen per 1 Jan. 1936 worden gehalveerd. SOCIALE ZAKEN. Verlaging van lasten ongeval len-, ziekte, en invaliditeits verzekering. Het totaal der lasten, voortvloeiende uit de verplichte ongevallenverzekering, ziek teverzekering en invaliditeitsverzekering kan worden gesteld op een bedrag van rond 77 millioen per jaar, waarvan: a. uit de industrieele ongevallenverzekering rond 18 5 millioen; b, uit de landbouwongeval- len verzekering rond f. 1,5 millioen; c. uit

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13