Naar de Wereldtentoonstelling en het Heijsel Stadion te Brussel 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 April 1935 Vierde Blad No. 23035 BINNENLAND. STADION Ten gerieve van landgenooten, die per lutomobiel naar de thans geopende We reldtentoonstelling te Brussel gaan, en mede met het oog op den in het Heijsel Stadion op 12 Mei as., te spelen voetbal wedstrijd BelgiëNederland heeft de K.N. AC bovenstaande plattegrond vervaar digd, waarop de wegen, langs welke men tentoonstellingsterrein en stadion kan be reiken duidelijk zijn aangegeven. Uit de richting Antwerpen komende, behoeft men niet eerst door Brussel te rijden Men kan n.l. voor de Spoorbrug, welke in de richting der stad voert, rechts afslaan en dan vla den Boulevard Lam- bermont en de Avenue van Praet langs het Koninklijk Park rijdend, een der in gangen bereiken. Het stadion ls gelegen aan de Avenue Houba Destrooper; komend van de Avenue van Praet sla men bij het tentoonstel lingsterrein links af en komt dan langs het Park van Laeken op genoemde Ave nue, welke rechts moet worden Ingesla gen. Wie van het centrum naar stadion en tentoonstelling wil rijden volge van de Place de Brouckère den Boulevard Adolphe Mac om bij de Place Roger links den Boulevard d'Anvers op te gaan en den Boulevard Léopold II te rijden, tot men rechts den Boulevard du Jubilé en de in het verlengde daarvan gelegen Bou levard E. Bockstael kan inslaan, welke zoowel naar den hoofdingang van het tentoonstellingsterrein als naar het sta dion voert. H.M. DE KONINGIN OP DE FLORA. ONVERWACHT BEZOEK DAT ONGEVEER EEN UUR DUURDE. H. M. de Koningin heeft gistermiddag geheel onverwachts een bezoek gebracht aan de Internationale Bloemententoon- itelling Flora te Heemstede. Zij arriveerde met klein gevolg in twee auto's aan het tentoonstellingsterrein, waar Zij buiten werd rondgeleid door de heeren H. J. Voors en T. van Waveren, le den van het Uitvoerend Comité, die een half uur tevoren van de komst van H. M. op de hoogte waren gesteld. De Koningin maakte een rondgang over het uitgestrekte terrein, waar in tegenstelling met haar vorig bezoek, vrijwel alles in bloei staat, en bezocht ook het Bloemenpaleis, waar de juist gistermorgen geopende vierde tijdelijke tentoonstelling van de Koninkl. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd bezichtigd. Hier werd Hare Majesteit rondgeleid door den heer J. L. Brouwer, voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Koninkl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De Koningin heeft zich buitenge woon Ingenomen betoond met de inzen dingen, die zeer verschillend zijn met die van de vorige tentoonstelling. Zij vond de expositie zeer interessant en in het bij zonder complimenteerde Zij den heer Ko- Per, hoofd-arrangeur. H. M. de Koningin liet zich aan de verschillende inzenders voorstellen. Zij was vergezeld van freule Schimmelpenninck van der Oye. den Ka merheer de Jonge van Ellemeet en Mr. C. J. Dedel. De heer Krelage was verhinderd aan de rondleiding van de hooge bezoekster deel 'e nemen, daar hij aanzat aan een lunch, aangeboden door het Uitvoerend Comité aan de Koninklijke Maatschappij v. Tuin- bouw en Plantkunde. De Koningin ver toefde van 2 tot 3 uur op het terrein, waarna Zij naar het Loo vertrok. Het talrijke publiek, dat aanvankelijk onkundig was van de aanwezigheid der booge bezoekster, heeft Haar later harte- bjk toegejuicht. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan C. J. M. God aehalx op zijn verzoek met 2 Juni eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Berlleum, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in me betrekking bewezen. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. (Nadruk verboden, auteursrecht verkiezingsdienst N.D.P. VB.) GELDERLAND. Uitgebracht werden in totaal 387.424 stemmen (354.118), aldus verdeeld: R.K. Staatspartij 118900 (113898) Anti Rev. Partij 40413 42129) Chr. Hist. Unie 55044 54847) Herv. Geref. Staatspartij 2727 3798) Staatk. Ger. Partij 12058 6982) Chr. Dem. Unie 5208 Kath. Dem. Partij 3766 S.D.A.P70111 57958) Vrijheidsbond 24817 44463) Vrijz. Dem. Bond 14023 17836) N.S.B30104 Comm. Partij Holland 5111 5816) Rev. Soc. Arb. Partij 2127 Plattelandersbond 3015 3512) Kiesdeeler 6249 (5711). Gekozen zijn: R.K. Staatspartij 21 leden (20) Anti Rev. Partij 7 (8) Chr. Hist. Unie 9 (10) Herv. Geref. Staatspartij Staatk. Geref. Partij 2 (1) Chr. Dem. Unie Kath. Dem. Partij S.D.A.P12 (10) Vrijheidsbond 4 (8) Vrljz. Dem. Bond 2 (3) N.S.B5 Comm Partij Holland 1) Rev. See. Arb. Partij (1) Plattelandersbond Gekozen zijn: R.K. STAATSPARTIJ. J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem; J. van Westerlaak, Apeldoorn; J. W. H. M. Meijer, Arnhem; G. J. Koelman, Nijkerk; dr. H. F. M. Stoer, Lichtenvoorde; J. W. Smit, Wichmond; A. J. B. Hulshoff, Eibergen; G W. J. van Koeverden, Buren; J. Th. G. Reijers, Arnhem; H. K. M. van Nispen tot Pannerden, Arnhem; Th. J. Bongers, Ulft; Th. G. J Schaars, Andelst; H. H. M. Peters, Ossen waard: mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorts, Ubbergen; G. M. Busser, Nijmegen; J. Verheij, Nijmegen; G. R. Daamen, Ubbergen; P. A. van den Dun- gen, Nijmegen; J. A. de Zwart, Nijmegen; W. H. V. d. Putten, Winssen: W. B. Kronei- -"Koek. CHR. HIST. UNIE. Mr. M. Ch. de Jong. Arnhem; mr. dr. C. O. Ph. baron Creutz, Bennekom; jhr. dr. J. M. van Haersma de With, Putten; E. L. van Doesburg, Wapenveld; H. C, J. te Loo, Apeldoorn; H. Koerselman, Zut- phen; J. Obblnk, Aalten; H. de Liefde, Culemborg; mr. W. F. F. baron van Ver- schuer, Beesd, ANTI REV. PARTIJ. C. Smeenk, Arnhem; mr. A. van der Deure, Bennekom; D. v. d. Bunt, Nijkerk; D. Gosker, Apeldoorn; C. Roeterdink, Gorssel; J. Rijpstra, Zelhem; A. Fintel- man, Herwijnen. STAATK. GEREF. PARTIJ. H. Haamschoten, Arnhem; T. van de Pol, Herveld. S.D.A.P. J. L. B. Keurschot, Didam; mevr. C. A. Weersma-van Duin, Zutphen; B. Bakker, Arnhem; J. Roseboom, Hattem; G. A. Corduwener, Nijmegen; A. v. Geuns, Tiel; A. van Dam, Winterswijk; P. A. van der Ent, Arnhem; J. Mooring, Zalt-Bommel; G. Stempher, Apeldoorn; W Beukema, Nijmegen. Bij loting zal moeten worden uitgemaakt wie van de candldaten den twaalfden zetel zal innemen. Daarvoor komen in aan merking de heeren M. Rademakers, Arn hem; J. Bronkhorst, Arnhem en W. v. d. Weide, Wageningen. VRIJHEIDSBOND. Mr. B. F. Everts, Arnhem; mr. A. C. baron van der Feltz, Twello; H. W, Ree- sink, Zutphen; H. A. van Beuningen, Kerk Avezaat. VRIJZ. DEM. BOND. B. van Krimpen, Lochem; W. Volgers, Apeldoorn. N.S.B. J. M. Honig, Arnhem; D. A. Konijnen berg, Zutphen: W. O A. Koster. Buur- malsen: H. W. Paes, Nijmegen; A. C. Wes- sellng, Nijmegen. Het landelijk resultaat. De samenstelling der Provinciale Staten ln de 11 provincies geeft het volgende totaal-resultaat der zetelverdeeling, waar bij de cijfers vergeleken kunnen worden met de samenstelling in 1931: verlies of Partij 1935 1931 winst R.K. Staatspartij 175 180 —5 S. D. A. P. 126 127 —1 Anti-Rev. Partij 75 82 7 Christ. Hist. Unie 61 70 9 N. S. B. 44 0 +44 Vrijheidsbond 33 58 —25 Vrijz. Dem, Bond 28 36 8 Comm. Partij Holland 12 10 +2 St. Geref. Partij 13 12 +1 Chr. Dem. Unie 10 0+10 Kath. Dem. Partij 5 0 +5 R. S. A P. 4 0 +4 Herv. Geref. Staatsp. 110 Plattelanders 0 3 3 Overige partijen 3 11 8 De onderscheidene partijen, die ditmaal aan de verkiezingen hebben deelgenomen, hebben bij de Prov. Statenverkiezingen 1935 het volgende aantal stemmen met de daarachter vermelde percentages op zich vereenigd: Totaal uitgebracht 3.720.055 R.K. Staatspartij 1.029.924 27.69— S. D. A. P. 782.592 21.04"/» Anti-Rev. Partij 421.223 ll,32°/o Christ. Hist. Unie 343.670 9.24"/» N. S. B. 294 284 7.91»/» Vrijheidsbond 226.877 6.09"» Vrijz. Dem. Bond 156.129 4.20"/» Comm. Partij Holland 127.577 3.43"/o St. Ger. Partij 93.898 2.52"'» Chr. Dem. Unie 67.281 1.81"/» Kath. Dem. Partij 56.830 1.53»/o R. S. A. P. 51.607 1.39"/» Herv. Ger. Staatspartij 21.799 0.59"/» Plattelanders 7.755 0.21°/» Overige partijen 38.609 1.03"/» Uit deze cijfers blijkt, dat het percen tage van de stemmen, welke zijn uitge bracht op de in de regeering vertegen woordigde partijen, dat in 1933 62.46 be droeg, bij de Statenverkiezingen is ge daald met 3.92 tot 58.54. Tweede Kamer-vergelijking. Waren deze verkiezingen geldig geweest voor de Tweede Kamer, dan zou het resul taat ziin geweest: R.K Staatspartij 30 28) A R12 (14) Chr. Hist. Unie 10 (10) Vrijheidsbond 6 (7) Vrijz. Dem. Bond4 (6) S.D.A.P22 (221 Communisten 3 (4) N.SB8 Kath. Dem. Unie 1 (1) Staatk. Geref. Partij 2 (3) Herv. Geref. Partij (1) Chr. Dem. Unie 1 (1) Rev. Soc. Arb. Partij 1 (1) Nat. Herstel (1) Nat. Boeren- en Tuinderspartij (1) 100 100 RECLAME. 348 NEDERLANDSCHE HANDELSREIZIGER S- VEREENIGING. Te Rotterdam is de jaarlijksche verga dering gehouden van de Nederlandsche handelsrcizigersvereeniging. De voorzitter herdacht de leden, die de vereeniging in 1934 door den dood zijn ontvallen, in het bijzonder den overleden aigemeenen voorzitter den heer P. C. Roos. I Het leoenta! is terugge ioopen van 1925 I tot 1857. i Van het vrijwillig ondersteuningsfonds we.dun in 1934 groote offers gevraagd, waardoor nel kapitaal van dit fonds met f. 28u» te; ugllep Het jaarverslag van den secretaris, den heei M. Groenewee is goedgekeurd. Den penningmeester is decharge ver leend. De vergadering heeft zich vereenigd met rapporten, uitgebracht door den wiskun dige. inzake de N.H.R.V. en door den accountant, inzake de administratie van de vereenigingen. De voorstellen van het hoofdbestuur tot besteding van de winst van de N.H.R.V., zijnde f. 13.957,44 en tot afschrijving van het verlies van de fondsen groot f. 10.220.26 zijn met algemeene stemmen aangenomen. Tot eerste voorzitter is benoedm de heer W. F. de Hondt Jr., voorzitter van de af deeling Rotterdam. De periodiek aftredende bestuursleden zijn herkozen. N, R. Crt. CONTINGENTEERING GLOEILAMPEN. Voor een jaar verlengd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de contingenteering van gloeilampen per 1 Mei a.s. zal worden verlengd voor één jaar. De basisjaren en de autonome percen tages blijven ongewijzigd. Het eerder gepubliceerde bericht, dat de contingenteering voor 5 maanden zal worden verlengd, wordt hierdoor gecorri geerd. MERKEN VAN EIEREN. Ingediend is een wetsontwerp houden- de goedkeuring van het op 11 December 1931 te Brussel gesloten verdrag tot het merken van eieren ln het internationaal handelsverkeer. Dit verdrag is afgesloten als gevolg van de internationale diplomatieke conferen tie op initiatief van de Belgische regee ring te Brussel onder auspiciën van hel Int. Landbouw-instituut te Rome en het is tot dusverre bekrachtigd door Italië. Zwitserland en België. Na de bekrachti ging ervan door Nederland is nog slechts één ratificatie noodig om het verdrag in werking te doen treden. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdagavond 7 Mei te halfnegen. Aan de orde zijn dan eenige kleine wets ontwerpen. Voorts zal worden medege deeld een Besluit der Centrale afdeeling. De voorzitter is voornemens, aan de Cen trale afdeeling voor te stellen in de af- deelingen te doen onderzoeken onmiddel lijk na deze openbare vergadering met mogelijke voortzetting op Woensdag 8 Mei een aantal wetsontwerpen, waaronder dat tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten. Op Woensdag 8 Mei 's middags half 2 zal de Kamer de Indische begrooting in openbare behandeling nemen, benevens de Surinaamsche begrooting. ZILVEREN VLEUGEL VAN AMSTERDAM. De Amsterdamsche Aero Club heeft een wisselwisselprijs uitgeloofd voor een jaar lijks te houden vliegwedstrijd, ditmaal op 25 Mei. Het doel van dezen wedstrijd is de kennis van luchtnavigatie en behen digheid in het omgaan met een vliegtuig te bevorderen. Naar dezen prijs, den „Zilveren vleu gel van Amsterdam" geheeten, en ver vaardigd door de Koninklijke Begeer te Voorschoten, kunnen uitsluitend amateur vliegers van Nederlandsche nationaliteit dingen. Om in het bezit van den prijs te komen, zal dezelfde persoon hem twee maal achtereen ofwel driemaal in het ge heel moeten winnen. Zonder voor dezen prijs in aanmerking te komen, zullen aan bedoelden vliegwedstrijd ook leerling-be roepsvliegers kunnen deelnemen en wel in een afzonderlijke groep. De winnaar in deze groep zal een verkleind model van den „Zilveren vleugel van Amsterdam" ontvangen. Alle deelnemers zullen een voorgeschre ven route moeten vliegen en wel dit jaar Schiphol (Amsterdam)-Waalhaven (Rot terdam)-Eindhoven-Schiphol, of deze route in omgekeerde richting. Buiten de verbindingslijnen tusschen deze lucht vaartterreinen zullen controlepunten wor den gekozen. De deelnemers moeten zich houden aan de door henzelf lVs uur te voren bepaalde vliegtijden. Voor te vroe ge, zoowel als te late aankomst op een der luchtvaartterreinen, zullen zij volgens een bepaalde schaal strafpunten krijgen. DE RAMP VAN DE UIVER. Toch blikseminslag? In ons Blad van 8 April hebben wil een onderhoud gepubliceerd met den directeur van de Tsjechische Luchtvaart Maatschap pij. naar aanleiding van de ramp van de Leeuwerik. In dat interview gaf de heer Oldricht Ruzicka te kennen, dat hem was ter oore gekomen, dat de ramp van de Uiver waarschijnlijk toch aan bliksem inslag moest worden toegeschreven. Een bericht in Het Volk komt thans deze uitlating bevestigen. Het blad meldt van wel ingelichte zijde te vernemen, dat de conclusie van het Uiverrapport tn zake de hoofdoorzaak van de ramp toch zou terug voeren naar blikseminslag. Het rapport heeft den minister van, waterstaat bereikt, die nog niet beslist heeft of tot geheele of gedeeltelijke pu blicatie zal worden overgegaan. Het rapport van dr. Ir. van der Maas sloot, naar het Vaderland indertijd wist te melden, blikseminslag als oorzaak van de ramp uit. De „permanente commissie", die thans toch tot blikseminslag zou hebben gecon cludeerd. bestond uit vice-admiraal Scho- rer prof. dr. ir. Biezemo, majoor-vlieger Van Heyst en luitenant-vlieger Broesder. N.S.B. EN NATIONAAL HERSTEL. Mr. Westerman bepleit samenwerking. In een openbare vergadering van Natio naal Herstel te Utrecht heeft mr. dr. W. Westerman gezegd dat Nationaal Herstel en de N.S.B. elkaar in de toekomst zullen moeten vinden. Het doel van beide bewe gingen aldus spr. is hetzelfde, slechts bestaat er een verschil van meening over de vraag of een eenhoofdige leiding in de toekomst gewenscht is. Nationaal Herstel staat op het standpunt, dat er altijd een zekere controle van het volk op de leiding moet Blijven bestaan en volgens spr. zal ir. Mussert. indien hij aan het bewind komt, dit eveneens gaan inzien. Andere verschil len. dit het tot stand komen van een een heidsfront tusschen beide bewegingen in den weg zouden staan, zijn er niet. Bij de discussie naar aanleiding van spr.'s felle critiek op het gemeentebeheer. kwam de heer Westerman nog even op dit punt te rug om te betoogen, dat hij hoopte dat een samengaan van N.S.B. en Nationaal Her stel zoo spoedig mogelijk tot stand zou komen. In zijn rede sprak spr. voorts als zijn meening uit. dat het beheer van de meeste gemeenten veel te wenschen overlaat en dat speciaal de financieele toestand erbar melijk is. Spr. beval aan de autonomie der gemeenten op te heffen en ze uitsluitend tot uitvoerders van rijksmaatregelen te maken. UIT NED. OOST-INDIE. AARDBEVING. BATAVIA, 26 April. (Aneta). Het Observatorium te Batavia registreerde op 25 April te 22.51 een krachtige beving uit Westelijke richting op korten afstand. KOMENDE MAATREGELEN. BATAVIA, 26 April. (Aneta). Aan den vooravond van de begrootingsvergadering kondigt de „Java-Bode" aan dat de Regee ring de vrijstelling van korting van de eerste f 200.— voor pensioenen mogelijk op zal heffen. He. blad betoogt bovendien dat de Minister van Koloniën van mee ning is dat de salarissen van import- Europeanen nog wel kunnen worden gekort.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13