Kareli ct Jam op het brood kleurt de wangen rood Katwijksche Bijenkorf POPULAIR Geef me de [tlDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 25 April 193 j [NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. THIJS IJS EN DE KONINGSKROON UIT DE OMSTREKEN. teraardebestelling van wijlen mevr. Mr. a. j. fokker-schotel. Hedenmiddag vend op de begraafplaats RhUnhof" onder groot.e belangstelling I teraardebestelling plaats van wijlen mevr. mr A. J. Fokke.-Schotel, die na en langdurige ziekte te Amsterdam over bed. Zij was ridder ln de Leopold t-oi'de van België. De overledene, die eie jaren hier ter stede woonachtig ls •weest. heeft zich hter veel in het open- are leven bewogen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. mr. dr. C. M van Leeuwen uit 's Her- jenbosch, den heer P. A. de Gooyer, dir. iotterd. Bankvereenlging, den heer en icvr. ir. J. P. Fokker uit Wassenaar, prof. t. D Fokker uit Santpoort, den heer en Hfvr. dr. J. C. Broekema uit Den Haag, len heer en mevr. mr, P. E. Brlët. den ,eer mr. E. C. Wiersma, den heer en mevr. i c. J. v. Iterson, den heer en mevr. jr Reisenbach de Haan. den heer Y. [uipers allen alhier, de heeren J. E. Pleters jt Laren B. M. de Jonge van Ellemeet II Utrecht, mr. R. van Woelderen en mr. F. J Slmon uit Utrecht, Een greote schat ui bloemen en kransen dekte te. kist. Nadat de kist ln de groeve was neer- jten werd achtereenvolgens het woord evcerd door prof. R. D. Fokker uit Sant- oort. den heer A. Broese v. Groenou uit jrderdam. een neef van de overledene, ii joor den echtgenoot van de overledene, iof dr Dooyeweert bad 't „Onze Vader". Hierna werden bloemen ln het graf ge- Irooid. De echtgenoot van de overledene snkte alle aanwezigen voor de betoonde Langstelling. O Heden- en morgenavond van 710 jig, alsmede morgenmiddag van 3—5 uur an men ln 't gebouw Pnlël aan de Mid- elstegracht een kleine bazaar bezoeken, elke is georganiseerd ten bate van be- oeftige zieken en gezinnen van werk lozen uit Wijk VI van ds. Rlemens. DE JAARBEURS VAN MILAAN De deelneming van Nederland. De XVIde Internationale Jaarbeurs van Liaan wordt dit, Jaar gehouden van 12 en met 28 April. Deze Jaarbeurs, welke ienlijk meer het karakter eener tentoon- iltas heeft, verschilt niet heel veel van lie der voorgaande jaren. Ook Nederland is leder in het eigen karakteristiek gebouwd, iet eene zeer fraaie expositie van ver- aillend materiaal; daarbij trekt vooral e aandacht het tuintje vóór het Paviljoen, sarin o.a. prachtige oranje-bloemen alge- emeene bewondering uitlokken. Het Nederlandsch Paviljoen ls ook thans, Ie invoerbelemmeringen ten split geheel ezet; onder de Inzenders zijn: Staats- njnen de K.L.M welke goede propaganda ;aakt voor de op 1 Mei a.s. te openen lijn msterd.Milaan, drie belangrijke cacao- ii chocoladefabrieken, een groote Amster- ameche Bierbrouwerij; verder treft men au sportartikelen, papier en plakband, hemische producten, verf en inkt. electro- ledlsche toestellen gedroogde groenten ui conserven, rubber en crepe-rubber, aas. melkpoeder, geconserveerde melk, erlspuit-toestellen enz. alsmede zeer in- tressante Inzendingen van landbouwpro- «cten door de Nederlandsche Landbouw- iandelskamer en van de toeristische pro banda door de A.N.V.V. Het aantal be tters. alhoewel tot dusverre nog niet in letzelfde groote aantal als verleden jaar, bevredigend, en de binnengekomen aan razen niet alleen betrekking hebbende p de tentoongestelde goederen, eveneens. Merland ls op deze belangrijke Italiaan- che Jaarbeurs werkelijk goed vertegen- toordigd en de Inzending wordt algemeen Is een der besten beoordeeld. België maakt uitsluitend propaganda 'oor toerisme en de Brusselsche wereld- entoonstelling. Duitschland verschijnt met en expositie der kolen-productie. Frank- djk met een cultureele inzending mede ln "band met de Ibaliaanech-Fransche toe- taaering; Zwitserland exposeert textiel- Hachiires en textiel-stukgoederen; de an- lere. waaronder Finland, Lettonie. Rus and, Tsjechoslowakije. Unie van Zuid- '•'nka, Engelsch-Indië, Turkije, Oostenrijk, 'oien enz. hebben inzendingen van alier- ei fabrikaten en producten; voor het 'st verschijnen dit iaar Brasilie en Roe- nenie. Van de verschillende afdeelingen lin sterk uitgebreid en ook zeer bezocht «c mechanische en meubelindustrie. Het Nederlandsch Paviljoen staat, even- ts voorgaande jaren, onder leiding en Urectle van de Nederlandsche Kamer van -bophandel ln Italië, zeer doeltreffend is h het Pavljoen het bureau voor handels- jo toerisme inlichtingen. waarvan door "len, zoowel Italianen als bezoekers uit den vreemde, gebruik gemaakt wordt. RUSSISCHE PROFESSOR VASTGEHOUDEN. de oostenrijks cue boeren in oppositie. WEENEN. 25 April. (D.N.B.l In een ver gadering van de leiders van de Opper- Oostenrljksche landbouwers te Linz werd besloten het ontwerp van de wet op den beroepsstand der boeren, zooals deze ls uitgewerkt door het ministerie van so ciale zaken, af te wijzen. Aangezien de boerenleiders van Neder- Oostenrijk en Salzburg reeds eerder een gelijke houding hebben aangenomen, zijn thans bijna alle boeren van Oostenrijk in de oppositie tegen het ministerie van so ciale zaken. o succes der rooden in china. TOKIO, 25 April. (Reuter). Het tele- graaf-agentschap Sjimboen Rengo be richt uit China, dat de roode- troepen in Tsjetssjoean een aanzienlijk succes heb ben behaald. Na een bloedigen strijd is de 29ste divisie van het Nanklngleger naar de rooden overgeloopen. De toestand is zeer ernstig en Tsjang Kai Sjek heeft ln Tsjoengtoe den staat van beleg afgekondigd. Den Amerikaanschen bewoners van Yunsan Foe een speclalen trein gereed. De houden de stad te verlaten. De spoorweg autoriteiten houden aan het station van Yunsan Foe een speciale trein gereed. De Roode troepen rukken snel op, doordat de troepen van de provincie Yunsan naar Kwel Tsjou zijn gezonden om daar deel te nemen aan de actie tegen de rooden. Indien de communisten verder oprukken, wordt ook Fransch Indo China bedreigd. o grensincident. KOWNO, 25 April. (Reuter). Twee Li- thauers zijn bij het passeeren van de grens door Duitsche soldaten beschoten. Een van hen werd gedood. het werkverschaffingsprogram VAN ROOSEVELT. WASHINGTON, 25 April (V.-D.) Pre sident Roosevelt heeft gisteren nadere mededeellng gedaan omtrent de practi- sche uitwerking van zijn werkverschaf- flngsprogram, waarvoor hij de beschikking heeft gekregen over een crediel van 4.880.000.000 dollar. Het program is het grootste van dien aard dat ooit is uitge voerd en bevat thans acht punten. Deze zijn: 1. Aanleg van wegen voor -snelverkeer met viaduct-kruisingen. 2. Steunverleening aan personen in de door rampen geteisterde landbouwstreken en een algemeen program voor het herstel van normale toestanden in den Ameri kaanschen landbouw. 3. Electrificatie van het platteland. 4. Bouw van goedkoope woningen, zoo wel op het land als in de steden. 5. Steunmaatregelen voor hoofdarbeiders 6. Voortzetting van de uitbreiding van het Civilian Conservation Corps, een soort arbeidsdienst in werkkampen. 7. Het verstrekken van leeningen aan districten, steden en staten. 8. Grondverbetering, ontginning en be- bossching. Roosevelt verklaarde voor de uitvoering hiervan de behoefte te hebben aan nog drie nieuwe federale bureaux, n.l. een af- deeling die tot taak zou hebben den bouw van viaduct-overgangen in de bestaande wegen voor snelverkeer, ten tweede een organisatie voor de co-ordinatie van de hulpmaatregelen op het platteland, welke onder leiding zal komen te staan van Rex- ford G Tugwell, en een bureau voor de electrificatie van het platteland. o TANKAUTO DOOR SNELTREIN AANGEREDEN. STOCKHOLM, 25 April (V.-D.Op een overweg nabij Bergslagern, dicht bij Göte- borg, werd een tankautomobiel door een sneltrein aangereden. De olie, die de auto mobiel vervoerde, stroomde uit de gedeel telijk vernielde tank en vloog in brand en tastte ook de locomotief aan. De chauffeur van de auto werd gedood doch de machi nist en de stoker van den trein konden tijdig uit de brandende locomotief bevrijd worden, hoewel zij toen reeds brandwon den en andere blessures hadden opge- loopen. o VIER GEVANGENEN ONTSNAPT. NEW YORK, 25 April (V.-D.) Vier gevangenen die te werk waren gesteld op een tot de staatsgevangenis van Texas be- hoorende suikerfarm, waar gevangenen onder bewaking werkten, hebben gisteren kans gezien te ontsnappen. Zij ontvoerden een der bewakers, sloegen de bedrijfsleider van de suikerfabriek neer en overweldigden een schildwacht, die aan den buitenkant op post stond. PRIMA HUISH0UDJAM, per pondspot 22 cent. Pindakaas per pondspot 12 cent Pindakaas> prima per pondspot 14 cent Appelstroop per kiloblik 35 cent Appelstroop per pondsblik 22 cent Appelstroop los per pond 19 cent Rietsuikerstroop, los per twee pond 25 cent Rietsuikerstroop per kiloblik 27 cent GROOTE RONDE KAAKJES per pond 16 cent RECLAME CUSTARD. per pondspak 12 cent Brusselsohe Kermis per pond 25 ct. Ping-Pong;, iets fijns bij de thee, p. p. 25 ct. Reclame Zandspritsp. pond 29 ct. Katwijk aan Zee 3296 Paul Krugerstraat 28 Zuidstraat 3 KATWIJK. GEMEENTERAAD. Een bewogen vergadering. Conversie van twee geldleeningen Rechtspositie-regeling van het gemeente- personeel aanvaard. De behandeling van de vaststelling van 't ontwerp-uitbreidings- plan leidt tot heftige debatten. Tenslotte wordt verdere behandeling verdaagd. Bij de ingekomen stukken bevonden zich verschillende goedkeuringen van Ged. Staten, zoo betreffende de winkelsluitings wet. Voorts een schrijven van weth Dub beldam. waarin hij bedankt als wethouder en raadslid. Tenslotte een schrijven van het Katwitjksch Drarikweer-Comité om alsnog, een besluit te nemen aangaande 't maximum aantal verloven. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorstel.'tot het converteeren van twee geldleeningen. Conform besloten. Rapport van de Raadscommissie met betrekking tot de concept rechtspositie regelingen enz. van het gemeentepersoneel met prae-advies van B. en W. De heer Guyt zou gaarne Georganiseerd Overleg ingeschakeld hebben, hetgeen de heer B, v. d Bent ondersteunt, doch waar tegen de voorz. zich verzet, daar hierdoor een instantie geschapen wordt die niet wenschelijk geacht moet worden, aange zien zij buiten den raad staat en boven dien met wettelijke aangelegenheden niet voldoende op de hoogte is. De heer Guyt acht die bezwaren niet doorslaggevend en wijst op andere plaat sen waar G O. uitmuntend werkt. Het voorstel van den heer Guyt om G. O. in te voeren wordt dan verworpen met 123 stemmen. Nadat B. en W. dan een amendement van den heer Eikelenboom op art 53, le lid inzake geneeskundige controle bij ziejïte, hebben overgenomen, ontstaat er een discussie óver de ai;t. 47 en 48. Weth. Veltkamp wil, mede namens weth. Dubbel dam, art. 47 geheel en art. 48 ten deele laten vervallen, hetgeen betrekking heeft op de geldelijke regeling van ambtenaren bij 't opkomen voor herhalingsoefeningen en in oorlogstijd. De voorz. zegt dat bij aanname van Weth. Veltkamp's voorstel, bij. het toch ter vernietiging moet voor dragen, aangezien het iindruischt tegen de algemeene leidraden in de wet vastgelegd. De heer Meerburg acht de houding van de wethouders niet principieel. Hij pleit er vóór het ambtenarenreglement aan te hemen zooals het daar ligt. Na eënlge discussie wordt dan het voor stel der wethouders met 124 st. verwor pen en de reglementen z. h. st. vastgesteld. De.verordeningen en instructies worden na een opmerking vanden heer B. v. d. Bent eveneens z. h, st. vastgesteld. Voorstel tot het verleenen van een bij drage aan het Plaatselijk Crisis-Comité, groot f2.10 per werkjooze en onder voor waarde, dat het Nat. Cr. Com. te den Haag een bijdrage van f4550.40 verleent. Conform besloten. Voorstel tot het verleenen van onder stand ten behoeve van een armlastige. Eveneens conform besloten. Voorstel tot aanstelling van een hulp bij de Bewaarschool te Katwijk voor den tijd van twee jaren en tot verhooging van het salaris van de werkster dier school. De heer B. v. d. Bent merkt op, dat hij dit niet de Juiste oplossing acht, want na twee jaar komt de hulp weer op straat. De voorzitter antwoordt dat het werk bui tengewoon eenvoudig is en dat 't voorge stelde het beste is. Conform wordt dan be sloten. Vervolgens komt dan het voorstel aan de orde tot vaststelling van het ontwerp- uitbreidlngsplan der gemeente, welk voor- sel zou leiden tot heftige debatten. Aller eerst verkrijgt de heer Guyt het woord, die zegt, verheugd te zijn dat het na een lange en kostbare lijdensgeschiedenis dan toch eindelijk zoover is gekomen dat tot vast stelling van het uitbreidingsplan kan wor den overgegaan. Toch zou hij het op prijs stellen, indien er ook in zou worden opge nomen. de aanleg van een speelveló tus- schen de Weth. Ouwehand- en Schoolstr. De heer van Tongeren handhaaft de be zwaren tegen de verbinding Secr. Varke- visserstraat en Oude Zeeweg. Vooral de financieele kant weegt voor hem bijzonder zwaar. Dan komt het moment, waardoor de vergadering van kalm vaarwater in een onstuimige zee geraakt. De heer van Ton geren dient n.l., mede onderteekend door 9 andere raadsleden, het voorstel ln, van dezen verbindingsweg af te zien. Wethouder Dubbeldam zegt. dat deze gang van zaken voor hem totaal onbegrij pelijk is. De oplossing, zooals B. en W. die geven is de eenige oplossing die voor de toekomst volledige bevrediging kan schen ken, het ls een plan, waaraan jaren ls ge werkt. dat weten allen die het plan van T„ dat in een vloek en een zucht in elkander is gedraaid, steunden, zeer goed. Ook de heer Guyt, noemt den huidigen gang van zaken allerminst bevredigend en de hou ding van den heer v. T, is voor hem niet anti-revolutionair. doch revolutionair, beter nog anarchistisch! Fel bestrijdt hij het plan v. T. De voorzitter is buitengewoon teleurge steld over de manier van handelen zooals hier geschied is. Dit ls geen manier van doen! Men had evengoed kunnen zeggen, B en W., gaat u maar weg, wij hebben u niet meer noodig. Ik beaam aldus spr.. wat de heer Guyt zeide. Dit optreden ls revolutionair, want een dusdanig handelen len maakt elke bespreking onmogelijk en het is een grove inbreuk op de rechten van den raad! De heer Meerburg vindt dat de geheele quaestie overdreven wordt. Het gaat hier alleen over den doorbraak, waarvan de onderteekenaars den financieelen kant niet willen accepteeren en zij teekenden slechts om onnoodige discussies te ver mijden. Het wordt dan hoe langer hoe rumoe riger in den raad en als de voorzitter nog eens herhaalt dat de geheele handelwijze absoluut uit den booze is, ontstaat er een waar tumult. Allen spreken door elkaar. Als de heer v. T. dan wederom het woord kTijgt, geeft hij nogmaals een uiteenzet ting van zijn plan. Hij werpt het verwijt als zou zulks in een vloek en een zucht tot stand zijn gekomen, verre van zich. Ook hij behartigt de belangen van de ge meente, evengoed als elk ander raadslid. De quaestie is hier alleen, dat 10 van de 17 leden zich bezonnen hebben, in ver band met de financieele zijde. Dit is niet revolutionair Noch door den burgemees ter, noch door den minister laat hij zich zooiets zeggen!! De voorzitter zegt dat het alleen gaat om den graven vorm waarin het voorstel naar voren werd gebracht. In, niet buiten den raad dient zooiets behandeld te wor den. Men dient de parlementaire vormen in acht te nemen. Men doet dit hier echter niet, men handelt revolutionair. Van verschillende kanten wordt dan ge roepen dat dit niet waar is. De heer Guyt noemt de houding van de heeren v. Tongeren en Meerburg niet op recht, iets waartegen de heer Meerburg protesteert. De heer van Tongeren persis teert bij zijn eisch, dat de voorzitter de uiting revolutionair terug zal nemen. De heer v. d. Zwan zegt, dat hij den indruk heeft gekregen, dat de onderteeke naars van het adres, de plannen van B. en W willen laten terugnemen en dat het college dan binnenkort met nieuwe plan nen zal komen. De heer Eikelenboom vraagt of B. en W. het stuk wel goed gelezen hebben, er staat RECLAME- 33Öf BEROEP ONGEGEtOND VERKLAARD. Inzake autobusdienst AalsmeerNoordwijkerhout. Bij Kon, besluit is ongegrond verklaard het beroep van de Ned. Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij aan de N.V. Auto busonderneming alhier vergunning is ver leend tot het m werking brengen van autobusdiensten tusschen onze gemeente en Noordwijkerhout (Zllk) en tusschen Aalsmeer en Lisse voor zoover in de pro vincie Noord-Holland gelegen. o HAARLEMMERMEER. Jeugdige werkloozenzorg. Het comité voor jeugdige werkloozen zorg. dat te Hoofddorp en Nieuwvennep goed bezochte bijeenkomsten organiseer de. waar de jeugdige werkloozen zich nut tig en aangenaam hebben beziggehouden, kan met groote voldoening op dezen arbeid terugzien. Een feestelijke slultmgs- avond, waar de werkloozen de damés die haar medewerking met veel animo en toe wijding hebben verleend, en vele belang stellenden tegenwoordig waren, werd in Hoofddorp reeds gehouden Voor Nieuw vennep is deze avond bepaald op Vrijdag 28 April as, in het gebouw fan CTir. be langen aan de Kerkstraat. 3. Thijsje ls dus op het deurtje afgeloopen; maar voordat hij er was ging reeds het deurtje open en er verscheen een goed-gekleede rat. die, naar het. rehesn, al door het raam naar Thijs gekeken had „Het schijnt", zoo sprak hij Thijs nu aan, „dat je nog niet goed wee-, »i!ren kant je op ze! gaan. Maar zoo waar ik Meestei Ratlus heet ais je mij je toestand uit wilt leggen, zal ik het je heel graag zeggEh; als ik he>. tenminste kan." Hij leek Thijs IJs een vriendelijke, schrand're man. zegt thans iedereen, die de goedkope goede Karei I sigaar wil roken I Dat is geen wonder, want de nieu we 5 cents KAREI I „POPULAIR" is z o uitstekend, dat hij met elke sigaar van 6 cent kan wedijveren, ja, deze nog overtreft in kwaliteit, geur en smaak. Er is maar één Standaardkwaliteit voor Nederland. immers niets anders dan dat B. en W. een verzoek wordt gedaan. Hierop antwoordt weth. Dubbeldam, dat als dit niet zoo zou zijn, het plan maar eerder ingezonden had moeten worden, iets wat den heer v. Tongeren doet opmerken dat zulks niet mogelijk was. De heer Guyt noemt dit leugens, welke uitlating hij, op verzoek van den voorzitter, nadat de heer v. T. heeft verklaard dat de eerste hand- teekenlng pas hedenmiddag om half twee is neergezet, terugneemt. De heer Lodder kan niet inzien dat die nieuwe weg zoo strikt noodzakelijk is. Hij beseft dat door weth. Dubbeldam hier veel en goed werk is geleverd, doch door de financieele zijde, kan ook hij zijn stem er niet aan geven. Gezien de sfeer die er heerscht, stelt hij voor de vergadering te verdagen, waarop de raad echter met in gaat. Weth. Dubbeldam zegt dat er geen cent ten laste komt van den belastingbe taler maar alles uit de exploitatie zal worden gehaald. 3 jaar lang heeft de com missie van Fabricage gezwegen en nu ver zet zij zich. 't Is toch onmogelijk dat zij de zaak niet begrepen heeft! Als de heer van Rijn tegenspreekt, zegt de weth., dat hij liegt en de kerel er niets van af weet!! Luide protesten. De heer Eikelenboom wijdt de onaange name stemming aan de houding van den wethouder, welke z.i. overspannen is, In zijn plaats zou hij niet besloten hebben aan te blijven tot de nieuwe raad ge kozen was, doch meteen af te treden. Ook dit gezegde leidt weer tot onaangename worden over en weer. Vervolgens gaan de heeren Guyt en v. Tongeren nog eens in op de financieele zijde van het voorstel. Tenslotte neemt de voorzitter nogmaals het woord en stelt voor dat a.s. Vrijdag een conferentie zal plaats hebben van degenen die zich tegen dit deel van het ontwerp verzetten en de commissie van Boeyen. Misschien dat die raadsleden de commissie ervan kunnen overtuigen dat de financieele offers niet opwegen tegen de groote voor deden die dit plan toch zonder eenige twijfel heeft. De heer B. van der Bent kan zich, ge zien de gang van zaken, de teleurstelling van B. en W. voorstellen, doch hij zou het toch zeer op prijs stellen, indien de voor zitter het woord revolutionair terugneemt. Wethouder Veltkamp zegt dan, dat hij gaarne zou zien, dat de raad zich thans over de rest van het uitbreidingsplan uit laat, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij dit liever niét ziet. Immers de commis sie van Boeyen beschouwt het doorbraak- plan juist als de sleutel-positie van het geheele plan. Als die plan niet wordt aan vaard, zal het nageslacht voor financieele offers kunnen komen, welke misschien niet te overzien zijn. Vooral ook uit schoon heidsoogpunt wil de commissie van Boeyen eraan vasthouden. Aangezien de plaatse lijke raden te veel vastzitten aan locale belangen, is die commissie van Boeyen juist ingesteld; zij beschouwt het geheel en thans is het aan de tien raadsleden om haar te overtuigen dat de mateneele eischen hier hooger moeten worden gesteld dan de ideëele. Wat het woord revolutio nair betreft, dit wil hij wel terugnemen, doch hij blijft erbij dat de wijze van han delen, zooals hier is geschied, sterk moet worden afgekeurd. De behandeling van het ontwerp wordt dan verdaagd. Bij de rondvraag verzoekt de heer B. van der Bent nog enkele inlichtingen in zake de distrtbutip van voedingsmiddelen aan werkloozen: in de volgende vergade ring zal d't echter nader besproken worden Met gebed wordt dan deze bevtogen'ver gadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7