opW LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 25 April 1935 TE LA* ELTA^Telef6€6 BURG. STAND VAN LEIDEN den) over ..Het slingeruurwerk van Huy- Rens" en E A. J. M. v d. Velden Breda) over ,.Een nieuwe methode voor harmo nische analyse". In de onderatdeeling vooi wiskunde spraken de heeren C. Visser Siiedrecht1 over Conforme afbeelding": J Haantjes (Delft) over ..Een meetkundige voorstel ling van spinvektoren"; O. Bottema (Sap- pemeeri over ..De buigpunten der ratio nale Cit1); C. S Meyer Groningen over ..IntegraalvoorsteUingen van producten van Besselsche functies" en D J. Struik Cambridge. US A over „De lndlcatrlx van Dupin". In de onderatdeeling voor natuurkunde werd gesproken door de heeren Chr. van Geel iDelft) over De Invloed van een magneetveld op de diffusie ln een gas- ontladlngsbuis'1: C J. Gorter (Haarlem) over De thermodynamica van den su- prageleider"; L. S Ornsteln (Utrecht) over „Overganswaarschtjnlijkheden"; J. A. Prins (Groningen' over De moleculaire structuur van „explosief" antimoon"; D. Coster (Groningen) over „Détailstructüur van Röntgen-absorptle-bandkanten". Bovendien voerden hier nog het woord de heeren C. G A. von Llndern (Eind hoven' over „Magnetrons". H Bruining (Eindhoven) over „Secundaire electronen- emissle" en J A A. Ketelaar (Adam' over „Het mechanisme van den overgang ln de ammoniumzouten bij 40 gr". In de onderafdeeling voor scheikunde spraken achtereenvolgens de heeren R F A. Altman (Rotterdam) over „Bijdrage tot de opsporing v. malariamiddelen"; P Co- hen Henrlquez (Delft' over „Chemische toepassingen van de diëlectrische con stante": W P Jorissen (Leiden) over „Reactlegrenzen"; W. Ploeg (Oud-Beyer- land) over „Huygens en de chemie; J. M. Byvoet 'Amsterdam), mede namens mej. C. H. Mac Gillavry over „De kristalstruc tuur van eenige ammoniakaten van het type M(NHi':Cl:"; W. Gaade (Leiden' over ,De reactie tusschen aethyleen-dlamine en diaethyloxalaat" en R. N. M A Malo- taux (Amsterdam' over „Calorimetrische analyse van een binair systeem". In de afdeeling der biologische weten schappen werden de navolgende onder werpen behandeld: A L Buschkiel iSche- veningen' „Periodiciteiten en biocylen in het tropische zoete water"; H. C. Redeke (Utrecht) De Zuiderzee als brakwater gebied". B Havinga (Heemstede' „Het Zuiderzeegebied in zijn huidige phase van ontwikkeling"; mevr N. L. WibautIse- bree Moens (Amsterdam) „Het plankton van het IJselmeer; H. C. Delsman Hil versum) „Plankton-onderzoekingen in de Java-Zee en in Straat Soenda'; H. J. Vonk Utrecht) Vetresorptie bij Verte braten en Invertebraten. Het symjjosion over straling in de af deeling voor geneeskunde werd ingeleid door dr. W. de Groot uit Eindhoven, ter wijl daarna achtereenvolgens spraken de heeren L K Wolff (Utrecht), Invloed van stralen op biologische processen; D. den Hoed (Amsterdam', over Röntgen en radlumbestraling; W. E de Mol (Amster dam', Somatische mutatie door Röntgen- bestrallng en de deellngshypotheseFr. Daels (Gent), exteriorisatie van het kleine bekken voor bestraling van baarmoeder halskanker; M. J. L Dols 'Amsterdam', verschil van bestraald ergosterol en het antlrachitische vitamine uit levertraan In de onderafdeeling voor dierengenees- kunde werden de navolgende onderwerpen besproken A. Clarenburg (Utrecht), Para- typhosen bij vogels in verband met de volksgezondheid; H. S. Frenkel (Den Haag) het kweeken der smetstof van mond- en klauwzeer op huidexplantaten van runder en schapen-embryo's: B J. C te Hennepe (Rotterdam), enkele grepen uit de ervaring bij de bestrijding van besmettelijke pluim veeziekten; L. F D. E. Lourens (Rotter dam), spontane infectie bij de ziekte van Aujeszky: G M. van der Plank (Utrecht), kunstmatige beïnvloeding van 't geslacht, A. T. van der Schaaf i Oegstgeest ionder zoekingen over het virus van Carré en in de afdeeling der Geologisch-Geografische Wetenschappen het navolgende: P Tesch (Haarlem), gegevens betreffende den bo dem van de Zuidelijke Noordzee: C H. Edelman i Wageningen de herkomst van ons strandzand: J. A Baak (Wageningen), stand van het onderzoek van kanaal- en Noordzee-zanden; J. van Veen 'Den Haag) studie van het zandtransport langs onze kusten. P D. Timmermans (Zandvoort). Experi- menteele bijdragen tot de vorming van den Nederlandschen strandwal. W. J. Jong (den Haag'. Vervalskn'kken. glaciale erosie en praeglaclaal relief in de Zuid-Alpen. Tenslotte werd in de leeskamer Bosscha nog een symposion gehouden over de ge schiedenis der wiskunde. Hedenmiddag om 2 uur werd in de aula van het Academisch Ziekenhuis de tweede algemeene vergadering, tevens slotzitting gehouden. Nadat de voorziter, prof. dr J. van der Hoeve verschillende mededeelingen van hulshoudelijken aard had gedaan sprak dr A J. Haagen Smit uit Utrecht over „Auxinen" Aan zijn voordracht is het volgende ont leend: Door de onderzoekingen der laatste jaren is duidelijk geworden, dat in de planten stoffen gevormd worden, die in activiteit te vergelijken zijn met de hormonen van het dierlijk organisme. Speciaal de on derzoekingen over de groei der hoogere planten hebben belangrijk bijgedragen tot de kennis van deze z.g. „Phytohor- monen". Terwijl de groei van het dierlijk orga nisme bijna uitsluitend door celvermeer dering plaats vindt!is bij de planten tusschen groei door celvermeerdering dee ling en door celstrekking te onderschei den. De celstrekking veroorzaakt eerst de belangrijke toeneming ln lengte, die wij bij de planten waarnemen. Door botanische onderzoekingen bij haverkiemplantjes is bekend geworden dat deze groei door een in de top ge vormde stof geregeld wordt, welke eerst kortweg „groeistof" en later „auxine" ge noemd werd. De isoleering van deze stof en de pro? blemen, die hieruit voortkwamen, werden in het organisch chemisch laboratorium te Utrecht door prof Kögl en ziin mede werkers (mej. H Erxleben D. Kos(ermans en spreker) bestudeerd. Voor de isolee ring werd gebruik gemaakt van de door F. W. Went gevonden ijkmethode voor auxine. Door het afsnijden der havertop- pen wordt gedurende eenige uren de §roel onderbroken deze kan hersteld wor- en door het opzetten van de afgesneden bavertoppen. vangt men de in de top geproduceerde groeistof in agarplaatjes op. dan lijn deze plaatjes ln staat de werking van de toppen over te nemen. Zet men deze auxine houdende agar één zijdig op de afgesneden plant, dan ont vangt de ééne zijde meer groeistof dan de tegenoverliggende; er treedt een krom ming op. welke met de concentratie der groeistof ln de agar evenredig is. Met behulp van deze concentratiebe paling werd de activiteit van verschillen de materialen onderzocht. In urine werd een goede bron van auxine gevonden Na vele bewerkingen, steeds gecontroleerd door de physiologische gehaltebepaling, gelukte het een actieve stof uit urine te isoleeren en de chemische formule hier van vast te stellen Het gekristalliseerde auxine is in de geweldige verdunning van 1 od 100 mlllioen nog duidelijk werkzaam. Nu werd een onderzoek ingesteld naar de. herkomst van het auxine a in de urine, door dieetproeven is gebleken, dat na gebruik van plantaardig voedsel, spe ciaal velten en oliën met de urine veel auxine uitgescheiden wordt. Inderdaad kon uit oliën auxine-a en bovendien nog een auxine-b geïsoleerd worden, welke beide gelijk actief zijn. Het molecuul van auxine-b bevat 1 molecuul water minder dan het eerst afgescheiden product. In urine werd echter naast het auxine-a nog een geheel andere actieve stof aangetrof fen die stikstof bevat en identiek is met het reeds lang bekende Bindolyl azijn zuur. Hetero auxine. zooals deze stof nu ook genoemd wordt, ontstaat uit trypto- phaanhoudende eiwitten onder invloed van rottings-bacteriën Speciaal in ge vallen met abnormale darmflora worden belangrijke hoeveelheden Bindolyl-azijn- zuur ln de urine uitgescheiden. Verder werd vastgesteld, dat gist en verschillen de schimmels eveneens hetero auxine af scheiden, terwijl de stof uit de havertop- pen. de „echte" groeistof, naar alle waar schijnlijkheid identiek is met het auxine a Het is zeer interessant, dat de groei- stofwerking door chemisch zoo verschil lende stoffen als de auxine-a en -b, zoo wel als het hetero auxine veroorzaakt wordt; het is mogelijk, dat de twee typen van auxine niet bij hetzelfde deel van het ingewikkelde proces van de celstrek king werken. Door de gemakkelijke toegankelijkheid van de gekristalliseerde auxinen is het mogelijk geworden, daarmede ook de in vloed op andere processen in de plant na te gaan Went Jr. heeft aangetoond, dat ln de bladeren een stof gevormd wordt, welke naar de basis getransporteerd wordt en de wortelvorming reguleert. Hij kon deze werking ook door onze kristallisaten van auxine te voorschijn roepen. Wij konden dit onderzoek met proeven beves tigen, welke uitgevoerd werden volgens de methode van Laibach Ook hierbij bleken de auxinen reeds ln zeer kleine dosis sterke wortelvorming te veroorzaken. Zeker hebben de auxinen behalve de celstrekking en de wortelvormende wer king ln de plant ook nog andere func ties te vervullen. Het is te hopen, dat nu door de plantenphysiologle ook het ge meenschappelijk mechanisme opgehelderd zal worden, dat aan deze werkingen ten grondslag ligt. Tot besluit sprak prof. dr. J. Clay uit Amsterdam over „De werking van de kos mische straling op de materie". Hieraan ontleenen wij het navolgende: Nadat men langzamerhand de overtui ging heeft gekregen, dat de primaire kos mische stralen welke in de atmosfeer naar binnen komen voor een gedeelte korpus- kulair zijn, blijft de vraag over. hoeveel procent korpuskulair en hoeveel procent photonenstraling is. Op grond van de me tingen ln de mijn te Kerkrade op 100 tot 200 meter diepte en in de Noordzee tot 50 Meter diepte en van de absorptieme- tingen met tellers in Bandoeng, meent spr. te kunnen bewijzen, dat alle primaire stralen korpuskulair zijn. Hij wil echter daarop thans niet verder ingaan, maar de vraag nagaan, welke werking deze stralen op de materie uitoefenen. Ze vallen op de atomen aan met een energie, die ligt tusschen 1 en 200 milliard volt en het is dan ook begrijpelijk, dat in sommige ge vallen deze deeltjes tot in de kern der zwaarste atomen doordringen en daar door heen gaan. De mooiste beelden van het individueele proces krijgen we door de photo's in de Wilsonkamer, welke ln het magnetisch veld staat. Deze zijn vooral zeer mooi door Anderson en verder door Blackett en Kunze gegeven. Zij leeren ons de volgende bijzonderheden kennen. Er zijn positieve en negatieve deeltjes met kleine specifieke ionlsatle vermoede lijke elktronen. Energieën tot 6 milliard volt zijn reeds gemeten door middel van de kromming van de baan in het magne tisch veld. Er zijn ook deeltjes met groote specifieke ionisatie. die het voorkomen vertoonen van protonen. Er komen bun dels van deeltjes voor, soms van 60 tot 70 stralen toe. De stralen gaan door lood en koolplaatjes heen cn uit de vermeer dering van kromming van de baan kan het energieverlies worden bepaald. In tal van gevallen zien we nieuwe deeltjes uit het lood te voorschijn komen, zonder dat de baan van een korpuskel waaruit ze zijn ontstaan, wordt opgemerkt. Een ander verschijnael, dat wordt waar genomen in de ionisatiekamer, is het op treden van de zgn. Hoffmannsche stoten, waarbij groote aantallen ionen tegelijk worden vrijgemaakt. Deze aantallen gaan tot 10 millioen ionen toe, hetgeen in lucht een energie beteekent van 300 millioen volt. De korpuskels die door de materie ontstaan en in de materie worden vrij gemaakt. kunnen ook met Geigertellers worden geteld. Het opvallende is dat deel tjes in alle richtingen worden aangetrof fen. Terwijl de oorspronkelijke stralen van boven uit de atmosfeer komen, maakt spr. melding van een onderzoek,, waarbij de secundaire, in lood geproduceerde deel tjes horizontaal loopen Het onderzoek heeft geleerd, dat er ten slotte korpuskels in alle richtingen in de materie opgewekt worden en wel even veel naar boven als naar beneden. De energie van die deeltjes werd door spreker gemeten en het bleek dat verschillende stoffen zich zeer ver schillend gedragen. De verscheidenheid van richting kan het best worden ver klaard door de onderstelling, dat er een tusschenstraling is van een photonkarak- 1 RECLAME- 3301 UTT C r METEEN ter Daardoor kunnen een aantal ver schijnselen worden verklaard, als het door Anderson opgemerkte verschijnsel van elektronen uit lood. dat de absorptie van de bundels-verwekkende stralen even redig is met het kwadraat van de kern- lading, de overgangseffekten van Schlnd- ler. enz. Enkele dagen geleden kon worden aan getoond, dat er in het geheel geen cor relatie bestaat tusschen een bundel pri maire stralen, die op een stuk lood vallen en de korpuskulaire eindprodukten welke tegelijkertijd uit het lood worden vrijge maakt. Ook kon op deze wijze worden ver klaard het in Bandoeng gevondene omge keerde barometereffekt onder 9 c.M. lood. Dit verschijnsel is thans eenige maanden lang met succes gebruikt om de dagelijk- sche variatie van de kosmische stralen te meten. Als resultaat komt hieruit te voor schijn dat de straling niet kan komen uit kosmische lichamen, welke in ons melk wegstelsel op gelijke wijze vertegenwoor digd zijn als in andere melkwegstelsels van het heelal. Tevens volgt er ondubbel zinnig uit dat de Nova, die op 13 Decem ber verscheen geen straling heeft gegeven meer dan een tweeduizendste van de door ons gemeten straling, d.w.z. vermoedelijk niets. Uit dit alles volgt wel, dat het absorptie proces van de straling ln de materie uiter mate ingrijpend en ingewikkeld is, een proces, waarin dematerialisatie van elek triciteit en ontstaan van elektriciteit el kaar opvolgen. Een heel veld van nieuw onderzoek ligt hier open. waaruit vermoe delijk nog veel belangwekkends zal te voor schijn komen. Spreker brengt zijn dank aan het Be stuur van het Congres voor den aan zijn onderzoek verleenden steun. Na afloop vereenlgd'en zich bestuur, leden en genoodigden aan een gemeenschappe- 1 ijken maaltijd in de sociëteit Minerva". Voor morgen staat nog een tocht naar de Flora te Heemstede op het programma. o rHR. MONDACCORDEONCLUB „KUNST EN GENOT". Een avond ten bate van de wijk. Het is ongetwijfeld voor de onderschei dene wijkvereenigingen van de Ned Herv. Gem te dezer stede een verblijdend ver schijnsel, ln de onderafdeelingen vaak zulk een goede kracht te vinden. Vooral de wljkkas. waarvan de bodem in deze moeilijke tijden maar dikwijls al te veel te zien is, mag zich in de belangstelling verheugen. Wijk IX. waarvan zich alle vereenigings- arbeld rondom het witkgebouw Levendaal concentreert, bezit nu zulk een stuwende kracht in de Chr. Mondaccordeonclub „Kunst en Genot", welke gisteravond in de goed bezette Stadsgehoorzaal een uit voering gaf. De wijkpredikant. ds. M. J. Punselie, heette allen hartelijk welkom om vervol gens zijn dank uit te spreken voor de gedachte van de club om dezen avond te organiseeren ten bate van de wijkvereenl- ging. Heerlijk is het om als bestuurders te te ervaren rondom zich te hebben men sehen die krachtig willen helpen het wijk- werk te steunen. Gaat nu het genieten, aldus spr., aan de barmhartigheid nog vooraf, spr hoopt dat nog eens de tijd zal komen, dat de barmhartigheid voorop komt te staan. Met den wensch dat deze samenkomst moge slagen en beantwoorden aan haar doel, besloot spr. zijn openings woord. De mondaccordeonclub. waarvan de le den in hun witte pakjes een alleraardig- slen indruk maakten, opende het pro gramma met een pittigen marsch. Een groot aantal muzieknummers, zoo wel voor als na de pauze, legde getuigenis af van de goede scholing van het corps, dat onder leiding van zijn dirigent, den heer H. F. Roman Jr., een voortreffelijken indruk maakte. Dat de heer Roman, een goed diri gent. ook de kunst van componeeren verstaat, bewees wel de „Kunst en Ge- not-marsch". Dat alle uitgevoerde nummers er zeer goed inzaten en dat er vlot gespeeld werd moge blijken uit het feit, dat geheel uit het hoofd gemusiceerd werd. Veel heeft de heer Roman dan ook met dit honderdtal leden weten te bereiken. Voor de prestaties van het corps hebben wij dan ook niets dan lof. Tusschen de nummers door heeft de heer J. L. Feijten van Utrecht gedecla meerd. In de pauze is nog een verloting, even eens ten bate van de wljkkas, gehouden. „Kunst en Genot" kan met voldoening op dezen avond terug zien en heeft door haar spel bij vernieuwing velen aan zich verplicht. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebroeders Spaden en Co., Roemer Vis- scherstraat 55. Leiden. Ital. granietwerkers Nieuwe vennoot: G. Antonlni. Leiden, Berg en Zoon, Hoofdstraat 114, Sassen- heim Exporthandel bloembollen. Uittre dend Vennoot: J. Alkemade, d.d. 15 Ja nuari 1935. ONDERLINGE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. ERNSTIG ONGEVAL. Gisteravond omstreeks 6 uur is de 34- jarige F. C J. C. K., wonende in de Pieter de la Court5traat, toen hij op zijn fiets de Ketelboetersteeg kwam uitrijden en de Breestraat wilde oversteken, aangereden door een personenauto, bestuurd door mejonkvr. J A. M. von S. auf A. De man bekwam een ernstige schedelfractuur en werd. nadat hem door een priester geeste lijke bijstand was verleend, door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Hedenmorgen was zijn toestand, hoewel zorgwekkend, niet direct levensge vaarlijk. Jaarvergadering in „Den Burcht". Bovengenoemde vereeniging heeft giste ren haar jaarvergadering gehouden ln „Den Burcht". De opkomst was. gezien het groote aantal leden, slechts matig Te acht uur opende de voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, met eenige harte lijke woorden de bijeenkomst. Spr. kon tot zijn groote vreugde constateeren, dat de vereeniging nog steeds groeit Wel moesten velen noodgedwongen als lid be danken, maar het aantal nieuwe leden overtreft het aantal afschrijvingen. Er is dit jaar weer een grooter nadeelig saldo. Met de gemeente werd een overeen komst dienaangaande aangegaan, zoodat de reserve intact kan blijven. Dit nadeelig saldo is ln hoofdzaak toe te schrijven aan het steeds grooter wor den van het bedrag voor operatie en op name-kosten. De notulen, welke na dit korte ope ningswoord werden voorgelezen, werden na een enkele opmerking goedgekeurd. Vervolgens was de secretaris, de heer P. P de Koning, aan het woord voor de voorlezing van het jaarverslag. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Ge zien den economischen toestand kunnen wij. wat het ledental betreft, zeer zeker tevreden zijn. Overal in ons land zijn nu vereeniglngen voor ziekenhulsverpleging opgericht De algemeene onkosten zou men belangrijk kunnen doen dalen indien er meer districts- of provincie-gewijze zou worden gecentraliseerd. Op 1 Januari 1934 bedroeg het aantal leden 24.038. op 31 December d.a.v. 24.465 zoodat er een voor uitgang was van 417 leden. Zooals ook voorheen het geval was, was ook in 1934 de samenwerking met de directies der ver schillende Inrichtingen zeer goed. De penningmeester, de heer H. van Clt- tert. kreeg nu gelegenheid tot het naar voren brengen van zitn financieel beleid. De uitkomsten zijn. aldus de heer v. Cit- tert. verre van rooskleurig. Vorig jaar sloot de exploitatie-rekening met een nadeelig saldo van f. 7445.56. thans ls dit gestegen tot f. 12.727.38 of ruim f. 5000 meer' Schier alle posten geven een stijging te zien, waarbij vooral ln het ooe loopen de kosten voor bestraling en röntgenfoto's, die samen plm f, 1300 meer vorderden. De verhooging vindt haar oorzaak ln het feit. dat ook thans het Academisch Ziekenhuis vergoe ding voor deze behandeling eischt De pos ten verpleegkosten. operatie-kosten cn operatiekamer waren resp. rond f 3400, f 2700 en f. 200 hooger dan verleden Jaar. Ern=tlg zal dus de vraag onder het oog moeten worden gezien wat gedaan kan worden om de exploitatie meer sluitend te krllgen. Nadat nog eenige nadere toelichtingen waren gegeven werden belde jaarverslagen door de vergadering goedgekeurd en werd aan belde heeren dank gebracht voor hun uitnemend verslag. Het ledental bedroeg op 31 December 1934 24.485. Voor rekening der vereeniging werden ln de verschillende inrichtingen hier ter stede en elders verpleegd 1092 leden met een totaal van 23938 verpleeg- dagen. Van deze 1092 opgenomen leden ondergingen 582 verschillende operaties. 70 werden opgenomen voor besmettelijke ziek ten terwijl er 440 werden opgenomen wegens Interne ziekten. Voor zlekenvervoer werd gebruik ge maakt 312 keer van een ziekenauto. 424 maal van een gewone auto 60 keer de auto der Gemeente Leiden (v. besm. ziekten! cn 12 maal van den eersten hulpdienst der Gemeente Lelden. De verpleegkosten bedroegen f. 58.983. Operatiekosten f. 16 710.50 Operatiekamer f. 3.487.58. Bestraling f. 2.507.47. Röntgen f. 2.984. Zlekenvervoer f. 1.833.55 enz. enz. tot een totaalbedrag var f. 99.902.88 Gezien het feit. dat de vereeniging in het a.s. najaar 12'/! jaar bestaat, is het wel aardig eenige cijfers te geven van het geen sedert de oprichting der vereeniging tot 31 December van haar is uitgegaan. Aan directe hulp werd in die 12 Jaar ver goed een bedrag van ruim een half mil lioen (f. 541.000). O. a. verpleegkosten f. 393 006.25; operatiekosten f 92.403,20; operatiekamer f. 21 244,98; zlekenvervoer f. 12.312,44 enz enz. De vereeniging is begonnen in 1923 met 200 leden. Daar het ledental nu de 25.000 nadert, mogen we wel constateeren, dat de vereeniging steeds blijft groeien. Het volgende punt was de benoeming van de controle-commissie. Benoemd wer den de heeren v. Haarlem, De Mand en v. Zanten (reserve). Bij de bestuursverkiezing, die nu volgde werden de voorzitter, de heer A. J. Scho neveld en de commissaris, de heer A. H. J. v. d Horst, belden herkozen. Naar aanleiding van het nadeelig saldo desd de voorzitter daarna eenige mede deelingen om dit tekort te verminderen. Spr. maakte melding van het feit, dat het bestuur zich In verbinding had gesteld met de doktoren om te komen tot een uniformtarief (wat tot nu toe niet be stond) De doktoren hebben gemeend om dan zulk een tarief als volgt vast te stel len f. 75 bij operatieve behandeling en f 40 voor verloskundig ojjeratieve behandeling In dezen prijs zijn de kosten van assisten tie. narcose en nabehandeling inbegrepen. Het bestuur heeft gemeend om op dit voor stel niet in te gaan, daar dit geen ver mindering medebrengt. Voorts zijn nog verschillende voorstellen in overweging genomen, welke tot bezuiniging zullen leiden, o.a. 56 verpleegdagen per jaar te behouden, maar dan ook zoo, dat als men begin November ter verpleging moet wor den ojjgenomen en men ls in Januari nog niet hersteld, dat men dan de 56 dagen van het volgend jaar er dadelijk niet bij mag tellen, maar moet wachten met zijn volgende 56 dagen tot November, zoodat het dan dus uitgesloten ls, dat men 112 dagen (2 x 56 dagen) achtereen voor kosten der vereeniging in een inrichting verblijf houdt. Is men daarentegen 10 dagen in een inrichting en men gaat naar huis terug, dan behoudt men nog zijn tech- ten op 56 10 46 dagen. Zoodra er resultaten bereikt zijn (o.a. besprekingen met de gemeenten en met de hoofden der ziekenhuizen) zal zulks aan de leden tijdig bekend worden gemaakt. Na de rondvraag, waarbij nog verschil lende personen het woord voerden, werd de vergadering door den voorzitter met eenige opwekkende woorden gesloten. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Benoemingen. Bij Koninklijk Besluit ls benoemd tot buitengewoon hoogleeraar ln de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de phar- niacologle dr. S. E. de Jongh, conservator bij het pharmaco-terar>eutisch labora. torlum van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Prof. De Jongh is op 18 Juni '98 uit Zeeuwsche ouders te Scheveningen gebo- ren. Na de H.B.S. te Gouda te hebben afge- loopen. heeft hij van 1915 tot 1921 te Utrecht gestudeerd; daarna tijdelijk assis tent-geneesheer aan het Gemeente-Zie. kenhuis (Coolslngel) te Rotterdam gewor den. ls hij weldra tot assistent aan het Pharmaco-Therapeutlsch Laboratorium te Amsterdam benoemd, later tot eersten as sistent bevorderd, en ln 1929 tot conser vator. Bovendien ls hij tot de A'damsche Uni versiteit toegelaten als privaat-docent ln de pharmacologic. In 1929 ls hij aan de Amsterdamsche universiteit gepromoveerd op het proef schrift: „Bijdrage tot de pharmacologic van calium-permanganaat". In vaktijd schriften heeft de nieuwe hoogleeraar ruim honderd artikelen gepubliceerd. De vacature, die prof. De Jongh hier ter stede zal bezetten, is die van van den onge veer twee jaar geleden overleden hoog leeraar dr. Storm van Leeuwen. BU beschikking van den minister van O K. en W. is benoemd tot conservator bij de kindergeneeskunde aan de Rijks universiteit alhier, J. van Ormondt, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam en tot tijdelijk conservator bij de botanie dr. W. C. de Leeuw. BETERE TREINAANSLUITINGEN. Vooral van belang voor de Rijnstreek. Met de a.s. Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen aanvangend 15 Mei a.s. zullen de aansluitingen van de lijn Utrecht—Lei den op het station alhier ln de richting Rotterdam belangrijk verbeterd worden. Doordat de eerste trein 3378 uit Utrecht nu vroeger aan het station alhier aankomt 6.16 (vroeger 6.22krijgen de reizigers uit de Rijnstreek Bodegraven en Alphen a. d. Rijn aansluiting op trein 1005 vertrek 6.21 van hier naar Rotterdam, waardoor voor de Rijnstreek een vroegverblndlng met Rot terdam en verder tot stand komt. Boven dien zal de stoomtrein 345 uit Zeeland op Zon- en feestdagen aan het station al hier stoppen (aankorrtst 22.17) waardoor op die dagen aansluiting wordt verkregen op den laatsten trein 3399 naar Utrecht ver trek 22.28, zoodat de Rijnstreek thans ge bruik kan maken van de laatste sneltrein verbinding van Zeeland en tevens een la tere verbinding met Brussel ontstaat. Met 15 Mei a.s. zal de electrische trein 1061 vertrek 12.38 van het station alhier, doorloopen naar Rotterdam D. P. aankomst 13.12 aldaar, waardoor een betere aan sluiting wordt verkregen op trein 187 (ver trek 13.22) naar Eindhoven en Maastricht. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM AFD. LEIDEN Gisterenavond heeft de laatste winter- schietoefenlng plaats gehad van den Bijr. Vrijw. Landstorm afd. Leiden ln de Morschpoortkazerne. De schietoefeningen op de Katwijksche banen zullen Zaterdag 4 Mei, e.k. aanvan gen. Tegelijkertijd met het 35-jarig be staan van het bekende café-restaurant ..In den vergulden Turk" op 4 Mei a.s. her denkt de heer W. Couwenberg het feit dat hij voor 25 laar als directeur zijn Intrede ln „de Turk" deed. De heer en mevrouw Couwenberg zullen dien dag van 35 uur recipieeren. Ter gelegenheid van dit feit is een tweede druk verschenen van het destijds verspreide reclameboekje. Onze stadgenoot J. van der Wal geslaagd voor het machinisten-examen voorloopig diploma. Onze stadgenoot de heer C. Chris- tiaanse slaagde voor het examen Radio- Technicus (N.V.V.R.) GEBOREN. Daniel, zn. van D. Roest en S. M. C. Sie- val Jacoba, dr. van A. Bavelaar en F. Ruitenbeek Abraham, zn. van A Bave laar en van P. Ruitenbeek Gijsberta Elisabeth, dr. van L. van Prooyen cn W. den Dekker Julianus Augustinus. zn. van J. A. de Conlnck en C. M. Goedhart Su- zanna, dr. van J. Davidson en E. Tokkie Johanna, dr. van J. G. Knippenberg en W. T. M. Tettero Helena, dr. van H. S. Schlpaanboord en E. Franken. GEHUWD: A. Bronsgeest, Jm. en E. Blok, jd M. Habrakan, jm. en P. M. Lumme, jd. A. vom Hofe, Jm. en J. de Ridder, jd. J. H. Juffermans, jm. en M. van Polanen, jd, G. C. Naves, Jm. en W. C. Warnaar. id. P. Zwanenburg gesch. en M. J. Wijnbeek, Jd. G. Wlersma, jm. en W. S. J. Vermeer jd. D. F. Verplancke, Jm. en C. S. van Nimwegen, jd. A, Jongkind, jm. en G. Binnendijk, jd. H. W. van der Horn, j®- en M. Hoogeveen, jd. OVERLEDEN E. R. Doldersum, Jd„ 5 dg. J. J. Mela, man. 55 jaar S. H. de Gunst geb. Liber, vr. 56 jaar H. J. van Beek, jd. 80 jaar 2-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2