IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 24 April 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. FINANCIEN. RECHTZAKEN. Mwimpig'pr""<iii!miiiiiiii|iiiii||||||!|||| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflH'Ul'Ifi j&-- welke na de Inzinking van de tegenwoor dige Toba-depressie dooi opwclving van den bodem zijn scheelgesteld. Hierna werden de vulkano-tektonlsche depressies op Zuid-Sumatra besproken Het is hierbij opvallend, dat met het ontstaan dezer in zinkingen uitsluitend erupties van zuur magma gepaard gingen; de andesitische erupties betoonen zich veel onafhankelij ker van Tektonische breuk- en reksyste- men. Hierna voerde dr. Ph H Kuenen het woord over .Jets over spleten en breuken in verband met vulkanismeHet voorko men van spleeteruptles en de rechtlijnige rangschikking, zoowel van neveneruptie- punten als van volgroeide vulkanen, heeft reeds vroeg de aandacht der vulkanologe getrokken Slechts zelden kunnen wij ech ter met zekerheid vaststellen, dat magma langs een breuk Is omhooggekomen. In een vulkaanllchaam kunnen wij ons spleten theoretisch op drie wijzen ontstaan den ken; I. door druk vanuit de magmazull; 2. door projectie van een breuk vanuit den ondergrond naar boven; 3. door injectie in den mantel van een mantel van een intrusieplaat en openbarsten van het dak. De lineaire rangschikking van vulkanen kan verklaard worden door 1. een lang werpige vorm van den haard of rangschik king van de haarden in een rij; 2. plaat sing op een antiklinale of geantiklinale; 3 .plaatsing op een spleet. In de beide eer ste gevallen ontstaat een onregelmatige vulkanische strook b v. de Binnen-Ban- daboog'. in het laatste vinden wc een nauwkeurige rechtlijnige rangschikking (Java. Halmahelra-provlncie De spleten moeten tot groote diepte reiken en een groote helling (althans minstens 30 gr.) bezitten om hun lengte en regelmaat te verklaren. Op deze drie lezingen volgde een leven dige discussie, waaraan werd deelgenomen door dr. N J M. Taverne, dr. L. V. de Sit ter, dr. J. P Bakker en jhr dr C. G S. Sandberg. Vervolgens sprak dr. A. B. van Deinse over; „Recente vondsten van fossiele Ce- tacea en Primipedia in Zeeland'' - Sinds October 1932 zijn in de Westerschelde door visschers groote hoeveelheden Cetacea- beenderen gevonden, sinds Sept. 1934 ook bij den Ingang van den Braakman Hier onder bevinden zich vele Interessante, ten deele voor ons land nieuwe soorten Spr. noemde tanden van Sealdicetus caretti, bullae van Balaena primigenia en andere uitgestorven Balaenoptera. en Balaena- soorten: verder resten van Balaemula ba- laenopsis en van Choneziphius planiros- trls. Dan werden gevonden een bulla van Balaenoptera musculoides, een groot aan tal wervels en schedelfragmenten van uit gestorven Mystacoceti en groote tanden van de uitgestorven haaiesoort Carcharo- con megalodon. Tenslotte vermeldde spr. twee complete schedels van Trichechus, welke werden aangetroffen ln 't Museum van Oudheden te Vllssingen Dr J P Bakker sprak hierna over; „Tertiaire bodembewegingen aan de oost zijde van de Morvan (Centraal Frankrijki" De centrale Morvan is een pledmonttrap, waaraan we niveauresten op 830860 M ISO800 M en 740760 M. kunnen onder scheiden. Vooral het nievau op 680 M. is opvallend niveaubestendlg en strekt zich over een grooten afstand uit; dit bewijst ons, dat de jongere opheffing van de oost zijde van den Morvan over groote afstan den met eenzelfde bedrag geschiedde. Het 600 M-vlak is van het 680 M. vlak door breuklijnen gescheiden Ook het bekken van Antun. waar de 400 M.-vlakte over- heerscht. moet tektonisch verklaard wor den De overige steilranden zijn erosie- randen. Hierop volgde een voordracht van dr. C. G S. Sandberg „Over de ligging van zekere Zweedsche zwerfblokken en van de Skan- dinavische waterscheiding, in verband met die der beweerde diluviale ljsscheiding". Spr vestigde er de aandacht op, dat deze iisscheiding 100 tot 270 KM. Oostelijk van de huidige waterscheiding loopt Deee waterscheiding kan noch postglaclaal noch glaciaal zijn. men neemt daarom aan. dat het Skandinavische rivierstelsel praegla- ciaal zou zijn. Het ijs zou dan niet tot erosie in staat zijn geweest! in werkelijk heid wijzen echter de over geheel N-W- Europa verspreide zwerfsteenen op het tegengestelde Deze en dergelijke tegen spraken leiden spr. tot de overtuiging, dat de ijstijdaanname als een absurditeit ls te beschouwen. De afdeelingsvergadering werd besloten met een lezing van dr. J. F Steenhuis over; „De universeele decimale klassiflkatie en de geologisch-geografische vaklitteratuur". Spr. behandelde ln het kort de beginselen van deze klassifikatle, waarin het bijzon dere of eigene van een willekeurig onder zoek op geologisch-geografisch of ander gebied en de verhouding en de plaats hiervan tot het algemeene weten, als mede de wijze waarop dit algemeene het bijzondere omvat od voor iederen vorscher begrijpelijke, logisch doordachte en syste matische wijze zijn terug te vinden. Na afloop werd tot voorzitter der vierde afdeellng van het 26ste Congres gekozen prof. dr. L. M. R. Rutten (Utrecht). In de afdeellng der wis- en natuurkun dige wetenschappen zijn vanmorgen voor drachten gehouden door de heeren H B. G. Casimir alhier over „Magnetische eigen schappen van de Kern"; C J. L. Ollphant (Cambridge) over „The artificial transfor mation of nuclei", door N. Feather (Cam bridge) over ..Artificial radio-activity'' en door A Heyting (Enschede) over ..De strijd over de grondslagen der wiskunde". SANCTA VERONICA. Liefdadigheidsuitvoering. Gisteravond gaf de vereenlglng „Sancta Veronica", tot steun aan armen en stille armen een Uefdadlgheidsuitvoering ln de groote zaal van „Zomerlust". Om halfnegen opende de presidente mevr Pollman de vergadering op de ge bruikelijke wijze en heette alle aanwe zigen hartelijk welkom Het woord was daarna aan de dames en heeren van de Mesa tooneelclub. die onder regie van mevr. SteygerAsperslagh het tooneelspel „Zons opgang" opvoerden De rollen zaten er bij allen goed in. terwijl- de heer W. v. Hoorn het leeuwenaandeel van het succes weg droeg. Gedurende de pauze werd een taart ver loot. welke f. 17.50 opbracht. Na afloop van het tooneelspel dankte Mevr Pollman mevr. Steyger—Asperslagh voor het gebodene, waarvan alle aanwezi gen ln ruime mate hadden kunnen ge nieten en bood haar bloemen aan. Om halftwaalf werd de vergadering door de presidente gesloten. DE LEIDSCHE PADVINDERS VIEREN SINT JORISDAG. Het kampvuur. Op het terrein van de Leeuwkengroep aan de Rijn en Schlekade hebben cister- avond de padvinders van de afdeellng Leiden van de Nederlandsche Padvinders zich verzameld rond het St. Jorls-kamp- vuur om daarmede plechtig den St Jorls- dag. die op 23 April door alle padvinders ter wereld herdacht wordt, te besluiten. De padvinders marcheerden met trommels en vlaggen vanaf den Stille Rijn door de stad naar het kampvuurterrein en trokken veel belangstelling De belangstelling be perkte zich niet alleen tot het zien voorbij trekken op straat, maar velen begaven zich ook naar het terrein waar het kampvuur brandde en toen de padvinders zich rond het vuur hadden geschaard sloot een enkele rijen dikke kring van belangstellenden hen in. Het kampvuur stond onder leiding van den wnd. Commissaris voor het district Leiden, den heer Chr Stokhuyzen. De opening had plaats met het lezen van de welpenwet en van de padvinderswet. Ter wijl het kampvuur hoog oplaaide vertelde daarna de afdeelingsvoorzitter. de heer J. A Knuttel, de legende van St. Joris en de draak en hield St Joris als een voor beeld van moed en ridderlijkheid aan de padvinders voor. Plechtig werd daarna ie welpen- en padvinders-belofte voorgelezen en ln stilte herhaald. Eendrachtig zongen de padvinders vervolgens met gekruiste armen, de handen ln elkaar als een keten rond het vuur het Hoort zegt het voort". De heer Stokhuyzen wees ln een kort kernachtig woord op de beteekenis van het feest dat op dezen zelfden dag drie millioen padvinders over de geheele wereld hun padvinders belofte herhalen. Er be staat helaas omtrent het padvinder-zijn nog veel misverstand. Slechts weinig men- schen kennen het padvinders-ideaal, ter wijl dit ideaa! toch alleszins waard is er eens kennis van te netaien. De padvin ders wekte spr. on hun vernieuwde belofte metterdaad na te leven in het nieuwe oad- vindersjaar. terwijl hii tenslotte voorlas de boodschap welke hoofdverkenner Rambon- net voor St. Jorisdag 1935 heeft gegeven. Er werden nog eeniee kampliedjes gezon gen. waarna het kampvuur met gebed en het. zingen van het Wilhelmus werd be sloten. o BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". De jury kende de volgende bekroningen toe bij de gehouden huisvlijttentoonstel- ling: Groep B «meisjes van 8 en 9 jaar); le prijs Joh Pielanen. kleed. Groep C (meisjes van 10 en 11 Jaar): le pr. Coba Bekooii. kussen en Willy v. d. Broek, bouwplaat. 2e pr. Willy v. d. Broek gehaakt kussen. Groep D (meisjes van 12 en 13 jaarc le pr. Corry SJardijn. kleedies, nachtzak, 2e Dr. Trien van Veen, kleedje. Groep G (meisjes van 14 tot 18 jaar); le pr. Ali van Vliet, Smyrnakleed. Groep III (jongens van 10 en 11 jaarc le pr. Gerrit Verlind, bouwplaat (boer- deriji. 2e pr. Teun Flaman. Eervolle ver melding Bram SJardijn, bouwplaat en eierstandaard. Groep IV (Jongens van 12 en 13 jaar); le prijs Wlm Crama, schilderijtjes Eer volle vermelding Jacob Beij. bouwplaat. Groep V (Jongens van 14 tot 18 jaar); 2e pr. Jan de Boer, schilderstukjes en houtskoolteekenlngen. Eervolle vermelding Ferd. Laterveer, houtsnijwerk. Groep volwassenen (dames van 19 jaar en ouder): le pr. me). A. Bekooy, gehaak te kleedjes, 2e pr. mej. Lasschuit, sprei 3e pr mej. Cath Crama kussen en kleed. Eervolle vermelding mej. J. M. Sjardljn, babycape. kleedje. Groep volwassenen (heeren van 19 jaar en ouder)le pr. A. Landman, zeilboot. 2e pr Korswagen, kapdoos Eervolle ver melding P. SjardiJn. poppenwagen. Groep vaklieden: Eervolle vermelding H. Beij. schemerlamp van brooddeeg. Groep ter opluistering; Eervolle ver melding: mevr. De Groot, bedsprei. Eer volle vermelding, mevr. Aalbersberg. eler- warmers (haakwerk) Eervolle vermel ding de heer H. A. Metselaar, 5 pentee- keningen, toegekend door het bestuur. yan. de heer Blom, sprak een kort openings woord. waarin hij-er zijn vreugde over uit sprak dat zoovelen waren opgekomen om dezen Bonte Avond mede te vieren. ZU zyn hier aanwezig «iet hun hart vol VARA- vriendschap en we hopen dat die vriend schap na hun vertrek, verder zal worden uitgedragen, want de VARA is een goede verspreidster van de sociaal-democratische gedachte. Onmiddellijk hierop vloeiden de klan ken der „Flierefluiters" de zaal ln ln den vorm van een Rhapsodie van Russische liederen. Eddy Walls bleek zijn mannetjes „aan een touwtje" te hebben, en het publiek al heel gauw op zijn hand. Het applaus was dan ook groot en het scheen wel alsof het na leder volgend nummer groeide in sterkte en lengte: vooral toen Albert de Booy als refrelnzanger ten too- neele verscheen en de aanwezigen niet alleen van zijn zang deed genieten, maar tevens doer zijn komisch optreden de zaal herhaaldelijk tot lachen noopte Natuurlijk bleef het nummer „Onbekende Vrouw" niet achterwege. De serenade van TosselU moest gebisseerd worden. Kortom het op treden van de „Flierefluiters" werd een groot succes. Natuurlijk ontkwamen zij niet aan een extra nummer Vervolgens zong Jo Hekkert van Eysden eenige socialistische liederen, daarbij aan den vleugel begeleid door Cor Steyn Ook voor haar bleef een warm applaus niet achterwege. Daarna trad de voorzitter van de VARA. de heer de Vries naar voren, voor het hou den van een toespraak. 1935, zoo ving spr. aan. is voor de VARA een jubeljaar, want 1 November is het tien jaar geleden dat door een honderdtal radio-amateurs de VARA werd opgericht. De groep was klein maar sterk, er ging van haar een groote propagandistische kracht uit, hetgeen be wezen werd door den snellen groei der be weging. Hoe groot en hoe sterk ls thans de VARA niet 3 jaren reeds ls zij in het be zat van een omroepgebouw. uitgerust met al datgene wat de huidige tlld eischt De omroepgids heeft reeds een 120 00Q 'ahoji- né's, er zijn 540 afd. met een 3000 bestuur ders Zoo ls de VARA groot geworden Spr. ging daarna verder ln pp den strijd die zij heeft m eten voeren.,zoo o.a. voor den zendertiid. Met 'n krachtig propaganda- woord eindigde hij. Na de pauze trad het dubbel X-ensemble onder leiding van Cor Steyn op. terwhl Albert de Booy wederom de refreinzang verzorgde. Het succes was ook nu weer groot, zoodat de afd. Leiden van de VARA met voldoening cp dezen Bonte Avond kan terugzien. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en de sovjets. Het Fransche nieuwsagentschap Radio publiceert een bericht, volgens hetwelk de FTansoh—Sovjet-Russische onderhandelin gen tijdens de Paaschdagen voortgezet zijn en vorderingen gemaakt zouden hebben. Men hoopt, dat de betreffende overeen komst morgen te Parijs tusschen den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken en den Sovjet-Russlschen ambassadeur Potemkln geparafeerd en bij gelegenheid der binnenkort te ondernemen reis van La- val naar Moskou onderteekend zal kunnen worden. Een reis van Laval naar Madrid staat voor het oogenblik niet op het progam. o DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Opnieuw is een predikant van de oppo sitie in Saksen aangehouden en naar het concentratiekamp te Sachsenburg is over gebracht, waar zich ook de vijftien predi kanten bevinden, die reeds eerder gearres teerd zijn. Zij moeten allen handenarbeid vellichten. Bij den minister van Binnenlandsche Zaken komen tal van protesten van de pa- 1 rochlanen binnen. In het tijdschriftje waarin hij propa- ganda maakt voor zijn neo-paganisme deelt generaal Ludendorff mede, dat hij den maarschalkstaf. welke de rljksweer- minlster, generaal von Blomberg, hem on langs ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag had aangeboden, geweigerd heeft. Deze weigering was tot dusver voor het D'"tsche publiek geheim gehouden. FIETSTOCHT VOOR WERKLOOZEN. Maandag 6 Mei a.s. organiseert C.G.W. voor alle werkioozen een rijwielwedstrijd langs de Bollenvelden en terug over Den Haag Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld door verschillende autoriteiten en winkeliers. De dienstplichtigen der lichting 1935, ln opleiding tot onderofficier bij het regi ment infanterie (voorgeoefenden en niet- voorgecefenden) vertrekken 3 September 1935 met groot verlof. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Algemeene Consumptlefabrieken N.V. in liquidatie. Heerenweg A. 124. Warmond. Liquidateurs mr. J. M Hempenius. War mond: A. de Leeuw, Winterswijk; P. J L. Leenen. Rotterdam: J. G. Lunenburg. Woerden. Comm. J J Leenen, Warmond Maatsch. kap. f 100.000 waarvan geplaatst en gestort 'f.30 000 Ned. Stscrt. 24 April 1930, Bijvoegsel Nr. 1504. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Verbeek's Handelmaatschappij. iVerbe»!: Trading Company), Haagweg 33. Leiden; handel In kantoormacbines Uittr. dir R E. Ver beek. dd. 1 Mei 1935. De volmacht van B. Nap is ingetrokken, dd. 1 Mei 1935. N. wnd. dir B. Nap, Leiden N. comm. R. E. Verbeek. N. ged comm. K. Verbeek. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het Jaarverslag der Stoomvaartmaat schappij Nederland constateert dat ook het afgeloopen jaar zeer moeilijk is geweest voor dit bedriji. De resultaten waren dan I ook onbevredigend Wel is waar viel in enkele vaarten eenige t toeneming van het verkeer te constatee- I ren, doch de inkomsten waren, als gevolg \an belangrijke vrachtlrerlagingen en de ongunstige koersen van het pond sterling en den dollar geenszins daaraan evenredig. In velerlei opzicht meest bezuinigd wor den. Het aantal personen ln vasten dienst ls, vergeleken met 1930. met circa 25 'U ge daald; het totaal der salarissen, gages en loonen van het vaste personeel met circa 40 o, hetgeen dus beteekent, dat de vaste salarissen, gages cn loonen gemiddeld met 20 verlaagd zijn. Voorgesteld wordt ter dekking van het tekort, ten bedrage van f 5,890.000. In de eerste plaats aan te wenden het saldo van de rekening voor afschrijving en vervan ging, grcot f. 3.290 000 en het dan nog ont brekende bedrag van f. 2.600.000 ln min dering te brengen van de assurantie-reser ve-rekening. waardoor laatste rekening teruggebracht wordt tot f. 4.000 000. In ver band met de lagere boekwaarde der sche pen en de verminderdè bouwprijzen is deze assurantie-reserve dan nog alleszins vol doende 'v. J. moest aan de reserve voor afschrijving en vervanging f. 7.710.000 worden onttrokken). BONTE AVOND VAN DE V.A.R.A. Goed geslaagd en veel enthousiasme. Hoe men de radio ook perfectioneert, hoe goed de geluidsweergave ook is of zal wor den, toch trekken telkenmale opnieuw weer honderden op, om degenen die de bron van al dat radio-genot vormen, in levende lijve te zien en vooral te hooien. Zoo trok ook de Bonte Avond der VARA, afd. Leiden, welke gisteren in de groote Stadszaal werd gehouden, weer een dus danig aantal belangstellenden, dat schier geen plaatsje onbezet was. En al die aanwezigen zijn geenszins teleurgesteld en als we mogen afgaan op het applaus dat telkenmale opnieuw weer opklaterde na ieder nummer, dan reeds zouden we kunnen zeggen dat de avond ln alle opzichten een groot succes ls gewor den: En Inderdaad dat is hij ook. HONGARIJE Communistisch complot ontdekt. De politie van Boedapest ls erin ge slaagd een wijdvertakte communistische samenzwering te ontdekken. Een geheime drukkerij werd eveneens gevonden In totaal werden 70 personen gearres teerd. zij hebben reeds een bekentenis afgelegd. ———o RUSLAND. De chaos bij de spoowegen. Het officleele agentschap Tass publi ceert de tekst van de mededeelingen, die de Verkeerscommlssarls Kaganowitsj eeni gen tijd geleden op de arbeldsconferentie van de politieke en economische afdeelin- gen van het spoorweg-transportwezen en op de groote speciale conferentie van spoorwegambtenaren, in tegenwoordig heid van Stalin en alle volkscommissaris sen heeft gedaan, en die een schril licht werpen op de wantoestanden bij de Sov jet-spoorwegen. Wij moeten toegeven, aldus zeide Kaga nowitsj, dat de arbeidsmethoden bij de Sovjetspoorwegen, zooals zij tof nu toe zijn gehandhaafd, onder geen voorwaarde mogen voortduren. Het grootste euvel bestaat hierin, dat er geen controle bestaat op de doorvoe ring van de uitgevaardigde besluiten. Van nu af aan wordt aan de presidenten van de spoorwegdirecties de onvoorwaardelijke plicht opgelegd, zich bij spoorwegonge lukken onverwijld naar de piaats des on- heils te begeven, om het onderzoek naar de oorzaken persoonlijk te leiden, en zich niet slechts met zuiver bureaucratisch gestelde getuigenverklaringen tevreden te stellen. Ook moet ieder der hoogere spoor wegambtenaren zelf in staat zijn, een hulptrein naar de plaats des onheils te lelden. De verkeersdlctator kondigde zeer stren ge straffen aan voor hen, die uit vrees voor het bekend worden hiervan, spoor- wegongevallen verzwijgen. Dagelijks, zoo verklaarde Kaganowitsj aan het slot zijner urenlange rede, kwa men bij het verkeerscommlssariaat ontel bare meldingen binnen van het rijden door halteseinen. Iederen machinist zal de grootst mogelijke achting voor de seinen moeten worden ingeprent Onder geen voorwaarde mag toegelaten worden, dat de machinist eigenmachtig besluit, een haltesein voorbij te rijden, omdat hij wellicht kennis draagt van de op enkele stations bestaande gewoonte, een sein op onveilig te zetten, opdat het stationspersoneel rustiger kan werken. IN AMERIKA NIEUW BUREAU VOOR STEUNVERLEENING INGESTELD. WASHINGTON. 24 April. (V. D.l. Presi. dent Roosevelt heeft gisteren een nleu* regeerlngsbureau Ingesteld, dat zal werken als een soort clearinghouse voor de steun- verleenlngswet. die een bedrag van 4 880 000.000 dollar beschikbaar stelt voor uitvoering van het werkverschaffing-- program. Aan het hoofd van het nieuwe bureau ls benoemd de voormalige direc teur van den nationalen Crlsisraad, Frank Walker uit Montana, die tevens tot leider van den Crlsisraad is benoemd in de plaats van Donald R. Rlchberg, die op eigen verzoek uit deze functie ontslagen is teneinde als leider van den Nationalen Herstelraad al zijn tijd te kunnen wijden aan de voorbereiding van de nieuwe wet geving tot verlenging en wijziging van de N. R. C. Walker zal heden zijn nieuwe functie aanvaarden. Het nieuwe bureau zal genoemd worden afdeéllng voor Informatie en toepassing en een deel uitmaken van den nationalen Crislsraad. Alle plannen voor werkobjec- ten zullen bij de nieuwe afdeellng worden onderzocht op hun waarde en indien zij worden goedgekeurd, worden doorgezon den naar den Raad van Toewijzing, waar van president Roosevelt persoonlijk voor zitter is en die beslist over de toewijzing van credieten voor de uitvoering van het plan. o AARDBEVINGEN IN IRAK. BAGDAD. 24 April (Reuter i In de pro vincie Mazanderas In Irak zijn de laatste dagen verscheidene districten door aard schokken verwoest. De eerste schokken werden reeds omstreeks het midden der maand waargenomen. Later namen zij in hevigheid toe. Tallooze hulzen stortten in en begroeven de bewoners onder zich. Tot dusver zijn meer dan 280 lijken geborgen Het zoeken onder de ruïnen der inge storte en voor een dq»j In brand geraakte hulzen wordt voortgezet. De directeur van hel departement van gezondheid te Teheran heeft een reis ge maakt door de gebieden, die het zwaarst getroffen zijn Voor ondersteuning der be volking is een naklonaal comité voor hulp verleening gevormd. VAN HONOLOELOE NAAR CALIFORNIÈ. SAN FRANCISCO, 24 April (Reuter) Het Amerikaansche robot-vliegtuig de „Orien tal Clipper" is van Honoloeloe komende be houden op het vliegveld van Alameda na bij San Francisco teruggekeerd. Het toestel heeft tijdens zijn thuisvlucht met krachtigen tegenwind te kampen ge had. Omstreeks 6000 personen hadden zich naar het vliegveld van Alameda begeven en Juichten de bpmannlng geestdriftig toe. UITWISSELING VAN OFFICIEREN. LONDEN. 24 April (Y-D.i Het uitwisse len van officieren dat nog gewoonte ls tusschen het Britsche leger en de legers i van andere landen, ls thans ook met het i Duitsche leger weer in eere hersteld. Gisteren zijn 2 Britsche officieren naar "Dultschlgnd vertrokken, terwijl 3 Duitsche officieren, vertegenwoordigende de infan terie, cavallerle en de artillerie naar Enge land rullen vertrekken. ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Gerechtshof heeft heden arrest ge wezen in de zaak van J. G. van T. gewezen directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijzen van rijvaardigheid te 's-Gravenhage, die door de rechtbank aldaar, wegens het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift ls veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Het hof legde thans deze straf geheel voorwaardelijk op, met een proeftijd van drie jaar. De tuinman J. B G. uit Stompwijk is door den politierechter, wegens mishande ling veroordeeld tot f. 15 subs. 30 dagen. Het vonnis werd bevestigd. De tuinman A. M. S. uit Wassenaar ls cge'.T, diefstal van een rijwielbelasting- merk, door den politierechter veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf Het hof be vestigde dit vonnis met verbetering v^i gronden. POLEN. De onderteekening van de grondwet. Gisteravond heeft In het koninklijk slot te Warschau de plechtige onderteekening van de nieuwe grondwet door den presi dent plaats gehad. Tijdens de plechtigheid speelde een militaire kapel het volkslied en voor het slot vuurde een batterij artillerie een saluut van 101 schoten af. Na de on derteekening gaf de president een banket, waaraan het heele kabinet en tal van hooge ambtenaren aanzaten. Alleen Pool- sche staatsburgers waren uitgenoodlgd, daar de zaak ais een aangelegenheid van het Poolsche volk beschouwd werd. Ook de in werking treding van de grondwet zal met groote feestelijkheden gepaard gaan. Vijf en veertig personen door water verrast. JOHANNESBURG. 24 April. (V.D.I. In de New-Machavie-mijn nabij Potchef- stroom is een waterader gesprongen, waar door 45 personen, die zich in de mijn be vonden. n.l. drie Europeanen en 42 inboor lingen, werden verrast en ingesloten. Men vreest dat zij allen verdronken zijn. Tot nu toe zijn slechts twee lijken ge vonden. o GROOTE BRANDEN IN JAPAN. TOKIO, 24 April (Reuter). Japan is door een tweede ramp getroffen. In het Noorden des lands zijn twee verschrikke lijke branden uitgebroken ln de prefec turen Fukusjima en Niyagy. In één dorp zijn van de 49 huizen 40 vermoest en in een ander dorp zijn ongeveer 100 hul zen totaal vernield. ABESSYNIE. Uitbreiding der weermacht. De keizer van Abessynië heeft, aldus meldt de correspondent van de Gior- nale d' Italia" te Addis Abeba in het par lement van Ethiopië een rede gehouden, waarin hij een plechtig beroep deed op alle lagen der bevolking, om de onafhankelijk heid van Abessynië te verdedigen. Tevens wekte de Negus de bevolking op, gelden beschikbaar te stellen voor de verdere aan schaffing van oorlogsmateriaal en kon digde hij tenslotte de geleidelijke invoe ring van den algemeene dienstplicht aan. De rede bevatte bovendien een dringend appèl tot het vormen van een gesloten eenheid bij de verdediging des lands en bedreigde alle verraders met de doodstraf. VONNISSEN IN GRIEKENLAND VOLTROKKEN. ATHENE. 24 April (Reuter) - Generaal Papoulas, de vroegere commandant van de Grieksche troepen in Klein-Azië en ex- generaal Kimisis. die wegens deelnemen aan den opstand ter dood werden veroor deeld, zijn hedenochtend 6 uur gefussil- leerd. o f GROOTE BRAND TE DUBLIN. DUBLIN, 24 April (Reuter). - Heden ochtend is brand uitgebroken ln de Flaza. het gebouw, waar de trekkingen van den Ierschen Sweepstake plaats hebben. De brand greep snel om zich heen, alle brandweerbrigades van Dublin werkten koortsachtig om den brand te bestrijden. De vlammen bereikten evenwel 'n aan- zienlllke hoogte en het geheele gebouw is aan de vlammen ten prooi gevallen. De brand is vermoedelijk aan onvoor zichtigheid te wijten en brak uit in de benedenverdieping van het gebouw. Ook de groote bus. welke dient om de nummers van de Sweepstake dooreen 'e mengen, is geheel door het vuur verteerd. Automobilisten, motorrüders en tramb~*t"nrders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. x-i

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2