PASCHEN! fill; SLECHTS VOLMAAKT MET LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 20 April 1935 DE BIOSCOPEN. RECLAME. SIM CHIEF WHIP VEREENIGING «ZUIGELINGEN- EN KLEUTERZORG". Verslag over 1931. In het jaar 19S1 werden op de drie con sultatiebureau* 591 zuigelingen voor het eerst ingeschreven, terwijl er 267 van het vorige jaar zijn overgenomen, dit maakt een totaal van 861 behandelde zuigelingen. Van de 591 nieuw ingeschreven zuige lingen waren bij de inschrijving: 231 zuigelingen Jonger dan 1 maand; 201 zuigelingen 1—2 maanden; 63 zuigelingen 2—3 maanden. 31 zuigelingen 34 maan den; 18 zuigelingen 18 maanden en 11 zuigelingen 812 maanden oud De nieuw ingeschreven zuigelingen wa ren over de verschillende bureaux als volgt verdeeld Boerhaavestraat 215, Heerenstraat 116 en Prinsenstraat 233. Van de 215 ln de Boerhaavestraat In geschreven zuigelingen, hadden bij de in schrijving 111 uitsluitend borstvoeding. 26 een gemengde voeding en 15 alleen flesch- voeding. Van de 116 ln de Heerenstraat ingeschreven zuigelingen waren deze cy- fers resp. 106. 13 en 27. Van de 233 ln dc Prinsenstraat ingeschrevenen fesp. 171, 21 en 38. Nemen wij dus de drie bureaux tezamen, dan zien wij, dat 121 zuigelingen bij de inschrijving uitsluitend borstvoeding 82 een gemengde voeding en 111 alleen fleschvoeding hadden. Nemen wij van deze zuigelingen alleen die, welke jonger dan drie maanden zijn. dan blijkt, dat 328 zuigelingen uitsluitend borstvoeding. 159 een gemengde voeding, en slechts 51 uitsluitend fleschvoeding hebben. Voor de regeling van de voeding bleek het noodzakelijk, dat de moeders gemid deld vier keer op het consultatiebureau met hun kind terugkwamen, zoodat te- samen 1337 bezoeken werden gebracht. Deze bezoeken zijn over de verschillende bureaux als volgt verdeeld: Boerhaavestraat iDr. J Munk) 1697; Heerenstraat (Dr J. Munki 1035; Prin senstraat (Dr. J. Munk) 1605 Voorts was het noodzakelijk, dat de huisbezoekster, mej. A van Ditzhuyzen 2165 keer een bezoek bij de zuigeling thuis bracht, om de moeder praktisch te helpen bij de regeling van de voeding. Dank zij deze zorgen aan de zuigelingen besteed, ls bij 68 zuigelingen de borstvoeding ge stegen en zijn slechts 6 zuigelingen id. i. 1.011) gestorven. De melkkeuken. die onder de goede lei ding van mej. Ehrenfest stond, verstrekte gemiddeld 5 voedingen, die in het alge meen van een bepaalde samenstelling wa ren per week Aan de behoeftige moeders werd niet minder dan 3608 liter melk (d. 1. 500 liter meer dan het vorige jaar) ver strekt om hun te steunen in het volhou den der borstvoeding. In het algeloopen jaar bezochten ver der 173 kleuters de. consultatiebureau*. Deze kleuters moesten gemiddeld één keer nog eens terugkomen, zoodat zij tesamen 335 bezoeken gebracht hebben Dit jaar werden evenals vorige jaren enkele consultatiebureau* bezocht door verpleegsters om er hun praktijk op te doen voor het zuigelingenverzorgsters- examen. Voor de moedercursussen is dit jaar wederom een zeer intensieve reclame ge maakt. welke reclame er ook op gericht was de aanstaande moeders te doordringen van het groote nut van een geregeld be zoek van het consultatiebureau. Er is per consultatiebureau één moedercursus ge houden. Deze cursussen werden door de moeders met aandacht gevolgd. Bovendien werd hierna nog gelegenheid gegeven voor praktisch onderricht in het verzorgen van zuigelingen aan een daartoe geschikte inrichting door de huisbezoekster, mej. van Ditshuyzen. De financiën blijven nog steeds zorg baren. Het bestuur tracht dan ook zoo veel mogelijk te bezuinigen zonder dat de verzorging van de aan haar zorg toever trouwde zuigelingen hierdoor schade on dervindt. o DE ARBEIDSBEURS. Op den 18den April j.l. waren 4070 (v 8131) werkzoekenden Ingeschreven. TENTOONSTELLING „KUNST OM DE DE KUNST-. Hedenmiddag geopend. Hedenmiddag werd ln het gebouw Pie terskerkgracht 9. de jaarlijksche tentoon stelling van werk van de leden van de Leidscne vereeniging „Kunst om de Kunst" door den voorzitter, den heer L. Verkoren geopend Hij wees er op dat een tentoon stelling als deze ln een plaats als Lelden waar op 't gebied van Beeldende Kunst zoo groote onverschilligheid bestaat, zijn nut had door te toonen met hoe groote animo er door de leden, waarvan de mees ten dilettanten ztjn, wordt gewerkt Dit kan niet anders dan belangstelling ln de kunst tengevolge hebben Verder beval hij dg verloting van schilderijen enz. ten bate van de vereeniging in de belangstelling van de vele aanwezigen aan. WIJ komen op deze tentoonstelling uitvoeriger terug. o VERGADERING VERSIERINGS-COMITÉ HOOGE RIJNDIJK EN OMGEVING. Op uitnoodiging van het voorloopig comité voor de verslering van den Hooge Rijndijk werd door belangstellenden een vergadering gehouden De voorzitter van het voorloopig comité de heer J Verhey van Wijk, opende met een woord van welkom en deelde mee, dat van de ter invulling uitgezonden circu laires een honderdvijftigtal, met toezeg ging voor een bijdrage werd terugontvan gen. Het toegezegde bedrag is voor een feestelijke aankleeding van den vrij langen Hooge Rijndijk echter onvoldoende. Daar om meent het comité alsnog een beroep te mogen doen op de vrijgevigheid van de bewoners van Hooge Rijndijk en omgeving, die nog geen bijdrage hebben toegezegd. Op verzoek van den voorzitter meldden zich enkele der aanwezigen aan om ln hel comité zitting te nemen, terwijl het voor loopig comité bil acclamatie werd be noemd Het comité wordt thans gevormd door mevr. Verhey van Wijk, mevr. Swart en de heeren J. Verhey van Wijk, voorzit ter, J. Bosboom, 2e voorzitter, J. Zitman, penningmeester (Giro No. 1195851, B. H. Swart. secretaris, lr. H van Oerle, G. J. van der Linden en A. P Valk Hierna werd overgegaan tot het bezich tigen van enkele versierings-plannen. Het voorloopig plan van den heer Bosboom vond algemeenen bijval, hetwelk echter meer van de financiën vraagt, dan waar over men beschikt. Daarom zullen zooals gezegd. pogitiX.cn worden aangewend dit punt te regelen. Daarna volgde sluiting. DE JAARLIJKSCHE STALKEURING. Belangrijke verbeteringen. De Leidsche Geitenfokvereenigmg heeft alhier haar jaarlijksche stalkeuring ge houden. De deelneming was dit Jaar bij zonder groot. Namen andere Jaren maai een tiental leden van de vereeniging aan de keuring deel, dit jaar werd zij door 25 leden bezocht. De kwaliteit van de stallen was over het algemeen zeer goed. Evenals andere Jaren werd vooral op de volgende punten gelet: 1. Licht en lucht; 2. Voldoende ruimte; 3. Voedergelegenheld; 4. Zindelijkheid van de dieren en van den stal; 5. Mestafvoer. Verder werd er dit jaar ook veel aan dacht besteed aan de hoefverpleglng Dit Het bij verschillende geitenhouders nog te wenschen over. Het ls echter nood zakelijk, dat men geregeld de hoefjes van de gelten bijknipt Doet men dit niet. dan gaan de dieren ten slotte pijnlijk staan met alle nadeelige gevolgen daarvan Ook op het gebied van de luehtverver- sching kunnen sommige leden nogal iets verbeteren. Een raampje draaibaar maken is toch betrekkelijk een kleinigheid. De uitslag van de keuring ls als volgt: Eerste prijzen: de stallen van de hee ren J. Keyzer en F v d. Hal (twee orims stalletjes): Tweede prijs: stal van W. v. d. Steen: Derde prijzen stallen van mej. van Loon en J. Tegelaar: Diploma: stal van C. Geugjes Wij kunnen zeggen, dat de geiten in onze stad over het algemeen best ver zorgd worden. Bij verschillende leden za gen wij na verleden jaar belangrijke ver beteringen aangebracht. Daarvoor onze hulde NED. PADVINDER VER., AFD. LEIDEN. St. Jorisdag. Elk jaar 23 April is het de groote feest dag voor de Padvinders-Broederschap. Der gewoonte getrouw zal Dinsdag zooveel mo gelijk de uniform worden gedragen met op de linkerborst een tulp en de dag zoo veel mogelijk besteed worden aan hulp vaardigheid en, ridderlijkheid. Des avonds te half acht zullen overal de kampvuren worden ontstoken en zullen zonder on derscheid van rang of stand, Jongeren en ouderen zich om de kampvuren verza melen om te luisteren naar het aloude verhaal van den jongen Ridder Joris, ge boren op 23 April te Lydda in Palestina, hoe hij op den leeftijd van Jongeman ge komen, zich niet kon vereenigen met de gewoont dat Jaarlijks de draak kwam om het offer ln den vorm van tien maagden te eischen. Joris kon zich niet indenken, dat men maar telkens weer aan dezen elsch moest voldoen. Bij hem rijpt het plan en hij brengt dit ook ten uitvoer, de draak tegemoet te treden en den strijd met hem aan te binden. Na een verwoed gevecht van drie weken, waarbij Joris' paard het leven laat, zijgt eindelijk de draak ter aarde en buigt Joris de knieën om God te danken voor de kracht hem verleend dezen strijd te mogen volbrengen Juist op 23 April keert hij moe van li chaam maar versterkt van geest ln zijn dorp terug. Het jaarlijksche offer der maagden aan de draak (vernieler van alle reinheid' behoefde niet meer te geschie den. Joris had getoond, dat het kwaad ln God's kracht bevochten moet worden en hij ln de lente van zijn leven, temidden van de lente ln de natuur het nieuwe voor hem liggende volle leven kan intreden als een ware Ridder bij wlen eer en ridder lijkheid heilig goed was. Later tijdens de Christenvervolgingen onder Keizer Dlocle- tlanus ls Joris als Christenmartelaar ge storven op Goeden Vrijdag 23 April 303. Na vijf-en-twlntlg jaar wordt zijn lichaam naar Lydda teruggevoerd en een kerk ge bouwd aan hem gewijd. In vele landen vinden wij thans nog fijn naam aan de vergetelheid ontrukt, ln Lelden denken wij slechts aan de St. jorissteeg en zijn rui terstandbeeld boven de toegangspoort der Doelenkazerne. De padvinders vieren elk Jaar hun St. Jorisdag. om hem weer als voorbeeld van Eer en Ridderlijkheid zich voor te stel len en hun belofte van trouw, hulpvaar digheid en gehoorzaamheid te hernieu wen. opdat ook zij in de lente van hun leven den strijd tegen de altijd nog of- fersvragende draak van egoïsme en fut loosheid zullen aanbinden enhoe moeilijk het ook zij t« overwinnen. Ontwaakt, o geest der oude helden. Vervult ons met Uw rldderaard, Want, wat de sagen van U melden Is voor ons meer dan schatten waard. Dinsdagavond te 7 uur verzamelen de padvinders zich aan den Stille Rijn. Zij zullen zich langs Stille Rijn, Vrouwen- steeg, Breestraat, Korevaarstraat, Jan van Houtkade, Witte Singel, Jan van Goyenkade naar de Rijn en Schiekade be geven. Te ongeveer half acht zal op het terrein van de Leeuwkengroep aan de Rijn en Schiekade 114a het kampvuur worden ontstoken. Het kampvuur is voor belang stellenden toegankelijk. vreemde staten, zoodat Piel eerst nog heel wat hindernissen uit den weg moet rui men. alvorens als overwinnaar uit den strijd te treden, waarbij hij bovendien het hart van des professors dochter weet te stelen. Voor sensatie-enthousiasten is er dus wel wat te zien. Siegfried Arno in „Onder hypnose ge trouwd", vult het program verder aan. Trianon-theater „De Big van het Regiment" verplaatst ons naar de oor logsjaren: mobilisatietijd ln een Bra- bantsch dorp dicht bij de grens, waar de soldaten het best met de bevolking kun nen vinden en de vroolijkheid bij tijd en wijle hoogtij viert, wanneer onze Holland- sche jongens van dienst vrij zijn. Dan gaat het gezellig toe op de kermis, ln het café of tijdens het ijsfeest, blijde uren in een periode, waarin ook de spanning heerscht. hetgeen blijkt uit de spionnen, die in het neutrale land aan het werk zijn en het op verschillende documenten voor zien hebben, welke door de officieren met de grootste omzichtigheid vervoerd moe ten worden. Dan komen de Belgische vluchtelingen en verschijnt het ventje ten tooneele. waar van dat oogenblik af aan het verhaal grootendeels om draait: een Belgisch vluchtellngetje. alleraardigst ge speeld door Hansje Anderlessen. die ech ter zijn Amsterdamsch accent niet voor het Vlaamsche dialect heeft kunnen ver wisselen. Maar dat komt er niet zoo erg op aan: hoofdzaak ls, dat hij de lieveling van het regiment wordt met den bijnaam „Big": de luitenant wordt zijn „Pappie" en een „Mammie' krijgt hij ook nog, want luitenant Berkenhage beëindigt zijn mobi lisatiejaren geenszins als vrijgezel. Het ventje wordt met liefde in het regiment opgevoed en een soldaatje in den dop. heeft heel wat „ooms", die zich beijveren voor zijn „educatie". Zoo valt er ln deze nieuwe Hollandsche film veel te beleven: de spionnen worden ontmaskerd, vier „trouwe" ooms van den Big. die elkaar danig in de haren zitten, maar als ter op aan komt elkaar niet kunnen missen, ondervinden dat er ln liet TUINIERS- EN BLOEMISTEN- VEREENIGING. „Door Eendracht Verbonden". Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijksche ledenvergadering. Na af handeling van enkele huishoudelijke on derwerpen, werden door den voorzitter de prijzen uitgereikt aan de winnaars van den ln den afgeloopen winter gehouden wedstrijd van het vervroegen van tulpen in de kamer. In Januari was Ingezonden een pot met enkele vroege tulp „Brlllant Star", ln Februari een pot met „Prins v. Oostenrijk" en in Maart een pot met dubbele tulp „Brimstone Beauty". De re sultaten van dezen wedstrijd waren In genoemde maanden tentoongesteld en ge keurd en op deze laatste vergadering werd het eindresultaat bekend gemaakt: le prijs met wisselplaquette viel ten deel aan G. Smit met 71 punten. Even eens een le prijs aan A. H Kok en A. Went resp. met 70 punten. 2de prijs aan W. v. Oosten 67 punten; G. A. Radlus, de Jong en Jansen met 66 punten. 3de prijs aan J. de Bruin met 64 punten; J. Keu- ning met 66 punten. 4de prijs T. Ouwer- kerk en L. Klinkhamer met 61 punten; J. v. d Berg met 60 punten, terwijl aan M. Galjaard een troostprijs werd toege kend met 55 punten. Verder werd besloten tot het houden van een excursie naar „Flora" te Heem stede op Zaterdag 27 April, waarvoor nog al animo was. Een tweetal ln de bus gevonden vragen werden zeer ten genoege van de stellers beantwoord. Tot slot werd een verloting gehouden van een mooie collectie rotsplanten, wel willend beschikbaar gesteld door eenige vaste-planten-kweekers, die daardoor wederom blijk gaven van hun groote sym pathie met de vereeniging. o EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen in Steno-Typen ln de Ned. Taal (130 lettergrepen per min.), af genomen door den Alg. Stenografen-Bond op 13 April j.l. slaagden de dames W. H. J. Christlaande. A. J. Collee. Rijnsburg. F. S. van Dam. A. C. Verhaar. M. Vermont en de heeren A J. Akkermans. F. Essen. J. van Weizen. P. J. Yperlaan. Voor Machlneschrijven diploma A: de heer C. Windhorst, Hazerswoude. Voor machlneschrijven diploma B (ten minste 120 regels oer uur): de dames E. A. van Arnhem, A. v. d. Haak, Rijnsburg. C. E. M. v d. Puttelaar. Noordwljk-Blnnen, R H. M. v Zandwijk en de heeren D. Driebergen. Rijnsburg W. Jurgens. L. T. Kurpersehoek, A. Kuyt, Katwijk aan Zee. A J. v. d. Reyden. Allen zijn leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 14. alhier. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier, o KLACHT VAN KOFFIEHUISHOUDERS. De Algemeene Bond van Koffiehuis houders en Slijters ln Nederland (leider B J. Harrenaar) verzocht den gemeente raad van Lelden ln een request directe toepassing van wet-de Geer (onthef fing personeele belasting) op koffiehuizen vooral met het oog op den toenemenden bedrljfsnood en de reeds plaats gevonden regeling in Amsterdam, Rotterdam enz. Hollandsche leger, ondanks het feit, dat ons land met vrede werd gelaten, toch ook wel opwindende momenten kunnen zijn en meerderen van hen krijgen in de grens streek met de liefde te kwaad. Deze film ls niet beter, maar ook niet slechter dan vorige Nederlandsche films in het grappige genre: zelfs zouden wij geneigd zijn te zeggen, dat het tempo ver sneld Is en de afwisseling grooter het geen een voordeel beteekent. Een film met een lach en af en toe een beetje sen timentaliteit, juist genoeg om voor de Paaschdagen een prettige variatie te brengen. Met genoegen zal men weer onze bekende Hollandsche krachten op het doek zien: de heeren maken in hun offi cieren- of soldaëenpakjes geen kwaad figuur en aan Ftentje de la Mar, Henriëtte Davids en Jopie Koopman weet men wat de toeschouwer heeft: zij zingen grappige liedjes en draalen de mannen om hun vinger. Er ls pakkende muziek en men luistert naar een dikwijls komische dialoog, die het gehoor gemakkelijk tot lachen brengt. Een film, die wel weer succes zal hebben, zit 't alleen rods door het sr-i ven dot grappige kereltje uit Amsterdam: onze jongste Hollandsche filmacteur Voor de pauze o.a. een buitengewoon goede teekenfilm van Walter Disney „De sprinkhaan en de mieren", die ook door de prachtige kleuren weer bliik geeft van artistieken smaak. De vrooliikheid staat op dit programma weer nummer één: men zal dat ln een vacantieweek weten te waardeeren. De directie van het Lido-Theater heef' voor haar Paasch-programma, de film „One night of love" binnen haar muren gehaald, een handeling waar wij haamlet anders dan gelukkig mee kunnen prijzen. „One night of love" en de naam Grace Moore zijn onafscheidelük aan elkander verbonden, want de groote populariteit die deze filmster geniet, heeft zij aan deze film te danken. En zulks verwondert ons geens zins. Een dergelijke verrukkelijke sopraan, met een stem vol klank, vol schoonheid, CENTRALE OUDERRAAD LEIDEN. Algemeene jaarvergaderteig. Donderdagavond hield de Centrale Ouderraad haar algemeene Jaarvergade ring in de Kweekschool voor onderwijzers aan de Oude Vest. De opkomst der Ouder-Commssles was beter dan we tot dusver gewoon waren, van de 18 ouder-Commissies waren er 13 vertegenwoordigd met elk gemiddeld 3 leden. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, kwam het Jaarverslag 1984 aan de orde. Onder dankzegging aan den samenstel ler. den heer W, S. van den Noorda. se cretaris van den C.OR. werd dit onver anderd vastgesteld. Hierna was het woord aan den heer Joh W. Kastlng voorzitter van de C.OR. die een gloedvol betoog hield over doel en wezen van de Ouderbeweging en een propagandistisch woord sprak voor het Openbaar Onderwijs De rede werd met. aandacht aangehoord en verwierf bij het einde een dankbaar applaus. Bij het volgende punt: Intrekking ge meentesubsidie kwamen de tongen los. Algemeen was men van oordeel dat dit geen aanleiding mocht zijn den C.O.R. te ontbinden. Er werd dan ook spontaan be sloten dat elke Oudercommissie f 5 contributie per jaar aan den C.O.R. zal afdragen. Oudercommissies welke nog geen school fonds hebben gesticht, zullen dit alsnog trachten te doen en de uitstekende geest die bij alle aanwezigen heerschte is een waarborg dat zli zullen slagen, bezield als men is met een onwankelbare liefde voor de Openbare School. Het zou ons te ver voeren alle bespre kingen weer te geven, doch even willen we toch aanstippen, dat uit alles blijkt hoe samenwerking met de Hoofden van scholen en verdere leerkrachten buitenge woon gewaardeerd wordt. Men gaat zich daardoor één voelen met de school, het geen voor de toekomst de beste verwach tingen geeft Tenslotte zii noch vermeld dat de af tredende bestuursleden de heeren Joh. W, Hasting: W S. van der Noorda en A. Las- schuit bij acclamatie werden herkozen. Als nieuw lid deed de heer L. Pavler zijn Intrede. Na de gebruikelijke rondvraag volgde te ongeveer 11 uur sluiting. o E. H. B. O. Voor het gehouden examen (mondeling en schriftelijk) der Eerste Leidsche E. H. B O. brigade, examinatoren dr. H. J. B. Boonacker en dr. Renaud, slaagden de heeren: Ir. J. C. de Wilde, J. Kukler. A. Lepelaar, J W. v. d. Heyden, C. H. H. Staats, N. H. v. Leeuwen, J. v. Oosten, C. H. J. Schelders, A. A. G. Bergers, A. Ban ting, A F. Kriek, G. Veerman, J. Jonge- leen, B. Broers, G. F. Kolderman. P. W. Martljn, W. v. Putten, W. Broers en D. Melet. Bovengenoemde heeren zijn allen werk zaam aan de Stedelijke Lichtfabrieken alhier. o Wij ontvingen het gedrukte Jaarver slag over 1934 van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, afdeellng Lelden. moet wel spreken tot het publiek. Maar de film bezit veel meer goede kwaliteiten. Ook als actrice mag Grace Moore genoemd worden en bovendien staat zij op dit punt ln deze film niet alleen. Tullio Carminaü als Monteverdi levert uitmuntend tegen spel Voeg hierbij een vlot secenario, actie, de zeer goede regie van Victor Schertzin- ger, die als componist reeds eerder naam maakte, de fraaie muziek van het door Pietr Simlnl gelelde Philadelphia Sympho- nie-orkest en ge hebt een geheel waaraan ge zonder aarzeling het praedlcaat, zeer goed zult willen hechten. Het gegeven ls simpel, het ls „eine alte Geschichte" die echter ook nu weer, hoe paradoxaal misschien ook, nieuw ls. Wij zien hoe Mary (Grace Moore), na een voor haar teleurstellend zang-debuut, door toch vol te houden den Julsten weg vindt naar eer en roem. Hoe die weg echter voor haar wordt gebaand door meester Monteverdi, welke door een grillige speling van het lot, n.l. ten gevolge van een fiksche oneenig- held van den meester met zijn op hem verliefde leerlinge Lally (Mona Barrie), haar pad kruist. We zien ook hoe zijn sa men. zij het verre van eendrachtig, verder gaan. Hoe ondanks vrouwelijk verzet en vrouwelijke listen hoe kostelijk is de scène van het gefingeerde zlek-zljn zijn wil toch zegeviert. En door die volharding wordt het doel bereikt, 't Beroemde Scala te Milaan opent zijn poorten voor Mary en in Carmen viert zy triomfen. Even dreigt het nog mis te gaan, als de liefde verkeerd begrepen wordt. Het wordt ech ter een happy-end! Doch op welk een bij zondere fraai uitgewerkte wyze. In de laatste acte Is n.l. het derde bedryf van Puccini's Butterfly verwerkt en wel op een manier, dat mede door den fraalen zang van Grace Moore, deze scène tot een groot- sche slot-apotheose is geworden. „One night of love" ls werkelijk een buitenge woon goede film. Voor de nauze draait de film ..Muskie tenwee" welke evenals enkele twee-acters, ieder op de hun eigen wijze, het komische genre dient. Luxor Theater - De strijd tusschen tech niek en natuur was door de eeuwen heen even zwaar als onverbiddelijk en by tien tallen eischte hy z'n slachtoffers! Geen pionier liet er zich echter door afschrik ken by z'n zoeken naar nieuwe verbete ringen. naar nieuwe vindingen, die hem roem konden brengen en het tempo van het leven versnellen. Dit eeuwigdurende gerecht imponeert en hypnotiseert en zoo doet ook de film „De Stalen Straal", die op dit gegeven werd opgebouwd! Het is de explosie-turbine, die auto- en vlieg tuigdeskundigen dag en nacht byeen houdt in de laboratoria, waar koortsach tig gespeurd wordt naar de oplossing, die de concurrenten moet overtroeven. Het is Tetjus, de beroemde auto-coureur, die vlak voor den start eener groote race (waarby hij ernstig werd gewond) plots het juiste idee vindt, het in sobere lijnen op een stukje papier schetst en ter hand stelt aan den Ingenieur Zöger. Als weken later de renner eindelijk uit het zieken huis wordt ontslagen, blijkt de ingenieur echter de gegevens zelf te hebben benut en uitgewerkt. Zóger is op weg een be roemdheid te worden, Zöger's naam gaat over heel de wereld, terwijl hy alle bewe ringen van Tetjus' medewerking volkomen loochent. In die periode van diepe depres sie komt de vrouwelijke ingenieur Wiggers ln Tetjus' leven Haar bemoedigende woor den. haar energie en waardeering, prikke len tot nieuwe activiteit en tezamen krij gen zu de kans aan een vliegtuigfabriek hun ideeën te verwezeniyken. Weergaloos boeiend is dan de wedloop tusschen de twee fabrieken. En Tetjus wint het pleit. Ter- wyl zyn vliegtuig, onweer en storm ten spyt, in recordtijd een vlucht naar New- York volbrengt, slaagt Zöger er niet ln z'n gestolen plan tot ln finesses af te v.erken en een vreeselijke explosie vernie tigt den arbeid van vele maanden. Het zijn Carl Ludwlg Diehl als de piloot van het vliegtuig „De Stalen Straal" en Dorothea Wieck, die deze sensatloneele film volkomen dragen: een film, die ge legenheid geeft tot sterk spel, al biyft zij vry van overdrijving, en die onder adem- looze stilte wordt aanschouwd! Diehl is een indrukwekkende figuur, groot als ren ner, geheel terneergeslagen tydens en na z'n ongeluk, machtig en onverbiddelijk door den steun van Wiggers, de vrouwe- ïyke ingenieur, door Dorothea Wieck zoo Ingetogen, sober en toch krachtig weerge geven. Voor de regie bood deze film ont- zaggeiyke mogeUjkheden en zy heeft er een schitterend gebruik van gemaakt Joe E Brown, de bekende komiek, speelt de hoofdrol ln „Circusclowneen zeer goed gespeelde rolprent met vele grap pige momenten en ongemeen fraaie acro batiek. Al-met-al een Paaschprogram, dat klinkt als een klok en terecht zeer veel belangstelling trekken zal! Casino-Theater. In „De onbekende passagier" hebben Harry Piel en zyn Duitsche medespelers Neaerlandsch spre kende stemmen gekregen, d.w.z. Neder landsche artisten spreken by de reeds ge filmde gebaren en mondbewegingen de bypassende tekst uit. En aangezien we hier met een begln-experiment te doen hebben. vergissen we ons niet, dan was deze film de allereerste „Neder- landsch sprekende film dan ls het eindresultaat lang niet onverdienstelijk te noemen, gezien ae groote moeilykheid om beeldexpressie en geluidsuitdrukking synchroon te krijgen. Men mag verder over nasynchronisatie denken hoe men wil (de experimenten schynen stopgezet te zyn), een vaststaand feit ls, dat de „groote massa", die een vreemde taal niet meester is. de dialoog beter kan volgen, hoewel duidelijke Nederlandsche titels toch ook niet te versmaden zyn voor hen en bovendien de vreemde taal intact la ten. In deze Harry Piel-fllm ls overigens aan sensatie geen gebrek. In opdracht van een vredesorganisatie moet hy een formule van een professor opsporen, waar mee gevaarlyke gifgasbommen vervaar digd kunnen worden, die een heel leger in enkele minuten vernietigen. Voor dit pro cédé zyn nog meer liefhebbers, zooals

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2