NATIONALE 3 LHD9CH DAGBLAD - Eerste Blad BUITENLAND. SPORT. SPREEKCEL. TELEGRAMMEN. BURG. STAND VAN LEIDEN LAAT/TE BERICHTEN BINNENLAND. Donderdag 18 April 1935 DE ALGEMEENE TOESTAND. De zitting tui den Valkenbondsraad gesloten. De beslissing te Genève om de resolutie der drie groote mogendheden toch te aan vaarden. zooals de telegrammen gisteren nog meldden, was een aangename verras sing voor den Volkenbondsraad doch een groote teleurstelling voor Berlijn. In officieuze kringen is men vooral zeer getroffen door het feit. dat ook Polen voor de resolutie heeft gestemd. In sommige kringen wordt beweerd, dat Hitier voornemens zou zijn een beroep te doen op het Duitsche volk. om zich uit te spreken over zijn geheele politiek De .Deutsche Allgemelne Zeltung" schrijft in een hoofdartikel o.a. ..Nogmaals heeft de radeloosheid der andere mogendheden zich gelucht in een aanval op Duttschland, zooals vroeger het weerlooze Duttschland herhaaldelijk kreeg te doorstaan De opwinding in Duitschlend is alge meen Het verdrag van Versailles was onaf scheidelijk verbonden met de leugen in zake de schuld aan den oorlog en daar om zal de geschiedenis den staf over dit dictaat breken. Wie een nieuwe en veilige ordening van Europa wil, mag deze niet vastknoopen aan een nieuwe .schuldleu gen". Deze kwestie lijkt ons veel belangrijker dan de vraag, of wij ons door den tekst der Geneefsche resolutie al dan niet be- leedigd gevoelen. Een dergelijke resolutie kan ons in het geheel niet beleedigen. In onze eer zijn wij sedert den 18den Maart ook uiterlijk gelijkberechtigd. Aldus zien wij in de Geneefsche resolutie niet de be zegeling van een eenheidsfront tegen Duitschland, doch een krampachtige po ging. om de wereld over iets. wat zij aan voelt als een fait accompli, een rad voor de oogen te draaien. Ook deze overgangs stemming behoort tot het normale verloop van onzen tijd, welk verloop wel door een resolutie en een commissie verstoord, doch niet verhinderd kan worden.' Onder den kop Onrecht is geen basis voor onderhandelingen" wordt in den ..Berliner Lokal Anzeiger" o.a. geconsta teerd: „Het nieuwe Duitschland is niet ge neigd. onrecht en geweld als basis voor internationale onderhandelingen te aan vaarden. Het is niet geneigd, den terug keer tot de methodes van Versailles als basis voor vredelievende besprekingen te beschouwen. De staten, welke gisteren nog zich van stemming wilden onthouden en vandaag hun houding wijzigden, moe ten zich bewust zijn van de groote ver antwoordelijkheid. welke zij op zich laad den". En de „Voelkische Beobachter" ver klaart o.m.: De aanneming van de even provocee- rende als leugachtige ontwerp-resolutle van Stresa door den Volkenbondsraad spreekt opnieuw een eenzijdig oordeel uit. In zooverre biedt de zitting van den Vol kenbondsraad niets nieuws. Nieuw zou slechts voor de Europeesche politiek het feit kunnen zijn, dat de al daar vertegenwoordigde Europeesche sta ten zich hun standpunt ln groote lijnen hebben laten formuleeren door den mi nister van buitenlandsche zaken van het bolsjewisme als belangrijkste spreker. De Volkenbondsraad heeft in zijn ge heime zitting gistermiddag de commissie benoemd, die volgens de aangenomen resolutie zich zal moeten bezig houden met het bestudeeren van de kwestie der sanc ties tegen toekomstige verdragsinbreuken. De commissie zal bestaan uit vertegen woordigers van de volgende 13 staten: Engeland, Canada. Chili. Spanje. Frank- dljk, Hongarije. Italië Nederland Polen. Portugal. Turkije, Rusland en Zuid-Slavie. De commissie zal zoo spoedig mogelijk met haar werkzaamheden beginnen en moet den in Mei voor een gewone zitting toljeenkomenden Volkenbondsraad rapport uitbrengen. Overigens heeft de raad het begin van de gewone raadszitting uitgesteld van 13 Mei tot 20 Mei. In de laatste openbare zitting van de buitengewone vergadering heeft de Volken- bondsraad de kwestie van de kolonisatie der Assyrlsche Christenen behandeld. De rapporteur, de Spanjaard Lopez Oli- van. betreurde het. dat geen uitvoering was gegeven aan de plannen om de Assy- rlers naar Britsch-Guyana over te brengen. De eenige overblijvende mogelijkheid is de kolonisatie ls Syrië. Ondanks de moeilijk heden van verschillenden aard die door de Fransche regeering. die het mandaat voert, naar voren zijn gebracht, heeft de Raad- commissie zich dan ook genoodzaakt ge zien de Fransche regeering te verzoeken, niet alleen toe te stemmen in het verblijf der Assyriers. die reeds voorloopig zich in Syrië hebben gevestigd, maar ook toe ie stemmen ln de permanente vestiging van uitgebreidere deelen van dit volk. De VB-raad heeft van dit rapport ken nis genomen en zijn toestemming gegeven voor het voorgenomen optreden der com missie. Bovendien werd besloten opnieuw een voorschot van 40.000 Zwitsersche francs beschikbaar te stellen. Hiermee is de bijeenkomst gesloten. Gisteravond hebben Laval en Litwinoff een vrij langdurige bespreking gehad, waarna de volgende verklaring werd ge publiceerd Wij hebben de groote lijnen vastgesteld van onze overeenkomst. Wij zullen onze regeeringen er rapport over uitbrengen en dan den definitieven tekst vaststellen. Laval vertrekt heden uit Genève; de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken. Sir John Simon, heeft reeds Genève verlaten. De op het oogenblik in Genève vertoe vende vertegenwoordiger van de Duitschers in Memeiland, schoolraad Meyer. *»<>ft den onderteekenaars-mogendheden van het Memelstatuut een schriftelijk bezwaar schrift doen toekomen waarin wordt ge wezen op de rechtsinbreuken van de Lithausche regeeririg. RECLAME. 2998 E LTAX'TELEFCC( BELG1E. Commissie tot onderzoek naaï de devaluatie. Een parlementaire commissie is thans ingesteld, belast met een onderzoek naar de manoeuvres, die hebben geleld tot de devaluatie van den Belga Deze commissie zal het recht hebben, alle noodlge onder zoeken in te stellen en tot taak hebben licht te brengen ln de kwestie van de ont trekking van goud en deviezen aan de Nationale Bank sinds 30 Maart 1933, van den uitvoer van gouden munten en de viezen uit Belgle Voorts moet worden on derzocht of de uitvoerindustrien de ver kregen deviezen in het land hebben terug gebracht. Bovendien moet de positie wol den vastgesteld van de wisselagenten, de banken en de financieele instellingen, als mede de gedragingen hunner beheerders t. a v. de Belgische valuta sinds 30 Maart 1933. De commissie bestaat uit 15 leden, die door de Kamerfracties zijn aangewe zen. Zes katholieken, vijf socialisten, drie liberalen en 1 fronter hebben zitting in deze parlementaire enquêtecommissie. De commissie zal kunnen overgaan tot het hooren van getuigen, terwijl ln het Ka merbudget een bedrag van 100.000 frs is uitgetrokken. Decommissie zal aan de Kamer verslag uitbrengen. ENGELAND. Verklaring van Mc Donald. Minister-president Mc Donald heeft gis termiddag in het Lagerhuis de verwachte verklaring afgelegd over de besprekingen in Stresa Hij ging daarbij uitvoerig in op de voorgeschiedenis en besprak vervolgens de verschillende paragrafen van het com muniqué van Stresa Nieuwe gezichtspun ten opende de premier daarbij echter niet. Wel bracht hij naar voren, dat de bewa- peningseischen van Duitschland van een dusdanige hoogte geweest zijn, dat de ln cijfers vastgelegde bases, waarop de po gingen om tot ontwapening te komen, be rust hadden, vervallen moesten. Mc Donald bevestigde, dat de drie mogendheden over een gekomen waren het streven naar een luchtpact voor West-Europa voort te zet ten met het doel een pact tot stand te- brengen, zooals dit ontworpen werd in het communiqué van Londen Deze overeen komst had ook betrekking op eventueele bilaterale overeenkomsten, die dit lucht pact zouden kunnen begeleiden. Na de solidariteitsverklaring met betrekking tot het verdrag van Locarno te hebben aan gehaald zeide Mac Donald nog „Wij zijn naar Stresa gegaan om hoo- gere politieke ophelderingen te zoeken in het licht van nieuwe en slechter geworden toestanden. Velen dachten, dat deze nieuwe toestanden nieuwe verplichtingen voor de Britsche regeeringen zouden beteekenen. Wij hebben geen nieuwe verplichtingen op ons genomen. Wij hebben de deur voor Duitschland open gehouden, opdat het zich als een actief deelnemer kan aansluiten bij de bewegingen, die wij ontworpen hebben om een systeem van collectieve veiligheid in Europa te scheppen. Zonder Duitsch land zijn stap te vergeven en door het In tegendeel duidelijk te maken, dat wij dezen stap beschouwen als een ernstige oorzaak van onrust en een slag voor iedere Interna tionale organisatie van vrede en orde, hebben wij te kennen gegeven, dat onze politiek verder zal rijn gebaseerd op het handvest van den Volkenbond. De drie op de conferentie vertegenwoordigde staten zijn uit elkaar gegaan, niet als afzonder lijke personen, die door de ongetwijfeld bestaande moeilijkheden, die zij moesten behandelen, niet tot elkaar zijn gebracht, maar als een statencombinatie. die er toe verplicht is samen te gaan. Deze staten combinatie is verplicht alle mogelijke op lossingen voor onmiddellijke gevaren in samenwerking met alle staten te zoeken, die willens zijn zich aan te sluiten bij hun werk." Aan het slot van zijn uiteenzettingen verklaarde Mac Donald, dat de regeering maatregelen had genomen voor bulten- landsch politieke debatten in de eerste week na het weer bijeen komen van het Lagerhuis na de Paaschvacantie. Lansbury verklaarde daarop, dat de la- bour-oppositie haar voorstel om reeds heden een debat te openen over de buiten landsche politiek, introk. Mao Donald heeft gisteren in een korte radio-toespraak een herhaling gegeven van zijn verklaring ln het Lagerhuis. Aan het einde zeide hij met diepbewogen stem: „Ik wenschte dat de Duitschers ons beter begrepen en mochten inzien, dat wij hun beste vrienden zijn. Ik wilde dat zij begre pen, dat hun eer en hun groote eigenbe lang er wel degelijk mee gemoeid zijn om als groot volk toe te treden tot ons mid den en mee te helpen om het groote werk van het herstel van onderling vertrouwen zonder hetwelk noch de vrede noch het economisch herstel kunnen gedijen. Wij zijn naar Stresa gegaan met het vaste voornemen om deze besprekingen niet te doen mislukken. Zij zijn niet mis lukt en zij hebben een saldo afgeworpen. Mochten de Duitschers begrijpen, dat dit surplus ook hun ten goede kan komen als zij ons slechts de hand willen reiken om gezamenlijk de wolken te verdrijven, die de internationale horizon thans nog bedek ken." TSJECHO-SLOWAKIJE. Parlement ontbonden. De president heeft het Huls van Afge vaardigden en Senaat ontbonden. Nieuwe "erkieringen staan voor de deur. De schorsing van de Duitsch-natlonale partij ls opgeheven, doch deze zal niet herrijzen maar opgaan ln het Sudeten- duitscherdom onder leiding van Henlelh. PAARDENSPORT. CONCOURS HIPPIQUE TE NICE, De prijs van het Grand Hotel de Nice voor Luitenant Belbrao. Gisteren is te Nice het internationaal concours hippique aangevangen met jacht- sprlngen om den Prijs van het Grand Hotel de Nice. In totaal namen niet min der dan 98 ruiters hieraan deel en wel van Nederland, Frankrijk. Italië, Duitschland. Ierland, Zwitserland. België. Roemenië, Spanje, Portugal en Turkije. In totaal wa ren 16 hindernissen opgesteld, tot 1.40 Me ter hoogte. Hierbij was een natte sloot van 4 Meter breedte De lengte van het par cours bedroeg 600 Meter. Bij gelijk aantal fouten besliste de snelste tijd. Niet minder dan 23 paarden wisten het parcours zonder fouten af te leggen, waar onder twee Nederlandsche. „Ernlca" onder Luitenant Greter maakte met 0 fouten den besten tijd der Nederlandsche ruiters en bezette ln het klassement met een tijd van 1 min. 34 seq. de 15e plaats. Behalve „Ernl ca" legde ook „BUtzmadel" onder Rit meester L Baron Slrtema van Grovcstlns het parcours zonder fouten af. De tijd was 1 min 40 sec. en daarmede werd de 23ste plaats bezet. Winnaar werd de Portugee- sche luitenant Belbrao met „Dispuit" ln den tijd van 1 min. 15 3/5 sec. De tweede en derde prijs werden gedeeld door Luite nant Brandt i Duitschland) en Luitenant Degallier (Zwitserland) met beiden een tijd van 1 min. 19 1/5 sec. Kapitein Ahaerne iIerland) werd vierde in 1 min. 20 sec. ter wijl de ook ln ons land bekende Itallaan- sche ruiter Kapitein Kecler met het niet minder bekende paard „Cocllte" vijfde was ln 1 min. 21 sec. ZIJ tenslotte nog vermeld, dat „Santa Bell" 1 en „Denise" 2 fouten maakte, beiden onder Luitenant dr. K. L. M van Schalk, Voorts maakte „Trlxle" onder Luitenant Greter twee fouten. De beide paarden van Jhr. van Lennep „Dan seuse Rose" en „Diana" maakten resp. 2 en 3 fouten, terwijl „Blnlou" onder Baron Sirtema van Grovestlns eveneens met 2 fouten het parcours aflegde. SCHAKEN. Dr. LASKER IN BODEGRAVEN. Gisteravond werd te Boskoop de aange kondigde slmultaan-seance gespeeld door den oud-wereldkampioen dr. Lasker. Te ongeveer halfnegen werd de schaakmees ter de zaal van het Beursgebouw binnen geleid door den voorzitter der schaakclub, den heer A. C. de Meijere. die hem uit Rot terdam had afgehaald. Een hartelijke ontvangst volgde, waarna de heer de Meijere den meester ln 't Dultsch begroette en het een groote eer voor Bode graven noemde dat hij op uitnoodiglng van Bodegraven en het eerst aan deze club een bezoek bracht. Dr Lasker dankte voor de hartelijke ont vangst, Hem werd een "kistje sigaren aan geboden Onmiddellijk daarop begon de seance. Door dr. Lasker werd gespeeld tegen 40 borden, onder wie de leden van de club, benevens tegen mr. Oskam uit Rotterdam, den heer de Haan uit Rotterdam, de ver schillende eerstebordspelers van de clubs uit den Leidschen Schaakbond en van de club „Messemakers" uit Gouda Het viel op dat dr. Lasker in veel lang zamer tempo speelde dan verleden jaar b.v. dr. Aljechln. Te ongeveer 12 uur waren nog slechts 21 zetten gedaan. Het duurde dan ook tot bijna twee uur eer de seance beëindigd kon worden. De strijd werd gewonnen door den heer Krol uit Rotterdam, mr. Oskam uit Rotter dam en de heeren Jan Veerman en A- Scheer uit Bodegraven. Remise speelden de heeren A. C. de Meijere M V Dobben de Bruijn, Alb. v. Klaveren en Monné. LOSLOOPENDE HONDEN. Een lezer beklaagt zich uitvoerig over het feit, dat zoovelen nog hun honden op straat vrij laten losloopen. waarzij aan tallooze verkeersgevaren blootstaan. Men gaat bijv. de hal van het postkantoor bin nen en laat zijn hondje buiten, aan angstig zoeken ten prooi, terwijl het niet begrijpt waar zijn baas gebleven ls. Zij loopen dan weg, zijn na eenigen tijd zoek geraakt of doodgereden. Velen staan op het standpunt, dat de honden zelf maar moeten uitkijken en beseffen niet hun verantwoordelijkheid, alvorens het oog van het kadaver van hun trouwen, dooden vriend hen aanstaart. Schr. hoopt dat de „Ver. Dierenzorg" of het gemeentebestuur aanleiding moge vinden, afdoende maat regelen te treffen door het in 't leven roe pen van ee nverordening, waardoor aan den wantoestand des „losloopende hon den" een einde wordt gemaakt en men verplicht zal rijn zijn hond vast te hou den, waardoor ook beter het licht sou vallen op het leger „arme zwervers." o VOETBALLEN OP STRAAT. Een abonné wijst er op dat ln de Pr. Frederikstraat en omgeving herhaaldelijk ruiten worden gebroken door op straat voetballende Jongens. Hij verzoekt de po litie hierop meer toezicht te houden. BULGARIJE. Zankoff verbannen. Op bevel van de regeering is de vroe gere minister-president en leider van de verleden Jaar ontbonden natlonaal-socla- listische beweging, prof. Zankoff naai Boergas aan de Zwarte Zee verbannen. Hij ls hedenochtend onmiddellijk onder sterk polltiegeleide naar zijn verbannings oord overgebracht. De verbanning is een gevolg van het schrijven, dat hij tot verschillende poli tieke personen heeft gericht en waarin hij de regeerings-politiek hekelde; hij ver langde, zooals bekend, de terugkeer van het leger uit de politiek naar de kazerne en het herstel van het volle recht van den koning. RECLAME- 299» LEVENSVERZEKERING BANK ROTTERDAM In 1934 ingsschreven nieuwe verzekeringen millioen gulden BEWAPENING VAN PORTUGAL. LISSABON, 18 April. (Reutèr) De staatscourant publiceert een decreet waar bij voor het ministerie van oorlog een cre- dlet van 282.000 conto wordt geopend, be stemd voor het aanschaffen van oorlogs materiaal. WEER EEN NEDERLAAG DER ROODEN IN CHINA. LONDEN, 18 April. (Reuteri De „Times" verneemt uit Hongkong dat de regeerlngs- troepen wederom de communisten nabij Kwel Tsjou een ernstige nederlaag hebben toegebracht. De communisten zijn uit Ting Fan, Kwan Sjoeng en Ansjoen teruggetrokken met achterlating van 2000 dooden en vele ge weren. Hun macht ln dit gebied, welke tot 20.000 man ls geslonken, ls ln twee deelen ge splitst, waarvan een Yunnen bedreigt. Vier divisies regeerlngstroepen worden binnenkort te Napel verwacht Te Moilim, 40 mijl ten Westen van Swatow hebben ernstige communisten onlusten plaats gehad Een bende van 1000 man viel de stad aan. overmeesterde het garnizoen, plun derde de stad en vermoordde talrijke be woners. Vervolgens trokken de communisten naar Halfung. doch hier werden zij door de regeerlngstroepen teruggeslagen, rij Heten hier honderd dooden achter EEN KATHOLIEK GEESTELIJKE GEARRESTEERD. ALLEN8TEIN, 18 April. (V. D.) De bur gemeester van Allenstein heeft een Ka tholiek geestelijke laten arresteeren en ter beschikking van de Justitie gesteld aangezien hij rich zou hebben schuldig gemaakt aan beschimping van leden der Rijksregeering en hij zich tegen het natlonaal-soclallsme zou hebben uitge sproken De priester zal voor een buiten gewone rechtbank terechtstaan. WERVELWIND IN NOORD-JAPAN. TOKIO, 18 April (V.-D.l In de pre fectuur Aklta ln Noord-Japan zijn heden morgen door een wervelwind veertig hui zen volkomen vernield, terwijl ongeveer veertig andere hulzen zwaar beschadigd werden doordat het dak werd afgerukt. Een zestienjarig meisje dat op weg naar school was werd door den cycloon opge nomen en neergeworpen op het dak van een op vrij grooten afstand verwijderd staand huls. Zij werd ernstig gewond. Ten gevolge van den cycloon ontstond voor de kust van Aklta een waterhoos, doch voor zoover bekend ls liepen geen vls- scherschepen gevaar. GEVECHT MET STAKERS. LETHBRIDGE (Alberta), 17 April. (Reuteri In een gevecht van 250 sta kende mijnwerkers en politie werden zes tien politiemannen gewond, waarvan zes ernstig. Vijf en twintig stakers werden eveneens gewond. De stakers werden bij gestaan door een aantal vrouwen, die met knuppels, hamers en steenen de politie te lijf gingen. o SPANJE EN CATALONIt. MADRID, 18 April (Reuter) President Zamora heeft een decreet onderteekend waarbij aan Catalonlë alle administratieve diensten worden teruggegeven behalve die, welke zorg moeten dragen voor de open bare orde. HET SPOORWEG-ONGEVAL OP NIEUW - SCHOTLAND. ANTIGONISH (Nieuw Schotland), 18 April. (Reuter) Omtrent het spoor wegongeluk wordt nader gemeld, dat zes personen om het leven zijn gekomen. SNEEUW EN LAWINES. MILAAN, 18 April (Reuter) In het gebergte boven Stresa ls plotseling weer sneeuw gevallen, terwijl de thermometer tot vriespunt daalde. Op sommige plaatsen ligt de versche sneeuw weer 25 c.M, hoog. Ook de bergen aan de Rlvlera hebben weer hun winterkleed aangetrokken. Te Llvorno woedde een zware sneeuw storm welke aanmerkelijke schade aan richtte, evenals in de Dolemieten, waar een aantal passen onbegaanbaar is gewor den. BERN, 18 April. (Reuter) In de Wal- llser Alpen ls bezuiden het dorp Saar Fee een lawine omlaag gekomen, welke drie menschenlevens heeft geëlscht. Niettegenstaande de waarschuwing had een gezelschap van 15 toeristen een berg teer ondernomen, zij werden door een lawine, welke van de Mlttaghorn omlaag kwam verrast en deels bedolven. Enkelen konden nog levend worden ge red, doch een was reeds gestikt en twee anderen overleden later aan de bekoiqen kwetsuren. GEBOREN. Abraham, Z. v. A. Trouwee en S. J. Teu- nlssen Willem, Z. van C. Boon en J. van Eijsden WUhelmlna Coma., D, van J. A. Vrouwenvelder en A. T, van Duuren Willem, Z. van J. Visser en O. van Veen Coma. Marta. Maria, D. van G. A. Mooije- klnd en A. M. Spreeuw Leendert, Z. van M. de Groot en S. Haasnoot Elisabeth Rachel, D. van D. Doldersum en G. Imt- horn Cornells, Z. van C. Ket en J. H. Thlel Pleter Cornells Tobias, Z. van D. van der Laan en M. Barreveld Maria Chrlsta. Thera,, D. van H. J. F. Otten en L. J. Zeegers. ONDERTROUWD. S. Brakel jm. 28 j. en E. S. de RomJJn jd. 22 j. C J. v. der Waals Jm. 30 J. en J. de Best jd. 32 j. M. H. de Haan Jm. 24 j. en G. Rietkerk jd. 21 J. GEHUWD: J. Brussee Jm. en D. Robbers jd. H, Ladan Jm. en C. J. Warmond jd. A. Nleuwenhulzen Jm. en J. Robbers jd. V. A. C. L. Dlngemans jm. en C. I. Heckmann jd J. Taverne jm. en P. van Riet Jd. L. Zitman wedr. en J. M. van Boren wede. C. J. M. Rosin jm. en A. de Groof Jd. P. W. de Jong Jm. en W. van Woersem jd. A. J. Jansen jm. en A. van den Berg jd. OVERLEDEN P. de Regt, Dr. 2 weken A. Hoogen- boezem, M. 45 j. VI//CHCRJ_ BERICHTEN IJMUIDEN, 18 April 1935. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 2.101.70; Griet per kist van 50 K.G. f. 4516; Tongen per K.G. f. 1.450.95; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 315.30; Schar per kist van 50 K.G. f. 7.306; Tongschar f.31— 29; Pieterman en Poontjes f. 6.70—4.90; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.6330: Lengen per stuk f.2.05; Wijting pér kist van 50 K.G. f.5—3.40; Koolvisch f.0.42 Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM. 48 met f.3087; IJM. 97 met f.1165; IJM. 161 met f.1095; en de loggers: K.W. 135 met f.542; K.W. 39 met f.939: K.W. 55 met f.410; K.W. 175 met f.334; K.W. 75 met f.277; K.W. 23 met f.233; SCH. 250 met f. 856; SCH. 210 met f. 511 besomming. :£><D; NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. In de periode 1 tot en met 15 April werd door het Nationaal Crisis-Comité aan plaatselijke comlté's een ultkeering ver strekt tot een totaal bedrag van f. 7173, waarbij voor een bedrag van f. 3754 in den vorm van natura en brandstoffen. Voor 22 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van de plaatselijke comlté's een bedrag van f. 1990 verstrekt, Uit de gift van H.M. de Koningin, spe ciaal bestemd voor kleeding en dekking, werd voor extra-uitkeeringen in dezen vorm een bedrag van f 2104 geput. Speciale vermelding verdient nog een ultkeering van f. 6313 aan de landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid te Amsterdam, als voorschot voor het in 1935 te organlseeren kampwerk. Dr. ABRAHAM BREDIUS 80 JAAR. Als blijk van hun oprechte waardeering voor de groote en menigvuldige diensten door den onvermoeiden geleerde aan de Kunst en de Oudheidkunde bewezen heeft het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap den grijzen jubilaris bij het vol tooien van diens tachtigste levensjaar, de eerepenning van het Genootschap aan geboden. o PROVINCIALE STATENVERKIEZING. De Provinciale Staten van Zuid Holland, zooals zij deze week zijn samengesteld, zullen pas na drie jaar vertegenwoordigers voor de Eerste Kamer kiezen. (Andere provincies kiezen reeds ln 1936). Behoudens bijzondere overeenkomsten tusschen partijen onderling, zullen de vol gende zetels worden toegekend: R.K. 2 (2); AR. 2 (2); C.H 1 (2): St. Geref. 1 (0); S.D.A.P 4 (3); V.B. 1 (2)1 N.S.B. 1 (0); VD.B. (1). v f-ï J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2