HOOFDPRIJS F. 1000.- VERSE KUIKENS 1 76*te Jaargang Doet mee aan de groote BLUE BAND- Let op de advertentie van Zaterdagavond! Open brief van den gepens. C. J. Snijders. Generaal yRAGENRUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW SPORT. Onooglijke handen RECHTZAKEN. ee - - - - j LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 April 1935 Vierde Blad No. 23029 RECLAME. «I 30U i PRIJSVRAAG AAN OVERHEID EN VOLK VAN NEDERLAND. Door den gepens. generaal C. J. Snijders ls de volgende „Open Brief" gericht aan overheid en volk van Nederland Op den lien October 1934 richtten negen- een Nederlandsche predikanten een Open Brief aan overheid en volk, om hunne bezorgdheid uit te spreken over verschil lende verschijnselen in ons staatkundig en iociaal leven, waarbij recht en waarheid In het gedrang zijn gekomen Heden wil ik hun voorbeeld volgen door Bij op gelijke wijze tot de Nederlandsche overheid en het Nederlandsche volk te venden, ten einde uiting te geven aan mijn Kleurstelling en verontwaardiging over een bedroevend en ergerlijk feit, dat onlangs in het officierscorps der Kon. Landmacht ls voorgekomen. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Officieren der Koninklijke Landmacht beeft op 29 Maart j.l. den gepensionneer- den generaal-majoor E. H v. d. Akker, eerelld der vereeniging, als zoodanig ont slagen op grond van de overweging, dat bet eerelidmaatschap dezer „militaire belangenvereeniging" niet vereenigbaar sou zijn met het lidmaatschap eener voor militairen verboden vereeniging, in dit geval tot uiting gekomen in de candida te voor de Prov. staten, door den heer t. d. Akker als lid der N S B aanvaard. Ik ben geen lid dezer officierenvereenl- ling Evenmin ben ik lid of hoe men het soemen moge, van de N.S.B. Wanneer ik mij nochtans gedrongen gevoel over de vorenvermelde gebeurtenis mijn meening uit te spreken, dan doe ik dit niet alleen uit hoofde van den veeljarigen Ijqnd van trouwe kameraadschap, welke mij met den door ml) hoog geachten generaal v. d. Akker verbindt, ik doe hgt tevens krach- lens mijn besef van saamhoorigheid met het officierscorps, waartoe ik biina een halve eeuw heb behoord. Inlaat vóór alles doe ik het, omdat ik in het gemelde feit een nieuwe proeve zie van de ontwrich ting onzer politieke verhoudingen en van de jammerlijke verwording, welke ons nationaal leven bedreigt. Generaal v. d. Akker was van 1919—'23 en van 1924'27 lid van het Hoofdbestuur en van 1927'34 voorzitter der Vereeni ging. Bij het nederleggen dezer laatste functie werd hij wegens zijn bijzondere verdiensten jegens de Vereeniging door de algemeene vergadering van leden tot eerelid benoemd. Zijn ontslag als zoodanig is hem thans verleend niet op wensch of verzoek, doch werd hem zonder bijvoeging van het praedicaat „eervol" opgelegd. M. i.w. de generaal is „geroyeerd", al wa pent zich het hoofdbestuur met de juri dische spitsvondigheid zich te beroepen op art. 18 der statuten, hetwelk zijne be voegdheid tot beslissen in niet-voorzlene tevallen regelt, terwijl het royement in art 7 behandeld wordt. Pijnlijk treft het, dat het uitspreken van dit royement met geen enkel woord van dank gepaard gaat voor de veeljarige tn gewichtige diensten, door den gene taal belangeloos aan de Vereeniging be lezen. Uit de briefwisseling tusschen generaal v. d. Akker en den voorzitter van het hoofdbestuur blijkt, dat het. laatste bij uijn beslissing heeft gehandeld onder In vloed van „officiëele zijde", wat ik meen te moeten verstaan als zijnde onder direc- jen of indirecten druk van of vanwege het Departement van Defensie. Ziehier dus de feitenhier wordt ee» hoogstaand oud-opperofflcier, man van eer en karakter, staatsburger van onge- tepten naam, die een verdienstelijke loop haan achter zich heeft alleen op grond uijner staatkundige richting en overrid ing met één pennestreek op smade- "jke wijze uitgeworpen en onteerd door •■kameraden", aan wier belangen hij een heel van zijn leven gegeven heeft en die hij door het prestige zijner vertrouwen wekkende persoonlijkheid heeft opgeheven en gesteund. Indien het hoofdbestuur hierbij inder daad is gezwicht voor den druk der hooge Militaire autoriteit, dan moet worden er kend. dat het aan de consequentie hier van op den duur bezwaarlijk zou hebben kunnen ontkomen. Een. „militaire belan- lenvereeoiging't zooals de voorzitter zelf hlne organisatie betitelt, ls slechts be gaanbaar en kan door het oppergezag alleen worden geduld bij strikte inacht neming der hiërarchieke en krijgstuchte- Hjke verhoudingen, eerbiediging van het kezag en aanpassing aan de inzichten der gestelde macht. Maar het blijkt niet, dat het hoofdbestuur op gepaste wijze ook Waar de geringste poging heeft gedaan ant dezen noodlot-tigen loop van zaken af ja wenden o.a. door het laten wegen bij de hoogere autoriteit van de achtens waardige en loyale persoonlijkheid van da'slachtoffer en van de moreele ver- P'whtingen van de Vereeniging jegens naar eerelid, die geen actief dienend offi- wr meer ls. Het hoofdbestuur moge zich tusschen hamer en aambeeld hebben ge voeld, het had liever moeten aftreden dan zich tot deze daad leenen en had in elk geval een minder stuitenden vorm voor zijn besluit behooren te vinden. Hoe dit zij, een ieder zal begrijpen, dat de grondoorzaak van het hier gestichte kwaad ligt In het afkeurenswaardige ver bod van lidmaatschap der N.S.B. voor militairen en ambtenaren. Reeds talrijke malen en van vele zijden, ook door rechtskundig en staatsrechterlijk bevoeg de personen, is op de onbillijkheid en on rechtmatigheid van dit verbod gewezen en op deszelfs Intrekking aangedrongen. De in den aanhef van dezen brief genoemde predikanten achtten, in het licht der bloote feiten, dit verbod te zijn in strijd met de gerechtigheid en de waarheid. Ik herhaal: ik ben geen N.S.B.-er en zal het nooit worden, tenzij deze beweging zich zelf grondig mocht hemen. Maar ik verlang eerlijkhied en rechtvaardigheid ook tegenover politieke tegenstanders. Ik erken de N.S.B. als eene legale beweging, die onwettige middelen ter verwezen lijking harer staatkundige doeleinden uit drukkelijk verwerpt en deze uitspraak door woord, geschrift en daad gestand doet; eene beweging, die het gezag erkent en eerbiedigt. vaderlandslievend en Oranjegetrouw is en die welke harer beginselen, leerstellingen en methoden men ook moge afkeuren in elk geval onbaatzuchtig en opofferend streft naar volkseenheid en nationale herleving. Het is een waardevolle Nederlandsche traditie, dat een ieder zijne politieke over tuiging kan uiten, voor zooveel niet strij dig met wet en zedelijkheid. Socialisten en communisten, vijanden van Staat, Maatschappij en Koningshuis, hebben van deze traditie onbeschroomd gebruik en schromelijk misbruik gemaakt en de an dere politieke partijen hebben hen vrije lijk laten begaan. Maar de leden der N.S.B. worden door politieke tegenstan ders behandeld als het uitschot der Natie, verguisd, belasterd, in hun godsdienstzin gekrenkt, in hun eerlijk bestaan geschaad en aan verfoeilijke straatterreur en mis handeling blootgesteld. Het lijkt soms, of er voor de N.S.B. recht noch redelijkheid meer bestaat. Door het N.S.B.-verbod worden deze wantoestanden aangewakkerd, de politieke tegenstellingen verscherpt, wordt de Natie steeds hopeloozer verscheurd. Dit verbod zal geen enkelen geestverwant der N.S.B. overtuigen of bekeeren, doch zal integen deel duizenden drijven in de rijen der be weging, die men zou willen vernietigen. En ziet nu de gevolgen: hier is een eer lijk man, warm aanhanger van Oranje, vergrijsd in de stiptste plichtsvervulling, maar nog altijd bereid als het Vader land roept zijn trouw aan zijn Ko ningin en zijn Volk met zijn bloed en zijn leven te bezegelen. Aan den anderen kant; een vereeniging van jongere kameraden, met gelijke gevoelens bezield en vervuld van eerbied, sympathie en dankbaarheid jegens hun vroegeren toegewijden leider, maar.... door een onrechtmatig en toch bindend verbod onontkomelijk gedwongen dien vereerden man ten pijnlijkste te tref fen en hem een smadelijke bejegening aan te doen, door hem uit te werpen uit hun kameraadschappelijk verband. Gevoelt men niet, hoe gruwelijk de ge- wetensstrijd moet zijn, waarvoor velen zoodoende worden gesteld? Gevoelt men niet, hoe vele zedelijke nederlagen daar bij worden geleden door zoovelen. die in hun onmacht en afhankelijkheid moeten bukken, hoe vurig zij ook anders zouden willen? Beseft men niet, dat dit alles moet lei den tot ondermijning van den goeden geest, tot aanstichting en verscherping van tweespalt, tot vergiftiging der volks ziel? Laat het dan nu uit zijn, Overheid en Volk van Nederland, mét dit N.S.B.-ver bod voor militairen en ambtenaren, voor burgerwachten en landstorm. Laat ons trachten den politieken strijd op zich zelf reeds onwaardig en noodlottig genoeg voortaan ten minste met eerlijke wa pens te voeren. C. J. SNIJDERS. Hilversum, 17 April 1935. A. P.V. te L. Indien u ons den juis- ten ouderdom melden kunt. dan gaarne. Van D. te K. onbekend. Die adressen zijn ons UITVOERING EN TOEPASSING LANDBOUW CRISIS WET. De Minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer enkele toe lichtingen verstrekt op de mededeeling van de vaststelling van koninklijke beslui ten tot uitvoering en toepassing van eenige artikelen van de Landbouw-Crlsis- wet. Aan deze toelichting wordt het vol gende ontleend: De ernstige toestand waarin het tiawl- visscherijbedrijf verkeert, heeft het nood zakelijk gemaakt een aanvang te nemen met de saneering daarvan. Opgemerkt moet worden, dat het niet alleen de stoom- trawlvisscherij is, welke wordt uitgeoefend met motorkustvisschersvaartuigen en mo- torloggers, opdat voorkomen worde, dat de belangen van laatstgenoemde takken van visscherij. waarvan de uitkomsten ook thans nog gunstig afsteken bij die van de stoomtrawlvisscherij, van de sa- neeringsmaatregelen nadeel mochten on dervinden. Op 1 Januari 1935 liep het Crisis-Pluim- veebesluit 1933, hetwelk een regeling tot beperking van den pluimveestapel inhield en daarnaast een verbetering daarvan be oogde, ten einde. Het Eieren-Monopolie- besluit 1933, waarin de invoer van eieren was geregeld, was eveneens geldig tot voornoemden datum. In verband hiermede en om redenen van practischen aard, is de materie van beide besluiten thans te zamen geregeld in het Crisis-Pluimvee houderij besluit 1935 I. Dit besluit heeft wederom ten doel be perking en verbetering van den pluim veestapel, Waarbij opgemerkt moet wor den, dat, waar in het afgeloopen jaar een nauwkeurig overzicht was verkregen van het totaal aantal in de broedmachines in gelegde eieren en de verdeeling daarvan over de kuikenbroeders, voor 1935, de grootte van den nieuwen aanfok nauw keurig geregeld kan worden. In afwachting van de volledige om schakeling van de zuivelregeling van de Crisis-Zuivelwet 1932 naar de Lanobouw- Crisiswet 1933 zijn reeds in voornoemd besluit maatregelen genomen, welke ge deeltelijk deze omschakeling bewerkstel ligen. Voor het Crisls-Tuinbouwbesluit 19341, waarvan op 1 Januari 1935 de geldigheids duur ten einde liep, is het Crisis-1 uin- bouwbesluit 19351 in de plaats gesteld, hetgeen voortzetting beoogt van de geno men maatregelen, aangezien dit voor de saneering van de tuinbouwbedrijven nood zakelijk is gebleken. Bovendien zijn enkele aanvullingen aangebracht, waarvan de wenschelijkheid in het jaar 1934 is naar voren gekomen. Dientengevolge is de overdracht van een teeltvergunning mogelijk gemaakt en is tevens de mogelijkheid geschaken tot teeltbeperking op ruimere schaal. Even eens is de mogelijkheid tot regelend op treden ten aanzien van de handelaren, de bewerkers en de verwerkers van de onder scheidene gewassen van den tuinbouw vergroot. In een Kon. besluit van den 20sten De cember 1934. tot intrekking van de Crisis- Varkenswet 1932 en tot wijziging van het Crisis-Varkensbesluit 1933, wordt de Crisis- Varkerswet 1932 ingetrokken. Ten gevolge hiervan vindt de regeling ten aanzien van varkens thans uitsluitend haar steun in de Landbouw-Crisiswet 1933. In verband hiermede was het noodzakelijk in het Crisis-Varkensbesluit 1933 waarvan de geldigheidsduur tot 1 Januari 1936 is ver lengd, eenige wijzigingen aan te brengen. Bovendien is de regeling ten aanzien van het in voorraad hebben en verhan delen van varkens gewijzigd in dier voege, dat thans ten aanzien van het ln voorraad hebben en het verhandelen van varkens afzonderlijke regelen zijn gesteld, terwijl voorts nadere eischen zijn gesteld ter zake van de toelating als georganiseerden, zoo wel voor varkenshouders als voor varkens handelaren. Op 16 Januari 1934 liep de geldigheids duur van het Kon. besluit van 12 Juli 1933 regelende den invoer van kalfs-, schapen en paardenvleesch. levende schapen en slachtpaarden af. In tegenstelling met dit besluit, hetwelk een toepassing was van de Crisis-invoerwet 1931, vindt 't bedoelde besluit zijn steun ln artikel 11 van de Landbouw-Crisiswet 1933. HERSCHATTING VAN PLAATSJES? De heer Hiemstra heeft aan den Minis ter van Financiën de volgende vragen ge steld: Is de Minister niet van oordeel, dat in verband met de slechte bedrijfsuitkom- sten van het landbouwbedrijf en de ge daalde landprijzen een herschatting van de, krachtens de Landarbeiderswet uitge geven plaatsjes, noodzakelijk is? Zoo ja. is de Minister dan bereid de herschatting van deze plaatsjes te bevor deren en de aan de houders van deze plaatsjes verleende voorschotten met de VOETBAL. PROMOTIEWEDSTRIJDEN VAN U.V.S. OP HET A.S.C.-TERREIN. Naar wij vernemen zullen de promotie wedstrijden van U.V.S. worden gespeeld op het A.S.C.-terrein. DE KENNEMERS—U.V.S. De promotie-wedstrijd De Kennemers U.V.S. vindt op 2en Paaschdag plaats op het terrein der Kennemers. Deze club speelt in het Gemeente Sportpark te Be verwijk. Het U.V.S -elftal komt volledig uit en luidt als volgt: doeL' H. Kramp; achter: Burgij en Graafmans; midden: Hansen, Wallaart en de Lange; voor v. Weizen, Kanteheen, van Göor, de la Bije en Onvlee. Reserves zijn: Bosboom, den Daas, v. Es, Gertenaar en Hofstra. L.P.C.—V.I.O.S. Zondag len Paaschdag speelt L.FC. op haar terrein met haar Ie. 2e, 4e en vete ranen elftal tegen dezelfde elftallen van V.I.O.S.Den Haag, welke wedstrijden van elf uur tot 5 uur zullen plaats vinden. De opstelling' van L.F.C luidt: Voor: T. Herreur, C. J. Stolk, N. N., S. v. Berkel en L. P. D. Nagtegeller; midden: J. Nieuwenburg. J Seller en C. Arnoldus; achter: P. v. d. Plas en G. Crama; doel: D. v. d. Bom. KATWIJK I—U.V.S.-COMB. Morgenmiddag om halfvier speelt Kat wijk op haar terrein aan den Cantineweg tegen een sterke U.V.S.-combinatie uit Leiden. DAMES VOETBALWEDSTRIJD. Op 2en Paaschdag om 12 uur zal op het Sportmanterrein een wedstrijd worden ge speeld tusschen de beide Haagsche dames clubs Chelsea en Voorwaarts. RECLAME- 8009 Bij schoonmaak worden Uw handen vaak ruw. rood en onooglijk. Om ze weer snel eaoht, blank en mooi te krijgen ls Purol het eenige goede middel daarvoor. uitkomsten van deze schatting in over eenstemming te brengen? Is de Minister verder bereid te bevor deren. dat bij gebleken onmacht, aan de houders van Landarbeidersplaatsjes uit stel van de te betalen aflossing van de aan hen verleende voorschotten wordt verleend? CREDIETVEKLEENING EXPORT TUINBOUWPRODUCTEN. Bedrag van f. 5 millioen tegen disconto van 4% beschikbaar gesteld. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouwcri sisfonds voor Credietverleening aan expor teurs van Tuinbouwproducten (fruit, war- moezerijgewassen en vroege aardappelen) een crediet beschikbaar wordt gesteld tot ten hoogste f.5 millioen. Dit crediet wordt slechts verleend aan exporteurs tot het bedrag van vorderin gen uit hoofde van verkoop naar Duitsch- land van gewassen van den tuinbouw, waarvan de uitbetaling door het Nederl. Clearinginstituut krachtens de desbetref fende bepalingen kan geschieden en na dat van dit instituut advies is ontvangen van de betrekkelijke storting bij de Deut sche Verrechnungsknsse Het crediet wordt verleend tot het tijdstip, waarop de be treffende vordering door het Ned. Clea- ring-instituut wordt uitbetaald. Deze credieten worden verstrekt tegen een disconto van 4% per jaar met een minimum-looptijd van drie maanden. KAASMARKT TE WOERDEN JUBILEERT De kaasmarkt te Woerden bestond gis teren vijftig jaar. Aan dit jubileum is geen feestelijk karakter gegeven, in hoofdzaak wegens het overlijden, kortgeleden, van den heer G. van Eyk, afdeelingsvoo'rzit- ter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die in die gemeente woonach tig is geweest. KORFBAL. SERIE-WEDSTRIJDEN „FLUKS". Evenals andere jaren houdt „Fluks" ook nu haar serie-wedstrijden op 2den Paasch dag, echter met dit verschil dat a.s. Maan dag in de eerste afdeeling gespeeld wordt om den Van Zimmeren-beker. Vandaar dat er in die afdeeling niet met vier, doch met drie clubs wordt deelgenomen. Deelneemsters zijn: H.K.V. (den Haag), D.V.D. (Amsterdam) en Fluks. In afdeeling n wordt gespeeld om den Van W.-beker, waar wordt deelgenomen door: Gymnasiasten I (den Haag), O.N.A. I (Tilburg). Samos I (Utrecht) en Fluks II. In afdeeling III nemen deel: Gymna siasten III, O.N.A. II. Ons Eibernest IV (den Haag) en Fluks III. Voorts staat een veteranen-wedstrijd op het programma en zal een Fluks IV- en V-combinatie waarschijnlijk tegen EDO. (Alphen) uit komen De duur der wedstrijden is 2 x 20 min. met 5 min. rust, uitgezonderd in de 1ste afdeeling. waar men 2 x 30 min. speelt met onderbreking van 10 min. pauze. HOCKEY. NEDERLAND—ENGELAND VOOR DAMES 0—5. GROOT TECHNISCH OVERWICHT DER GASTEN. Op het veld van het Kennemer Lyceum te Overvéën vond voor een vrij talrijk publiek de landenhockeywedstrijd Neder landEngeland voor dames plaats, welke met flinke cijfers door de Engelsche da mes is gewonnen. Degene, die gemeend mocht hebben, dat de Nederlandsche da mes althans met eervolle cijfers, zooals tegen Duitschland. zouden verliezen, is wel sterk teleurgesteld geworden. Want de cijfers 5—0 geven de verhouding maar ^1 te goed weer. Inderdaad was er tus schen beide elftallen in menig opzicht een groot krachtsverschil. Deze 50 nederlaag tegen Engeland mag dus een groote teleurstelling voor menigeen heeten. voor ons is dat niet het geval geweest. Hier werd tegen een elftal gespeeld, dat momenteel het sterkste ter wereld mag heeten. Ditmaal stonden er tegenstanders in het veld die zoowel technisch als tactisch over buitengewone caDaciteiten beschikten. Tegen een der gelijk team te verliezen ls niet erg, in tegendeel. de Nederlandsche speelsters hebben ontzettend veel kunnen leeren en hopelijk zal de les van Haarlem goede vruchten in de toekomst afwerpen. Behalve het technisch overwicht bleek ook het teamverband bij Engeland aan merkelijk grooter te zijn dan bij het Hol landsche elftal Elke linie wist en begreeo haar taak op elk moment, en niet alleen de linie, maar ook de speelster. Ook dit zoo belangrijke onderdeel van het spel was ln het Nederlandsche elftal bepaald zwak verzorgd. Verband tusschen de linies ont brak meermalen, soms liepen de dames elkaar hopeloos in den weg. Kennis van positiekiezen mag aan onze dames wel eens worden bijgebracht. Door deze fou ten werd vaak onnoodig werk verricht en dat enkele sneelsters aan het einde van den wedstrijd totaal uitgespeeld bleken ls hiermede volkomen verklaard. Veel trachtte men in het Hollandsche kamp te vergoeden door snelheid en enthousiasme, maar deze factoren waren geenszins vol doende om de groote tekorten aan te vul len. En op zeer regelmatige wiize werden de diverse doelpunten gescoord. Rust kwam met 03, het einde met 05 Voor Nederland kwamen uit: Nederland Doel: Andreas (BDHC). Achter: Dubois (HOC), Rollin Couquer- que (HOC). Midden: De Vletter (BDHC). Van der Velde (BDHC). Leendertz (BDHC). Voor: Faber (Amsterdam), Th. Broese v. Groenou (Kieviten), v. Grinsven (Am sterdam), Teilegen (HHYCi, Hofland Gooi RECLAME Speciaal aanbevolen v. d. a.s. Feestdagen: Fa. D. WARRING EN ZONEN Haarlemmerweg No. 6 - Telef. No. 622. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Hof deed uitsDraak in de zaak tegen W P. M stoker te Leiden die od 3 dezer in hooger oeroen rerecht stond van een vonnis van den DoUtierechter d.d. 9 Febr., waarbij hij was veroordeeld tot 3 maanden gev.straf wegens beleedieine en mishande ling van den uitvoerder H. W. K. v L.. te Stompwük De advocaat-generaal mr. Ver meulen had bevestiging gevraagd van het vonnis. Het Hof sloot zich hierbij aan.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13