ALS MUGGEN OM DE KAARS 76ste Jaargang MAANDAG 15 APRIL 1935 No. 23026 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SO cis! per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTrr Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn?; per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2'35 per 3 maanden -f* portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.r Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. i s~ii DE NIEUWE BRANDWEERKAZERNE. Bezwaren van de directie van het Kam. Onnes-laboratorium. Naar wij vernemen heeft de directie van het Kamerlingh Onnes-laboratorium bij het college van B. en W. bezwaar gemaakt tegen de inrichting van de voormalige Petruskerk als brandweerkazerne, zulks op grond van de overweging, dat door het in- en uitrijden van het zware brandweer- materiaal trillingen worden veroorzaakt, welke een storenden invloed uitoefenen op de talrijke registratieproeven, welke in dat laboratorium worden gedaan. Er zijn ter zake reeds proeven genomen, waarbij Inderdaad afwijkingen zijn gecon stateerd. Naar verluidt overwegen B. en W. thans de naaste omgeving van het laboratorium te doen asfalteeren, waardoor aan de bovenvermelde bezwaren zal zijn tege moet gekomen. GOEDKOOPE TREINEN MET DE PAASCHDAGEN. De Ned. Spoorwegen hebben het vorige Jaar een proef genomen om met de feest dagen goedkoope treinen te laten loopen. Deze proef uit uitstekend geslaagd, zoo- ciat daarmede met de Paaschdagen zal worden voortgegaan. Nu zeer waarschijn lijk de bloei der bloembollen met de Paaschdagen zal samenvallen is door de Ned. Spoorwegen, als bestemming dei- treinen gekozen Haarlem, Hillegom, Lisse en als eindpunt Leiden. Men kan dan naar keuze op een der stations in- en uitstappen. Verder zal een groot aantal goedkoope treinen uit het geheele land naar Leiden loopen. EERSTE STEENLEGGING SINT PETRUSKERK. De kerkelijke plechtigheid van de eerste steenlegging der nieuwe Sint Petruskerk aan de Kamerlingh Onnes- laan zal plaats hebben op Dinsdag 23 April a.s. des morgens om halfelf. MOTIE VAN P.T.T.-PERSONEEL. Voor arbeidsverlichting en werktijdverkorting. Op de gehouden jaarvergadering van den Centr Bond v. Nederl. Post-, Telegraaf-en Telefoonpersoneel afd. Lelden, kwam ter sprake het werkloozenvraagstuk, waarna de hieronderstaande motie met algemeene stemmen werd aangenomen. De afdeeling Leiden van den Centralen Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel in vergadering bijeen in Café Royal të Leiden. constateerende dat sedert 1933 in welk Jaar door de vakorganisaties een groote actie is gevoerd voor werktijdverkorting en werkverruiming, door de Regeering niets is gedaan cm te komen tot een gunstiger arbeidsverdeling onder het Nederlandsche volk, doch dat, mede ten gevolge van het steeds meer opvoeren van de arbeidsprestaties van de werkende ar beiders, de werkloosheid in tegendeel tot een ongekende is gestegen. dringt er bij het Bondsbestuur op aan om ln het belang van de geheele arbeiders klasse een zoo sterk mogelijke actie ln te luiden ter verkrijging van een rechtvaar dige verdeeling van het beschikbare werk en daarbij in de eerste plaats te ageeren tegen het eindeleoze controleeren en ver zwaren van de diensten bij het P.T.T.-be- drijf en te Ijveren voor verkorting van den werktijd en gaat over tot de orde van den dag. o BRAND IN EEN BIBLIOTHEEK. Gistermorgen omstreeks halfzeven be merkte een bewoner van den Apothekers- dijk in zijn slaapkamer een sterke rook lucht. Hij ging op onderzoek en zag, dat rook opsteeg aan de achterzijde van per ceel Haarlemmerstraat 81, waar op de bovenverdieping de bibliotheek van den boekhandel der firma du P. is gevestigd. De politie werd van het geval in kennis gesteld en de eigenaar, de heer D. A. van H gewaarschuwd, waarna eerstge noemde het vuur met eenige emmers water en een slang op de waterleiding trachtte te blusschen. Even later nam de brandweer, die met een motorspuit ter plaatse verscheen, die taak over. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de geheele bibliotheek, bevattende 8 a 9000 deelen nagenoeg totaal uitbrandde. De schade kon nog niet worden vastgesteld, doch wordt in ieder geval door verzekering gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat vonken uit een kachel gevallen zijn op een cocoslooper. De fier hoofdpersonen: de drie vrijgezellen Hesp. v. 1. a. r Sb deeran Wisse, Hage- man en De Wilde) en de huishoudster (mevr. Hageman) Zaterdag heeft de derde voorstelling van het tooneelwerk van onzen stadgenoot, den heer H. de Wilde, in den Schouwburg plaats gehad. Het succes, dat auteur en de Kon. Ver. „Litteris Sacrum" hebben ge had. steeg van uitvoering tot uitvoering! Na afloop sprak mevr. W. van Itallie— Van Embden namens de afdeeling Leiden van het Nederl. Tooneelverbond eenige hartelijke woorden tot den auteur en zijn vereeniging. Spr. zeide. dat, hoewel het Tooneelver bond in de eerste plaats belangstelling heeft voor het beroepstooneel en de moei lijkheden. waarin het tegenwoordig ver keert, het daarnaast steeds een open oog heeft, voor alles, wat het tooneel raakt. Het dilettantisme is van groote waarde voor de tooneelspeelkunst en spr. ver heugde zich daarom ten zeerste, dat Lei den in de Kon. Ver. „Litteris Sacrum" een vereeniging bezit, die zooal niet de aller beste, dan toch ongetwijfeld een der eerste tooneelvereenigingen van Nederland ge noemd mag worden. Nu bovendien de heer De Wilde ons zijn blijspel „Muggen om de Kaars" heeft ge schonken. dat blijkens het gelach, het buitengewone applaus en de stampvolle zalen waarop elk beroepsgezelschap ja- loersch zou zijn bijzonder in den smaak van het publiek is gevallen, heeft het Tooneelverbond gaarne deze gelegenheid aangegrepen, om „Litteris" dank te zeg gen voor het vele goede, dat zij voor het tooneel deed en om getuigenis af te leggen van de warme belangstelling, die het Verbond koestert voor de verrichtin gen van dit ensemble en voor de presta ties der leden individueel. Daarop bood zij den heer De WildeK on der hartelijk applaus van het publiek, een krans aan, terwijl zij hem feliciteerde niet het behaalde succes. De heer De Wilde dankte, mede na mens „Litteris", het Tooneelverbond Har telijk voor dit blijk van belangstelling, dat op hoogen prijs werd gesteld. De waardeerende woorden, tot „Litte ris" en hem gericht, zullen voor ons, zeide spr., een aansporing zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan, al het mo gelijke te doen, om vooral ook bij de jon geren belangstelling' te wekken voor het tooneel en de tooneelspeelkunst, omdat deze kunst die belangstelling zoo ten volle waard is. LEERLINGENAVOND MUZIEKSCHOOL „TOONKUNST". Een leerllngenavond van „Toonkunst" geeft ons steeds veel prettige gewaarwor dingen: zoo de ernstige overgave der executanten of het toegewijde luisteren van een auditorium, dat Zaterdagavond hoofdzakelijk eveneens uit jeugd bestond en niet naliet telkens de medeleerlingen na hun optreden hartelijk en oprecht toe te juichen, zélf maar al te goed wetend, hoe moeilijk het is een stuk correct af te leveren en behoorlijk voor den dag te komen. Men weet een zoodanige verdienste naar waarde t« schatten. Een volle zaal naar wij meenen voor 't eerst voor zulk een avond in de school zelve was getuige van verschillende loffelijke vertolkingen van leerlingen, die de naam der school verdienstelijk weten hoog te houden. En wat wii hoorden, was dikwijls weer veelbelovend. Al waren de indrukken uit den aard der zaak gemengd, toch konden wii. speciaal bij hen, die zich reeds meerdere malen deden hooren, coe- stateeren. dat zij véél aandurfden en het technisch zoowel als muzikaal al een mooi eind gebracht hebben De Toonkunstschool bezit krachten, waarnaar wij met pleizier kunnen luisteren. Om ons eerst bil de ouderen te bepalen, zij wagen het met moeilijke opgaven te komen, óók in het moderne genre, waaruit men ziet. dat de school met haar tiid meegaat Wat te zeg gen bijv. van een Sonate van Ravel, de zes melodieën uit het dagboek van Franco Mendes. waaraan wij indertijd reeds een beschouwing wijdden en de suite op. 14 van den Hongaar Bela Bartók op wien dezen winter naar aanleiding van diens persoon lijk optreden te Amsterdam, verdiend ein- delük méér dan gebruikelijke aandacht hoewel nog te weinig werd gevestigd? Het waren resp. de dames Bik,, Heringa en Snoep, die ons deze composities voor speelden: zij deden het met alleszins te- vredenstemmend resultaat, zij bewezen de kundige instructies van hun leeraar die aan de modernen zoovel belangstelling wijdt, nauwlettend gevolgd te hebben. Zij speelden knap en met begrip deze zeker niet ücht te schatten opgaven en waren getuigenissen van de stelling, dat de muziekschool ..Toonkunst" onvervaard voortgaat voortreffelijk paedagogisch werk te doen. Dat mochten wij ook ervaren bij het spel van mej. Hennie Boekwijt, die eenige 3 stemmige Inventionen van Bach en diens Praeludium en Fuga in D uit het le deel van het Wohltemperierte Klavier voordroeg, terwijl ook de cellist Muller in een Adagio van Grazioli en het Allegro spirtuosB van Senaillé. weer zijn technische en muzikale vorderingen demonstreerde. Nog noemen wij den vlolist Feiko Kalsbeek: hii toonde capaciteiten in Tartini en Buononclni; de leerlingen Pool. van Heus- den en Kelder weerden zich dapper in een Menuet voor drie violen van J. S. Bach en C. v. d. Worm en N. Kanbier brachten 4- handig het eerste deel uit de sonate in C gr. t. van Joh. Chr Bach. Zij allen bewezen naar de mate hunner krachten iets te kunnen presteeren. dat een optreden alleszins rechtvaardigde. Hier zijn leerlingen aan 't werk: wij zouden dus verkeerd doen eënerzijds een critische maatstaf aan te leggen, anderzijds hoog gestemde loftuitingen te zwaaien. Wii wil len dus slechts getuigen van een aller- pleizierigsten avond, die wederom de school en haar enthousiaste leerkrachten alle eer heeft aangedaan! PORTRET VAN TOET-ANCH-AMON. In het Rijksmuseum van Oudheden. Uit het Fonds Gildemeester heeft de directie van het Rijksmuseum van Oud heden een Egyptisch relief van buiten gewone historische waarde kunnen aan- koopen. Het is een portretkop van den jeugdigen koning Toet-anch-amon, schoonzoon van den bekenden Ichnaton, waarschijnlijk afkomstig uit een door hem gebouwden tempel in Nubië. Het is opge steld naast het verleden jaar verworven portret van koning Tuthmosis III, terwijl in een vitrine daarbij tentoongesteld zijn een aantal voorwerpen uit het graf van Toet-anch-amon, reeds eerder in het bezit van het Museum. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Sprey en Zonen, Vinkebuurt 8, Alphen a. d. Rijn; houthandel. Uittredende ven- ncoten: J. J. B. Sprey en L. Sprey J.J.B.zoon. o WIJKGEBOUW „GELOOF, HOOP, LIEFDE". Om een misverstand te voorkomen, dee len we nog even mede. dat op de teeken cursus, georganiseerd door bovengenoemd gebouw de jongens in de gelegenheid zullen worden gesteld, reclameplaten volgens eigen ontwerp te vervaardigen. Voorts zal aan den te be ginnen 3-jarigen cursus een diploma wor den verbonden. o TOONEEL VEREENIGING „HET NIEUWE TOONEEL". De 6-jarige W. B. is vanmorgen bij 't naar school gaan op den Maresingel aan gereden door een wielrijder, waardoor het ventje zijn linkerbeen brak. De E.H.D. nam hem ter onderzoek mee naar het Academisch Ziekenhuis. Uitvoering in „Zomerlust". Voor een vrij groot aantal belangstel lende toeschouwers en -hoorders heeft bovengenoemde vereeniging Zaterdag avond in de groote zaal van „Zomerlust" een uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer P. van Egmond herdacht in zijn openingswoord het over lijden van den oud-souffleur tevens eere lid der vereeniging, den heer Zandvliet. Spr, begroette vervolgens in het bijzon der de afgevaardigden der zustervereni gingen en wenschte allen een genoeglij ken avond toe. Dank bracht spr. voorts aan de schenkers van prijzen voor de tombola, welke hij in aller belangstelling aanbeval en tenslotte aan „The Dutch Players", die voor de noodige en ge- wenschte muzikale afwisseling zouden zorgen. Nadat dit orkest zich eenige ma len had laten hooren, bracht „Het Nieuwe Tooneel" het drama „Het Goudvischje" over het voetlicht, dat over het algemeen een vrij goede vertolking genoot, al was de steun van den souffleur herhaaldelijk onmisbaar. In den aanvang liet het sa menspel te wenschen over. waaronder het tempo danig leed, doch dit werd allengs beter en naarmate men ingespeeld raak te, nam het tempo toe. Eén opmerking moet ons evenwel nog van het hart: de regisseur schenke meer aandacht aan de uitspraak van de diverse Fransche uit drukkingen, welke in dit stuk voorkomen of hij schrappe ze uit den tekst. Door de woorden uit te spreken, zooals ze geschre ven worden, wekt men den lachlust op van hen. die beter weten en dat werkt vooral in een drama in hooge mate sto rend. Afgezien van deze tekortkomingen werd er met animo en toewijding gespeeld waarvoor het publiek met hartelijk ap plaus na elk bedrijf zijn erkentelijkheid betuigde. Grimeering en kapwerk werden door den heer Piet van der Pijl op goede wijze verzorgd. De geslaagde uitvoering werd besloten met een bal onder leiding van den heer C. N. Bink. o BOND VAN LEIDSCHE HARMONIE EN FANFARE VEREENIGINGEN. De voorzitter deelt in zijn openingswoord mede, dat de jaarvergadering van den Bond door verschillende omstandigheden wat later in het jaar is uitgeschreven dan gewoonlijk. Het bestuur had verschillende zaken te onderzoeken en kon onmogelijk eerder met deze werkzaamheden klaar zijn. Hij deelt verder mede dat een schrijven van het Gemeente Bestuur is binnenge komen, als antwoord op de mededeeling van den Bond. dat dit jaar slechts 10 con certen gegeven zullen worden. Hij betreurt ten zeerste dat dit aantal weer kleiner is dan het vorige jaar, daar deze concerten toch in een groeiende belangstelling van het publiek, staan. Ten slotte wordt de volgorde van deze concerten vastgesteld en zal het eerste concert plaats hebben op 23 Mei a.s. Het jaarverslag van den Secretaris en van den Penningmeester worden onder dankzegging goedgekeurd. Uitvoerig wor den de plannen voor het vieren van het eerste „Lustrum" van den Bond besproken. Met algemeene stemmen wordt besloten dit te vieren door het geven van twee con certen t.w. op Maandag 8 en Dinsdag 9 Juli as. De concerteerende vereenigingen elke avond vier) zullen vanaf hun repe titie lokaal met muziek vertrekken naar „Oud Hortuszicht". Het te geven program ma zal eiken avond door de vier optreden de vereenigingen worden verzorgd. Een en ander zal nog verder moeten worden uitgewerkt en zal nader worden be kend gemaakt. Te ongeveer elf uur sluit de voorzitter onder dankzegging voor de pret tige samenwerking deze vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris ■halen wij nog aan: In het jaar 1934 trad de Arbeidersmu- ziekvereeniging „Nieuw Leven" uit den Bond. Dit wordt ten zeerste betreurd en het Bestuur hoopt dat deze vereeniging zal kunnen besluiten zich weer bij den Bond aan te melden. Het concert bezoekend publiek was ook gedurende de concerten in den afgeloopen zomer weer grooter in aantal dan het vorige jaar. Alleen het huren van stoelen wil er nog steeds niet in. Het bestuur zal trachten dit in het volgende seizoen te verhoogen. De „knipkaarten" uitgegeven namens den Bond met de bedoeling het bezoek aan de concerten van de aangesloten vereeni gingen te verhoogen, werden ingetrokken en zullen niet meer worden uitgegeven. JEUGDOCHTEND DER A.J.C. Propaganda-rede van Dries van der Vlerk. De Arbeiders Jeugd Centrale heeft gis termorgen voor een bijna uitverkocht Luxor-theater een zeer goed geslaagde jeugdochtend gehouden, waarbij jongeren maar ook de vele ouders een juisten kijk hebben gekregen op het werk dat bij de A.J.C. zooal ter hand wordt genomen. Na 'n korte opening door den voorzitter kregen wij een keurige afwisseling van zang, dans en declamatie met als bijzon derheid een demonstratie op de blokfluit. Een korte toelichting vóór dit eerste op treden deed ons hooren dat juist de blok fluit is gekozen omdat een studie op viool in de tegenwoordige tijden veel te duur is. BINNENLAND. De vliegtuigmotoren-afdeeling der K.L.M. verplaatst naar Schiphol (Binnenland, 4e Blad). Heffing voor tulpen en narcissen ver laagd (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Oude man op Schiermonnikoog ver moord; de vermoedelijke dader gear resteerd (4e Blad). Te Amsterdam is een oude vrouw ver brand (Gemengd, 4e Blad). De filmbrand te Hilversum; twee ver dachten voor de reohtbank te Amsterdam. (le Blad). BUITENLAND. De conferentie te Stresa beëindigd. Een officieel slotcommuniqué (2e Blad, Buiten land en Tel., le Blad). Engeland en Italië herbalen gebonden te zijn door het Locarno-verdrag (2e BI.). De Fransche nota te Genève ten protest tegen de Duitsche herbewapening (2e BI.). Een Donau-conferentie te Rome te ver wachten (2e Blad en Buitenland le BI.). Te Brussel is de aftredende socialist Spaak herkozen (Buitenland, le Blad). De affaire Jacob. (Telegrammen, eerste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. Dit kleine groepje heeft de talrijke aanwe zigen niet teleurgesteld en een dankbaar applaus was voor hen een juiste belooning. Een keur van afwisselende nummers volgde opnieuw, waarna Dries v. d. Vlerk een propagandarede uitsprak. Spr. wees in de alereerste plaats op de schrijnende toestanden in deze tegenwoor dige maatschappij waarbij aan den eenen kant voor ruim 25 millioen voortbrengse len worden vernietigd en aan de andere zijde de jeugd schreeuwt om werk. Men schaamt zich in deze tijden om uit vindingen te doen, juist omdat elke uitvin ding meerdere arbeiders de straat op jaagt. De jeugd verkeert in nood. omdat de maatschappij in nood verkeert. In Neder land is het aantal werkloozen gestegen tot ruim 430.000. Is er één mensch in het be zit van een zoo groote fantasie, die hem in staat stelt het leed te overzien dat al deze menschen vertegenwoordigen? Waar blijven de 9000 jonge onderwijzers en de 700 doctoren? Ze zijn uitgeschakeld in hoop en geloof voor de toekomst. Daar om wil de Arbeiders Jeugd Centrale alle jongens in de A.J.C.-rijen probeeren te krijgen- om gezamenlijk den strijd aan te binden tegen het spook dat „werkloosheid" heet. Wij moeten aldus spreker, allen opkwee- ken en hen een nieuwe wereld brengen van vrede en geluk, van Vrijheid! Na deze enthousiast toegejuichte rede kregen wij een leuke opvoering der jon geren in de Roode Valken Revue Met leuke en rake voorstellingen liet men hier zien hoe 't werk in de horden plaats vindt, waarna alle Valken onder tromge roffel ten tooneele werden gebracht. Ook hier bracht men vele liederen dans en de clamaties ten tooneele. waarna de bekende en prachtige Pinksterfeestfilm waarin de afscheidsrede van Koos Vorrink opgeno men was, dezen schitterend geslaagden jeugdochtend sloot. Het was voor 't eerst dat wij de A.J.C. zoo zagen, wij zien haar gaarne terug! De alhier tot arts bevorderde seml- arts L. G. Boet is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de Koninklijke land macht. Te Deventer slaagde voor acte N. XIX (leerares land'bouwhuishoudonderwijs onze stadgenoote mej. B. v. Sermondt. Naar wij vernemen zal onze stadge noot I. Koome. die gedurende bijna 40 jaar als incasseerder en toezichthoudend be ambte der gemeente werkzaam is geweest bij den Marktdienst. on 1 Mei a.s.. den dag van zijn 40-jarig jubileum, deze functie neerleggen. Bij de politie zijn eenige onbeheerd gevonden rijwielen te bevragen. Hedenmorgen omstreeks kwart over aöht is de 53-jarige scheepswerker I. v. d. T„ wonende in de Groenoordstraat en werkzaam op de werf der gebroeders Boot, gevallen, waardoor hij zijn reohterarm brak. De E.H.D. vervoerde hem naar het Diaconessen'huis. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Maandag 8 April 62, Dinsdag 9 April 61, Woensdag 10 April 61, Don derdag 11 April 62, Vrijdag 12 April 63, Zaterdag 13 April 60 volwassen personen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1