Het Bloemenfeest te Boskoop Met Paschen „Bollenzondag"? LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 11 April 1935 Een onovertroffen indruk. BLOEMENPALEIS BOSKOOPSCHE en GENTSCHE CULTUREN. in vollen bloei Gelijktijdige bloei van narcissen, hyacinthen en vroege tulpen. LAND- EN TUINBOUW BURG. STAND VAN LEIDEN (Van onzen deskund igen medewerker). Ligt de handel voor land- en tuinbouw heden ten dage geknakt, met de energie en de durf van de tuinbouwers is dit ge lukkig nog geenszins het geval! Ziet men het riageüjksch gebeuren om zich heen en richt men zün blikken naar de elkaar opvolgende tentoonstellingen te Heem stede, zoowel als naar de gisteren te Bos koop geopende bloemen- en plantenshow, dan slaat men verwonderd de handen in een. over de werklust en de werkkracht van de organisatoren, daarbij krachtig terzijde gestaan door de inzenders. Jaren van voorbereiding en duizenden guldens zijn er mede gemoeid om tot zulk een goed einde te geraken! Boskoop en Heemstede, twee tuinbouw centra van zulk een verschillend karak ter. doch beiden hetzelfde doel nastre vend, nl. om het Nederlandsche volk, zoo wel als de buitenlanders te doen laten zien wat de Nederlandsche tuinbouw in het algemeen kan voortbrengen. Wij zijn er van overtuigd dat de. door beide stre ken gedane pogingen daartoe, volkomen geslaagd zijn! Het was gisteren een heerlijke, zachte voorjaarsmorgen, later echter gevolgd door een bijna stormachtigen wind, toen wij door het mooie polderland van Leiden naar Boskoop reden en daar ontvangen werden in een lusthof, een paradijs van bloemen, die. gezien vanuit het hoofd gebouw. een aanblik geven om nimmer te vergeten! De aanleg is bijzonder getroffen: rustig, doch overweldigend schoon! Het op doek gebrachte diorama op den achtergrond, doet ons denken aan een eindeloozen bloementuin, een bloementuin waarbij meesterhanden noodig waren om zóó iets buitengewoons te scheppen! Zeer sterk onder den indruk komt men. Een ieder vraagt zich af, hoè menschen- handen zooiets kunnen samenstellen; het moeten wel kunstenaars zijn in hun vak. Het is niet met woorden uit te drukken, hoe de medewerking der dennen met hun licht grijsbruine stammen er toe bijdra gen, te midden van de duizenden Rhodo dendron's, Azalea's. Hydrangea's enz. het schoone te verheffen. En welk een spre kend bewijs van doorzicht der organisa toren geven bij den ingang, de talrijke babyrozen, met hun teere, opvallend zacht sprekende tinten, waarin de schitterende variëteit „Prinses van Oranje" alles over- heerscht. Vanuit de terrasgewijze aangelegde ro zentuin wandelen wij het bosch in en wor den aangenaam getroffen door de juiste wijze van onderbeplanting. Hier kunnen en zullen de liefhebbers hun hart ophalen en zeer zeker notitle's maken van datgene, wat zich zoo bij uitstek leent om bij een heesterbeplanting te worden aangevuld; hier kunnen directeuren en opzichters van gemeente-plantsoenen en parken, tuin bazen van grootere buitenplaatsen, zien en leeren. welke sierlijke gewassen zich zoo gewillig geven onder licht houtgewas; hier zijn het de duizenden en nog eens duizenden bloemheesters, in goed bijeen gerangschikte kleurencombinaties, die ons het oog boeien en ons steeds en steeds weer vasthouden. Geen enkele pen kan hier de juiste in druk weergeven, want alles is zoo over weldigend, zoo buitengewoon schoon! Zonder een of andere tentoonstelling te kort te doen of te beleedigen, moeten wij zeggen dat nog nimmer een bloemenshow op zoodanige, unieke wijze is gearran geerd. In hun vak oud geworden vetera nen en bloemschikkunstenaars beweerden nog nooit zoo iets te hebben aanschouwd en mogen wij de wereldberoemde vijfjaar- lijksche Floralia's te Gent i België) als voorbeeld nemen, dan zijn wij vast over tuigd dat deze Boskoopsche bloemenschat het verre daarvan wint, èn wat aanleg èn wat kwaliteit betreft. Maar wij moeten verder en beklimmen een heuvel, nieuwsgierig als we zijn wat daarachter te vinden is. Op den heuvel gaan wij rustig zitten, droomende in dit ware bloemenparadijs! Voor ons zien wij de Japansche en Chineesche Azalea's, in de schitterendste kleurencombinatie's, daar te midden treft men gele en witte brem- soorten in uitmuntende conditie, geflan keerd door de fraaie Japansche Acers. Op den achtergrond zijn het de bi2»ndere Tulpenboomen en de Japansche kersen, steeds maar weer aangeplant voor en tus- schen licht opgaand houtgewas, die onze aandacht vragen. De gouden en blauwe regens druppelen als 't ware tusschen de dennennaalden uit. Keert men het hoofd rechts, dan ziet men een overweldigende massa pracht planten van Rhododendrons, waarvan de reputatie hoog gehouden wordt door de sierlijke dubbele kersen en de opvallend mooie goudgele Forsythia's, volopbloeien- de heideplanten (Erica's) en lage goud gele conifeertjes, hetgeen een in 't oog loopende, zeer goede combinatie is. Wendt men zijn blik naar links, dan volgt men een onderbeplanting van Hy drangea's, in soorten en variëteiten zoo als men zelden ziet tentoongesteld, van donkerblauw tot zacht mauve, van zuiver wit tot bijna rood, met alle daartusschen liggende nuances. Wij dalen van den heuvel af, steeds wandelend tusschen een tweetal borders, waarin de verschillende Azalea-rassen volop in bruidstooi staan. Allerliefst zijn hier de Japansche variëteiten in een zeer uitgebreid sortiment. De witte brem en de riekende Viburnum Carlesii staan hier als 't ware beschermend overheen. Als iets buitengewoons noteeren wij hier speciaal de dubbele zacht lila gekleurde Azalea Yodogawa en de op stam ge kweekte Rhododendron Hyppohacoides. met zeer kleine, bizonder opvallende paarswitte bloempjes, welke in sierlijke trosjes vereenigd staan. Langzaam zeer langzaam want het oog büjfst sieeds boeien stijgen wij weer om hoog en naderen langs een laan van dub bele kersen, Ericas en schitterende Pink Pearls, een pittoresk landhuisje Heer- zicht geniarrd Hoe vredig zitten hier de duiven in en op hun til. mede met ons genietend ver de rustige sfeer rondom! Vanuit net landhuis met zijn oud-Hol- landsche meubelen, waarin de koekeroe's u een welkom toeroepen is de aanblik al even overweldigend als bij den Ingang. De roode Pelargoniums in de vensterbanken doen reeds weldadig aan, doch de terzijde liggende waterpartij met het rustieke bruggetje en de deskundige beplanting zijn zoo overheerschend, dat men werke lijk niet weet wat fraaier is, óf de vijver aanleg óf de daarachter staande hoogop- gaande, bloelende tulpenboomen (Magno lia's), Japansche kersen en hoogstammige Rhododendrons. Een klein, doch sierlijk effectvol groepje winterharde Camellia's (Japansche thee- struiken) sluit zich hier op zeer passende wijze bij aan. Voetje voor voetje wandelen wij terug door het middenpad naar den hoofdin gang en overal treft ons weer die heer lijke zoete geur der Azalea Mollis, waar aan onze neus-organen zich te goeddoen. De hier en overal uitstekende, fijngeve- derde bladeren van de op stam gekweekte Japansche Acers, zijn Boskoopsche cul tuurstukjes op zich zelf. We naderen het hoogste punt van het terrein, welke be- heerscht wordt door een breed ultgestoel- de dennenboom en zetten ons weer even op de daarom heen geplaatste bank. om onze gedachten rustig te kunnen verwer ken en of men van hieruit naar links of naar rechts ziet, voor zich of achter zich, de indrukken zijn en blijven overweldi gend en weer moeten wij bekennen nog nooit zooiets vooraf te hebben gezien. Het kan zeker niet verbeterd worden! Doch wij moeten verder en dalen weer langzaam af door een dal van bloemen, bloemen en nog eens bloemen. De cul tuur der verschillende gewassen is hier, zooals echter overal in het gebouw vol maakt, zoowel als het bij iedere inzen ding gebruikte decoratieve materiaal voor onderbeplanting Een inzending diverse bremsoorten iCytisus) sluit zich hier aan bij een groep Magnolia's en Kalmia latifolia van onge ëvenaarde schoonheid, bij een inzending heesters, waarbij Citrus trifoliata en Enkianthus campanulata uitmunten door bloei, Viburnum Davidii, Hydrangea quer- cifolia en Daphne Jioniana. werkelijke cultuurstukjes zijn. Al ditgene lost zich geleidelijk weer op in de teerdere kleuren van massa's Rhododendrons, Azalea's, Sy- rlngen. Hydrangea's enz. enz., om ten slotte weer in de schitterende rozentuin te belanden Deze unieke tentoonstelling is een wer kelijk succes voor de Boskoopsche kwee kers, die, zooals de geheele tuinbouw even eens door de crisis zwaar getroffen wer den, doch toch nog de moed hebben zóó- iets te organiseeren en daarom een stroom van bezoekers verwachten, die ongetwij feld de bloemenpracht die zij er bewonde ren kunnen, nimmer zullen vergeten. Daarom, allen er heen! Boskoop is thans na zijn isolement zeer gemakkelijk te be reiken. De Dieseltreinen trokken gisteren reeds veel belangstelling. Voor den vakman valt er véél nieuws te bewonderen, vooral op het ge bied van nog niet in den handel zijnde Azalia Japonica; voor den liefhebber is het een waar genot eenige uren in dit bloemen- en plantenparadijs rond te wan delen! Wat de officleele poening zelve betreft nog het volgende: Boskoop heeft een feestdag zonder weerga achter den rug. Volmondig mag verklaard worden, dat de groote Bloemen tentoonstelling voor de kweekers een grandioos succes is geworden! De gang van zaken gedurende de offi cleele opening heeft men in ons blad van gisteren reeds grootendeels kunnen aan treffen. Wij hebben hier weinig aan toe te voegen. De groote zaal van Flora was reeds door de enorme manden met serin gen in een bloemenlusthof herschapen; overtreffend schoon was van hieruit het gezicht op de eigenlijke expositie: het ideaalste „bloemenboseh" dat zich denken laat! Honderden genoodigden waren aan wezig ter bijwoning van de diverse giste ren reeds door ons vermelde toespraken, die onder groote belangstelling werden aangehoord. Na de rede van ir. A. Roe broek werd staande het Wilhelmus gezon gen. Met gevoelens van de hoogste be wondering voor de expositie werd een rondgang gemaakt over het golvende boschterrein, waarboven de door den wind zwaar klepperende zeildoeken waren gespannen, waarna men zich begaf naar het fraaie Boskoopsche Raadhuis, dat steeds weer de aandacht trekt van land genoot en vreemdeling. Een der plaatse lijke muziekcorpsen stond hier opgesteld en deed vroolijke muziek weerklinken. De vele gasten werden hier door het Gemeentebestuur ontvangen en toege sproken door den burgemeester van Bos koop mr. E. P. Verkerk en wel in vier talen. In de Nederlandsche taal sprak de burgemeester allereerst als volgt tot de aanwezige autoriteiten, juryleden en ge noodigden: Welkom in Boskoop's Raadzaal, welkom in deze raadzaal, welke mede zoo gebouwd is om gezelschappen als U thans vormt eenigszins behoorlijk te kunnen ont vangen. Boomkweekerij en gemeente zijn hier zoo nauw aan elkander verbonden, hun belangen loopen zoo parallel, dat ik mij zelf de vraag heb gesteld: Ben ik Burge meester van Boskoop of Directeur vaneen Naamlooze Vennootschap ter bevordering van de Algemeene Belangen der Boom kweekerij. Hier wordt de agenda van de vergade ringen van Burgemeester en Wethouders afgebroken als een buitenlandsch bericht de aandacht vraagt. Hier stijgt en daalt in één week het cijfer der werkloozen met 25"'o als de in ternationale afzet maar even schommelt. Hier vallen in den gemeenteraad de partijen weg als het gemeenschappelijk belang in gevaar wordt geacht. RECLAME. 2524 ongeëvenaarde Open Vrijdag 12 ApriJ, 12 uur tot en met Maandog 22 April (2e Paaschdag). Bloembollenstreek en tentoonstellingsterrein de weken vóór en na PascHen. Hier is ook crisis, maar houdt men het hoofd omhoog en de tong in bedwang! In zijn Engelsche toespraak releveerde spr. de uitstekende kwaliteiten der Engel- schen als fatsoen in den handel, waar deering voor elkanders hoedanigheden en goede kameraadschap. In het Duitsch wees de burgemeester op belemmeringen die het vrije handelsverkeer en de oude zakenrelaties in den weg staan. De vriendschappelijke verhoudingen zijn echter zóo krachtig en duurzaam, dat geen moeilijkheid de vriendschapsbanden kan verstoren. Wij wenschen. aldus spr., dat Boskoop's verwachting zoo spoe dig mogelijk vervuld zal worden, n.l. dat vriendschap en handelsverhoudingen weer volledig en vreedzaam zullen harmo nieeren. Ook de Franschen heette spr. welkom en dankte hen voor hun bezoéX en voor de steeds betoonde gastvrijheid aan zijn gemeentenaren tijdens hun rei zen in Frankrijk. Gij zult, aldus spr. van hier gaan, terwijl de wapens van het stadhuis van onze duurzame erkentelijk heid zullen getuigen. Vervolgens gaf spr. het woord aan ir. Roebroek, die zijn gelukwenschen uit sprak met deze tentoonstelling, de eerste die hij in zijn nieuwe ambtsperiode opent. Hij verklaarde hiervan een zeer mooie herinnering mee naar den Haag te zullen nemen. Hij betoonde zich speciaal ten zeerste getroffen door de wapens in de stadhuisramen van de landen, waarin de naam van Boskoop wordt hooggehou den. Spr. wenschte Boskoop geluk meteen burgemeester, die zóó met zijn menschen meeleeft als mr. Verkerk zulks doet en hoopte dat Boskoop nog vele jaren door dezen burgemeester zou geleid worden. Met den wensch, dat de tentoonstelling zou mogen slagen eindigde spr. Nog werd tijdens de receptie het woord gevoerd door den heer Jac. Smits uit Naarden, voorzitter der internationale jury die in het Fransch dank bracht voor de ontvangst. Spr. hoopte, dat een goede toekomst den Boskoopschen producten beschoren zou zijn en dat God de Bos koopsche cultures, de gemeente en haar burgemeester zou zegenen. Na de aanbieding van de eerewijn, be gaf men zich weer naar het gebouw „Flora" waar tegen half aoht een feestelijk diner plaats vond aan de met Boskoopsche bloe men uiterst artistiek gearrangeerde tafels. Ook hier voerden vele sprekers het woord en werden talrijke hartelijke woorden ge wisseld. waarbij vooral van de zijde der internationale jury-leden duidelijk naar voren kwam. dat men nog nimmer zulk een schitterende expositie had gezien. Allereerst wijdde de voorzitter een dronk aan Koningin Wllhelmina, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen. De voorzit ter der int jury, de heer Jac Smits, bracht een dronk uit op den Koning van Enge land, den president van Frankrijk en den „Führer" van Duitschland. In zeer hartelijke bewoordingen richtte de burgemeester zich tot de pers: Boskoop en de pers hebben dit gemeen, dat zij geen van beiden devalueeren. Boskoop wil de bloemetjes binnen zet ten, doch de pers de bloemen buiten. Diverse leden der int. jury zwaaiden den lof der tentoonstelling, nl. de heeren Wallace (Engeland), George Truffaut (Frankrijk), Haas (Zwitserland). Forstan der, directeur der Tuinbouwhoogeschool te Kopenhagen enz. Ook ir. C. Ph. Moerlants, dir. der Rijks- tuinbouwschool te Boskoop huldigde de organisatoren. Nog spraken de heeren J. H van Straa- ten van Nes en ir. H Struve. aan wier onvermoeid ijveren wij deze allesovertref- fende expositie danken, de heer Jac. Smits en de burgemeester van Alphen, de heer P. A. Colijn, namens de burgemeesters van de omliggende gemeenten. Aan tafel heerschte een geanimeerde stemming: allen betoonden zich uiterst dankbaar voor de genotvolle uren, die met in den bloemen-sprookjestuin had door gebracht! De internationale jury heeft de volgende bekroningen toegekend: buitengewone gouden medaille voor geleverde prestaties aan de heeren J H. van Straaten van Nes, voorzitter van het bestuur, H. W E Struve, ontwerper van het tuin-architectonische plan van de tentoonstelling en W. de Ruy- ter, secretaris van het tentoonstelllngs- bestuur De groote gouden medailles werden toe gekend aan A. van Nes de firma P. J. C. Oosthoek en Co., L Endtz en Co.. Jan Spek. Gebr. Goudkade, fa. M. Koster en Zn., allen HOOFOVe»K6EftSWeeeN ANoent'WeoeN I WfSEAf OWA*3 DOOK oe aou'ewetOfN v's-GMVEmG£ De K. N. A. C. schrijft ons: Hoewel het weer er den laatsten tijd niet naar is geweest om reeds plannen te gaan maken voor een bezoek aan de bollenvel den, heeft de natuur toch niet stilgestaan. Er zit een, zij het dan langzame, toch ge stadige voortgang in het kleuren der velden. Zoodra het weer maar even om slaat en de voorteekenen schijnen gun stig is de verwachting gewettigd, dat het met Paschen „Bollenzondag'' zal zijn, d.w.z. dat met Paschen de bollenvelden het steeds weer bekorende spel van bloe menweelde en kleurschakeering zullen vertoonen. Sinds de teeltbeperking het braakliggen van een aantal voor ooiien- cultuur bestemde velden noodzakelijk maakt, bieden de laatste jaren de velden niet meer dien betooverenden aanblik van vroeger, doordat hier en daar onbe bouwde stukken den kleurenrijkdom on derbreken. Dit Jaar schijnt de natuur echter aan dit euvel tegemoet te komen omdat het zeer waarschijnlijk is, dat door de bijzondere weersomstandigheden de narcissen, hyacinthen en vroege tulpen tegelijk in bloei zullen staan, zoodat zich een zeldzaam voorkomend schouwspel aan het oog van den bezoeker zal kunnen ont rollen. Vele narcissen bloeien trouwens thans reeds. De bloei der late tulpen zal hierna niet lang meer op zich laten wachten. Wil men de bollenvelden op hun mooist zien, dan doet men verstandig niet uitsluitend de hoofdwegen met een bezoek te verceren. De binnenwegen met de landelijke brug getjes van welke men een mooi overzicht over de velden heeft, schenken oneindig meer voldoening. Het centrum van mooie binnenwegen bevindt zich vooral bij Hillegom en Lisse. Bij Hillegom kan men b.v. tegenover de kerk aan het Zuideinde van het dorp de Veenenburgerlaan inslaan Bij den dan vol genden driesprong kan men zoowel links als rechts den Loosterweg III oprijden. Beide wegen voeren dwars door eenlg mooie velden, en men bevindt zich hier in een net van binnenwegen, waarvan de een beter is te berijden dan de andere, maar die allen door den rijkdom aan na tuurschoon het eventueel slechte wegdek doen vergeten. Mooi ook zijn de wegen van Sassenheim naar Noordwij kerhout, de binnenweg van Lisse naar Voorhout, de achterweg van Katwijk naar Noordwijker- hout, met zijweg naar Noordwijk aan Zee. Al deze wegen kan men als mooie basis gebruiken voor een bezoek aan de velden. Wil men eens iets heel bijzonders zien, en van een schitterend panorama genie ten hoog boven de velden uit, dan kan men hiervan genieten op den uitzicht toren te Noordwijk aan Zee. Borden geven duidelijk aan hoe deze toren te bereiken is. Voor een matig entree mag men den toren beklimmen, terwijl een gratis par keergelegenheid geen extra kosten noodig maakt. te Boskoop, G. de Ruiter te Hazerswoude en de fa. J. van Gelderen te Boskoop. Het certificaat le klasse voor nieuwig heden werd toegekend aan Hugo T. Hooft- man te Boskoop voor nieuwe azalea's en aan de firma Vuyk van Nes te Boskoop, eveneens voor nieuwe azalea's. OPSLAG VAN HOOIBOTER (STALBOTER). Door de Crlsls-Zuivel-Centrale is een regeling getroffen voor den opslag van hooiboter (stalboten in koelhuizen: voor de onder deze regeling opgeslagen boter wordt bit opslag de betaalde heffing inge volge de Crisls-Zuivelwet gerestitueerd. Het aan den opslag verbonden prijsrlsico is voor rekening van de Crlsls-Zuivel- Centrale. welke instelling verder aan de inzetters een vergoeding voor diverse kos ten verleent van l'/t6 cent per K.G.. af hankelijk van den duur van den opslag. Verdere bijzonderheden betreffende deze regeling verstrekt het Crisis-Zuivelbureau. Afdeeline Koelhuisboter. CONSUMPTIE-MELKGEBIED. Aanwijzing van het geheele land. Naar de Msb. verneemt, zal van regee- ringswege met Ingang van 1 Juni geheel Nederland als consumptie-melkgebled worden aangewezen, waardoor dus de regeering overal den prijs der melk zal bepalen. GEBOREN. Ary Z. van A. Rietkerk en M. R. A. Mul der Jacoba Maria, D. van J. P. Koore man en A. Brussee Jacoba Johanna. D. van C. v. Meurs en M. Lancel Frederika, D. van B M. Waal en M Beijen Maartje, D. van N. Korbee en M. v. d. Niet Jo hannes, Z. van L. Blonk en P. Schaap Thomas, Z. van E. Horvath en M. Klein Aart, Z. van J. v. Marsbergen en A. v. d. Berg Cornelia Anthonia. D. van G. J. Turk en C. v. Hameren Jacoba, D. van W. v. d. Hoek en A. Bruné. ONDERTROUWD. G. v. d. Poel jm .24 j. en C. J. v. Am sterdam jd. 25 j. J. H. Juffermans jm. 27 j. en M. v. Polanen jd. 26 j. H. W. v. d. Hom Jm. 29 J. en M. Hoogeveen jd. 27 j. GEHUWD: M. v. d Haven jm. en H. J. v. d. Linden jd. H. Mattheus jm. en E. Vinkestijn jd. C. A. Marquenie Jm. en J. M. Polane jd. P. J. Philippo Jm en C. Klein Jd. L. E. v. Selm jm. en A. Waasdorp jd. OVERLEDEN D. Bontje, M. 80 J. A. Roos, Zn 19 mnd. - R. Seller M. 58 j. - B. Bijl, Zn. 17 jaar. 2-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10