76gte! Jaargang WOENSDAG 10 APRIL 1935 No. 23022 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: '30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle jndere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belhngrljk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.15 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. 'voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. i GOUDEN DOCTORATEN. Maandag 15 dezer zal het 50 jaar ge leden zijn, dat mr. F. A. baron van Ittersum, oud-griffier van het Kantonge recht te Zwolle, thans wonende te Bilt- hoven. aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Zaterdag 20 dezer hoopt jhr. mr. C. A. J. van Sasse van IJsselt, te Utrecht, advo caat-fiscaal van de Land- en Zeemacht een zelfde jubileum te gedenken. DR. J. H. HOLWERDA. Zaterdag 20 April zal het 25 jaar gele den zijn, dat dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden al hier zijn ambt aanvaardde van lector In de prae-hlstorlsche en Romeinsche ar- chaeologle aan de Leidsche Universiteit. Naar wij vernemen heeft dr. Holwerda den wensch te kennen gegeven dit feit onopgemerkt te laten voorbijgaan en zal hij dien dag uitstedlg zijn. 40-JARIG JUBILEUM. Vandaag herdacht onze stadgenoot, J. Brugman den dag, dat hij voor 40 jaar als blikslager in dienst trad bij de firma Tie- leman en Dros. Vanmorgen werd de jubi laris in het privé-kantoor ontvangen en toegesproken door den oudsten firmant, den heer A. H. Dros Sr., die zijn harte lijke gelukwenschen vergezeld liet gaan van de aanbieding van een enveloppe met Inhoud. Ook van de zijde van het personeel mocht hij vele blijken van belangstelling In ontvangst nemen, zoowel ln de fabriek als te zijnen huize, waar de jubilaris den verderen dag doorbracht. Namens zijn collega's werd hij in de fabriek toegesproken door den heer J. Stol, die den Jubilaris een fraaie lamp en zijn echtgenoote bloemen aanbood. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Met het oog op de as. Lustrumfeesten heeft de Versieringscommissie uit de be woners van het Rapenburg en begin Kaiserstraat zich opnieuw geconstitueerd en is thans als volgt samengesteld: Mr. F. K. Reijsenbach de Haan (Rapen burg 106 Voorzitter; M. E. Groenewegen; Mejuffr. H. van Lommei, Assessor II der V.V.S.L.; J. J. van Loon, Rector Senatus U.S.L.B.; Mevrouw C. Smitsde Wit; H Veendorp; H. Vlieger, Amsterdamsche Bank NV.. Rapenburg 39), Penning meester; Mr. F. D. L. Gunning, (Rapen burg 411. Secretaris. De Comissie heeft zich tot belangheb benden gewend met een circulaire, waarin de betrokken bewoners worden uitgenoo- digd hun bijdragen ter beschikking te stellen van den Penningmeester, den heer Vlieger, Directeur van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank N.V. alhier. Moge de Commissie in zoodanige mate ln staat worden gesteld haar doel te be reiken. dat het Rapenburg gedurende de Lustrumweek een fraalen en feestelijken aanblik biedt. COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De tentoonstelling voor goedkoope voeding was een groot succes. De Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting kon in haar laatste vergade ring met genoegen constateeren, dat de gehouden tentoonstelling voor goede en goedkoope voeding in de kleine Stadszaal ten voile aan haar doel heeft beantwoord. Zij werd bezocht door 679 personen, zoo dat in ruime mate van de geboden gele genheid om wat meer kennis op te doen, werd gebruik gemaakt. Dat deze soort voorlichting op prijs wordt gesteld bleek voorts wel uit de omstandigheid, dat zich al reeds 162 vrouwen opgaven voor de kookdemonstraties en kookcursussen en 85 voor de naaicursussen. De verwachting is, dat dit aantal nog aanmerkelijk zal toenemen, omdat thans eerst nog de de monstraties op verschillende plaatsen in de stad zullen worden gehouden. Meer dere bezoekers daarvan zullen de cursus sen ook nog wel willen volgen. Na de Paaschvacantie zullen de cur sussen een aanvang nemen. Voor een goede verzorging van de naaicursussen zou de Commissie nog wel gaarne de be schikking willen hebben over wat meer materiaal, met name flanel en schorten- bont is daarvoor welkom. Personen, die daarmede het werk van de Commissie willen steunen en bevorderen, worden verzocht aan het Secretariaat opgave te doen. Met groote dankbaarheid mag worden vastgesteld, dat voor dit practische en op bouwende werk van goede volksvoorlich ting op zoo ruime schaal allerlei belang- looze medewerking wordt ondervonden. NAT. JONGEREN VERBOND. Propaganda-avond in den Burcht. Het Nat. Jongeren Verbond had gisteren avond in „Den Burcht" een propaganda- avond belegd. De voorzitter, de heer C. W. van Santen heette allen hartelijk welkom om daarna, terwijl de aanwezigen zich van hun zit plaatsen verhieven, in enkele, van groote waardeering getuigende woorden, het ver scheiden van het lid, den heer A. v. d. Vel den v. d Vlugt te herdenken, die zulk een groote belangstelling aan den dag heeft ge legd voor de nationale beweging. Na het groote succes van den gehouden Zuid-Afrika-aVond te hebben gememoreerd deed spr. enkele mededeellngen over de plaatselijke en landelijke actie van het Verbond om ten slotte op te wekken de kader-cursussen te volgen en de nood zakelijkheid van het N.J.V. te bepleiten. Dr. J. W. Wicherink sprak in deze bijeen komst over „Uit het hospitaal-kerkschip „De Hoop", onder onze visschers op de Noordzee". Na een korte inleiding wees dr. Wiche rink er op, dat het vooral de laatste jaren met de zeevisscherij achteruit gaat, het geen tengevolge heeft, dat ook de visschers vloot veel verkleind is. „De Hoop" een keurig scheepje, dat wel vergelijking met een jacht vertoont, kan zich ook van motorkraoht bedienen. Een uitstekende radio-dienst is tevens aan boord. De bemanning is doorgaans dezelfde, waardoor men ln den loop der jaren ver trouwd personeel heeft verkregen. Een predikant en geneesheer zijn bij elke reis aan boord. Een geestige beschrijving gaf spr. voorts van den kapitein en den stuurman om dan enkele ervaringen uit zijn practijk mede to deelen. Wordt door een logger assistentie van „De Hoop" ingeroepen, dan is het gebrui kelijk dat terwijl de patiënten, die door gaans loopende patiënten zijn, op „De Hoop" door den dokter worden onderzocht, de predikant aan boord van de logger gaat om daar geestelijken arbeid te verrichten. Mocht het door den dokter noodig ge oordeeld worden, dat patiënten op „De Hoop" moeten achterblijven, dan bestaat hiervoor gelegenheid. Acht bedden zijn voor dit doel ingerioht. De bemoeiingen van den predikant strek ken zich voorts uit tot het houden van godsdienstoefeningen op het Kerkschip als het is een der havens is binnengevaren of in een baai is gemeerd. De bemanning van de loggers komt dan aan boord. Voorts wordt iederen avond, indien het weer zulks toelaat, een godsdienstoefening voor de bemanning gehouden, „De Hoop", die drie tochten per jaar maakt, is zeer populair. De equipage wordt dan ook steeds met de grootste welwillend heid tegemoet getreden. Enkele bijzonderheden deelde spr. nog mede over de baal van Lerwick en over dt gastvrijheid van de inwoners van Shet land Een groote leugen noemde spr. in dit verband de gangbare meening van „de gierigheid der Schotten". Niets dan zeer groote gastvrijheid heeft spr. steeds van deze menschen ondervonden. Dr. Wicherink met er op te wijzen, dat mede door „De Hoop" de Hollandsche repu tatie in Schotland en andere streken, waar zij zioh vertoonde, is en wordt hoog ge houden. Na een dankwoord van den voorzitter tronde dr. Wicherink nog enkele foto's van zijn onderscheidene reizen met .De Hoop". o RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing van Dr. W. C. Braat. Als laatste voordracht in de reeks ar- chaeologische lezingen, sprak gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden dr. W.C. Braat over „Scheepsbouw en Scheep vaart in de klassieke oudheid". Aan de hand van een groot aantal licht beelden gaf spr. een overzicht van de ver schillende scheepstypen, die in het Mid- dellandsche zee-gebied in de oudheid in gebruik waren. Na den scheepsbouw in Egypte, Meso- potamië en Phoenicië besproken te heb ben, behandelde spreker de Grieksche scheepsbouw en in het bijzonder de oor logsgalei met haar ingewikkeld systeem van meerdere rijen roeiers boven elkaar. Ook de Romeinsche galeien, alsmede de koopvaardijschepen, die in hoofdzaak al tijd zeilschepen zijn geweest, werden uit voerig besproken. Na vervolgens de na vigatie in de oudheid en den havenaan- leg behandeld te hebben, eindigde spr. met de bespreking van een Romeinsch schip, dat indertijd bij de opgravingen te Vech ten is gevonden, maar dat helaas niet geconserveerd kon worden. JURIDISCHE KRING U.S.L.B. Hier ter stede is opgericht de Juridische Kring van de Unitas S.L.B. De leiding van dezen Kring berust bij prof, mr. J. M. van Bemmelen. terwijl het bestuur als volgt is samengesteld: H. S Zwarenstein, praeses; J. J. van Loon ab-actis; Mej. A. A. van 't Hof, quaestrix. Ter inleiding hie'.d prof. van Bcmmeleti een lezing over het onderwerp: „Zijn wij verantwoordelijk voor onze daden?" VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. Vertooning van de veiligheidsfilm. Tot de dingen, welke de laatste jaren sterk in beteekenis zijn toegenomen, be hoort zonder twijfel de drang tot veilig verkeer. En geen wonder! Zooals steeds het geval is, laat de wet van oorzaak en gevolg zich ook hier gelden. Het steeds intensiever wordende verkeer heeft een steeds grooter aantal ongelukken ten ge volge, een aantal, dat echter de laatste jaren een dusdanigen omvang heeft aan genomen, dat het geen verwondering be hoeft te wekken dat men de handen ineen is gaan slaan om te pogen een gunstiger getalsverhouding te doen ontstaan tus- schen verkeer en verkeersongevallen. Hoe het met deze pogingen staat, hebben we vooral den laatsten tijd kunnen ervaren. Wetgever en particulier initiatief werken thans voorbeeldig samen om goede resul taten te verkrijgen en al ontbreekt er nog heel veel, toch kunnen de gunstige in vloeden alom al duidelijk bespeurd worden. Het was wederom de vereeniging voor Veilig Verkeer (afd. Leiden), welke gis terenavond de aandacht op zich vestigde door een avond in de Stadsgehoorzaal te organiseeren, welke geheel in het tceken van het door haar beoogde doel stond. En laten we maar onmiddellijk zeggen, dat Veilig Verkeer niet teleurgesteld behoeft te zijn, want de groote zaal was geheel bezet. De voorzitter van genoemde ver eeniging, de heer N. J. E. Kwint, sprak hier dan ook, toen hij den avond opende, zijn vreugde over uit. Zijn welkomstwoord richtte hij in het bijzonder tol den ver tegenwoordiger van de Koninklijke Neder- landsche Automobielclub, den heer Levy, die de door de K.N.A.C. afgestane Veilig- heidsfilm zou vertoonen. verder tot den heer van Slooten, voorzitter van de On derwijs-Verkeers-Commissie, inspecteur van der Wal. die een niet gering aandeel heeft gehad in het succes der gehouden cursussen, en vele anderen. Na een krach tig propagandawoord te hebben gespro ken, verkreeg de heer van Slooten het woord in zijn qualitelt als voorzitter van genoemde commissie. Spr. bracht hulde aan de 200 onderwijs- en adspirant-onder- wijs-krachten die den cursus Veilig Ver keer volgden en die hierdoor hadden be grepen, dat hun taak niet tot de school lokalen beperkt moest blijven. Bijzonder groot genoegen deed het spr. te kunnen mededeelen. dat alle candidaten slaagden. Bij dit succes mag men echter niet blij ven staan en daarom drong de heer van Slooten erop aan, dat medewerking van een ieder gewenscht is. Een woord van dank bracht spr. nog aan insp. van der Wal, die zich op zoo n uitmuntende wijze van zijn taak gekweten heeft. Laten wij allen begrijpen, zoo besloot spr., dat veilig verkeer een zegen is, zoowel voor Leiden, ons land als de geheele beschaafde wereld. Vervolgens deelde de heer H. Levy, Chef der Pers en Propaganda afd. van de K. N. A. C. mede. dat deze vereeniging er even eens prijs op stelt de verkeersveiligheid te bevorderen en daarom met genoegen de veiligheidsfilm voor deze volle zaal zal vertoonen. Door verschillende omstandig heden heeft men in Nederland momen teel nog niet de beschikking over een goede verkeersfilm en vandaar, dat thans gebruik wordt gemaakt van de veilig heidsfilm der Zwitsersche Automobielclub. Spr hoopte, dat de vertooning van deze film een bijdrage tot het veilig verkeer zal mogen zijn. Laten wij er maar onmiddellijk aan toe voegen, dat zij zonder eenige twijfel aan dit gestelde doel heeft voldaan. Op zeer uitvoerige en buitengewoon duidelijke wijze kregen de aanwezigen te zien, hoe men wèl, en hoe men niet zondigt tegen de verkeersregels. Verkeerseuvels. bedre ven door de voetgangers, fietsers, en auto's zij allen werden haarfijn onder de loupe genomen en we zouden haast willen con- cludeeren, dat zij. die deze film gisteren avond aanschouwden en tóch blijven zon digen tegen de regels van den weg, zeer waarschijnlijk nimmer goede weggebrui kers (stersi zullen worden. Hiermede mee- nen wij genoeg gezegd te hebben. In de pauze was er nog gelegenheid een ver- keerstafel in oogenschouw te nemen, waarbij een volledige verkeers„maquette" van de situatie bij de „De Gyselaarsbank" aanwezig was. Ook eenige plattegronden in plaatvorm verdienen vermelding. Tot slot zagen we het tweede gedeelte van de veiligheidsfilm, doch daarvoor sprak de heer v. d. Weijden, insp. van het L.O. in de inspectie Haarlem nog een enkel woord, waarbij hij er op wees hoe inten sief er in Haarlem op de scholen reeds is gewerkt. Het resultaat is dan ook, dal niet minder dan 1300 kinderen dit jaar een verkeersexamen hebben afgelegd. Spr. hoopte dat de Verkeerscursus die hier thans is gehouden eveneens vruchten zal afwerpen Indien de cursisten door het volgen van dien cursus maar één men- schenleven zouden hebben gered. dan reeds zou hun streven hierdoor al ruim schoots beloond zijn! Met het zingen van het Wilhelmus werd de avond gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDr Wijziging: j Leidsche Groothandel, Langebru.. ,o, L.-iden. Giossierderij in koek, banker en uike: .erken. Vestiging filiaal: Oosteinde 89, Voorburg, o. d. naam „Risette". BIJEENKOMST VAN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Sprekers Mrs. Schilthuis en Joekes. Gisteravond vond in de matig bezette Nutszaal een bijeenkomst plaats van den Vrijz. Dem. Bond, afd. Leiden, waarin als sprekers optraden mr. G. J. C Schilthuis lid van Prov. Staten en mr. A. M. Joekes, lid der 2de Kamer. Zij werden met een kort woord Ingeleid door prof. mr. R. Kranenburg. Deze wees op den ongewo- nen tijd en op het belang van de a s. ver kiezingen in een periode van zeldzaam economische zorgen, waarin nieuwe groe pen opstaan, die als „wonderdokters" wil len optreden. Hierop sprak mr. Schilthuis over het beleid van het Provinciaal Bestuur. Zijn taak is beperkt, aldus spr.. zijn budget betrekkelijk gering. Het belang der Prov. Staten wordt meer bepaald door het feit. dat door en uit haar de leden der le Kamer worden benoemd en voorts door het toezicht, dat zij uitoefenen op de ge meentebesturen, controleerend lichaam op de gemeente-financiën. Voorts controlee ren zij de waterschappen, het kostbare wegenbeheer, de subsidie's voor doeleinden van openbaar nut krankzinnigenge stichten, vacantiekolonies, volksuniversi teiten, openbare leeszalen enz. alle min of meer zaken van politiek, doch zeer zeker van financieel belang. Tegenover dit sociale werk staan de Vrijz. Dem. zeer sympathiek, aldus spr. Zij trachten het zooveel mogelijk te bevorderen. Tot het streven en beleid der Vrijz. Dem. om den z.g. „kleinen man" te steunen, behoort ook hun medewerking tot het onderhoud der z.g. „tertiaire" wegen: zij namen bijv. het initiatief tot steun aan de kleine on derhoudsplichtigen. De crisis heeft een groote wijziging gebracht in de provinciale financiën; zij moesten sterk lijden. Groote bezuinigingen dienden ingevoerd te wor den, o.a. verlaging der ambtenarensalaris sen en van de subsidie's. Gedeeltelijk werkten de Vrijz. Dem. hiertoe mede, want het geld moest toch ergens vandaan ko men. Zij waren echter tegen verhooging der belastingen, daar zij deze reeds hoog genoeg achtten. De eenige mogelijkheid om de tering naar de nering te zetten was wel bezuiniging. Het werken met blij vende tekorten en leeningen lijdt tot aan tasting van het staatscrediet of muntver zwakking, die allereerst den kleinen man treft en nog een pijnlijker operatie betee- kent dan salarisverlaging. Uitvoerig bestreed spr. de houding der S.D.A.Pdie tegen een en ander in de oppositie was. Zij ontkende aanvankelijk de ernst der crisis en drong aan op het uitvoeren van groote werken, hetgeen mil- lioenen verslindt, hetgeen de belastingen sterk zou hebben opgeschroefd. De Vrijz. Dem. willen gaarne de mede verantwoordelijkheid op zich nemen voor de huidige, ernstige regeermgsmaatrege- len. Zoo gauw echter de tijden weer beter zullen worden, zullen zij de oude politiek weer opvatten. Mr. Joekes behandelde vervolgens het onderwerp: „In Nederland geen dictatuur" Velen meenen, aldus spr., dat het huidige staatkundige stelsel onjuist is en trachten door een grootscheepsche propaganda de kiezers onder hun vaandel te krijgen. De crisis ln ons land is hoofdzakelijk het gevolg van den internationalen toestand en géén regeering kan daarin op het oogenblik verandering brengen. De moei lijkheden spruiten om. voort uit de on zekere munteenheden, de lage arbeids voorwaarden in het Oosten, de inkrimping van vele afzetgebieden. Er komen klachten tegen de democra tie: deze wordt volgens spr. ten onrechte belachelijk gemaakt De democratie hul digt de gedachte, dat de menschen ge lijkwaardig zijn, in den zin van levens uiting, als kinderen van één vader. Ook wil zij rekening houden met den invloed van allen op de regeeringsorganen. Niet, dat een ieder mee mag spreken over alles, maar wel, dat ieder mensch mee mag bepalen het beleid, dat gevoerd zal wor den door de daartoe aangewezen licha men. De democraat begrijpt, dat de de mocratie een algemeene gedachte is, die haar organisatie vindt in het vertegen woordigend stelsel. Men zegt nu: „er wordt teveel gepraat en te weinig gedaan". Maar juist die mee- ningsuiting is van het hoogste gewicht. De lichamen kunnen daarmee rekening houden. Levende democratie is de demo cratie, welke vormen weet te vinden, die tot het doel leiden. Zij, die volgden wat de laatste jaren tot stand kwam, zullen concludeeren, dat er krachtig geregeerd wordt. Als voorbeelden noemde spr. de crisis-invoerwet en de landbouw-crisiswet. Men heeft zich wel degelijk aan de ver anderde tijdsomstandigheden aangepast. Die democratie wordt aangevochten; men wil ook hier een dictatuur. Sinds ja ren geschiedt zulks van de zijde der com munisten. die spr. niet gevaarlijk achtte. Een ..vrij" volk wil van Russische toe standen hier niets weten. Meer belangwekkend achtte mr. Joekes de pogingen van het fascisme of na^lo- naal-socialisme, in het bijzonder de strooming van Mussert. Deze heeft aan trekkelijke leuzen, o.a. die der „nationale eenheid", maar ook de Vrijz. Dem. hebben zich steeds de „volksgemeenschap" tot doel gesteld. De N S B. zegt, dat eenheid alleen bereikt kan worden, wanneer de politieke partijen verdwijnen. Maar ook zij is volgens spr. een politieke partij, als mede revolutionair, hetgeen hij nader toe lichtte. BINNENLAND. De ramp van de Leeuwerik: begrafenis van het stoffelijk overschot van mr. De Vlugt. (Binnenland. 4e Blad en Laatst© Berichten, le Blad.) De opening van de bloemententoonstel ling te Boskoop. (3e Blad). De Nederlandsche Bank heeft het dis conto weer verhoogd. (Financiën, 3e Blad). Ons parlemeVair overzicht. (3e Blad). Jaarvergade' ing van de Nederl. Vereeni ging voor Huisvrouwen. (Binnenland, 4e Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). De race met een geverfd paard. (3e Blad). Dc Rijnbrug bij Arnhem is hedenmorgen voor het verkeer opengesteld. (Laatste Berichten, 1ste Blad). De indiening van het bezuinigingsont- werp zal nog veertien dagen duren (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Groote rede van sir John Simon in het Engelsche Lagerhuis. 12e Blad). Aan den vooravond van Stresa. (Buiten land 2e Blad en Tel., le Blad). Goering gehuwd met de actrice Emmy Sonnemann. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. De N S B. doet aan de verkiezingen mee om te zien, hoe sterk zij is en om leden in de le Kamer te krijgen. Maar met deze factoren alléén, miskent zij de bedoeling dezer verkiezingen. De heer Mussert scheldt op de „bonzen", maar hij heeft het alleenrecht tot aanwijzing der candida ten; hij is dus wel de „opperbons". Deze leider zal het werk moeten doen, omstuwd door deskundigen. De groote kracht der democratie is echter, dat de vertegen woordigers verantwoording schuldig zijn en dat hetgeen wat in het land omgaat, openbaar wordt. Als eenmaal de dictatuur er is, waar blijft dan de gelegenheid op te treden tegen machtsmisbruik of wille keur? Eén man mag niet de zeggings macht hebben, met achteruitzetting van de constltutioneele monarchie, gelijk in Italië en Duitschland. Uitvoerig bestreed spr. het corporatieve stelsel van „boven af", gelijk het nationaal-socialisme dat volgens spr. brengt. De gedachte op zich zelf verwerpen de Vrijz. Dem. echter niet, getuige de collectieve contracten, de on dernemersovereenkomst enz. Bij het nationaal-socialisme komt ook de geestelijke vrijheid in het gedrang, ge tuige Duitschland, in welk verband spr. sterk diverse daar heerschende toestanden afkeurde, die krachtig indruischen tegen hetgeen de Vrijz. Dem. „recht" noemen. Ten slotte bestreed mr. Joekes de houding van het Duitsche nationaal-socialisme tegenover de kerken. Volgens hem is het Ned. nat.-sociallsme wel degelijk Import uit Duitschland, in tegenstelling tot de uitspraak van ds. van Duyl, die zegt, dat het „lOO'/o Nederlandsch gedachtefabri kaat" is. Ook legt het nat.-socialisme een dom per op de geloofsvrijheid, in welk verband spr. o a. de „Ariër-paragraaf" behandelde. Het Ned. volksleven moge zijn zwakheden hebben, aldus mr. Joekes, maar het wil zijn eeuwenoude recht, om voor zijn geloof vrij uit te komen, behouden. Met het I woord „Nederland, let op uw saeck" ein digde spr. zijn betoog. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd geen gebruik ge maakt. Een opmerking van een der aan wezigen werd beantwoord, waarna prof. Kranenburg mr. Schilthuis en mr. Joekes, uit wiens rede, aldus spr., zoo duidelijk de afschuw der Vrijz. Dem. voor het Nat. Socialisme gebleken was, dankte voor hun redevoeringen. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer J. G. Takken (Den Haag) en voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde L, de heer D. van der Hoek (Kampen). De St.crt. van gisteravond bevat de gewijzigde statuten betreflende de „Socle- tas Studiosorum Reformatorum" (Unie van Gereformeerde Studenten aan Openbare Universiteiten en Hooge Scholen in Neder land) onder de zinspreuk: „Libertas ex Veritate", thans genaamd: „Societas Stu diosorum Reformatorum" (Vereeniging van Gereformeerde Studenten), gevestigd alhier. In den afgeloopen nacht is van een reclameschuit van een politieke partij, liggende in het Galgewater, een gedeelte van de op dit schip aangebrachte reclame vernield. Van harte hopen wij dat zulks niet her haald zal worden. Waar zouden wij naar toe gaan. als leden van de ééne partij zich het recht gingen aanmatigen reclame van andere partijen te vermelen of te be schadigen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1