BLACK BQ Draverij meteen geverfd paard LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 10 April 1935 GEMENGD NIEUWS. FINANCIEN. L Piet Peinst: PRUIM-TABAK Vcl Knoeierijen bij de races te Groningen. THIJS IJS EN HET DAL DER NEVELS. AUTO BIJ BREDA GESLIPT. Bestuurder ernstig gewond. Gistermiddag is de heer C N,, wonende ln de Prinsessestraat te Breda met zijn auto. komende uit de richting Tilburg en rijdende in de richting Breda even voorbij Dorst tengevolge van de gladheid van den weg geslipt De auto maakte hierbij een geheele wending en sloeg met groote kraciht zijwaarts tegen een boom De aan rijding was zoo hevig, dat de auto vrijwel ln tweeën werd gesneden De heer N.. die zich alleen in den wagen bevond, werd bewusteloos en bloedend uit het wrak van den wagen bevrijd en op advies van dr Leygraaf uit Oosterhout. die spoedig ter plaatse was. per ziekenauto naar het St. Ignatiuszlekenhuis te Breda overgebracht. N was met verlof uit Indlë en zou over eenige dagen daarheen terugkeeren. Gisterenavond was de patient rustig, hoewel zijn toestand nog ernstig werd ge acht. Msb. DE COMMUNISTISCHE RELLETJES TE .AMSTERDAM. Mej S v. d. Burg. die door een kogel ln het hoofd werd getroffen tijdens de rel letjes op 1 April te Amsterdam, is gisteren ln het Wilhelmlna-Gasthuls overleden. N.S.B-'ers MISHANDELD. Gistermiddag waren zes leden van de N.S.B te IJmuiden bezig met het ver spreiden van lectuur in de arbeiderswijk IJmuiden-Oost, toen zij plotseling werden aangevallen door een groep van 50 a 60 man meest werkloozen. die de N' SB 'ers ernstig hebben mishandeld. Een der col porteurs werd ernstig aan het gelaat ge wond, een ander werd een deel van het gebit uit den mond geslagen; hij viel en werd getrapt en geslagen, zoodat hij zich met zware verwondingen onder genees kundige behandeling moest stellen. Een der aanvallers moest op last van de politie kalkletters van een schutting verwijderen. Hij sloeg een der colporteurs met een groote teerkwast op het hoofd, terwijl diens kleeren overgoten werden met carbollneum. De politie verscheen en joeg de aanvallers met de blanke sabel uiteen, waarbij menige rake klap viel. De aanvallers zijn bekend. Vad. AUTO-BOTSING TE SOESTERBERG. Gisterenavond om kwart voor zes heeft op den rijksstraatweg te Soesterberg een auto-botsing plaats gehad. Een Ley-tax. komende uit Soesterberg, werd door een drietal auto's tegemoet gereden. Op een gegeven moment ging de tweede auto uit de file en passeerde nummer één. Dit wilde ook de derde doen. Er bleek echter geen plaats meer te zijn en deze auto. welke be stuurd werd door mr. Coops uit Apeldoorn, reed tegen de Ley-tax op. De taxi werd geheel vernield, doch de bestuurder de heer van Mus, kwam met den schrik vrij. Mr. Coops, die vermoedelijk een kaakfraetuur opgeloopen heeft, is tot Amersfoort doorgereden, waar hij zich onder geneeskundige behandeling stelde. BUITENLANDSCH GEMENGD. DROEVIG AUTO-ONGEVAL. Op den weg van Marburg naar Neu- stadtWiera, in Westfalen. reed een auto tegen een boom, waardoor het voertuig volkomen werd vernield. Van de drie inzittende dames werd er één gedood en de twee andere gewond. De chauffeur was ongedeerd, doch toen hij de gevolgen van het ongeluk zag. liep hij naar de dichtbijgelegen spoor baan en wierp zich onder een naderenden trein, waardoor hij op slag gedood werd. DISCONTO WEER VERHOOGD. WISSELDISCONTO 4V. PCT., OVERIGE 5 PCT. De Nederlandsche Bank heeft met ln gang van heden het wisseldisconto ver hoogd tot 4' Het promessendisconto en de disconto's op beleening van effecten, van goederen en op voorschotten in reke ning-courant werden vastgesteld op 5 °/o. DE NEDERLANDSCHE SPAARBANK- BOND. TWEEDE KAMER. AFDOENING VAN ALLERLEI ONTWERPEN. De Kamer heeft gisteren ln een zeer korte spanne tljds allerlei wetsontwerpen en conclusies afgedaan. Zie hier de lijst die aan de orde was: 1. Wetsontwerp Wijziging der wet tot regeling van het Armbestuur. 2. Conclusie van het verslag der Com missie omtrent de Inlichtingen .op het adres van C. Klooster, te Grafhorst, e.a., allen rlviervisscher, houdende verzoek om steunverleening krachtens de bepalingen van de Zuiderzeesteunwet. 3. Conclusie van het verslag der Com missie omtrent de Inlichtingen op het adres van J. J. van Capelle, te Noordwijk aan Zee. houdende verzoek te willen be vorderen dat aan adressant eene vergun ning tot het openen van een autobusdienst voor Sneek en omstreken over den Afsluit dijk worde verleend 4. Conclusie van het verslag der vaste Commissie voor overleg met de Regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, be trekking hebbende op aangelegenheden van handelspolltieken aard omtrent de Notawisseling tusschen den Minister van Buitenlandsche Zaken en den Deenschen Gezant te 's-Gravenhage, inzake een voorlooplge handelsovereenkomst tusschen Nederland en Denemarken. 5. Wetsontwerp Wijziging van de wet van 22 December 1919 houdende machtiging tot het van Rijkswege garandeeren van de geldleeningen teji behoeve van de stich ting en inrichting van de gebouwen van gesubsidieerde bijzondere scholen voor nijverheids- en handelsonderwijs 6. Wetsontwerp Wijziging van het zeven de Hoofdstuk B der Rljksbegrooting voor 1935 iGarantie voorschotten aan expor teurs naar Duitschland). 7. Conclusie van het verslag der Commis sie voor de Rijksuitgaven omtrent de Specifieke opgaaf van gedane aankoopen van 2Vi, 3 en 3'/i percents Nationale Schuld in 1934 8. Wetsontwerp Uitkeering van dividend en tantièmebelasting aan de Overzeesche gewesten. 9. Wetsontwerp Regeling van den Invoer van kunstzijden manufacturen, kousen en sokken linnen en halflinnen manufacturen en tapijten, enz. 10. Wetsontwerp Regeling van den Invoer van petten en baretten 11. Wetsontwerp Regeling van den invoer van manifacturen, stoffen en weefsels van wol en halfwol. 12. Wetsontwerp Regeling van den Invoer van bovenkleedlng. 13 Wetsontwerp Regeling van den Invoer van tricotgoederen. RECLAME- 2495 Over 1934. Aan het jaarverslag van den Ned. Spaarbankbond ls het volgende ontleend: Het beeld dat het wereldbestel bij het einde van 1934 oplevert is er nog een van verwarring en alleen hier en daar valt een kleine opleving te bespeuren; van een al- gemeene tendens in die richting kan echter nog ln het minst niet worden ge sproken. Ook in ons eigen land is de toestand nog altijd zeer zorgelijk al maakt het aanpassingsproces geleidelijk vorderingen. Tot tevredenheid stemt het daarom te kunnen constateeren, dat de Spaarbanken in het verslagjaar zich regelmatig en, in het licht der tijdsomstandigheden gezien, bevredigend hebben kunnen ontwikkelen In het afgeloopen jaar werd, ongeacht de op het einde des jaars bij te schrijven interest, bijna 8 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald. Met inbegrip van den bij te rekenen interest zal de vooruitgang van het bij de Bondsspaar banken ingelegd kapitaal, evenals het vorig jaar om en nabij 20 millioen gulden bedragen. Op 31 December 1934 beliep het totale door de Bondsspaarbanken aan inleggers verschuldigde bedrag ongeveer 408 mil lioen gulden. Ook het aantal nieuw uit. ven boek jes was weer zeer aanzienlijk meer dan het aantal afbetaalde boekjes. De toe neming van het aantal inleggers bedroeg niet minder dan 27715, waaruit blijkt, dat Pruimen is niet ieders werk hoor, 't ls een kunst, bijna een vak; Wie een goede vakman zijn wil Die pruimt BLACK-BOY PRUIM-TABAK. GESAUSDE ZWARE/ff|> de Bondsspaarbanken zich mogen ver heugen in een ongeschokt vertrouwen van het publiek. Het aantal Spaarbanken-leden van onzen Bond nam in het verslagjaar met 5 toe en steeg tot 180 met een totaal in leggerstegoed van f. 408.000.000 en een totaal aantal spaarders van ruim 1 mil lioen per 31 December 1934. Een 6-tal aanvragen voor het lidmaatschap zijn voorts nog ln behandeling. In één geval moest door ons afwijzend worden be schikt op een verzoek om toelating. De rekening over 1934 sluit met een voordeellg saldo van f. 427.22, waardoor het saldo stijgt tot f. 22.641.74. DE 3'/i PCT. NED.-INDISCHE LEENING 1935. Inschrijving niet geheel volteekend. De Nederlandsch-Indische leening 1935 (gegarandeerd door Nederland), rentende 3l/i pCt., groot nominaal 50 millioen gul den. waarvan reeds een bedrag van f 20.707.500 tegen een koers van 98'/: pCt. en hooger, bij openbare inschrijvingen is geplaatst is niet geheel volteekend. zoo- dat alle inschrijvingen worden toegewe zen. De inschrijving was gisteren open gesteld tegen den koers van 99 1/4 pCt. i Het niet aanstonds geplaatste bedrag is 1 inmiddels overgenomen door de Rijks fondsen. 14. Wetsontwerp Regeling van den Invoer van onderkleedIng 15. Wetsontwerp Regeling van den Invoer van gort van alle soorten. 16. Wetsontwerp Regeling van den Invoer van huishoudelijk glaswerk. 17. Wetsontwerp Regeling van den Invoer van porselein, fijn en sanitair aardewerk en van muur- en wandtegels. 18. Wetsontwerp Wijziging der Ongeval lenwet 1921. 19. Wetsontwerp Wijziging van artikel 20 der Invaliditeitswet 20. Wetsontwerp Wijziging van de Be- roepswet. 21. Wetsontwerp Wijziging van de Tariefwet 1924 betreffende instelling, af schaffing. verhooging of verlaging van invoerrecht op korten termijn. De nummers 1 tot en met 19 gingen achtereenvolgens onder den hamer door: slechts bij een enkel ontwerp werd een zeer kort woord gesproken. Bij nummer 20 verklaarden de communisten en so cialisten zich tegen Bij nummer 21. het wetsontwerp tot wijziging van de Beroepswet, stond de Kamer eenigen tijd stil. In antwoord op enkele opmerkingen van den heer Drop. heeft de Minister van Justitie erkend, dat unificatie van het betrokken beroeps- recht gewenscht ls. maar de zaak ls niet eenvoudig en daarom heeft, voor het oogenbllk. het ontwerp zich bepaald tot crkele technische verbeteringen en tot bezuinigingsbepalingen Een amendement van den heer Drop. uitsprekend dat het ook aan een voorzitter en een onder voorzitter van een Raad van Beroep ver boden zal zijn, als gemachtigde of raads man op te treden, werd ingetrokken, om dat de Minister het overbodig noemde, aangezien in de practijk reeds in dien geest wordt gehandeld. Een amendement van den heer Kortenhorst, de procedure betreffend, werd. na eenlg debat, met slechts enkele stemmen vóór verworpen. De Kamer heeft het wetsontwerp onge wijzigd aangenomen. EEN NIEUW TARIEF VAN INVOERRECHTEN. De Kamer heeft vervolgens ln behan deling genomen het wetsontwerp tot vast stelling van een nieuw tarief van Invoer rechten. Dit ontwerp voorbereid door een commissie, wier voorstellen ln hoofdzaak door de Regeering zijn overgenomen beoogt een technische herziening van het tarief, die echter ook een hoogere op brengst zal meebrengen, doch zóó. dat de lokale belasting-druk niet zal worden ver zwaard. omdat die hoogere opbrengst ln de plaats komt van verschillende opcen ten. welke geschrapt zijn. De Regeering heeft er echter naar gestreefd, het fiscale karakter van het tarief niet principieel aan te tasten. De hoogere bate zal bedra gen f.14 millioen per Jaar. en tevens nog 7 millioen als gevolg der verhooglng van het bijzonder invoerrecht op benzine, in to taal dus 21 millioen. tvat echter, zooals gezegd, voor de schatkist geen vooruit gang beteekent. omdat de afgeschafte op centen evenveel opbrachten. Wie bij dit ontwerp groote, princlpieele discussies heeft verwacht, is 'al bevatte het Verslag der Kamer daarvan wel de sporen) bedrogen uitgekomen In de ge heele Kamer bleek de overtuiging te be- bestaan. dat de omstandigheden dit ont werp rechtvaardigden en de aanneming er van voorschreven De heer Vliegen, de eerste spreker, stelde dit al dadelijk in het licht. Hij had wel liever gezien, dat aan het ontwerp een tijdelijk karakter ware gegeven, maar zijn fractie zou er voorstemmen, ln de hoon dat de hooge tariefmuren, die de volkeren gescheiden hielden. spoedig zouden ineenstorten. Vrijwel alle volgende sprekers sloten zich daarbij aan; een overtuigd protectionist als de heer Kortenhorst, verklaarde ook zijnerzijds geen reden te vinden voor een principieel debat, maar sprak de hoop uit, dat de Minister naar opmerkingen uit het bedrijfsleven zou luisteren en zoo noodig daaromtrent wijzigingen zou voorstellen. De heer Ketelaar sloot zich hierbij aan; de heer Westerman gaf eenige wenken; d» heer Wijnkoop mopoerde wat over het protectionistisch karakter van het ont werp, maar daarbij bleef het. Minister Oud had dan ook geen zware taak Hij bracht hulde aan de goede voor bereiding door de betrokken commissie; verklaarde eventueele bezwaren gaarne te zullen onderzoeken; constateerde nog eens uitdrukkelijk, dat er van wijziging onzer handelspolitiek geen sprake is 'daarover zou eerst de Kamer zich moe ten uitspreken), al schuilt er natuurlijk in elk tarief een zekere mate van bescher ming; betoogde dat het niet gewenscht was aan het ontwerp een tijdelijk karak ter te geven en deelde mede. dat de op brengst van de nieuwe Tariefwet. ..onder voorbehoud", op 84 millioen gulden wordt geraamd De Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen, met de notitie dat de revo lutionaire heeren er tegen waren. WIJZIGING DER WET OP HET ARMBESTUUR. Over het ontwerp tot wijziging der wet op het Armbestuur hebben eenige afge vaardigden (de heeren Drees. Van der Heide. Snoeck Henkemans, Van Dijke, Koolman en me). Meyer) korte opmer kingen gemaakt, waarna Minister de Wilde in het licht stelde, dat bedoeld is eenige onbillijkheden uit de Armenwet te verwijderen, voornamelijk met betrekking tot de vraag, welke gemeente voor de koster, behoort op te komen. In hoofd zaak behoort de gemeente, waar de be trokkene vroeger duurzaam verblijf had, die kosten te dragen. De toeneming van verkeersongelukken maakte een regeling noodig. De Minister verklaarde, dat men zich aan dit kader en aan dit karakter van het ontwerp moest houder, en dat het niet aanging, thans wijzigingen van geheel anderen aard ln de Armenwet aan te brengen Die kunnen later, bij een nieuwe wijziging, aan de orde komen. Enkele amendementen van redactlo- neelen aard nam de Minister over: het ontwerp werd aangenomen Vacantle tot 7 Mei HAGENAAR. In September hebben te Groningen draverijen plaats gehad, welke georgani seerd waren door een aldaar gevestigde harddraveiljvereenlglng Er werd gereden om een herfstprijs waarin als eerste aan kwam het vierde klas paard Weeskind S. W gereden door den 29-Jarlgen trainer J. K. Reeds dadelijk na afloop van dit num mer deed het gerucht de ronde, dat het winnende paard niet de vierde klasser Weeskind, maar de eerste klasser Olympia was. zoodat er bedrog in het spel was ge weest. Een onderzoek heeft ten slotte de luistheid hiervan aangetoond en behalve een diskwalificatie van J K heeft dit ten gevolge gehad, dat deze zich voor de recht bank ter zake van oplichting heeft te ver antwoorden gehad. Tevens stond daar te recht de 50-jarlge trainer J D. M. S. die dit feit zou hebben uitgelokt. Men heeft dadelijk na afloop van de race. toen de geruchten opdoken gepro beerd zich zekerheid te verschaffen, doch toen bleek het winnende paard reeds weer per vrachtauto naar Rotterdam onderweg. De marechaussee te Zwolle werd gevraagd de vrachtauto van K. aan te houden en door een veearts de Identiteit van het ver voerde paard te doen vaststellen, doch bU de aanhouding te Zwolle had de chauffeur op de vraag of hU voor K. het paard ver voerde ontkennend geantwoord, zoodat die Identificatie toen niet ls doorgegaan. Intusschen bleek het gerucht voor het draverij bestuur van zooveel waarde, dat K. voor diskwalificatie werd voorgedragen. Van dit voorstel was K. ln appèl gegaan bij den raad van appèl van de Koninklijke Nederlandsche Handdraverij en Renver- eeniglng. Zijn verzoek om rehabilitatie deed K vergezeld gaan van een door eenige menschen onderteekende verkla ring. welke hij ontvangen had. nadat deze menschen het, oaard op Woudestein had den zien loopen en ln dat paard de win nende Weeskind S W. hadden herkend. Om die herkenning mogelijk te maken, had men toen het paard Weeskind een tintje donkerde geverfd, waardoor het meer geleek op Olympia die In Groningen had geloopen. Inderdaad hadden verschil lende menschen. aan wie Weeskind ln zijn nieuwe gedaante was getoond, ln dit paard het dier herkend, dat te Groningen den wedstrijd had gewonnen en zll hadden hun verklaring dus geheel te goeder trouw af gelegd. Een van deze deskundigen echter, de pikeur W. H Geersen uit Hilversum was er echter niet van overtuigd geworden en had dan ook geweigerd de verklaring te onderteekenen Toch kwam zijn hand- teekening op de verklaring voor en de dag vaarding legde aan K als tweede feit ten laste dat hit valschelijk die handteekenlng od de verklaring had geplaatst. Bij de behandeling van deze zaak ls ech ter gebleken dat dit onderdeel zich anders heeft toegedragen dan aanvankelijk werd vermoed Geersen die eerst geweigerd had de verklaring te teekenen was daar later op den avond toch toe overgeeaan. doch had toen de geheele verklaring ln den zak gestoken De vrienden die dien avond bij een geweest waren, konden zich maar niet begrijpen waar die verklarine gebleven was en toen K. er om vroeg is hem over de post een andere verklaring toegezonden, waarop door een der vrienden ook de naam van Geersen was ingevuld, omdat hij dezen Geersen ook de eerste verklaring had zien onderteekenen. Verdachte K. verklaarde aanvankelijk niet te hebben gezien dat er een ander oaard voor zlin sulky was gespannen. Het dier was toegedekt en had bovendien een Fransche kap op Wel had hij gemerkt, dat er iets vreemds met het paard aan de hand was. Daarom was hij naar S. teruggereden, die het er toen op gooide, dat een der kiniebeschermers niet goed zat. Oogenbllk- kelijk nadat dat, verholoen was. had de start olaats waarbU K. zijn volle aandacht op ziin omgeving moest concentreeren. Zoodoende had hll eerst in de eerste bocht bemerkt, dat niet Weeskind maar Olympia voor de sulky stond. Dat men later gekomen is tot het verven van Weeskind en het opmaken van een verklaring sproot voort uit zUn verlangen gerehabiliteerd te worden. Verdachte S. gaf toe geweten te hebben, dat niet Weeskind, maar Olympia aan den wedstrijd zou deelnemen Hij had dit ge daan. om te zien hoe men er in Gronin gen op zou reageeren en dit dan later nog eens te probeeren op de rennen te Duln- dlgt. Er werden ln deze zaak voor de Rotter- damsche rechtbank vele getuigen gehoord. Allereerst de bestuursleden van de draverij- vereenigine uit Groningen, die verklaar den. dat de prijs zeker zou zijn uitbetaald, als er geen geruchten van fraude waren geweest. Een stalknecht verklaarde nog. dat K. gezegd had dat er des nachts nog een paard zou komen, waarvoor hij een buitenbox reserveerde. Deze getuige be hoefde echter bU de aankomst van het paard niet aanwezig te zlin. Een andere stalknecht van Woudestein verklaarde opdracht te hebben ontvangen om Weeskind te welden. Hij had dit aan S. overgelaten, die vermoedelijk van de gelegenheid gebruik gemaakt heeft om toen reeds Olympia en Weeskind te verwisselen. Althans was het dezen getuige opgevallen, dat het paard dat hij voor Weeskind hield, zich bij het inladen ln de auto om naar Groningen te worden gebracht, zoo vreemd gedroeg. Ook kwam uit de getuigenverkla ringen vast te staan dat op last van S. het paard dadelijk na de rennen in de auto was geladen om naar Rotterdam te wor den vervoerd, hoewel dit geen gewoonte is en men het paard na een race eerst ver zorgt en weer wat op zijn verhaal laat komen. De administrateur van de Kon. Ned. Dra verij- en Renvereenlglng. F. G B. de Wijs was van oordeel, dat K reeds dadelijk moet hebben gemerkt dat hij een ander paard voor zUn sulky had. Het OM. waargenomen door mr. S. J. Loke. heeft ln een uitvoerig requisitoir uit eengezet. dat het op psychische hippische en Juridische gronden een onmogelijkheid ls. dat K niet reeds dadelijk de verwisse ling heeft bemerkt. HU had zich toen da delijk moeten uitschakelen De feiten be wezen achtend en in aanmerking nemend, dat de houding van den verdachte het op leggen van een voorwaardelijke straf niet mogelijk maakt, eischte het O.M. tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. E. G. 3. Boelier heeft er in zijn plei dooi op gewezen, dat K. een zeer bekend man is in de paardensport, dat hij groote kapitalen ten koste gelegd heeft om van Woudestein een prachtige baan te maken, dat hij een groote renpaardenstal heeft, financieel ln goeden doen was. zoodat het winnen van een prijs van f. 250 voor hem niet veel beteekenis had. Pleiter baseerde zich geheel op het standpunt van ver dachte dat hü eerst de verwisseling be merkt heeft, toen de course reeds aan den gang was. Verdachte heeft zich toen gerea liseerd dat opgeven voor hem straf zou meebrengen en hll ls doorgereden in de hoop. dat. het bedrog niet bemerkt zou worden Hier was dus elke opzet afwezig. Pleiter maakte eenige Juridische aanmer kingen op de dagvaarding, welke wel de valsche voorstelling bevat, doch niet de bedriegellike handelingen, die de valsche voorstelling aannemelijk moesten maken. Pleiter concludeert tot ontslag van rechts vervolging en vraagt subs, te overwegen, dat deze man, door de affaire reeds geheel is geruïneerd. Mr. G de Bakker optredend voor ver dachte S. sloot zich ten aanzien van de juridische bezwaren aan bij het pleidooi van mr. Bouller en verzocht voor het ge val de rechtbank het ten laste gelegde feit van uitlokking bewezen zou achten, opleg ging van een voorwaardelijke straf. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 16 April. 19. Zoo holde Thijsje dus, ln groot gevaar; vlak achter hem kwam al de toovenaar De gang, waar hij zoo snel doorheen nu vloog, liep in een heele groote boog; en plots zag Thijsje's oog, dat hem toch zeker niet bedroog, dat hij bij 't einde kwam, wanneer hij nog twee groote passen nam.Waar zou hij toch wel komen, als hij die passen eenmaal had genomen. Weifelend maar vlug slaat hij den laatsten hoek nu om en staat weer in de kamer van Abierebom! Wie had dat gedacht, dat die gang weer naar hetzelfde punt toebracht! En nu maar eventjes gewacht, wat Thijsje nu bedacht. 2-4 1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10