76»le Jaargang DINSDAG 9 APRIL 1935 No. 23021 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEI DSC H DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor'advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 per week Franco* per post f.2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) maanden f. 2.35 7. „vTff.o.is Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KOSTELOOZE INENTING EN HER INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 17 April 1935, des namiddags van 2 tot 3 uur. In een van de beneden lokalen van het perceel Breestraat 119, waarin Is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze Inenting en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 8 April 1935. 2456 DS. W. C. LAMAIN. Ds. W. C. Lamain, predikant bij de Geref. Gem. te Rotterdam-Zuid en van 19291932 predikant hier ter stede, ont ving een beroep naar de Geref. Gem. te Grand-Raplds (Noord-Amerika). DS. JOH. JANSEN. Ds. Joh. Jansen, predikant bij de Chr. Geref. Gem. alhier, staat op het tweetal te Amersfoort. MODE-SHOW BIJ DE FIRMA GERZON. Een geslaagde middag. Het is een goede gedachte geweest van de firma Gerzon om bij het begin van voorjaars- en zomerseizoen een mode-show te organiseeren. Zeker, we kunnen ons ook door de etalages en uit modebladen op de hoogte stellen van de nieuwe mode, maar een geheel anderen indruk krijgen we toch, als we de mantels, japonnen, enz op het levende model zien; ieder klecding- stuk „leeft" meer op deze wijze. Voor zoover we konden nagaan, was dit de eerste mode-show, die in Leiden ge houden werd. Wel bood de firma Gerzon het vorig jaar na de verbouwing van de magazijnen haar clientèle een thé aan en toonde daarbij eenige nieuwe japonnen, enz., maar dit gold niet als speciale mode show. Hoe nu uit den overweldigenden stroom van nieuwe modellen, die ons gistermid dag geboden werden, een greep te doen in verband met de mij toegemeten ruimte! Om met de hoeden te beginnen: we za gen de slappe, vilten modellen met neer geslagen rand, meest gedragen bij de spor tieve complets met drie-kwart jas en bij de eenvoudige mantels, welke vaak ook het wijde, drie-kwart model hadden. Ver der de van voren opgeslagen hoeden, o.a. van Descat en Jean Patou, de zeer groote modellen, meest van soepel Italiaansch stroo, deels origineel, deels copieën van bekende Fransche huizen. Deze hoeden staan zeer elegant vooral voor de groote vrouw, maar zouden ze geschikt zijn voor ons Hollandsche klimaat, waarbij haast geen dag voorbij gaat, waarop het niet waait? De kleine hoedjes met wijde, vaak van groote noppen voorziene voiles, doen misschien minder gekleed, maar zeker geestiger aan. Deze modellen zijn het eerst gebracht door Madame Suzy. de modiste van ex-Prinses Marina. De eigen aardige, zwart tafzijden mantel met wijde ballonmouw was eveneens geïnspireerd op een model uit de garderobe van de Herto gin van Kent. Al zullen de meeste dames wel geweten hebben, dat de cape, lang of kort, het nieuwe modebeeld beheerscht, we zullen er, na wat we gisteren zagen, niet meer aan twijfelen. Volgens mij een vlotte dracht, maar die niet iedereen zal staan. Buitengewoon opvallend was een wit piqué cape op een japon, bestaande uit een zwart rokje, waarboven een rood-witte combinatie (een attentie aan het Leid- sche publiek?) zoodat het lak-roode mid denstuk juist uit de cape kwam kijken. We zagen trouwens veel piqué verwerkt, wat zich misschien meer leent voor ons klimaat dan het zooveel dunnere organdi. Garni turen (kraag en manchetten) worden eveneens veel van piqué gemaakt, zooals Op het eenvoudige zwarte japonnetje, dat een copie van Molyneux was. Toch lijkt mij voor de meer gekleede garneering, zooals de groote strikken en jabots, or gandi levendiger. Wie denkt hierbij niet aan de eenvoudige, smaakvolle japon van een soepel soort zwarte taft met ingewe ven ruiten, alleen versierd met een witte organdi ruche langs de ovaal uitgesneden halsopening, een eigen ontweip van de firma Gerzon? Onder de groote menigte complets vielen o.a. op een lichtgrijs geheel, waarbij effen en geruite stoffen waren verwerkt naar een origineel Fatou-model, een complet van lichtblauwe cloqué met donkerblauwe inkijk, een eenvoudig rose-zwart gestreept dito, waarbij de lange, zwarte handschoe nen heel pikant stonden, 'n wit met blauw complet met een geestige chapeau canotier, eveneens wit-blauw, die den marine-in druk nog versterkte, een geheel van een matte bois-de-rose tint, het z.g. Rose- Patou, dat blijkbaar een der modetinten is. We zagen o.a, ook een snoezige kanten avondjapon in die kleur. De nieuwe cloqué-stof ls een welkome afleiding na de effen, gebloemde, ge streepte en geruite stoffen, die we nu al zoolang kennen. Hoewel er vele copieën waren van Fran sche en Weensche creaties, werden toch ook verscheidene modellen op Gerzon's eigen ateliers ontworpen, o.a. het prac- tlsche complet in de combinatie beige- zwart, waarvan de mantel aan beide zijden te dragen is, waardoor dus twee verschil lende costumes verkregen worden. Het zelfde was 't geval met een alleraardigst zwart-wit mantelpakje (was 't ook niet van cloqué?! waarvan het jasje zoowel aan de witte ais aan de zwarte kant is te ge bruiken. Ook vele verwerkte stoffen waren van de firma zelf afkomstig; dat doet ons Ne- derlandsche hart goed! En wist u, dames, dat door de prijsdaling op de stoffenmarkt, in plaats van kunstzij weer veel zuivere zijde verwerkt wordt, die toch in soepel heid en onkreukbaarheid niet te over treffen is? Wat de japonnen betreft: het eenvou dige genre was meest van effen stof, vrij nauwe rok, al of niet met een schootje en met één of meer splitjes; de meer ge kleede modellen veelal van bedrukte ge bloemde zijde (imprimé) of chiné-stof, waarbij de bloempatronen niet opgedrukt, maar ingeweven zijn. Dit maakt door het niet scherp afgeteekende der motieven een fijneren, kantachtigen indruk. Een van de eerst-getoonde japonnen was een eenvoudig donkerblauw exem plaar met een geweldig groote, witte strik onder de kin, wat, gevoegd bij het won derlijke blauw-witte hoofddeksel, het mid den houdend tusschen een hoed en een baret, een eenigszins bizarren clownesken indruk maakte. Dit zal u niet verwonde ren, als u weet, dat deze schepping,' af komstig van een Engelsch modehuis, ge ïnspireerd werd op den clown Grock. Als opmerkelijke verschijning wil ik nog noteeren de buitengewoon elegante zwarte avondjapon met bijbehoorende cape en over de rug gekruiste zilveren banden, natuurlijk ook voorzien van een sleepje. Dit model werd door de ontweipster (Maison Agnès uit Parijs) „Spirale" ge doopt. naar de eigenaardig gevormde rok. Verder de beide witte organdi stijljapon nen met groote, eveneens witte organdi hoeden de ivoorkleurige japon met groote felgekleurde bloemmotieven de beide keurige tennispakjes met shorts, waarover de losise wikkelrok geknoopt kan worden, het eenvoudige gestreepte strandpakje met een rug, bestaande uit twee kruisbanden, waarbij een gezellige witte jas en hoed gedragen werden en nog vele, vele andere modellen. Het was heel goed gezien ook modellen voor for- schere figuren te toonen door een grootere mannequin dan de geijkte „maat 42." Rest mij nog te vermelden, dat de uitge breide thé-complet verzorgd werd door restaurant „Zomerzorg" alhier, terwijl de keurige invitatie-kaarten, de boekjes en potlooden om aanteekeningen te maken, alles gehouden in de kleurencombinatie lichtblauw-donkerblauw, die op 't oogen- blik zoo en vogue is, eveneens een extra vermelding verdienen. Het was bijna 5 uur toen het strijkje door het spelen van het Wilhelmus het einde van de show aankondigde en de ruim 300 bezoeksters (waaronder zelfs en kele bezoekers!), voor zoover noodig, per extra-trams, huiswaarts keerden. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Uitgaande van den Plaatselijken Raad. Voor een groot aantal werkloozen, die de Stadsgehoorzaal geheel vulden heeft de Plaatselijke Raad, samengesteld uit Leid- schen Bestuurdersbond en plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. gisteravond een ontspanningsavond gegeven. De voorzitter, de heer J. M. C. de Roo sprak een kort welkomstwoord, waarin hij zijn leedwezen erover uitsprak, dat een avond als deze na vijf crisisjaren nog ge- wenscht blijkt. De laatste statistiek wijst uit. dat ons land momenteel nog 410.000 werkloozen telt Bij alle droefheid over dit feit, doet het volgens spr. toch goed te weten, dat een sterke organisatie als die der S.D.A.P. voor hun belangen steeds op de bres staat, ook al blijft de regeering bij voortduring weigerachtig om een dooi de S.D.A.P. voorgestane welvaartspolitiek te volgen. Het onlangs hier ter stede opgerichte muziekensemble „The big biothers" onder leiding van Alb. Nicolaas bracht daarna de door allen meegezongen Internationale en nog eenige nummers ten gehoore, waar na mr. D. A. van Eek het woord kreeg tot het houden van een korte propaganda- rede. Spr. wees er op. dat de toestand voor de werkloozen zoo langzamerhand wan hopig is geworden. Ook de toekomst biedt nog niet het minste perspectief. Ware de huidige situatie een gevolg van overmacht, bijv. van een natuurramp, we zouden erin berusten, doch dat is de oorzaak niet. Er is aan alle zijden overvloed en rijkdom en daarom zullen wij ook niet rusten voor aan dien schandelijken toestand een einde I is gekomen. Niet alleen, omdat de econo mische ellende niet langer kan voortdu ren, maar ook, omdat daardoor ook de weinige vrijheden, welke wij nog bezitten, in gevaar worden gebracht. Ook in Duitschland zijn vele werkloozen op den duur niet bestand gebleken tegen de verleidingen van het fascisme. Tever geefs zoeken verschillende landen hun heil in een nationalistisch streven. De sociaal-democratie stelt daartegenover de oplossing door internationale samenwer king. Niet door aanpassen, maar door aan pakken moeten wij uit de crisis geraken. Openbare werken dienen op groote schaal te worden uitgevoerd, waardoor de koop kracht vermeerdert en het levenspeil der arbeidersklasse wordt verhoogd. Als voor beeld van de practische uitvoerbaarheid van die gedachte wees spr. op Zweden en Denemarken, waar reeds goede resultaten zijn bereikt. En ook in Amerika is dat het geval. Het in ons land aanwezige kapitaal dient te worden aangewend om de even eens aanwezige arbeidskrachten te werk te stellen. Daardoor wordt het kapitalisme niet aangetast, doch de arbeidersklasse zal uit dien arbeid nieuwen levensmoed putten en nieuw vertrouwen krijgen in de verwezenlijking der socialistische idealen. Spr. wekte ten slotte op om op 17 April a.s. door het uitbrengen van vele stemmen op de lijst der S.D.A P. getuigenis af te leggen van het onwrikbaar vertrouwen in de toekomst der sociaal-democratische arbeidersbeweging. Na deze luide toegejuichte rede was het woord achtereenvolgens aan het harmo nica-gezelschap D.V.V. en verschillende artisten van het amusementsbureau Ben Ali Libi te Amsterdam, die de talrijke aan wezigen kostelijk bezighielden. Zoowel de voordrachten van het duo van Noort. dat Stella Seemer verving, als de komisch- acrobatische nummers van mr. Carlo en het optreden van het Chineezen-paar John en partnerin verwierven grooten bijval. Alles tezamen vormde een voor de op tredende artisten succesvollen en voor het publiek genotvollen avond, welke voor velen een uiterst welkome afwisseling was in deze moeilijke tijden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Meelfabriek ,.de Rijn" v/h firma Wed. T. J. Bots, Utrechtsche Jaagpad 2, Leiden. Uittredend commissaris: J. de Graaff, Wassenaar. Nieuwe commissarissen: mr. E. J. M. H. Bolsius en dr. L. G. Korten- horst. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heeren D. B. Abegg, (Heemstede); A. J. P. Borstlap, (Scheve- ningen); A. W. Herweyer, (Rijswijk) en J. H. v. d. Loo (Rotterdam). De wethouder van onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Donderdag 18 April a.s. herdenkt de heer J. Lagerweij, arbeider bij weg en werken der Ned. Spoorwegen aan het sta tion alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Bij het concert van het Haagsch Arbeiders Symphonie-orkest is niet mr. Harm Smeding als solist opgetreden, maar mr. Harm Smedes. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is een begin van brand ontstaan op de bovenverdieping van perceel Boter markt 19a. bewoond door I. S. Het brand je is vermoedelijk veroorzaakt door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret, waardoor een gordijn heeft vlam gevat. De politie wist het vuur met twee minimux-apparaten en eenige emmers water te blusschen, zoodat de uitgerukte motorspuit geen dienst behoefde te doen. De schade bleef beperkt tot een gordijn en het behangsel. De netto-opbrengst van den Tooneel- avond ten bate der Leidsche Kinderbe waarplaats, Langebrug. heeft bedragen de somma van f288. Een woord van dank aan alle medewerkenden is zeker gerecht vaardigd. IJMUIDEN, 9 April 1935. Tarbot per kilo f. 1.100.80, griet per kist van 50 kilo f. 2817, tongen per kilo f. 1.35—0.85, middelschol per kist van 50 kilo f 25, zetschol f. 35—23. kleine schol f. 2610 schar f. 8.507.30, tongschar f.2726, vleeten per stuk f.51.75. pieter man en poontjes per kist van 50 kilo -f8 f. 5.10. groote schelvisch f.1412.50, mid del schelvisch f. 1413, kleinmiddel schel visch f. 1513, kleine schelv. f. 137.30, kabeljauw per kist van 125 kilo f.4222.50 gullen per kist van 50 kilo f. 1711.50, lengen per stuk f. 1.600.90, heilbot per kilo f. 0 820.63, wijting per kist van 50 kilo f. 7.70—1.60, koolvisch p. st. 0.65—0.25. Aangekomen 4 stoomtrawlers: IJM 48 met f.2222, IJM 417 met f.2739, IJM 139 met f2660, IJM 159 met f. 1269 en de log gers SHV 402 met f.700, SHV 247 met f. 530 en SHV 133 met f694 besomming. DE ALGEMEENE TOESTAND. In 't zicht van Stresa. Nu Eden ongesteld is, gaat McDonald zelf mee naar Stresa. Flandin zal nu Laval ook derwaarts vergezellen. Baldwin heeft een rede gehouden in een plaats In Wales, waarin hij o.a. zeide: De naties bewegen zich niet op den weg van den vrede, maar schrijden voort op gevaarlijke wegen, die tot oorlog kunnen leiden. Ik ben niet pessimistisch, zeide hij ver der, maar op sommige oogenblikken heb ik het gevoel, dat ik in een krankzinni gengesticht leef. Een satirist van de XXIe eeuw zou over den tegenwoordigen toe stand kunnen schrijven, dat de oorlog het gestel der groote mogendheden in ge schonden toestand heeft achtergelaten en dat het herstel van langen duur is, on derbroken door talrijke inzinkingen, koorts, en temperatuur boven de normale, soms gevaarlijke hoogtepunten bereikend. Er zijn angstige oogenblikken, waarop het schijnt dat de ziekte opnieuw gaat uitbreken en de slachtoffers aantasten met de hevigheid der pest van 1914. Geneesmiddelen en pleisters zijn toege past te Parijs en te Locarno. De zieken zijn nog in leven, maar men kan zeggen, dat geen enkele een normale stevige ge zondheid geniet. Ieder hunner is in op stand gekomen tegen de behandeling, voorgeschreven door de dokters van Ver sailles. Niemand is geneigd zich te on derwerpen aan de groote operatie der ontwapening. Eenigen zeggen, dat hét middel tegen wapening is om nóg meer te wapenen. Anderen houden vol, dat de heele ziekte een schepping der verbeel ding is. Een geneesmiddel is erger gebleken dan de ziekte, t.w. het economisch natio nalisme. Enkelen hebben een drastisch geneesmiddel geprobeerd, genaamd de dictatuur, en een wandeling door Europa gelijkt op een bezoek aan de zaal van een ziekenhuis voor geestelijke ziekten. Men offert den vrede op aan de voor bereiding van den oorlog. Europa gaat ons allen zoo nauw aan, dat het essentieel is te trachten een helderen kijk te krijgen op wat er thans omgaat, niet alleen om zijn vraagstukken te begrijpen, maar om te trachten de beste methode te vinden om de problemen te behandelen, die ons tot nog toe met wanhoop hebben vervuld. Vernederd, heeft Duitschland het lot geweigerd, dat het toegewezen had gekre gen en het bewapent zich weer. De groote mogendheden hebben een lange geschie denis en de gebeurtenissen van 1914 heb ben hun karakter niet wezenlijk gewij zigd. Het is een groote, ofschoon misschien natuurlijke dwaling geweest om ons te verbeelden, dat de oplegging van het Verdrag van Versailles den aard van hen aan wie het werd opgelegd, meer ging veranderen dan dien van hen, die het oplegden. De les. die uit de gebeurtenissen van na den oorlog getrokken moet worden is, dat, tenzij men de idealen en de inzich ten van een natie wijzigt, men nooit haar handelwijze zal veranderen. Na gewezen te hebben op de noodzaak om de nationale idealen van eenige Euro- peesche landen te begrijpen, die een con trast vormen met die van Engeland, ten einde het uiteindelijk succes van het vre deswerk waarschijnlijker te maken, be sloot Baldwin: „Ik heb nog de hoop op een beperking der bewapening niet verloren en lk zou bij Duitschland aandringen tot het ons openhartig zou zeggen, dat het daar niets mee te maken wil hebben. Maar indien Duitschland of een ander land die din gen niet wil overwegen, dan geef ik toe, dat de stand veel moeilijker wordt. Enge land wil den oorlog niet en indien de oorlog bezworen kan worden enkel door den aanvaller te laten weten, dat de oorlog in Europa niet toegestaan zal wor den, ben ik overtuigd, dat Engeland zijn rol zal spelen met de rest van Europa, door er voor te waken, dat er geen aan val plaats heeft. Ik ben overtuigd, dat de laaste methode om den vrede te organiseeren is een of andere vorm van collectieve veiligheid binnen het kader van den Volkenbond." In een artikel in de „Izwestija" wijst Radek erop. dat de inlichtingen over de voorbereiding van de conferentie van Stresa er met den dag meer op wijzen, dat haar vooruitzichten zoo pessimistisch mogelijk beoordeeld worden. Na alle besprekingen, welke in den laat- sten tijd hebben plaats gehad, te hebben opgesomd, schrijft Radek, dat ongetwij feld de politiek op inlichtingen gebaseerd moet zijn, maar dat men den toestand wel bestudeeren kan en onderling inlichtingen inwinnen tot het oogenblik. dat de nieuwe wereldoorlog uitbarst. De kwestie van de veiligheid van Oost-Europa gaat in de eerste plaats de volkeren van Oost- Europa aan en het is weinig waarschijn lijk, dat deze kwestie te Stresa geregeld kan worden, zonder dat zij daaraan deel nemen. Voor zoover het de Sovjet-Unie betreft, moet gezegd worden, dat voor deze slechte die besluiten van kracht zijn, waaraan zij zelf deelgenomen heeft. Volgens de inlichtingen van eenige Fransche en Engelsche bladen, zijn be paalde gezaghebbende Fransche kringen BINNENLAND. De ramp van de Leeuwerik (Binnenl., 4e Blad). Op 1 Mei begint de steunuitkeering aan de bloembollenkweekers (CrisisberichteiX, 4e Blad). Morgen wordt de groote Bloementen toonstelling te Boskoop geopend; onverge telijk natuurschoon-staat ons te wachten (4c Blad). Drie huizen te Nijmegen hedennacht grootendeels uitgebrand. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. In 't zicht van Stresa. Ook Mc Donald en Flandin komen (Buitenland en Tel., le Blad). Meeningen van Baldwin en Radek over den Europeeschen toestand (Buitenland, le Blad). De 70ste verjaardag van generaal Luden- dorff (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITE. WIJ KOMEN WOENSDAG 6IJ U AAN! If STELT OhS TOCH NIET TELEUR van meening, dat gezien het feit, dat Po len en Duitschland niet in het sluiten van het Oostelijke pact toestemmen, van dit pact zal moeten worden afgezien en het vervangen zal dienen te worden door een algemeen Europeesch pact, dat recht streeks op de statuten van den Volken bond gegrondvest is, welke statuten daar toe moeten worden gepreciseerd. Radek treedt dan in een analyse van de details van het ontwerp voor een algemeen Europeesch pact. Hij vraagt dan verder, of de moeilijk heden, die zich voordoen op den weg van het Oostelijke pact iets kunnen afdoen aan de ervaringen van 15 jaar, die be wezen hebben, dat het onmogelijk is om alle mogendheden te verplichten de ver antwoordelijkheid te aanvaarden voor de verleening van bijstand aan niet nader bepaalde mogendheden in niet nader be paalde gevallen onder niet nader bepaalde omstandigheden. Als een regionaal pact moeilijk te verwezenlijken is. dan heeft de ervaring uitgewezen, dat het onmogelijk is om een stelsel van strikte verplichtingen in geval van oorlog te scheppen, dat er kend wordt door alle mogendheden en kans heeft verwezenlijkt te worden. Het argument, dat Polen en Duitschland niet in het sluiten van het Oostelijk pact willen toestemmen kan niemand overtui gen, daarop een dergelijk argument het antwoord is: Als Duitschland en Polen er niet in willen toestemmen strikte ver plichtingen voor een bepaald aantal staten te aanvaarden, welker tegenstellingen duidelijk uitkomen, hoe kan men er dan aan denken, dat zij zich zouden kunnen verbinden om op te treden tegen een aanvaller in verwijderde gebieden in niet nader bepaalde gevallen? Er bestaat geen twijfel aan, dat de auteurs van nieuwe ontwerpen het Oostelijke pact willen ver dringen in een lange, onvruchtbare in ternationale gedachten-wisseling. Maar het gaat niet slechte om Duitsch land en Polen. Een algemeen pact, dat de door de deelnemers aanvaardde verplich tingen bekrachtigt, is niet mogelijk zonder de onderteekening van Engeland en dit wijst alle verdere verplichtingen op het vasteland van de hand. Als men van En geland eischt,, dat het strikte verplichtin gen aanvaardt ten aanzien van bijstand, die verleend zal moeten worden aan ieder land, dat in Europa voorwerp van een aanval wordt, zal de Engelsche regeering dergelijke verplichtingen van de hand wijzen en als het om niet-nauwkeurige verplichtingen gaat, kunnen zij geen ern stige beteekenis hebben voor de verster king van de veiligheid. Dergelijke vage verplichtingen zouden noodlottige gevol gen kunnen hebben, daar zij de bedreigde volkeren geruststellen en daardoor de han delingen van den aanvaller vergemakke lijken. Het is meer dan onwaarschijnlijk,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1