76,fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 April 1935 Derde Blad No. 23018 BINNENLAND. RECHTZAKEN. RECLAME. 2189 Wat, pas 11 uur en ik heb precies wat ik zocht I Wat 'n collectie bij Haagsch Modehuis, Groote Marktstraat h/Spui, Den Haag. En wat 'n pracht bediening BETOOGING VAN S. D. A. P. EN N. V. V. TE AMSTERDAM. BETUIGING VAN TROUW AAN DE DEMOCRATIE. 35.000 deelnemers in het R.A.I.-gebouw. Als antwoord op den Landdag der N.S.B. tn het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, heb ben de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. en de Amsterdamsche Bestuurdersbond gisteravond eveneens in het R.A.I.-gebouw een groote betooging georganiseerd, be doeld als een betuiging van trouw aan de Democratie. Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheid, in den korten tijd van voor bereiding een zaal gereed te maken voor de ontvangst van een zoo groot aantal deelnemers als men verwachtte, heeft men besloten tot het houden van een z.g. „ketting-demonstratie", waarbij de eene groep deelnemers de zaal reeds weer ver laat, terwijl de andere groep binnentrekt. Tusschen halfacht en 8 uur stelden zich de groepen betoogers op zeven verschil lende punten van de stad op. Elke stoet werd voorafgegaan door een muziekcorps, terwijl een aantal doeken werden meege dragen,met de leuze: „Voor Vrede, Wel vaart. Vrijheid." Elke groep bestond uit eenige duizenden deelnemers; de groepen uit Oost en West naderden naar schatting ongeveer de 10.000. Langs verschillende routes trokken de stoeten naar het R.A.I.-gebouw. Tot ordeverstoringen is het nergens ge komen. De eerste stoet van het Henriette Ron- nerplein trok tegen halfnegen het R.A.I.- gebouw binnen. In de zijzaal stond een rood gedrapeerd, pyramideachtig podium opgesteld, op welks treden hoornblazers post hadden gevat. Er achter prijkte een groot doek met de leuze: „Voor Vrede, Welvaart, Vrijheid." Er voor en op zijde stonden de vlaggen van S.D.A P.. N.V.V. en andere instanties der moderne arbei dersbeweging opgesteld. In het midden van de zaal was een groot carré vrijge houden, waaromheen schouder aan schou der leden van de A.J.C. met vlaggen ge schaard stonden. Het podium werd door schijnwerpers hel beschenen. Onder het geroffel van voor het jo dium opgestelde trommelslagers mar cheerde de eerste groep de zaal binnen, tot het carré geheel gevuld was met on geveer 5000 mensehen. De hoornblazers bliezen een fanfare, waarna de acteur J. Sternheim „Moderne Prometheus" van Henriette Roland Holst declameerde Vervolgens was het woord aan den heer Koos Vorrink, voorzitter der SD.A.P. In zijn rede somde hij de verschillende cri sisverschijnselen op, dit ln ons land o.a. tot uiting kwamen door de 430.000 werk- loozen. Hij hekelde de politiek van aan passing en verlaging van het levenspeil en protesteerde tegen de liberaal-kapitalisti sche politiek der heerschende klasse. Uit voerig behandelde spreker de politieke actie der N.S.B., die zich solidair ver klaard had met het Dultsche natlonaal- socialisme en dezelfde methoden in Ne derland wil gaan toepassen. Zij vergiftigt het politieke leven in Nederland en pro beert zelfs de groote figuur van Troeistra uit te spelen tegen de huidige leiders der S.D.A.P. Troelstra, de voorvechter der democratie, gebruikt door de propagandis ten der dictatuur. Deze meeting is niet alleen een pro test, maar ook een getuigenis van de be schavingsmacht van het democratisch so cialisme, dat in dezen tijd van crisis een constructieve welvaartspolitiek wil voeren, een getuigenis ook van den vredeswil der democratie, waarvoor de moderne arbei dersbeweging alleen uit de hoofdstad in enkele dagen meer menschen bijeenbrengt dan de N.S.B. uit het heele land na een maandenlang met onbeperkte geldmidde len gevoerde propaganda. Met een gelofte van trouw aan de democratie besloot spr. zijn rede, die door de betoogers beant woord werd met een daverende, drievou dige kreet: „Vrijheid." Tijdens de passage in de redevoering over Troelstra werd boven het podium een reusachtig portret van den gestorven lei der zichtbaar, waarop een daverend ap plaus volgde. Terwijl de eerste groep door den ach teruitgang het R.A.I.-gebouw verliet, trok de 2de groep de zijzaal binnen. De aan komende stoeten trokken inmiddels de hoofdzaal binnen, waar zij moesten wach ten tot zij in de zijzaal konden worden toegelaten Terwijl te ruim tien uur de derde groep de zijzaal binnen marcheer de. stond de vierde groep pas in de groote zaal te wachten, terwijl buiten de vijfde groep arriveerde uit West, die van het R.A.I -gebouw langs Ferdinand Bolstraat, Albert Cuypstraat en Frans Halsstraat tot aan de Stadhouderskade reikte Voor elke groep herhaalde de heer Vor rink zijn redevoering. Voor de volgende groepen verviel de declamatie, terwijl ook meer dan 5000 personen werden toegela ten, ten einde tijd te winnen De betooging moest vier malen herhaald worden, zoodat zij in totaal vijf maal plaats had. De laatste groep verliet te middernacht het R.A.I.-gebouw. Volgens een telling van de leiding heb ben 35.000 personen aan de demonstratie deelgenomen. NIEUW TARIEF VAN INVOERRECHTEN. Tweede Nota van Wijziging. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweede Nota van Wijzigingen op het wets ontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van Invoerrechten. Een voorgestelde aanvulling beoogt om vliegtuigen en luchtschepen, welke aan verkeersondernemingen gaan behooren, die hiermede het geregelde internationale luchtverkeer onderhouden, van invoerrecht vrij te stellen. In analogie met de vrijstel ling voor schepen ls ook hier het interna tionaal karakter van de door bedoelde on dernemingen onderhouden luchtvaart de aanleiding tot dit voorstel. Dat dit inter nationaal karakter inderdaad overwegend is, kan blijken uit het feit, dat van het totaal luchtverkeer van de K.L.M. slechts 5 pCt blnnenlandsch verkeer is. Particuliere en militaire vliegtuigen zul len niet onder de vrijstelling vallen Benadeeling van de bouwers hier te lande van verkeersluchtvaartuigen behoeft uit de vrijstelling niet voort te vloeien, omdat tegen onnoodigen bouw in het bui tenland van Nederlandsche verkeerslucht vaartuigen in verband met de voorwaar den van het aan de K.L.M. verleende sub sidie voorshands voldoende kan worden ge waakt. Voorts wordt nog aan deze Nota van Wijziging ontleend, dat een voorgestelde aanvulling van art. 120, sub. 6, beoogt te gemoet te komen aan het gegrond geachte bezwaar, dat voor goederen, verpakt in geregeld heen en weer gaande emballage, bij toepassing van dit artikel, in de voor de goederen aan te geven waarde, de waarde dier emballage inbegrepen behoort te worden, zoodat dus feitelijk bij eiken invoer opnieuw invoerrecht voor dezelfde emballage wordt betaald Op grond van 't thans voorgestelde zal de prijs van voor herhaald gebruik bestemde emballage, voor zoover die óf niet óf slechts voorloopig aan de afnemers van de goederen in reke ning wordt gebracht, bij de bepaling van de waarde, welke voor de in te voeren goe deren moet worden aangegeven, buiten aanmerking kunnen worden gelaten. Het ligt niet in de bedoeling om alle embal lage. waarvan de prijs niet in rekening wordt gebracht of bij terugzending wordt vergoed, buiten aanmerking te laten, doch om dit alleen te doen geschieden ten aan zien van die emballage, waarvan herhaald gebruik voor verzending van één soort gpederen, blijkens aard of bestaand han delsgebruik, regel is. Door dit voorstel zal worden bereikt, dat b v. bij den invoer van cement ln jute zakken de prijs dier zakken niet ln de voor de cement aan te geven waarde be grepen behoeft te worden. VERTROUWELIJK SCHRIJVEN GEPUBLICEERD. R.-K. Werkliedenverbond dient klacht in bij de Justitie. In verband met het feit, dat in het NSB.-orgaan „Volk en Vaderland" een vertrouwelijk schrijven van het R -K. Werkliedenverbond afgedrukt is gewor den, heeft het Verbondsbestuur naar de „Volkskrant" meldt. uit overweging, dat de bescherming van het briefgeheim bij de wet op het auteursrecht geregeld is, in overleg met zijn luridischen raads man mr. J. H. van Maarseveen te Utrecht bij de bevoegde autoriteit een klacht in gediend met verzoek een strafvervolging in te stellen tegen hen, die bij de straf bare publicatie betrokken zijn, in het bij zonder ook tegen hen, die haar mochten hebben uitgelokt of daaraan medeplichtig mochten zijn. VERKIEZINGSRECLAME VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ VERWIJDERD. Op verzoek van een buitenlandsche mogendheid. Op het Frederiksplein te Amsterdam was vanwege de afdeeiing Amsterdam van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond een groote verkiezingsreclame aange bracht. Op verzoek van een buitenlandsche mo gendheid zijn gisteren ingevolge aanzeg ging daartoe van de politie de voorstel lingen, behoorend bij de leuze: Nederland geen concentratiekamp, verwijderd. Er stond een soortgelijke afbeelding van de Liberale Staatspartij op het Supniaplein. vVad.) DE EERSTE KLASSE TERUG BIJ DE SPOORWEGEN. Ook op de lijn LeidenUtrecht. Zooals bekend is. nebben de Ned, Spoor wegen. bij wijze van proef, op enkele lijnen de eerste klasse in de treinen doen vervallen. Naar wij vernemen is deze proef niet geslaagd en heeft men er reeds toe moeten besluiten om in enkele treinen de eerste klas terug te brengen. Ingaande 15 Mei a s. zal hieraan nog verdere uitbreiding worden gegeven en zal de eerste klasse behalve op de Diesel trajecten 'waar drie EM treinen heen en terug le kl kriigenl weder geheel worden hersteld in de treinen van Utrecht naar Leiden en terug benevens o™ het baanvak ZwolleZutohen Arnhem. Nijmegen—den Bosch waar de personentreinen geen eer ste klasse meer hadden. Vad. HET BAANVAK HAARLEM—ZANDVOORT Zandvoortsche Raad vóór electrificatle. De gemeenteraad van Zandvoort heeft met slechts één stem tegen het voorstel van de directie der Nederl. Spoorwegen, dat ten doel heeft, te komen tot elec- trificatie van het baanvak Zandvoort Haarlem, aangenomen. Door dit besluit zal vermoedelijk reeds in October a.s. de electrificatle een feit zijn EEN BELGISCHE BLOEMENTREIN OP 28 APRIL. Naar Lisse, Hillegom en Sassenheim. Naar de correspondent van de N.RCrt. te Brussel meldt, zal ook dit jaar weer een extra-trein, voor het bezoek aan de Ho:- landsche bollenvelden, op Zondag 28 April worden ingelegd. De trein zal vroeg in den ochtend uit Brussel vertrekken met be stemming naar Den Haag. waar vandaan de deelnemers met toerauto's naar Lisse. Hillegom, Sassenheim, enz. zullen worden gebracht. -o- LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN IN DE PROVINCIE GELDERLAND. Gistermiddag en gisteravond hebben in een groot gedeelte van de provincie Gel derland luchtbeschermingsoefeningen plaats gehad, welke o.m. werden bijge woond door den Minister van Bïnnenland- sche Zaken, mr. J. A. de Wilde, den Com missaris der Koningin in de Provincie Gel derland, mr. S. Baron van Heemstra en tal van hooge militaire en civiele autori teiten. De middagoefeningen vonden plaats tusschen 4 en 5 uur. Zij werden door de autoriteiten te Nijmegen gadegeslagen, waar de oefeningen op de meest uitge breide schaal werden gehouden. Des avonds werden de oefeningen bij gewoond door den Minister van Defensie, mr dr. L. N. Deckers. Tijdens de avondoefeningen tusschen 8.1/4 en 9.1/4 uur was het grootste ge deelte van de provincie in duisternis ge huld. In de meeste plaatsen kwamen hier bij de plaatselijke afdeelingen van burger wacht, E.H.B.O. en de brandweer in actie. In verband met de weersomstandigheden namen zoowel des middags als des avonds geen vliegtuigen aan de oefeningen deel. De oefeningen zijn als zeer geslaagd te beschouwen. DE CONTINGENTEERING VAN RIJST. Naar het Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren meldt, heeft de regee ring voor het tijdvak van 1 April 1935— 1 April 1936 omtrent de contingenteering van rijst o.m. bepaald: le. Gepielde rijst mag worden ingevoerd voor de helft van de quantiteit, die in het basisjaar 1932 is geimporteerd. Het per centage voor gebroken en gemalen rijst bedraagt 60 pCt. van 1932. 2e. Rijstvoermeel mag worden ingevoerd tot 100 pCt. van den gemiddelden invoer van de jaren 1932 en 1933. Vergeleken bij verleden jaar is het per centage voor gepelde rijst teruggebracht van 60 op 50 o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met 1 Juli benoemd tot commandant van den luchtverdedi gingskring Amsterdam de gepensionneerde luit.-generaal H. A. F. G. van Ermel Scherer, van het wapen der artillerie. Bij Kon. besluit is wederom voor twee jaren benoemd tot bestuurder, tevens voor zitter der Carnegie-stichting de Minister van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden. HET SCHIEDAMSCHE POLITIE-DRAMA. TEGEN DEN DADER IS 20 JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. (Vervolg van gisteren). Bij de voortgezette behandeling van de moord op den Schiedamschen politiecom missaris, den heer Ellenberger, voor de Rotterdamsche rechtbank, is uit het rap port van den hoofdinspecteur van politie, den heer Dasoel. gebleken, dat verdachte diens volle vertrouwen genoot en dat hij jarenlang bekend heeft gestaan als een ijverig en flink politieman. Een half jaar geleden is het evenwel met hem misge- loopen. Hij maakte zich herhaaldelijk schuldig aan overmatig drankgebruik, zoodat er bij den commissaris tal van klachten over hem Inkwamen. Steeds be- ioofde hij beterschap, maar deze is uitge bleven. Eenige malen dronk hij zooveel bier, dat hij in beschonken toestand ver keerde. Zoo is op 6 September Van der K. in het Sterrebosch op een bank aan getroffen door den boschwachter Hage stein. Hij was toen dronken en zijn hou ding en zijn gang veroorzaakten 'n volks oploop Na de behandeling van dit rapport merkt verdachte op, dat dit laster is. Hij dronk wel iets, doch hij ging zich nooit te buiten. Als eerste getuige wordt gehoord dr. E. C van Rijssel. prosector bacterioloog te Rotterdam, die het lijk onderzocht had en van meening was, dat de kogel, die de rechterhartkamer had getroffen, doode- lijk was geweest. De tweede deskundige, dr. A de Leeuw uit Schiedam, had den commissaris ster vende in zijn kamer aangetroffen. Dr. J. M. Kolff, arts te Rotterdam, had als deskundige de revolver van verdach te onderzocht. Getuige noemt het een be hoorlijk wapen met groot doeltreffend vermogen. De volgende getuige is de agent J. L. Vis, die met agent Hagestein een onder houd met den commissaris had toen plot seling Van der K. binnenkwam en iets op het bureau gooide. Daarna knalden er twee schoten. Getuige had Van der K. beetgepakt, die geen weerstand bood. Na dat getuige Hagestein enkele dingen om trent den moord medegedeeld had, wordt de hoofdinspecteur van politie Dasoul ge hoord. Hij had op zijn kamer zitten wer ken en enkele schoten gehoord en was onmiddellijk naar de kamer van den com missaris geloopen. Verdachte was zeer ontdaan geweest Van der K. stond bij ziin collega's goed aangeschreven. Toen hij naar het Huis van Bewaring overge bracht werd. had hij zich zeer onver schillig betoond, doch later was hij van houding veranderd. Getuige J. B Blomsma, inspecteur van politie te Schiedam, gaf een relaas van de gebeurtenissen. Hij was 's morgens met Van der K. naar den kleermaker geweest om distinctieven op de uniform van ver dachte te doen verwijderen. Verdachte zei toen. dat hij deze straf veel te zwaar vond. Terug van den kleermaker was ver dachte op zijn fiets zoo snel weggereden, dat getuige vreesde, dat Van der K zelf moord zou gaan plegen. De psychiater dr. K. Penon, had met dr. J. J. van Straa- ten een rapport opgemaakt. Getuige had geen enkele afwijking van de geestver mogens van verdachte geconstateerd. Den ochtend van den moord was ver dachte den polder ingegaan met het plan om zich van kant te maken. De oud-burgemeester van Schiedam. H Stulemeyer had wel eens meer met ver dachte te maken gehad en wel bij het parafeeren van de onkostennota, die zoo als getuige zei, niet in orde bleek. De huiselijke omstandigheden van verdachte waren oorzaak dat Van der K. werd ge spaard Pas na herhaaldelijk gebleken drankmisbruik werd tot degradatie over gegaan. Getuige was van oordeel dat Van der K. wel in de troep en onder controle een uitstekend politieman was, maar dat hij steeds onder toezicht moet staan. Getuige L. Pronk, bankwerker te Schie dam. schoonzoon van verd. zeide, dat Van der K, den ochtend van den moord bij hem thuis was gekomen. Hij was erg ze nuwachtig en zeide: „Ik ga weg, ik ga naar Indië." Er werden daarna nog eenige getuigen gehoord, die konden verklaren dat Van der K. dien morgen eenige fleschjes bier had gedronken. De caféhouder J. Broekzitter verklaar de vervolgens, dat verd. des middags om streeks twee uur bij hem is binnengeko men. Hij was toen erg zenuwachtig en zei toen hij weg ging: „Nu 't ga je goed, ik ga naar Indiè." De machine-bankwerker J. A. Schmidt heeft verd. in Juli of Augustus van het vorig jaar gesproken. Verd. zei toen: Wie aan mijn eten komt. jaag ik een kogel door zijn kop. De laatste getuige is de garage-houder F Mulder, die verd. een zelfde uitlating had hooren doen. Voor den aanvang van het eigenlijke requisitoir, sprak de Officier van Justi tie, mr. H. A. J. Reumer woorden van deelneming aan het adres van de nabe staanden van den heer Ellenberger, wiens uitnemende kwaliteiten als mensch en litie-chef door spr. werden geëerd. De Officier van Justitie zette vervolgens uitvoerig het verloop van den moord uiteen. Wegens opzettelijken doodslag onder verzwarende omstandigheden, eischte het O.M. een gevangenisstraf van twintig jaar. De verdediger, mr. K. W. Zieleman, schetste uitvoerig de vernedering van de degradatie, waarvan de invloed op ver dachte zich moeilijk laat indenken. Spr. riep de clementie van de recht bank ln. De verdachte merkte tenslotte nog op, dat hij groolen spijt had van zijn daad. Hij had den commissaris altijd als zijn eigen broer beschouwd. De uitspraak is bepaald op 16 April des morgens om half tien. DE INBRAAK BIJ LISSONE TE AMSTERDAM. TEGEN VERDACHTEN 4 JAAR GEVANGENISSTR. GEËISCHT. (Vervolg van gisteren). Inzake de Inbraak bij Lissone te Am sterdam werd ln de derde plaats behan deld de zaak tegen de hoofdpersoon, de vrouw Nel K. Haar is diefstal, subs he ling ten laste gelegd. Lange Nel" voelt zich in de rechtzaal beter thuio dan de andere verdachten. Zij heef' haar houding vastgesteld en ze laat zicb niet gemakkelijk „vangen". Nel zorg! voor de sensatie in deze zaak. Kalm- weg ontkent ze ook maar iets van de zaak af te weten. Pres. (tot verdachte): „U weet, dat Jan B. zegt, dat hij samen met u en uw broer, die inbraak heeft gepleegd?" Verd „Wat een vuile leugenaar! Ik ben er heelemaal niet geweest en ik weet van niets!" Pres.: „Hij zou het dan zeker hebben gedroomd!" Verd.: „Ja, dat zal wel!" Als getuige wordt ook gehoord „Jantje de Bakker", de verdachte in de eerste „Getuige, kent u deze vrouw?" vraagt de president. „Tot mijn spijt wel, Edelachtbare." meent getuige te moeten opmerken. Ge tuige vertelt dan weer het heele verhaal van den diefstal. Nel blijft onbewogen ont kennen: „Hij is alleen op een avond bij me geweest; toen gaf hij me een pakje..." Pres.: „En wat zat erin?" Verd.: „Geld allemaal geld!" Pres.: „En wat dacht u ervan?" Nel blijkt heelemaal niet gedacht te hebben. Zij heeft het geld bewaard tot B het weer terughaalde. Pres „Maar begreep u niet, dat het van diefstal afkomstig was?" Verd.: „Neen; ik dacht, dat hij het van die vrouw had, waar hij mee zou trou wen, die had een heeleboel geld." Een groot aantal personen uit de Am sterdamsche „onderwereld" komen dan nog voor het hekje. Op verzoek van den verdediger wordt dan eerst de zaak tegen Jan K„ de broeder van verdachte, behan deld. Hij beweert van de geheele zaak niets af te weten. Eerst worden eenige politiebeambten en employé's van Lissone gehoord. Jan K. hoort met een onverschillig gezicht de ver klaringen aan. Hij heeft er immers niets mee te maken' Zijn aandacht wordt grooter, wanneer Bde eerste verdachte, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, als getuige wordt gehoord. Hij valt zijn ex-compagnon geen enkelen keer in de rede, ook niet als deze hem en zijn zuster ervan beschul digt, het geld te hebben weggenomen uit de brandkast. Getuige vertelt dan, dat hij slechts f. 1500 van het geld heeft gehad. De rest hebben Jan en Nel verdeeld. President: Waar is Jan's aandeel nu? Getuige: Ik denk dat hij het begraven heeft. Nel heeft haar portie opgemaakt. Nel wordt voor het getuigenhekje ge roepen: zij zal thans als getuige a dé charge verklaringen afleggen. „Mijn broer zit hier even onschuldig als ik." valt ze uit. Ze ontkent ooit sleutels van Jan B 'den eersten verd.) ontvangen te hebben. Ook ontkent ze ooit bij Lissone in de Leidschestraat te zijn geweest: „Ik ben er nooit geweest, nooit niet." roept ze. Het woord is dan aan het O.M. De officier van justitie, mr. Bosch, acht verd.'s schuld bewezen, vooral op grond van de verklaringen van „Jantje de Bakker", ge steund door verklaringen van eenige an dere getuigen. Verd. staat ongunstig be kend, hij is recidivist. De diefstal is met groote sluwheid en brutaliteit uitgevoerd. Er is een groot bedrag gestolen, waarvan geen cent is teruggevonden. Verd. en zijn zuster hebben deze zaak op touw gezet. Spr. requireert tegen verdachte een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaar. Tegen Nel K. eischt de officier even eens 4 jaar gevangenisstraf. Vonnis 18 April. TWEE NEDERLANDERS VEROORDEELD. Hooge straffen wegens deviezensmokkelarij Gistermorgen hebben voor. het gerechts hof te Cleve (Duitschlandi D B en A. V. uit Ubbergen, beiden beschuldigd van de viezensmokkelarij, in hooger beroep te rechtgestaan. Zij zouden zich schuldig ge maakt hebben aan het over de grens brengen van Rijksmarken, resp. bedragen van 1700 en 1400 Rijksmark, gedurende het tijdvak van eind September 1934 tot mid den Januari van dit jaar. Op 20 Februari waren beide jongelieden veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf en vijf duizend Rijksmark boete. Landesgerichtsrat Bollen zeide dat Duitschland door deze smokkelarij wordt benadeeld. Aan Duitschers worden zware straffen opgelegd en voor Nederlanders wil men geen uitzondering maken Verdachten verklaarden uit nood. wegens werkloos heid, te hebben gehandeld Het Hof trok zich daarna twintig mi nuten terug. Toen de rechtszitting weer hervat werd was er doodsche stilte ln de rechtszaal. Landesgerichtsrat Bollen nam het woord en veroordeelde de beide jongelieden tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest. De 5000 mark boete werden hun kwijt gescholden. Men had hiertoe besloten, aldus Landesge richtsrat Bollen, omdat deze jongelieden gerekend konden worden tot de smokke laars. die „klein geld" wilden verdienen. Spreker hoopte, dat men in Nederland zou inzien, dat met deze menschen korte met ten gemaakt worden en dat dit een waar schuwing voor anderen zou zijn. Duitsch land is er niet om buitenlanders te steu nen Als deze Hollanders geen werk heb ben, aldus besloot spr., moeten zij hun eigen regeering om steun vragen. HAAGSCH GERECHTSHOF. In hooger beroep stond terecht H K. uit Wassenaar, die was veroordeeld tot 2 maanden gev.straf wegens verzet tegen een Rijksveldwachter te Voorschoten, toen deze verdachte's harmonica in beslag wilde nemen op 21 Oct. j.l. nabij de Vink. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak op 17 April.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9