DE STADHUISBOUW 76ste Jaargang VRIJDAG 5 APRIL 1935 No. 23018 DAGBLAD'VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN1 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN DE LAATSTE ONTEIGENINGEN BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: t)D ets. per regel voor advertenties nlt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bü vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 80 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l ADRES AAN DEN RAAD. De loonen bij den Gem. Reinigingsdienst. Aan den gemeenteraad van Lelden ls onderstaand adres verzonden: Geven met verschuldigde gevoelens te kennen H. van As en W. v. d. Hoek resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Overheidspersoneel in Nederland, secreta riaat Rapenburg 26, alhier. dat hun, door hun vertegenwoordiger in de dienstcommissie voor den Reinigings dienst is bericht, dat op de vergadering van 20 Maart aan de orde is geweest een her groepeering voor werklieden tengevolge van reorganisatie aan dien dienst; dat bij deze hergroepeering zijn betrok ken 14 werklieden, waarvan 3 werklieden tengevolge dezer hergroepeering een ver laging zullen krijgen van f. 2.70 en 11 werk lieden van f. 1.35 per week; dat, waar het hier een reorganisatie van het bedrijf betreft, het onbillijk is werk lieden, welke daardoor aan ander werk moeten worden gesteld, hierbij een verla ging van inkomen te laten ondergaan, te meer waar de meeste dier werklieden reeds een diensttijd van meer dan 22 jaren achter zich hebben; dat dit deze personen des te meer treft, waar alreeds de laatste loonsverlaging en de hoogere betaling van de pensioenpremie hen heeft getroffen; Redenen waarom zij Uwen Raad beleefd, doch dringend verzoeken te besluiten dat werklieden, die door reorganisatie in een anderen werkkring worden geplaatst, niet in loon zullen achteruitgaan. 't Welk doende, enz. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Ten huize van den heer H. W. Rijsbergen werd gisteravond een vergadering gehou den, ter bespreking van de plannen om de Kraaierstraat tijdens de Lustrum feesten te versieren. Het bestuur werd als volgt samengesteld C S. Boom, voorzitter; H. W. Rijsbergen, secretaris, H. Rooyakkers, penningmeester; A. H. v. d Hout. commissaris. Besloten werd, een versierings-ontwerp van Reclame-Studio „Succes" (Poels en Zwaan) te laten uitvoeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Erven P. van Vliet, Haven 26, Leiden, stalhouderij. Overleden Mede-eigenaar: J. Fontein, d.d, 29 Maart 1935. DE ARBEIDSBEURS. Op den 4den April 1935 waren 4196 (V. j. 3253) werkzoekenden ingeschreven. Aan den wachtmeester J. van Benten van het 6e Regiment-Veld-Artillerie alhier is op plechtige wijze de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst, uitgereikt. De Muziekvereeniging 6 R.V.A. verleende 1 hierbij haar medewerking. Woensdag 10 dezer hoopt de heer J. Brugman den dag te gedenken, dat hij voor 40 jaren als blikslager in dienst trad bij de Fa. Tieleman en Dros. Bij Kon. Besluit zijn onze stadgenoo- ten, dr. D. E. Bosselaar en dr. C. de Jong benoemd tot leden van de commissie, aan welke in 1935 het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der H.O. Wet (examen commissie Staats-examen), wordt opge dragen. Ter kennis van de leden van den Gemeenteraad is gebracht dat de eerst volgende vergadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag, 15 April 1935 a.s. GEBOREN. Isaak, z. v. H. A. Middelkoop en J A. v. Elk Herman Maarten, z. v. H. v. Wes tering en A. M. Egberts. ONDERTROUWD V. A. C. L. Dingemans jm. 25 j. en C. I. Heckman jd. 26 j. J. Brussee jm. 28 j. en D. Potters jd. 30 j. OVERLEDEN: M, M. Franse, z. 2 j. J. Oskam Kriege, vr. 37 j. M. v. Zwleten, ongeh. m., 78 j. EEN OVERZICHT DER GELDMIDDELEN De Haagsche Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de laatste twee pro cedures betreffende de onteigening voor het nieuwe Stadhuis alhier. Het betreft de perceelen hoek Visch- markt-Koornbrugsteeg, eigenaresse de N.V. Leidsche Ijzerhandel en het perceel aan de Vischmarkt, waarin een apotheek ls gevestigd, eigenaar de heer W. G. de Lamaar, Ten aanzien van het eerstgenoemde perceel heeft de gemeente aangeboden een bedrag van f. 70.501 zonder bedrijfs schade. De eigenaresse vroeg echter 1. 238.000. terwijl deskundigen het bedrag der schadeloosstelling hebben geschat op f 111.570 en dat voor den huurder H. D. Sala op f. 630. De Rechtbank heeft de onteigening uit gesproken en de schadeloosstelling be paald op f. 111.792, voor den heer H. D. Sala op f. 630 en voor de interveniente. de Eerste Nederlandsche Hypotheekbank op f.43.000 (eerste hypotheek', terwijl de eischer (de gemeente) alle kosten heeft te betalen. De deskundigenkosten bedragen f 2674 75. Ook ten aanzien van laatstgenoemd perceel sprak de Rechtbank de onteige ning uit. De eigenaar had geen bepaald bedrag voor schadeloosstelling genoemd: het aanbod der gemeente bedroeg f 24.000, terwijl de deskundigen ongeveer f. 32.000 geschat hadden. De Rechtbank heeft het bedrag dei- schadeloosstelling vastgesteld op f 32.338, terwijl de eischer alle kosten zal hebben te betalen. De kosten der deskundigen bedragen hier f. 1895.44. Nu alle onteigeningen zijn uitgesproken, lijkt het ons dienstig een beknopt over zicht te geven van den financieelen stand van zaken. Uit den aard der zaak heeft het Stad huisfonds, aanvankelijk groot f. 1.200.000, reeds heel wat aderlatingen ondergaan, o a. door aankoop huis van prof. Kan, tijdelijke huisvesting der gemeentedien sten, enz., welke zooal niet rechtstreeks dan toch zijdelings verband hielden met den bouw van ons nieuwe Stadhuis. Voor de perceelen, waarvan het bezit voor de gemeente onontbeerlijk was om uitvoering te kunnen geven aan de bouw plannen en met welks eigend- i i hetzij langs den weg eener minnelijke schikking, hetzij langs gerechtelijken weg een op lossing werd verkregen, werden de navol gende bedragen gevoteerd: Breestraat 114 (Sala)f. 46.600. Vischm. 20-21 (Grundemann) f. 63.100. Idem 9, 10, 16, 17 (de Faam) f. 245.100.— Toegift bij de ruiling met Klaassen (Boordenhuis) f. 1.650. Koornbrugsteeg 2 (Duindam) Breestraat 100 (Van Kem pen) en Vischmarkt 15 (Leidsche Marktwinkel), teza men f. 56.543. Breestraat 102 en 104 (Van Kempen, Servaas en Valuta huis) f. 68.000. Vischmarkt (fa. Bernard) f. 158.300. Vischmarkt (de Lamaar) f. 34.000. Totaal f. 673.293— Het saldo van het Stadhuisfonds, dat per 1 Januari j.l nog ongeveer f. 810.000 bedroeg, is tengevolge van de laatste mu taties geslonken tot circa f490.000. Zooals men weet ls de eigenlijke bouw van het Stadhuis begroot op f. 1.250.000, zoodat voor de ontbrekende f. 750.000 be nevens de kosten van inrichting een lee ning zal moeten worden gesloten, welke wel niet veel van een bedrag van f. 1.000.000.zal afwijken. JUBILEUM-CONCERT „KUNSTKRING VOOR ALLEN". Utr. Sted. Orkest. Solist Jean Oellers. Henri van Goudoever. Tien jaren Leidsche „Kunstkring voor Allen" is wèl een gebeurtenis die het her denken waard is. Want deze instelling heeft den waren muziekliefhebber in dat tijdsverloop véél geschonken, waarvoor den bestuurderen oprecht dankbaarheid past. Wat gedurende enkele jaren onze persoon lijke ervaring van de Kunstkringconcerten betreft, moge hier geconstateerd worden dat meestal ensemble's of artisten van hooge reputatie zich deden hooren, waar over wij grootendeels in gunstigen zin mochten refereeren. Men zou zich het Leidsche cultureele leven niet meer zon der de concertenreeksen van den Kunst kring kunnen denken: het drukke bezoek gestimuleerd door de lage entreé's de intense belangstelling der luisterenden bij eik optreden, bewijzen welk een intre- geerend deel zij daarvan uitmaakt. In onze bespreking over dit Jubileumconcert zij dus vóór alles een woord van hulde ge bracht aan hen. wier onverflauwd streven het is ons met interessante programma s in kennis te brengen. Wij mogen vertrou wen, dat het Bestuur op dezelfde enthou siaste wijze voort zal gaan met deze vruchtbare en eervolle taak, waarvan ons de lijst der in het volgend seizoen optre dende kunstenaars reeds een sterken waarborg biedt. Voor dit Jubileumconcert waaraan echter geen speciale feestelijkheden ver bonden waren, al kwamen velen in de pauze het Bestuur complimenteeren was men zoo gelukkig geweest wederom het Utr. Sted. Orkest te engageeren. dat men hier vroeger leerde kennen onder leiding van den diepbetreurden Evert Cornells. Nu is een dier talentvolle jongere diri genten, die ons land met het oog op de toekomst gelukkig kan aanwijzen, leider. Henri van Goudoever is een van hen en hij had zijn keuze laten vallen op César Franck's imponeerende Symphonie in D opgedragen aan diens vriend Garcin Lalo's Symphonie Espagnole en de „Rap sodie Espagnole" van Ravel. Een spannende en kleurrijke keuze, die ons van Goudoever deed kennen als een enthousiast, duidelijk-plastisch en soepel- licht aangevend dirigent, wiens luchtige, sierlijke gebaren, waaraan alle symetri- sche gelijkheid vreemd is en ontegenzeg gelijk stuwende leidersbegaafdhejd men met genoegen volgt. Jong als hij is. worden zijn persoonlijke opvattingen gekenmerkt door een bruischend élan, een juist begrip voor kleurige, instrumentale effecten, een streven naar bondigheid en praegnante uitdrukking, die echter voor ons gevoel in een vrome geloofsbelijdenis als deze wondere Franck Symphonie in sommige passages naar meer verstilling en bezon kenheid vraagt. Dit werk typeert volkomen den grooten meester, wiens groote liefde voor de zui vere muziek de Fransche musici tot de symphonische vorm terugbracht in een tijd, toen alle aandacht op het tooneel gevestigd was. Het echt Francksche hoofdthema in alle deelen in andere gestalte opduikend, zonder eenig gevaar voor monotonie getuigt daar reeds van. Rijk is het motie- venmateriaal, geniaal de doorvoering van het verheven karakter bij alle contrastee- rende stemmingswisselingen, meesterlijk de aan Berlioz herinnerende instrumen tatie, waarin met kleuren wordt getoo- verd, ontroerend de innigheid van het Allegretto, waarin alles zingt, treffend door melodiek en verrassend door harmo niek, stralend de jubelende stijgingen, de plechtige, rhythmische koraalklanken der zegepralende Coda. Een magistrale com positie in groote eenheid opgebouwd, een symphonische eenheid, die wij bijv. ook in Schumann's vierde constateeren. De ziels spanning, de groote bogen en lijnen wer den met onmiskenbare „schwung" en veel begrip voor de structuur weergegeven: met een enkel gebaar weet Van Goudoever veel te bereiken, al dient zijn linker arm-techniek aan verscheidenheid nog te groeien kernachtig is zijn gevoel voor het rhythme, dat in deze symphonie zulke eigenaardige opgaven stelt. Vol kleur en glanzing speelde het orkest onder zijn inspireerende, doch wat overmoedige lei ding. waardoor de verfijnde afwerking der détails soms in het gedrang kwam, vooral zich openbarend in enkele solotrekjes Moge men zich de klankverhoudingen van dit orkest zeker idealer denken zoo is dikwijls het koper wel aan den te sterken kant toch konden wij deze vaste, be zielde en meesleepende vertolking in me nig opzicht waardeeren. Concertmeester Jean Oellers solieerde in Lalo's welbekende „Symfonie Es pagnole" en betoonde zich hier als een vaardig en verdienstelijk spelend violist, die deze effectrijke, virtuoos-brillante op gave met prijzenswaardige durf en moe dige voortvarendheid aanpakte. Wij willen aan hem uit den aard der zaak niet de hoogste solistische eischen stellen, doch Oellers toch wel in overweging geven, niet te veel toon te geven omdat hinderlijk krassende bijgeluiden daarvan veelvuldig het gevolg zijn. Afgezien van eveneens on welkome onzuiverheden, respecteerden wij zijn loffelijke technische prestatie, die wel niet de door Lalo geëischte vleiende streeling en charmeerende cantilenen bracht, maar toch een geconcentreerde en I solide weergave genoemd mag worden. Ravel's „Rapsodie Espagnole" harmo nieert wel zeer bijzonder met aanleg-capa- citeiten en zuidelijk temperamentvollen geest van Van Goudoever. Hij wist hier zijn orkest te doordrenken van laaiende geestdrift of te doen spelen in de tee- derste nuances van dit betooverend-colo- ristische palet, contrasteerend door de teederste uitingen van weemoedig heim wee of vreugdevolle bewogenheid. Intelli gent en warm muzikaal reageerde het or kest op de rake en klare intenties van den leider, die karakter en sfeer dichterlijk doorleefd wist aan te duiden en van wien hier een hevige suggestie uitging, zoodat de interessante orkestrale détails en rhythmische accenten in een fel licht geplaatst werden. Zijn klaarblijkelijke voorbeschiktheid voor werk als dit. verniet de weergave verre boven het louter-tech- nische. Dit was een glanzend en in juiste tinten gehouden slot van den avond, waarin het gehoor w.o. zich o.a. ook Wil lem Andriessen en Theo v. d. Pas bevonden zich gul met ovaties betoonde, zoowel voor dirigent als orkest, dat in de hulde betrokken werd en voor den solist. Van Goudoever en Jean Oellers werden harte lijk toegesproken door den voorzitter van den Kunstkring en mochten ieder een prachtigen krans in ontvangst nemen, on der betuiging van dank voor hun bezoek aan onze stad. dat niet het laatste moge zijn. Met genoegen hebben wij van den tegen- woordigen staat van het Utr. Sted. Orkest kennis genomen: wij verheugen er ons over. dat ook de provincie zulk een kundig ensemble weet voort te brengen. De dirigent lijkt ons al leerden wij hem hier slechts in een zeer speciaal en zeer dankbaar genre kennen een man van muzi kale „standing", waarmee men in ons kleine wereldje van begaafde orkestleiders rekening kan houden. DE ALGEMEENE TOESTAND. EDEN OP THUISREIS. De besprekingen van den Britschen lord-grootzegelbewaarder. Eden, met den Tsjecho-Slowaakschen minister van bui- tenlandsche zaken. dr. Benesj. begonnen gisteren te Praag kort na tien uur in de werkkamer van den minister in het Czernin-paleis. en duurden tot over twaalf. De Britsche gezant te Praag. Addison en de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Londen Jan Masaryk waren bij de conferentie tegenwoordig Na afloop werd het volgende officieele communiqué uitgegeven ..De lord-zegelbewaarder Eden is Don derdagochtend vroeg te Praag aangeko men. Bü de bijeenkomst, die in het mini sterie van buitenlandsche zakern te Praag werd gehouden, wisselde minister Anthony Eden op vriendschappelijke wijze met mi nister Benesj van gedachten over alle m het Londensche communiqué van 3 Febr. 1935 behandelde kwesties. Minister dr. Benesj dankte minister Eden hartelijk voor zün bezoek aan Praag en zal de mededeellngen, die Eden hem over het resultaat van zijn reis naar de andere hoofdsteden deed verder bestu- deeren Zijnerzijds gaf minister Benesj uitvoerige inlichtingen over de vredespolitiek van Tsjecho-Slowakije. Beide ministers con stateerden een volledige overeenstemming tusschen de politiek van hun landen in zake de handhaving van den algemeenen vrede en hun oprechten steun en trouw aan de politiek van den Volbenbond". Tijdens een dejeuner, dat den Britschen gast voor zijn vertrek naar Londen door de Tsjecho-Slowaaksche regeering werd aangeboden hield dr. Benesj een toesoraak waarin hü om. verklaarde .dat het doel van Eden's reis van groot belang ls voor Tsjecho-Slowakije dat door zijn geogra fische ligging ztin geschiedenis, zün tegen woordige politiek en zün aso'raties voor beschikt is in de toekomst, in midden- Europa een vredesmissie te vervullen. De buitenlandsche politiek van Tsjecho- Slowakije. aldus Benesj. wil samengaan met iedereen die bereid is te arbeiden voor den vrede, voor de samenwerking der vol ken. voor het politieke vredesideaal van Europa en voor het streven van den Vol kenbond naar pacificatie". Eden beantwoordde Benesi' tafelrede met een u't wederwoord. Hii bracht zlin samenwerking met Bene'j te Genève in herinnering en verklaarde, dat zün ver schillende visites geen ander doel hebben BINNENLAND. Bezoek van H.M. de Koningin aan Wageningen in verband met de overdracht van de aula der landbouw-hoogeschool (4e Blad). De laatste onteigeningen ten behoev# van den Leidschen Stadhuisbouw uitge sproken. (Stadsnieuws, le Blad). Nieuwe spoorbanen te Amsterdam; een uiteenzetting der plannen, (3e Blad). Betooging van S.D.A.P. en N.V.V. te Amsterdam. (Binnenland, 3e Blad). De Nederlandsche Bank verhoogt het disconto. (Financiën, 4e Blad). De moord te Schiedam; tegen den dader is 20 jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Eden op thuisreis. Hij is te Keulen overgebleven door 't slechte weer. (Buiten land en Tel., le Blad). De Fransche financiën. (Buitenland, le Blad). Goering brengt een bezoek aan Danzig. (Buitenland, le Blad). Geen Joodsche schrijvers en musici meer in Duitschland. (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. gehad dan den vrede te verzekeren De tijd is voorbij, dat de volken konden den ken. dat hun ontwikkeling en hun wel vaart bij een oorlog baat zouden vinden. In de tegenwoordige wereld kan geen volk gedijen op de ruïnen van een ander. Dat is de voornaamste les. die de wereld-oorlog ons gegeven heeft, dat is het principe, waarop de Volkenbond berust dat is ook het beginsel, waarvan, naar mijn vaste overtuiging. Engeland en Tsjecho- Slowakije doordrongen zijn. Het nauwe contact onzer beide staten ter verzekering van het gemeenschappelijk doel is derhalve zeker van buitengewoon groot belang" Eden is om 13 uur 25 in gezelschap van zijn privé-secretaris en twee journalisten per vliegtuig naar Londen teruggekeerd. Wegens het slechte weer is hij*echter te Keulen overgebleven, om hedenochtend verder te gaan. In verband met deze ver traging is de Engelsche kabinetsraad, die heden zou worden gehouden, uitgesteld tot Maandag. Wel komt heden de kleine kabinetscommissie bijeen. Eden is hedenmorgen per trein naar Ostende gegaan. o BELGïE. Bezoek van Fransche minister. De prijsstijgingen duren nog voort, zij het dan gematigd. De Fransche minister van handel zal zich heden naar Brussel begeven, ten einde met den eersten minister, van Zeeland, de uitwerking te bespreken, die de devaluatie van den Belga op de Fransche productie en de Fransche markt zal hebben. Marchandeau zal trachten in den meest vriendschappelüken zin de ernstige moei- lükheden te regelen die voor het geheel der Fransche producenten de devaluatie van den Belga kan veroorzaken wegens de plotselinge daling in Fransche francs der Belgische producten. De onderhandelingen tusschen Duitsch land en België over de uitwerking van I de devaluatie van den Belga op het i Duitsch-Belgische clearingsaccoord heb- ben tot overeenstemming geleid. Van i beide kanten zal dagelijks een verreke- ningskoers worden vastgesteld, welke gebruikt zal moeten worden bij de trans acties. DUITSCHLAND. Goering te Danzig Tegen de Joden. Generaal Goering is in Danzig aange komen en daar door den senaatspresident, Greiser, met een toespraak begroet. Goering antwoordde hierop met een rede, waarin hü uiteenzette, dat hij altijd geweten heeft, dat Danzig Duitsch was, maar dat zün reis van nu hem ook getoond heeft dat Danzig nationaal-socialistisch is. Met het uitspreken van zün vertrouwen in de onvergankelijkheid van het Duitsche volk, besloot Goering zün toespraak. In Polen volgt men den gang van zaken in Danzig niet zonder vrees. De rijkskamer voor Duitsche auteurs heeft alle niet-Arische schrijvers uitge sloten. De uitsluiting brengt met zich het verlies van het recht, om te schrijven in den vorm van boeken of artikelen. Te Berlü'n alleen worden door dezen maatregel 1800 schrüvers getroffen. Verwacht wordt, dat een dergelijke maat regel onverwüld ook ten aanzien van de musici zal worden getroffen. Men gelooft, dat dit een voorspel is voor de wet op de nationaliteit, welke Joden van de „nationale gemeenschap" zou uit sluiten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1