Burgemeester Mumsen te Wou brugge geïnstalleerd. 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 April 1935 Vierde Blad No. 23018 Vele blijken van belangstelling. FINANCIEN. Foto's Bleuzé. In aansluiting op ons uitvoerig verslag betreffende de installatie van den heer Mumsen tot burgemeester v. Woubrugge. welke gistermiddag plaats vond, vermel den wij nog het volgende: Ondanks het feit dat de sneeuwvlokken ln dichte drommen neerdwarrelden op de dicht verzamelde menigte, bleef de schare belangstellenden rond het raadhuis wach ten op het einde van deze voor Wou brugge zoo belangrijke raadsvergadering. De raadszaal, rijk versierd met bloemen, was tot in de paden gevuld met genoo- dlgden en belangstellenden, waaronder burgemeesters uit de Rijnstreek, o.a. die van Ter-Aar en Alkemade, alsmede bur gemeester Van Gerrevlnk uit Oegstgeest. Het woord werd na de reeds door ons ver hielde toespraken nog gevoerd door weth. Boot, die den burgemeester wees op het belangrijk toenemende vreemdelin genverkeer, meer speciaal op het gebied van de watersport, waarvoor ln deze ge meente zulke ideale waterplassen, schoon aan natuur, zijn gelegen. Burgemeester Coüjn van Alphen, sprak namens den kring van Burgemeesters en Secretarissen uit de Rijnstreek; spr. uitte den wensch, dat in de toekomst een vruchtbare en aangename samenwerking tusschen de gemeenten onderling wordt bestendigd. Burgem. v. Gerrevink van Oegstgeest bracht zijn hartelijken gelukwensch met deze benoeming. Achtereenvolgens voer den nog het woord de kapelaan, die na mens den pastoor van Hoogmade sprak; burgemeester Boddens Hosang van Naar- den, die de zes aangename jaren door hem in Woubrugge doorgebracht nog even releveerde, daarbij den wensch uitspre kende dat het den heer Mumsen evenzoo mag gaan; de heer Sormani, rentmeester der Heerlijkheid Hoogmade; ds. Waar denburg van Hoogmade, die namens de belde Ned. Herv. Gemeenten (Hoogmade en Woubrugge) sprak. Spr. bracht in beeld hoe de Ned. Herv. Kerk en het Ge meentehuls tegenover elkaar gebouwd staan met het water van de Woudwate ring als scheiding. Deze scheiding is even wel overbrugd en daardoor is de verbin ding hecht en sterk. Moge deze verbin ding ook u, burgemeester, dienstbaar zijn. Het hoofd der school, de heer H. de Boer, sprak namens de hoofden en onderwijzend personeel der scholen; de heer Mumsen Woubrugsche jeugd zal blijven voortleven! zijdsche familie- en vriendenkring; ten laatste een ambtenaar van het Departe ment van Sociale Zaken, die mede na mens oud-collega's gelukwenschen en een woord van afscheid sprak. Burgemeester Mumsen dankte hierna allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van deze voor hem zoo aange name uren, de sprekers voor hun harte lijke toespraken, waarna de vergadering werd gesloten. De muziekcorpsen uit Hoogmade en Woubrugge verleenden de zoo zeer ge waardeerde medewerking. Na afloop vond een drukbezochte re ceptie plaats; een- gedeelte der aanwezi gen ziet men hierboven vereenigd. Op de eerste rij burgemeester Mumsen, wien wij een voorspoedige ambtsperiode te Woubrugge toewenschen, temidden van zijn familie, alsmede diverse van DE TWENTSCHE BANK. Dividend-voorstel 3 (onv.). Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Twentsche Bank N.V. zal worden voorgesteld over 1934 een divi dend van 3 pCt. (onv.) uit te keeren. o HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN. Dividend 8 (v. j. 10) pCt. Gisteren is in de j aarlij ksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekerin gen N.V. Ao. 1807. het jaarverslag over 1934 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Nieuwe posten werden gesloten tot een bedrag van f. 12 592.996. dat is f. 2.526.987 meer dan in het vorige jaar. Exclusief her verzekeringen bedroeg de productie f. 12.549.609. Na aftrek van de geëindigde verzekeringen bedraagt de vooruitgang f. 3.387.142. waardoor het totaal verzekerde bedrag is geklommen tot f. 114.381.839. Ex clusief herverzekering klom het totaal verzekerde bedrag tot f. 112.791.478. Op de winst- en verliesrekening komt de premie-reserve eigen risico voor met f. 42 376.288 (vorig jaar f. 40.060.649). zij is berekend volgens dezelfde grondslagen als het vorige jaar. Bij een voor eigen risico verzekerd kapi taal van f. 112.791.478 (f. 109 346.994be- loopen de uitkeeringen f. 2.432.700 (f.2.304 1581. De uitkeeringen bedragen derhalve 2.16 pet. (2.11 pet.) van het ver zekerde kapitaal. De afkoop ad f. 692.776 (f. 982.645) onder ging. ondanks de tijdsomstandigheden, een aanzienlijke daling. De onkosten bedragen f. 525.201 (f. 516.497) de stijging is het gevolg van de uitbreiding van het bedrijf. Het te verdeelen saldo beloopt f. 405.998 (f 550 914). Hiervan kan een bedrag van f. 300.000 (f. 420.000) naar de waarborg rekening worden overgeboekt, terwijl het dividend op 8 (v. j. 10) pet. kan worden gesteld. Het hoofd premiën ad f. 4.361.104 (f. 3.786.378) is f. 574.726 hooger dan in 1933. De ontvangsten aan renten bedraagt f. 1.923 802 (f. 1.913.574) en netto huren f. 24 998 (f. 16.507). totaal f. 1.948 800 (f. 1 930.081 Het hoofd winst op beleggingen bedraagt f 115.738 (f 22.224). Na ruime afschrijving op e enhaar inge kochte onderpanden steeg het hoofd der vaste eigendommen tot f. 416.400 (v. J. f.346 000). de hierboven genoemde autoriteiten. Deze installatie is voor Woubrugge tot een gedenkwaardige gebeurtenis gewor den, die nog lang in de herinnering van den betrokkene, de gemeentenaren en de Woubrugsche jeugd zal blijven voortleven! RECLAME. VERPLEEGSTER DRIEMAAL GEVALLEN. Omdat zij verstijfd was door rheumatiek. „Drie maanden geleden," schrijft een verpleegster, „was ik volkomen verstijfd door rheumatiek. Het was inderdaad zoo erg, dat wanneer ik op een divan of bed ging liggen om te rusten, Ik niet meer op kon staan of twee menschen moesten me helpen, en mijn voeten moesten opgetild worden om ze op een stoel te leggen. Ook heb ik drie keer een leelyken val gedaan, toen ik eens alleen uitging. Mijn linker been, van de heup af naar beneden, leek geheel onbruikbaar te worden. Op 't laatst moest ik met iemand loopen en nog een stok gebruiken. Ik placht uren lang in mijn kamer te zitten huilen, omdat ik niet werken kon, en ten slotte kon ik zelfs mijn eigen haar niet meer doen. Een kennisje bezocht me eens en zei; „Oh, zuster, pro beer toch eens Kruschen Salts!" Ik liet dadelijk een flacon halen en 't resultaat is eenvoudig wonderlijk. Nu kan ik allerlei dingen doen, die ik drie maanden geleden niet kon. Ik kan loopen, dansen, springen en weer echt van 't leven genieten." Zuster M. Enkele ingrediënten van Kruschen Salts drijven het overtollig urinezuur de oor zaak der rheumatiek uit het lichaam. Andere zouten in Kruschen voorkomen dat dit kwaadaardig zuur zich ooit weer in Uw organisme kan ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. 2183 De rente werd in het algemeen op tijd betaald. Op ons hypotheekbezit van f. 15.156.765 (f. 14.678.890). was op 31 De cember 1934 f. 8.897 aan rente achterstal lig. Hiervan was bij het uitbrengen van dit verslag reeds f. 3.469 betaald. Van perio dieke aflossingen moest nogal een vrijstel ling worden gegeven. De effecten staan met f. 17.302.188 op de balans tegen f. 19.773.233 ten vorigen jare. In leeningen op schuldbekentenis aan provinciën, gemeenten en waterschappen werd weder een aanzienlijk bedrag belegd: dit hoofd steeg dientengevolge van f. 5.071.398 tot f. 10.334.275. De in 1934 gemiddeld gekweekte rente was 4.47 pet., terwijl de over 1935 te ver wachten rente op 4.38 pet. uitkomt. De vergadering heeft de winst- en ver liesrekening en de balans goedgekeurd, zoodat aan aandeelhouders een totaal divi dend van 8 (v. J. 10) pet. kan worden uit betaald. Dr. M. v. Haaften werd als directeur herkozen. ADOLFHE MENJOU. Adolphe Menjou! Een naam, die reeds lange jaren in de wereld van de film een b-zonderen klank heeft. Wij herinneren ons hem nog als de jeugdige hartenver overaar, die als „de best gekleede man van Amerika" zeker bij alle bioscoopbe zoeksters een wit voetje niet alleen in verband met zijn smettelooze slobkousen had. Nu hij ouder geworden is, laat hij nog steeds van zich spreken: Menjou be hoort tot de weinigen, die zich opmerke lijk langen tijd als „ster" aan het film- firmament wisten te handhaven. Wij ho pen, dat zulks ook het geval zal zijn in de film „Circusvoorstelling", waarin u hem hier met Greta Nissen ziet. KONINKLIJKE KRUISVAARDERS. In zijn nieuwste filmproductie „De Kruistochten" zal Cecil B. de Mille de Derde Kruistocht verfilmen. Henry Wil- coxon, die in „Cleopatra" de rol van Mar cus Antonius speelde, zal Richard Leeu wenhart, den stoutmoedigen Engelschen koning uitbeelden. Verdere koningen, die in deze film op het doek zullen komen, zijn Hugo van Bourgondië, Willem van Sicilië, Sancho van Navarro, Leopold van Oostenrijk, Jan van Engeland. Frederik van Duitschland, Sverre van Noorwegen, Nicolaas van Hongarije en Michael van Rusland en last not least Saladin, de Turk, Katherlne de Mille, de dochter van den regisseur, zal een der vrouwelijke hoofdrollen vervullen. POPEYE EN PAEDAGOGIE. Hoe populair Popeye, de Zeeman, de nieuwe held uit de geestige Max Flei- scher-teekenfilms, die in tijden van nood altijd titanenkracht put uit zijn onaf scheidelijk blik spinazie, ook bij de kin deren is, blijkt wel uit het grappige ver zoek dat de vrouw van een farmer in Missouri tot de Paramountstudio's richtte. Zij schreef: „Als u Popeye weer spina zie laat eten. laat hem dan niet het blik ook opeten. Mijn jongste zoontje heeft er zijn lip al mee gesneden." DE MOORD IN DEN TREIN. Het ls een tijd van sensatie: mocht het gewone leven u dat nog niet duidelijk gemaakt hebben, dan zorgt de film daar wel voor. En het merkwaardige is, dat men zich gaarne aan „sensatie" laaft, waarschijnlijk als natuurlijk contrast te genover de levenszorgen, die op velen als een looden last drukken, doch die voor een oogenblik als met één slag worden opgeheven, wanneer de spannende ge heimzinnigheid u op het witte doek wor den voorgetooverd. De titel „De moord in den trein" zegt in die richting reeds veel: méér nog wellicht de angstuitdrukking in de oogen van de actrices Una Merkel en Mary Carlisle, die o.a met den bekenden Charlie Ruggles onder regie van Henri Beaumont in deze film, waarin mysterie en excentriciteit aan het woord zijn, op treden. DE NIEUWE KARAKTERSPELER WILLÏo BIRGEL. Wie de aankondigingen over de komen de producties volgt, zal daarbij bemerken, dat er naast de nieuwe ontdekkingen uit de jongere generatie, ook voor de acteurs die reeds hun sporen bij het tooneel ver diend hebben, een groote plaats moet worden ingeruimd. Kunstenaars, die eeni- ge Jaren geleden nog schouderophalend voor een filmcontract bedankten, zien te genwoordig met veel belangstelling deze aanbiedingen tegemoet en gebruiken graag hun vacanties om een rol te ver vullen in een film die hun bevalt. Steeds meer rijpe, verdienstelijke en succesvolle tooneelspelers kunnen de ver zoekingen van de filmateliers niet meer weerstaan. Men behoeft zich slechts de namen Paula Wessely, Angela Salloker, Otto Treszier, Peter Petersen, Albrecht Schoenhals te herinneren, om maar even eenige van de grootsten onder hen te noemen. Bij deze namen kan men nu ook dien van Willy Blrgel voegen. Tot op heden nog een onbekende naam in de filmwe reld, doch de sterkste persoonlijkheid aan het „Mannheimer Nationaltheater", waar Birgel reeds sedert tien jaar als karak terspeler in het klassieke repertoire en als moderne „Bonvivant" heeft medege werkt. Hamlet, Mephisto, Franz Moor, Koning Philipp zijn eenige van zijn glans rollen. Willy Birgel werd te Keulen geboren. Daar zijn vader goudsmid was, was het zijn wensch, dat ook zijn zoon zich in dit vak zou bekwamen. Hij voldeed aanvan kelijk aan dezen wensch, hetgeen zeker daaraan ligt, dat het nog niet tot hem doorgedrongen was, op welk terrein hij zijn arbeid zoeken moest. Hij bezocht ook gedurende twee semesters de kunstaca demie te Düsseldorf. Gedurende zijn studententijd werd in hem de liefde voor het tooneel wakker, en hij vervulde heimelijk kleine rollen op de planken. Zijn eerste driejarig contract te Bonn werd reeds dadelijk door het uit breken van den wereldoorlog ontbonden. Willy streed in Servië, waar hij gewond werd. Daarna ging hij naar het westelijk front, waar hij tot het sluiten van den vrede bleef. Toen hij zijn beroep weer kon opnemen, kreeg hij een vijfjarig contract te Aken. Vervolgens werd hij naar Mann heim geëngageerd, waar hij een contract kreeg aan het Nationaal-theater. Hij werd hier een voortreffelijk en onmis baar speler en bleef er tot nu toe aan verbonden. Toen ongeveer achttien maanden gele den het gezelschap van het .Mannheimer Stadttheater" te Berlijn met „Marne- schlacht" een gastvoorstelling gaf, maakte Willy Birgel voor 't eerst de belangstelling der filmproducenten gaande. Eenigen tijd later ging één van de leiders der Ufa naar Mannheim, op zoek naar nieuwe spelers en kreeg de gelegenheid, den kunstenaar in „Heinrich IV" op de planken te zien. Dat gaf den doorslag. Willy Birgel móést aan de film. In de Ufa-film „Ein Mann will nach Deutschland" speelde hij on der regie van Paul Wegener, de kleine rol van den Engelschen commandant zóó voortreffelijk, dat men hem dadelijk en gageerde voor de volgende Ufa-film „Fiirst Woronzeff". Onder regie van Ger hard Lamprecht verwacht hij nu een rol in de nieuwe Ufafilm „Barcarole". Wel zijn de acteurs, zoo vindt Birgël, een instrument der techniek bij de opna men. Bij het instellen van het licht, bij de repetities enzoovoort wordt het tot zijn plicht gerekend, zooals bij iederen anderen acteur of actrice, dat hij altijd direct gereed staat en dat dwingt hem tot eeir intensieve concentratie, die zijn werk echter ten goede komt. De chronologisch, onsamenhangende afloop eener filmhan deling bij de opnamen, is eveneens een aansporing tot zelfdiscipline. Vergelykt men het tooneel met de film, dan vindt Birgel dat het ruimteverschil het meest opvallend is. De groote ruimte op het tooneel geeft den acteur weliswaar de grootste bewegings- en indeelingsvrijheid doch in de kleine speelruimte voor lens en microfoon vindt hü Juist een aanspo ring tot een intensiever en sterker spel. Juist als werktuig der techniek, draagt de filmspeler een grootere verantwoorde ïykheld wat beheerscht spel aangaat. En dit is het, wat hem bü 't werken voor de film zoo byzonder aantrekt. HENRY HATHAWAY VERBAAST DE WERELD. Voor degenen, die „De Bengaalsche Lansiers" hebben gezien, is het moeilyk te gelooven dat deze film gemaakt is door een tot nu toe volkomen onbekend re gisseur. De naam Henry Hathaway zegt het groote publiek toch werkelijk niéts. En kele insiders weten, dat hy tot dusver wildwest-films maakte. Wild-west-films intusschen van byzondere kwaliteit, maar met zulk werk wordt men tegenwoordig niet meer beroemd. Hij begon zyn loopbaan by de film als requisiteur, en werd vry spoedig, nu een jaar of tien geleden, door Paramount als assistent-regisseur geëngageerd. Na jaren als zoodanig practisch gewerkt te heb ben, promoveerde hij tot regisseur en kreeg de leiding van Paramount's „westerns". Deze film (wy noemen „Blan co de Ontembare", „De Man van het Woud", „Het Grenslegioen") vertoonden een prachtig crescendo van regiekunst en gaven tenslotte zeer zeker het summum van wat op het gebied der wild-west- film aan spanning, tempo en beeldschoon heid is te bereiken. Hoe ongaarne Paramount de „wes terns" ook aan zyn beproefde leiding ont trok, toch zag men in zyn werk teveel be loften dan dat het verantwoord was de zen Hathaway klein en eenzydig te hou den. Zoo kwam Henry dus in aanmer king voor het regisseeren van films in andere genres. Zyn debuut als „volgroeid" regisseur maakte hy met „The whitching hour", een romantische film waarin hyp notische verschynselen een groote rol spelen en die in Nederland onder den titel „Het Booze Oog" onlangs werd uit gebracht. Intusschen trok hy de aandacht van den bekenden acteur Gary Cooper. De beide jonge mannen hadden groote waar deering voor elkanders prestaties Overi gens niet zoo'n wonder.... een acteur, die Jarenlang de held van Paramount's wild-west-films is geweest en een regis seur wiens specialiteit het maken van juist zulke films istwee flinke, een voudige kerels, liefhebbers van zon en licht, by voorkeur Werkend iri de vrije natuurdie hebben vanzelfsprekend een geestverwantschap, die alle kiemen voor een goede vriendschap ln zich heeft. Het lokte Cooper aan om zyn volgende film onder leiding van Hathaway te ma ken, en het is dan ook voor geen gering deel aan zyn invloed te danken, dat de laatste als regisseur van „Now and For ever" werd aangewezen, in welke film Cooper met Carole Lombard en de kleine Shirley Temple de hoofdrollen vervult. Uit „Now and Forever", die binnenkort in ons land onder den titel „Vader's Eere woord" wordt uitgebracht, bleek de veel zijdigheid van Hathaway's talent, zoodat Paramount niet meer aarzelde hem de regie van haar „De Bengaalsche Lan siers" op te dragen. „LE GRAND JEU". Met de Fransche film gaat het steec opwaarts! Jacques Feyder, die eenige Ja ren ln Hollywood werkzaam was, vestigd na zyn terugkomst in Frankrijk plotselin de aandacht sterk op zich met zyn fili „Le grand jeu", die ondanks het wellict banale gegeven, toch direct door byzor dere artistieke hoedanigheden opviel. E première in het Marignan-Pathé Theatr te Parijs werd voor Feyder een stormach tige demonstratie. Dit is de film van hf vreemdelingenlegioen, met zyn verzwege ellende en de beroemde actrice van c Comedie Frangaise Maria Bell, die me hierboven ziet afgebeeld in het middel punt. terwyl tevens de karakterspeelstei Francoise Rosay de Fransche Mary Dressier in haar navrante rol van Ma dame Blanche de aandacht trekt. Feyder doet zich wederom na de Amerikaan- sche inzinking in deze scherpe teeke- ning van de wereld der rumoerige legioe nairs, kennen als een regisseur van groo te gaven, uitmuntend door geheel eigen vindingrijkheid.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13