LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 April 1935 IAAT/TE BERICHTEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT. MARKT Advertentiën s-s WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 754. TELEGRAFISCH WEERBERICHT T. h Kon Ned. Meteorol Inst te De Blldt. Hoogste stand 773.3 te Acureiry. Laagste stand 746.9 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 5 April: Matige tot krachtige later afnemende Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Regen of matte sneeuwbuien. Weinig verandering tn temperatuur. BU1TENLANDSCH WEEKBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De depressie voor de Noorsche kust trok In diepte toenemend naar Zuid-Noorwegen en breidde zich vooral over de Britsche Eilanden uit. De uiterst hooge drukking op Groenland hield aan en ook ln de Golf Tan Biscaje bleef de barometer vrij hoog. In Scandinavië nam de vorst af. maar op IJsland, in Schotland en Zuid-Frankrijk vertoont zich lichte vorst, terwijl sneeuw valt op IJsland, in Schotland, Engeland, ons land, Zwitserland, Dultschland en Scandinavië. Bijna overal ls de lucht betrokken of zwaar bewolkt. Over de Britsche eilanden, ln het Kanaal en aan de Noordzeekust waaien krachtige tot stormachtige Noord westelijke tot Zuidwestelijke winden, ln Midden-Frankrijk is het windstil met plaatselijke mist. De algemeene toestand duidt op aan houden van het gure weer met regen- en 6neeüwbuien. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: gr. C. (33 gr. F.i. 12 uur 'smidd.: 1 gr. C. 134 gr. F.). 3 uur nam.: l'/i gr, C. (35 gr. F.). HOOG WATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. V.m. te 4 u. 40 min.; n.m. te 5 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 7.07 n.m. tot 4.58 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 4 April: op: 5 u. 20; onder: 20 u. 37. HAAGSCHE RECHTBANK. De landarbeider B. H. uit Noordwijk, thans ged., stond terecht wegens drie fei ten. In de eerste plaats legde de dagvaar ding hem diefstal van een konijn ten laste. Voorts hoeft hij in December nu wijlen notaris Wagenmaker uit Noordwijk opge licht voor een bedrag van f. 75.' H. kwam daartoe met een briefje, dat hij met den naam van zijn moeder onderteekende en waarin den notaris verzocht werd genoemd bedrag als voorschot op rente te verstrek ken. Verdachte kreeg daarop een schuld bekentenis mede, welke door zijn moeder moest worden onderteekend, doch welke 'hij zeif valschelijk teekende. In den na middag kwam hij daarmee terug, waarop (Uitbetaling volgde. Ook heeft Ha een rijwiel, dat hij ln huur had, ten eigen bate ver kocht. H. bekende de hem ten laste gelegde leiten. Uit het verder verhoor bleek, dat verdachte zijn moeder reeds herhaaldelijk heeft bestolen en o.m. ook belangrijke be dragen van haar spaarbankboekje ten onrechte heeft geïnd. Het O.M. waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, zelde dat aan H. slechts drie van de vele door hem bedre ven misdrijven ten laste zijn gelegd. Spr. betoogde, dat verdachte Jarenlang op misdadige wijze zijn familie heeft ge plukt, zonder dat de justitie er in gemoeid werd. In totaal werd de familie voor f. 5300 bestolen. Uit een geldkistje van zijn moe der, die weduwe is. stal hij f. 600, Ook ontvreemdde hy sieraden. In totaal ls een bedrag van f. 6300 zoek geraakt, welk geld in café's e.d. werd verbrast. Er waren tijden dat H. in één week 100 150 gul den in een café uitgaf. Gezien de misdadige antecedenten, eisohte de officier tegen verdachte drie jaren gevangenisstraf. Mej. mr. J. P. Pool deed een beroep op de rechtbank om H., die 23 jaar oud is, clement te straffen. De rechtbank deed uitspraak ln de zaak tegen J. v. d. Z.. melkknecht uit Lelden, die op 21 Maart terecht stond wegens diefstal van een heeren-rijwlel hetwelk onbeheerd stond op 24 Oct. 1934 op de Oude Varkenmarkt te Leiden De officier van Justitie had tegen verd geëischt 8 maanden gev.straf. waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 laar proeftijd. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 8 maanden gev.straf met aftrek van 4 maanden voorarrest. Voortgezet werd de zaak tegen den 51- .iarigen schipper W. O. gedomicileerd te Leiden, die op 25 October terecht stond wezens dietstal van een heeien-rijwiel wat onbeheerd stond voor een huls aan het Utrechtsche Veer te Leiden. Verd. ont kende en beweende onder den Invloed te hebben verkeerd van sterken drank. De officier van Justitie eischte tegen verd. 8 maanden gev.straf. Vonnis over 14 dagen. VOORTWOEKEREND TAALBEDERF. ADRES AAN DEN MINISTER VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier heeft aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een adres gezonden van den volgenden Inhoud: „Excellentie, Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde veroorlooft zich uwe aandacht te vragen voor de ernstige klachten, die ln den laatsten tijd bij herhaling gerezen zyn naar aanleiding van de resultaten, die het onderwys in de Nederlandsche taal aan onze inrichtingen voor voortgezet onderwys blykt op te le veren. Uit zeer verschillende kringen, niet alleen van het onderwys zelf, maar ook van handel en nyverheld, is de opmer king naar voren gebracht, dat de abitu riënten der Gymnasia en Hoogere Bur gerscholen bedenkeiyk te kort schieten in het hanteeren van hun eigen taal. Deze klachten gelden niet zoozeer de spelling, ofschoon men ook hier by herhaling fou ten moet constateeren, die op een ver- wonderiyke zorgeloosheid in het gebruik van de schryftaal wüzen, maar nog ln veel ernstiger mate de vaardigheid, om de gedachten in een behoorlijken vorm uit te drukken. Immers, wie wel eens geschreven stuk ken onder oogen gehad heeft van hen, die toch het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwys met, gunstig resultaat hebben beëindigd, moet wel pyniyk ge troffen zyn door de tekortkomingen in het gebruik van de Nederlandsche taal, blykend niet alleen uit een onjuist woord gebruik en onzuiveren stijl, maar ook uit een gebrekkigen zoo niet foutieven zins bouw Dit taalbederf, dat steeds verder door woekert, vervult hen. die liefde en eer bied voor onze moedertaal bezitten, met diepe bezorgdheid. Men vraagt zich met ontsteltenis af. hoe het mogeiyk is. dat by een zoo lange periode van geregeld on derwys. verloopende tusschen het zesde en achttiende levensjaar, het beheerschen der eigen taal niet bereikt sclujnt te kun nen worden. Zoekt men naar de oorzaak van dit betreurenswaardige verschynsel, dan kan men kwaiyk tot een ander re sultaat komen, dan dat de fout moet lig gen by het onderwys zelf, daar immers het behooriyk zich in de eigen taal uit drukken een kunst is, die ln andere lan den wel biykt te kunnen worden geleerd en die ook niet boven het bevattingsver mogen van den gemiddelden Nederlan der liggen zal. Nu blykt met vergeiyklng met het on derwys in andere landen, dat de eigen taal in ons - Nederlandsch onderwys- systeem wel zeer byzonder stiefmoederlijk ls bedeeld. Het uitermate geringe aantal uren maakt het den leeraar practisch on- mogeiyk zijn leerlingen een voldoende ge legenheid tot oefening te geven. De styivorming, die in de hoogere klas sen met kracht behoorde te worden voort gezet, moet wel grootendeels achterwege biyven, daar het onderwys in de Neder- VERBLINDENDE VERLICHTING. De Haagsche kantonrechter, mr. Van Haeften, heeft hedenochtend by schrifte- ïyk vonnis uitspraak gedaan in de zaak tegen ir. A. E. S., die heeft terechtgestaan wegens het ryden met verblindende ver lichting. De ambtenaar van het O.M. had oor spronkelijk f. 3 boete geëischt. doch wyzig- de zyn eisch later ln vrijspraak. De kantonrechter heeft f. 3 boete opge legd, subs. 1 dag hechtenis. o—- DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Zware boete opgelegd. Hedenochtend zyn voor het Haagsche kantongerecht wederom behandeld twee zaken tegen directeuren van autobusonder nemingen, t.w. den heer N. S„ directeur van Sommeling's automobielbedrijf, en den heer J. S., directeur van het reisbureau Novar. Belden verdachten was ten laste gelegd, dat zij een autobusdienst tusschen Den Haag en Amsterdam zouden in werking ge houden, zonder dat zy de hiertoe vereisch- te vergunning bezaten. De heer N. S. heeft een verzoek tot ver gunning bij Ged. Staten ingediend, later heeft hy hieraan toegevoegd, dat hy zyn bus alleen voor steuntrekkenden ter be schikking wilde stellen. Mr. Langemeyer achtte deze feiten zeer ernstige overtredingen. Zoolang de tegen woordige spoorwegpolitiek bestendigd wordt, zijn deze autobusdiensten een groot economisch nadeel, aldus de ambtenaar. Spr. zeide voorts, dat het aanvragen van een vergunning, lang nadat hij zyn dien sten begonnen was, door den verdachte, niet anders is te beschouwen dan als een demonstratie. By de vorige zaak tegen den heer N. S. heeft spr. er bij zijn eisch reke ning mede gehouden, dat de beslissing door de hoogste instantie nog niet was genomen. De verdachten hebben evenwel zelf die beslissing vertraagd, zoodat spr. thans geen reden zag. geen hooge boete te vragen. Mr. Langemeyer vorderde een boete van f. 2000 subs. 100 dagen hechtenis. Mr. Van Haeften heeft den heer N. S. veroordeeld tot f1500 boete subs. 80 dagen hechtenis. De verdachte J. S. zeide, dat hy onder dwang van den verbalisant heeft ver klaard, dat zijn bus naar Amsterdam reed. Volgens proces-verbaal hebben de inzittenden van den wagen evenwel een parig verklaard, dat zy a f. 0.75 per per soon naar Amsterdam werden vervoerd. Mr. Langemeyer achtte het verhaaltje van verd. zeer onwaarschynlijk en vor derde ook hier een boete van f. 2000 subs. 100 dagen hechtenis. Mr, Van Haeften heeft een boete van f. 1500 subs. 80 dagen hechtenis opgelegd. landsche letterkunde den geringen op den rooster uitgetrokken tyd vrijwel geheel in beslag neemt. Bovendien ls het niet on gewoon, dat de zorg voor een goed taal gebruik uitsluitend op den leeraar ln het Nederlandsch rust. daar menigmaal de leeraren in de andere vakken geen of on voldoende aandacht besteden aan de taal zuiverheid van het werk, dat door de leerlingen wordt Ingeleverd. Onder zulke omstandigheden kunnen twee wekeiyksche lesuren in het Nederlandsch niet opwegen tegen de slordigheid van spelling, woord gebruik en styi, die in het grootste deel der overige uren wordt toegelaten. Op grond van deze overwegingen meent het Bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, dat het zijn plicht ls, met klem te wijzen op de nood- zakelykheid, dat aan deze betreurens waardige verwaarloozlng van onze moe dertaal paal en perk worden gesteld. Aangezien duideiyk blykt, dat de huidige regeling van het onderwys ln het Neder landsch niet de waarborgen biedt voor het voldoende beheerschen van onze taal, en aangezien een schromelijk wangebruik hand over hand toeneemt, ls het nood- zakeiyk, dat met krachtige hand wordt ingegrepen om hieraan een einde te maken. Het bestuur der Maatschappy acht dit te meer urgent, omdat zy hier een beden keiyk symptoom ziet van de onvoldoende aandacht, die in ons onderwys gewyd wordt aan de zaken, die onze nationale beschaving betreffen: immers te midden van de uiteraard breede behandeling van vreemde talen en culturen behoort, die van de moedertaal en van de Nederlandsche beschaving een centrale plaats te beklee- den. Niet het onderwys in onze taal alleen, die nu door onze leerlingen maar al te vaak als by zaak wordt beschouwd wegens de ondergeschikte plaats, die zij in het onderwysprogramma inneemt, maar ook de behandeling van de Nederlandsche ge schiedenis, literatuur en beschaving dient ln overeenstemming te worden gebracht met de rol, die zy in de opvoeding der Nederlandsche jeugd behoort te spelen. In de overtuiging, dat Uwe Excellentie het belang van een dergehjk nationaal ge richt onderwys even levendig beseft als ens bestuur, hebben wij de vryheid ge- romen uw aandacht te vestigen op deze aangelegenheid, waarvan de urgentie een snelle en afdoende regeling eischt. Met verschuldigden eerbied voor het Bestuur, w. g. Prof. dr. J. de Vries, voorzitter." o Dinsdagavond a s. wordt in de Stads gehoorzaal onder auspiciën van de afdee- ling Lelden der Ver. „Veilig Verkeer" de veiligheidsfilm der K.N.A C. vertoond. Hoewel deze film in Zwitserland is opge nomen en vervaardigd ls zy toch, dank zy de medewerking van de Zwitsersche Auto mobielclub, zoodanig, dat zy in alle op zichten als een uitstekend voorbeeld voor de veilige verkeersgedachte kan worden aangemerkt. o AFDEELINGSSECRETARIS R. S. A. P. GEARRESTEERD. Gisteravond is te Amersfoort de Afdee- lingssecretaris van de R.6.A.P., de heer J. Flameling, die in een openbare verga dering aan het slot van zyn rede de aan wezigen opwekte tot vernietiging van het huidige gezag, wegens opruiing gear resteerd en in voorloopige bewaring ge steld. i o DE POSTVLUCHTEN. De Havik is heden oo Schiphol aange komen te halftwaalf in den voormiddag. De Oehoe (uitreis) ls te Medan en de Rllstvogel (thuisreis) te Bangkok gearri veerd. De Ijsvogel is vanmorgen van Schiphol vertrokken. Gezagvoerder van de Ijsvogel is de heer A. Viruly, tweede bestuurder de heer H. A. A Kooper. De lading bestaat uit 327.316 K.G. briefpost, 38.800 KG. pakketpost en 362.230 K.G. goederen. Er is één passagier voor Batavia en één voor Rome aan boord. 120-JARIG BESTAAN VAN HET HALF-REGIMENT HUZAREN TE BREDA. Heden is het 120 jaar geleden dat het regiment Zuid-Nederlandsche karabiniers landmilitie werd samengesteld. Dit regi ment bestaat voort onder den naam 2de half-regiment huzaren, dat sinds ruim een kwart eeuw te Breda in garnizoen ligt. De herdenking van het 120-jarig be staan had dan ook te Breda plaats. Deze herdenking begon gistermiddag met een wandelrit in de omstreken van Breda. De eigenlijke feestviering ving heden aan met een marsch door de stad. 't Allereerst werd gedefileerd voor t' bureau van den 3den divisie-bevelhebber in de derde militaire afdeeling. generaal-majoor J. F. v. d. Vyver, die met zyn staf het défilé gade sloeg. Om halfelf werd gedefileerd langs het Raadhuis van Breda, waarby zich tal van burgerlyke en militaire autoriteiten hadden verzameld. Nadat het regiment voorbij het Stadhuis had gedefileerd, werd voor het gebouw een carré gevormd, waarna de commandant H. O. van Stockum een rede hield. Hierna volgde een drukbezochte receptie ten stadhulze. Na het défilé gingen de troepen naar 't terrein der cavallerie-kazerne, waar tal van autoriteiten aanwezig waren. De in specteur der cavallerie-kazerne, comman dant der troepen, generaal-majoor Fabius, hield over de opgestelde troepen een in spectie. Inmiddels was de minister van Defensie, dr. Dekkers, op het terrein gearriveerd om van zyn hooge belangstelling blyk te geven. Hij prees zich gelukkig by de her denking aanwezig te kunnen zyn en hier ter plaatse de verdiensten van den com mandant te kunnen huldigen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd gen.-majoo van der Capellen te benoe men tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Deze bekendmaking werd met hoerage roep der troepen en der aanwezigen be groet. AMSTERDAM, 4 April 1935. Gisteren is het den Engelschen wissel koers-autoriteiten gelukt een verbetering van de noteering van het te verhinderen, doch vandaag scheen men niet meer ge heel ln staat aan de vraag naar ponden te voldoen, tengevolge waarvan het Engelsche betaalmiddel op de Amsterdamsche wissel markt tot f. 7.18 verbeterde. Deze vraag ls ■nog steeds als uitvloeisel te beschouwen van de onrust, die in de goudlanden ls ge wekt door de desertie van België uit het goudblok. Een dergelijke onrust heeft reeds meermalen een verstoring op de wissel effecten- en goederenmarkten veroorzaakt en velen steeds groote verliezen berokkend. De Nederlandsche Bank heeft bewezen, dat de tot dusverre gevolgde monetaire politiek onveranderd zal worden voortge zet. In de week per 1 April gaf zy f. 34 millioen goud af, terwyi nadien het goud- verlies wordt getaxeerd op f. 10 millioen. Ofschoon de wisselkoers op Parys het goudpunt heeft overschreden, ls de goud export naar Frankrijk nog uiterst gering, daar de Bank gouden munten afgeeft, waardoor het gouduitvoerpunt iets hooger ligt. De rede, die Minister Flandin dezer da gen heeft gehouden en waarin hy de uit gifte van goudgeld in Frankrijk aankon digde, heeft haar uitwerking niet gemist, doch of men spoedig tot een dergelijke uit gifte zal overgaan staat te bezien. De mi nister heeft een slag om den arm gehou den, door te verklaren, dat dit „ter rechter tyd" zou geschieden en dit oogenbllk schynt nog niet aangebroken. Het is te verwachten, dat, indien thans tot het ln circulatie brengen van goudgeld zou wor den overgegaan, dit spoedig ln de kous zou verdwynen en het hamsteren nog zou aanmoedigen De aankondiging mist dan ook iedere beteekenls en moet worden be schouwd als een poging om het vertrouwen te versterken en de bestaande ongerustheid weg te nemen. Het valt niet te ontkennen, dat de on rust by het publiek groeit onder invloed van den hoogeren stand der bultenland- sche wisselkoersen en de berichten der economische moeiiykheden. Er dient ech ter op gewezen, dat zoo'n onrust reeds meerdere malen heeft bestaan en dat het publiek, dat zich ongerust maakte, zware verliezen leed. Men is echter hardleersch en men zag vandaag weer sterk aanbod van Staats-, provinciale- en gemeente-leeningen en pandbrieven. De vraag was gering en de noteeringen liepen sterk terug voor deze papieren. Ned. Schuld 1 a 21/:»/o lager. Ook de andere ge noteerde fondsen liepen achteruit. Het slot kwam boven de laagste koersen van gisteren. De geldmarkt was vaster. Het geld op prolongatie noteerde heden 2*/i. De aandeelenmarkt had een nerveus voor komen bij de opening. By levendige han del trokken de koersen op. De noteerin gen konden zich op het hoogste niveau handhaven. Van de Petroleums monteerden Kon. Olies weer 3°/o. De Amerik. soorten onder gingen weinig verandering. Van de Indus- trleele fondsen stegen Philips 4%. waarvan een deel later weer verloren ging. Aku's ruim l«/« hooger. Unilevers iets luier, daar het slotdividend van 2°/o teleur stelde. Rubbers waren vast. waarby Am sterdam Rubber boven pari kwamen. Tabakken waren verdeeld, doch de koers verliezen bleven binnen nauwe grenzen Suikers willig. H.V.A.'s boekten een winst van 5 ook dank zy de verhoogmg der limieten door de Niva's. Scheepvaarten vast. Ned. Scheepvaart Unies waren 1 'U hooger. Amerik. fondsen stil en weinig veranderd. Dultsche obligaties flauwer. De Belg. soorten waren verdeeld. Op de wis selmarkt noteerde het Pond f. 7.18. 3 maandsponden deden 12 n agio. De Fransche franc steeg tot 9.79 1/8. De dol lar handhaafde zich op 1.48 5/16. De Belga steeg tct 25.20. WISSELKOERSEN Engeland 7.18'/» (7.13 3/4); Dultschland 59.70 (59.65); Frankrijk 9.80 (9.79 3/4); België 25.22'/: (25.20); Zwitserland 48.08 (48.06); Denemarken 32.05 (31.87'/;); Zwe den 37.02'/- (36.82'/;); Noorwegen 36.07'/: (35.87'/.): New-York 1.48'/; (1.48 1/4); Pro longatie 2 pCt. Tusschen haakjes zyn de koersen van gisteren. AANBESTEDING. Vanwege den Rykswaterstaat is heden aanbesteed het verbreeden van de Teckop- sche brug en het uitvoeren van grond en straatwerken, met bijkomende werken, tot verbetering van den Ryksweg Bode graven—Harmeien. tusschen de km.-pun ten 54,978 en 55,600 onder de gemeente Woerden. Laagste inschryver was KI. van Barneveld te Zeist voor f3686. TAXE-PRIJS VAN CONSUMPTIEMELK. De prys voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, ls voor de volgende week bepaald op 41/4 et. per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 ct. per liter. -41- PARTIEELE STAKING IN HET LOODGIETERSBEDRIJF? De Samenwerkende Organisaties ln de Metaalindustrie dealen ons mede, dat met den Bond van Loodgieters- en Fitterspa- troons overeenstemming is bereikt over een nieuw contract. Met de R.K. georgani seerde Werkgevers is echter nog geen over eenstemming bereikt. Zij wenschen de vacantie van zes op vier dagen terug te brengen en het zegelfonds waaruit de feestdagen en vacantie worden betaald op te heffen. De arbeiders-organisaties eischen handhaving van dezelfde arbeids voorwaarden, waarover met het gros van de werkgevers overeenstemming is verkre gen. Wanneer met deze patroons in het ge heel een twaalftal deze week geen overeenstemming wordt bereikt, zullen de werknemers op Maandag 8 April tot sta king overgaan. De commissienoteerlng der Neder landsche boter ls heden vastgesteld op 36 cent per K.G. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. LEIDEN, 3 April Groentenveiling Per 100 stuks: Bloemkool I 15.Roode Kool 6.50—20.20; Savoye 1.80—4; Pieter selie 1.50; Prei 0.60—2.20; Radys 0.80— 3.60; Kropsalade 0.805.50; Selderie 0.60 —1.20; Knolselderie 0.70-^1.20. Per 100 kilo. Kroten 0.60; idem, gekookt 2.00—4.—; Witloof 312; Boerenkool 35; Spinazie 8—11; Uien 1.00—4.30; Wortelen 1.60— 7.40; Spruiten I 9.00—16; idem II 6.008; and. 611. Noteering melkveiling „Lelden", 3 April 1935. Week 7—13 April 1935. Consumptie- melk 1ste klas f. 5.25, idem n f. 5.00; idem III f4.75. Industriemelk f. 2.803.20. BARNEVELD, 4 April Eierenmarkt. Aangevoerd 1.880.000 eieren. Prys f. 1.85— 2.65 per 100 stuks. Handel kalm. BENTHUIZEN. 2 April Aanvoer 4078 kippeneieren f. 1.953.00; 172 eendeneie ren 1.802.45 per 100; kropsla 1 ct. per krop, knolrapen 1 et. per stuk. Uien 2 ct. per kilo BOSKOOP. 3 April „De Boskoopsche veiling" Rozen per bos; Edith Heden 4576 ct., Butterfly 5762 ct. August Noach 4656 ct. Gemengde rozen 1724 ct. Diversen per bos; Azalea-mollustakken, le soort 1.50—2.40; idem 2e soort 90—1.20; Mahoniablad 13 ct,; Forsyhla 7090 ct.; Serlngentakken 5481 ct.; Cerasus-Hisa- kura (kers) le soort 1.602.80; idem 2e soort 0.901.10; Tulpen 1620 ct., Nar cissen 610 ct.. Lathyrus 1216; Iris 18 ct,. Leeuwenbekken 5962 ct. Balrozen 22 —50 ct., Clematis, Miss Bateman 39 ct. Diversen per stuk: Hortensia's 2327 ct., Japansche Azalea's 19—21 ct., Acers 15 ct,, Erlka 4 ct. GOUDA, 4 April. Aangevoerd in totaal 1459 stuks, waarvan 38 slachtvarkens. Vette van 18 cent tot 19 ct. per pond, lev. met 3'U korting; Londensche van 13 tot 15 ct. p. p., lev. met 2"/o kort.; 123 crisis runderen. prijzen als vorige week; 198 ma gere varkens. Prijzen van 2026 per stuk; 715 biggen 1214 p. st.; Geld. biggen 14— 18 p. st.; 560 nuchtere kalveren 2.504.25 p. st.; 7 runderen 125170 p. st.; 10 bokken en geiten 25 p. st. Handel redelyk. Alge meene markt. 222 partijen kaas, pryzen le kw. met ryksmerk 1415, 2e kw. met rijksm. van 1213. Handel flauw. 922 pon den boter. Goeboter 6570 ct. p. p.; Wei- boter 6065 ct. p. p. Handel vlug. 150.000 stuks eieren: Kippeneieren 1.802.10 per 100 stuks; Eendeneieren 1.702 per 100 st. Handel willig. Coöp. Zuid-Holl. Eierenveiling. Aanvoer 143.400 kippeneieren: Pryzen 56/58 K.G, 1.80—1.90, 58/60 K.G. 1.90—2, 60/62 K.G. 2—2.10, 62—66 K.G. 2.10—2.50, Bruine 58/68 K.G. 1.902.70, kleine eieren 1.70—1.80 per 100. Aanvoer 2000 eendeneieren, Pry zen 1.502 per 100. VEUR, 3 April. Eierenveiling Aange voerd 37656. 37082 kippeneieren f.2.10 2.45; 531 eendeneieren 2.052.35; 43 gan zeneieren 7 ct.: 106 kippen 0.401.10; 3 eenden 0 55; 74 konynen 0.15—2.15; 46 duiven 0.10—0.30. WADDINXVEÉN 3 April Eierenveiling Aangevoerd 5327 eieren. Prys kipeieren f. 1.952.30. Eendeneieren f.2 00 per 100. WESTLAND, 3 April Bloemenveiling Anjers 5.10—9.90; Calla 79.00; Gerbera 570—5.90; Violieren 610.00; Japansche Lelies 3.80—5.50: Amarylli-kelken 1011; Regalis 2.10—2.20 per 100Plumosa 2233 ct., Sprengery 18—29 ct., Freesia 2226 ct. Lathyrus 18—31 ct„ Anemonen 8—11 ct., Muurbloemen 58 ct.. Irissen 14—22 ct., Copland 14—18 ct„ Bartigon 20—25 ct., Wm. Pltt 19—26 ctPr. Elizabeth 19—27 ct., Bouton d'Or 23—25 ct., Narcissen 3 5 ct. per bos. Idem Groentenveiling, Export Groene komkommers 7.107.40, 2e soort 6—7. sla 1.404.00 per 100; postelein 17—25 ct. per K.G.; spinazie 20—55 ct., andyvle 15 55 ct. per bak; peen 12.0020.— per 100 bos; bloemkool 8.0027— per 100. Idem. Binnenland Spinazie 813 ct., postelein 1625 ct., witlof 612 ct., dub bele boonen 1.001.20; snyboonen 0.75— 1.10 per K.G.; andyvie 2050 ct., stoof* sla 1015 ct. per bak; bloemkool 8,00 15.—; sla 0.40—3 40; eieren 2.80—4.40; komkommers 6.007.10 per 100; kelen 65 2.00; peterselie 0.502.70; radijs 1.10 3.20; seldery 502.25; rhabarber 4.507.00 per 100 bos; peen 8—12.00 per 100 bos. De Heer en Mevrouw Dr. P. M. VAN ALPHEN B. VAN ALPHEN—DE BEST geven kennis van de geboorte van hun Zoon 8870a HENDRIK JAN. Eindhoven, 3 April 1935. Galileystraat 19. Heden ontsliep ln haar Heer en Heiland myn lieve Vrouw CORNELIA PETRONELLA CLARA BARNEVELD— LIJBERING, in den ouderdom van 82 jaar. W. BARNEVELD. Voorschoten, 3 April 1935. Oranjekade 13. 2108 Geen bezoek. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats vinden Zaterdag 6 April op de Ned. Herv. Begraafplaats „Groene Kerkje" te Oegstgeest. Ver trek half 12 vanaf Prins Hendriklaan 32, a'daar.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3