76ïte Jaargang DINSDAG 2 APRIL 1935 No. 23015 STADSNIEUWS. VI//CUE£J_ BERICHTEN De Beukenhof Taveerne is vanaf heden des avonds weder geopend BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: '00'ets."per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden wan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f2.35 per week f0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. KONINGIN-MOEDER HERDENKINGSFONDS. De schaalcollecte, welke gisteren is ge houden, heeft f. 863.17 opgebracht, ter wijl de opbrengst der schaalcollecte des avonds ln den Schouwburg gehouden, f. 101.37 bedraagt. Het Comité betuigt zijn hartelijken dank aan allen, die hebben medegewerkt om dit resultaat te verkrijgen. Voor stadgenooten, die niet in de ge legenheid waren een bijdrage te geven, zij medegedeeld, dat giften alsnog gaar ne in ontvangst worden genomen ten kan tore van den penningmeester, per adres Noord-Hollandsch Landbouwcrediet N V. Bijkantoor Lelden (Postrekening No. 2915). PROPAGANDA-FEESTAVOND DER INTERN. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN, AFD. LEIDEN. Rede van den heer A. Don. Vrijwel geen plaatsje in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis was gisteravond onbezet, toen de heer J. van Hooidonk, secretaris der Loge: „Leiden Vooruit", onderafd. van bovengenoemde orde. den avond met een inleidend woord opende de voorziter was wegens ongesteldheid af wezig. Na allen te hebben welkom ge- heeten, in 't bijzonder den spreker van dezen avond, den heer A. Don uit Rotter dam. alsmede hen die hetzij op zang- hetzij op dansgebied hun welwillende medewerking zouden verleenen, zette spr. het doel van den avond uiteen, n.l. het naar buiten uitdragen van het werk der I.O.G.T. Velen weten immers van haar beteekenis en van haar werk nog niets af. Het doel der I.O.G.T. nu, is dat getracht wordt degenen, welke door alcohol-mis bruik in het moeras terecht kwamen, te helpen. In het kort dus wijdt de I.O.G.T. zich aan de drankbestrijding en daarnaast staat een ander doel, n.l. het kweeken van broederschap. Spr. eindigde zijn inleiding met den wensch dat deze avond ertoe zou bijdragen de drankbestrijding meer naar voren te brengen. Daarna was het woord aan het dubbel- mannenkwartet „Sempre Avanti". hetwelk eerst drie liederen van Schubert Zum Sanctus, Ave Maria en Die Nacht en vervolgens Veni Creator Spiritus van Die- penbroek ten gehoore bracht Het applaus na elk nummer bewees wel hoezeer deze zang in den smaak viel. Vervolgens verkreeg de heer Don het woord die een zeer uitvoerige propaganda- rede hield. Hij begon met te zeggen, dat velen thans de meening zijn toegedaan, dat drankbestrijding niet meer noodig is. omdat het misbruik zoo verminderd is. Inderdaad is dit laatste het geval, want het drankgebruik van heden bedraagt geen 20 °/o meer van het vroegere gebruik Maar we moeten ons hierdoor niet laten ver blinden. Ten eerste omdat de crisis mede- hielp aan die daling en ten tweede, omdat er altijd nog een zeer groot bedrag aan drank ieder jaar wordt besteed. Spr. noemde voor '33 een bedrag van bijna 200 millioen gulden (gedistilleerd bier en wijn), hetgeen dus een veelzeggend cijfer is. Stellig is er dan ook nog zeer veel ellende, hetgeen spr. met voorbeelden uit de praktijk der verschillende consultatie- bureaux der I O G.T aanhaalt. Men voegt den geheelonthouder vaak toe. dat hij zichzelf niet vertrouwt! Dit verwijt aanvaardt spr niet. De meeste huidige geheelonthouders waren eens ge bruikers. doch de ellende, welke uit het misbruik voortvloeit, opende hun de oogen en zij hebben ingezien, dat uit de matige drinkers juist de misbruikers ontstaan. Daarom gaven zü het voorbeeld. Zij be grepen ook. dat ieder verkeerd ding. dat men afleert, een toeneming van de zede lijke vrHheid is. Wij moeten den misbruiken niet verachten, hem niet hard vallen, in tegendeel, hem zacht tegemoet treden,, want pas dan is het mogelijk mede door het te geven voorbeeld hem van den drank af te brengen. Wij komen doog den hiiidlgen slechten tijd nimmer heen, indien de menschen zelve niet veranderen. Verbeteren zii zich zelf dan zal ook de maatschappij verbeteren Daarom moeten we allen de handen ineenslaan om het volk op te heffen tot regeneratie en niet «til te zitten want ten slotte leidt dit tot degeneratie. Onder leiding van mej. Corrie de Wekker trad nu een dansgroep on hetgeen een groot succes werd. Ook na de pauze toen de groep wederom ten tooneele kwam. oogstte men evenals .Sempre Avanti" dat zich nogmaals deed hooren. zeer verdiend een luid applaus. De Loge .Leiden Vooruit" kan met veel voldoening op dezen avond terugzien HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. Schaart en Zoon, Sluisweg 60, Kat wijk aan Zee. Kijwielfabriek. De vennoot schap onder firma is d.d. 8 Maart 1935 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door: J. H Schaart, als eenig eigenaar, onder zijn eigen naam. NOG JUIST BIJTIJDS GESNAPT. Eenige dagen geleden werd hier ter stede aangehouden een Duitsche, mej. R. B„ die hier zonder middelen van bestaan vertoefde, en deswege gistermorgen onder geleide op transport naar Duitschland wei a gesteld. Korten tijd na haar vertrek uit onze stad, bereikte den commissaris van politie van zijn ambtgenoot te Haarlem het ver zoek van haar aanhouding, in verband met verschillende kleine diefstalletjes al daar gepleegd. Terstond werd het grens- kantooi gewaarschuwd en zoo ontving de rechercheur in Zevenaar nog juist bijtijds bericht, dat hij zijn gezellin aan deze zijde van de grens moest houden en haar terug moest voeren naar Haarlem! GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Manrt 1935: Een pakje. inh. goed, rijwielbelasting- plaatjes, handschoenen, twee blauwe mut sen, sleutels, een gebreid taschje, een paar denzweep, 'n hondenhalsband, 'n stuk van een horlogeketting, een vermoedelijk zil veren ring met steentjes, een duimstok, een zwarte japon, een kettinkje, een bus met wagensmeer, een hamer, portemon- naies, een zilveren potlood, een speldje, een zwarte muts met 2 knoopen, een vul penhouder, een ledige mandflesch, een damesparapluie, een handwarmer, een blauwe ceintuur, een bodeboek, een licht blauwe ceintuur, 'n parapluie, een doublé schakelarmbandje, een slot met ketting, een hondenhalsband, een lorgnet in étui. een zijden sjaal, een portemonnaie. in houdende een polshorloge, een oorbelletje, een stukje film, een parkietvogel een zwart kralen halsketting, een souvenier in den vorm van een boekje, een rozen krans, een blauw met wit en roode want, een vulpenhouder, een armband, een vul penhouder, een handtasch, een gummi re genjas. een gouden oorknop, een paar broekskappen, een kastsleuteltje, waaraan koperen plaatje, een blauwe regenman tel, een lederen riem, een schoen, een étui met penhouders en potlooden, een zwarte gummi regenjas, een zilveren potlood, een rozenkrans, een vulpenhouder, een hand warmer, een kennisgeving i/z „Dienst plicht", een gouden monogramrmg, een nieuw kindertruitje, een R.-K. kerkboek, een koordje, waaraan een bedeltje, een wollen sjaal, een biljet v, d. Ned. Akker bouw Centrale, een doosje. Inhoudende een poppetje, een fietspomp, een gouden damesarmbandhorloge. Gevonden in de Electrische Tram (stadslijn) 4 parapluies, 1 R.-K. kerkboek, een paar handschoenen. een portemonnaie, en klein geld. Gevonden in het Postkantoor: 1 huissleutel, 1 heerenhandschoen, 1 paar wollen dameshandschoenen Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd: voor het doctoraal examen Geneeskunde de heer D. N. Graubert iDen Haag) en mej. A. C. Thomee (Rotterdam). IJMUIDEN, 2 April 1935 VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.59—0.45; Tongen per KG. f. 1.20—0.60; Groote Schol per kist van 50 KG f. 13; Middelschol per kist van 50 KG. f. 17.50—15; Zetschol f.24—21; Kleine Schol f.21—4.70: Schar f. 6.50—3.50: Tongschar f.25—17: Vleeten per stuk f 3 60—2.80; Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f. 10.503.50; Groote Schelvisch f.165.80; Middel Schelvisch f.145.60; Kleinmiddel Schel visch f. 104.50; Kleine Schelvisch f 7— 2 20; Kabeljauw per kist van 125 K G i 40 12.50; Gullen per kist van 50 K.G. f 11 4.40; Lengen per stuk f. 0.90—0.28; Heil bot per K.G. f. 1—0.70: Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.30—0.75; Koolvisch per stuk f. 0.280.04; Makreel per kist van 50 K.G. f.9—6. Aangekomen: 8 stoomtrawlers. IJM. 77 met f.1378; IJM. 95 met f.1076; IJM 45 met f.904; IJM. 46 met f.1407; IJM. 37 met f.2460: IJM. 190 met f.1502; IJM. 2 met f.2141; IJM. 70 met f.914. de Deensche kotters E. 99 met i. 385; E 238 met f.562, en de loggers: K.W 43 met f 478; K.W. 3 met f.363; K.W. 159 met f634; SCH. 285 met f.420; SCH. 53 met f. 377, TOCNEEL NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. N.V. AMSTERD. TOONEELVEREENIGING. Gele Koorts, een ware geschie denis door Sidney Howard en Paul de Kruyf. Jarenlang hebben doktoren en journa listen de eer gedeeld, op de planken niet anders dan te worden bespot en gehoond. Voor de medici zijn thans betere dagen aangebroken! Hetgeen hoop geeft, dat ook wij nog eens in de gratie zullen komen. Na „Men in white", dat een verdediging was van de medische wetenschap, hebben wij gisteravond opnieuw kennis gemaakt met tooneel, dat bedoeld te zijn: een juist inzicht geven van den noesten en onver- moeibaren strijd der medici, vaak gepaard met eigen levensgevaar, om de mensch- heid te redden van ziekte-plagen, die haar zwaar teisteren. Benut daarvoor is de strijd, gestreden tegen de gele koorts, die duizenden en nog eens duizenden men- schenlevens heeft opgeëischt. Een brokje medische geschiedenis is daarvoor uitge werkt Mag men het experiment volledig ge slaagd noemen? Wij zouden dit niet gaarne voor onze rekening nemen. De auteurs hebben te-veel willen geven en zoodoende is het gegeven geworden een soort medische voordracht in tooneelvorm. Zeer interessant, doch qua tooneel niet altijd in staat om de aandacht volop bezig te houden. Zonder eenige schade voor het geheel, zou er heel wat gecoupeerd kunnen zijn! O.i. zou dit zelfs de spanning en het stuk ten goede zijn gekomen. Diverse tafereelen uit de lange, lange reeks elkaar opvolgende scènes vielen terug en maakten het geheel te gerekt. Trouwens, na de pauze was de inzinking wel heel groot. Maar toch. als geheel was het ongetwij feld interessant tooneel Geen ontspan ning, integendeel, door het vele gepraat wordt het gehoor op een zwaren p-oef ge steld en dat van 8'/< uur tot 12 uur, behou dens één pauze. Velen werd het te mach tig en zij zijn met de pauze geëclipseerd. Ons spiit het echter geenszins tot het laat ste toe te zijn gebleven, overtuigd, dat trots vele en groote gebreken, niettemin een boeiende tooneelavond is te genieten ge weest. Af en toe werd een te goedkoop effect nagejaagd, als in vele scènes met de hospitaal-soldaten de kooien-scène >b.v. had zelfs beter gemist kunnen worden! het salvo na den dood van dr. Lazear was van lachwekkenden aard en dan die afgrij selijke gramofoon-muziek op een blijkbaar „verkouden" instrument..,. Zooals gezegd, behandelt het gegeven den strijd der medische wetenschap om te komen tot de ontdekking van de oorzaak der gele koorts en het is dr. Reed, die ten slotte een als louter hypothese beschouwde meening van den Cubaanschen arts Finley dat. een muskiet als de verwekker moet worden beschouwd, als juist bewijst. Maar hoe heeft hij daarbij moeten vechten tegen vooroordeel en verguizing! Zelfs een van zijn meest getrouwe medewerkers valt als slachtoffer van het onderzoek En nu zoekt men nog naar een vaccin tegen de gevreesde ziekte, hoezeer beteu geld als deze reeds is, nu althans de oor zaak is vastgelegd! Op overtuigende wijze heeft de Amsterd. Tooneelvereeniging zich gekweten van de lastige opdracht om dit stuk, dat zoo weinig gemeen heeft met gewoon tooneel, over het voetlicht te brengen. Speciaal de doc toren waren prachtig getypeerd. Albert van Dalsum speelde den dr. Leed krachtig, nu en dan echter iets te theatraal; ook een gevolg van zijn oogen-gedraai. dat af en toe hinderlijk was. In één adem zouden we willen noemen Frits van Dijk en Ben Royaards als de doktoren Lazear en Caroll, waarvan de eerste slachtoffer wordt van zijn beroep. Het waren twee prachtig ge- styieerde rollen van begin tot eind. Zij leefden ten voeten uit. Naast hen willen we noemen van J. Stern- heim dr. Finley, vooral in zijn eerste ont moeting met de mannen van het medische onderzoek en dr. Ames van M. van War- melo, een echt menschelijke figuur te midden van dezen medischen strijd. In kleinere rollen viel evenzeer veel te Waardeeren. Jammer was de eenige vrou wenrol de hoofdverpleegster van Marie Sternheim, zeer onvoldoende. Met behulp van een draaitooneel, dat goed voldeed, konden de diverse scènes elkaar metbekwamen spoed opvolgen. Al met al een hoogst interessante avond, al vermocht deze niet altijd de aandacht even strak gespannen te houden. Daarvoor is de uitwerking niet altijd even even wichtig genoeg en zijn er te veel downs in. Na afloop is hartelijk geapplaudisseerd uit den vollen schouwburg, hoewel het einde voor velen een verademing was. Nu volgt t' was de 7e abonnements- voorstelling' nog één voorstelling van het Ver. Rotterdamsch-Hofstadtooneel. RECLAME 2045 DE ALGEMEENE TOESTAND. Eden te Warschau. Gisteravond is Eden te Warschau aan gekomen. De minister van buitenlandsche zaken Beek en andere vertegenwoordigers van de Poolsche regeering. de Britsche ge zant te Warschau en leden van de lega tie waren aan het station aanwezig om hem te begroeten. Volgens het vastgestelde programma beginnen vanochtend de besprekingen om morgen te worden afgesloten, wanneer Eden voor zijn kort bezoek aan Praag zal vertrekken. Men verwacht dat hij Don derdagmorgen per vliegtuig naar Londen zal terugkeeren. Alsdan zal de Engelsche regeering den toestand in Europa aan de hand van de rapporten van Simon en Eden aan een zorgvuldig onderzoek onderwerpen. De door Eden op zijn reis verkregen inlichtingen zullen ongetwijfeld van in vloed zijn op het besluit der Poolsche re geering. In Poolsche politieke kringen hecht men groote waarde aan de bespre kingen, daar men overtuigd is, dat Enge land de meest bekwame kracht is, om de, (uiteenloopende) gevoelens tot elkaar te brengen, welke zich voordeden bij de be sprekingen van het Oostpact, speciaal tus- schen Moskou en Warschau Naar de bijzondere correspondent van Havas weet te melden zou Moskou hqt sluiten van eer. militair bondgenootschap slechts willen aanvaarden als een „pis aller" Het rekent op den invloed der En gelsche diplomatie bij de Europeesche kanselarijen om dit uiterste onnoodig te maken en onder een of anderen vorm het beginsel van den onderlingen bijstand te doen zegevieren. Bij het verlaten van Rusland heeft Eden aan Litwinoff een telegram gezonden, waarin hij de Sovjet-regeering dankt voor de ontvangst en de gastvrijheid en o.a. verklaart het op hoogen prijs te hebben gesteld, het persoonlijk contact te kun nen vernieuwen. Mussolini heeft thans definitief beslist, dat de drie mogendhedenconferentie van Stresa zal worden gehouden in het slot Br.rromeo op het eiland Isola Bella Talrijke werklieden zijn reeds bezig met de zalen van het slot in gereedheid te brengen voor de conferentie. Van Milaan zijn 25 nieuwe telefoonlijnen naar Stresa gelegd. RELGIE. De devaluatie. De run op de winkels is nog niet geheel geëindigd, doch de regeering hoopt, na bevredigende besprekingen te hebben ge voerd met den middenstand, dat deze wel dra een einde zal nemen. Men verwacht, dat de prijzen der grond stoffen met 20 pCt. zullen stijgen. LUXEMBURG. 10 pCt. devaluatie. De regeering heeft besloten den franc met 10 pCt. te devalueeren. Tegenover den Belgischen franc wordt de prijs dan 1.25. De tolunie tusschen beide landen blijft gehandhaafd. ENGELAND. Sir John Simon over Memel. In het Lagerhuis is gisteren den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd van welken aard de interventie is, die Enge land, te zamen met de andere mogend heden, die het Memelstatuut hebben on derteekend, ondernomen heeft. Sir John Simon antwoordde hierop: Gelijk reeds in net antwoord van 18 Maart tot uitdrukking is gebracht, zijn kort geleden door de Engelsche, de Fransche en de Italiaansche regeeringen bij de Litliau- sche regeering protesten ingediend. In het verloop daarvan is de Lithausche regeering ervan in kennis gesteld, *at de tegen woordige toestand in het Memelgebied, waar zich geen directorium bevindt, dat het vertrouwen van den Landdag heeft, onvereenigbaar is met het principe van de aan het Memelgebied door het statuut gewaarborgde autonomie en dat het de plicht is van de Lithausche regeering, zon der verwijl een einde te maken aan dezen toestand. GRIEKENLAND. Het parlement ontbonden. Tijdens den ministerraad welke vier uren duurde is besloten, den uitzonderings toestand af te kondigen en het parle ment onverwijld te ontbinden. De nieuwe verkiezingen zijn vastgesteld op 19 Mei a.s. BINNENLAND. Bezoek van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana aan de bloementen toonstelling te Heemstede. (Laatste Be richten, le Blad). Het bezuinigingsontwerp; 70 millioen zal bezuinigd worden, waarvan 20 millioen op onderwijs (Binnenland, 3de Blad). De landdag der N. S. B. te Amsterdam; bij de incidenten zijn twee personen ge wond (Binnenland, 3de Blad). De luchtlijn Amsterdam—Praag gisteren officieel geopend (Binnenland, 3de Blad). De Mijdrechtsche millioenen-zaak (Ge mengd, 3de Blad). Ernstige brand te Utrecht; een vrouw en haar tienjarige zieke zoontje om het leven gekomen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Eden te Warschau (Duitschland, 1ste Blad). De Abessynische nota aan den Volken bond (Buitenland, 1ste Blad). Een toespraak van den Paus over de misdaad van oorlog (Buitenland, 1ste Blad). Luxemburg gaat over tot een devaluatie van 10 pCt. (Buitenland, le Blad). FRANKRIJK. Versterking der luchtvloot. Na een debat, waarbij generaal Dénaln, de minister van luchtvaart, verklaarde, dat de luchtvloot de plaats in de lands verdediging moet hebben, welke in over eenstemming is met haar taak, heeft de Fransche Kamer het door rechts geëischte statuut voor de luchtvloot aangenomen. De afgevaardigde Franklin Bouillon benutte deze gelegenheid om zijn leed wezen uit te spreken over het feit, dat de regeering het voorstel tot het uittrek ken van een crediet van 1.8 milliard francs nog niet heeft ingediend. Men heeft, aldus Bouillon, niet den moed, het land de waarheid te zeggen en toch zou de juiste kennis van het gevaar de voor waarde zijn voor een vernieuwing. ITALIË. Versterking der marine en luchtvloot. De Italiaansche Senaat hééft de voor- loopige begrooting van het ministerie van marine en luchtvaart goedgekeurd. De staatssecretaris van het ministerie van marine, admiraal Cavagnari, betoogde voor den Senaat met bijzondere nadruk de noodzakelijkheid van een versterking der Italiaansche vloot door den bouw van de beide oorlogsschepen „Vittorio" en „Vit- torio Vaneto". welke, indien ze gereed zijn de sterkste bij de verdragen toegestane slagkruisers van de vloot zullen zijn en door de weder in dienst stelling van de gemoderniseerde oorlogsschepen „Cavcur" en „Giulio Cesare, welke door hun om bouw een veel grootere gevechtswaarde verkregen. De staatssecretaris van de luchtvaart, generaal Valle, wees op de volkomen ver nieuwing van de Italiaansche luchtvloot, welke op het oogenblik plaats vindt en welke in drie jaar in plaats van de oor spronkelijke zes jaren, gereed moet zijn. Een langer uitstel zou, aldus de generaal, in verband met den huidigen toestand, hoogst gevaarlijk zijn. SPANJE. Lerroux slaagt niet. Lerroux heeft een onderhoud gehad met president Alcala Zamora. Na afloop van dit gesprek deelde hij mede. dat hij den president gesproken had over zekere moeilijkheden, waarmede hij bij zijn poging tot kabinetsformatie te kampen had en hem den raad had ge geven, nieuwe po'itici te consulteeren. Zamora heeft daarop Martinez de Velasco. leider der agrariërs ontbonden. De reden, waarom Lerroux van de kabinetsformatie heeft afgezien, moet gelegen zijn in het feit. dat de agrariërs en liberaal-democraten zich bij 't stand punt van den leider der sterkste partij, de katholieke volksactie. Gil Robles heb ben aangesloten en dus geen regeering willen. we!k? nW leden "an lini-s 'vordt iv'-v breid De staatsp) es'rteht, heeft Marline?, de Veiasco belast met de vorming eener regeering op „zoo breed mogelijke basis en in den zin eener nationale republi- keinsche verzoening".

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1