Nederland slaat België (4-2) 76'te Jaargang Maandag 1 April 1935 No. 12 Na een 2-1 achterstand met de rust. Het voornaamste Nieuws van heden. IIIIIIIIIHM Een onbevredigende wedstrijd, doch met een van Hollandsche zijde, uitstekend slot! DRIE FRAAIE DOELPUNTEN VAN BAKHUYS. (Van onzen redacteur). Holland was favoriet in den gisteren in het Amsteraamsche stadion gehouden wed strijd tegen België en wat de uitslag be treft heeft zij aan de verwachtingen vol daan door met 42 te trfomfeeren. Die zege was verdiend door meer schotvaardig heid en beter voorhoede-spel. maar zij zal niettemin geen algeheele bevrediging ge schonken hebben! De inzet was veelbe lovend met een behoorlijk ploegverband en een positie-spel en tempo in den aanval, die herinneringen poogden op te wekken aan dien onvergetelijken tijd vlak vóór de ■wereldkampioenschappen in Italië, toen het Nederlandsch elftal onoverwinlijk scheen en tegen de Belgen met 93 een kat-en-muis-demonstratie gaf Te snel echter kwam de ommekeer en zij was bovendien zoo radicaal dat de Belgen gelegenheid kregen het Initiatief te nemen en dat vrijwel tot de rust te be houden. Wat verder de Oranje-ploeg na de teleurstellende eerste helft gedurende de aanvangsperiode na de hervatting presteerde daarbij broederlijk door het Belgische elftal geassisteerd was zóó onbeduidend, zoo zwak. zoo zonder pers pectief dat menigeen zich de vraag heeft gesteld of het voor het prestige van het Nederlandsche voetbal maar niet beter zou zijn Indien de ontmoeting tegen de En- gelsche profs alsnog werd afgelast Het is Van Heel geweest in samenwer king met Lagendaal en Bakhuys. die toen den grondslag legde voor een herleving, die even sterk als opzienbarend en sen sationeel ls geweest! Sneller dan collega Van Emmenes. die Hollander aan de radio op zoo prijzenswaardige manier schijnt te hebben vervangen, het voor de microfoon kan hebben verteld, ging de bal van voet tot voet; de bal deed het werk. de spelers gaven de richting en het tempo aan: van Van Heel via Lagendaal naar Bakhuys. een schitterende kogelen de 21 achterstand onzer landgenooten was ge nivelleerd! Dat was de aansporing, de daad. waarop Oranje gewacht scheen te hebben om zich op volle kracht te doen geldenEn van dat oogenblik dan ook af heeft de Nederlandsche ploeg den toon aangegeven, ibeheerschte zü bijna steeds 't terrein, ging de soelkwaliteit van het elftal bij wijze van spreken bij sprongen omhoog en was Bak huys ineens weer de lenige, schotvaardige en onweerstaanbare aanvals-leider. die in een kwartier tijd den stand van 12 op 42 bracht en bovendien nog een ander doelpunt scoorde, dat wegens off-side niet werd toegekend, doch van een weergalooze vaardigheid blijk gaf Een terugslag in ons spelgehalte. Die periode van ruim twintig minuten aan het slot van den wedstrijd heeft veel goedgemaakt, dat tevoren dreigde bedor ven te worden, maar toch zal de totaal impressie van dezen 53sten kamp tegen de Belgen belangrijk zwakker zijn dan in vele voorgaande ontmoetingen het geval is ge weest. De terugval in het peil van ons internationale voetbal, zich reeds open barende tegen de Duitschers. is onmisken baar en het eind daarvan is vermoedelijk voorloopig nog niet in het zicht! Er waren langdurige tijdperken van zeer zwak en slordig spel gisteren. De halflinie. zoo lang achtereen de ruggegraat van ons elftal, was slechts een schim van wat zü vroeger geweest is. terwül ook de defensie in menig opzicht aanzienlijk achter staat bij den tüd toen een Weber. Van Run en van der Meulen nog op het top-punt van hun voetbal-roem stonden. Halle verdedigde zijn doel uitstekend, al ging hij bij het tweede doelpunt niet vrij uit, doch het backstel gaf minder vertrou wen dan wij over het algemeen bij Oranje gewoon zijn geweest. Caldenhove. de jeug dige D.W.S.'er, was vreemd in dit interna tionale gezelschap en waar een debuut een iets mildere beoordeeling vraagt, kan men over zijn spel tevreden zijn, althans gedu rende de tweed helft. Doch zoo door redeneerende komt de volle zwaarte van het gedeelte lijk falen der backlinie neer op links back Van Run, die ook inderdaad verre be neden zijn prestaties van het vorige seizoen gebleven is. Van Run plaatste slecht, greep minder energiek in dan voorheen en liet den Belgischen rechter-vleugel onbegrij- pelyk veel bewegingsvrijheid! Een betere voorhoede dan dit vijftal Roode Duivels zou uit die vele kansen ongetwijfeld meerdere doelpunten gehaald hebben. De Belgen, hoe beweeglijk ook en dikwijls vlot combinee rend, misten schotvaardieheid. misten al thans den steun van een Bakhuys. die go'-d opgezette en voor het oog dikwijls boe'r-nde 1 attaques weet af te werken -net gloei "nde kogels uit ongeacht welke moeilijke tar.- denDit elftal der Roode Duivels was niet slecht, het speelde voor de rust mede door de zwakke tegen-actie! zelfs beduidend beter dan verwacht werd, doch het ontbeerde de inspiratie, de vonk in het buskruit der geestdrift, die door het succes der doelpunten geschapen wordt! Wie weet welk een herboren ploeg Oranje in Mei tegenover zich vinden zal als de Tsjechisch —Belgische prof. Raymond Braine, de schutter en doorzetter bij uitnemendheid, te Brussel zal optreden als leider van den Belgischen aanval Het spel-verloop. De technische commissie van den K.N. V.B. had tot gistermorgen in het onzekere verkeerd of de Rotterdammer Drok. de plaatsvervanger van Vente als rechtsbin nen, voldoende van een lichte ongesteld heid genezen zou zijn om de hem toegewe zen plaats te bezetten. Dit laatste bleek niet het geval te zijn en zoo moest het uit verkochte stadion bij het verschijnen der met de volksliederen begroete elftallen tot z'n verbazing constateeren dat Lagendaal in de Nederlandsche ploeg was opgesteld! Met den slechts enkele turven hoogen Engelschen arbiter Fogg vormde de lange Xerxes-man een wel zeer merkwaardige en opvallende combinatie in het veld, die stof leverde voor vele opgewekte gesprekken! Goed begin voor Holland. Smellinckx, aanvoerder der Roode Dui vels, had den toss gewonnen na Van Heel en wimpel te hebben aangeboden en met den weinig hinderlijken wind tégen kon Bakhuys daarna aftrappen. Welk een mooie perspectieven leverde dat Holland sche spel in den beginne. Bakhuys en de wat achter blijvende Lagendaal openden voortreffelijk naar de vleugels, er was tempo en ploegverband en tegen de weife lende Belgische verdediging leken onze kansen magnifiek. Een zeer angstig mo ment was het geweest toen Mondelé in de tweede minuut uitstekend was doorgeloo- pen op een pass van Stijnen en even voor Van Run en den uitloopenden Halle bij het leer was geweest, doch tot wan hoop der Belgen en onder een zucht van verlichting van Hollandsche zijde trapte de Belgische midvoor zacht naast het geheel onverdedigde Qranjedoel! En verder was uitsluitend de Hollandsche ploeg aan het woord. De roode defensie trachtte tevergeefs het spel te verplaatsen: aanval op aanval rolde aan en ieder oogen blik mocht uit dat overwicht een doelpunt worden verwacht. Een fraaie omhaal van Bakhuys ging rakelijks naast, een door Lagendaal ingekopte bal na een door Pauwe genomen vrije trap werd keurig door Badjou bedwongen! Pas na tien minuten loste Voorhoof aan de overzijde het eerste (en nog zwakke) Belgische schot en niets scheen op een verandering te wijzen. Het getij keert. Verrassend vlug wijzigde zich echter de situatie! Dat eerste schot van Voorhoof werd reeds een minuut later gevolgd door een tweeden en zeer verraderlijken schui ver, waarbij Halle nog slechts met den punt van z'n uitgestoken rechtervoet den bal kon keeren! En het luidde tevens een Belgische opleving in, die resulteerde in een steeds sterker wordend overwicht. Mis schien was het oorzaak, misschien gevolg: hoe dan ook, het Nederlandsch elftal raak te z'n samenhang, z'n zelfvertrouwen kwijt en Belgie begon al meer en meer op den voorgrond te treden. Het backstel. vooral Paverinck, weerde zich kranig, de halflinie ontwikkelde een flinke stuwende kracht en in een hoog opgevoerd tempo liep de roode voorhoede nu herhaaldelijk door onze lang niet betrouwbare verdediging. 0—1 Het eerste doelpunt ontstond in de 17e minuut, toen na een doelworsteling de bal naar links ging. waar Van Beek gereed stond om onhoudbaar te scoren. 01. Naar beide züden deed dit resultaat z'n werk: Holland werd nerveuzer, onzekerder en slordiger, België kreeg moed en speelde als het ware met onze reputatie! De halflinie der Oranje-ploeg vond alleen in Pauwe een betrouwbaar steunpunt en ruimschoots kregen de vlugge Belgen gelegenheid hun aanvallen op te bouwen en tot ontplooiing te brengen. Vooral linksbuiten Van Beek deed prachtig werk. hoewel juist hij den meesten tegenstand ondervond. Het was ook deze speler, die er toe meehielp den voorsprong te vergrooten. 0—2 Negen minuten na het eerste doelpunt snelde van Beek langs Caldenhove en uit zijn scherpen voorzet knalde Voorhoof het leder via den onderkant van de lat in de touwen. 02. Mischien, waarschünlijk zelfs, ware dit doelpunt te voorkomen ge weest door uitloopen van Halle. Deze ech ter, anders juist zoo spoedig tot uitloopen geneigd, maakte een beweging alsof hij zijn heiligdom verlaten wilde, doch aarzelde en was het volgend moment gepasseerd door den vlakbij staanden Belg! In de Nederlandsche ploeg duurde de malaise voort. Bakhuys en Lagendaal wisselden van plaats, doch de enkele scoringskans, welke er door ontstond uit goed voorzetten van Wels, werd door Lagendaal volkomen gemist. Holland herstelt zich: 12 Nog een tiental minuten moest er ge speeld worden toen zich van Hollandsche zijde teekenen van herstel begonnen te openbaren. Er kwam meer combinatie, er werd beter geplaatst en ook de halflinie deed daarbij nuttig werk. Hoe groeide bo vendien de hoop in het Hollandsche kamp toen Van Gelder op wat fortuinlijke wijze winnaar werd in een duel met Paverick en keeper Badjou onverwachts zijn doel moest verlaten om te trachten de situatie nog te redden. Van Gelder was den Belg iets te vlug af, tikte den bal naar binnen en de vrüstaande Lagendaal had weinig moeite van korten afstand in open doel te schie ten. 12. Voldoende geestdrift verwekte dit Hollandsche doelpunt om te zorgen dat onze landgenooten voor de rust verder in de meerderheid bleven! En zonder pech zou dat waarschijnlijk ook nog tot een tweede goal hebben geleid. Nu liep het de onzen wat tegen, kon Badjou vallende nog juist een schitterenden schuiver van Bakhuys uit den hoek tippen, kaatste een door Smit ingeschoten bal via den onderkant der lat het veld weer in en belette een uitgesto ken voet van Badjou dat een schot van Van Gelder in een doelpunt werd omgezet. Malaise. Had dus het slot van de eerste helft het inzicht verschaft dat de kans op een Hol landsche overwinning geenszins uitgesloten moest worden geacht, de gevolgen open baarden zich pas veel later. Na de pauze daalde het spelpeil bij beide partijen tot een in de laatste jaren ongekende laagte. Bakhuys, en Lagendaal wisselden weer doch het baatte niet. De depressie bleef hangen, drukkend en zwaar, bij ons zoo wel als bij de Belgen en een geweldige kogel van midhalf Stijnen, die via de lat achter ging. was het eenige lichtpunt in dit deel van den landenkamp, die op den Engelschman Fogg geen bepaald gunstigen Indruk zal hebben gemaakt. Eindelijk gelijk. Nog heerschte de malaise toen aanvoer der Van Heel. wellicht geprikkeld door te leurstelling, plotseling ver met den bal op drong. Zuiver ging het leer naar Lagen daal, die de situatie in één oog-opslag over zag. Schiterend was z'n snelle throughpass naar den ver opgedrongen Bakhuys en vlijmscherp het schot, dat reeds een onder deel van een seconde daarna door den Zwollenaar werd ingezonden! De bal lag achter Badjou voordat deze precies begre pen zal hebben wat er geschied was! 22. De vonk in het buskruit. Van dit oogenblik af werd Oranje mees ter van het terrein. Hollandsche geestdrift brak zich weer baan en overdonderde de Belgen. Smit leidde een nieuwen aanval, gaf door naar Bakhuys en een orkaan van vreugde verkondigde dat Holland opnieuw gescoord had. Reeds stelden onze spelers zich op voor de hervatting toen de arbiter nog weifelde met zijn decisie omdat de positie van Bakhuys een zoodanige ge weest was dat er sprake geweest kon zijn van off-side. De heer Fogg confereerde even met den Belgischen grensrechter, die toevallig juist dat gedeelte van het veld voor zijn rekening had en gaf daarna, on De opstelling der elftallen was: Nederland HALLE CALDENHOVE VAN RUN PAUWE ANDERIESSEN WELS LAGENDAAL BAKHUYS VAN HEEL SMIT VAN GELDER BLEK ISENBORGHS MONDELÉ VOORHOOF DE VRIES CLAESSENS STYNEN DALEM SMELLINCKX PAVERINCK BADJOU België: der een storm van protesten van het ver ontwaardigde publiek, een vrije schop we gens buitenspel! Jammer, want het doel punt was zóó fraai, dat het waarlijk een betere belooning dan thans had verdiend! Of overigens inderdaad sprake was an off-side? Eerlijk gezegd: wij weten het .iet. Onze positie op de perstribune was in dit opzicht zeer gunstig, doch de buitenspel overtreding was zoo gering indien juist dat zij voor ons niet te constateeren was. Waarmede wij inmiddels niet gaarne zou den willen beweren dat de heer Fogg en de Belgische grensrechter ongelijk hebben gehad! Nog twee doelpunten van Bakhuys. België behoefde zich trouwens over het niet toekennen van dit doelpunt weinig te verheugen. Wie den Hollandschen aard kent kon begrijpen dat deze tegenslag slechts een prikkel zou zijn tot een sterk opgevoerd krachtontplooiing. De span ning steeg. Hooger werd het tempo der Oranjeploeg, feller de wilskracht, de bezie ling. grooter het verlangen om te winnen, juist thans! Weer was het Van Heel, die den bal op bracht: een verre pass naar het midden. één bliksemsnelle zwaai van Bakhuys' lin kervoet. en elf juichende Oranje-spe lers liepen te hoop uit blijdschap dat ten slotte toch het winnende doelpunt geko men was. 32. Het was trouwens nog niet genoeg. Hier vierde dan de oude geest weer een oogen blik zijn triomfen. En nog slechts drie minuten na het vorige doelpunt ging Van Gelder met den bal langs de lijn om daarna scherp en goed voor te zetten. Paverick keerde het schot van Bakhuys. maar an dermaal zette de Hollandsche midvoor zijn voet achter 't terugstuitende leder en noch Paverick, noch Badjou kreeg nu gelegen heid den kogel te bedwingen. 42. België heeft in de resteerende oogenblik- ken eenige energieke pogingen gedaan om tenminste iets van het verloren terrein te herwinnen, doch het was toen keeper Halle, die zich voortreffelijk weerde en eenige malen op keurige wijze wist te red den, waardoor de stand geen wijziging meer onderging, alle dreiging van Belgi sche zijde ten spijt. Onze voorhoede het beste deel der ploeg. Het vermoeden is geuit dat Nederland den Belgischen tegenstand had onder schat. Bü zooveel waarschuwende voor beelden uit de historie ware dat onbegrij pelijk, maar het zou tenslotte niet onmo gelijk zijn. Het zou tevens verklaren waar om de Oranje-ploeg pas tegen het laatst, ziende dat haar de overwinning dreigde te ontgaan, een vorm ontwikkelde, die huizenhoog uitging boven haar verdere prestaties in dezen wedstrijd en herinne ren deed aan de glorie van vorige succes sen. Zoo sterk als tegen Oostenrijk, België Ierland en ook tegen Duitschland, was het spel ook toen niet, maar 't bezat toch meerdere goede kwaliteiten. Het werd goed open gehouden, was snel en door tastend en vooral schotvaardig. Ook ach ter vlotte het toen aanmerkelijk beter. Als geheel was deze wedstrijd inmiddels geen versterking van het prestige van ons internationale voetbal en er zal ijverig ge speurd moeten worden naar ander spe lers-materiaal voor meerdere plaatsen. Wellicht heeft de voorhoede die vernieu wing het minst noodig. Bakhuys mits als midvoor en niet als rechtsbinnen is nog altijd een speler van groote interna tionale alures. Hij verdeelde het spel uit stekend en schoot in die laatste twintig minuten buitengewoon goed. Welk een baltechniek demonstreerde de Z.A.C.'er toen, welk een ongemeen tactisch inzicht! Jammer dat hij langdurige perioden had waarin hij aan den eigenlijken aanval ont trokken werd. doordat Glendenning hem naar de rechtsbinnenplaats verwees. Had de trainer niet tijdig deze fout hersteld, wij vreezen dat de uitslag voor Oranje heel wat minder gunstig geweest zou zijn dan thans het geval is! Smit was niet zoo in vorm als gewoonlijk en zijn be faamde schoten had de Haarlemmer thuis gelaten. Met Van Gelder vlotte het sa menspel bovendien minder dan in den kamp tegen Duitschland, al was deze vleugel dan ook nog van behoorlijk ge halte. Van Gelder kwam pas tegen het laatst geheel op dreef. Hij gaf toen meer dere mooie voorzetten, doch was met z'n schoten niet fortuinlijk. Wels op den rechtervleugel was een klasse beter dan tegen Duitschland; hij stichtte onophou delijk gevaar in de Belgische defensie, maar had het voordeel dat de ballen hem telkens keurig werden aangegeven, zoo wel door Bakhuys, als door Lagendaal en Pauwe. Van den te traag startenden La gendaal was het uitstekende spelverdeelen de grootste verdienste. Als schakel tus- schen halflinie en voorhoede deed hij veel nuttig werk; in die voorhoede bleek hij z'n eens zoo befaamde schot volko men kwijt te zijn, was hij bovendien dik wijls te log en ontactisch. De ideale plaats vervanger van Vente was hij gisteren niet. Kon het trouwens anders bij een speler, die in het stadion nog nimmer iets bijzonders heeft kunnen presteeren en al z'n lauweren elders verzamelen moest? Zwakke halflinie en verdediging. De halflinie was zwak, Pauwe uitge zonderd. Anderiessen en Van Heel liepen voortdurend naar hun vorm te zoeken, hun ingrijpen was slecht, hun steunen meestal "onvoldoende en dat werd door Nederland won met 42 den voetbal wedstrijd tegen België. HollandBelgië van boven gezien. De hockey-wedstrijd Nederland-Duitsch- land voor dames, werd door onze land genooten met 5—3 verloren. Het Nederlandsch hockey-elftal voor den wedstrijd tegen Engeland. E. C. de Jager opnieuw sabelkampioen van Leiden. het meer succesvolle slot van den wed- strüd niet geheel goed gemaakt, al heeft Van Heel toen ook den grondslag voor de overwinning gelegd. Ook Van Run, onze linksback, heeft teleurgesteld. Niet voor de eerste maal trouwens. En het schijnt noodig te worden dat men voor hem naar een plaatsvervanger uitziet! De nieuweling Caldenhove was geen open baring zooals Weber in zijn eersten wed strijd. doch hij was ook geen mislukking. Hij trapte, toen hij eenmaal wat tot rust gekomen was, vrü gemakkelijk en greep somtijds verdienstelijk in. Een tweede kans moet hem zeker gegeven worden al zagen wij ditmaal in zijn verkiezing in de plaats van Diepenbeek nog geen ver sterking. Halle heeft het Oranje-doel met talent verdedigd. Hij moge dan misschien het tweede doelpunt hebben kunnen voor komen, daarnevens deed hij toch zooveel nuttig werk, trad hij zoo resoluut op en commandeerde hij de verdediging zoo vastberaden, dat niemand twijfelen zal aan zijn her-verkiezing. Belgische ploeg zonder schutters. In de Belgische voorhoede was links buiten Van Beek de groote man, doch door het falen van Van Run ging er ook van den anderen vleugel (met Voorhoof als uitblinker) heel wat dreiging uit. In dezen aanval wij merkten het hier voor al op ontbrak echter een schutter van groot formaat. De vervanging van Capelle door Mondelé was bovendien zon der twijfel een verzwakking. De halflinie zal veler verwachtingen overtroffen hebben: een linie zonder ster ren, doch met een goed begrip van haar tweeledige taak. Het achter-trio vond in rechtsback Paverick z'n uitblinker, doch ook Smellinckx en Badjou waren hun plaats waard al valt niet te ontkennen dat het begin voor beide backs vrij zwak is geweest. Goede leiding. Scheidsrechter Fogg heeft den wed strijd voortreffelijk geleid. Deze kleine Engelschman streefde bewust naar een zekere populariteit (blijkende uit z'n op treden en z'n gebaren) en hij had daar mede bij het grinnikende publiek stellig succes Bovendien was hij echter een man, die volkomen berekend was voor de hem opgelegde taak. Hij volgde het spel uit stekend, was streng doch correct en zag letterlijk alles. Mister Fogg was om het eens populair te zeggen de „beste man van het veld!". De ineening van den scheidsrechter. Mr. Fogg, de Engelsche scheidsrechter, die met den wedstrijd NederlandBelgië zijn eersten landenwedstrijd op het con tinent leidde, verklaarde na afloop aan „De Crt." .dat hij aangenaam getroffen was door het faire spel, maar vooral door het gedrag van het Hollandsche publiek, toen hij op advies van den Belgischen grens rechter het derde doelpunt van Holland annuleerde. Ik zelf was in twijfel en onder die omstandigheden achtte ik het raadzaam den grensrechter die ten slotte toch een internationale scheidsrechter is te vra gen, omdat die in een betere positie stond. Te meer, daar het een doelpunt betrof tegen het bezoekende team gescoord, heb ik zijn verklaring, dat het in buitenspel positie gemaakt werd, aanvaard. Achteraf is mij gebleken, dat de grens rechter toch niet ten volle overtuigd was en ik heb den indruk gekregen, dat hij meer heeft gelet op het oogenblik, dat Bakhuys den bal in zijn bezit kreeg, dan op het moment dat de bal het laatst ge speeld was. Ik ben daarom blij, dat dit doelpunt niet beslissend is geweest. Het spel verplaatste zich, vooral in de eerste helft zeer snel, aldus vertelde de heer Fogg verder, sneller dan in een door snee leaguewedstrijd. De Engelsche profs houden den bal langer in hun bezit en trachten meer besliste openingen te scheppen dan de Hollanders. Juist met het oog op den komenden wedstrüd Nederland—Engeland verzochten wij, aldus genoemd blad, den heer Fogg een verdere vergelijking tusschen het En gelsche en ons voetbal te trekken. Zijn oordeel is voor de Hollandsche ver dediging zeer vleiend. Backs en keeper zijn zeker van gelijke kracht als de verde diging van het Engelsche elftal, aldus verklaarde de heer Fogg, die bijzonder ge ïmponeerd was door het spel van Leo Halle.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9