DE LANDDAG DER N.S.B. TE AMSTERDAM Lfif&SCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 1 April 1935 DUIZENDEN IN HET R.A.I.-GEBOUW BIJEEN Een tamelijk rustig verloop. GEMENGD NIEUWS. AGENDA. De aankomst van de deelnemers. De aankomst der deelnemers aan den Landdag der S.S B. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft Zaterdag een boven ver wachting rustig verloop gehad, wat voor een groot deel te danken is aan de uitge breide voorzorgmaatregelen en uitsteken de organisatie der Amsterdamsche politie, die bovendien voor deze gebeurtenis ver sterkt was met 160 man marechaussee. De deelnemers aan den Landdag arri veerden aan de drie Amsterdamsche stations, het Centraal Station, Mulderpoort station en Weesperpoort station. In de omgeving van het Centraal Station was het reeds vroeg in den middag zeer druk en velen hadden zich langs den weg geschaard dien de stoet zou volgen. Onder hen bevon den zich verscheidene Amsterdamsche leden en aanhangers der NSB. doch ook velen die den N.S.B. minder vriendelijk ge zind waren. Mede door het tactvol optre den der politie, hebben deze laatste weinig of geen gelegenheid gehad van hun ge zindheid blijk te geven. Van ongeveer 3 uur af kwamen de extra- treinen met deelnemers aan den Landdag binnen. Strikt overeenkomstig het consigne werden geen vlaggen, ook niet in opgerol- den toestand meegedragen. Bij het ver- later._van het station kregen de deelnemers de instructie zich in rijen van vier met de ♦rouwen in het midden te scharen, de armbanden met de distinctieven af te doen en geen fascistengroet te brengen of Hou zee te roepen. De opstelling der stoet geschiedde in volmaakte orde: te ongeveer kwart voor vier verscheen de heer Mussert. algemeen leider der N.SB op de De Ruyterkade. Hij schreed langs de reeds opgestelde stoet, die hem met opgeheven arm begroette. Precies te vier uur zette de stoet met aan het hoofd de heer Mussert en zijn staf zich in beweging. Alle extra treinen met deel nemers waren toen nog niet binnen doch de nieuw- aankomenden konden zich on middellijk achter.het nog niet vertrokken deel scharen, zoodat in een gesloten troep naar het R.A.I.-gebouw getrokken kon worden. Op overeenkomstige wijze verliep de aankomst bij het Weesperpoortstation en aan het Muiderpoortstation. Ook hier had den zich velen langs den weg opgesteld, op enkele plaatsen gaf men uiting aan poli tieke gevoelens zoodat de politie even moest optreden en 'n charge maakte waar bij enkele klappen vielen. In den aanvang werd door den stoet, welke van de De Ruyterkade was vertrok ken, in forsch tempo gemarcheerd. Politie ruiters en een marechaussee reden aan den kop, terwijl verder ter weerszijden leden van politie-motorbrlgade, politie-ruiters en bereden marechaussee de begeleiding vormden. Verschillende relletjes. Ter hoogte van de Martelaarsgracht had zich een groote groep anti-fascisten ver zameld, welke, toen de kop van den stoet in zicht kwam, spreekkoren aanhief en anti-fascistische strooibiljetten in grooten getale rondwierp. Onmiddellijk werd de saamgestroomde menigte uiteen gejaagd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Op den Korten Nieuwendijk geraakte een brigadier tusschen de menigte, die een dreigende houding tegen hem aannam. Toen hij zijn sabel trok, werd uit een der ramen een bloemenmand geworpen, welke met zand en glasscherven was gevuld. De politieman werd niet getroffen.' doch achtte het noodzakelijk, zijn revolver te trekken en een schot in de lucht te lossen, hetgeen tot gevolg had, dat de menigte op de vlucht sloeg. Op de Weesperzljde hebben een 12-tal N.SB.-ers het te kwaad gekregen met een troep van ongeveer 50 communisten. Voor de politie tusschenbeide kon komen, waren er reeds klappen gevallen. Twee N.S.B.-ers hadden daarbij verwondingen opgeloopen, hoofdzakelijk aan het hoofd, Ze werden ter plaatse verbonden en daarna naar huis ge bracht. Tenslotte bereikte de stoet het R.A.I.- gebouw. waarvan de omgeving geheel was afgezet. In de omgeving van dit gebouw en wel in de Pijnackerstraat is noe een charge uitgevoerd, waarbij een man door een sabelhouw werd gewond. Na in het Tessel- schade-zlekenhuis te zijn verbonden, kon hij zich naar huis begeven. Het slot van den stoet werd gevormd door de kringen Hamburg. Bremen en Ber lijn. die tegen vijf uur het Stationsplein verlaten hadden, nog gevolgd door een groep politie-ruiters en marechaussee. Een half uur later dan verwacht was. te onge veer half zeven, trokken de laatste deel nemers van den Landdag het R.A.I.-ge- bouw binnen. In het gebouw. Langs de wanden van het gebouw hin gen tal van nationale vlaggen. In het mid den van de zaal. tegen den rech ter-zij wand was een groot podium opgericht, geheel bekleed met oranje-doek en afgezet met zwarte randen. Daartegenover was 'een groote geluids- en licht-installatie ge maakt waardoor het gesproken woord in alle deelen van de zaal gehoord kon worden. Tegen het oogenblik. dat ir. Mussert zou komen, was om het Oranje-podium "en groote vaandelwacht geschaard. Op eér/f'tre"trlbune hadden inmiddels plaats eenornm"'istlsche vertegenwoordigers uit Duit haic' Frankrijk. Ierland. Noor wegen itCn-anc-i ^marken en Zwitserland. De ieirW r Den.jrt. werd met gezang en •°e leider t uen wera met sezanz en Rouzee' Muu^itvangen. Nadat het Wilhelm, ~aer°eD 0>n koor was gezongen, heette e (,0°r e de bezoekers van den Wdda» 6 kidei Drie tl Wel!corrf n zelde -pi. werden We ontv«?r -e'edd. 't sno» en hoe- De :mt is seder? ?,en dwerer maar da?..'oor In <fe Df ^en ve; komen de terreur. On danks alles groeit de N S B. Hier zijn thans bijeen 16.000 leden. Voorts heette spr. wel kom. 250 leden van den Dultschen Bond en voorts ae vertegenwoordigers der zoo even genoemde landen zijnde generaal Eugenio Coseiochi uit Italië, generaal ODuffy uit Ierland. Marcel Bucard uit Frankrijk, kolonel Fonjallaz uit Zwitser land. Damsgaard Schmidt en Frlts Clausen uit Denemarken en Vidkun Quisling uit Noorwegen. Nadat nog eenlge liederen waren gezon gen was het woord aan de sprekers. Aller eerst was het woord aan den heer B F. R. van Oppenraay over: Wat we weten en willen" Deze zette uiteen, dat de grond slag van de Nationaal-Sociallstlsche Be weging is en blijft het Christendom. Maar juist omdat het nationaal-socialisme hier van overtuigd is. weet zy zich krachtens haar grondbeginselen verplicht in de staatsgemeenschap die ordening tot stand te brengen, waardoor voor de Christelijke levensbeschouwing zoo doeltreffend moge lijk de weg naar de leden van dit staats gemeenschap wordt bereid. De staat be hoort de natie te ontzien en niet ln stuk ken te scheuren. De huidige politieke par- ttien doen dit wel. Daarom verfoeien wij het parlementaire stelsel omdat de verrot ting der natie in dat stelsel besloten ligt. Vervolgens sprak ds. G. Hofstede over: „In den strijd voor de Christelijke volks gemeenschap" Spr. zegt. dat hij nationaal- soclalist is. omdat hij daarin ziet het glo ren van een nieuwen dag Daarom wekt spr. op zich aan te sluiten, om God's ge rechtigheid en God's barmhartigheid weer te maken tot de grondzuilen van den staat. Voor de pauze sprak tenslotte de heer F E. Farwerck over: „De propaganda als factor in den opbouw van den natlonaal- socialistischen staat". De NB B zegt spr. wil ons volk zün eenheid doen be seffen. dan. aldus spr. zal ook een tijd komen dat het volk naar zijn leider vraagt en dan zal de N.SB. in haar algemeen leider Iemand hebben, die. daartoe ge roepen door het hoogste gezag, die plaats zal vervullen. Om dat doel te bereiken, moet de geest van het volk vernieuwd worden, want de N SB. kan niet de dictatuur van de min derheid zijn, mar moet gedragen worden door den geheelen volkswil, maar om dit te kunnen doen, moet ieder nationaal- socialist van dien nieuwen geest door trokken zijn. Spr. wekte op. daaraan mede te werken. Nadat nog eenige liede ren waren gezongen, werd gepauzeerd.. Na de pauze had een défilé plaats van alle kring-standaards en W.A.-vaandels langs den leider ir Mussert. Hierna sprak deze over „Onze Strijd". Rede van Ir. Mussert. Het einde van 1932 vond duizend N.S. B.-ers, het einde van 1933 meer dan vijf tienduizend; het einde van 1934 meer dan dertigduizend en nu reeds meer dan veer tigduizend. Iemand, tot wiens ambtsbe zigheden behoort, minister Colijn voor te lichten over de N.S.B.heeft eens aan den minister-president de meening verkon digd, dat het eindpunt van de N.SB, dichter bij de dertigduizend dan bij de vijftigduizend zou liggen. Hij kan nu rapporteeren: het was een vergissing. Zij zijn over de veertigduizend en zij gaan naar de vijftigduizend ter volledige uit voering van de opdracht, gegeven, toen wij in September 1933 tienduizend man telden, en toen ik zei spr. het parool uitgaf, op naar de eerste vijftigduizend. Wij tellen een 60-tal kringen en de op lage van „Volk en Vaderland" heeft de 30.000 gepasseerd. Zie hier zegt spr. de N.SB. in cyfers. Voortgaande zegt spr., dat de z.g. Chris telijke partyen, die sinds jaar en dag in Nederland regeeren, die dus ln de eerste plaats verantwoordeiyk zyn voor de ont aarding der natie, voor haar onchriste- lykheid, voor haar weerloosheid, voor de chaos, voor het feit, dat honderdduizen den van haar zonen en haar dochteren geen arbeid en geen bestaan meer heb ben, voor het schandaal, dat een volk. dat ln honderd jaren geen oorlog heeft ge kend, begraven is onder een schuldenlast van meer dan 6000 millioen gulden. Dui zenden hebben den marsch niet kunnen volhouden, zy zyn reeds weer verdwenen. Van elke duizend, die komen, zullen er 200, 300. misschien wel 500 afvallen, maar de ware natlonaal-socialisten vallen nim mer af. Hun stap wordt fermer, hun houding fierder, hun wilskracht grooter naarmate de moeilykheden toenemen. Dit zyn de bouwers van het jonge Nederland- sche volk. De ons vyandige machten be- grypen niet hoe het mogeiyk is, dat wy, die niets bezaten, ln drie jaren tyd een organisatie konden opbouwen, die iedere week tientallen vergaderingen houdt, die 80 kring- en groepshulzen als steunpun ten in stand houden. In werkelykheid worden wy slechts door één macht ge steund, die zy niet meer kennen en die macht is het geloof in onze roeping, die macht is de geest der beweging. Het regime Coiyn-Marchant zoo zet spr. uiteen drukt loodzwaar op ons volk en ons vaderland. Het schynt wel, of wy door de diepste duisternis heen moeten gaan. Aan ons dan de taak, zoo God wil, dit volk uit zyn vernedering, uit zijn slavemy, uit zün machteloosheid te leiden naar een eervolle toekomst. Deze grootsche taak hebt gy en de dui zenden. die nog in onze ryen zullen tre den, te vervullen. Dé verkiezingsstryd is voor ons slechts een incident. Onmiddel- lyk daarna wordt de opmarsch voortge zet, zonder vertraging. Aan het einde van zün rede stelde de heer Mussert voor. een telegram van ver knochtheid der N.S.B. aan H.M de Konin gin te zenden, hetgeen met een luid „Hou zee"geroep begroet werd. OPLICHTING DOOR EEN 3L\TERIALEN-CHEF. Vier arrestaties. De politie van het bureau Warmoes straat te Amsterdam heeft Zaterdag een materialen-chef van een groot warenhuis te Amsterdam aangehouden. Deze man, die reeds meer dan vyftien jaar in dienst was van de onderneming, heeft, naar het onderzoek heeft uitgewezen, gedurende eenige maanden fraude gepleegd met le veranties, waardoor de zaak voor een be drag van duizend gulden is benadeeld. Do fraude bestond hierin, dat de mate rialen-chef leveranciers er toe overhaal de. nota's voor een grooter bedrag te schryven dan in werkelykheid was gele verd De winst werd dan tusschen hem er. de leveranciers gedeeld. Zaterdag zyn drie leveranciers, die ln deze affaire betrokken zyn, eveneens aan gehouden, terwyi het onderzoek nog loopt over de vraag of er nog anderen by be trokken zyn. De gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. KURKPLATENFABRIEK AFGEBRAND. Zaterdagmiddag brak een felle brand uit in de kurkplatenfabriek van den heer v. P. te Drlebergen-Rysenburg, staande aan de Langbroeker Wetering. De Drand ontstond in de perskamer, en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zy niet verhinderen, dat de geheele fabriek uitbrandde. Eenlgen tyd geleden bevond deze fabriek zich te Utrecht en brandde toen eveneens geheel uit. AUTO-BOTSING TE EINDHOVEN. Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen kwam een personenauto uit de richting Eindhoven rydende in de richting Best, toen op den Boschdyk te Eindhoven uit de inry.poort een vrachtauto van de fa. Vroom en Dreesman naderde, eveneens rydende ln de richting van Best. De be stuurder van de personen-auto bemerkte den vrachtwagen te laat waardoor hy niet meer kon uitwyken, met het gevolg, dat hy tegen een aan den kant van den weg staanden boom reed. Van de inzittenden, drie Tsjechen, die een bezoek hadden ge bracht aan de fabriek van Bata te Best kwamen 2 met den schrik vry, terwyl de derde de linkerarm brak. Hy is naar het St. Josephziekenhuis te Eindhoven ver voerd. RECLAME- 1955 WAT IS DE OVEREENKOMST. tusschen een "kei van een keeper" en een MALININE- Regenjas 9 Beiden laten niets door! Met een ,,In gesloten gelederen voor waarts!" besloot spreker. Tenslotte werd het Wilhelmus gezon gen en de Landdag gesloten. De terugtocht. Een uur later dan de organisatoren voorzien hadden, namelijk tegen elven, was de meeting van de N.S.B. in het R.A.I. gebouw geëindigd. Evenals by de aan komst was de geheele omgeving door een groote politiemacht, welke weer verster king had van een groot aantal mare chaussees. afgezet. De deelnemers aan den landdag trokken wederom in groote stoeten en rfjen van vier. begeleid door bereden politie, agenten van de motor brigade, tientallen rechercheurs en een groot aantal marechaussees, naar het W. P.-. het M.P.- en het Centraal-Station. In de Ferdinand Bollstraat waren uit de verschillende zystraten groote men- schenmassa's samengestroomd, welke door de politie geregeld uiteen werden gedre ven. Vooral in de omgeving van de Govert Flinckstraat heeft het af en toe hevig ge spannen, doordat de bewoners die zich thuis bevonden, voor de geopende ramen spreekkoren aanhieven. Als gevolg hier van reden agenten van de njotorbrigade deze straat aan weerskanten van de Fer dinand Bollstraat binnen, waar zy, ver sterkt door politieruiters en marechaus sees, de bewoners sommeerden de ramen te sluiten. Aan dit bevel werd kracht bü- gezet door een groot aantal waarschu wingsschoten in de lucht, terwijl onder degenen, die ln de straat zelf samenscho lingen vormden, charges werden uitge voerd, waarbü de politie met blanke sabel of gummistok meermalen rake klappen uitdeelde. In het algemeen werd door de stoeten in vlot tempo doorgemarcheerd. Dank zü het krachtig optreden van poli tie en marechaussees werd niemand der deelnemers overlast aangedaan. Een herhaling van de incidenten, welke zich ln de Ferdinand Bollstraat en omge ving hadden voorgedaan, is tegen 12 uur en ook daarna, tydens het voorbijtrekken in den stroomenden regen, van de stoeten der deelnemers aan den Landdag der N. S.B., geschied in de zystraten en stegen van het Damrak, waar zich herhaaldeiyk spreekkoren deden hooren. Politieruiters, marechaussee en agenten van de motorbrigade joegen voortdurend met getrokken sabel of gummistok over de trottoirs naar de plaatsen, waar de anti-fascisten waren samengestroomd, en deelden daar de noodige klappen uit. Voor zoover wij konden nagaan is nie mand ernstig gewond. Het uur van eenen was reeds voorbij, toen de laatste extra-treinen vertrokken en daarmede de Landdag tot het verle den behoorde. DE OUDE „JENEVERBOOM" ONTVOERD. PLANTING VAN EEN NIEUWEN TOT NADER ORDER UITGESTELD.... Geen „1 April"-grap! Zaterdag konden wy het nog juist mel den: de oude Jeneverboom aan de Kaag. die 's middags onder plechtig ceremonieel door een nieuwen vervangen zou worden, was plotseling in den donkeren nacht ver dwenen, door onbekenden afgezaagd en snoodelijk meegenomen Begrypeiyk heerschte er onmiddellijk ontsteltenis by de ontvangst van dit merkwaardige bericht onder de autoritei ten, die reeds bezig waren zich feesteiyk te tooien om Warmond's Kaag zün nieuw embleem te schenken. Ontsteltenis en be vreemding, niet zoozeer als gevolg van het feit, dat biykbaar niet alleen jonge brul den geschaakt kunnen worden, doch zelfs nog oude Jeneverboomen aan dergeiyke emoties blootstaan, doch wel vóór alles vanwege de „vermetelheid" der ontvoer ders, wier trouw en liefde aan 't oude zóó sterk bleek, dat zy den boom, die jaren lang de Kaag sierde, als in de middel eeuwen roofden met de bedoeling hem later op een andere plek weer ln eere te doen herstellen. Deze zeldzame en de watersportwereld opschuddende geschiedenis, was het ge volg van een merkwaardige samenloop van gebeurtenissen. Naar verluidt, zou een der trouwste vrienden van den ouden boom deze voor een niet onaanzleniyk bedrag gekocht hebben van den land eigenaar, op wiens grond deze grillige „baken in zee" sinds jaar en dag troon de. Den burgemeester den heer Ketelaar, zou beleefd doch dringend ln overweging gegeven zyn den ouden boom verder met rust te laten en maar wat verderop een nieuwen te planten. Doch Warmond's vroede vaderen hadden naar dit plan geen ooren. Besloten was nu eenmaal eerst het oud geboomte omver te halen en dan op dezelfde plek de nieuwe loot te planten. Op dezen gang van zaken kon geen inbreuk gemaakt worden; de gan- sche plechtigheid en de toespraken wa ren op dit verloop gebaseerd. Bovendien; het eigendomsrecht van den kooper werd sterk in twüfel getrokken. Dies besloten naar het heet aan hangers der tegenparty, daadwerkeiyk ln te grypen, de doode Jeneverboom om te hakken en voor een tydlang te doen ver- dwynen, teneinde hem het gelegenertyd elders op veilig toerrein in oude glorie weer op te zetten. Een grap? Een boosheid? Een diefstal? Een insubordinatie? Wie zal 't zeggen Feit is, dat Warmond's vroedschap nu niet bepaald met een glimlach van deze onverwachte wending in den gang van zaken kennis nam: Kortom, men betoon de zich door dit ingrüpen ten zeerste ge belgd. Gemeenteiyke conferenties plegen ge- wooniyk niet kort te zijn: ditmaal werd echter snel en kordaat gehandeld. Men velde een ingrüpend besluit: beter in het gehéél geen plechtigheid, dan slechts een halve, nJ. eenuitsluitend planten van een nieuwen boom piet vervaUlfig vah het stryken van zyn eerwaardlgen, met tra ditie beladen voorganger, nog slechts een vermolmde stam met eenige kale takken. Dus luidde het oordeel op het allerlaat ste oogenblik: „het gansche festyn wordt afgelast", waarmee Warmond in last kwam evenals de Kaagbestuurderen, de water sportenthousiasten, de fotografen, de filmmenschen en de vele anderen, die zich in massa opgemaakt hadden het glorieus „Jeneverboom" gebeuren by te wonen zy allen konden onverrichter zake terugkee- ren. totdat wellicht één maal dit netelig geval opgelost zal zün, met welk inge wikkeld probleem de ijverige Warmond- sche politie reeds schynt te zün aange vangen. Met spanning volgt men de po gingen der Hermandad om de „snood aards". die zich met deze boom-ontvoe ring belastten, op te sporen, zy lieten geen vingerafdrukken of andere herken ningsteekenen achter, hetgeen deze taak wel zeer bemoeilykt. Intusschen is helaas dit lang verbeide festyn, waarin het roemruchte Schiedam- sche vocht zulk een belangrijke rol zou spelen, wel tot een zeer „nuchter" einde gekomen o ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN DEN BOSCH. Zaterdagavond is te Den Bosch een he vige vechtparty ontstaan in het café „Het Centrum" in de Korenstraat. Aldaar kre gen een zekere Van E. en zün stiefvader P. K. oneenigheid over de vrouw van Van E. Zy zetten de vechtparty buiten voort en plotseling zakte P. K. ineen, onder den uitroep: „Ik ben gestoken". Juist op dat oogenblik naderde de politie, die v, E. onmiddellyk arresteerde. P K. werd he vig bloedende naar het ziekenhuis over gebracht, waar geconstateerd werd, dat hy op twee plaatsen gestoken was. Hij verloor zoo veel bloed, dat de aanwezige geneesheer dr. Nuboer onmiddellyk ope ratief ingrypen noodzakeiyk achtte. De operatie slaagde en sindsdien heeft zich eenige verbetering in den toestand van P. K. getoond. Van E. zal heden ter be schikking worden gesteld van den officier van Justitie, verdacht van het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. o 63-JARIGE MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Op den Deurensche dyk te Helmond is de 63-jarige J. v. Berlo. aldaar, door een personen-auto, bestuurd door den heer E. M. K, uit Deurne, overreden en op slag gedood. Van B. is eenigszins doof en heeft de auto niet bemerkt. Vermoedelyk treft den bestuurder geen schuld. o BOERDERIJTJE AFGEBRAND TE EEXT. Gistermiddag tegen half twee is te Eext (Dr.) brand ontstaan in het boerderijtje van den heer H. Bastiaans. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid brengen. Het boerderytje brandde tot den grond toe af De oorzaak van den brand is vermoe delyk een lek in de schoorsteen De schade wordt door verzekering ge dekt. HEDEN Schouwburg: A'damsche Tooneelvereen. „Gele Koorts", 8< uur nam. Volkshuis: Feestavond I. O. van Goede Tempelieren, 8 uur nam. Dinsdag. Hoogl. Kerkkoorsteeg 7: 8pr. de heer Zunderman. PniëlVragenavond dr. Rlemens, 8 1/1 uur nam. Morschweg 57: Stadsevangelisatie, bü- eenkomst 8 uur n.m. Stadszaal: Mannenkoor „De Vereenlgde Zangers", 8 1/4 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Leo Gestel (tot 22 April) 10—4 uur. 's Zondags 14 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam. „Walzer an der Newa". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater Breestraat, 8 uur nam. „Jood Süss". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Madchen zum Heiraten". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater Steenstraat 39. 8'/< u. nam. „Gekooide jeugd". Zondag nam. 2 uur, 4'/« uur en 8 u. 15. Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/» uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 April a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rün 18, telef. 523 en C. van Zyp, Wilhelmlna- park 8, Oegstgeest, telef. 274. Bl'ITENLANDSCH GEMENGD. STORM IN ITALIË. Boven Noord- en Midden-Italië heeft gisternacht een felle storm gewoed, welke aanzieniyke verwoestingen aanrichtte en tengevolge waarvan enkele personen om het leven zyn gekomen. Talryke huizen zün Ingestort en tele graaf- en telefoon-leidingen vernield. Alleen te Bassano wordt de materieele schade op een millioen lire geschat. Aan de kuset werden talrijke schepen door den storm gegrepen, waardoor eenige zyn vergaan. Het aantal dooder» ls nog niet bekend, talryke vlsschers warden nog ver mist. Te Milaan werd een man door een ge broken hoogspanningsdraad van het elec- trlciteltsnet getroffen en gedood. PANTSER-AUTO VOOR KONING CAROL. Koning Carol heeft zich een nieuwe auto aangeschaft, die volgens paleiskrin gen ondoordringbaar is voor kogels. Direct na den moord op koning Alexan der van Joego-Slavië zouden de ministers er reeds op hebben aangedrongen, dat hij zich 'n auto zou aanschaffen, die ook aan machinegeweervuur weerstand zou kun nen bieden. Aanvankeiyk voelde de koning hier niet veel voor, doch ten slotte heeft hy den raad van ztln ministers opgevolgd. Men kan den koning echter nog steeds in zün open auto door de straten van Boekarest zien ryden, in den regel met zulk een snelheid, dat het moetiyk is hem te herkennen. De nieuwe auto zal waarschyniyk uit sluitend bii offlcleele gelegenheden wor den gebruikt. o DE DOODSTRAF TEGEN ONTAARDE MOEDER. Nadat de medische deskundigen hadden uitgemaakt, dat de beklaagde toereke ningsvatbaar was, heeft de Beriynsche rechtbank het proces, dat dezer dagen begonnen is tegen de 24-jarige Charlotte Jünemann, die in Januari van dit jaar haar drie kleine kinderen in haar kelder woning in de Weinstrasse hulpeloos ach terliet en aan den hongerdood prys gaf, beëindigd. Het O. M. eischte wegens drievoudigen moord, tegen de beklaagde de doodstraf. Het vonnis luidde conform den eisch. DOODVONNIS WEGENS ONTVOERING. Thans is het doodvonnis bevestigd tegen Walther E. MacGee, die, om een losgeld te verkrygen, in Mei 1933 de dochter van den burgemeester van Kansas-City had ontvoerd en dertig uur gevangen had ge houden. Dit ls het eerste doodvonnis, dat in de Vereenigde Staten is uitgesproken wegens een ontvoering zonder doodelUken afloop. MacGee zal op 10 Mel in Kansas- City opgehangen worden. ERNSTIGE TRAMBOTSING BIJ MECHELEN. Op den grooten straatweg bij Ramost naby Mechelen zün twee buurttrams met elkaar in botsing gekomen. De botsing was zeer hevig en de tramwagens werden zoo goed als geheel vernield. Van de inzit tenden werden tusschen de twintig en dertig personen gewond, waarvan zes zoo ernstig, dat zy naar het ziekenhuis te Mechelen moesten worden overgebracht. DE VERDEDIGING VAN HAUPTMANN. Reilley, de eerste verdediger van Bruno Hauptmann, die zich thans in de cei der terdoodveroordeelden bevindt, heeft, zün cliënt gisteren een rekening ten bedrage van 25.000 dollar doen toekomen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6