LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 1 ^pril 1935 BUITENLAND. TELEGRAM REN. R.K. STATENKIESKRLNG „LEIDEN". Drs. P. Kasteel spreekt in een kader-vergadering. In de aula van de R.K H B S belegde de R.-K. Statenkieskring „Leiden" gister morgen een kadervergadering, welke ook voor belangstellenden toegankelijk was. De aula bleek nagenoeg te klein om het groot aantal opgekomenen te bevatten. De voorzitter, de heer G. Paardekooper, die de vergadering met den Chr. groet open de. verheugde zich dan ook zeer over deze groote belangstelling en bracht vooral een woord van dank aan degenen, die on danks het ongewone uur en het minder aanlokkelijke weer op reis hebben moeten gaan om hier hun belangstelling te too- nen. Na eenlge inleidende woorden gaf de voorzitter het woord aan den heer drs P. Kasteel, die zou spreken over het onder werp: Statenverkiezing". Het stemmen voor de Provinciale Sta ten. de Statenverkiezing was tot nu toe en is op zichzelf eigenlijk niet zoo'n be langrijke zaak. zelfs niet al is daaraan verbonden het afvaardigen naar Gedepu teerde Staten en de verkiezing voor de Eerste Kamer. Ook de andere verkiezin gen als die voor gemeenteraad en zelfs die der Tweede Kamer acht spr. niet van zoo'n buitengewoon belang als hij daar tegenover stelt het wereldgebeuren. Van dat standpunt beschouwd kunnen deze verkiezingen belangrijk worden gemaakt. Die belangrijkheid wordt dan in iets an ders gezocht In een strijd tegen een op trekkend gevaar Links komt op de K. D. P onder prof Veraart, rechts, indien wij het aldus spr rechts mogen noemen de N S B onder Mussert. Wat is de Kath Dem. Partij? Spreker ziet in deze partij niets anders dan een splinterpartij, een partij met dezelfde Idealen als de Staatspartij, strijdend on der prof Veraart, den grooten man van de éénheid, verbrekend een éénheid om belangen die in de R.K. Staatspartij even eens behartigd kunnen worden. Spreker betoog: dat er na dr. Schaepman nog niemand is geweest, die de R.K Staats partij zóo heeft verdedigd, haar belangen zoo heeft behartigd, haar éénheid zóó heeft geroemd, als wel prof. Veraart. Spr. betreurt het dat prof. Veraart die partij thans verbreekt, versplintert, die partij waarvan zelfs de Paus met trots spreekt en die ons door Katholieken in andere landen 3óó wordt benijd. De N.S.B. ziet spr. niet als een andere politieke partij, doch als een die de ge- heele staatsmacht opeischt. De N.S.B. hul digt het systeem, aldus spreker „Weg de baantjes hier de baantjes"Weg de bonzen wij de bonzen!" Spreker schetst de NSB. vervolgens als een be weging die van dezen tijd gebruik maakt, om haar propaganda te voeren en als de beweging die Minister Verschuur heeft verweten dat gedurende zijn minister- periode de werkloosheid met duizenden was toegenomen. Volgens spreker had de N.S.B. minister Verschuur evengoed kun nen verwijten, dat in zijn ministertijd de Merapi tot uitbarsting is gekomen. Hoe moeten wij katholieken tegenover de N.S.B. staan? Spr. wijst nog eens na drukkelijk op de herhaalde waarschuwen de en vermanende brieven van de Bis schoppen. Moet dat nóg duidelijker wor den gezegd0 En waren dat slechts verma ningen in den vastenbrief van de Neder - landsche Bisschoppen? Spreker betoogt hoe Monseigneur Van Noort in tegen woordigheid van Mgr. Janssen, den aarts bisschop van Utrecht, de waarschuwende vastenbrief een bevel noemde en hoe Mgr. Janssen daartegen niet protesteerde, in tegendeel het gesprokene bevestigde. Ver bood, aldus spreker. Monseigneur Aenge- nent in 1928 op Houtrust niet een ver- eeniging of partij te steunen, waardoor wij onze geestelijke belangen in gevaar brengen? Spreker maakte vervolgens met vele "voorbeelden duidelijk, hoe een groot aantal beloften uit brochures en pro gramma, óf overeenstemden met datgene dat reeds 40 jaar geleden op het pro gram van anderen stond, óf practisch on uitvoerbaar is. Ten slotte spoorde spreker aan om een drachtig, en krachtig saam te werken om met Gods hulp de éénheid in de R.K. Staatspartij te behouden. De voorzitter bracht spreker dank voor zijn rede en sloot, nadat de heer Kasteel nog enkele gestelde vragen hda beant woord, de vergadering met den Chr. groet. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand. (Maart 1935 ingelegd f. 530.701.30 en terugbetaald f. 469.519.07: 138 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 118 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.628 inleggers, inclu sief 1.440 deelnemers aan den Afhaaldienst bedroeg einde Maart 1935 f. 8.909.537.76. In 6 018 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 17.324.25 ontvangen. R.K. OUDERAVOND. Voor den ouderavond van de Jonge Wacht was de zaal gisteravond tjokvol en we kunnen er direct aan toevoegen, het groote aantal ouders en belangstel lenden alsmede de genoodigden hebben een moolen jeugdavond mede gemaakt. Te half negen, toen de zaal reeds geheel ge vuld was kwamen de herauten en kruis vaarders met vendel en ban-vlaggen. allen voor het eerst ln keurig uniform gestoken en met applaus begroet de zaal binnen. Den directeur, kapelaan Nieveen van Dijkum sprak een openingswoord, waarin hij dank bracht aan allen die hebben medegewerkt om het werk van zijn jeugd beweging te doen slagen. Een extra woord van dank richtte spr. tot de leiders, die onvermoeid hebben gearbeid en ook de op zet van dezen avond is geheel en al hun werk. Spr. sprak ook een woord van wel kom tot de afgevaardigde leiders en leid sters van St. Petrus en Hartebrug en tot de aanwezige geestelijken en droeg ten slotte den jongen wacht oo aan Deken Ho- mulle als een nieuwe aanwinst in de Parochie Hierna werd een gevarieerd programma uitgevoerd. Na het zingen van .Aan U Koning Christus" werd deze eerste goed geslaagde ouderavond met gebed gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. EDEN'S BEZOEK AAN MOSKOU BEËINDIGD. OP WEG NAAR WARSCHAU. Eden's bezoek aan Moskou is teneinde gebracht. Na de lunch, die Litwinoff gisteren aan Eden heeft aangeboden en waarbij ook Stalin en Molotoiv aanzaten, heeft de Britsche ambassadeur te Moskou ter eere van Eden een receptie gehouden, die o.a. bezocht werd door Litwinoff, den commis saris voor den buitenlandschen handel Rosengolz. den Volkscommissaris van oor log Worosjllow, den Volkscommissaris van Onderwijs Boebnow, den chef van den ge- neralen staf Jegorow, leden van het diplo matieke corps en vertegenwoordigers van kunst en wetenschap. Gistel-middag be zocht Eden verder in gezelschap van den Britschen militairen attaché de vliegtul- genfabriek Gorboenow en den Moskou- schen Ondergrond. Gisteravond is het officieele commu niqué. na afloop der besprekingen, uitge geven, waarin wordt medegedeeld, dat de besprekingen zijn gevoerd over de voor naamste elementen van den huidigen in ternationalen toestand, hierbij inbegrepen het voorgestelde Oostpact en andere kwes ties, welke vermeld werden in het Britsch- Fransche communiqué van 3 Februari J.L Bovendien werd gesproken over de ont wikkeling en verbetering van de Britsch- Russische betrekkingen. Tijdens de besprekingen, welke van het begin tot het einde in een atmosfeer van welwillendheid en openhartigheid werden gevoerd, stelde Eden Litwinoff op de hoogte van de besprekingen, die de Britsche mi nisters hebben gevoerd met den Duitschen Rijkskanselier. Men was het erover eens, dat deze besprekingen hebben bijgedragen tot het ophelderen van den Europeeschen toestand. Eden, Stalin, Molotow en Litwinoff wa ren van oordeel, dat het in verband met den huidigen internationalen toestand meer dan ooit noodzakelijk is, alle krach ten in te spannen om een systeem van collectieve veiligheid in Europa te schep pen. overeenkomstig de principes van den Volkenbond. Het communiqué deelt vervolgens mede, dat de Sovjet-Russische staatslieden on derstreept hebben, dat een dergelijk voorgesteld pact van wederkeerigen bij stand niet bedoeld is als een poging om eenigen staat uit te sluiten. Het toetreden van Polen en Duitschland zal met open armen worden ontvangen. Vervolgens verklaart het communiqué, dat er geen tegenstelling bestaat tusschen de belangen van Engeland en de Sovjet- Unie, op welk punt der internationale po litiek ook, en derhalve zijn Eden en de Russische staatslieden van meening, dat de vriendschappelijke samenwerking tus schen Rusland en Groot-Brittannlë van de grootste beteekenis is voor de ontwikke ling van de Internationale pogingen tot hét handhaven van vrede en veiligheid. Men ziet. hoe dit communiqué warm is gesteld! Voor zijn vertrek naar Warschau heeft Eden nog een schouwburgvoorstelling bij gewoond. In de loge van Eden bevonden zich de ambassadeurs van Frankrijk, Ita lië en Turkije, zoomede de gezant van Tsjecho-Slowakije. Direct na afloop van de voorstelling begaf Eden zich naar het station. Met denzelfden trein zijn uit Moskou vertrokken de bijzondere verslaggevers der Engelsche en Fransche bladen „Ik wensch u succes, uw succes zal thans ook het onze zijn", met deze woor den nam Litwinoff afscheid van Eden, en Onder groote belangstelling heeft de kosteres van de Doopsgezinde Kerk, mej. Neeltje Larrewijn. die reeds meer dan 40 jaar aan de kosterij verbonden is, vandaag haar tachtigsten verjaardag gevierd. Haar werden vele gelukwenschen, bloemen en geschenken aangeboden, w.o. een rust stoel van den Kerkeraad en een haard van de gemeenteleden. Zeer velen kwamen haar hedenmorgen persoonlijk feliciteeren, zoodat deze dag de krasse jubilaresse heeft doen ervaren, dat tallooze stadgenooten haar een warm hart toedragen! Morgen 2 April hoopt de heer Joh. Sierat, Mauritsstraat 4. den dag te her denken. dat hij voor 25 Jaar zijn zaak in kruideniers- en grutterswaren opende. In het klein begonnen, heeft hij de zaak uit gebreid door het bijtrekken eener brood-, koek- en beschuitbakkerij ,,De Sleutels". Wij wenschen den heer Sierat toe, dat hij zijn zaak tot verderen bloei moge zien toenemen. Gistermiddag is de 8-jarige A. H., wonende aan de Langebrug. thuis gekomen met een groote buil op zijn voorhoofd, welke volgens zijn zeggen was ontstaan door een val van een auto. waar hij ach terop geklauterd was. Even later verloor hij het bewustzijn. De te hulp geroepen Eerste Hulpdienst constateerde een zware hersenschudlng en vervoerde den knaap naar het Academisch Ziekenhuis. Met ingang van heden is ln het per ceel Vrouwenkerkhof 12 onder den naam „Lux-tax" een nieuwe taxi-onderneming gevestigd. Aanvankelijk wordt het bedrijf onderhouden met vier splinternieuwe Ford-auto's, laatste model. De passagiers zijn tegen eventueele ongelukken verze kerd. De ontvanger der Registratie en Do meinen, Rapenburg 19, alhier, verzoekt ons mede te deelen. dat met ingang van 1 April 1935 zijn kantoor voor het publiek zal zijn geopend van 9 tot 12'/> en van 13'/: tot 16'/i uur i vroeger tot 17 uur) en Zaterdags van 9 tot 12'/s uur (vroeger tot 13 uur). Morgenavond zal in café „Bellevue" een bijeenkomst plaatsvinden der Morsch- straatbewoners ter bespreking van de a.s. Lustrumfeesten. In de Stedelijke Werkinr. waren opgenomen: Maandag 25 Maart 57, Dins dag 26 Maart 57. Woensdag 27 Maart 61, Donderdag 28 Maart 61, Vrijdag 29 Maart 63, Zaterdag 30 Maart 61 volw. personen. hieruit blijkt wel de vriendschappelijke geest, vol hoop, waarin de Britsch-Rus- slsche besprekingen verliepen. Een enthousiaste menigte wenschte Eden een goede reis. Nu volgt dus Warschau! Zal Eden daar hetzelfde succes kunnen boeken als ln sovjet-Rusland? Meer en meer schijnt het de richting uit te gaan van het aangaan van verdra gen zonder Duitschland. Onwillekeurig zullen deze verdragen dan een karakter gaan aannemen van tegen Duitschland te zijn gericht, doch dat is dan eigen schuld Herriot heeft dit scherp belicht in een rede. waarin hij o.a. zelde: Ondanks onze teleurstelling zullen wij geen agressieve woorden tot Duitschland richten Wij hebben geen middel hetDult- sche volk de toetreding tot een Interna tionale organisatie op te dringen. Het is meester van zijn eigen lot Wanneer het, naar het schijnt, niet bereid is toe te tre den tot een gemeenschappelijk werk, kan het ons niet verhinderen, dat wij er aan deelnemen. Zijn resoluties en commenta ren hebben het voordeel den toestand te verduidelijken en beslissingen te bewer ken. Ik ben voorstander van een toena dering tot Italië, welks prestaties ln den grooten oorlog zijn onderschat en dat men misschien met een zekere onrechtvaar digheid heeft behandeld. Herriot wenscht ook de handhaving van de vriendschap met de Vereenigde Sta ten. De Sovjet-Unie ls tot den Volkenbond toegetreden om deel te nemen aan de verdediging van den vrede in W.-Europa. T.a.v Duitschland verklaarde Herriot nog, dat de beste oplossing is dat het deelneemt aan de internationale samen werking. Indien het weigert zal niets ons het recht ontnemen pacten te sluiten tot wederzijdschen bijstand. Geen militaire bondgenootschappen van den aard als voor den oorlog, doch regionale verdra gen, welke voor een ieder openstaan die er aan wil deelnemen om zijn goeden wil te bewijzen; zuiver defensieve verdragen, zooals het Balkanpact. Waarom zou het regiem van Locarno, dat goed is in het Westen, niet even goed in het Oosten zijn? Volgens de ..Observer" is het zeer goed mogelijk, dat MacDonald zal besluiten in gezelschap van Sir John Simon deel te nemen aan de bijeenkomst te Stresa, waar ook Mussolini, Flandin er. Laval worden verwacht. De overtuiging wint veld. dat Groot Brittannie op deze conferentie met volledige autoriteit vertegenwoordigd moet zijn. Minister Laval heeft aan de Qual d'Or- say een lunch aangeboden ter eere van zijn Roemeenschen collega Titulescu. Aan dezen lunch werd verder deelgenomen door Flandin en eenige andere Fransche ministers, door den Turkschen ambassa deur. door de gezanten van Griekenland en Joego-Slaviè, door den Tsjechischen zaakgelastigde en door verschillende hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken. DUITSCIfaAND. De kerkstrijd. Berichten uit Zuid-Duitschland leggen den nadruk op de groeiende opwinding onder de aanhangers der belijdeniskerk in verband met het optreden tegen een aan tal hunner predikanten, die nog steeds in een concentratiekamp zijn opgesloten. Met het oog op dezen stand van zaken hebben de autoriteiten van verschillende Zuid- Duitsche steden met inbegrip van Neuren berg op instructie uit München het be zoek van rijksbisschop Mülier afgezegd. De landsbissohop van Beieren, dr. Meiser, en de landsbisschop van Wurtemberg, dr. Wurm, hebben zich aangesloten bij de con- fessioneele kerk van Pruisen in haar strijd tegen het nieuwe heidendom. Deze beide bisschoppen hebben zich in een door bei den onderteekenden brief tot den minister van Binnenlandsche Zaken. dr. Frick, ge wend en de regeering verzocht haar autori teit aan te wenden bij 'de bescherming van de evangelische kerk tegen aanvallen op de „beginselen van het geloof", welke ge lijk zijn voor de evangelische en katholieke religies. FRANKRIJK. De Kamer morgen op reces? De Fransche Kamer zal op verzoek van de regeering heden een speciale zitting houden, teneinde te beraadslagen over het wetsontwerp tot organisatie van een lucht- leger Morgen zal de Kamer dan vermoedelijk besluiten tot eind Mei op reces te gaan. Waarschijnlijk zal het kabinet bij de in diening der interpellatie in zake den monetairen en financieelen toestand ver zoeken. de debatten hierover tot na het reces te verdagen en aan dit verzoek de kwestie van vertrouwen verbinden. De voorzitter van de kamercommssie voor verzekeringsvraagstukken zou op grond van het resultaat van het onder zoek. dat Inzake de fraude bij de verzeke ringsmaatschappij France Matuallste" is ingesteld hebben verklaard, dat de bij deze maatschappij verzekerde oud-strijders voor 725 millioen francs zijn opgelicht. SPANJE. Lerroux weer kabinetsformateur. De president der Spaansche republiek heeft Lerroux, den leider der radicale partij, en premier van het. afgetreden kabinet, belast met de vorming eener nieuwe regeering, waarbij hem een groote vrijheid van handelen is toegestaan. Lerroux heeft het voornemen, zijn kabi net samen te stellen op zoo breed mogelij ken grondslag. Eventueel wil hij ook ver tegenwoordigers der linksche groepen in het vroegere kabinet tot actief deelnemen aan de regeering trachten te bewegen. BELGIE. HET KABINET VAN ZEELAND VEILIG. De overwinning van het kabinet van Zeeland ln de Kamer was den premier niet groot genoeg, zoodat bij den Koning zijn ontslag aanbood. Deze weigerde dit echter en deed eenige leiders van den Senaat bij zich ontbieden om hun meer steun te vra gen voor de huidige regeering. Dit heeft succes opgeleverd, want in den Senaat werd door van Zeeland een grootere .neer- derheid verkregen dan ln de Kamer:-n.l. 11020 stemmen en 19 onthoudingen Het buitengewone congres der Belgische arbeiderspartij heeft met 519.672 tegen 41.902 stemmen en 18.928 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarbij wordt goed gekeurd, dat de socialisten zitting nemen ln een regeering van nationale eenheid. Nadat door den uitslag van de stemming in den Senaat de regeering zich overtuigd had van de mogelijkheid op voldoende ba sis in het parlement haar werk te kunnen aanvatten, is het kabinet gistermorgen on der voorzitterschap van minister-president van Zeeland bijeengekomen, ter beraad slaging over de onmiddellijk noodzakelijke maatregelen. Besloten werd de devaluatie van de Belga vast te stellen op 28°/o ,van de tegenwoordige goudwaarde. De nieuwe goudwaarde van de Belga zal dus 72°/o be dragen van de tot dusverre geldende goud waarde Een desbetreffend besluit zou nog in den loop van Zondag worden gepubli ceerd. De franc is vastgesteld op 4 98 ct. Voorts is uitvoerig beraadslaagd over het voorkomen van nadeellge gevolgen van deze devaluatie en heeft de minister-pre sident op grond van deze beraadslagingen maatregelen genomen ter verhindering van het opdrijven der prijzen. Ten slotte werd besloten de beurzen he den te heropenen Gisteravond heeft minister van Zeeland een oproep gericht tot het Belgische volk door middel van de radio. Hij zeide dat men met een franc nog net zooveel moet kunnen koopen als een jaar geleden „Staakt het denken aan de monetaire kwestie", zelde hij, „wij zijn daar om de franc en Uw spaarpenningen te verde digen". EDEN EN HU i D«E«;ENLAND. Weer vonnissen geveld. De krijgsraad heeft tien officieren, die hebben deelgenomen aan de revolutie, veroordeeld tot degradatie en levenslange gevangenisstraf, tien anderen werden ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, twee tot twee jaar en een tot een jaar. terwijl er vier werden vrijgesproken Beroep op deze vonnissen is niet mogelijk. HONGARIJE. Eerste verkiezingsuitslag. Gisteren was de eerste stemming voor den Hongaarschen Rijksdag. Te middernacht was de uitslag als volgt: Nationale eenheid 133 zetels, kleine- boeren-partij 16 zetels Christelijk econo mische partij 2 zetels, natlonaal-socialis- ten l zetel. Elf zetels vielen toe aan partljloozenln elf districten is herstemming noodzakelijk. In totaal telt de Rijksdag 245 zetels, zoo dat de Nationale Eenheid reeds den eer sten dag over meer dan de helft van de zetels beschikt. ROEMENIE. Radioredevoering van minister-president Tatarescu. Minister-president Tatarescu heeft in een radiorede gewezen op de noodzakelijk heid van de instelling van een bewape ningsfonds De completeering der Roemeensche be wapening kan niet langer worden uitge steld. Op een oogenblik dat de internatio nale bewapeningswedloop met alle midde len wordt voortgezet, moet ook Roemenië alles doen om met eigen middelen den vrede te kunnen verdedigen. Het fonds zal 'twee milliard Lel bedra gen. Tatarescu noemde de verwezenlijking van het program der bewapening een na- tlonalen plicht. LITHAUEN. Studentenbetogingen te Kowno. Uit Kowno wordt gemeld, dat Lithausche studenten anti-Duitsche betoogingen heb ben gehouden. De politie maakte gebruik van brand spuiten en van de gummiknuppels om de demonstranten te verdrijven. Het Dultsche gezantschap wordt door 20 politle-beamb- ten bewaakt. VEREENIGDE STATE De spoorwegen. De Amerlkaansche spoorwegen hebben Zaterdag machtiging verkregen over te gaan tot verhooging van hun vrachttarie ven met een totaalbedrag van 85 millioen dollar per jaar Heden zullen de loonen der employé's herstel worden tot 't vóór crisis-peil met welke verhooging vrijwel het geheele bedrag dat door de vracht tarieven-verhooging vrijkomt, gemoeid zal zijn. ZUID-AMERIKA. Nederlaag der Bolivianen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bolivianen zijn teruggetrokken in den sec tor van Villa Montes. De troepen van Paraguay hebben belangrijke versterkin gen bezet. Het front is anderhalve KM. verschoven. BERLIJN. 1 April (V.-1DJ van de besprekingen welke tussA chen Eden en Hitier hebben plaatsgehad! wordt de vol gende authentieke anecdotN verhaald. Op een der banketten kw! amen Eden en Hitier tot de ontdekking da: t zij niet voor de eerste maal tegenover et. kaar stonden. Het bleek nl. dat ze in den wereldoorlog ln dezelfde gevechtssector haa 'den gestre den. echter op een verschllle nd terrein. Eden nam een menukaart c h teekende zijn positie. Hierop nam Hitlei) het menu en deed hetzelfde voor 't Dultfsche leger. Men zegt dat Eden de menukaa lnnering aan zijn bezoek te waart. t als her- I lerlijn be- DE LUXEMBURGSCHE LUXEMBURG, 1 April. (Reuti t). De re- geerlngs-president Bech ver' denochtend, dat hij alle m regelen zal nemen om de Lux franc op het huldig peil te hot devaluatie van de Belga. welke burgsche Industrie groote off Alle staatskassen, beurzen e: zijr. 'neden gesloten. DU1TSCHE GARANTIE-CIJFERS. BERLIJN, 31 Maart (DNB> In de Staatscourant wordt heden de wet op de begrooting van het Rijk gepubliceerd. O.a. staat hierin, dat de vroeger aan den mi nister van financiën toegekende garantie- machtigingen voor het Jaar 1935 van kracht blijven. De minister wordt ge machtigd garanties over te nemen, ter be vordering van den Duitschen buitenland schen handel, tot een maximum-bedrag van 200 millioen mark; tot bevordering van de markt van vee en slachtvee tot een bedrag van 30 millioen mark; tot be vordering van de schapenteelt en wol winning tot een bedrag van 8 miilióen mark, tot bevordering van de eiermarkt tot 25 millioen mark; tot regeling van de boter- en vetmarkt tot een bedrag van 20 millioen mark; tot het scheppen van credieten voor vlas- en hennepfabricatle van 5 millioen mark; ter bevordering van de tewerkstelling ln den landbouw tol een maximumbedrag van 100 millioen mark. GRIEKSCHE MINISTERS AFGETREDEN. ATHENE, 1 April (Reuter) De minis- ter van financiën Pesmazoglu en de on derstaats-secretaris van het minister presidium Bayas zijn afgetreden. Minister- president Tsaldaris verklaarde, dat de toestand nog steeds ernstig is, doch de regeering zal doortastende maatregelen nemen. SNELTREIN BRNO-PRAAG ONTSPOORD. PRAAG, 1 April. (Reuter). Nabij Par- dubltz is gisteravond de sneltrein Brno tBruenn)Praag ontspoord. Hierbij ls de stoker om het leven ge komen, een lid van het personeel van den trein ernstig gewond en twee licht gewond. Zes passagiers en drie bedienden van den restauratiewagen werden eveneens licht gewond. VLUCHT AUSTRALIË—ENGELAND. LONDEN. 31 1 taart (Reuter). Heden ls de Britsche aviateui Brook op het vlieg veld Lympne geiand. na het record voor een solovlucht AustraliëEngeland te heb ben verbeterd met 13 uur lü minuten. Brook heeft de vlucht volbracht in 7 dagen 20 uur. OUD-MINISTER OVERLEDEN LONDEN. 31 Maart. (V.D.). Naar uit Rye in Sussex wordt gemeld, is Sir Arthur Steel Maitland, oud-minister van arbeid en lid van het parlement gisteren tijdens een partij golf plotseling overleden. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. SHANGHAI, 1 April. (V.D.). Volgens het dagblad „Sjoen Pao" zijn ten gevolge van de overstroomingen der Gele rivier 20.000 personen om het leven gekomen, terwijl 140.000 menschen dreigen te ver hongeren De chineesche regeering tracht hulpmaatregelen te treffen. STORM OVER MAROKKO. PARIJS, 1 April (Reuter) Boven Marokko hebben de afgeloopen 24 uur heftige stormen gewoed, welke aanzien lijke schade hebben aangericht. Nabij Fez zijn talrijke huizen van in boorlingen ingestort, vijf personen werden door het neerstortend puin gedood. UIT HET VERRE OOSTEN. De betrekkingen tusschen Rusland en Japan. Te Tokio wordt groot belang gehecht aan de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Japan en Sovjet- Rusland, vooral in verband met het feit. dat de dagbladen melden, dat alles er op wijst, dat de Russische leidende politici, met inbegrip van volkscommissaris Litwi noff in ernstige overweging hebben ge nomen het organiseeren van een grens- commissie. bestaande uit Russische. Mand- sjoerijsche en Japansche vertegenwoordi gers, gelijk dit is voorgestel Japanschen minister van 1 zaken Hirota. De bladen z meening. dat onder deze of er mogelijkheid bestaat vanë vooruitgang in de betrekkin beide landen daar rif den in dat Rusland na de overdraw Oost-Chinee«cben «Doorweg houding gaat aannemen ten de verzekering van de practi: heid door regering der grenst1 plaats vao de formeele afsluip nonaggressiepact. door den ltenlandsche fc'.'ren "»n ndigheden grooten tusschen ik hebben, van den andere zichte van he velltz- nflicten ia tg van een

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2