Auto in den Dommel gereden. Taxvü-tiÈili cl Inood dd U u üodig kjc lrt 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 April 1935 Vierde Blad No. 23014 Vreeselijk ongeluk bij St. Michielsgestel. De vijf inzittenden verdronken. BINNENLAND. LAND-^N TUINBOUW —O Gistermorgen omstreeks kwart voor elf heeft op den weg Sint Michielsgestel- Eindhoven, ter hoogte van de Nieuwe Kerk. een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. De weg daar ter plaatse loopt langs het stuk van de rivier de Dommel, dat wordt omgelegd en waar men thans bezig is het water te dempen Lans den weg aldaar liggen tramrails, die al betrekkelijk ge- ruimen tijd niet meer gebruikt worden en dientengevolge boven het wegoppervlak zijn komen uit te steken. Op genoemd tijdstip nu naderde een personenauto uit Den Bosch, terwijl uit Eindhoven een autobus kwam van de „Meiery". De personenauto moest uitwijken en bleef daarbij steken in de rails. Teneinde los te komen, gaf de bestuurder van de auto vol gas, hetgeen echter niet de ge- wenschte uitwerking had. De auto slipte en sloeg over den kop de Dommel in. Het ongeluk werd door een persoon, die op den weg liep, opgemerkt. Deze snelde onmiddellijk naar de woning van den pastoor en naar een café in de buurt, zoodat er spoedig een aantal menschen op de been was op dit stille uur, wanneer het meerendeel der buurtbewoners ter kerke is gegaan. Twee jongens hebben onmiddellijk een bootje, dat nabij de plek des onheils was gemeerd, losgemaakt en zijn naar de auto, die nog met een klein gedeelte beven water uitstak toe geroeid. Zij slaagden er in één der portieren te openen en 4 drenkelingen te bevrijden. Dezen zijn toen in bewusteloozen toe stand naar de garage van den pastoor ge bracht, waar dr. Verzijl met hulp van padvinders geruimen tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast, echter zonder succes. Pastoor Llibbers uit St. Michielsgestel diende den slachtoffers het heilig oliesel toe. De omgekomenen bleken te zijn de heeren N. v. d. Griendt, oud 26 jaar, drs. in de natuurlijke historie en leeraar te Rolduc die den wagen bestuurde, zijn broer de 32- jarlge L v. d. Griendt, chef van de admi nistratie bij de Gemeente Licht- en Water bedrijven te Vught. gehuwd en vader van één kind, K. v. d. Wal, oud 19 jaar, korpo raal in het garnizoen te Venlo en Van Wijk, meubelmaker, oud 20 jaar, allen woonachtig te Vught. Aanvankelijk meende men dat men hiermede alle slachtoffers gevonden had. Later bleek echter dat er nog een vijfde slachtoffer te betreuren viel, n.l. de 20- jarige H Versteek, uit Vught, metselaar van beroep. Reeds gisterochtend was het vermoeden uitgesproken, dat er nog een vijfde per soon in de auto zou hebben gezeten, aan gezien men te Vught had gehoord, dat er vijf personen met de auto waren medege- gaan. In den loop van den middag kwam de vader van het laatstgenoemde slacht offer, die ongerust was over het uitblijven van zijn zoon en die van het ongeluk had gehoord, te St. Michielsgestel naar het ge beurde inf rmeeren. waarop men ging dreggen, met het resultaat dat ook. het lijk van Versteek werd opgehaald. De auto was een oud model Citroën. De bestuurder de heer v. d. Griendt was kort geleden benoemd tot leeraar aan de kost school en het klein-seminarie van het bis dom Limburg te Rolduc. Zooals te begrijpen valt waren de be woners van St. Michielsgestel en Vught diep onder den indruk van dit vreeselijke on geluk. RECLAME. 1959 1 *^T koningin en prinses naar de flora Bezoek op morgen bepaald. Naar wij vernemen zullen H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana morgen ochtend het voorgenomen bezoek aan de bloemententoonstelling te Heemstede brengen. o haring voor gesteunden. Spoedig begint distributie. Naar wij vernemen zal binnenkort wor den overgegaan tot de distributie van pekelharing aan steuntrekkenden en arm lastigen. Deze distributie zal geschieden via de gemeenten. Het ligt in de bedoeling de haring be schikbaar te stellen tegen een prijs van 10 cent per 8 stuks, met dien verstande, dat aan één gezin maximaal 8 haringen per week worden verstrekt. buitenlanders en filmproductie. Geen bezwaar tegen een buitenlandsche regisseur en cameraman. De Regeeringspersdlenst meldt: De berichten in de laatste dagen gepu bliceerd omtrent het weigeren van werk vergunningen voor buitenlandsche ar beidskrachten van de Hollandsche Film productiemaatschappij, Holfi, zijn deels voorbarig en deels onjuist. Naar wij vernemen heeft de directeur van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling aan ge noemde maatschappij naar aanleiding van aanvragen, ingediend, resp. op 13 en 18 Maart, op 26 Maart d.a.v. medegedeeld, dat, voordat omtrent de buitenlandsche werkkrachten kan worden beslist, eerst een beslissing moet worden genomen omtrent het werken van de overwegend buiten landsche directie dier maatschappij, waar voor aanvragen om vergunning eerst op 19 Maart 1,1. zijn ingediend. Reeds in Ja nuari JX werd de oprichting van deze onderneming gepubliceerd, alsmede de plannen omtrent het maken van een Ne- derlandsche film. Daarbij heeft de direc teur van genoemden Rijksdienst zijn voor- loopig oordeel medegedeeld omtrent aan vragen van buitenl. krachten voor het maken van de film „De Krlbbebijter." Tegen het werken van den buitenland- schen filmregisseur en een buitenland- schen cameraman werd geen bezwaar ge maakt. Alleen werden hieromtrent voor waarden gesteld. Wel werd bezwaar ge maakt tegen het verleenen van vergunnin gen voor drie andere buitenlandsche krachten, omdat voor deze functies vol doende Nederlandsche krachten beschik baar zijn. Nader vernemen wij nog, dat de Minis ter van Sociale Zaken op de telegrafische aanvrage om een audiëntie door den Ne- derlandschen Bioscoopbond heeft geant woord, dat deze audiëntie a.s. Woensdag zal worden verleend. DE SNELVERKEERSWEG DEN HAAG—UTRECHT. Proefneming met beplanting van de middenstrook. De K. N. A. C. bericht, dat door den Rijkswaterstaat op het in Voorburg ge reed zijnde gedeelte van de aardebaan van den nieuwen snelverkeersweg tusschen 's-Gravenhage en Utrecht welke weg zooals bekend, zal worden uitgevoerd met afzonderlijke verkeersbanen voor op- en afgaand verkeer interessante proef nemingen worden genomen ten einde een oordeel te verkrijgen omtrent de doelma tigste en meest economische wijze van beplanting van de middenstrook met „al tijd groene" heesters. Zooals me nweet is de bedoeling van een dergelijke beplanting het tegengaan van .verblindende verlichting. Reeds is een proefbeplanting aange bracht met verschillende soorten heesters, n.l., taxus en hulst; een proef met kleine dennetjes ligt nog in het voornemen. Het gaat om het bepalen van de soort van de beplanting, de afstanden en de verdeeling van de heesters in de planlstrooken en de keuze tusschen korte plantstrooken met groote tusschenruimten, of langere plant strooken met korte tusschenruimten. En wat een belangrijke factor ook is: de onderhoudskosten. Bij deze proeven zijn groote financieele belangen betrok ken; immers het gaat in wezen om een juiste keuze van de middenstrookbeplan- ting van tientallen k.m. autosnelweg, in de toekomst waarschijnlijk om 100-tallen k.m., indien althans de inzichten omtrent het dwarsprofiel van autosnelwegen zoo blijven als zij thans zijn. Voorloopig kan worden medegedeeld, dat de hulstbeplan ting slechts ongeveer de helft kost van die met taxus. De proeven onder Voorburg hebben plaats door den betrokken Rijkswater staatsdienst onder deskundige leiding van het Staatsboschbeheer. Bij de op groote schaal in aanleg zijnde autosnelwegen in Duitschland is een de finitieve oplossing voor het probleem van de bescherming van de beide verkeers- strooken nog niet gevonden. Van den nieuwen weg 's-Gravenhage Utrecht zijn de aardebaan en de kunst werken van 's-Gravenhage—Bodegraven in uitvoering. Het lijkt niet al te optimis tisch te voorspellen, dat einde 1937 het weggedeelte 's-GravenhageBodegraven gereed zal zijn. o DE „LARENBERG" NIET NAAR RUSLAND De indertijd gemelde verkoop naar Rus land van het Nederlandsche s.s. „Laren- berg" gaat niet door. De ketels beantwoor den niet aan de Russische voorschriften. Naar wij vernemen, zijn onderhandelin gen gaande tusschen de Sovjets en de werf Bodewes te Martsnshoek over den verkoop van twee sleenbonten, van res; 450 en 550 P K welke bij genoemde weri vrijwel afgebouwd liggen. Vermoedelijk zal het contract in den loop der volgende week geteekend worden. internationale fascistische conferentie te amsterdam. Scherp onderscheid tusschen universeel fascisme en nationaal-socialismc. Na afloop van een internationale fascis tische bespreking, die Vrijdag en Zater dag in het Amsiel Hotel te Amsterdam is gehouden, heeft de leider der Itaiiaan- sche delegatie, de heer Eugenlo Coselschi, die tevens voorzitter der conferentie was, in een verklaring van een redacteur van het Persbureau Vaz Dias eenige mededee- llngen gedaan omtrent aard en inhoud der genouden besprekingen. De thans gehouden conferentie vloeit voort uit het eerste Internationale Fas cisten Congres, dat in December van het •vorige jaar te Montreux is gehouden. Op dat congres werd besloten tot instelling van een „Commissie voor het Universecle Fascisme die tot taak zou hebben de internationale coördinatie van het fas cisme en de bestudeering der vraagstuk ken van den corporatieven staat. In deze commissie werden gekozen vertegenwoor digers van Denemarken, Frankrijk, Ier land, Griekenland, Nederland en Noor wegen. Nederland is vertegenwoordigd door Ir. A. A. Mussert, Ierland door den be kenden Generaal O'Duffy en Noorwegen door Majoor Quisling, terwijl Frankrijk Marcel Bucard van de Francisten-bewe- ging in de commissie zitting heeft Duitsch land en Italië zijn opzettelijk niet in de commissie vertegenwoordigd omdat in deze landen Fascisme en Staat te zeer vereen zelvigd zijn. Niettemin echter werd beslo ten een Italiaan tot voorzitter der com missie te benoemen, en het was in deze kwaliteit, dat de heer Coselschi mede deelde, dat de commissie na Montreux reeds in Januari j.l. te Parijs bijeenkwam, terwijl thans te Amsterdam de tweede commissiezitting heeft, plaats gevonden. Reeds te Montreux aldus verklaarde de heer Coselschi heeft men de be hoefte gevoeld, duidelijk tot uiting te doen komen wat men onder het unlverseele fas cisme heeft te verstaan en de vele mis verstanden, die al of niet opzettelijk om trent het fascisme bestaan, uit den weg te ruimen. Het universeele fascisme is niet, zooals velen het voorstellen, een reactionaire be weging, aldus de heer Coselschi, maar in tegendeel een beweging, die de organisatie van volk, staat en productie, in de mo dernste banen wil leiden. Het fascisme wil geen enkele klasse of geen enkel ras on derdrukken doch wil de samenwerking van alle klassen en rassen. Het fascisme is een universeele idee, die geldt voor iedereen en door iedereen aanvaard kan worden en als zoodanig de beste waarborg voor den universeelen vrede en voor de goede sa menwerking der volkeren is, zooals ook in de voornaamste resolutie, die te Montreux is aangenomen, duidelijk werd uitge sproken. Met nadruk verklaarde de heer Cosel- schil dan ook, dat er een hemelsbreed ver schil is tusschen fascisme en nationaal- socialisme, niet alleen naar de uiterlijke benaming; maar bok naar het wezen, Het nationaal-socialisme propageert een geëxalteerd nationalisme, de suprematie van het eene volk over het ander, wat dus nooit kan leiden tot broederlijke sa menwerking tusschen de volken en nooit een universeele idee kan omvatten. Het voornaamste verschil bestaat echter hier in, dat het universeel fascisme scherp elke rassensuperioritelt en dus elke rassen theorie afwijst, wat in zijn universaliteit besloten ligt. De heer Coselschi beschouwde dan ook als één der voornaamste resultaten der Amsterdamsche commissie-zitting de aan neming van de volgende resolutie: „De commissie, nogmaals overwegende de jongste gebeurtenissen, die de politieke horizon verduisteren, bevestigt dat het doel van het univer seele fascisme is de algeheele samenwer king tusschen de regeeringen die eerlijk en oprecht werken voor de verzekering van den vrede. Daarom brengt zij hulde aan het inzicht van Mussolini die, helder en diep den wer- kelijken toestand doorschouwend, den weg heeft aangegeven, die moet leiden naar een werkelijke en duurzame entente tus schen de voikeren, overeenkomstig de eer en rechtvaardigheid voor elk. De commissie bevestigt dat de opvatting van het universeele fascisme wordt geïn spireerd door de idee van eendracht en vrije samenwerking van alle volkeren en rassen in elke natie. Daarom veroordeelt zij elke materialis tische opvatting, die berust op de exclu sieve overheersching, van één ras over alle andere rassen, waardoor de rassentheorie een materialistischen grondslag heeft, d e in strijd is met de nagestreefde geestelijke eenheid." Teneinde te bewijzen dat het universeele fascisme geen arbeiders-vijandig karakter draagt, zal binnenkort een internationaal arbeiderscongres worden bijeengeroepen van fascistische georganiseerde arbeiders uit de syndicaten. Tenslotte besloot de commissie te Am sterdam, in den loop van het jaar in een nader te bepalen stad in Europa een con gres bijeen te roepen voor de jeugd uit alle landen om stelling te nemen tegen den materialistischen geest en voor de Chris telijke idealen, die alleen in staat zijn Europa te redden van het huidige ver val en te doen voortschrijden op den weg der beschaving. o DE SPANNING VOOR DE BRUG OVER HET HOLLANDSCn DIEP GEPLAATST. Zaterdagmorgen te halfnegen vertrok voor de tweede maal uit Dordrecht, de spanning voor de brug over het Hollar,dsch Diep naar den Moerdijk, waar het trans port, getrokken door 4 sleepbooten om ongeveer halftien arriveerde. In den loop van den ochtend werd het groote constructiewerk, rustende op twee elevatorbakken tusschen de peilers ge bracht. om bij hoog water op den jubten stand boven de peilers te worden ge bracht Dit werk verliep vlot en om vjji minuten voor nalfrlrie was het water dus danig gezakt, dat de brugspannlng op de peilers rustte. Hiermede was dit nauw keurig werk geëindigd. concessie voor televisie? v.a.r.a., K.r.O. en n.c.r.v. dienen gezamenlijke aanvrage in. „De Voorwaarts" schrijft: Dit bericht beteekent niet, dat er reeds concrete plannen bestaan om binnenkort tot televisie-uitzendingen over te gaan. De drie genoemde omroeporganisaties hebben zich er echter rekenschap van ge geven, dat het stadium, waarin de tele visie een elsch van den dag wordt, zeer nabij zou kunnen zijn en dat zij zich door de noodige proefnemingen op dat tijdstip moeten voorbereiden. En daar deze proef nemingen veel geld kunnen kosten, wellicht den bouw van een geheel nieuwe zendin- staJlatie voor ultra-kortegolf willen, de omroepvereeniglngen door het verkrijgen van een concessie voorkomen, dat anderen de vruchten zouden plukken van het pio nierswerk, waaraan zij hun kosten en moeite zouden hebben besteed. Naar wij van de A.V.R.O. vernemen aldus teekent het „Vad." hierbij aan, wist men daar, dat bovenbedoelde concessie aanvraag gedaan zou worden. De K.R.O.N.C.R.V. en V.A.R.A. hebben aan de A.V.R.O. gevraagd mee te doen, doch daar acht men de zaak nog zoo prae- matuur, dat het geen zin heeft, thans reeds officieele stappen te doen. Trouwens, Indien mocht blijken, dat de televisie een zoodanig stadium in de ont wikkeling bereikt heeft, dat er van prac- tische toepassing hier te lande sprake is, kan de A.V.R.O. zelf wel een concessie aan vragen. De te bezigen golven en de oude van 5 8 meter lengte hebben zoodanige eigenschappen, dat er geen vrees voor con gestie in dat golfgebied behoeft te be staan. Naar de heer Vogt verder mededeelde, zal de A.V.R.O., indien zulks noodig mocht blijken, stellig televisie in haar programma opnemen, maar op het oogenblik is de ont wikkeling nog niet van dien aard, om er zich druk om te maken. Zooals trouwens uit het bericht in de „Voorwaarts" te lezen valt, denken de drie andere omroep- vereenigingen er ook niet aan, thans reeds daadwerkelijk te beginnen, zoodat de heele aanvraag niets meer dan een slag in de lucht is. o KLAAS VAN URK OVERLEDEN. Bekend schipper van de N.-Z.-Holl. Redding Mij. Gistermorgen is te Terschelling op 66- Jarigen leeftijd overleden Klaas van Urk, de oud-schipper van de motorreddingboot „Brandaris" van de Noord-Zuidholland- sche Redding-Mij. Klaas van Urk was een bekwaam en moedig schipper, die heeft meegeholpen aan het redden van 289 schipbreukelin gen. Hij maakte 113 reddingstochten van de „Brandaris" mee en was een onzer zeer beroemde redders, Van 1911 tot en met 1920 maakte hij deel uit van de bemanning van de „Brandaris I", die in 1921 met man en muis is ver gaan. In 1923 werd Klaas van Urk be noemd tot schipper van de nieuw-ge- bouwde reddingboot „Brandaris II", welke functie hij tot 1930 bekleedde. o op de jaarvergadering der vereeniglng in Aug. a.s. te Rotterdam te houden. Besloten werd inzake de Prov. Blauwe weekmeetings samen te spreken met het districtscomité van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. om te komen tot het volgen van een gedragslijn. Na afhandeling van 't agendum hield ds. H de Valk van Stellendam, een rede getiteld: „Uw hart in uw strijd." Na rondvraag werd de vergadering door den heer G. Don met dankzegging gesloten facturen de vereffeningscertificaten doen toekomen ter indiening bij het Clearing- fnstituut. Wellicht ten overvloede wordt er op ge wezen, dat het bij consignatie-zendingen niet altijd mogelijk zal zijn, de afrekening onmiddellijk aan de Ned Groenten- en Fruitcentrale te zenden. In dit geval kan de afrekening later worden ingediend, mits binnen een termijn van 10 dagen. Vorderingen, ingediend na den termiin van 10 dagen, worden niet erkend, tenzij naar het oordeel der Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale voldoende termen aan wezig zijn. deze alsnog te erkennen. Verder wordt er od gewezen, dat expor teurs. die biizondere regelingen van het Clearine-Instituut hebben verkregen of door bijzondere omstandigheden geen be taling over de Clearing verlangen, wel goe deren zullen kunnen exnorteeren. docli dan onmiddelliik mededeeling moeten doen aan de Ned. Groenten- en Fruitcen trale, dat zij geen betaling over de Clea ring van de betrokken posten verlangen. Deze regeling heeft ten doel het totaal van Duitschland te vorderen bedrag te houden binnen het door Duitschland met Nederland overeengekomen betalingscon tingent. Dit geeft echter geen zekerheid van be taling door den Duitschen importeur die daarvoor toestemming van de Ueber- wachungsstelle moet bezitten Voor deze betalingszekerheid moeten de exporteurs zelf zorg dragen. Het ligt in de bedoeling de door de Duitsohe importeurs ten behoeve van de Nederlandseh exporteurs bij de Verrech- nungskasse gestorte bedragen van de Nederlandsche exporteurs over te nemen, zoodra de betaling door het Nederland sche Clearing-Trsfituut wordt, geadviseerd. Wordt de betrokken vordering aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale overge dragen. dan kan de Nederlandsche expor teur crediet on zijn vordering in guldens van de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale bekomen. o STEUN VOOR POOT AARDAPPEL EN. Het ligt in de bedoeling, dat de goed gekeurde pootaardappelen van oogst 1934, die niet als zoodanig hun bestemming hebben gekregen of krijgen, een nader te bepalen bedrag per 100 KG. steun wordt uitgekeerd. De inventarisatie dezer voorraden zal geschieden namens de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst in samenwer king met de Provinciale Landbouw-Crisis- Oreanisaties. De geïnventariseerde partijen zullen eventueel nadien wel voor consumptie of corisumotie-exoort mogen worden ver kocht, met inachtneming der hiervoor gel dende voorschriften. De bij de telers geïnventariseerde voor raden zullen eveneens in aanmerking kun nen komen voor den denaturatiesteun. met inachtneming van daarvoor geldende voor schriften. De maat 28'35 mm. alleen, in dien dpz= partijen in April worden gede natureerd. Vnor7nover Mi de door der N A K gere gistreerde verbouwers vpn gocdgek°urde nootaardanpelep in de ueriode van 1 10 Anr'l geen inventarisatie zal hebben plaats gevonden, geheven dezen zich te wenden tot den controleur van den N A .K. in dat gebied om nadere Inlichtingen Vonreonver bet. handelaren betreft, die een voorraad goedgekeurde noot.aardanne- lep bevitten die niet als gondunig bun beetomraing kri'gpn, kunnen vii zich voor nadpre inijehtireeu wenden tot den con troleur van den N.A.K. n hun gebied of tot de P.L.C.O. 1 AFSCHEID VAN SCHIPPER H. D. VISSER TE HOLLUM. De te Hollum (Ameland) gestationeerde reddingboot der Noord- en Zutdholland- sche Reddingmaatschappij heeft Zaterdag een oefentocht gemaakt, waarbij het com mando voor de laatste maal berustte bij schipper H. D. Visser, aan wien met in gang van heden eervol ontslag als zoo danig is verleend. De functie werd daarna overgedragen aan den nieuwbenoemden schipper B. Ney. Behalve het volledige plaatselijke bestuur waren aanwezig de heeren Tegelberg en De Booy, resp. voorz. en secretaris van 't hoofdbestuur en P. M. van Riel, directeur der fiiiaalinrichting van het K.N.M.I. te Amsterdam, lid van dat hoofdbestuur. Ook maakten de oefe ning mede de motorbooten „Brandaris" van Terschelling en „Insulinde" van Oost- Mahorn. De oefentocht is bij onstuimige zee zeer goed geslaagd. De scheidende schipper werd te zijnen huize gehuldigd, waarbij de voorzitter van het plaatselijk bestuur, J. B. W. Bolomey en de voorzitter van het hoofdbestuur Te gelberg, woorden van v.'aardeering en dank voor de diensten aan de Maatschappij be wezen, uitspraken, terwijl hem als stoffe lijk blijk van waardeering een leunstoel met inscriptie werd aangeboden. Schipper Visser heeft ruim 100 men- schenlevens gered en 38 jaar in de red dingboot gezeten. o GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. Prov. Zuid Holl. Bond. In de Zaterdag te Rotterdam voortge zette 14e jaarlijksche algemeene vergade ring van den Prov. Bond van Afd. van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding in Zuid- Holland is tot bestuurslid in de vac. van den lieer G. Don te Vlaardingen gekozen de heer A. v. Roon Jr. te Rotterdam C. De vergadering besloot met algemeene stem men in de vac. van secr. van de lande lijke vereeniging ontstaan door het optre den van ds. v. Herksen te Ermelo als voor zitter door het overlijden van ds. W. H. Gispen, candidaat te stellen den heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage. Op een inleiding van den heer M. Goote van Rijswijk over „De finantïeele positie der bonden in het raam der vereeniging volgde een geanimeerde discussie waaraan deelnamen de heeren T. Bouterse van Delfshaven; E. v. Nieuwenhuizen van Scheveningen en ds. H. de Valk van Stel lendam. De vergadering nam, gehoord de inleiding een voorstel aan door te zenden naar de jaarvergadering der landelijke vereeniging waarin het hoofdbestuur wordt verzocht te komen tot een gccleel- l-lijke restitutie van de contributie i'i verspreide leden in de nrov ressorten ij! de positie der Prov. Bonden, dom het afloopen van de Piov. subside precair dreigt te worden. Zi.i stelde de heer Goc.s beschikbaar als ev. inleider van deze zaak CONTTNGENTEERINGEN. Ingediend zijn wetsontwerpen tot be krachtiging van de contingenteering van pluche, fluweel en trijp; van meubelen, alsmede van tafel- en servetgoed. EXPORT-MONOPOLIE VOOR GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. MET INGANG VAN HEDEN. Met ingang van heden is voor alle groen ten en fruit, voor zoover betreft den uit voer naar Duitschland, een export-mono polie ingesteld. De instelling van dit ex port-monopolie ls noodzakelijk geworden door de betalingsmoeilijkheden met Duitschland. Dit monopolie zal als volgt werken: Als monopoliehoudsteer is aangewezen de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. De exporteurs van groenten en fruit zullen deze producten slechts uit kunnen voeren, indien zij in het bezit zijn van een door of namens de Ned Groenten- en Fruitcentrale afgegeven machtiging tot uitvoer, welke zal worden afgegeven op de veilingen. Om toegelaten te kunnen worden tot de Clearing zal de Nederlandsche exporteur een door het Crisis-Uitvoer-Bureau inge steld vereffeningscertificaat met zijn B- formulier, waarop hij zijn vordering bij het Clearing-Instituut indient, aan dit laatste instituut moeten overleggen. Door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale als gedelegeerde van het Crisis-Uitvoer-Bureau zal de bewaking van het betalingscontingent voor groen ten etc. geschieden. De veilingen zullen regelmatig op de hoogte gehouden worden, welk deel (per centage) van den aanvoer van elk product afzonderlijk voor Duitschland mag worden geveild. De exporteurs kunnen dus slechts be perkte hoeveelheden koopen en voor de gekochte hoeveelheid op de veiling een machtiging tot uitvoer aanvragen. Ten einde het overzicht op de Clearing daadwerkelijk te kunnen handhaven, moe ten de exporteurs, zoodra hun goederen, die zij met uitvoervergunning gekocht hebben, naar Duitschland vervoerd zijn, de copie van de aan hun afnemer gezon den factuur indienen bij de Ned. Groenrio- en Fruitcentrale, afd. Uitvoermononoiie, Javastraat 80, Den Haag. Deze copie-fac- tuur moet aangeven het bedrag der vor dering „franco grens" (dus exclusief in voerrechten én verdere over de grens ont stane kosten). De exporteurs moeten er op attent, zijn, dat hun conie-facturen nauwkeurig moe ten vermelden de nummers der uitvoer- morhiivinven waaron de in de factuur vermelde producten zijn uitgevoerd De Ned. Groenten- en Fruitcentrale zal dan op grond van de ingediende copie-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13