TE KOOP RUIME MODERNE MIDDENSTANDSWONINGEN PROVISIE-REIZIGERS GEVRAAGD COUPEUSE 2 WILHELMINA I Hedenavond 5 uur Openinq W. GULDLMOND. DE DEVALUATIE IN BELGIE H. BOEKHOUT „REUVENS" MEISJE. LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 30 Maart 1935 Voor geldbelegging en eigen bewoning |t^r NON-STOP-DANS ipi TE KOOP OF TE HUUR LANDHUIZEN Koopsom f. 4000.- (Manufacturen) MANUFACTUREN MAG. HAVEN 38 HAVEN 38 Huisbewaarster Ledenvergadering Zal de regeering een meerderheid verwerven in het Parlement? o In den aanvang van de groote politieke debatten over het program van de nieuwe regeering nam de eerste minister, van Zee land. nogmaals het woord teneinde de door de regeering voorgenomen waardevermin dering van den Belga nader te motiveeren. Verklaring van den premier. HU verklaarde, dat het met het oog op den val van de Belgische valuta op de buitenlandsche markten ten slotte niet meer mogelUk ls geweest den Belga ver der zoo te verdedigen als de voorafgaande regeeringen dit hadden gedaan. Het ls thans in ieder geval onmogelijk de defla- tiepolitiek nog verder voort te zetten. De devaluatie is een kwaad. Zij vormt noch een oplossing, noch een middel tot oplos sing van de economische moeilijkheden. Toen spr, echter opdracht kreeg een re geering te vormen heeft hU de waarde vermindering als een voldongen feit slechts kunnen constateeren. Voortgaande deelde van Zeeland bijzon derheden mede over den achteruitgang van den valuta-politleken toestand. Van 21 Januari tot 22 Februari is de metaaldek king van de nationale bank met 500 mil- lioen achteruitgeloopen. OnmiddellUk voor de ParUsche reis van de vorige regeering heeft de ontwikkeling oatastrophale ont wikkeling gekregen. Op 16 Maart zijn bin nen een tijdsverloop van 2 uur 280 millioen weggevloeid. De bedragen, waarmede de nationale bank te hulp moest komen, zijn van 21 Januari tot eind Maart gestegen tot 2 milliard. Voor de ten slotte onvermijdelijk gewor den deviezencontrole heeft de regeerlng- Theunis nogmaals een poging gedaan ae afzetmarkten van België uit te breiden. Theunis heeft na den terugkeer uit Parijs ingezien, dat er geen mogelijkheid meer bestond den franc nog langer geluk tot dusver te verdedigen. Ondanks deviezen- controle zijn nog 485 millioen goud afge vloeid. Sedert het begin van 1934 heeft de nationale bank bijna 5 milliard uitgege ven. De regeering moet thans met de grootste vastberadenheid handelen en trachten te redden, wat nog te redden valt. België heeft alles gedaan wat ln zUn ver mogen was om den gouden standaard te behouden Met verheffing van stem vervolgde van Zeeland: Wü zijn geslagen. Maar wij her inneren ons vol trots de onvermoeibare inspanning die wij ons getroost hebben". Ten slotte betoogde de eerste minister, dat er principieel onderscheid bestond tusschen zUn program en de politiek van de voorafgaande regeeringen. In plaats van een baissepolltlek gaat men thans een haussepolitiek en een politiek van econo mische expansie voeren gelijk groote lan den dit hebben eedaan. De regeering heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen, het parlement moet thans hetzelfde doën. De regeering staat en valt met het in de regeeringsverklaring ontwikkelde program ma. dat een ondeelbaar geheel vormt. Wijzende op de verschillende pogingen, die België in den laatsten tiid ondernomen heeft om economische hulp te verkrijgen in het buitenland, vooral in Frankrijk, ver klaarde van Zeeland: „Wij nemen ons lot vastbesloten in onze eigen handen. WH weigeren nog langer als arme verwanten van de familie der vol keren behandeld te worden". De uiteenzettingen van den minister president werden herhaaldelUk door bij valsbetuigingen onderbroken Het viel al gemeen op dat de bijval bij de socialisten belangrük krachtiger was dan op de ban ken der conservatieven, katholieken en liberalen. Het program. Het program der regeering bepaalt o.m.: Invoering van een bankcontrole; ver laging van de productiekosten door ver lichting van openbare lasten, belastingen en alle bijdragen, die het bedrijfsleven drukken; reorganisatie v. de rentemarkt: uitvoering van ëen groot program van openbare werken en andere maatregelen ter bestrUding der werkloosheid, in het bijzonder voor het aan het werk zetten der jeugdige werkloozen; beveiliging van het werkelijke loon, waarbij met een aan passing van de loonen aan een mogelijke stijging van de detailprijzen rekening wordt gehouden; stapsgewijze organisa tie van het bedrijfsleven volgens het prin cipe der beroepsgroepen; liquideering van ongezonde economische ondernemingen en bevordering van de industrieën, die zich wijden aan de voortbrengselen van die producten, die België, ten gevolge van zijn uitsluiting van de buitenlandsche markten ln het vervolg niet meer uit het buitenland wil betrekken. Wat de buitenlandsche handelspolitiek betreft, wordt er in de regeeringsverkla ring op gewezen, dat België niet dralen zal zich het systeem eigen te maken van preferentieele overeenkomsten, wanneer dit ln overeenstemming is met de Belgi sche belangen, zonder dat België daar mede echter zou afzien van zijn volslagen economische onafhankelijkheid België zal zijn steunpunten zoeken in het groote economische systeem der wereld. Aan het slot van het economisch politieke gedeel te van de regeeringsverklaring wordt dan aangekondigd, dat de regeering vastbeslo ten is Sovjet-Rusland te erkennen, ten einde te komen tot een versterking van de wederzijdsche handelsbetrekkingen. Bijzonderheden zUn vastgelegd in twee wetten, die de regeering reeds heeft in gediend bij de Kamer Kort, maar zeer beslist van toon. is het politieke gedeelte van de regeeringsver klaring. Daarin vraagt de regeering een verlenging van de bijzondere volmachten met een heel jaar. Het parlement wordt opgeroepen zich te verdagen tot een door de regeering nader te bepalen termijn. Voor de uitvoering van het regeerings- program moet de stabiliteit der regeering voor minstens een jaar verzekerd zUn. De regeering is bereid in dien tusschentijd met de groote commissies van het parle ment samen te werken en ze zoo noodig raad te vragen. De regeering moet er op staan, dat het parlement zoo spoedig mo- Burgerlijkc Stand. Ooboren: Meindert. Z. van T. H. Beis hulzen en E. M. L. ten Broeke Hen- drlcus Johannes. Z. van 8. P. Mens en W. Loomans Dirk, Z. van W. Kruijt en J. C. de Vlieg Johanna Pieternella. D. van J. P. van den Berg en G. van de Hoef Gerardus Wlllibrordus, Z. van A. van de Wiel en C S. van Capel Hendrik. Z. van Cornells J. Bons en Tr. ter Wal Jozef Wilh. Ther., Z. van H A. C. Werneke en A, M. G. G. Dubois Annie Gerda, D. van Th. de Ridder en R. M. van Wilgen Jan Wouter, Z van C. Verwoerd en A M Stratlng Johanna Maria. D van W. Bergman en J. M de Groot. Gehuwd: Cornells Blom 25 j. en Johanna Vergeer 25 j. Pieter Domburg 25 en Antje de Vries 26 j. Hendrik Johannes Koogeveen 25 j. en Geertrulda Vonk 31 J. Hubertus Johannes Werther 23 j. en Maria Allda de Jong 23 j. Overleden: Jan van Winkel 11 j.. echtge noot van Adrlana Uithol Maria Cornelia van der Lee 84 J. Maria Theresla Pe- tronella Doedens 6 j. Aart Blom 33 j„ weduwnaar van Johanna Susanna Bik. o BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Bastlaan, z. v. C. v. Wens- iveen en J. J. van Dam; Gemert Cornelis, z. v. C. Beijeman en G. v. Welzenis. Ondertrouwd: C. Eterman 31 j. en M. J. Reneman 27 j. Getrouwd: J. BoerefUn 28 J. en A. C. Buur 30 j. Overleden: C. M. Roos 37 J. (echtg. van J. Verlaan); L. Vergunst 61 j. (echtg. van I. Baelde). Loop der Bevolking. Vertrokken: G. J. Blom, ambtenaar, Wlerickerschans naar Zwammerdam. Gevestigd: W. Koops, los-werkman van Smllde; E Korver. kaashandelaar van Alphen a. d. Rijn; G. Grondman en ge zin, landarbeider, van Rietveld; C. E. Bos, landarbeider en gezin van Lelden; H. van Eijk en gezin, koopman, van Zwammerdam. Gevonden; 1 roode muts en 2 rollen kastpapier. o BOSKOOP. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Maandag a.s. des nam. om acht uur bijeen. 1. Opening. 2. Installatie van den heer W. Trapman aks secretaris. 3. Benoeming van een Commissaris in de N.V. „Flora". Aanbevolen worden de heeren; 1. W. C. van Kleef; 2. H. Haring. HAZERSWOUDE. Propagandaverfc. der Cbr. Hist. Jong.-groep. De Ohr. Hlst. Jong. groep heeft een propaganda-vergadering gehouden ln het locaal „Salvatori". De voorz., de heer L. J. Matze, opende en sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Daarna hield hij een inleiding over: Het Chr. Hlst. Beginsel, waarin ge schetst werd het doel der Unie. Spr. waar schuwde tegen revolutionaire partijen, die wel aanlokkelijk schijnen, doch waarmede Christenen zich niet kunnen vereenigen. Nadat de thee in de pauze was rond gediend. kwam de inleider weer aan het woord tot de beantwoording van de ge stelde vragen. Vervolgens werden eenlge samenspraken gehouden, waarna ds. Kiehl aan het einde een slotwoord sprak en de verg. met dankgebed sloot. Lezing van ds. Kluizenaar. Op uitnoodiging van de Geref. Mannen- ver. „Onderzoek de Schriften" heeft ds. Kluizenaar van Vinkeveen een lezing in „Salvatori" gehouden over: De Zaligspre kingen, als zijnde de grondwet van het Koninkrijk van Jezus en behandelde deze in hun onderlinge samenwerking. Evenals het oude en nieuwe Verbond bij elkaar behooren, hebben de berg Slon en de berg der zaligsprekingen een duidelijke overeen komst. hetgeen door spr. werd aangetoond. De opkomst was bevredigend, de aan dacht onverdeeld. Door Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente ls aan den orgeltrapper P. den Hertog, na 26-Jarlgen trouwen dienst, eer vol ontslag verleend en in diens plaats be noemd de heer A. Verkerk. LEIDERDORP. Vergadering der Burgerwacht. De Lelderdorpsche Burgerwacht verga derde onder voorzitterschap van den bur gemeester den heer K Brug. Na zijn openingswoord, waarin hij er vooral op wees, dat ook ln de Burgerwacht de eens gezindheid moet bewaard,blijven, las de secretaris zijn verslag. De penningmeester deelde mede, dat de kas sloot met een klein nadeellg saldo. De heer C. Noorlander trad af als bestuurslid en wenschte geen herkiezing. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Nagtegaal. De voorzitter dankte in warme bewoor dingen het afgetreden bestuurslid, waarop deze met enkele welgekozen woorden ant woordde. Vervolgens had prijsuitreiking plaats van de winter-oefenlngen. De heer Th. Nagtegaal was ie prijswinnaar. De schiet oefeningen in Katwijk beginnen op Dins dag 30 April a.s. De kringwedstrijd zal 20 Juli a.s. plaats hebben. LEIMUIDEN. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. Lek naar Schalkwijk B. 108 M. P. de Prie naar Beverwijk, Groote Houtweg 97 M. J. Zoet, naar Benne- broek, St. Lucla-Gestlcht A. Turken burg. naar Ter Aar, C. 57 J. C Heenk naar Alphen aan den RUn, Heuvelweg R. Tj. Kooistra naar Rijnzaterwoude No. 79 W. A. van Dlemen naar Uithoorn, Amstel J Prins naar Haarlemmermeer, Huigsloterdijk C. P v. d. Broek en gezin naar Maartensdijk. Linnaeuslaan 34 Ingekomen: W. F. Molenaar van Haar lem, Schermerstraat 25 rood A. G. Kie- vits en gezin van Oegstgeest, Burg. Ter- weeweg 52 J J. H. Prenen van Leiden, Rijndijkstraat 12 C. Markusse en gezin van RUnzaterwoude No. 119 D P. Ver- sluys van Rijnzaterwoude G. Goedhart van Oegstgeest, Poelgeesterstraatweg 4. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Jan. Z. van H. Meijer en J. M. de Ruyter Maria Allda, D. van G Senne en A. J van Velzen Albertus Adrianus, Z. van A. Th. Brand en C. Fran sen Cornelia Catharina, D. van J. N. de Koning en C. Vastenhout Johannes Martinus Petrus. Z. van M. v. d. Jagt en M C. Winter. Overleden: Joh. Petr. de Jeu 61 j echt- genoote van A. v. d. Heiligenberg Lijntje van Elderen, weduwe van P. Zuiver 60 j. NIEUWKOOP. Burgerlijke $tand.. Geboren: Levenloos kind van het vrou welijk geslacht van J. Kranenburg en W. Broekhulzen, o NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Petronella Adriana d. v. C. J J. Koeleman en P. M. Koster Antonia Johanna Maria. d. v. A. J. Freyer en J H. Balster Johannes Gerardus, z v. J. Bergmeijer en M. E. Voortman Overleden: W. P. M. Koeleman I'/s jaar J. v. d. Meij 56 j. De korenmolen verdwijnt. De ver. „De HoUandsche Molen" heeft langen tijd geprobeerd om de korenmolen alhier te behouden, doch de kosten van restauratie zijn te hoog, zoodat a.s. Maan dag de molen onder sloopers handen zal vallen. De heer De Graaf uit Gouda is aannemer van deze slooping. Vergadering der S. D. A. P. De afd. Nleuwveen der S.D.A.P. hield een openbare vergadering in café v. Eijk. De voorzitter, de heer A. de Geus sprak een woord van welkom en gaf het woord aan den spreker den heer P. Gardenier, uit Den Haag, die over „Crisis, S.D A.P en Statenverkiezing" sprak. Spr. zette het belang der Statenverkiezing, waar menig kiezer te licht overheen loopt, uiteen, vooral in dezen tijd. De heer De Geus dankte voor het aandachtig gehoor en sloot de vergadering. De oobrengst van de alhier gehouden Emmaspeldjes-collecte, bedroeg f. 28.46. Gevonden: Een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ten Gemeentehuize. -o- TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Matthijs, Z. van P. v. Eijk en C v. Oeveren Bastiaan, Z van K. van Harten en G de Bruin Léurens Lucas, Z. van C. J. Sassen en E. K. Marout. Overleden: J. Th. Broeke IJ. H. v. d. Vlugt 80 j. Loop der bevolking. Gevestigd: G. C M. Valentijn v. Eygels- hoven C. A. M. Speet v. Alkemade G. W. J. Sesslnk v Haarlemmermeer. Vertrokken: J. M Bontje naar Bergen Joha. Vuyk n. Alphen a. d. Rijn T. Baas naar Nieuwveen. Raadsagenda. Maandag a.s. des nam. te 1.30 uur komt de raad dezer gemeente in openbare zit ting bijeen. Te behandelen minten zUn: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling vergoeding bijz. scholen (art. 101 L.O. wet). 3. Voorstel opnieuw vaststellen verord. winkelsluiting. 4. Voorstel tot afwerking Langeraarsche weg door het leggen van een verhard wegdek. 5. Gemeenschappelijke regeling met om liggende gemeenten met betrekking tot hulpverleening bij brand. 6. Wijziging verord. heffing keurloonen vee en vleesch. gelijk de door de vorige regeering inge diende begrooting aanneemt. Dit kabinet, dat enkel en alleen gevormd is voor het weerbaar maken van de economische toe standen, zal zich niet bezig houden met eenlgerlel partijpolitieke problemen Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de tot dusverre gevolgde politiek wor den voortgezet. De buitenlandsche poli tiek moet onder de tegenwoordige om standigheden nog meer dan tot dusverre gericht zijn op de versterking van de vei ligheidswaarborgen en de versterking van den vrede. Alle kwesties van de binnenlandsche politiek, ln het bijzonder op het gebied van de taal, de school en het leger zul len door een godsvrede tusschen de par tijen in den huidigen toestand gehand haafd worden. Het debat. De commissie van financiën van de Kamer heeft het wetsvoorstel Inzake het monetair statuut met 16 tegen 8 stem men aangenomen en het wetsvoorstel, waarin de speciale bevoegdheden met een jaar verlengd worden, aangenomen met 14 stemmen tegen 9 en twee onthoudin gen. De socialistische Kamerfractie heeft be sloten het vertrouwen in de regeering uit te spreken, met uitzondering van een of twee stemmen, die afkeerig zijn van den langen duur der speciale volmachten. De katholieke fractie heeft zijn leden vrijgelaten te stemmen naar opvatting. De meerderheid der fractie zal echter voor de regeering stemmen. De Kamer heeft in zijn geheel het wets voorstel aangenomen, waarin aan de re geering voorloopige credleten worden toe gestaan, met 133 tegen 11 stemmen en een onthouding. Voorts heeft de Kamer besloten de de batten over het wetsvoorstel Inzake de monetaire hervorming samen te voegen met de debatten over het verlengen van de speciale volmachten, direct na de re geeringsverklaring. Het program der regeering werd door een Katholiek-conservatief en een socla- istischen afgevaardigde aan een scherpe critiek onderworpen. Daar de socialisten ln een zitting voor den aanvang der debatten hadden besloten allen voor de regeering van Zeeland te stemmen, hebben deze bezwaren van den woordvoerder der socialisten geen prac- tische beteekenis gehad. De redevoering van den Katholiek-con servatieven afgevaardigde bewees, dat de Katholieke fractie verdeeld ls. Beide spre kers gaven uitdrukking aan hun vrees, dat de politiek der regeering tot inflatie zal leiden. Des avonds werd de zitting onderbroken. Na heropening zelde de vroegere premier Jaspar, dat z.l. de franc best op huidige goudpariteit was te handhaven. Opzien baarde een mededeeling van den oud minister dat Frankrijkeen leening van 3 milliard tegen 31/**/» had aangeboden, die z.i. aangenomen had moeten zijn. Jaspar wekte op niet tot devaluatie over te gaan. De stemming zou waarschijnlijk in den vroegen ochtend plaats vinden. Intusschen begint onder het publiek een paniekstemming te komen. De winkels worden bestormd, daar men prljsverhoo- ging vreest, die ln enkele gevallen reeds is ingetreden ook. Vele contracten betref fende levering van textlelgoederen of schoenwerk zijn geannuleerd. 7. Voorstel tot verlaging der personeele belasting café's. 8. Voorstel inzake salarlëering gem. ambtenaren. 9. Wijziging verord. regelende eischen van benoembaarheid en bezoldiging gem. veldwachters. 10. Voorstel tot het aangaan van een rek. courant overeenkomst voor buiten gewone uitgaven over 1935. 11. Vaststelling kohier hondenbelasting 1935. 12. Wijziging gem. begrooting over de diensten 1934 en 1935. De kiezerslijst van deze gemeente bevat 1705 namen van kiezers voor de Tweede Kamer. 1680 voor de Prov. Staten en 1654 voor de gemeenteraad. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Frederlka, d. v. Johannes van Leeuwen en Geertruida v. Muiswinkel - Janna Allda. d. v. Jannigtje Catharina Edelman, weduwe van Jan Konijn. 50 te bouwen (waarvan reeds 15 verkocht) MIDDENSTANDS- WONINGEN met zeer diepe tuinen, aan de Kapteijn- en Hugo de Vriesstraat ln de naaste omgeving van de St. Petrus- kerk. Koopsom vanaf f. 4000.Uitgebouwde keukens met spouwmuren (geen halfsteen). buitendeurkozijnen begane grond voorzien van hardsteenen dorpels en neuten (geen houten dorpels). Bekijk de panden die wij reeds 15 jaar geleden hebben gebouwd. Zeer gemakkelijke betalingsvoor waarden. Ruime hypotheek tegen VU beschikbaar. Te bevr. GEBRS. VLAARDINGERBROEK, Roodenburgerstraat 24, Hansenstraat 63. 8459a Trainingsavonden a.s. Zondag- en Dinsdagnam. 8 uur met attracties in Leiden's modernste Dans-Studio. 8454a H. J. VISSER, Plantage 7. - A. D. L. Onder architectuur le klas gebouwde met Garage's, 8 Kamers, Hal, ruime Keuken, stroomend water op slaapkamers, centrale verwarming, voor- en achter tuin, aan de Oranjelaan te Oegstgeest. Te bevragen bij den eigenaar Nassaulaan 46, Oegstgeest. Tel. 3444. 8471a Onder architectuur te bouwen a. d. v. Bemmelen- straat b. d. Lorenzkade, met voor- en achtertuin, bevattende 5 kamers, keuken, ruime zolder, tuin met schuur en achteruitgang. Bij vroegtijdigen aankoop geen overdrachtskosten. Inl., Teekeningen en Omschrijving bij Architect H. C. DE JONG, Fagelstraat 39 en bij het Bouw- en Woningbureau JAC. BOTERMANS, Breestraat 17. Telef. 3521. ook 's avonds. 1916 Woensdag 8 April 'i avonds 8 uur lil i. d. Stadsgehoorzaal (Foyer) W. VAN VE EXENDA AL gezagvoerder der K.L.M. een LEZING houden over Vliegweren en Vliegliteratuur. Hieraan is verbonden een tentoonstelling van Boeken, Tijdschriften en Plaatwerken over het vliegen. Kaarten A 25 ct. verkrijgb. bij de boek handelaren: Burgersdljk Nlermans, Groeneveld v.h. Patria, de Kier Kooyker, Zandvliet, v. Zwicht en zoo ver nog beschikbaar 's avonds aan het loket. 1898 Te huur of te koop gevraagd HEERENHUIS op eersten stand te Leiden. Brieven met opgave van uitersten prijs onder No. 1918 Bur. van dit Blad. Veeveiloskundige en Castreur zal 4 April a.s. zijn praktijk weer hervatten, Veurscheweg no. 45. Voorschoten, Tel. 67, na 9 uur aanvragen over Den Haag. 8215a voor bezoek aan particulieren. Ook Dames komen hiervoor in aanmerking. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 1899. COUPEUSE ATELIER - GEVRAAGD EEN PRIMA geheel op de hoogte van het Costuum- en Lingerievak en bekwaam om zelfstandig leiding aan een klein atelier te geven. Bij geschiktheid vaste positie. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 1903. CL O O z cc van onze vernieuwde winkel. Onze prijzen waar borgen ons verder bestaan. 8477s 7; O O "O m gevraagd door Tandarts voor schoonhouden van pralktijk en verdere interne bezig heden. Geen echtpaar. Brie ven met opgave van leeftijd, verlangd salaris, referenties Bur. v. d. Blad No. 8305a. OPENBARE rffiSTTAL EN BIBLIOTHEEK op Woensdag 3 April 1935 des namiddags halfvijf ln de Leeszaal, Breestraat 27. AGENDA: 1896 Jaarverslag van den Secre taris. Rekening en Verantwoor ding van den Penning meester. HET BESTUUR. Mevr. Ds. HUEKEKTPITtagt voor haar gezin met 4 kin deren een flink, net Brieven: Prinses Mariannc- laan 145, Voorburg. 1902

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7