Beperking van de melkproductie. 005 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Maart 1935 Derde Blad No. 23011 IkoW»* BINNENLAND. ZILVEREN JUBILEUM TE LEIDSCHENDAM. FAILLISSEMENTEN. VRAGENRUBRIEK. ZIJ ZAL AANVANGEN OP 1 JUNI. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd bekend gemaakt. Is door den Minister van Economische Zaken besloten, dat met het oog op de zorgelijke zulvelposltle de steun regeling ten behoeve van de melkveehou derij tevens dienstbaar zal worden ge maakt aan een beperking van de melk productie. Thans kunnen omtrent de komende regeling en hetgeen daarmede verband houdt, de volgende mededeelingen ■worden gedaan. De beperking zal kunnen aanvangen op 1 Juni a.s„ terwijl het le beperkingsjaar zal kunnen loopen vanaf 1 Juni as. tot uit. Mei 1936. Op deze wijze eindigt het beperkingsjaar met de twee melkrljke maanden April en Mei, en wordt een onge- wenschte vermindering van de toch reeds te geringe win terproductie zooveel mogelijk voorkomen. De beperking der melkproductie zal voor de veehouders worden gebaseerd op de productie ln de belde voorafgaande kalen derjaren. Hierbij blijven de hoeveelheden melk, welke niet afgeleverd of niet door den veehouder zelf tot zuivelproducten verwerkt zijn, buiten beschouwing. Dit be treft dus voornamelijk de melk, bestemd voor veevoederdoeleinden. Verder zal de beperking in al die gevallen, waarin dit mogelijk blijkt, berekend worden over de geleverde hoeveelheid melkvet ln Kg., zijnde zulks feitelijk de eenige Juiste basis, die helaas niet over de geheele linie door voerbaar ls. Vastgesteld zijn vragenlijsten voor de veehouders en voor de afnemers van de melk n.l. de zuivelfabrieken en de melk inrichtingen. Het verzamelen van de ge gevens omtrent de melkproductie in ge noemde basisjaren van waarschijnlijk meer dan 250.000 bedrijven ls thans in vollen gang. Met het aanvullen van de gegevens der veehouders door die van de Zuivel fabrieken en andere melkafnemers, die de cijfers van de hoeveelheden geleverde melk verstrekken is gelijktijdig een begin ge maakt. Het zal ongetwijfeld evenwel nog geruimen tijd ln beslag nemen, voor en aleer deze gegevens voor alle bedrijven verzameld zijn. Zulks vooral, waar er groe pen van bedrijven zijn n.l. de zelfventende veehouders en degenen die aan melkslljters leveren bulten het wettelijk aangewezen consumptlemelkgebled ln het Westen des lands, waaromtrent het verkrijgen van betrouwbare cijfers zeer moeilijk zal zijn. Het ligt ln de bedoeling om de van deze categorieën ontvangen opgaven te laten beoordeelen door de Landbouw-Crisls- Organisaties, gehoord de plaatselijke of districtscommissies. In dergelijke gevallen zal zeer dikwijls de melkproductie, uit gaande van den bekenden melkveestapel volgens normen getaxeerd moeten worden. Voor de extra werkzaamheden, welke aan de verwerking der gegevens voor de Zui velfabrieken verbonden zijn, zal een be scheiden vergoeding kunnen worden ver leend. Het ligt niet ln de bedoeling om de be perking van den melksteun over kortere perioden te berekenen dan een vol jaar. Bij het nemen van dit besluit heeft de overweging gegolden, dat de veehouder zooveel mogelijk vrij gelaten dient te worden ln de keuze van het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij de beperking voor zijn bedrijf wil doorvoeren. Het aantal fac toren toch, dat hierbij voor de verschil lende bedrijven van invloed is, is zoo talrijk en zoodanig gevarieerd, om daarbij nog de persoonlijke inzichten der bedrijfsleiders buiten beschouwing te laten, dat het niet wenschelijk geacht moet worden, ln dezen verder in te grijpen dan strikt noodzakelijk is. Wel is het van belang, dat de winter- melkproductie althans niet worde vermin derd. Maatregelen om deze eventueel aan te moedigen, zijn nog in overweging. Het zelfkarnen op de boerderij is na het ln werking treden van de Crisls-Zuivelwet sterk toegenomen. Het aantal zelfkarners steeg van pl.m. 18.000 tot pl.m. 40.000. Met 't oog op 'n klandestiene verwerking van de straks komende ongesteunde overmelk is dit verschijnsel allerbedenkelijst en de Mi nister is dan ook van oordeel, dat een karnverbod absoluut noodzakelijk zal zijn en dat in het algemeen slechts diegenen van de veehouders een vergunning tot karnen zullen dienen te bekomen, die kunnen aantoonen. dat zij deze wijze van zuivelbereidig reeds voor de inwerking treding van de Crisis-Zuivelwet Uitoefen den. Ter bestrijding van het euvel van het zelfkarnen, acht de Minister het verder wenschelijk, dat in de toekomst aan de veehouders voor eigen gebruik een gelimi teerde hoeveelheid boter eventueel onder een speciaal merk tegen gereduceerden prijs worde beschikbaar gesteld. De controle bij de uitvoering der rege ling zal in hoofdzaak berusten bij de Ne- derlandsche Zuivel Centrale en de uitvoe ringsorganen daarvan n.l. de zoogenaam de Zuivelcontrole Afdeeüngen (als zooda nig, als bekend, .fungeeren de Boter- Kaas- en Melkproducentencontrolesta- tions), de consumptiemelk-afdeeling van genoemde Centrale en eventueel de zooge naamde Crisis-Melkcommissies. Nadat de medewerking van de Zuivel-Centrale was toegezegd is een schema voor den opzet van de controle ontworpen. Het dagelijksch bestuur van de genoemde Centrale werd van den voorloopigen opzet der regeling en van de voorstellen inzake de controle in kennis gesteld. Met de Directeuren der Zuivel-controle-afdeelingen is reeds een inleidende bespreking gevoerd. Momenteel vindt vanwege de Nederlandsche Zuivel- Centrale een rondgang door de diverse provinciën plaats, teneinde provinciaal de controleregelingen verder voor te berei den. De juridische grondslagen voor de regeling zijn in voorbereiding en in aan sluiting daaraan wordt een speciale afdee- ling „erkenningen" door de Zuivel-Centrale Ingericht. Voor de vaststelling van de consumptie- melkleveringen in de basisjaren en voor een effectieve controle op deze leveringen ln de toekomst buiten het thans wettelijk aangewezen gebied in het Westen des lands is noodig wettelijke aanwijzing van geheel Nederland als consumptlemelk gebled. Ofschoon noode ln de bedrijfsvrijheid van den veehouder wordt ingegref>en, is het ten behoeve van het welslagen van dc regeling noodzakelijk, dat deze ten aanzien van de wijze van afzet of verwerking van de melk wordt beperkt. De veehouder zal in het algemeen moeten blijven voortzet ten, wat hij voorheen deed: de melk leve ren aan een zuivelfabriek voor consump tie of zelf verkazen of verkamen. Werd voorheen de melk in twee van genoemde richtingen, hetzij gelijktijdig dan wel na elkander afgezet of verwerkt, dan kan zulks ook in de toekomst plaatsvmden, doch men zal in den aanvang van het melkjaar een keuze moeten doen en in normale omstandigheden deze dan een Jaar dienen te handhaven. Natuurlijk ligt het niet in de bedoeling, om bij misstan den b.v. dwang tot levering aan een be paalde fabriek uit te oefenen, doch voor wijzigingen zal toch toestemming dienen te worden gevraagd onder opgave van redenen. Van de drie Centrale Landbouw-Orga- nisaties werd omtrent de principes, waar van bij de beperking der melkproductie diende te worden uitgegaan, een collectief advies ontvangen. Hoofdpunt van dit advies was, dat ge vraagd werd om de beperking gedifferen tieerd toe te passen. Voorzoover richtlijnen welke bij deze differentiatie in acht zou tten dienen te worden genomen werden aangegeven, zijn deze gevolgd. De wensch om ten aanzien van de kleine bedrijven de beperking te verzachten werd niet algemeen onderschreven. Intusschen wordt in de regeling met de belangen der kleine bedrijven rekening gehouden. Uitvoerig is het noodzakelijk geachte gemiddelde percentage van de beperking onderzocht. In verband daarmede is aller eerst een raming opgezet omtrent de ver moedelijke zuivelpositie in dit Jaar en werden de vooruitzichten omtrent den af zet van onze zuivel- en melkproductie in den komenden tijd ampel besproken. Op gemerkt zij hierbij nog, dat blijkens de gegevens van de Zuivel-Centrale in den laatsten tijd de melk en boterproductie sterk is gestegen, vergeleken met de pro ductie in de overeenkomstige weken van het voorgaande jaar. Aangezien aange nomen kan worden, dat krachtig voeren, gelet op de afgenomen koopkracht der veehouders en de volstrekt niet overvloe dige hooioogst meer en meer uitzondering wordt, is hiervan ongetwijfeld de toename van de melkveestapel een der hoofdoor zaken. Verder zijn de vooruitzichten van onzen zuivelexport in den laatsten tijd aanmerkelijk verslechterd. Met beide genoemde factoren is bij de vaststelling van het gemiddeld beperkings percentage ernstig rekening gehouden. Zooals hierna zal blijken is het gemid delde beperkingspercentage voor het ge heele land vastgesteld op minstens 11%, waarop dan nog een reserve komt van 0.451 voor nieuwe ontginningsbedrijven en voor eventueele tegenvallers. De beperking van den melksteun zal ge- differentiëerd worden toegepast. Zoo zul len b.v. de akkerbouw en gemengde bedrij ven sterker worden beperkt dan die in de specifieke weidestreken, terwijl ook nog weer onderscheid zal dienen te worden ge maakt in de beperking van de districten met gelijksoortige bedrijven in dien zin, dat de gebieden in deze districten met be drijven. die een meer aangepasten vee stapel hebben, in mindere mate tot de be perking zullen hebben bij te dragen. Uitgegaan is hierbij van de indeeling der groepen van landbouwgebieden. Deze groe pen zijn weer onderverdeeld ln rubrieken, bij welke splitsing twee factoren in reke ning werden gebracht. 1. het aantal melk- en kalfkoeien per 100 H A, grasland, en 2. de verhouding tusschen het aantal melk- en kalfkoeien in Mei/Juni 1930 ten opzichte van het aantal in Juni 1934 Zoo werden de navolgende beperkings- cijfers verkregen: Groepen van landbouwgebieden. Zeeklei 19.21; Rivierklei 14.8%; Weide streken 9.1%; Zandgronden 12.6%; Veen koloniën 18.4%; Tuinbouwgebieden 10.3%. Totaal 12.41. (Dit percentage wordt door de geringere beperking der kleine bedrijven en eenige verlichting van beperkingsdruk in de weidedistricten verlaagd tot een bedrag tusschen 11 en 11.45%.) Voor de provincies zijn de beperkmgs- cijfers: Groningen 16.81; Friesland 12.2%; Drenthe 13.01; Overijssel 10.8%; Gelder land 13.1%; Utrecht 10.9%; Noord-Holland 10 8%; Zuid-Holland 11.8%; Zeeland 17.51; Noord-Brabant 13.0%; Limburg 13.71 Besloten is de kleine bedrijven slechts de helft te beperken van de aan overeen komstige bedrijven op te leggen percen tages. Een klein bedrijf is in dit verband een bedrijf met maximaal 3 melk- en kalf koeien en maximaal 3 H.A. grond, terwijl de exploitant zijn hoofdberoep in den landbouw moet hebben (landbouwer land- of tuinbouwarbeider.) De provincies Friesland en Zuid-Holland krijgen eenige extra toewijzing van melk omdat deze provincies met hun weidege bieden in meerdere mate dan de andere provincies worden getroffen. Een belang rijke rol krijgen de landbouw-Crisis Orga nisaties die de beperking in de provincie distribueeren, waarbij de plaatselijke of districtscommissies van advies dienen. Zij mogen per gemeente de beperking doen variëeren van 6 tot 30% en per bedrijf van 5 tot 40%. Ook mogen zij voorstellen in een uniform beperkte groep gebleden- splitsing aan te brengen, terwijl zij mede mogen voorstellen beperking van het eene landbouwgebied naar het andere over te hevelen. Den veehouder wordt medegedeeld: de hoeveelheid melk waarover hij toeslag ontvangt, alsmede zijn melkgrondslag de basis, waarop de korting wordt toegepast. (De gegevens voor deze productie-basis worden tljans, als medegedeeld, verzypeld RECLAME. 1704 „op®"0 „.\«Vi9e0- o ..Aft 3 I VOO ovooo jou. IxO V*X' - I »Tjp oP".. te.rT, ,|Vl° 19 f"""1 .7 COMENIUS-HERDENKING TE NAARDEN. PLECHTIGHEID IN DE GROOTE KERK. Naarden, dat in de krijgsgeschiedenis van ons land zulk een rol heeft gespeeld, is behalve door zijn indrukwekkende ves tingwallen en de muziekuitvoeringen in de Groote Kerk, bekend door het graf van Comenius. Deze theoloog, opvoedkundige, die uit Bohemen was verjaagd en de laat ste vijftien jaar van zijn leven ln Neder land de vrijheid heeft gevonden om zijn overtuiging openlijk uit te spreken en te boek te stellen, is in 1670 te Naarden be graven, in de kerk van de Waalsche ge meente. Door allerlei omstandigheden is dit gebouw, dat later tot kazerne heeft ge diend, in een toestand geraakt, welke niet passend is voor een laatste rustplaats. Dank zij de samenwerking tusschen Ne derlandsche en Tsjecho-Slowaaksche re geeringen en de medewerking van bewon deraars van Comenius in beide landen is thans het gebouw in den toestand her steld. welke ten tijde van het overlijden van Comenius heeft "bestaan. De restauratie was opgedragen aan prof. ir. dr. Slothouwer, architect te Amsterdam en de plechtige inwijding heeft vandaag plaats gehad ten overstaan van talrijke personen, die in eenigerlei betrekking staan tot Tsjecho-Slowakije en Comenius. Om half drie stroomde de Gioote Kerk vol van genoodigden, van wie wij in de eerste plaats noemen den Minister van Onderwijs, mr. H. P. Marchant en den Mi nister van Defensie, mr. L. H. Deckers, die bij de overdracht van het militaire gebouw krachtig heeft medegewerkt. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. De Graeff, die het aanbod der Nederlandsche regee ring aan de Tsjecho-Slowaaksche tot af stand van den grond om het graf heeft overgebracht, was door ambtsbezigheden verhinderd, evenals de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr dr. A. Roëll. De Minister van Buitenlandsche Zaken der Tsjecho-Slowaaksche. Republiek dr. Ed. Benesj. heeft in een uitvoerig tele gram van zijn verhindering mededeeling gedaan, evenals de onderminister van Bui tenlandsche Zaken, de president van de kamer van afgevaardigden, de burgemees ter van Praag en Bratislava. Na orgelspel sprak achtereenvolgens in het Fransch. Duitsch en Nederlandsch, burgemeester J. H. Boddens Hosang een woord van welkom, waarna minister Mar chant een herdenkingsrede hieid De Nederlandsche regeering verheugt er zich in, aldus de minister, dat deze groote historische figuur van het edele Tsjechi sche volk in haar land een veilige toe vlucht heeft kunnen vinden in benarde tijden. Op deze plek van het bevriende volk vond hij zijn rustplaats. Deze is thans den grooten doode waardig. De regeering ziet hierin met blijdschap de vriendschaps banden tusschen beide volken door dit uitwendig teeken versterkt en onverbreke lijk vastgesnoerd." Na de rede van den minister speelde het orgel het Wilhelmus. Vervolgens sprak dr. I. Krno, gezant van Tsjecho-Slowakije te Den Haag. terwijl prof. Slothouwer een uiteenzetting van het bouwwerk gaf. DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" is gisteravond 21.11 uur op Schiphol geland. De machine was gistermorgen van Athene vertrokken en is een dag vroeger teruggekomen dan verwacht werd. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. waartoe de veehouders en de zuivelfabrie ken vragenlijsten hebben ingevuld.) Op gezette tijden zal aan den veehou der mededeeling worden gedaan van de aan hem toegewezen hoeveelheid te steu nen melk en van de door hem reeds ver werkte of afgeleverde hoeveelheid „steun- melk", opdat door den betrokkene tijdige maatregelen tot beperking der productie kunnen worden getroffen. De veehouder wordt overigens, als reeds gezegd, geheel vrijgelaten t. a. v. het tijd- pejk wapjcie hij weascljt te beperken, NIEUWE UITVINDINGEN BIJ PHILIPS. Licht, radio en geluid. In wetenschappelijken kring heeft de heer C. Bbl van het Philips' Laboratorium te Eindhoven over een nieuwe door hem uitgevonden kwiklamp een voordracht ge houden voor de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers. Alle experimenten, welke de heer Bol met de nieuwe lamp ondernam, zijn zeer goed geslaagd. Een der gedemonstreerde kwiklampen bleek zelfs zoo sterk dat zij ook bij een spanning van 800 volt. niet wilde springen, hoewel dit het doel van den sterken stroom was. De toepassing van de kwiklamp, welke op velerlei ge bied en vooral voor groote kaarssterkte er werd een lichtsterkte van 40.000 kaarsen gedemonstreerd met een lampje van niet meer dan 15 c.M. lang en 6m.M. dik, velerlei voordeelen biedt, kan in verband met de bijkomstige technische omstandigheden nog niet algemeen ge schieden, maar is toch binnen afzienba- ren tijd te verwachten. Bij het bezoek der journalisten aan de Philips Fabrieken hadden zij de gelegen heid een gigantisch radiotoestel ln wer king te zien, dat in de eerste plaats be stemd is om geëxposeerd te worden, op de wereldtentoonstelling te Brussel. Dit toestel, waarvoor een zaal noodig is om het te kunnen opstellen, geeft den leek een beeld van de werking van een nor maal Philips ontvangtoestel. Met behulp van negen kathodenstraalbuizen. worden de electrische golven, welke door een ra diotoestel gaan, geprojecteerd, waarbij waarneming van de trillingen mogelijk ls gemaakt, door een vertraging tot een 5000ste tot stand te brengen. Behalve met deze kathodenstraalbuizen wordt het ver loop der trillingen in het toestel op In genieuze wijze gedemonstreerd met zand- strooiers. Voor het in werking stellen van dit reuzen ontvangtoestel waren niet min der dan 53 hulpapparaten met 73 radio lampen noodig. Een zandreservoir wordt op 7 meter hoogte boven het toestel op gesteld en het zand, dat automatisch over de strooiers wordt verdeeld, wordt na ge bruik electrisch gedroogd en door middel van een Jacobsladder weer in het reser voir teruggebracht, Op de Wereldtentoon stelling te Brussel, waar dit toestel, dat door ingenieur Wirix is gebouwd, voor het eerst wordt geëxposeerd, zal het publiek door middel van een miniatuur omroep- zender gelegenheid hebben voor de mi crofoon te spreken en te zien hoe de stem op geheimzinnige electrische wijze door het geheele toestel loopt en tenslotte in den vorm van gewoon geluid uit een luid spreker komt. Tenslotte werden de journalisten in kermis gesteld met het Philips' Miller ge luidsopname-systeem. Na eenige jaren van intensieve samenwerking met den Amerikaanschen uitvinder James A. Mil ler is het Philips' Laboratorium erin ge slaagd een electro-mechanisch geluidsop namesysteem te ontwikkelen, dat op dit gebied een radicale omwenteling moet be- teekenen. In een band van doorzichtig materiaal van speciale samenstelling, die met een zeer dunne ondoorzichtige laag is bedekt, wordt langs electrischen weg een beitel gedrukt, waardoor in de zwarte laag een doorzichtige groef wordt getrok ken. Door de beitel in het rythme van het geluid op en neer te doen bewegen, ontstaat een groep van wisselende breed te, welke een getrouwe copie is van het te registreeren geluid. Een voordeel van dit nieuwe systeem van geluidsopneming boven de bestaande stelsels met gramo- foonplaten en langs optischen weg op de film. is dat zeer hooge frequenties, waar bij de beitel duizenden malen per secon de op en neer bewogen moet worden, ge makkelijk opgeteekend kunnen worden. Verder wordt het voordeel verkregen, dat de afscheiding tusschen doorzichtig en ondoorzichtig zeer scherp is, waradoor de registratie der hooge tonen, belangrijk beter is dan bij het fotografische procédé, en waardoor minder bijgeruisch wordt verkregen, dan met gramofoonplaten of fotografische opnamen mogelijk is. De weergave geschiedt evenals bij de sprekende film met behulp van fotocel en versterker. Een zeer belangrijk voordeel van het nieuwe systeem is echter, dat een opgenomen registratie onmiddellijk zelfs tijdens de opname, ter controle gerepro duceerd kan worden, zonder dat gewacht behoeft te worden op ontwikkelen, af drukken, enz. Men verwacht van het nieuwe systeem niet alleen toepassing bij de sprekende films, maar ook in omroep- studio's. Naar ons werd medegedeeld, wordt in kringen van binnen- en buiten landsche film- en omroepstudio's groote belangstelling voor deze uitvinding ge toond. F. F. H. VAN GHEEL GILDEMEESTER Oud-directeur-generaal van de Mij. Zeebad Scheveningen. Op 56-jarigen leeftijd is te Wassenaar overleden de heer F. F. H v. Gheel Gilde- meester, oud-directeur-generaal van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, oud directeur van het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage. De heer v. Gheel Gildemeester was een bekende persoonlijkheid in Haagsche kringen. Hij was zijn loopbaan begonnen in Zuid-Afrika bij de Spoorwegen aldaar. In 1906 kwam hij terug naar Nederland om benoemd te worden tot directeur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag, welke functie hij tot 1 Januari 1917 bekleedde. In dat jaar werd de heer v. Gheel Gildemeester benoemd tot adjunct-directeur der Maatschappij Zeebad Scheveningen. een Jaar later tot directeur-generaal. In laatstgenoemde functie heeft hij veel bijgedragen tot de ontwikkeling der badplaats na den oor log. Het directeur-generaalschap heeft hij bekleed tot in 1927. Sinds 1 Jan. 1917 tot aan zijn dood was hij ook lid van het be stuur van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waarin hij al die Jaren de functie van penningmeester vervulde. De thans ontslapene was commissaris van de N.V. Bax' Bank te 's-Graven hage. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats hebben Zaterdag 12 uur op de Ned. Herv. begraafplaats te Was- sgpagr. VAN DEN HEER G. TH. PAANS. Morgen herdenkt de heer G. Th. Paans zijn 25-jarig ambtsjubileum bij de Ned. Spoorwegen depót Leidschendam. De jubi laris, die de functie van magazijnbedien de bekleedt, was aanvankelijk in dienst bij de Z.H.E.S.M., welke Mij. bij de fusie ln de Ned. Spoorwegen opging. Den heer Paans, welke denzelfden dag ook 12'/! jaar bestuurslid is van de Brand- stoffenvereeniging „Ons Belang", zal het aan blijken van belangstelling en sym pathie zeker niet ontbreken. Uitgesproken: S. Mulder, timmerman. Bodegraven. Mije 26 R.c mr. G. Scholten. Cur. mr H. E. la Gro. Bodegraven. Opgeheven wegens gebrek aan actief: B. van Kralingen. wed. T. van Delft, Rünsburg. M., te L. Inderdaad staat er tegen een uitspraak van den Centralen Raad van Beroep geen beroep open. Ook de Minister kan geen verandering brengen in een uit spraak van dit college. v. T. Naar wij meenen, kan de ver pleegde geen recht doen gelden op een bepaalde plaatsruimte. DE NED. SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ EN RUSLAND. De heer P. Goedkoop Dzn. weer naar Moskou. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, behoorde tot de in hoofdzaak uit journa listen bestaande reizigers, welke Maandag j.l. zooals gemeld, met de nieuwe F. 36 van de K.L.M. een vlucht naar Berlijn hebben gemaakt, ook de heer P. Goedkoop Dzn., de zoon van den heer D. Goedkoop Dzn., direc teur van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. De heer Goedkoop is echter niet, zooals de journalisten nog denzelfden dag naar Amsterdam teruggekeerd, doch doorgereisd naar Moskou, teneinde besprekingen te voeren over een eventueele nieuwe order voor de bouw van één of meer schepen voor de Sovjet-Unie Gistermorgen te 11 uur is de heer Goed koop te Moskou aangekomen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE MIJNINDUSTRIE. De Minister van Sociale Zaken heeft Woensdagmiddag de vertegenwoordigers der vier Mijnwerkersbonden ontvangen, ter bespreking van den toestand van de werkloozenkassen. De moeilijkheden van het oogenbük werden uitvoerig besproken en er werd besloten dat de besturen van de betrok ken organisaties zich, voor zooveel noo dig, zoo spoedig mogelijk over de midde len om tot een betere positie van de kas sen te geraken zouden beraden en van het resultaat daarvan onverwijld mede deeling doen aan den Minister, zoodat door dezen daarop 'n beslissing kan wor den genomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar.het Nieuwsblad v. h. Noorden verneemt, hebben B. en W. van Groningen tot bezuinigingsinspecteur benoemd den heer F. A. J. L. Beudt, thans luitenant kolonel der genie te Groningen. Overste Beudt zal ontslag nemen uit den mili tairen dienst en 8 April a.s. in functie treden. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volkshuisvesting, dr. ir. F. Bakker Schut, te Groningen. UIT NED. OOST-INDIE. ONGEVAL BIJ DE GASMAATSCHAPPIJ. SOERABAJA, 27 Maart. (Aneta). Het hoofd van den buitendienst der Gas-Mij. de heer F. H. Kempkers, was met twee Inheemsche werklieden bezig den afslui ter in een regulateurput te verwisselen, toen een groote hoeveelheid gas ontsnap te De heer Kempkers en een der werk lieden raakten bedwelmd daar zij zich niet meer tijdig konden bergen D" an dere werkman haalde hulp. waarna bei den bewusteloos uit den put werden ge trokken, Dank zij dit tijdig ingrijpen kwa men belden weer spoedig tot bewustzijn.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9