LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 27 Maart 1935 VI//CIJERJ BERICHTEN 'LN/T EN lEÏTEm TELEGRAMMEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Uitzonderingen bevestigen natuurlijk de regel, zoo de eveneens gespeelde variaties over een thema in 't pedaal uit het Con certo in G moll. Omtrent de herkomst dezer concerten is helaas veel in vergetel heid verzonken het zou bijv. interessant zijn, méér te weten omtrent die van took gehoorde z g „koekoek en nachtegaalcon cert", een bewerking van een der „groote" concerten, waar Handel echter eerst later de vogelen-imitaties aan toevoegde Tref fend-natuurlijk is hierin de karakteris tieke, fijn-geregistreerde koekoeksroep en haar echo. afgewisseld door de melodieuse nachtegaalfiorituren. Behalve de genoemde concerten, hoor den wij nog dat in Bes dur met de fris- sche. juichende inzet van het 1ste. toch wel banaal sluitende Allegro; voorts het concert in D moll. de zeer bekende varia ties over een thema van Baillaid in een speciaal te memoreeren fijnzinnige en preciese vertolking, lieflijke menuetten in Fis moll en C dur. alsmede een Allegro in G dur. Asma speelde dit uit meerendeels be kende werken bestaande pramma. waar mee hij 't zich weer niet gemakkelijk had gemaakt, vlot en met veel o.i. soms te veel gemak, zoodat wij hier en daar, vooral in 't genoemde Allegro niet aan een indruk van eenige zorgeloosheid kon den ontkomen. Van zijn Bachspel mochten wij zeker een diepere impressie ontvangen. Er lag iets monotoons over dezen avond, gedeeltelijk ook gevolg van de programma- keuze. terwijl ons soms weer het vroeger genoemde euvel. Asma's neiging tot jagen, opviel. Dan waren er enkele onzuiver heden en vergissingen, alsmede af en toe gemis aan evenwichtigheid, wél eenigs- zins bevreemdend en teleurstellend na den Bach-avond, waarin met vituoos kunnen aan moeilijker opgaven uitnemend werd voldaan Persoonlijk heeft ons dus dit con cert niet in die mate kunnen boeien als het voorgaande, waarover wij zoo loffelijk konden referee ren. RECLAME. 1638 THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN IJMUIDEN 27 Maart. VTSCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.600.40. Griet per kist van 50 KG. f.2212, Tongen per K.G. f 1 500 55. Groote Schol per kist van 50 K.G. f.9—8. Middelschol f.13—11 Zetschol f 3 601. Tongschar f. 2516. Roggen per 20 stuks f. 108, Vleeten per stuk f. 2.50 1.25. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.50—3.80. Groote Schelvlsch f15 —8.50. Middel Schelvlsch f. 17—7.80 Klein- mlddel Schelvlsch f 156 Kleine Schel vlsch f 93.50 Kabeljauw per kist van 125 KG f.245 Gullen per kist van 50 K.G. f.81.20 Lengen per stuk f.2 20 0.16, Heilbot per K.G f.0 85—0 50 Wijting per kist van 50 K.G. f 6.900.70. Koolvisch per stuk f 0 280.03. Makreel per kist van 50 K G. f. 3.70—3.50 Aangevoerd 13 kisten versche haring. Prijs f. 0.85 per kist Aangekomen 14 Stoomtrawlers; IJM 10 met f. 1260. IJM. 253 met f. 1470. LJM. 196 met f.2460. LIM. 16 met f.2257, IJM. 111 met f. 1269. IJM. 147 met f 1728, IJM. 41 met f.1398 IJM. 155 met f.887. IJM 18 met f. 1980 IJM. 135 met f. 1474. IJM. 87 met f 1525 IJM. 134 met f. 1020. IJM 384 met f.1450 IJM. 117 met f.1420; 4 loggers KW 107 met f. 564 KW 130 met f. 560. SCH 196 met f.814 SCH 84 met f.567; 4 kotters E 520 met f. 434. E 165 met f. 389. E 157 met f.395, E 45 met f.477. (Niet officieel). BREDERO-HERDENKING TE LELDEN Naar wijvernemen. zal ook hier ter stede een Bredero-herdenking plaats hebben naar aanleiding van diens 350sten ge boorte dag in 1585. Het gezelschap „De Jonge Spelers" zal in den Schouwburg op Donderdag 11 April a.s. komen opvoeren de bekende werken van dezen oud-Neder- landschen schrijver: De klucht van de Koe en Symon zonder soetlgheit. NIEUWE UITGAVEN. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het hotel .Kasteel Oud-Wassenaa:", hetgeen me! de a s. Paarchdagen feestelijk zal worden herdacht heeft de directie van genoemd hotel een keurig boekske van het door haar beheerde bedrUf uitgegeven. De gids „Welkom in Hillegersberg" vond in 1933 en '34 allerwegen zulk een goed onthaal, dat er thans wederom een ls verschenen. 'tPractlsche boekje telt thans reeds 140 blz. en ziet er wederom zeer smaakvol uit. DE ALGEMEENE TOESTAND. DE BESPREKINGEN TE BERLIJN GEËINDIGD. Gisteren zijn te Berlijn de besprekingen voortgezet. Eerst is vergaderd tot 's mid dags half twee. In de Engelsche legatie had vervolgens een lunch plaats, waarvoor waren uitge- noodigd rijkskanselier Hitier, leden van 't Rijkskabinet, de Engelsche gezant, voor aanstaande persoonlijkheden der nat. soc. partij en van het leger. Om 4 uur werd de beraadslaging hervat en om pl.m. kwart voor zeven beëindigd. De Engelsche ministers werden steeds geestdriftig door het publiek begroet. Een gisteravond uitgegeven officieel communiqué zegt het volgende: „De Duitsch-Engelsche besprekingen tusschen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon, den lord-grootzegelbewaarder Anthony Eden, den ..Fuehrer" en rijkskanselier en den rijksminister van buitenlandsche zaken Freiherr von Neurath, die in tegenwoor digheid van den Britschen ambassadeur. Sir Eric Phipps en den gevolmachtigde voor de ontwapeningsvraagstukken, von Ribbentrop, gedurende de laatste twee dagen hebben plaats gevonden, werden hedenavond afgesloten. De besprekingen betroffen de kwesties, welke in het Londensche communiqué van 3 Februari j.l. werden behandeld en wer den op openhartige en vriendschappelijke wijze gevoerd. Zij hebben tot een volledige verduidelijking der wederzijdsche opvat tingen geleid. Vastgesteld werd. dat beide regeeringen met haar politiek ten doel hebben, den vrede van Europa door bevordering dei- internationale samenwerking te verzeke ren en in stand te houden. De Engelsche en Duitsche ministers zijn van het nut der directe bespreking, die zooeven heeft plaats gehad, doordrongen. Veel houvast geeft het communique niet! De Duitsche pers onthoudt zich geheel van verdere berichtgeving en noemt het „ver bluffend" dat de Engelsche bladen, of schoon noch van Duitsche, noch van En gelsche zijde officieel, officieus of ook maar onder de hand, iets is losgelaten, noch tans kolommen weten te berichten over den inhoud en den gang der onderhande lingen. Zulks zal wel te verklaren zijn uit het verschijnsel, dat groote Engtlsche bladen hun beste specialiteiten hebben gezonden, die moeten laten zien dat zij er zijn! Er steekt ongetwijfeld waarheid in deze ironie en wij zullen de oncontroleerbare berichten ook niet volgen daar deze slechts den toestand kunnen vertroebelen. Hoe de stemming is? Men oordeele: Uit Berlijn wordt gemeld: Men meent te weten, dat de Britsche ministers zeer voldaan zijn over het resul taat der Berlijnsche besprekingen Men legt er nadruk op, dat er nooit sprake van is geweest, om tot een accoord te komen. De speciale Havas-correspondent meldt daarentegen: In de omgeving der Brit sche delegatie werd verzekerd: „Wij zijn vandaag precies even even ver, als wij acht dagen geleden waren." Gisteren lieten de discussies over het Oost- en het Donau- pact eenige hoop. Vandaag werd het mi litair probleem aangeroerd en is de atmos feer versomberd. Men ziet: al naar mate de bron, zoo is de stemming! Ook verder is Havas pessimistisch De correspondent meldt, dat Hitier verklaar de dat pariteit op bewapeningsgebied op een overigens niet nader genoemd niveau voor Duitschland een levenskwestie is. Zijn eenig doel was. betoogde hij, het Duitsche standpunt duidelijk uiteen te zetten, opdat Simon in staat zou zijn. het te Stresa ter kennis van Frankrijk en Ita lië te brengen. Sommigen hadden den indruk, zoo ver volgt de correspondent, dat men met een manoeuvre te doen had. welke ten doel had. Engeland tot pleitbezorger van de Duitsche zaak te maken. Van de Britsche onderhandelaars maakte zich dan ook een ware malaise-stemmlng meester. De correspondent vat ten slotte de voor naamste conclusies waartoe men op grond van de bepsrekingen komt als volgt samen De vredeswil van het rijk is eenerzijds ondergeschikt aan het spookbeeld van het Russische gevaar, anderzijds aan de her bewapening waarvan het tempo reeds te veel schijnt te zijn versneld, dan dat het nog vertraagd zou kunnen worden. Een feit is het, dat Duitschland de mo gelijkheid van een terugkeer naar den Volkenbond niet langer heeft uitgesloten. In Britsche kringen gelooft men evenwel dat het rijk slechts naar Genève zal te- rugkeeren wanneer het er om zou gaan mede zijn handteekening te plaatsen on der een algemeen accoord ter beperking der bewapeningen en een collectieve orga nisatie der veiligheid. De kansen op verwezenlijking hiervan schenen hedenavond op zijn minst geno men nog in een ver verwijderde toekomst te liggen. Wat de vlootkwestie betreft gelooft men dat Hitier er den nadruk op heeft gelegd, dat met een herbewapening van Duitsch land tot een aanzienlijk niveau op het gebied der vlootstrijdkrachten verscheidene jaren gemoeid zouden zijn. Tot dusver schijnt Hitier op het gebied der bewape ningen geen sensationeel aanbod te heb ben gedaan. Eden is gisteravond half twaalf per trein naar Moskou gereisd, sir John Simon keert heden per vliegtuig naar Londen terug. Japan zal heden officieel den Volken bond verlaten, daar dan de 2 jaren na den datum van opzegging van het lidmaat schap verstreken zijn. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, heeft aan een vertegenwoor diger van een Japansch blad een verkla ring gegeven, waarin hij o.a. heeft gezegd: Japan heeft, van dit oogenblik af noch rechten noch verplichtingen ten opzichte van den Volkenbond. Tegenover deze verklaring legde de per manente vertegenwoordiger van China bij den Volkenbond en verklaring af waarin hij zeide, dat hij hoopt dat de secretaris generaal hiermede slechts bedoelt de toekomstige verplichtingen en niet de reeds aangegane verplichtingen. De Japansche consul-generaal te Genève, verklaarde aan een journalist dat noch Japan het bestaan van den Volkenbond als internationaal orgaan en vm. als centraal orgaan voor humanitaire zaken, noch de Volkenbond het bestaan van Japan onop gemerkt kan later,. Derhalve kunnen ook niet alle betrek kingen tusschen Japan en den Volkenbond worden afgebroken Japan hetft ondanks het uittreden uit den Volkenbond deelge nomen aan de ontwapeningsconferentie,' het internationaal arbeidsbureau en aan de technische werkzaamheden van den Volkenbond. worden afgebroken. Japan heeft ondanks worden aangenomen. Bovendien zou Japan zijn medewerküig aan het Permanente Hof van Internationale Justitie op de tot nu toe gevolgde wijze blijven geven. BELGIE. De nieuwe regeering. Erg stevig schijnt het nieuwe kabinet van Zeeland niet te staan. In een bijeenkomst van katholieke sena toren. bijgewoond door den minister president, is de wijze van samenstelling van de nieuwe regeering fel gehekeld. Bij de stemming verklaarden slechts 15 katho lieke senatoren zich onvoorwaardelijk achter het Kabinet-van-Zeeland te willen scharen. Zeven stemden tegen, meer dan 20 blanco. Bij de liberalen van de Kamer was het resultaat nog ongunstiger: 17 voor, 14 tegen en 1 onthouding; bij de katholieke Kamergroep 27 voor, 13 tegen, 8 blanco. FRANKRIJK. Het Fransch-Italiaansch accoord. Het Fransoh-Italiaansche accoord met betrekking tot de bezittingen in Afrika, dat reeds door de Kamer was aangenomen, is ook in den Senaat eenstemmig goedge keurd door 282 leden. In een verklaring, die Laval naar aan leiding van deze stemming in den Senaat aflegde, bracht hij hulde aan de politiek van samenwerking van Mussolini, die op 23 Maart te Parijs is bezegeld door de ge bleken volkomen Fransch-Britsch-Ita- liaansche eensgezindheid. „Te Stresa zullen wij herhalen, dat onze gemeenschappelijke vredespolitiek tegen geen enkel land is gericht; om duidelijk te maken, dat deze politiek er niet naar streeft wien ook uit te sluiten, zullen onze pacten altijd open blijven staan voor wie niet nu reeds hebben willen toetreden." „Dit ls een verklaring die ik nu wensch af te leggen, of liever te herhalen, nu de Britsche ministers nog in Berlijn zijn. Duitschland moet weten, dat het zich niet altijd kan blijven onttrekken. Het gaat erom zeker te weten of Duitschland met de andere volken wil samenwerken om den vrede, dien alle volken eischen, te organiseeren. of niet. Wij handhaven onze allianties en onze vriendschappen, en geven er uitbreiding aan, maar Frankrijk moet in de eerste plaats vast besloten zijn zelf zijn eigen verdediging te verzekeren. Om zeker te zijn van onze toekomst moe ten wij sterk blijven en eendrachtig." Op voorstel van den minister van handel heeft de ministerraad goedkeuring ge hecht aan een verordening, waarbij tijde lijk de uitvoer van zekere, voor de lands verdediging belangrijke grondstoffen wordt verboden. Tot dusverre is nog niet bekend welke deze grondstoffen zijn. Genoemd zijn o.a. magnesium, katoen- afval en hout voor geweerkolven. ENGELAND. Arrestaties op Ierland. Naar uit Dublin wordt gemeld, zijn 40 k 50 vooraanstaande Iersche republikeinen gisteren door gewapende rechercheurs ge arresteerd. De reden van dezen maatregel der republlkeinsche regeering schijnt te zijn. dat de, onder den naam „Iersch Re- publikeinsch Leger" bekende vereeniging het voornemen heeft gehad, stakende tramconducteurs te Dublin te hulp te ko men. o ITALIË. Leening: voor door den Staat beschermde ondernemingen. Door een besluit van het ministerie van financiën wordt een obligatie-leening uit geschreven tot een maximum bedrag van 148.000.000 Lire, te amortiseeren in twin tig jaar en tegen een rentevoet van 4ll« ®/o. De emissiekoers bedraagt 98 De opbrengst van deze leening is be stemd ..ter ontlasting van de onder be scherming van den Staat staande onder nemingen". POLEN. Regeeringswijziging Naar eenige regeeringsbladen mededee- len, acht men het In politieke kringen mogelijk, dat na afloop van de zitting van de Sejm het Poolsche kabinet zal worden gereorganiseerd. Daar de voornaamste taak van de re geering het doen houden van nieuwe ver kiezingen op grond van de nieuwe grond wet is, acht men het mogelijk, dat de staatspresident de ontwerpers van de nieuwe grondwet ln het kabinet zal op nemen. Waarschijnlijk zou dan de presi dent van het parlementaire regeerlngs- blok, kolonel Slawek. tot minister-presi dent worden benoemd. HET VERTREK VAN SIR JOHN SIMON. BERLIJN, 27 Maart iReuter). De Brltsohe minister van buitenlandsche zaken, Sir John Slmon, ls hedenmorgen uit Berlijn vertrokken. Tegen kwart voor tien begaf Sir John Simon zich van hotel Adlon te voet naar de Engelsche ambassade om afscheid te nemen. In gezelschap van den Britschen ambassadeur Sir Eric Phipps reed hij vervolgens naar het Tempelhofer vlieg veld. dat gepavolseerd was en waar van den toren de Duitsche rijksvlaggen naast de Union Jack wapperden. Wederom was een afdeeling van den lijfstandaard van Adolf Hitler aanwezig om den Engelschen gasten de militaire eerbewijzen te brengen. Tegen 10 uur arriveerde Sir John Slmon met zijn gezelschap op het vliegveld. Van Duitsche zijde waren aanwezig de Rijks minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath. als persoonlijk vertegenwoordiger van Adolf Hitler staatssecretaris dr. Melssner, verder staatssecretaris von Bü- low, de chef van het Protocol, graaf Bas- sewltz en de departementsdirecteur Dieck- hoff. Na een kort afscheid stapte Sir John Simon met zijn begeleiders in het vlieg tuig „Delia" van de Imperial Airways, dat na enkele minuten uit het gezicht was verdwenen. LONDEN. 27 Maart. (V.D.) De Britsche minister sir John Slmon zal spoedig na zijn terugkeer aan zijn collega's mede- deeling doen van zijn indruk uit Berlijn. Over 't algemeen is men het er te Londen over eens. dat hoe deze ook moge zijn en welke feiten en gezichtspunten tijdens het bezoek zijn opgedaan, het goed is, dat deze zijn verkregen door den Britschen minister zelf, die verantwoordelijk ls voor de bui tenlandsche politiek en van den DuU'-hen rijkskanselier in eigen persoon. EREENIGDE STATE De verhouding tot de sovjets. De buitenlandsche Kamercommissie wei gerde een resolutie van een harer leden te overwegen, waarin gevraagd wordt, de er kenning van de Sovjet Unie te annuleeren. VREEMDE GERUCHTEN. LONDEN. 27 Maart. (Reuter). De bij zondere correspondent van de „Daily Mail" deelt in een uit Berlijn gedateerd bericht mede, dat er op het oogenblik een zonderlinge en geheime diplomatieke strijd aan den gang is. De Fransche minister van buitenland sche zaken, Laval zou tegen de bijeen roeping van den Volkenbond door de Fransche regeering zijn geweest in ver band met de wederinvoering van den dienstplicht in Duitschland. Hij is ook tegen de aanvaarding van de bijna ge biedende uitnoodiging van Litwinoff naar Moskou geweest, waar alles in het werk gesteld zou worden om een onderteeke- ning van een Fransch-Russisch pact te verkrijgen. Zijn bezwaren op belde punten zijn door het Fransche kabinet afgewezen, doch het voorbeeld en de onafhankelijk heid, waarmede Simon zijn bezoek aan Berlijn heeft doorgezet, heeft zijn uitwer king op zijn Franschen collega niet ge mist. Laval staat derhalve op het stand punt, dat hij, wanneer hij van Streza naar Moskou moet gaan, ook ln Berlijn besprekingen moet voeren HIJ denkt nog aan zijn bezoek aan Berlijn, dat hij vier jaar geleden met Brland heeft ge maakt, De ontvangst, welke hij destijds heeft gehad, heeft hem ervan overtuigd, dat hij met de Duitschers zeker tot over eenstemming kan komen. Volgens den correspondent heeft Laval dan nog een plan, waarmede Simon wel licht zal instemmen. Het betreft het denk beeld, dat de Britsche minister van bui tenlandsche zaken, wanneer hij over zijn besprekingen te Berlijn tevreden is, in Streza den Franschen en Italianen zou kunnen voorstellen de Duitsche regee ring onmiddellijk tot deelneming aan deze conferentie uit te noodigen, om geen tijd te verliezen bij de bevordering van het werk der ordening in Europa. In dit ge val zal het beroep van Frankrijk op den Volkenbond, dat Laval niet heeft goedge keurd, geen zin meer hebben, want de Fransche ministers kunnen onmogelijk met de Duitschers te Streza aan een tafel zitten en ze eenige dagen later te Genève aanklagen. Hiermede zou een der voornaamste hindernissen voor een over eenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en Italië en voor een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond uit den weg geruimd worden. TWEE POOLSCHE KRUISERS. WARSCHAU, 27 Maart, (Reuter). Tus schen de Poolsche regeering en een Brit sche werf is een contract geparafeerd voor den bouw van twee lichte kruisers. RUSLAND. De betrekkingen met Engeland. De „Pravda" publiceert een interview, dat zijn Londensche correspondent heeft gehad met Austen Chamberlain. Deze ving zijn verklaringen aan met te zeggen, dat hij geen sympathie had voor het binnenlandsch regiem van Rusland. Het conflict dat indertijd ontstaan is tus schen Engeland en Rusland, toen hij mi nister van buitenlandsche zaken was, stond niet zoo zeer in verband met de Internationale betrekkingen als wel met „de delicate kwestie van ingrijpen in bin- nenlandsche aangelegenheden". Hij gaf uitdrukking aan de hoop, dat men thans „mag aannemen, dat niet gevreesd behoeft te worden voor een terugvallen daarin en dat er niets is, dat een bijzonder vriend schappelijke betrekking tusschen Rusland en Engeland kon belemmeren". Er verder op wijzende dat de Britsche regeering een politiek voert van het waar borgen van de algemeene veiligheid, legde Chamberlain den nadruk op de noodzake lijkheid van medewerking van Rusland aan ieder volledig systeem van Europee- sche veiligheid en zette hij uiteen, dat de veiligheid ln Oost- en Midden-Europa niet minder essentieel was dan ln West- Europa. De stelling van Litwinof, dat de vrede ondeelbaar is, aldus Chamberlain verder, vormt thans de basis van den Vol kenbond. Ten slotte wees hij er op, dat er geen belangrijke verschillen zijn tusschen de politiek van Engeland en Frankrijk en concludeerde dat „geen enkel op zich zelf staand land kan zich zelf isoleeren". EDEN OP WEG NAAR MOSKOU, WARSCHAU, 27 Maart. (V.D o, doorreis naar Moskou arriveerde heden morgen te 9.30 uur te Warschau de Brit sche Lord Zeeelbewaarder Eden, vergezeld van vier functionarissen van het Foreign Office en den ambassadeur der Sovjet- Unie te Londen Maiski. alsmede van een groep Engelsche Journalisten. De Russische ambassadeur te Londen, Malwky, heeft de bezorgdheid van Rus land over den toon van de besprekingen te Berlijn uitgedrukt: het Leitmotiv van het pleidooi van Hitler was het „Roode gevaar." Hitier heeft zelfs doen gevoelen, dat een Fransch-Duitsche toenadering niet mogelijk was, Indien de Fransch-Russi- sche politiek niet wordt gestaakt, het re sultaat van de besprekingen is evenwel, dat Engeland zich tegen de vorming van een anti-sovjet-blok heeft kunnen ver klaren. DE OVERSTROOMING IN CHINA. SJANGHAI, 27 Maart. (Reuter). Tenge volge van het wassen van de Gele Rivier, zijn eenige honderden dorpen en ver scheidene steden ln West-Sjantoeng, Zuid Kopel en Noord-Oost Honan overstroomd, Volgens berichten uit Chlneesche bron bedraagt het aantal dooden der laatste weken op vele plaatsen de dijken doorbro- heeft op vele platasen de dijken doorbro ken. Vele bewoners hebben zich op de daken en in de toppen der hoornen ln veiligheid gesteld. De schade ls niet te overzien. Te Sjangyoean ln Hopel is de toestand vooral verschrikkelijk, aange zien de bewoners daar zijn Ingesloten. BARTHOU'S BIBLIOTHEEK. PARIJS, 27 Maart. (Reuter). De beide eerste dagen van de velling der boekerij van Barthou Is reeds een opbrengst van 2'/« mlllloen francs bereikt. VERONTWAARDIGING OVER VONNIS MEMELPROCES. BERLIJN. 27 Maart. (D.N.B.). De „Völkischer Beobachter" schrijft over het vonnis van Kowno. dat het een vuistslag is in het gezicht der gerechtigheid. Maar ook heeft men hier te maken met een politieke provocatie; deze terug te wijzen ls in de eerste plaats een zaak van de onderteekenaars van het Memelstatuut. Duitschland heeft reeds meer dan eens geëischt, dat de onderteekenaars van dat Statuut hun verplichtingen, daaruit voort vloeiende. zouden nakomen Thans, na dit vonnis elscht het met klem, dat deze onderteekenaars tegen de willekeur ln Lithauen zulen optreden. Uitvoering der doodvonnissen wordt niet verwacht. o MIJNONTPLOFFING IN JAPAN. TOKIO, 27 Maart, (Reuter). In een mijn nabij Nagasaki heeft 'n ernstige ontplof fing plaats gehad. Tot dusver heeft men reeds elf zwaar- en 22 lichtgewonden ge borgen. Veertien mijnwerkers zijn nog opgesloten en er bestaat weinig hoop, hen nog te kunnen redden. HET ZENDINGSWERK VASTGELOOPEN. Salarissen kunnen niet worden uitbetaald. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Wat reeds eenlgen tijd dreigde te gebeu ren, maar wat wij 2es weken geleden nog juist zijn ontkomen, is nu gebeurd: het is met de financiering van het zendings werk vastgeloopen. Dit is het slot van een proces, dat zich over eenige jaren heeft uitgestrekt. Toen de normale toestand nog bestond, was het zóó, dat ongeveer ln heli midden van de maanden Maart, Juni, Sep tember en December en voor het gebeele volgende kwartaal gelden beschikbaar werden gesteld. Waren de inkomsten daarvoor niet geheel voldoende, dan werd er op bezit aan hulzen of effecten, ver kregen b.v. uit legaten, zooveel geld ge leend als noodig was om het te weinig aan giften ontvangene aan te vullen. En uit wat later in het jaar, bijv, door de zen- dlngsweek, inkwam, werd dit geleende terugbetaald. Dit bleef mogelijk zoolang de rekening zonder tekort sloot, hoewel de termijn van drie maanden sinds een paar jaren reeds veranderd moest worden in die van zes weken De laatste twee jaren zijn echter voor deze financiering noodlottig gewor den. Bij een totaal tekort over dien tijd van meer dan twee en een half maal hon derdduizend gulden zijn de reserves uitge put. Nu in de laatste maanden de inkom sten weer niet hebben voorzien in de be hoeften van het werk, was er geen onder pand meer om op te leenen. Er kon dus nu alleen worden overgemaakt wat is ontvan gen. Voor het geheele tweede kwartaal zou noodig zijn de som van f. 136.000—, dus voor de helft van dat kwartaal f. 68.000. Er was echter slechts f. 28,000.— beschik baar. Dit is nu over de verschillende ter reinen verdeeld, zoodat elk ongeveer 40%> heeft ontvangen. Dat wil dus zeggen, dat salarissen van Europeesche en Inheemsche zendingsar beiders slechts voor twee vijfde deel kun nen worden uitbetaald, dat het met de bijdragen aan gemeenten en scholen, dat het met de kosten voor reizen en dus voor het eigenlijke zendingswerk evenzoo is. Voor het binnenland is er niets. Aan het einde van deze maand zullen er dus, als er niet een groote verandering komt, geen salarissen, maar ook geen ouderdoms- en weduwenpensioen worden uitbetaald. Intusschen wordt de toestand steeds ernstiger. Terwijl er dagelijks f.2600— noodig is, bedragen de inkomsten reeds weken lang per dag eenige honderden guldens. Er is in Maart nog niet de helft ingekomen van het bedrag, dat in 1934 in die maand inkwam f. 51.000.en ook dat was toen reeds slechts iets meer dan de helft van het benoodigde. Er Is nu slechts f. 25.000— van de f. 75.000— Wij deelen deze feiten eenvoudig mee. Ieder kan zelf daaruit lezen, wat er noodig is om het vastgeloopen schip vlot te brengen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2