76ste Jaargang WOENSDAG 27 MAART 1935 No. 23010 DAGBLAD VOOR BEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: '30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden wan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnf1 per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2,35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Versiering van de Hoogewoerd en omstreken. Gisteravond vergaderden de bewoners van de Hoogewoerd en eenige straatge deelten, die in aanmerking komen voor het „aansluiten in stijl" aan de versiering, welke daar ter plaatse ter gelegenheid van de a.s. Lustrumfeesten zal worden aan gebracht. Te ongeveer 9 uur opende de heer F. G. Mastenbroek de druk bezochte vergadering en sprak in opwekkenden geest tot de vele vergaderden. Na lezing van de ingekomen stukken door den secretaris, den heer H. M. Verhulst, verkreeg de heer Herm. Trossel het woord voor nadere uiteenzetting van de plannen Nadien was er eer. geani meerde bespreking met de aanwezigen en gaf men getuigenis van een opbouwende kritiek, waardoor menige goede raad in dank door de voorloopige commissie kon worden aanvaard. Met algemeene stemmen werd besloten de versiering te laten aanbrengen en een uniformen prijs voor de Hoogewoerd en eenige straatgedeelten als Watersteeg, Kraaierstraat, gelegen tusschen Hooge woerd en Utr. Veer, etc. etc. vast te stellen, welke algemeen als zeer billijk werd be schouwd. Voor de Plantage moest in ver band met de meerdere kosten voor extra- palen, eet. een andere maatstaf worden genomen. Tot bestuursleden werden bij acclamatie gekozen de heeren F. G. Mastenbroek, H. M. Verhulst. H. H. Maas, Herm. Trossel. H. J. Jagerman, G. Kuperus, H. Bonte en L. K. Servaas, waarvan de heeren Masten broek, Maas, Trossel en Verhulst het dage- lijksch bestuur zullen uitmaken. Het secretariaat is gevestigd bij den heer H. M. Verhulst, accountant, Hoogewoerd no. 123, alhier; tot voorzitter werd gekozen de heer F. G. Mastenbroek. Hoogewoerd 60, alhier; tot penningmeester, de heer J. H. Maas, Hoogewoerd 88 en tot algemeen lei der van het uitvoerend comité voor de versiering de heer Herm. Trossel, Hooge woerd 109. De vergadering benoemde tot kasnazieners de heeren Kuperus en Ser vaas. In de nadien gehouden bestuursverga dering werd besloten in de week van 16 April a.s. de verschillende metingen te ver richten en de diverse bewoners te ver zoeken hun bijdragen te willen voldoen, waaraan niemand zich onttrekke. Het zal de Commissie aangenaam zijn geen enkele niet-deelnemer te mogen ontdekken, opdat de versiering één geheel vorme, zonder hiaten! De voorzitter sloot de vergadering met een ernstig beroep op alle aanwezigen pro paganda te voeren voor algemeene spon tane medewerking. Het zou zeker een der hoofdstraten van Leiden niet tot eer strek ken, indien geen algemeene medewerking werde betoond! DE GERMAANSCHE STAMMEN IN ONS LAND. Lezing van dr. J. H. Holwerda. In de gisteravond gehouden lezing in het Rijksmuseum van Oudheden heeft dr. Holwerda, aan de hand van talrijke licht beelden, een beschouwing gehouden over de Germaansche stammen, die in Romein- schen tijd ons land bewoonden en waar van alleen de Friezen en Bataven uit de terpen en woerden in de Betuwe bekend zijn. Een derde stam, de Tungri zijn vooral bekend door inscripties, gevonden in den Hadrianuswal in Engeland, waar zij als wapenbroeders der Bataven, die in het Romeinsche leger dienden, worden ge noemd. Behalve Aduatica Tongrorum moet hun gebied echter nog veel grooter zijn geweest, hetgeen voornamelijk is gebleken uit de urnenvelden, waar spr. reeds lang geleden een urnentype heeft aangewezen waarvan, door Romeinsche bijvondsten, viel vast te stellen, dat het omstreeks Christus geboorte in gebruik moet zijn ge weest en dat over den Rijn hierheen is gekomen. Deze inval vanuit Duitschland is ook in de literatuur terug te vinden; zoo vertelt Caesar nl. van de vestiging van verschillende Germaansche stammen, o.a. Condrusi en Eburonen in het Gallische land en Tacitus bericht, dat in zijn tijd. 100 jaar geleden, deze menschen Tungri genoemd werden. Waar deze Tungri in ons land precies hebben gewoond, zien we aan de verspreiding van dat bepaalde urnen type, dat men vooral vindt in de graf velden van Noord-Brabant en Limburg en verder in de buurt van Wijchen en op de Veluwe. Zoo ziet men dus, dat al die kleine Germaansche stammen in ons land nog een machtig volk gevormd hebben. Op een aantal inscripties, aan den Hadrianuswal gevonden, vindt men de bevestiging van deze verspreiding; daar wordt nl. oa. als gebied der Tungri, de pagus Vellaus, onze Veluwe, genoemd. Aan de Maas, de streek der Tungri, wordt in de 4de eeuw een rijk der Thuringi genoemd Een verklaring voor dezen naam vond spr naast de naamsgelijkheid met den naam Tungri in de afkomst van het bovengenoemde urntype. lit Midden-Duitschland, waar thans nog u Duitsche Thüringen dezen naam bewaart. HET VERVORMEN DER MENSCHEN. Voordracht van prof. dr. Karl Mannheim. Gisteravond heeft prof. dr. Karl Mann heim uit Londen, vroeger te Frankfort, in een der lokaliteiten van het Universiteits gebouw een voordracht gehouden over ..Het vervormen van menschen". Het volgende is eraan ontleend; Alle revolutionaire tijdperken, die niet slechts in de maatschappelijke structuur, maar ook in de menschelijke verhou dingen plotseling fundamenteele ver anderingen tot stand brengen, doen steeds de vraag rijzen in hoeverre de mensch vervormbaar is. In de wetenschappen, die op den mensch betrekking hebben, zooals biologie, psy chologie, psychoanalyse, geestesgeschie denis, bestaat een neiging meer den na druk te leggen op de elementen van de menschelijke natuur, die zich zelf gelijk blijven, dan op de elementen die plastici teit vertoonen Dit laat zich slechts hier door verklaren, dat de meeste onderzoe kers. hoe voortreffelijk ook op hun eigen speciale gebied door gemis aan sociologi sche oriënteering bij hun plan van acade misch onderzoek maatschappelijk blind zijn. Tegenover deze opvatting omtrent de menschelijke natuur, hebben eenige re cente nieuwe verschijnselen, zooals het opkomen van den totalen staat en de mogelijkheid om gelijk te schakelen het geen macht bezit, paedagogisch middel is, of dient om de openbare meening te be- heerschen, om zoo te zeggen experimen teel gedemonstreerd, welke intensieve werkkrachten in de maatschappij voor handen zijn. Op eens werd het zichtbaar, dat wij in een stadium getreden zijn, waarin bewuste leiding van hetgeen de maatschappij vormt een veel verder gaande vervorming van den mensch mo gelijk maakt dan men voorheen denkbaar achtte. Deze toenemende beheersching van de techniek der maatschappelijke vorming kan zoowel aan de hoogste als aan de laagste idealen dienstbaar worden ge maakt. Als kinderen van het liberale tijd perk, verklaarde prof. Mannheim, staan wij tegenover het opkomen van zulk een machine, die het maatschappelijk leven vervormt en bestuurt, eerder met ontzet ting dan met vreugde. De vraag is echter niet zoo te stellen, of wij er ons al dan niet van bedienen wil len. Door het proces der maatschappelijke concentratie zijn deze mogelijkheden een voudig gegeven; door een lijdelijk toezien spelen wij hen in handen van hen, die ze voor lagere doeleinden misbruiken. Op het oogenblik schijnt dus slechts dit denken werkelijk vruchtbaar te zijn, dat op grond van steeds nauwkeuriger kennis der maat schappelijk werkende krachten in staat is de diepste paedagogische mogelijkheden naar voren te brengen en deze daarna aan de hoogste ethische en sociale doel einden ondergeschikt te maken. o LEIDSCHE EXPLOITATIE MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. Voorstel tot renteverlaging. De Trustee bericht, dat op de vergade ring van houders der 5'/!°/o obligaties ten laste van bovengenoemde vennootschap, te houden op Vrijdag 29 Maart a.s. te Am sterdam, het volgende voorstel in behan deling zal komen: 1. Renteverlaging der obligaties tot 3'/i procent gedurende den tijd van 3 jaren. 2. Indien binnen dezen termijn door verbetering der inkomsten de vennoot schap in staat wordt gesteld eene rente van 5'/;"/» op de obligaties te betalen, zal in overleg met de Trustee het percentage weder op het oorspronkelijke peil worden gebracht, echter niet met terugwerkende kracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Derivaten van Aethyleen-1:2-Dioxamine- zuur", de heer W. Gaade. geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L mej. P. H. van Marie (Scheveningen). HANDELSREGISTER iv.LMBR VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Lambertus Wesse- lius, Heerenweg 228, Lcimuiden, rijwiel handel. -reparatieinrichting; schildersbe drijf. Eigenaar: L. Wesselius. Leimuiden. Opheffing. Gerardus Brinks. Haarlem merstraat 139, Leiden, kantoor-, school-, schrijf-, teekenbehoeften Wijzigingen. L van Bergen, Weth. Spaargarenstraat 42, Oegstgeest, grossier in rund-, kalfs-, varkens- en lamsvleesch. De zaak is verplaatst naar Haarlem merstraat 218a. Leiden. Bouwgrond exploitatie Maatschappij „Prins Hendrik" N.V.. Geversstraat 61. Oegstgeest. Uittredende Commissarissen- H. Pel, Oegstgeest: W. F. de Rooy, Oegstgeest en G H. Pel, Wassenaar. A H. Visser Haarlemmerstraat 268 Lei den. slagerij Vestiging filiaal: Haarlemmerweg 1, Leiden, d.d. 21 Maart 1935. Het filiaal: de Genestetstraat 4, is d.d. 1 Jan. 1935 overgegaan aan A. H. Visser Jr. ZUID-AFRIKAANSCHE AVOND. Voordracht van Z. Exc. dr. H. D. van Broekhuizen. Bovengenoemde avond, welke tot stand kwam door samenwerking van de afd. Leiden van het Nationaal Jongeren Ver bond en het Algemeen Nederlandsch Ver bond en gehouden werd in den foyer der Stadsgehoorzaal, voor deze gelegenheid feestelijk met vele vlaggen versierd, was uitstekend bezocht. Na het zingen van het Wilhelmus, sprak de voorzitter der afdee- ling Leiden van het N.J.V., de heer C. W. van Santen, er dan ook zijn vreugde over uit, dat zoovelen, waaronder talrijke Jon geren, waren opgekomen om te luisteren naar hetgeen de Zuid-Afrikaansche gezant, Z.Exc. dr. H. D. van Broekhuizen had mede te deelen. In het bijzonder heette hij het allereerst deze hij was bij zijn binnen komst begroet met het Transvaalsche volkslied hartelijk welkom. Ook richtte de heer van Santen zich o.a. nog tot den heer Sandberg, prof. Knappert, den pro motor van dr. van Broekhuizen, mr. Iden- burg en wethouder Goslinga. Na deze offi- cieele inleiding, verkreeg dr. van Broek huizen het woord. Het allereerst wendde deze zich tot de vele jongeren, tot wie hij zeide, dat hun aanwezigheid hem ten zeerste verheugde. Niet alleen omdat men, door met jonge menschen om te gaan. zelf jong blijft, maar tevens, omdat aan de jeugd de toekomst is. De toekomst van Nederland, ligt bij jelui, jelui met je idealen die je moet hebben, omdat anders gevraagd moet worden: waar is de toe komst? Idealen verwezeüjken kost echter strijd en niet het minst heeft men dit in Zuid-Afrika bemerkt. Spr. gaat dan over tot het memoreeren van persoonlijke her inneringen. Hij vertelde hoe in zijn jeugd de scholen sehaarsch waren. Waren ze er wel, dan was er soms neg geen meester. Was echter ook deze aanwezig, dan was het vaak een weggeloopen Engelsch matroos of soldaat, die meestal uitmuntte in het geven van een pak slaag. Spr. schetste moeilijkheden, welke er ontston den. doordat men alleen Engelsch mocht spreken. Hoe hij later als student all# examens in het Engelsch moest afleggen en dat het zoodoende niet te verwonderen was. dat de Engelsche taal haar invloed deed gelden. Hij verhaalde hoe dr. Mans- feldt te Stellenbosch den studenten liefde voor de Nederl. taal bijbracht hoe de Afrikaansche taal er zonder Nederlandsch nimmer kan komen en dat isolatie gewoon weg fataal zou zijn, zoowel voor taai, litte ratuur als toekomst van Z. Afrika. Men noemt het Afrikaansch wel eens een kin dertaaltje vanwege de eenvoud zoo heb ben de geslachten o.a. afgedaan doch, het is een mooi taaltje. Engeland heeft geprobeerd het Engelsch te doen zege vieren. doch het is niet gelukt. In het kort gaat spr. dit even historisch na. Hij wees hierbij op den Grooten Trek van 1835. toen 2 a 3000 families het land ver lieten, omdat zij zich niet wenschten te laten ringelooren door Engeland. Men moet niet aan een Afrikaner zijn taal of godsdienst komen! Spr. eindigde dit eerste deel van zijn voordracht met te zeggen dat Z.-Afrika dankbaar is voor al hetgeen wat Neder land, in het bijzonder H.M. de Koningin, voor het land heeft gedaan en daarom sta ik hier, om U hiervan te getuigen. Daarna was de beurt aan een koortje van het N.J.V., dat onder leiding van dr. Wicherink, verschillende bekende Zuid- Afrikaansche liederen ten gehoore bracht, iets waarbij men de volle medewerking van de aanwezigen genoot. Na de pauze zong men eveneens nog eenige liederen. Dr. van Broekhuizen, die hierna zijn voordracht vervolgde, haalde als voorbeeld van de volharding van den Z.A.-boer het geval aan. dat vanuit Lorenzo Marques in 1839 reeds tot Abessynië werd doorgedron gen en dat niet Livingstone de Victoria- watervallen heeft ontdekt, doch dat Trigar het reeds 20 jaar eerder deed. Vervolgens gmg de heer v. B. weer over tot persoon lijke herinneringen en vertelde van zijn vriend generaal De Wet, hoe zij samen en anderen hadden moeten strijden, vooral ook toen in '14 de Engelsche regeering van hen eischte. dat zij tegen Duitschland de wapenen zouden opnemen. Hij vertelde u'.tvoerig van zijn gevangenis-ervaringen, welke hij, dank zij Engeland, in ruime mate deelachtig was geworden. Maar al die moeilijkheden hebben de ontwaking van het Z.-Afrikaansche volk ten gevolge gehad. En thans is er gelijkheid tot stand gekomen en is Z.-Afrika vrij, vrij in zijn binnen- en buitenlandsche aangelegen heden en gaat met het volste vertrouwen de toekomst tegemoet Spr. eindigt met den wensch. dat allen trouw zullen blijven aan God. Volk en Oranje. Blijft Z.-Afrika trouw aan God, Volk en Taal, dan is de toekomst zeker, zoowel voor U als voor mij. Direct na 't applaus dat deze voor dracht verwierf, zongen de aanwezigen spontaan het Tranvaalsche Volkslied. Daarna nam wederom de heer v Santen het woord en dankte den heer v. Broek huizen hartelijk voor zijn persoonlijk woord en de persoonlijke herinneringen, welke hij dezen avond naar voren had ge bracht. Met het zingen van: „Mijn schildt ende betrouwen", werd de bijeenkomst ge sloten. Zij nog vermeld, dat de films, welke welwillend door de Zuid-Afrikaansche Legatie ter beschikking waren gesteld en na de pauze zouden worden vertoond op het laatste moment waren afgekeurd De heer van Br eekhulzen was echter zoo welwillend ook dit deel van den avond te vullen, iets wat door de aanwezigen op hoogen prijs werd gesteld. MOOIE LIEFDADIGHEIDSUITVOERING „LEIDSCHE KINDERBEWAARPLAATS". Zeer groote belangstelling. De Leidsche Kinderbewaarplaats aan de Langebrug, welke het volgend jaar vijftig jaar zal bestaan en gedurende haar langdurige bestaansperiode bewezen heeft, zulk een uiterst nuttige plaats in te nemen, verkeert in moeilijke finan- cieele omstandigheden. Dat deze nuttige instelling ondanks deze moeilijkheden veler sympathie heeft, bleek gisteravond overduidelijk bij de liefdadigheidsuitvoering, welke ten bate van deze inrichting in de Stadsgehoor zaal werd gegeven. De zaal was stamp vol; velen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stellen. De presidente, mevr. Hoogenboom heet te allen hartelijk welkom, waarna zij in een kort propaganda-speechje het een en ander over de kinderbewaarplaats mede deelde. Met nadruk wees zij hierbij op de zorgelijke omstandigheden, om er in dit verband aan te herinneren, dat het be treurenswaardig zou zijn als de bewaar plaats, die van 's ochtends acht uur tot 's avonds halfacht de kinderen van wer kende vrouwen uit alle gezindten oppast en verzorgt, zou moeten worden gesloten. Spr. spoorde aan om zich. daar toch de minimum contributie maar één gulden per jaar bedraagt, op te geven als lid. Ook wekte mevr. Hoogenboom op om zich als werkend-lid aan te melden bij de or- kestvereeniging „Musica". die onder lei ding van den heer Noordanus geheel be langeloos deze samenkomst met vroolijke muziek opluisterde. Als hoofdschotel van dezen avond prijkte het tooneelstuk „Joop van Dil Ter Heul" naar het bekende, gelijknamige boek van Cissy van Marxveldt, op het programma. Dit stuk, opgevoerd door de „Vadertje Langbeen Club", is voor dit gezelschap een groot succes geworden! Het stuk zat er tot op de kleinste on derdeden zeer goed in. Vooral de rol van Joop van Dil Unej. C. Penseel), die zich zoo geheel vrij en vlot gaf, heeft bij mo gen dragen tot dit succes. Doch ook de andere medespelenden hebben huil rol met ds juiste expressie gespeeld. De fraaie meubelen, die bij deze uit voering gebruikt werden, waren welwil lend afgestaan door de fa Loeb alhier. Dat de aanwezigen zich kostelijk amu seerden. laat zich denken! De dames- medespelenden werden met bloemen ver rast. Tijdens de pauze had een groote ver loting plaats van voor dit doel geschon ken voorwerpen, waaronder zeer vele mooie kunstvoorwerpen, die naar wij ho pen. veel vrucht zal hebben afgeworpen. Het slot kwam eerst na middernacht, het geen speciaal voor de in groote getale aarv-zige Jeugd, wel wat laat was. 't Was een prachtige avond voor een mooi »n sympathiek doel. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd: de dames A. D. Geluk (Scheveningen). A. la Grand (Overschiel, W. M. Laan (Delft) en H. E. O. Rückert (Leiden). Prof dr. S. T. Bok en dr. J. Goed- bloed, beiden alhier, zijn door den minister van O., K. en W. benoemd tot lid respec tievelijk plaatsvervangend lid van de com missie, welke in 1935 belast is met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onder wijs in de lichamelijke oefening. Mr. H. D. M. Knol alhier is door den minister van O., K. en W. benoemd tot lid van de commissie, welke in 1935 be last is met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q) of tot het geven van lager onder wijs in de beginselen der handelskennis (akte U). Ten huize van prof. A. W. B„ aan den Witte Singel is gistermiddag een begin van brand ontstaan, doordat een vensterbank aan de achterzijde van het huis, welke door schilderspersoneel was afgebrand, was gaan smeulen. Met een enkele emmer waten was het gevaar bezworen, zoodat de inmiddels gearriveerde motorspuit geen dienst behoefde te doen. De schade is gering. Bij de politie is een onbeheerd ge vonden heerenrijwie) te bevragen. De heer H. Ladan heeft zijn bestaande zaak in rijwielen en onderdeelen, haarden, stofzuigers, motorrijwielen en emaille- waren, gevestigd Lage Rijndijk 28a. een belangrijke uitbreiding gegeven door de achter den winkel gelegen werkplaats te verbouwen en eveneens in te richten als showroom, waardoor de verkoopruimte met 100 °/o is toegenomen Aan de achterzijde van het pand is een nieuwe werkplaats bijgebouwd Dc meerdere tentoonstel lingsruimte stelt den heer Ladan in staat zijn cliëntèle te toonen over welk een sor teering hij besqhikt. BINNENLAND. De nieuwe omroepmaatschappij Nozema; de statuten gepubliceerd (Binnenland, 3e Blad). Ernstige verduistering bij botercon- trolestation te 's Gravenhage (Gemengd, 3e Blad). De Tweede Kamer over de inpoldering van het IJsselmeer (Pari. Overzicht, 3e Blad). De nieuwe Rijnbrug te Arnhem wordt op 10 April voor het verkeer opengesteld (Laatste Berichten, ie Blad). Sir John Simon wederom op Schiphol (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND De besprekingen te Berlijn zijn beëin digd. Sir John Simon is teruggekeerd naar Londen, Eden is naar Moskou doorgereisd (Buitenland en Tel., le Blad). Het Fransch-Italiaansch accoord (Bui tenland, le Blad). Japan verlaat den Volkenbond (Buiten land, le Blad). HANDEL-HERDENKING FEIKE ASMA. In de Hooglandsche Kerk. Naast Bach-herdenkingen nemen ook die van Handel dit seizoen een dominee- rende plaats in: immers, Georg Friedrich Handel werd eveneens 250 jaar geleden geboren (23 Februari 1685). Deze meester is nu op het orgel door Feike Asma her dacht, gelijk hij 't verleden week diens groote antipode Bach deed. Wat men ook cp Handei's uiterlijkheid kan aanmerken, hoé men ook van een deel zijner werken kan zeggen, dat het van zijn belangrijk heid verloren heeft hetgeen ons dezen avond weer opviel tóch is dikwijls zóó veel immer „levends" daarvan overge bleven, dat wij hem steeds nog tot de grootsten der musici uit vroeger eeuwen beschouwen mogen. Handel bleef altijd zichzelf en zijn kunst getrouw, behoorde tot hen, voor wie de kernspreuk uit Goethe's Faust geldt, n.l. het „Wer immer strebend sich bemiiht, den können wir erlösen". Aan dat moeite- vol streven steeds het hoogste te bieden, ontbrak het hem nimmer: tenslotte ge werd óók Handel de verlossing, t.w. de volledige uitleving van zijn kunstzinnige persoonlijkheid in een vorm en een statig- majestueuse, medodieuse, dan weer be minnelijke stijl, die zeer speciaal „de zijne" genoemd kan worden, doch die soms wat simpel en vlak aandoet, vooral na de ge compliceerde schrijfwijze van een Bach. In dit verband herinneren wij o.a. aan de zich wel veel herhalende en op elkander gelijkende klassieke afsluitingen, die, wan neer men deze een ganschen avond weer ontmoet, wat wrevelig stemmen, zoodat de spanning verslapt. Was Bach's wereld de innerlijke, waarin gestreefd werd naar inkeer tot de diepste diepten van het gemoed, Handei's open blik was méér de buitenwereld toegewend, die hij eerst door weerspiegeling in de eigen ziel artistiek deed opklaren. Wordt Bach's oeuvre „helaas" hoofdzakelijk ge waardeerd door een kleine, doch wei zeer uitverkoren groep, dat van Handel is meer ..volkstümlich", zij 't in den hoogsten zin des woords, wordt door haar bevattelijker stemvoering gemakkelijker begrepen en dankbaar aangevoeld door de massa. Zoó zijn wij overtuigd, dat zij. die de Handel-herdenking van Asma, die even eens „strebend sich bemuht" zijn kunst te dienen, bijwoonden weer gepakt door zijn door de vertolking van enkele der orgelconcerten van den grooten Georg Friedrich, de vrijmoedige, die, gecompli menteerd door koning George II van En geland, na een uitvoering van de „Messias" met de woorden „U heeft ons véél genoe gen gedaan", dezen met zijn onverbloemde waarheidsliefde slechts ten antwoord gaf „Majesteit, 't was mij er niet om te doen de menschen een genoegen te bereiden, maar om mijn werk te verbeteren". Handei's orgelconcerten, getuigend van zijn groot improvisatietalent, waren, gelijk wij reeds eens uiteenzetten, bedoeld als tussehenspelen voor zijn oratoria, waar van zij eigenlijk deel uitmaakten, waaraan zij zoo sterk herinneren Merkwaardig is hierbij aandacht te vestigen op 't verschil tusschen de Engelsche en Duitsche orgels in Handei's tijd tot 't einde der 19de eeuw was het orgel in de St. Paul's Cathedral, dat Handel als jonge man zoo graag be speelde, het eenige in geheel Engeland, dat een pedaal bezat In zijn orgelconcerten beperkte hij zich dus overwegend tot de manualen, schreef veelal in een stijl, die hoewel van een welliuidende schoonheid, toch v/at dun aandoet naast de enorme massiviteit van Bach's orgelmuziek, al kun nen btjv. ook Handei's fuga's getuige die van gisteren imponeerend werken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1