76»te Jaargang DINSDAG 26 MAART 1935 No. 23009 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES; 3D ets. per regel voor advertenties alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd ztjn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BENOEMING ARTS VOOR ORTHOPAEDIE. Ter voorziening ln de vacature, ontstaan (door het overlijden van den orthopaedist bij de gemeenteziekenhuizen te Den Haag F. A. Enklaar van Guerlcke, hadden B. en W. den gemeenteraad aldaar ter benoeming van een orthopaedist aanbevolen: 1. P. van Dijk, arts voor orthopaedie te Oegstgeest en verbonden aan de Anna- kllniek voor Orthopaedie hier ter stede. 2. dr. W. Mol, hoofd van de Zander- afdeeling en consulent-orthopaedist aan !het St. Elisabeths of Groote Gasthuis te Haarlem. In zijn gistermiddag gehouden vergade ring heeft de raad den heer Van Dijk benoemd met 38 stemmen. Op dr Mol werden 2 stemmen uitgebracht. Vooraf had wethouder de Vries op een vraag van mevrouw de VriesBruins ge antwoord, dat dr. Mol zich had terug getrokken. WEERMACHT-AVOND „NATIONAAL HERSTEL". Redevoeringen van vice-admiraal Quant en generaal Seyffardt. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van het Verbond voor Nationaal Herstel hebben gisteravond in de uitstekend be zette Graanbeurszaal vice-admlraal b. d. L. J. Quant en luitenant-generaal b. d. H. A Seyffardt gesproken over onze weer macht. De voorzitter, mr. C. P. de Vries, sprak een kort Inleidend woord, waarin hij in het bijzonder begroette den algemeen- voorzitter, generaal Swart, het hoofdbe stuurslid, generaal Behrens en den gep. vice-admiraal Gooszen. De gep. luit.-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, het woord verkrijgende, ging uit van de stel ling, dat een parate weermacht waarborg is voor Nederland's veiligheid; m. a. w. alleen het bestaan van het Nederlandsche leger zal ons land kunnen behoeden voor het gevaar van te worden betrokken in een oorlog in West-Europa. Een dergelijke oorlog zal niet uitbreken tusschen Neder land en een andere mogendheid, maar spr. is er van overtuigd dat een Europeesch conflict in de toekomst niet is te vermij den en dan is de kans zeer groot, dat Nederland bij een dergelijk conflict wordt betrokken, door de geografisch-strategi- sche ligging van ons land en door onze rijke hulpbronnen. Een paraat Neder- iandsch leger zal echter schending van ons grondgebied voorkomen, omdat geen der partijen zich de luxe kan veroorloven Nederland tegenover zich te vinden, waar het zaak is snel en krachtig toe te slaan. Een paraat Nederlandsch leger zal echter niet alleen onze neutraliteit waarborgen, maar spr. meent, dat het een Europeesch conflict zal verschuiven. Is het leger thans paraat? In het alge meen acht spr. de quantiteit en de indee ling voldoende. Spr. stelt echter als eischen dat het leger goed is geoefend, goed is geëncadreerd en tenslotte goed is bewa pend en uitgerust, Spr. kan gelukkig vee! goeds van het Nederlandsche leger ver tellen, maar hij wijst ook op de ongerust heid, die er sedert geruimen tijd heerscht over de paraatheid van onze weermacht, vooral in de Zuidelijke provincies en ook in het buitenland. Dit schaadt ernstig de praeventieve waarde van ons leger. Spr. wijst er op, dat de defensiebegrooting is teruggeloopen van 130'/i millioen in 1922 tot 88 millioen in 1935. zet daar tegenover de cijfers van België en Zwitserland en komt tot de conclusie, dat Nederland meer kan en meer moet uitgeven voor zijn vei ligheid. Aan de hand van de behandeling der defensiebegrooting toont spr. aan. dat er een achterstand is. Helaas is van krach tige maatregelen daartegen van de regee ring niets gebleken. Naar sprekers mee- ning wordt de waarheid bij herhaling ver bloemd. De handen moeten direct aan den ploeg worden geslagen, misschien zijn ons niet vele jaren meer gegeven om den achterstand in te halen De gep. vice-admiraal L. J. Quant merkte op, dat 24 uren in de Tweede Ka mer aan defensie zijn besteed, waarvan 16 uren noodig waren, om de vraag te be antwoorden of de S.D.A.P. schuld had aan de muiterij op de „Zeven Provinciën". Spr dacht, dat die vraag in vijf minuten kon worden beantwoord. De politieke toestand in Europa acht spr. symptomen in zich te hebben erger dan in 1914. Frankrijk haalt troepen terug van de Italiaansche grens: in 1914 trok Engeland zijn vloot terug uit de Middel- landsche Zee. Spr. wil geen onrust zaaien, maar men dient zich rekenschap te geven van den toestand, die het noodig maakt niet langer te wachten me' het inhalen van den achterstand, want al beschikken wij vandaag over het 100 millioenfonds voor de weermacht, dan zijn er nog jaren voor noodig om dien achterstand in te loopen. Voor defer?1" werd oer r"'"IV: der bevolking uitgegeven in België f. 11,47, Zwitserland f. 13,40, Frankrijk f. 19.40. De nemarken f. 9.70. terwijl Japan 40% van de staatsbegrootlng aan defensie besteedt. Nederland slechts f. 6.22 per hoofd. Spr. citeert de leden van de Tweede Kamer Van Rappard, Duymaer van Twist enz., die een oorlogscrediet, weerbelasttng of hoe dan ook noodig achtten, precies het zelfde als het 100-millioen-fonds, gepro pageerd door Nationaal Herstel. Spr. betoogt, dat men het ln marine- klingen er roerend over eens is, dat Ne derland nu het uitgesloten moet wor den geacht, dat wij ooit zelfstandig een oorlog zullen voeren moet beschikken over een harmonische vloot, bestaande uit kruisers, jagers, onderzeebooten en vlieg tuigen, met de onderzeeërs als het voor naamste wapen en mijnenleggers enz., kustdoel-artillerie als aanvullend mate riaal. Voor een actie van duikbooten is het noodig. dat zij zijn omringd en worden gesteund door grootere schepen, die het mogelijk moeten maken, dat onderzeeboo ten boven water kunnen blijven varen. Dus kruisers en jagers. In dit opzicht is er een achterstand, die niet weg te werken is door een studiecommissie. Men kan niet een willekeurig aantal gulden beschikbaar stellen voor de defensie; het bedrag hangt af van de doelstelling, die de regeering wenscht. Spr. meent, dat het vlootplan 1930 nog voldoende is, maar een verderen teruggang is voor de huidige neutrali teitspolitiek onverantwoordelijk. De ach terstand moet worden Ingehaald. Spr. zegt dit niet om af te breken, maar om op te bouwen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Tijdens de vergadering werd op voor stel van mr. C. P. de Vries besloten om aan den oud-opperbevelhebber der land en zeemacht, generaal Snijders, een tele gram van hulde te zenden voor alles, wat hij voor de Nederlandsche weermacht heeft gedaan. EEN METEOOR EN EEN HALO. Een medewerker schrijft ons: Het natuurverschijnsel van Zondag avond, waarover van verschillende zijden werd gemeld, en waarvan ook wij gisteren gewaagden, is een meteoor geweest. Schrij ver dezes zag hier ter plaatse de meteoor eveneens langs den noordwestelijken hemel schieten en in deze richting nabij den horizon verdwijnen. De berichten uit de Rijnstreek maken o.a. melding van het verschijnen van een groote ster en een ongewoon helder blijven van den hemel. Tot goed begrip moeten we er daarom even aan herinneren, dat meteoren oorspronkelijk koude, door de wereldruimte snellende, brokstukken ma terie zijn. Komen deze op hun zwerftocht in den dampkring van de aarde, dan ont staat er door de groote snelheid zuik een sterke luchtophooping aan de voorzijde, dat tengevolge van deze samenpersing de meteoor tenslotte witgloeiend wordt en meestal geheel of gedeeltelijk verbiandt. De verbrandingsproducten blijven dan op den afgelegden weg achter. Nu was Zon dagavond dit spoor wel bijzonder goed zichtbaar. De zon was namelijk reeds l'/i uur onder en de schemering nagenoeg ten einde, maar op de groote hoogte, waar de meteoor zich had bewogen (vermoedelijk tusschen 50 en 100 K.M. hoogte) scheen nog de ongetemperde zon der stratospheer. Het stof. dat de z.g. meteorenstaart vormde, was dus nog helder verlicht en teekende zich aan den avondhemel al als een lichtende streep. Zoo nu en dan hing er een donker waas van Cirrus-wolken voor (op pl.m. 10 K.M. hoogte.) Wie deze staart heeft gezien, zal ook wel waarge nomen hebben, dat ze zich na enkele minu ten „als een slang" kronkelde, hetgeen een typische eigenschap van meteorenstaar- ten is. Daarna werd het verschijnsel meer en meer diffuus en zwakker, doch bleef nog gedurende een kwartier zichtbaar. Enkele bladen schijnen dit verschijnsel verward te hebben met berichten over een bijzonder fraaien halo. welke ook in onze omgeving Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is waargenomen. Het meest opvallende was hierbij wel het optreden van een zeldzamen witten kring, die door de zon loopend, evenwijdig aan den horizon rond den geheelen hemel liep met in het N O. en N.W. twee heldere vlekken, de zg. te- genzonnen. Deze kring leidde als het ware vanzelf het oog naar de omgeving der zon, waar zich een stelsel van twee bijzonnen, een paar bogen en een kring om de zon vertoonde alles zeldzaam scherp afgetee- kend en fel gekleurd. Zooals bekend, worden de halo's ver oorzaakt door de, hierboven reeds terloops genoemde. Cirrus (-stratus) wolken, die voor het totstandkomen van deze optische verschijnselen uit nieuwe, gave ijskristal letjes moeten bestaan om een goede weer kaatsing en breking van het zonlicht te verzekeren. De ervaring heeft geleerd, dat halo's in het voorjaar het meest voor komen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma A. v. Halem en I. Doornik, Prins Hendrikplein 6, Leiden. Grond-, riolee- rings- en bestratingswerken. Vennooten: A. v. Halem en I. M. Doornik, Leiden. Opheffingen: Van Houten en Ligtvoet, Hoogewoerd 52 Ltiden Loodgirtersbedrijfaanleg van gas electriciteit en waterleiding. Vereffenaar: C. D. Ligtvoet, Leiden. Leldsche Marktwinkel, Vischmarkt. 15, Leiden. Manufacturen. VEREENIGING TOT OPLEIDING VAN BEWAARSCHOOLHOUDERESSEN. De jaarvergaderig. De vereeniging tot opleiding van Be- waarschoolhouderessen heeft haar jaar vergadering gehouden. Het ledental der vereeniging bedroeg in het afgeloopen jaar 35. Het bestuur achtte het noodzake lijk, een actie te voeren, om dit aantal te vergrooten en had de voldoening, dat zich 33 personen als contribueerend lid aan meldden. De gewijzigde Statuten werden goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 20 Juni 1934. Een getrouwe vriend der Kweekschool stelde het bestuur in staat door een lee ning tegen zeer lagen rentevoet, de oude school grootendeels te doen sloopen, een perceel aan de Vliet bij te koopen en tot de aanbesteding van een nieuw gebouw over te gaan. Intusschen heeft onlangs de eerste steenlegging plaats gehad door den kleinzoon en naamgenoot van wijlen Wy- brandus Haanstra, zoodat men in den loop van den zomer van 1935 de opening tege moet mag zien. De lessen worden thans tijdelijk gegeven in het gebouw van het „Nut" aan de Steenschuur. Bij het begin van de cursus 19341935 waren 89 kweekelingen ingeschreven, n.l. 36 interne en 53 externe. De leerschool bewaarschool telde gemiddeld 136 leer lingen. In samenwerking met verschillende andere vereenigingen werd een Fonds ge sticht tot oprichting van een tweede be waarschool (in Tuinstadwijk)hel be stuur van dit Fonds zal de exploitatie van deze school toevertrouwen aan het kweekschool-bestuur. Aan het examen ter verkrijging van het diploma als hoofdonderwijzeres aan een bewaarschool namen deel 20 candidaten; 15 van dezen slaagden direct, 3 na her examen voor practijk, 2 werden afgewe zen. Voor het examen Nuttige Handwer ken slaagden 6 van de 8 gegadigden. Het diploma A der Kweekschool werd uitge reikt aan één candidate. Op de subsidies van rijk en gemeente voor de Kweekschool werden belangrijke kortingen toegepast, terwijl Provinciale Staten het besluit namen, de subsidie aan de vereeniging geleidelijk op te heffen. Het accountantsonderzoek wees uit, dat dat de rekening van de penningmeesteres, mevrouw Verhey van Wijk, volkomen in orde was, zoodat de voorzitter haar onder dankbetuiging voor het vele werk, ten bate der vereeniging verricht kon dechargeeren. Aan de beurt van aftreden als bestuurs lid was de voorzitter, de heer J. Verwer, die met algemeene stemmen werd her kozen. Ten slotte had de uitloting van obligaties plaats; n 1. één van de leening 1882, twee van de 4% leening 1927 en één van de rentelooze leening 1927. Het bestuur was in 1934 samengesteld als volgt: J. Verwer, voorzitter; C. W. Huibregtsen, secretaris; mevr. Verhey van WijkRoem. penningmeesteresseA. L. Boot, vice-secretaris en J. J. H. Haanslra, vice penningmeester. Er werden 17 be stuursvergaderingen gehouden. BOVENHUIS UITGEBRAND. Gisteravond omstreeks tien minuten voor achten bemerkten voorbijgangers, dat brand was uitgebroken in de boven woning van perceel Haarlemmerweg nr. 3, bewoond door den 35-jarigen slager F. van L. en zijn gezin. De bewoners waren reeds vroeg in den middag uitgegaan, zoodat de directe oorzaak van den brand moeilijk is na te gaan. De politie was het eerst ter plaatse en bestreed het vuur met een slang op de waterleiding. Kort daarop nam de brand weer onder leiding van de heeren Neute boom en de Cler de blusschingstaak over. Deze liet zich aanvankelijk niet gemakke lijk aanzien; het vuur greep snel om zich heen en een kwartier na het ontdekken van den brand sloegen de vlammen reeds boven het dak uit. Zekerheidshalve bracht men een aantal koeien van den veehouder Z., die in een aangrenzende schuur waren gestald, naar een veiliger plaats over. De politie hield de talrijke kijkers op een eerbiedigen afstand en zette het ter rein van den brand af, waardoor het ver keer moest worden omgeleid. Toen het vuur van verschillende zijden werd aangepakt, nam het zlenderoogen in hevigheid af. Het bovenhuis, dat het eigendom was van genoemden Z„ brandde evenwel ge heel uit; de daaronder gelegen wagen schuur bleef gespaard. De schade wordt door verzekering ge dekt. Te ongeveer 10 uur kon de brandweer inrukken. AANBESTEDING. Hedenmiddag te 12 uur werd door de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeesl aan besteed: de levering van volle melk en karnemelk voor het tijdperk van 1 April 1935 tot en met 31 Maart 1936. Ingeschreven was als volgt: J. P. v. d. Holst: avolle melk f. 0.34 pe) 100 L. boven regeeringsprijs; b. karnemelx 2.50 per 100 liter; G. v. d. Poel, Oegst geest: a. f.1.—, idem b, f. 3.50; Fa. Kmg- ma, Leiden: a. f. 0.75 idem, b. f 275; Melk inr. „De Landbouw", a. f. 0.65 id., b. f.2.- P. van Haasteren, Oegstgeest: a. f. 0.85, idem, b. f. 3.50; Melkinrichting „Nooit Ge dacht", Fa. J. P. v. d. Stoel, Leiden: a. f. 0.50 idem, b. f. 0.99. De gunning is aan gehouden. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. WIJ KOMEN WOENSDAG BIJ U AAN! U STELT OMS TOCH MIET TELEUR NED. VER. VOOR E.H.B.O. Jaarvergadering van den Kring Leiden. De eerste jaarvergadering van dezen kring werd gisteravond gehouden in de „Harmonie". De voorzitter dr M v. d. Stoel heette aan het begin van den avond allen har telijk welkom. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen: Leiden. Voorschoten. Stompwijk, Sassen- heim, Lisse en Hillegom. De verslagen van secretaris en penning meester konden de algemeene instemming der vergadering wegdragen. Hoofdschotel der agenda was „te voe ren propaganda". Over dit punt werd een aangename discussie gehouden; er zal in alle plaatsen waar nog geen afdeelingen der Ned. vereeniging zijn en die tot het gebied van den Kring Leiden behooren, getracht worden, afdeelingen op te rich ten. Nog maar al te veel blijken bij ver- keers- en andere ongevallen, door on wetendheid zij het ook met de beste be doelingen, door ondeskundigen grove fou ten gemaakt te worden, welke voor de getroffenen soms ernstige gevolgen kunnen hebben. Ter propagandeering van de E.H.B.O.- gedachte zal hier ter stede op Zaterdag 18 Mei een groote propaganda-avond ge.- houden worden in de Stadsgehoorzaal waar al of niet bij de Ned. Vereeniging aangesloten E H.B.O.'ers van hun kunnen blijk zullen geven. Gewerkt zal worden in ploegen van vijf, welk werk door een jury van doctoren beoordeeld zal worden. Het kringbestuur rekent op een flinke deelname alsmede op den steun van velen door het beschikbaar stellen van een medaille. Het secretariaat van den kring is ge vestigd v. d. Waalsstraat 12. Leiden. AANBESTEDING VAN VERFWERKEN. Geen animo voor bestek no. 9! De besturen van de Ned Schilders- patroonsver. „Lucas" en de R.K. Schilders- patroonsver ..Sint Lucas" afd. Leiden, deelen mede. dat zij besloten hebben, niet in te schrijven naar het Gemeente Verf- werk, bestek no. 9. Hun reden is, dat ieder jaar de gelegen heid daarvoor wordt opengesteld voor iedereen, n.l. werkloozen, beunhazen e.d., terwijl de bona fide en erkende patroons steeds hunne verplichtingen van sociale lasten en collectief contract moeten na komen. Door middel van dit soort beste dingen wordt de toestand in het schilders bedrijf h. i. steeds slechter. Aan de Gezellen-organisaties zal worden verzocht om hunne volle medewerking teneinde te verkrijgen, dat deze schilder werken, voor zoodanigen prijs zullen worden gegund aan erkende patroons, dat in de eerste plaats de collectieve arbeids voorwaarden voor dit bedrijf ten volle kunnen worden gegarandeerd, en ten tweede, dat ook voor de patroons eenige winstmarge mogelijk is. Zooals de gunnin gen van bovenbedoeld schilderwerk de laatste jaren plaats hadden, wordt de afbraak van het geheele bedrijf, met alle gevolgen van dien. n.l. afbraak der loonen, en collectieve overeenkomsten, op erger lijke wijze in de hand gewerkt. De wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, is verhinderd morgen spreekuur te houden, De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft onzen stadgenoot, pater C. M. M, de Goede, benoemd tot lid van de commissie, aan welke in 1935 wordt, opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 55, 2de -'er MO.-wet. BINNENLAND. Met de F. 36 heen en terug naar Ber lijn. (3e Blad). De voortgezette vergadering van „Bloem bollencultuur"; uitspraak ten gunste van devaluatie. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De spoorlijn AmsterdamRotterdam; verhooging van het gedeelte Haarlem- Heemstede. (Binnenland, 3e Blad). Treinontsporing bij Berkel; wagon met 50 passagiers uit de rails geloopcn en hon derd meter meegesleurd; geen persoonlijke ongelukken. (Laatste Berichten, le Blad.), BUITENLAND. De besprekingen te Berlijn. (2e Blad en Tel. le Blad). In België is een kabinet van Zeeland gevormd. (Buitenland, le Blad). Weer een incident aan de Abessynische grens, iBuitenland, le Blad). De Fransche Kamer besluit tot uitvoe ring van een maritiem bouwprogram. (Buitenland, le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. De besprekingen te Berlijn zijn volop in gang. Officieel is er natuurlijk nog niets medegedeeld, hetgeen echter de noodige geruchten doet ontstaan, die men het best doet niet al te zwaarwichtig te nemen, al kan er wel eens iets waars in schuilen. Vermoedelijk zal Laval tegen 20 April naar Moskou gaan, wanneer alle confe renties en de Volkenbondsraadzitting heb ben plaats gehad. BELGIE. Een kabinet-Van Zeeland gevormd. Gisteravond werd medegedeeld, dat de kabinetsformateur Van Zeeland er in ge slaagd was een kabinet te vormen. De nieuwe regeering, die bestaat uit 6 Ka tholieken, 5 Socialisten en 4 Liberalen, is als volgt samengesteld: Van Zeeland: Eerste minister en mi nister van bultenl. zaken (Katholiek). Max Leo Gérard: Financiën, iLiberaal). Graaf d'Aspremont Lynden: Binnen- landsche zaken en P.T.T. (Katholiek). Bovesse: Openbaar onderwijs (Liberaal). Devèze: Landsverdediging (Liberaal). Van Isacker: Economische zaken (Ka tholiek). Herman de Man: Arbeid en sociale voorzorg (Socialist). Du Bus de Warnaffe: Landbouw (Ka tholiek). Delattre: Openbare werken (Socialist). Rubbens: Koloniën (Katholiek). Soudan: Justitie (Socialist). Spaak: Vervoer (Socialist). Ministers zonder portefeuille: Vander- velde (Socialist); Hymans (Liberaal) en Van Overberg (Katholiek). Men verwacht, dat de regeering van het parlement uitgebreide volmachten zal eischen en deze ook zal verkrijgen. De eerste ministerraad zal hedenavond worden gehouden. Waarschijnlijk zullen Kamer en Senaat nog deze week bijeenkomen om kennis te nemen van de regeeringsverklaring. Het schijnt dat de kwestie der erken ning van de Sovjet Unie bij de bezetting van de portefeuille van buitenlandsche zaken een rol heeft gespeeld. Aangezien Hymans tegen erkenning der Sovjet Unie io zou hij niet in aanmerking zijn ge komen. De erkenning der Sovjet-Unie zou in de eerste plaats geschieden uit economische en handelspolitieke overwegingen. Het kabinet heeft het karakter van een regeering van openbaar welzijn. De reserve die Van Zeeland bewaart ten aanzien van de monetaire politiek, doet in politieke kringen de meening ontstaan, dat de mo gelijkheid eener devaluatie niet is uitge sloten. De regeering zou voornemens zijn een controle op de banken uit te oefenen, waarschijnlijk door de Nationale Bank. Verder zou zij de geldrente willen verla gen en de staatsfondsen converteeren. als mede een kortere arbeidsweek instellen. Men wijsti er nog op, dat Van Zeeland zich destijds heeft uitgesproken voor een internationale munt-stabiiisatle en herstel van een internationale munt-standaard. Ook heeft hij een vermindering van zekere douane-grenzen verkondigd en oppositie aan den dag gelegd tegen de politiek der contingenteeringen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1