Openbare Vergadering DE NOOD IN DEN TUINBOUW BERICHT. HERVORMDE STAATSPARTIJ. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 23 Maart 1933 Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent UIT DE OMSTREKEN. Katwijk voorheen THIJS IJS EN HET DAL DER NEVELS. RECLAME. VERGADERING VAN DE GROEP VEILINGVEREENIGINGEN UIT DEN NED. TUINBOUWRAAD. De groep velllngsvereenigingen uit den Nederl. Tuinbouwraad hield haar jaarver gadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De belangstelling was bultenge- TOon. De zaal liep zóó vol, dat vele stoelen moesten worden aangebracht. De voorzitter, de heer Valstar, heette sllen hartelijk welkom, ln het bijzonder de gasten, de heeren Bonthuls, regeerings- afgevaardigde, v. d. Grijp van het UC.B.. Lid, van den Chrlstelljken Boeren- en Tuindersbond, en v. Kampen van den N. T. B. Donkerder dan ooit ziet het er, aldus de voorzitter, voor den tuinbouw uit. Alles schijnt tegen ons te zijn Tegenover verreweg het grootste deel der moeilijkheden, die de tuinbouw bij zij.j export ondervindt, staat de regeerlnT machteloos, omdat deze onder de huldigL' omstandigheden niet door onderhandelin gen uit den weg kunnen worden geruimd. De regeering 'Is van het groote belang, dat de tuinbouw bij export heeft, over tuigd. Het is de taak van het Centraal Bureau van de Veilingen 'om voor de be langen, die de tuinbouw in deze heeft steeds op de bres te blijven en bij de regee- ring onze exportbelangen zonder ophou den te blijven bepleiten. Het Centraal Bureau van de Veilingen heeft den strijd voor den export en voor de export-mogelijkheden ook in dezen crisistijd zonder ophouden gevoerd en zal dit ook blijven doen. Dankbaar waardeerde de heer Valstar den steun, dien de regeering aan tuinbouw en fruitteelt heeft geboden. De regeering heeft getoond, ook door de nstelling van het lnvoermonopolie voor svoenten en fruit, een open oog te hebben voor de belangen van de groenten- en (rultcultuur. Dit kan echter niet anders dan een tij delijke hulp zijn. Wij zijn dankbaar, maar niet voldaan. Voor de regeering geldt echter de vraag wat mogelijk ls. Beslist drong spr. er bij de leden op aan, zich te realiseeren, dat de regeering in den vorm van geldelijken steun moeilijk verder zou kunnen gaan. Ook het Land bouwcrisisfonds Is niet toereikend, om de bestaansmogelijkheid van den land- en tuinbouw volledig te garandeeren. Steeds duidelijker ls komen vast te staan de onmogelijkheid opi de vraagstukken, waarvoor de tuinbouw wordt geplaatst, alleen met het verstrekken van geldelijken steun tot een oplossing te brengen. De vaste lasten, die op den tuinbouw druk ken, zijn daarvoor te hoog. Een zucht van erlichting ls er geslaakt ln tuinbouw- krlngen, toen de minister van Economi sche Zaken bi] de behandelng van het I.andbouwcrislsfonds in de Tweede Kamer de regeerlngsverklarlng aflegde ten aan zien van de vaste lasten en de nlet-nood- zakelljke executies. Uitvoerig zette spr. uiteen, wat dit be- teekent voor de tuinders. Na deze rede werden de jaarverslagen goedgekeurd. De rekening en verantwoor ding sluit met 'n eindcijfer van f. 60.790,72, de balans met f. 9064,41 en de begrooting met f. 60.700. Vervolgens kwamen in behandeling voorstellen van het bestuur en van ver schillende veillngvereenlglngen. Een be stuursvoorstel en dat van 's-Gravezande stemden vrijwel overeen. De voorstellers waren van oordeel, dat het nieuw afge sloten clearlngverdrag met Dultschland, voor den Nederlandschen tuinbouwexport zeer nadeellge gevolgen heeft en daarom werd het bestuur uitgenoodigd, alle po gingen ln het werk te stellen om ten behoeve van den tuinbouw, die nagenoeg geheel op den afzet zijner producten naar Dultschland ls aangewezen, gunstiger be palingen te verkrijgen. Het voorstel werd aangenomen. Ook een tweede bestuursvoorstel (Loos duinen had eenzelfde voorstel! om te be werken dat alleen goede kwaliteit voor uitvoer ln aanmerking zal komen, werd nadat het bestuur het voorstel duidelijk had toegelicht en een tiental sprekers hierover het woord hadden gevoerd, goed gekeurd. Enkele der volgende voorstellen, van Broek op Langendijk, Loosduinen, Utrecht beoogden bij de regeering aan te dringen op verhooging van den richtprijs voor de tuinbouwproducten, dat zulks ten spoe digste zal worden uitbetaald. Het ant woord van het bestuur kwam, nadat ook hierover eenige personen het woord had den gevoerd, hierop neer dat dit bestuur zich voldoende bewust is van de moeilijk heden waarin de Nederlandsche tuinbouw zich bevindt. Speciaal in Noord-Holland, waar de slag die den tuinbouw trof, het eerst en het ergst neerkwam, zijn de moeilijkheden voor de tuinders zeer groot. Dankbaar mag worden geconstateerd dat de Regeering deze moeilijkheden kent en door een tweemallge verhooging van het oorspronkelijk voor steun 1934 uitgetrok ken bedrag heeft getoond grooten prijs te stellen op instandhouding van den tuin bouw. De Nederlandsche tuinbouw kan niet Inzien waarom een garantie van de matig berekende richtprijzen voor groen ten, fruit en vroege aardappelen niet mogelijk zou zijn, terwijl die voor meer dere landbouwproducten wel wordt gege ven. Het Groepsbestuur deed dan ook de toezegging te zullen blijven aandringen op een verhooging der steunuitkeerlng tot 100°/o van den richtprijs, na afloop der campagne van een product. Verder had Loosduinen een voorstel om het groeDsbestuur op te dragen er bij de Re- eeerlng krachtig op aan te dringen, dat de Nederlandsche tulnbouwbelangen bij onderhandelingen over een handelsver drag met andere landen niet worden op geofferd ten bate van de landbouw- of Industrieele belangen. Meerdere sprekers uitten hun ontstemming over de thans afgesloten verdragen. Het bestuur zegde toe alles in het werk te stellen om dit zooveel mogelijk te voorkomen. Met een voorstel Utrecht om te bewerken dat de omzetbelasting voor fruit wordt afge schaft kan het groepsbestuur en de ver gadering zich ook volkomen vereenigen. Het bestuur zal diligent zijn. Een voorstel Grootebroek om alles in het werk te stellen dat de bepaling, dat geen vroege aardappelen verwisseld mo gen worden door den teelt van groenten, kon geen genade vinden in de oogen van groepsbestuur of leden. De Minister is trouwens ook bevoegd om ln speciale ge vallen teeltvergunning te verleenen. Loos duinen wil verder nog dat alle tuinders, aangesloten bij de Nederlandsche Groen ten- en Frultcentrale alle besluiten en maatregelen welke voor de tuinbouwbe drijven consequenties meebrengen, scljrif- tejljk worden medegedeeld. Volgens den 'voorzitter is zulks practisch niet uitvoer baar. Het bestuur zal trachten te bewer ken dat de veilingbesturen deze mede- deelingen ontvangen van de Landbouw crisisorganisatie. Van de Groenten- en Frultcentrale krijgt men zulks reeds. Een voorstel Broek op Langendijk wat ging 'over executies, en vaste lasten, werd door de voorsteller, nadat dezer dagen de bekende mededeeling van den Minis ter ls verschenen, ingetrokken. Vervolgens kwamen nog eenige in de vergadering gestelde vragen aan de orde Wij noemen hiervan de voornaamste. Flakkeesche peen zal niet onder land bouwproducten gerangschikt kunnen wor den. Andere bijna soortgelijke peen, be hoort evenzoo tot de tuinbouwproducten. Uien, en dit ls van belang dit te weten, behooren tot de landbouwproducten. Zaai- ulen zijn dus in de tuinbouwbedrijven vrij. Zulks geldt niet voor pootulen. Dit is een tuinbouwproduct. Of de minimum prijs der producten hooger gesteld zal kunnen worden, wordt dezer dagen in een voor deze regeling bestaande commissie besproken. Wordt dan over eenige dagen bekend gemaakt. Een laatste steunuitkee- ring (de slotuitkeerlng) voor 1934 kan binnenkort worden verwacht. Hierna sluiting dezer voor de tuinbouw belangrijke vergadering. EXAMENS ROODE KRUIS. Voor de examens afd. Rijnland Ned. Roode Kruis, te Oegstgeest slaagden voor Transport-colonne de heeren: C. Grif fioen, B. Star en J. M. Wagemaker te Oegstgeest; G. v. d. Haak en G. Tlmmers te Rijnsburg; J. J. Kroon, W. Durieux en M. van Duijn te Katwijk; voor E.H.B.O. de dames: P van Egmond, R. Hogewo- ning, v. d. Anker, P. v. d. Meij, Schone- veld, Oudshoorn en v. d. Eijkel, allen te Rijnsburg. Het examen werd afgenomen door de doctoren H. J. M. Boonacker en O. J. Rijkmans, geassisteerd door dr. J. C. A. Cleveringa. AALSMEER. Jaarvergadering ,,De Eendracht". In het veilingsgebouw „Bloemenlust" had de algemeene vergadering plaats der Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver. „De Een dracht" alhier. De voorzitter, de heer P. v. d. Meer Pzn„ opende en wijdde een korte beschouwing aan de coöperatieve idee in het algemeen, zooals deze zich tot heden in het maat schappelijk bestel is uit- en Ingegroeid. Spr. was overtuigd, dat een samenleving ln veranderde vormen bezig is zich te vor men; het oude, waaraan wij zoo gehecht waren, laten wij los, omdat het ons loslaat. Zonder nu te willen beweren, dat ook aan de coöperatie geen fouten bleven, wilde spr. toch constateeren, aan de hand harer geschiedenis, dat zij een zegenenden in vloed heeft gehad; de middenstand heeft door haar prikkel leeren verstaan, dat hij er was voor den afnemer en niet anders om. De coöperatie heeft bovendien een grooten Invloed gehad op de prijsregeling der producten en aan veel geknoei mede dank zij de warenkeurlng een einde ge maakt. Of de coöperatieve Idee gedoemd ls ten onder te gaan? Het zal afhangen van de groeiende maatschappelijke verhou dingen. Zeker ls echter, zoo concludeerde spr., dat coöperatie zeer veel heeft mogen bijdragen tot ontwikkeling van saamhoo- rlgheidsgevoel, wat ook ln de samenleving van de toekomst als fundament zeker niet gemist zal kunnen worden. Wat de coöperatieve bakkerij betreft, de voorzitter mocht tot zijn genoegen consta teeren, dat deze nog volkomen ongeschokt staat te midden van het barnend crisis getij. De w.n. secretaris, de heer C. Been, las de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Het jaarverslag lokte geen stof tot be sprekingen uit. Het bleek dat de reserve op f. 10.000 was vastgesteld Boeken en bescheiden des penningmeesters, den heer G. Buis Pz., waren door de commissie in orde bevon den. De voorzitter dankte den penning meester voor zijn accuratesse. Het bestuur stelde voor, het dividend over 1934 aan de verbruikers op 5 pet. te bepalen, waarna na uitvoerige discussie besloten werd. Na rondvraag volgde sluiting. KATWIJK AAN ZEE WONINGBUREAU „SAMENWERKING" Voor geldbelegging flinke Woningen Te Koop. Desverlangd kan ook hypotheek verleend worden. Huizen vanaf f.2600.— en hooger. Ook Huizen tc koop of te huur geschikt voor peusion. Beleefd aanbevelend. TAN BEELEN en DIJKDRENTH 1312 Telet Nrs. <9 en 70, Trsmitr. 1. Toorstr. S RIJNSBURG. Vergadering Bloembollencultuur. De afd. Rijnsburg van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem vergaderde bij den heer Coster. De voorz., de heer S. Schoneveld, sprak het hartelijk welkom en schetste den toestand in het bloembollen- bedrijf. De secr., de heer J. H. den Haan, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het financieel verslag werd uitgebracht door den penningmeester, den heer D. v. Egmond Nz Daaruit bleek, dat de Inkom sten f. 149.84 en de uitgaven f. 60 hebben bedragen, alzoo een batig saldo van f. 89.84 Boeken en bescheiden werden nagezien door de heeren W. v. Egmond en Adr, Heemskerk en alles ln de beste orde bevonden, zoodat den pennlngmeseter volledige décharge werd verleend. De verkiezing van bestuursleden werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Volgt de behandeling van de Beschrij vingsbrief voor de Alg. Verg. De voorz. be sprak de verschillende ingediende afdee- llngsvoorstellen en lichtte ze breedvoe rig toe. Allereerst het voorstel van de afd. Hillegom tot wijziging van de tegenwoor dige monetaire verhoudingen; het voorstel van de afd. Bennebroek-Vogelenzang tot afschaffing van de te heffen omslag per roede; het voorstel Bovenkarspel tot ver laging van de zgn. vaste lasten en het voorstel van de afd. Berkhout tot het aan leggen van een zgn. zwarte lijst van han delaren tegenover de kweekers. Ondanks de afwijzende praeadvlezen van het Hoofd bestuur besloot de vergadering de afdee- lingsvoorstellen te steunen. Tot afgev. naar de Alg. Verg. werden aangewezen de heeren J. H. den Haan en J. v Klaveren Hz. Na rondvraag sloot de voorz met zijn beste wenschen voor het bedrijf. Tot slot de gebruikelijke verloting. D.V. Dinsdagavond 26 Maart 1935, acht uur in Seinpost (Noord-Boulevard) Spreker: de heer B. G. PEEREBOOM, Oud-Lid v. d. Tweede Kamer. Onderwerp: 1455 „Nationaal-Soci&list of Hervormd?" Gelegenheid tot het stellen van vragen. Toegang vrij. SASSENHEIM. De postbestellingen. De bewoners van de Iepenlaan. Berken laan en Lindenlaan. die tot nog toe alleen de le en 2e oostgestelling ontvingen, zijn thans in het genot gesteld van de 3e be stelling De bewoners van de Teljllneerlaan van af de grens Sassenhelm tot de Frank van Borsselenlaan ontvingen hun post van het hulppostkantoor de Voorhout; vooral de le en 2e bestelling soms zeer laat. Tot hun groot gerief zullen zü voortaan de brieven- bestelling van het postkantoor alhier ont vangen. Vergadering Bloembollencultuur, De afd. Sassenheim der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur vergaderde. De voorz feliciteerde den heer Zand bergen met het behaalde succes met zijn Inzending narcissen op „Flora". Hij wees op de belangrijke agenda voor de alg. ver gadering. De meeningen over de valuta kwestie zijn verdeeld. Hij wees op Engeland en op de pogingen van België om den franc te handhaven. Daar heeft men de devalu atie reeds eenmaal meegemaakt en zal zich wachten voor de tweede maal. De notulen werden goedgekeurd. De penningmeester had een batig saldo van 368,28. De boeken en bescheiden werden nagezien door de heeren W. v. Zonneveld Hzn. en N. Frijlink, die een en ander ln orde bevonden. Tot afgevaardigde werden benoemd de heeren W. van Zonneveld en N. Frijlink, tot secundi deken J. E. Wijntjes en J. Koning. Alsnu kwam in behandeling de beschrij vingsbrief voor de alg vergadering. De motie van de afd. Hillegom inzake den Hiermede maak ik mijn Cliënten bekend dat JOH. SCHAART van 8 Maart l.L niet meer in mijn dienst is en de zaak van dien datum door mij zelf wordt gedreven. Getekend, J. H. SCHAART, SLUISWEG 5 en 60 Katwijk aan Zee. 2e serie op het doek door IV. v. Beelen Nz. Woensdag 27 Maart in Chr. Prot. Bel. Aanv. kw. voor acht precies. - Medew. v. Mevr. C. v. Beelen-Krijgsman (eigen gedichten). Ais aanv. nummerPer vliegmachine boven Katwijk - Episoden van de Haring- en Kantvisscherlj - Nettenboetsters in de Oude Kerk - De Sluizen (pas voltooid) (1807) bij mooi en stormweer, met belang rijke mededeeling uit de „memoires" van Koning Lodewljk Napoleon - De Klinker (Omroepen - Het gesproken woord bij aank. der bomschuiten na mooi en stormweer - De afslag op het strand en de werf - Eenige oude buurtjes - De schippers van de Oude Kerk van 40 Jaar terug - Eenige badgasten van 50 jaar terug, enz., enz. Bew. v. Toeg. f. 0.25 verkrijgbaar in Van Beelen's Plano- en Orgelhandel, v. d. Lee's j Boekhandel en bij Fotohandel D. Kruijt en 's avonds aan de zaal. 1460 I gouden standaard ontlokte een uitgebreide discussie. De voor- en nadeelen werden nauwkeurig nagegaan. Het bezwaar was, dat men niet. kan zeggen: tot hiertce en niet verder. Opgemerkt werd, dat allen rekening hebben te houden met de belan gen van het vak en dan ls devaluatie ge- wenscht. Ten slotte werd besloten de motie Hil legom te steunen. De motie Bennebroek- Vogelenzang betreffende ontheffing roe- belasting zal eveneens worden gesteund; het voorstel Berkhout inzake een zwarte lijst van handelaren niet. Bij de rondvraag wees de heer Dem- mlnk er op. dat de rotte narcissen als mest op welland gebruikt warden Daar de narcisvlieg zich zoodoende kan uitbreiden, is dit verkeerd. Voorts zeide hij dat het. noodzakelijk is de grijze planten zooveel mogelijk te verwijderen; er komt toch niets van terecht en voor den handel is het funest, als deze bollen naar het bui tenland gaan. Ten slotte merkte hij op, dat door de kweekers de eigen kraam zoo ruim moge lijk gehouden wordt, doch bij de opge kochte partijen voor export wordt zoo nauw niet gekeken. Het ls wenschelijk, dat ook hiervan goed notitie genomen wordt. Nog kwam ter sprake, waarom geen me daille voor de tentoonstelling was beschik baar gesteld. Het bestuur meende dat met de inzending van ruim 50.000 narcissen de afd. geen slecht figuur maakt. Ook werd gewezen op de reclame die particuliere handelaars in het buitenland maken en die misleidend is. Zoo worden b.v. Hyacinther. Candicaris aangeboden als Zomer-Hya- cinthen en dat zijn zij, doch het publiek denkt „Hyacinthen" te koopen. De heer Demmlnk wees er op. dat de Plantenziektenkundigen Dienst in het be zit van die reclame ls en terdege toeziet dat geleverd wordt wat aangeboden wordt, doch tegen de ondeskundigheid van de koopers ls niets te doen. Hierna sluiting. o VOORSCHOTEN. Zilveren jubileum „Groene Kruis". In het gebouw voor Chr. Belangen had een herdenking plaats van het 25-jarig bestaan van deze afd. van den Z.H -ver. „Het Groene Kruis" onder leiding van den voorzitter, burgemeester E. Vernède, die tevens 25 jaren de leiding van deze afd. had gehad. Nagenoeg het geheele gebouw was niet belangstellenden gevuld toen de voorzitter opende. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder, mevr. Keiser-La Plain, als ge- commlteerde van het hoofdbestuur der ver. Bij de overweging, aldus spr.. wat wij dezen avond zouden aanbieden, kwam het be stuur eenstemmig tot de conclusie, dat de hoofdzaak moest zijn de vertooning van de tweede Groene Kruisfilm, die handelt over hetgeen ln het belang van de Jeugd kan worden gedaan ten opzichte van de medi sche zorg op de scholen. Bestond hiertoe niet alle aanleiding? In de eerste plaats heeft aan de samenstelling van deze film een belangrijk aandeel gehad onze Voor- schotensche schoolarts dr. In 't Veld, die hier ook dezen avond zal toelichten, in de tweede plaats bedreigen de moeilijke tijden deze nuttige instelling, die met zooveel moeite ls tot stand gekomen en die wat mij betreft bij algemeenen afbraak het laatst zou moeten verdwijnen. Daarom hebben wij dankbaar de gelegenheid aangegrepen U te laten zien, wat die dienst verricht en hoewel die instelling in onze gemeente reeds tamelijk populair is en geen enkel schoolbestuur zich daaraan heeft onttrok ken, achtten wij het toch goed de belang stelling levendig te houden en U voor oogen te stellen welk een ramp het zou zijn, indien zij moest worden opgeheven. Nadat de voorzitter „Taveno" had dank gezegd voor de muzikale medewerking aan dezen avond heeft hij het doel van het Groene Kruis uiteengezet, n.m. het bevor deren der volksgezondheid, het verspreiden van kennis dienaangaande en de verbete ring der ziekenverpleging. Vervolgens gaf de secr., de heer J. H. Rutten, een uitvoerig verslag. Op 19 Maart 1910 had een vergadering plaats en traden 350 ingezetenen als lid der afd. toe. terwijl terstond als voorz. werd gekozen de heer E. Vernède Dank zij een renteloos voor schot kon direct een magazijn van verple- gingsartikelen worden ingericht. Verschil lende pogingen zijn aangewend om tot wijkverpleging te komen maar steeds moest men 't beëindigen vanwege de financiën. Een oogenblik ls er nog sprake geweest van de oprichting van een rust- of zieken-^ huis. Nadat wijlen de heer J. M. van Kem pen Sr. een llghal had laten bouwen in het Benvenutopark, zijn van lieverlede de. thans nog in gebruik zijnde draaibare ligtenten gekomen. Dankbaar herdacht de secretaris den steun die voor de t.b.c.- bestrijding werd ontvangen van Rijk, Pro vincie, Gemeente, Diakonieën en R.K Arm bestuur. 12 Augustus 1914 werd een merkwaardige vergadering gehouden omdat verzocht wa3 een ambulance ln te richten. Dank zij het werken van den uitstekenden organisator, wijlen den heer C. van der Giessen, was deze in enkele dagen gereed. Op het gebied van records slaan bleef de afdeellng niet achter Zij had b.v. voor het volgen van dt moedercursussen het grootst aantal deelneemsters. Na dit uitvoerig overzicht (dat wij belangrijk hebben bekort wegens plaatsruimte) heeft de secretaris, namens bestuur en leden den voorzitter gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig voorzit terschap Spr. noemde hem een goede kapi tein. die het schip over de wateren wist te voeren, ook als er wel eens tegenwind was. Ter herinnering aan deze periode bood hl) burgemeester Vernède een geschiedkundig werk aan. De voorzitter heeft hierna met een enkel woord bedankt. Namens het hoofdbestuur van de vereeniging sprak mevr. Keiser-La Plain die zoowel de afd. als haar bestuur, inzonderheid den voorz huldigde voor haar activiteit, 't Had haar als moeder en vrouw getroffen hetgeen hier voor het kind wordt gedaan, zuigelingen en kleuterzorg. Zij sprak den wensch uit, dat vooral de moeders van het nut zou den worden doordrongen en de afdeellng tot nog grooter bloei zouden brengen ln hel belang van het gezin, kinderen en de volks gezondheid. Nadat in een korte pauze, het was onder- tusschen al niet vroeg meer, een kopje thee was aangeboden, was het woord en ook de daad aan dr. A. In 't Veld voor de verkla ring en vertooning van de tweede Groene Kruls-film „Gezonde Jeugd een krachtig Volk", een film in 6 deelen, met het doel bij volk en overheid de beteekenis en nood zakelijkheid van geneeskundig schooltoe zicht in het licht te stellen. Aan het slot van deze herdenking heeft de voorzitter dr. In 't Veld dang gezegd voor deze vertooning en allen die mede gewerkt hadden aan het welslagen van dezen avond. Vergadering „Bloembollencultuur". De voorzitter opende deze bijeenkomst en sprak den wensch uit, dat de onder voorzitter, de heer Jac. Gerritsen, weer zal herstellen. Na voorlezing der notulen en de benoeming tot afgevaardigden naar de 176e alg. vergadering van de heeren J. v. d. Burg en Joh. de Bruin, wees spr. op de belangrijkheid van den beschrijvingsbrief. Punt 6 van den beschrijvingsbrief bracht de motie Hillegom over devaluatie. De voorzitter achtte het niet wenschelijk om alleen maar ln 't bloembollenvak te kijken en dacht ook niet dat de Regeering alleen hiermede rekening zal houden. Omdat het besluit te ver dragend is om over te oor- deelen werd met alg. st. op één na het prae-advies van het hoofdbestuur aan genomen. Mocht het voorstel Hillegom toch in stemming komen, zoo zullen de afge vaardigden blanco stemmen. Punt 7 van den beschrijvingsbrief was al even belangrijk. De voorzitter merkte op, dat het hoofdbestuur niet kan zeggen, dat een gedeelte de te heffen roe-belasting wel kan opbrengen. De bloembollenkwee kers kunnen onmogelijk nog Iets betalen: de vergadering beziet het vroeger genomen besluit van de alg. vergadering, dat geen steun noodzakelijk was, nu als een ver keerd standpunt en wenschte dat dit als nog aan den minister zou worden bekend gemaakt Steun hebben zij zoo goed noo- dig als de andere takken van den tuin bouw, die het wel krijgen. Ook het verdeelen van de roe-belasting over meerdere jaren is uitstel van executie. De voorzitter denkt dat het hoofdbestuur dit voorstel onder invloed van de regeering geeft. Besloten werd het voorstel Benne broek-Vogelenzang om de vergoeding voor het overgeschoten leverbaar door de re geering te laten betalen, te steunen. Het voorstel Bovenkarspel. voor de ver laging van de z.g. vaste lasten werd ver worpen. daar dit practisch niet uitvoer baar wordt geacht. Het voorstel Berkhout, voor een zwarte lijst werd ook niet wenschelijk geacht, daar de praktijk leert, dat men soms vooi 4. Thijsje roeit dan naar den kant en trekt daar vlug de boot op 't rotsig strand. Hij legt hem stevig vast en denkt: „Daar van heb ik zoo lang geen last. Nu moet Ik de rotsen op 't is nog een heel eind klimmen tot den top. Dat is een heel zwaar werk; gelukkig ben ik nog al sterk en ook niet bang. Komaan 'k begin nu maar, de tooht is lang." En zonder lang zich te bezinnen gaat Thijs dit nieuw, ^-vaarlijk avontuur beginnen. J-I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7