U EISCHT 100% KWALITEIT? LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 23 Maart 1935 Rook dan INCFZIVLIS /TUKKIN DE BIOSCOPEN. IlillilHiHHMIIHIIIIIIilllllilHBMMHItllllll Illllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllll RECLAME. 1444 CHIEF WHIP van het strijkers-„eorps". waarin dyna miek en rythme boven dilettantisch niveau verre uitgroeiden. Met dit eerste nummer van liet meerendeels eenvoudige, maar uiterst dankbare programma had 't orkest, dat zulk een voortretfelijken steun onder vond in eenlge instrumentalisten van het Residentie-orkest en de tot verheugenis stemmende medewerking van enkele ouderen, n.l. de professoren Boeke, Muller en van Oven. al het pleit gewonnen. Deze suite was een goede greep! Het werkend lid van „Sempre", de heer H. Jochems, leerling.van den tweeden flui tist van het Residentieorkest den heer Weyand heeft zich in Mozart's concert in D. gr. t. doen kennen als solist van buiten gewone gaven: zijn verschijning werd ons tot een zeer aangename verrassing. Zijn beheerschte rust. zijn voortreffelijke toon- kwaliteit, die hem zelfs in het fenomenaal moeilijke passagespel geen moment ver liet. zijn zekere ademtechnlek, zonder „wil de lucht", overtuigden ons. dat iemand aan 't woord was, die als .solist" werkellijk wat te beteekenen heeft. Hij heeft voor zeker uitgesproken artistiek talent. Uitne mend werd hij geschraagd door het open en doorzichtig spelend orkest, dat het ac compagnement vlot en soepel verzorgde, nauwlettend reageerde op de intenties van den dirigent, die nü eens juist afdempte, wanneer de solist naar voren trad het strijkers aantal werd dan onmiddellijk ge halveerd dan weer hen ten volle deed ontplooien. Hulde ook aan den heer Jo chems voor de geacheveerde verzorging der cadenzen. Met recht kan deze fluitist trotsch zijn op deze prestatie, die sterk op viel en zeker vrucht is van conscientleuse studie. „Solrs", trois pièces brèves van Florent Schmitt (geb. 1870 en voortkomend uit de school van Faurél, geeft drie melodieus welluidende stemmingsbeelden: expressief en schilderachtig geïnstrumenteerd. De nuanceeringen werden gevoelig getroffen, vol poëzie was de droomerige „con sor dino" inzet, terwijl geen noemenswaardige incidenten zich voordeden bij de toch zoo moeilijke rythmen van het luchtige Gaiety". De heer Jochems gaf ditmaal aan de vleugel bewijs van muzikale veel zijdigheid. Ais tweede solist .maakten wij met het lid van verdlefiste den kennis den violist mr. Kruysse, die het bekende „La Folia" van Corelli, bewerkt door Reger voordroeg. Hoewel mr. Kruysse niet het peil bereiken mocht van zijn solistischen voorganger, was ook deze prestatie veelszins loffelijk. Aanvankelijk echter leken zenuwen hun invloed te doen gelden, waardoor de zui verheid herhaaldelijk ln 't gedrang kwam en ook de toon uit zijn overigens zeer mooi instrument wat strak en scherp aandeed. De streek is krachtig, het spel energiek, doch over het geheel kon hij zich toch niet vrij maken van een zekere schoolschheid en onevenwichtigheid, waardoor Boer alle zeilen moest bijzetten om het contact te bewaren, wat hem echter mocht gelukken. Bij volgend optreden moge deze violist het oog meer tot den leider wenden: dat zal hem meer rust geven. De niet gemak kelijke cadens werd tot een goed einde ge bracht. Natuurlijk werd hij evenals de heer Jochems luide toegejuicht: een welver diende hulde voor zijn toch kranig optre den. Een compliment aan beide solisten voor het uit 't hoofd spelen. Vier IJslandsche dansen (op. 11) van den •Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven KONINGIN EMMA. Op 25 Maart van het vorig jaar, in den middag, stond ik voor den boekhandel „Patria" en bewonderde de mooie foto's van wijlen Koningin Emma. Twee dames, blijkbaar moeder en doch ter. kwamen eveneens de étalage bezien. Neen maar. Moeder, kijkt U eens die schitterende foto's; wat was het toch een echt lief menschje, wat kijkt Ze vrien delijk. Ja, kind, vreeseUJk Jammer dat Ze is heengegaan, een schat was Ze. Als er ooit reden was om een monument op te richten, dan is het zeker wel voor deze beminnelijke vrouw. En gelooft U niet. Moeder, dat er door ons Volk veel zou worden bijgedragen? Zeker, daar ben ik vast van overtuigd. Stel U gerust, dames, voor dit lieve Menschje, zooals U Ze terecht noemde komt een monument, een monument Harer waardig. Maar geen monument van metaal of marmer, neen, een levend monument, een monument, dat altijd weer zal vertolken hier onbekenden componist Jón Leifs, geb. 1899 in Solhemiar (IJsland), die ln Duitschland zijn opleiding genoot, o.a. bij Scherchen. beëindigden den avond. In folkloristischen toon gehouden en op sterk-rythmische basis gegrond, zijn deze dansen. Zij werden met breede verve ge speeld; rythme en bravoure dragen heen over de monotone onderlinge gelijkenis, waardoor deze suite, ondanks effectvol paukengeroffel en fel bekkengeklir toch niet blijvend en doorslaand kan boeien. Walther Boer gaf hierin echter weer een opmerkelijk staaltje van zijn beheer- schlng over zijn orkest en zijn suggestieve aanvuringsdrang, waardoor na de laatste klankapotheosë het gehoor losbarstte in dankbare en welgemeende ovatie's. Na deze werkelijk mooie uitvoering, die geopend was met het „Io Vivat" tijdens de traditioneele entrée der vele bestuurs leden van diverse corpora, met hun char mante dames, die getooid met bloembou- quetten een avond als deze, niet slechts tot een feest voor 't oor, maar ook voor 't oog maken, volgden de gebruikelijke huldigingen en aanbiedingen van prach tige kransen, waarvan er ook een met recht aan den voortvarenden dirigent, werd overhandigd. De solisten werden onder hartelijke be woordingen van Sempre's praeses den heer Havelaar tot eerelid benoemd, ter wijl deze ook zijn dank betuigde voor de vele betuigingen van hulde en waardee ring! Nog was natuurlijk niet het einde gekomen: het feestelijke bal, waarop men zich terdege spitste, besloot eerst diep in den nacht dit geslaagde concert, dat zeker in Sempre's gulden annalen een bijzonder goed figuur zal maken. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Een kijkje in de school der S.H. Gisteravond heeft de Afd. Lelden van de Ver tot bevor der belangen van slecht- hoorenden een buitengewoon mooie bijeen komst gehouden in de groote Nutszaal. Gemeentebestuur medici en leerkrach ten van alle inrichtingen van onderwijs hier ter stede «'aren genoodigd en velen hadden daaraan gehoor gegeven zoodat pim. 170 personen aanwezig waren. Voor dezen avond was de heer P. Lint horst. hoofd der school voor Slechthooren- den te Den Haag. gevraagd met zijn film van het werk dier school. Te ruim 8 uur opende de pres. mevr T. Kranenburg Siemens den avond met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder prof. van Gilse en de heeren Linthorst en de Bruin. Mevr Kr gaf daar na het woord aan prof. v. Gilse, die de aanwezigen uiteenzette wat er gedaan wordt in Leiden om het lijden der S.H. kinderen zooveel mogelijk te helpen ver zachten. Statistieken hebben uitgewezen, dat op 10000 inwoners 1 buitengewoon SH. kind wordt aangetroffen; Leiden zou dus ongeveer 7 buitengewoon S.H. kinde ren hebben, waarvan de meeste zouden kunnen profiteeren van de school in den Haag. Na prof v. G. kwam de heer Linthorst aan t woord. Deze deelde mede. dat naast de school in Den Haag ook nog een school voor S.H. is in Amsterdam Rotterdam en St. Michielsgestel. De film geeft ons aller eerst te zien hoe de kinderen met trein, tram of autobus reizen, alleen met een witten band met roode S.H om den arm. Komen ze op de flets, dan treffen we het rijwielschlld aan en anderen dragen een broche. De film die niet voor een beroeps- film behoeft onder te doen. is gemaakt door den heer de Bruin, die als leerkracht aan de school verbonden is: de school be vat 120 leerlingen niet alleen uit Den Haag. doch ook uit andere plaatsen en kinderen, die niet dagelijks heen en weer kunnen reizen worden ondergebracht in daartoe met bijzonderen zorg uitgezochte gezinnen, die steeds onder controle blijven. De school bleek een prettig, ruim gebouw te zijn. met veel licht en zon. De verschillende Interieurs, de speel plaats en het gymnastiekterrein gaven alle een prettigen Indruk en de kinderen, die we er bezig zagen, waren vroolijk en opgewekt, als kinderen die geen gebrek kennen Een verpleegster die dagelijks op school komt. is bezig ooren na te zien of moet ook weieens "n geblesseerde knie verbinden. Drie maal Der week is de oorarts aanwezig en allen krijgen een beurt, maar ook verder worden de kinderen gecontroleerd en zoo zien we een aardig meiske ln het speel kwartier lekker smullen aan een beker pan. Is op een school voer goedhoorenden dikwijls veel geduld en toewijding noodig. hier worden we er dubbel door getroffen; wat moet er veel bedacht en gezocht wor den om de kleinen te bereiken en hen alles duidelijk te maken. De heer L vertelde echter, dat de kin deren. die de school doorloopen hebben evenver zijn als de kinderen van een school voor G.H.; echter duurt de cursus twee jaar langer, dus niet 6. maar 8 jaar. Aan de school ls ook een avondschool verbonden, voor kinderen, die naar een ambachtsschool of naar scholen voor Mid delbaar onderwijs gaan en dit niet zoo vlug kunnen volgen als hun G.H vriendjes Het huiswerk wordt onder leiding ge maakt en de resultaten zijn prachtig Voor de meisjes is «r ook 'n naai- en knipcursus. Het applaus, dat de heeren L. en de Br. aan het eind van den avond te oogsten hadden was wel het beste bewijs hoe zij de aanwezigen geboeid hadden. De Pres dankte de heeren hartelijk voor wat zij brachten. De afd mag met zeer veel genoegen terugzien od dezen leerzamen avond. Geslaagd voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent de da mes W. M. Duivestein, H. C, A. Faber en J. C. de Kroon, allen te Rotterdam, en M. M. Cottaar, te Delft, Casino-theater. Een prikkelbare we duwe op ver gevorderden leeftijd, in de registers van den burgerlijken stand onder den naam Schmid ingeschreven, die een huwelijksadvertentie plaatst. Een in hetzelfde huls wonend echtpaar, dat naar den naam Schmitt luistert, waarvan manlief op reis gaat en mevrouw voor haar tooneelschets een kuischen Joseph zoekt en tevens een bulldog te koop aanbiedt. Men behoeft warempel niet zoo heel veel fantasie te hebben, om hier de dolste situaties voor de film „Der verliebte Blase- kopp" uit te doen voortkomen. Natuurlijk wordt de huwelijkscandidaat voor den kuischen Joseph aangezien, en de man, die den hond wil koopen voor den huwe lijkscandidaat. Mijnheer Schmitt. die. on derwijl thuisgekomen, zijn vrouw met een vreemden man vindtenfin, zulke complicaties vertelt men niet na, om de eenvoudige reden, dat het niet doenlijk is. Alle misverstanden worden tenslotte weer uit den weg geruimd in dit genoeglijk filmblijspel, waarin we een in ons land niet zoo'n bekenden komiek, Fritz Servos, te zien krijgen, die ons als de verliefde Blasekopp met zijn dolle dwaasheid danig doet lachen. In het ontoegankelijke deel van Noord- Amerika speelt zich de handeling af van „De laatste der Mohikanen", een film. niet ontbloot van spanning, met goed spel van Harry Carey en Edwina Booth. Luxor-theater. Een der meest ge vierde filmkomieken in Duitschland is Ralph Arthur Roberts. Hem zien beteekent, zonder exceptie, een avond van ontspan ning en jolijt! Roberts speelt nu de hoofdrol in de Majef'c-film „De koene zwemmer" en in irder opzicht handhaaft hij zijn faam. Een zeer levenslustige en zelfbewuste weduw-ai- 's hij in dit blij spel. waarin hil met ''n dochter als het ware een wedloop aangaat om uit te ma ken wie van hen het eerste verloofd zal zijn. Roberts is al bij den eersten aanblik CONCERT „SEMPRE CRESCENDO". Solisten: H. Jochems (fluit) Mr. C. Kruysse (viool). Leiden's roemrucht cn met traditie be laden Studentenmuzlekgezelsch. „Sempre Crescendo" trotseert glansrijk de Jaren. Na het gehoorde van gisteravond, kunnen wij zonder bedenken neerschrijvenons gezien en gaarne gehoorde Sempre kon ditmaal met een eerepalm gaan strijken! Een gezelschap als dit. in sterke mate afhankelijk van de jaarlijksche wisseling der leden, komt natuurlijk ln steeds an dere combinaties voor den dag. Vrouwe Musica heeft in het jaar 1935 het ensem ble wel onder haar speciale hoede geno men bijgestaan door een enthousiasten en pittigen wederhelft in den persoon van kapt Walther Boer. Met groote interesse vragen niet slechts gedurende de maanden van ijverig stu- deeren de leden en geïnteresseerden zich af. hoe het resultaat zal worden, maar qpk de recensent, die als geen ander zich verheugt, wanneer de uitkomst positief ls. Want voor hèm wil dit dan beduiden, dat de liefde en de drang tot zèlf-musiceeren bij jeugd en jongelingschap, ondanks veler loochening van dit feit. toch krachtig blijft voortbestaan Na de prestatie van gisteren zouden wij zelfs geneigd zijn te zeggen, dat de nieuwe generatie even actief blijft als de oude en geenszins voor haar behoeft onder te doen! Daar zaten de „Sempre"-leden dan weer: gerokt en wit-gevest. met jeugdig vuur streken zij er op los, dat 't een lieve lust was en goed en zuiver was 't ook! De heer Boer zorgde in *t bijzonder voor een uitstekend rythme en een prachtig evenwicht van kleur en toon. Hoe ontzag lijk moeilijk is 't bij dilettanten speciaal dat rythme niet te laten verslappen in zinken. Zoo gaarne toch willen leeken, wanneer zij gevoelig willen spelen, hun pathos uitvieren in het rekken van de thema's, waardoor de Interpretatie aan vaart te kort gaat schieten. Geen angst voor deze zaken, wanneer de geestdriftige Walther Boer voor zijn discipelen staat! Men ziet, hoe ieder zich onvoorwaardelijk onder zijn directiestaf stelt, zich laat in- spireeren door zijn zeker en plastisch aan geven, zijn nooit falende oplettendheid, die vertrouwen en rust inboezemt. Als een herdershond bewaakt hij zijn kudde en zorgt er voor. dat geen enkel van zijn schapen men vergeve ons de uitdruk king! uit de koers dwaalt en bij de kudde blijft. En zoo brengt hij hen veilig over de vele moeilijkheden in de muzikale wegen heen. vermijdt voetangels en klem men en voert hen glansrijk tot een succes vol eindpunt. Direct werd met zuiver stijlbegrip en durvend ingezet met de „Alcina" ballet- suite. een van de lieflijkste Handelmuzie- ken. Een glansrijke klank overtuigde ons onmiddellijk van de uitnemende kwaliteit De politie heeft een zwerver aange houden. zekeren D. W. T., die nog 11 dagen hechtenisstraf ondergaan moest. Mej. B. van Kampenhout alhier slaagde te Dongen voor het godsdienst diploma der R.-K. Kweekschool voor On derwijzeressen. De dienstplichtigen der lichting 1931 van het 6de regiment Veld-artlllerie, niet afkomstig van de trein-afdeeling der 1ste artilleriebrigade of van de onbereden artillerie, komen als volgt dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: de onderofficieren ln 2 gelijke groepen en wel de 1ste groep te Leiden van 4 t/m. 27 Juni en de 2de groep in de legerplaats bij Oldebroek van 17 Juni t m. 10 Juli; de korporaals en soldaten te Lelden van de beredenen van 9 t/m. 25 Mei, en 'h van de beredenen en van de onberedenen van 11 t/m. 27 Juni: in de legerplaats bij Olde broek van de onberedenen van 24 Juni t/m. 10 Juli. verliefd geraakt op een jongedame, die op het laatste oogenblik, voordat zij met haar mama en haar verloofde, op reis zal gaan naar een badplaats, ruzie gekregen heeft met haar verloofde en nu den nieuwen kennis aanmoedigt om den afgewezen minnaar te plagen. Maar de niet meer jeugdige weduwnaar raakt er door in een zeer moeilijk parket. Het meisje meent in hem een sportman van groote allures te zien. terwijl hij niettemin tennissen, noch zwemmen of paardrijden kan. Listig weet hij zich uit deze situatie te redden door groote belooningen aan diverse onbekenden, die telkens weer zorgen dat geen enkele sportieve onderneming door gang kan vinden. Zelfs een reddings demonstratie aan de kust schijnt te slagen. Alleen mama doorziet het bedrog: overi gens meent leder: het meisje zoowel als de toeschouwers, dat Roberts hier inder daad op heldhaftige wijze een drenkeling gered heeft en de badplaats raakt niet uit gepraat over deze schitterende daad van moed en mensohenliefde! Op die manier stijgen z'n kansen bij het dweepzieke meisje! Helaas komt spoedig de glorie in gevaar. Want de „geredde" is de minnaar van Robert's dochter en zijn pogingen om haar hand te vragen worden door papa aangezien als een poging tot afpersing. De jongeman kan derhalve niet in de nabij heid komen of de „held" slaat op de vlucht. Een tweede bedreiging komt van den kant van den man, die verloofd was met het meisje, dat nu haar gunsten aan Roberts schenkt. En al dwazer en soms ook pijnlijker wordt zoo de toestand voor den koenen zwemmer, die vruchteloos poogt z'n succes te handhaven. Natuurlijk krijgen ten laatste de jongelieden elkaar en de weduwnaar zoekt dan z'n troost bij mama (Ida Wüsti, die hem om hem voor verdere domheden te bewaren onder haar hoede neemt. Roberts speelt z'n moeilijke rol ln dit zeer komische blijspel weergaloos goed. Z'n unieke gebaren en z'n mimiek veroor zaken orkanen van vreugde en het spreekt vanzelf dat de alljd geestige Ida Wüst eveneens het noodige bijdraagt tot het slagen van deze film, die uitstekend door Georg Jacoby werd geregisseerd! Lido-theater Er zijn films, waarmede men de menschheid een grooter dienst zou hebben bewezen, indien men ze nimmer vervaardigd had, doch gelukkig zijn er ook waarvoor het omgekeerde geldt en la ten we hieraan maar onmiddellijk toevoe gen, dat de film „Eskimo" tot de laatste categorie kan worden gerekend. Het ls een vaststaand feit hetgeen men be treuren dat een film met cultureele waarde, een film met een wetenschappe- lijken inslag, ook al is deze inslag dan ook populair, het publiek vaak niet ligt. hem niet trekt. En thans hebben we de film „Eskimo", een film welke geenszins van bovenstaande hoedanigheden ontbloot is, doch die bovendien kwaliteiten bezit welke ertoe leiden, dat ook zij, die anders de cultureele film niet altijd kunnen appre- cleeren. ditmaal stellig tevredengesteld zullen zijn. Eensdeel wordt dit veroorzaakt door de keuze van het scenario en de zeer goede regie van W. S. Dijke die vooral met Trader Hom naam maakte an- dersdeels is het te verklaren, doordat men zich niet steeds aan het boeken-gegeven heeft gehouden. Zooals bekend, is dit laat ste van Peter Freuchen, een goed Eskimo kenner, hetgeen hij voor geen gering deel te danken heeft aan het feit dat' hij Groenlander van geboorte is. In groote groote lijnen vinden we zijn Eskimo-boek „Groot Wild" waarin een stuk ethno- grafie in zeer aantrekkelijken vorm wordt gegeven in de film terug. Het boek heeft zooals dit meestal geschiedt, concessies moeten doen aan de film en al strekt dit de iilm o.i. niet altijd tot voordeel, toch is hier iets tot stand gekomen, waarvoor we alle waardeering moeten hebben. Wij blanken willen, o zoo graag aan alles onze eigen maatstaven opleggen, ook aan den met-blanken mensch en het gevolg daar van is dat we hem dan niet begrijpen. Vandaar dat films als „Eskimo" er slechts toe kunnen bijdragen tot het betel' be grijpen der mentaliteit van onzen niet- blanken medemensch. Met „Eskimo' zien we een .rok leven uit de arctische wereld, i dat fel afsteekt tegen dat van de wereld waarin wij leven, een wereld met andere j begrippen, andere opvattingen en een an- I dere moraal enmoraliteit. Een we reld ook, die in verschillende opzichten een vergelijking met de onze kan door staan, ja zelfs zoo, dat onze blanken „be schaving" er vaak niet al te best afsomt. En dan te weten, dat hetgeen wat wij hiervan zien op deze film, nog maar een schim ls van al hetgeen wij tegenover de natuurvolken misdreven En al moeten we aan den anderen kant in het oog houden dat verschillende din gen in deze film ook wel eens door de rose bril zijn bekeken, toch moeten we voor haar als gheel groote bewondering hebben. Evenals Freuchen in zijn boeken doet. heeft men in den filmtekst de gedachten en gesprekken van dit natuurvolk in de haar eigen trant weergegeven en we kun nen den samenstellers daar niet anders dan dankbaar voor zijn. Maar niet alleen hiervoor dienen we hen erkentelijk te zijn, doch voor veel meer, want „Eskimo" is een film, welke ethnografisch. aesthctisch, sociaal, en in nog vele andere opzien ten, groote verdiensten heeft. Mogen velen die verdiensten waardeeren. In 't voorprogramma kunnen biljart- liefhebbers hun hart ophalen, terwijl zij die een voorliefde hebben voor het ko mische genre, daarin door de één-acters „Dat kan iedereen overkomen" en „Jalou- zle per taxi" in ruime mate bevredigd worden. Trianon-theater. - De tijd van de hel- denromantlek moge ln den modernen Europeeschen oorlog voorbij zijn, in min der herbergzame en dientengevolge ook minder geciviliseerde oorden als de bin nenlanden van Britsch-Indië viert zij nog hoogtij. Verondersteld althans, dat de film „De Bengaalsche lanclers", welke ons deze week als hoofdschotel in het theater aan de Breestraat wordt voorgezet, een op waar heid berustenden ondergrond heeft. Het geen misschien aan twijfel onderhevig is, maar overigens niets afdoet aan de ver diensten van deze uitstekende en span nende rolprent, waarin Gary Cooper, Fran- chot Tone en Richard Cromwell op voor treffelijke wijze de hoofdrollen vervullen. Haar liefde voor Haar trouw aan het Nederlandsche Volk en ln het bijzonder Haar Innig medeleven met hen, die lij dende zijn aan tuberculose. Reeds ëenlgen tijd geleden heeft zich een Nationaal Comité gevormd voor de stichting van een: „NATIONAAL KONINGIN-MOEDER HERDENKING8FOND6", beoogende steun te verleenen aan on- en minvermogende tuberculoselijders, een stichting dus, waarmede geheel in Haar geest wordt voortgebouwd. Ook hier ter stede heeft zich een plaat selijk comité gevormd, dat het voornemen heeft OP MAANDAG 1 APRIL A.S. gelden in te zamelen voor de verwezenlij king van het beoogde doel, waarmede immers veel geld gemoeid is. Het zal zijn een open SCHAALCOLLECTE. Een groot aantal dames en heeren is ultgenoodigd, om aan die collecte daad werkelijk deel te nemen en ik ben er van overtuigd, dat zij allen, gedreven door de liefde voor onze overleden Vorstin, daartoe bereid zijn. Maar even overtuigd ben ik cr van, dat deze collecte zal slagen en dat de op brengt overweldigend groot zal zijn. Immers, Koningin Emma leeft nog steeds en zal blijven leven ln de harten van schier al onze stadgenooten als de edele Vorstin, die zoo gaarne troost en bemoediging bracht aan het ziekbed van zoovele lijders en die altijd bereid was geldelijke offers te brengen voor genezing van hen, die aan de zoo zeer gevreesde tuberculose lijden. Men denke maar eens aan de stichting „Oranje-Nassau-oord", die Haar geheele hart had. Maar genoeg; de bedoeling van het bovenstaande ls om nu reeds de aandacht op deze collecte te vestigen en haar in de milddadigheid van alle stadgenooten dringend aan te bevelen. Wil men de bijdrage liever toezenden, dan is het adres van den Penningmeester: den heer E H. Moens, Rijnsburgerweg 84, Giro No. 2915 ten name van Nnordhol- landsch Landbouwcrediet N. V., Bijkantoor Leiden, Kort Rapenburg 20. Hier geldt zeker: HET IS BETER TE GEVEN, DAN TE ONTVANGEN. R. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Wij mogen ons, na hetgeen daarover gis teren in onze filmrubriek werd geschreven, ontslagen achten van de plicht over den inhoud andermaal uit te wijden en vol staan met de opmerking, dat ook de meest flegmatieke toeschouwer onontkoombaar onder den ban zal geraken van de span ningen, welke in deze film tot uiting ko men. Daar is in de eerste plaats de oneven wichtige verhouding tusschen de 3 mil- lioen inboorlingen en het handjevol onver schrokken militairen, die ln dit woeste bergland de eer en het gezag van het Bit- sche rijk moeten handhaven en hoog hou den; daar is in de tweede plaats het onuit gesproken conflict tusschen den vader, die in zijn zoon slechts den soldaat wil zien en den zoon, die in zijn commandant z'n va der niet herkent De combinatie van die twee verhoudingen leidt tot het hoogte punt in deze sterke speelfilm: de arresta tie van den onervaren jeugdigen krijgsman door den hoofdman van de grootste vijan dige stam, de moeilijke zielestrijd van den commandant, die óf zijn zoon kan redden óf zijn strategische positie moet prijsgeven en tenslotte als culminatiepunt de held haftige poging van twee oudere officieren om den jongen Stowe te bevrijden. Hun toeleg wordt weliswaar ontdekt, maar het beoogde doel wordt niettemin bereikt, zij het ook ten koste van het leven van een hunner. Vooral het sterk gespeelde slot van deze film is van adembenemende spanning, waarin iedereen wordt opgeno men. Schoedsack zorgde voor een meesterlijke regie met mooie natuuropnamen. Inzonder heid de vertolking van de beide vrienden, die hun collega te hulp snellen, verdient den hoogsten lof. De kostelijke humor, wel ke dit tweetal ook onder de hachelijkste omstandigheden niet verlaat, vormt een prettige afleiding in deze geladen atmos feer. Voor de pauze draait „Annette in het paradijs" een luchtige Duitsche film met een vroolijke intrige. Ida Wüst speelt er o.a. een der hoofdrollen in. Het geheel vormt een uitstekend pr«" gramma, dat wij zonder eenig voorbehoud durven aanbevelen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2