Felle brand te Noordwijk-Zee 76Ite Jaargang ZATERDAG 23 MAART 1935 No. 23007 DAGBLAD' VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Teeken geven bij richting verandering. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit'Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk •lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden yan 30. - Ineasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer '5 ets. Bureau NoordehicUplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f 2.35 per week 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ANTI-FASCISTISCHE STUDENTEN. Bijeenkomst in het Nutsgebouw. Het antl-fasclstlsch studenten-comité en de Sociaal-Democratische Studentenclub hadden gisteravond in het Nutsgebouw 'n openbare vergadering belegd waarvoor flinke belangstelling bestond. Als sprekers voor deze bijeenkomst wa ren ultgenoodigd de heeren J. Krijgsman, A. den Doolaard en J. Griinbaum. De twee eerstgenoemden waren echter verhinderd waarvoor in de plaats optrad de heer B. Schaper. De voorzitter, de heer H. Vrind, heette de aanwezigen namens belde vereenigingen hartelijk welkom, waarna hij deze verga dering bestempelde als een antwoord- vergadering op de N.S.B.-biJeenkomst van jl. Donderdagavond in de Stadszaal. De heer B Schaper, als eerste spreker het woord voerend, wees er op, dat voor veertig jaar in Frankrijk een geweldige politieke beroering heerschte toen Emile Zola zijn idealistischen oproep richtte tot de studeerende jeugd. In Nederland heeft men onder de stu denten zich nooit veel laten gelegen lig gen aan de politiek, echter zien wij den laatsten tijd zich een kentering open baren. Na uiteengezet te hebben, dat men van de N.S.B., ook op den laatst gehouden propaganda-avond wel hoort vertellen, dat het volk eerst een eenheid moet wor den en dan wel de oplossing uit de crisis zal komen, zeide spr.. dat dit zoo weinig uitzicht op de toekomst biedt. Wij zullen ons moeten heroriënteeren, de koopkracht van de massa zal. door in vloed op het bedrijfsleven, gestimuleerd moeten worden. Een economische orde, zooals de N.8.B. deze wil, die af en toe het bedrijfsleven eens op de handen tikt, is hiervoor niet voldoende Spr gelooft niet, dat wij het economi sche program van de N.S B. zoo ernstig moeten nemen. De N.S.B., aldus de heer Schaper, wil ook een Staat los van de Bank. Maar hoe denkt zij dan aan credleten te komen? BIJ de beoordeeling van de burgerlijke democratie zien wij een ontbreken van de sociale homogeniteit. Het corporativisme, zooals de fascisten dit zien en willen, zal, gezien de maatschappelijke omstandig heden, nooit een eenheldsvormlng bewerk stelligen. De democratische staat wil van onderen op eenheid bereiken De fascistische staat wil ons deze eenheid van boven opleggen, iets was als een onmogelijkheid moet wor den aangemerkt. Als argument tegen den democratischen staat wordt aangevoerd, dat deze te veel praat, maar, aldus spr.. zien wij eens naar Duitschland. waar Goebbels als een groote spreekmachine optreedt, dan is dat daar niet veel anders. Het argument is dan ook niet steekhoudend. In de eenheid, zooals het fascisme deze ziet, gaat alle burgerlijke vrijheid ten onder. Uitvoerig zette spr. in dit verband uit een, dat de beweging waarvoor hij dezen avond optrad, zich wil blijven zien al? na strevende en voortkomende uit het Mar xisme. Het fascisme is bovendien een para siet op de cultureele crisis. Mannen als Van Vollenhoven en de onlangs overleden Van Rees indertijd lid van de manda ten-commissie, welke internationaal groote beteekenls hebben, worden bij het fas cisme geringschat. Als groote tragiek schetste spr. de kazerne-allures van den laatsten tijd ln het natlonaal-sociallstische Duitschland. Tenslotte stond spr. nog enkele oogen- blikken stil bij en hield een warm pleidooi voor het socialisme, dat ook de gevaren van dezen tijd zal overwinnen. Als tweede spreker trad de heer J. Grünebaum op, die allereerst uiteen zette, dat, zien wij naar de Sovjet-Unie, hier inderdaad met de film aangetoond wordt, dat proletariërs kunnen regeeren. Volstrekt afwijzen moeten wij het stand punt van de fascisten, dat dit voor het proletariaat onmogelijk is. Na nog even gewezen te hebben op de debat-schuwheid op N .SB.-vergaderingen, zeide spr volledig afwijzend tegenover het fascisme dat op een geheel ander plan staat als elke politieke partij, te staan. Voor allen zal het moment komen om zich met de politiek te bemoeien, doet men dit niet, dan zal de politiek dat met hen doen. Uitvoerig zette spr. hierna de opkomst van het fascisme in Italië uiteen Ook het fascisme in Duitschland is in wezen precies hetzelfde als in Italië. Door actieve medewerking willen wij een ieder de oogen openen, aldus eindigde spr. voor de verderfelijke invloeden van het fascisme. Na een korte pauze was er gelegenheid voor debat. De villa „Duindoorn" in een puinhoop veranderd. TENTOONSTELLING VAN ZILVERWERKEN. IN HET STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL." Gedurende de maanden Juli, Augustus en September. De Gemeente-commissie voor het Ste delijk Museum „De Lakenhal" heeft het plan opgevat om gedurende de maanden Juli, Augustus en September e.k. een grootsch opgezette, nationale tentoon stelling van zilverwerken te organi- seeren, waar zoowel het alleroudste als het meest moderne zilver zal worden ge- exposeerd. In verband hiermede heelt zich een commissie van voorbereiding en organi satie gevormd, waarin hebben zitting ge nomen namens de Commissie voornoemd de heeren mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, voorzitter, prof. dr. J. A. J. Barge en mr. J. Slagter en als niet-leden de heeren C. Begeer te Wassenaar, lid van de Ko ninklijke Begeer, J. P. Driessen, lid van de firma van Rossum du Chattel en Driessen alhier, mej. C. J Hudig, conservatrice aan het Rijksmuseum te Amsterdam, A. O. v. Kerkwijk, oud-directeur van het Rijkska binet van Munten en Penningen te Den Haag en N. Ottema. voorzitter der Mu seum-commissie van het Friesch Genoot schap van Geschied-, Oudheid- en Taal kunde en conservator van de afdeeling ceramiek van het Friesch Museum te Leeuwarden. Bovendien hebben daarin zitting genomen de heeren A. Coert, di recteur van „de Lakenhal" en F. G. Rosier, als secretaris-penningmeester dier instel ling, welke laatste ook als secretaris der tentoonstellingscommissie optreedt. Een oproep tot verschillende vooraan staande Leidsche ingezetenen gericht om deel te nemen in een te stichten waar borgfonds had tot resultaat, dat het in- geteekende bedrag de geraamde benoo- digde som met niet minder dan zestig'pro cent overschreed. De Commissie is reeds Ijverig in de weer om hen. die in het be zit zijn van antiek of modern zilverwerk te bewegen, hun collectie, of een deel daarvan, tijdelijk ter beschikking te stellen. De tentoonstelling zal omstreeks 1 Juli worden geopend en gehouden worden in de tentoonstellingszaal, de Overvoordezaal, de nieuwe hall en de beide Pape-zalen van de Lakenhal De toegangsprijs zal 50 cents bedragen en, om iedereen in de ge legenheid te stellen deze belangrijke ex positie te bezichtigen, op enkele dagen slechts 25 cents Bovendien zal ten bate van het ten toonstellingsfonds een verloting van zil verwerk worden gehouden op een basis van 50 cents per lot. Deze expositie is de eerste groote ten toonstelling, welke sinds de Jan Steen tentoonstelling van 1927 in de Lakenhal wordt gehouden. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. In aansluiting op vorige mededeelingen betreffende de komende Lustrumweek ver nemen wij, dat de rector-magnificus, prof. dr. W. van der Woude zich bereid heeft verklaard om op Vrijdagavond 28 Juli in de Pieterskerk een herdenkingsrede uit te spreken over het 360-jarig bestaan der Leidsche Universiteit. Het Leidsche Studenten Muziekgezel schap „Sempre Crescendo" zal aan deze plechtigheid medewerking verleenen door het ten gehoore brengen van gewijde muziek. Hierboven de troostelooze overblijfselen van de villa „Duindoorn" door brand verwoest werd. die hedennacht Vannacht te ongeveer half vier brak een felle brand uit in de villa „Duindoorn", gelegen aan den Rembrandtweg te Noord wijk-Zee, waarvan eigenaresse is mevr. Reepmaker uit Rotterdam. De bewoner, de heer van Kuyk, welke zich alleen in het perceel bevond, had zich omstreeks middernacht te ruste begeven, na vooraf de kachels te hebben bij gevuld. Het was op eerstgenoemd tijdstip 's nachts, dat hij ontwaakte door een scherpe rooklucht. Onmiddellijk begaf de heer v. Kuyk zich naar beneden, doch daar kwam hem zulk een verstikkende rook tegemoet, dat hij zelfs een oogen- blik het bewustzijn verloor. Gelukkig was dit, zooals gezegd, slechts een oogenblik en de heer v. K. kon zich daarop ijlings naar boven begeven, schoot enkele klee- dingstukken aan en bracht zich via een plat, waarvan hij af sprong, in veiligheid. Het allereerst waarschuwde hij de buren en onmiddellijk daarop de brandweer, Welke spoedig ter plaatse verecheen. In middels sloegen de vlammen naar alle kanten uit, daarbij aangewakkerd door den feilen Zuid-Westen wind. Hoewel met vier slangen water werd gegeven, was het duidelijk te zien, dat de villa niet meer te redden was. Aangezien de wind een vonkenregen naar de naastbijzijnde villa deed over waaien, spande de brandweer alle kracn- ten in om dit gebouw te behouden, het geen dan ook gelukte. „Duindoorn" zelve verviel tot een troostelooze puinhoop Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in 't duister. Zooals gezegd had de heer v. K. even voordat hij zich te ruste begaf de kachels bijgevuld en wei een vulkachel en een haard. Nadat hij beiden even door had laten trekken, heeft hij ze afgesloten. Iets bijzonders heeft de heer v. K. aan hen echter niet bemerkt, hoewel hij meent, dat bij de kachels toch de oorzaak moet worden gezocht De villa was verzekerd; de inboedel, eigendom van den huurder, naar men ons mededeelde slechts ten deele DE GRAFISCHE TECHNIEKEN. Lezing door den heer D. J. Buijs. In de bovenzaal van hotel „Centraal" sprak gisteravond voor het district Leiden van de Ned. Vereen, van Chefs in het Gra fisch Bedrijf, de heer D J. Buijs uit Drie huis over den vlakdruk. Dit was de laatste van een drietal lezingen, die de heer Buijs over de grafi sche technieken heeft gehouden. Eerst werd gehandeld over de steen lithografie, n.l. het orgineel, de overdruk en het brengen van den overdruk op den steen voor den oplagendruk Onderscheidene modellen, inzonderheid van de Staatsdrukkerij te Weenen. toonde de spreker ter verduidelijking. Duidelijk bleek, dat de vakarbeiders na veel zoeken, proefnemingen en uitvindin gen uiteindelijk het procédé van heden vonden, de bewerking langs foto-chemi- grafischen weg. In onze dagen van snelheid en vlugge levering past niet meer de wijze van wer ken van een twintigtal jaren terug. Niettemin was de uiteenzetting voor het aandachtig auditorium leerzaam en inte ressant. Kort werd hierna een verklaring gege ven van den Anastatischen druk, den Manuldruk en den Obraldruk. Na de pauze sprak de heer Buijs over het onderscheid tusschen vlakdruk en boekdruk en liet verschillende wijzen van onderkenning zien. De voorzitter van het district Leiden sprak woorden van dank tot den heer Buijs, die door zijn drietal lezingen het inzicht van de aanwezigen, aangaande dt grafische technieken heeft vermeerderd. HERHAALDE WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie deelt 'mede, dat het geven van een teeken door wielrijders, bestuurders van motorrijtuigen, enz. die van richting veranderen, nog zeer veel achterwege blijft. Vcoral wielrijders maken zich aan 'it euvel schuldig ten nadeele van üi verkeersveiligheid. Teneinde de r alatige bestuurders tegen zichzelf te beschermen en eveneens ten bate van de overige weggebruikers, zal met ingang van morgen door de politie streng tegen de over treders worden opgetreden. In de afgeloopen week zijn reeds ettelijke tientallen proces sen-verbaal opgemaakt. Men zij dus nogmaals gewaarschuwd! BINNENLAND. Te Amsterdam is, 69 jaar oud plotseling overleden Prof. Dr. Otto Lanz, de beken de chirurg. (Kerk en School, 3e Blad). De spellingstrijd; open brief van Mr. Catz aan prof. Taverne. (Binnenland, Se Blad). Voorschotten aan exporteurs; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De nood in den tuinbouw; vergadering van de groep Veilingvereenigingen uit d'n N-derlandschen Tuinbouwraad. (2e Blad i KAMER VAN KOOPHANDEL EN r MRIFKEN VOOR RIJNLAND. Openbare vergadering. Onmiddellijk na de opening herdacht de voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer het overleden lid der Kamer, den heer W. van der Laan. De Kamer hoorde de korte herden kingsrede staande aan. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het P.T.T.-kan toor te Katwijk aan Zee. inhoudende een voorstel om de middagopenstelling van 1314 uur van dat kantoor op Zon- en Feestdagen te laten vervallen. De Kamer heeft daartegen geen be- zwaar. Het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen verzocht om behalve de contributie ad f. 100 nog 1100 omslag te betalen. Conform het advies van het Bureau werd daarop goedgun stig beschikt. De heeren D. ten Cate Brouwer en dr. P. G. Knibbe werden aan gewezen voor de verkiezing van den Raad van Beheer van het instituut voornoemd. Aan het handels-comité Nederland-Pa- lestina werd een jaarlijksche subsidie van f. 10 verleend. Aan de commissie voor versiering van den Stationsweg ter gelegenheid van het a.s. Lustrum van het Leidsch Studenten corps. werd een bijdrage geschonken van f 25. De rekening en verantwoording der Kamer over 1934 werd goedgekeurd en het Bureau gedéchargeerd Er is een batig saldo van f 827.72. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat er in overleg met den directeur van het postkantoor alhier een nieuwe rege ling is ontworpen omtrent het afhalen van correspondentie des Zondags Deze bestaat hierin, dat de bestaande toestand formeel wordt gehandhaafd, doch in zeer dringende gevallen getratfnt zal worden zooveel mogelijk service te^ge ven, zonder dat daaruit geconcludeerd mag worden, dat terzake een algemeene verplichting zou bestaan. Inzonderheid zal ten aanzien van de vllegpost uit Indië als deze niet meer in de Zaterdagavond- bestelling kan worden opgenomen, naar soepelheid worden gestreefd. Opgemerkt dient te worden, dat het, als men schrif telijk heeft opgegeven, dat, men des Zon dags brieven wil afhalen het niet noodig is dit dan ook meer of min regelmatig te doen. Ook indien men slechts betrek kelijk zelden brieven des Zondags ver wacht, is 't gemotiveerd zich op te geven. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat ge adresseerden telefonisch of mondeling verzoeken brieven „expresse" te maken.' Deze worden alsdan ook des Zondags, voor 10 cent voor elk stuk. expresse be steld Tot des morgens 9.30 is een bode voor expresse bezorging aanwezig Om echter zooveel mogelijk zeker te zijn, dat de brief zal kunnen worden uitgezocht en expresse besteld, is het gewenscht reeds des Zaterdagavonds mondeling of telefonisch te verzoeken bepaalde stuk ken expresse te bezorgen. Indien dit ver zoek schriftelijk geschiedt dan gelieve men dit te adresseeren aan den hoofd besteller met op de achterzijde, goed dui delijk aangegeven: „spoed". De tijd voor het des Zondags afhalen der correspondentie is, zooals bekend van 8.30 tot 9.30. De voorzitter stelde daarna namens 't Bureau voor om aan den minister van Economische Zaken een adres te richten houdende verzoek om den export naar Duitschland van geheel Nederlandsche producten niet opzettelijk te belemmeren, maar de clearing door andere middelen in evenwicht te brengen. De heer ir. Guljé meende, dat de ver zending van dit adres niet ligt op den weg der Kamer, maar moet worden over gelaten aan het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsver keer tusschen Nederland en andere lan den, dat in die richting reeds werkzaam is. De voorzitter bestreed deze opvating. BUITENLAND Fc'en conferentie van Laval, Eden en Suvich te Parijs. (Buitenland, 2e Blad). Groote eenstemmigheid in de Fran- sche Kamer. (Buitenland, 2e Blad). Italië geeft toe aan den eisch van Abessynië het conflict te doen onderzoe ken door een commissie. (Buitenland, 2e Bladi Overleden is de bekende tooneclspeler Alexander Moissi. (Kunst, le Blad). Het betreft hier belangen, die speciaal aan de zorg der Kamer zijn toevertrouwd en er is geen bezwaar tegen om die be langen afzonderlijk bij den minister te bepleiten. De heeren De Gooyer en Heringa slo ten zich aan bij het betoog van ir. Guljé. Na uitvoerige discussies werd besloten dit adres aan te houden en nader onder oogen te zien, waartoe het Bureau over leg zal plegen met de heeren De Gooyer, Heringa en Guljé Vervolgens werd besloten adhaesie te betuigen aan een tot den minister van Sociale Zaken gericht adres van den Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café-, Restau ranthouders en Slijters „Sint Joseph" in zake de splitsing van slijt- en tapvergun- ning in gemeenten met een bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners. Voorts werd besloten bij den minister van Economische Zaken aan te dringen op het sluiten van een reisdeviezen-over- eenkomst met Duitschland in den geest, zooals Zwitserland heeft verkregen en waardoor het aantal Duitschers dezen winter in Zwitserland zeer groot is ge weest. De badplaatsen in het district der Ka mer zouden van een zoodanige overeen komst in sterke mate kunnen profiteeren. Tenslotte werd besloten aan denzelf den minister te adresseeren inzake de vergoeding aan de K v K.'s der onkos ten. voortvloeiende uit het wetsontwerp op uitverkoopen en opruimen in het win kelbedrijf. welke vergoeding naar het oordeel der Kamer te laag is. H.i. verdient het aanbeveling deze ver goeding bij Koninklijk besluit vast te stellen. Na de rondvraag, welke niets oplever de, ging de Kamer tegen halfzes over in huishoudelijke vergadering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen. Handelmaat schappij Frisia, Veurscheweg 82 H, Voor schoten, koopen en verkoopen en exploi- teeren van roerende en onroerende goe deren (Ned Sts.crt. 16 Mei '29, Bijvoegsel Nr 1947) Directeur: T Jager, Voorscho ten. Maatsch. kap f. 25 000, geheel ge plaatst en gestort. N.V Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Eco I". Veursche weg 82 H. Voorschoten. (Ned, Sts.crt.; 1 September 1931. Nr 168/23401. Dir.: T. Jager, Voorschoten Maatsch. kap. f. 5000, waarvan geplaatst en gestort: f.1000. Wijziging. J. R. van Duyn, Voorstraat 25, Katwijk, rijwielhandel. Opheffing fi liaal: Louwestraat 45. Katwijk. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Klassieke Letteren mej. L.Steynen (Haar lem). o Gisteravond omstreeks kwart voor zes bemerkte dr. De Br. niet, dat. toen hij van een ziekenbezoek komende, in de Morschstraat in zijn auto wilde stappen, een 3-jarig jongetje aan de achterzijde op de bumper had plaats genomen. Al heel spoedig, nadat de auto zich in be weging had gezet, viel het kind eraf. Het bekwam vrij ernstige schaafwonden en moest door den E. H. D. naar het Acade mische Ziekenhuis worden overgebracht. Onze stadgenooten T. Ouwerkerk en H. Laget hopen Maandag 1 April a.s. hun 40-jarig jubileum te herdenken in dienst der gemeente, afd. bestrating.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1