Schoonmaak LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 23 Maart 1935 BINNENLAND. Borden met aanwijzingen ten behoeve van het verkeer op den weg. GEMENGD NIEUWS. DE SPELLINGSTRIJD. OPEN BRIEF VAN Mr. Dr. E. W. CATZ, VOORZITTER VAN DE VER. „SPELLING - VREDE" AAN Prof. Mr. a M. TAVERNE De voorzitter van de vereeniglng „Spel- lingvrede", mr. dr. E W. Catz, heeft zich met den volgenden open brW tot den heer prof mr. B M. Taverne te Den Haag ge wend: Nu de n-.otie-De Savornin Lohman in de Eerste Kamer van de Staten-Generaal geen meerderheid heeft kunnen vinden en nadien de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zonder hoof delijke stemming werd aangenomen, is de strijd over de nieuwe spelling beslist. De invoering, ook in het officleele verkeer, is louter nog een zaak van regeerlngsbe- Jeid en van tijd. Terwijl het tijdstip van invoering over de geheele linie door juist cfgekomen bewijzen van verdere instem ming in België vermoedelijk zeer aan merkelijk kan worden verhaast. Onder die omstandigheden veroorloof ik mij In alle bescheidenheid, als voorzitter van de te Amsterdam gevestigde vereeni- ging „Spellingvrede". tot U als voorzitter van een organisatie, die een veelszins tegengesteld doel beoogt, de vraag te lichten of Uwerzijds de strijd tegen de nieuwe schrijfwijze niet moet worden ge staakt Laat ik een. ietwat voor de hand liggende, vergelijking mogen bezigen De Eerste Kamer heeft ten aanzien van het spellingvraagstuk, als een soort ..cassatie rechter". veel gevoeld voor de ..middelen", waarmede tegenstanders van de moderne spelling tegen een, voor hen ongunstige, beslissing zijn opgekomen Die middelen evenwel, bij nader inzien staatsrechtelijk niet gegrond geacht en uiteindelijk, met 23 tegen 17 stemmen, het beroep in cas satie verworpen Daarmede is de zaak geloof mij niet alleen staatsrechtelijk volkomen uit. Van bijzondere rechtsmiddelen ik noem bijvoorbeeld: „revisie" (van de spelling) of een gratie-verzoek, tot het Kabinet te richten zult Gij U wel niets voorstellen. Is derhalve het oogenblik niet aangebro ken om in ander opzicht aandacht te schenken aan de Nederlandsche taal. dat zoo machtige symbool van onze volks eenheid? Verbindt ons niet. wellicht op schier alle punten, een bijzondere liefde voor die taal? Daar valt. zoowel ten aan zien van spreek- als schrijftaal, nog bui tengewoon veel nuttige arbeid te verrich ten ik mocht persoonlllk dezer dagen in het parlement overeenkomstige klan ken beluisteren en daar betreft het aangelegenheden van een uitzonderlijk gewicht. Waarbij de quaestie, hoe men let ters op vereenvoudigde wijze in woorden groepeert dus: moderner spelt uit een oogpunt van algemeen belang ver op den achtergrond blijft Nog een andere materie gaat mij in dit verband ter harte. Juist in dit tijdsge wricht vervullen ons dagelijks allerlei, om een oplossing vragende ongewone proble men Van stoffeliiken en onstoffelijken aard. met een natlonalen en internatio nalen Inslag. Doen wij allen niet veel beter door. naast onze liefde voor de Nederland sche taal. over de geheele linie, onze aan dacht te bepalen op die groote vraagstuk ken en in het belang van het Nederland sche volk elkander de hand te reiken? Nu elke strijd tegen de nieuwe spelling ver geefs zal blijken: „eenheid en orde" elders te verwezenlijken? Waar zij brood-noodig ls Tegenover Uw gewaardeerde persoon lijkheid moge nog een opmerking van juri- dieken aard geoorloofd zijn. „Lites flniri oportet". Processen moeten een einde nemen, ook spellingorocessen En het be graven van den strijdbijl siert zeker niet in de laatste plaats de overwonnenen. Vandaar dit schrijven, dat terwille van het algemeen karakter van de zaak. naar mijn meening. een openbaar karakter mocht dragen Tot eiken vorm van over leg in door mij bedoelden geest ben ik nersoonlijk, is ook het bestuur van „Soel- iingvrede", op een door U verlangd tijd stip gaarne bereid. DE TWEEDE STATENDAM. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN DE VERSCHILLENDE INSTANTIES. Acht millioen uit het Werkfonds. Het is thans wel zeker aldus het „Vad." dat de Holland Amerika Lijn (haar tweede Statendam zal krijgen en dat dit schip in Nederland zal worden ge bouwd. Er is namelijk, op enkele kleinig heden na. overeenstemming bereikt tus- schen de rezeering en de reederi) over de beschikbaarstelling van ongeveer 8 mil lioen gulden uit het Werkfonds voor den bouw van dit schip oo Nederlandsche werven. Dit groote werk zal niet aan één werf worden gegund, doch over verschillende werven worden verdeeld WIJ hoorden reeds een verdeeling als volgt: Rotterdam —Schiedam zal waarschijnlijk de romp te bouwen krijgen, een andere Rotterdam- sche werf zou opdracht krijgen voor den neus: bij een Vlissingsehe fabriek zouden de machines en bii een Twentsche de motoren worden besteld. Al is over het princiDe thans wel beslist volledig in kan nen en kruiken ls het plan nog niet. Zoo staat de regeering nog voor de vraag of ook een Amsterdamsche werf een deel van dit werk zich toe gewezen zou krijgen. Naar ons 'er oore komt zal ook de ge meente Rotterdam bii dit plan haar mede werking verleenen Binnenkort zullen nu de beslissing van de rezeering wel vast staat, den Rotterdamschen raad daarom trent voorstellen bereiken. DE WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Zij treedt in werking op 1 Juli. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van 29 December 1934 tot wijziging van de Ziektewet, in werking treedt op 1 Juli 1935. VOORSCHOTTEN AAN EXPORTEURS. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende garantievoorschotten aan exporteurs naar Dultschland ontleenen wij het volgende De verschillende groepen van leden, die in eenigerlei opzicht méér van de regee ring hadden verwacht, dan hetgeen het onderhavige ontwerp aan steun biedt, schenken te weinig aan dacht aan het zeer uitzonderlijke karakter van dezen maatregel. Tegemoetkoming voor risico van de publieke kas, zooals hier wordt voorzien, is in beginsel niet zonder ern stige bedenking Zij kan gemakkelijk een gevaarlijk precedent scheppen en slechts op zuiver practische gronden worden ver dedigd. Dit klemt temeer in een tijd als den tegenwoordigen, waarin de publieke financiën minder dan ooit groote risico's gedoogen Hieruit volgt, dat aan deze op zich zelf niet onbedenkelijke zaak de kleinst mogelijke omvang behoort te wor den gegeven. Het voornaamste gezichtspunt was, het Nederlandsch en Nederlandsch-Indisch productenbelang, dat wil zeggen het in stand houden van zooveel mogelijk werk gelegenheid. Aanzienlijke inkrimping van den export wegens ilUquiditeit van expor teurs zou een terugslag op de prijzen der producten en daarmee op de productie, en de daarin gelegen werkgelegenheid heb ben gehad. Op grond van het algemeen belang, om zulks te voorkomen is eener- zijds tot het geven van voorschotten be sloten. terwijl anderzijds voorschotten aan den tusschenhandel in dezen gedachten- gang niet wel verdedigbaar zouden zijn. Naast deze beperking was een aanzienlijke limiteeering van het voorschot van de wel in aanmerking komenden van zelf spre kend. Bovendien moest tot uiting komen, dat de verantwoordelijkheid voor de geldelijke gevolgen van den export naar Duitschland in elk geval voor een aanzienlijk deel voor rekening van den exporteur diende te blijven, ook al kon zij ditmaal om practi sche redenen niet geheel op hem blijven rusten. Hetzelfde geldt voor de aan de Nederlandsche Bank voor de te verleenen voorschotten te betalen rente. Er bestaat geenerlei aanleiding deze voor rekening van het Rijk te nemen. In antwoord op de vraaz van eenige leden naar den vermoedelijken tijdsduur, gemoeid met de afwikkeling der bevroren saldi, kan de minister slechts mededeelen, dat vermoedelijk rekening zal moeten wor den gehouden met den reeds door de re geering aangegeven termijn van twee ja ren. Het werkelijk tijdsverloop is echter uit den aard der zaak geheel afhankelijk van den Duitschen invoer hier te lande, welke de laatste maanden een terugloo- pende tendenz vertoont. DE ONGUNSTIGE TOESTAND IN DE VLASSPINNERIJ. Geen Russisch vlas naar Nederland. Op de vragen van den heer Moller in verband met net niet leveren van vlas door Rusland aan sommige landen, waar onder Nederland luidende: 1. Is het aan de Regeering bekend, dat Rusland de landen die tegen diens toela ting tot den Volkenbond hebben gestemd, tracht te benadeelen. Q.a. door aan hun nijverheid grondstoffen uit Rusland, die zij noodig hebben, te onthouden? 2 Is het juist, dat aan deze landen, dus ook aan Nederland Russisch vlas gewei gerd wordt, en dat aan koopers van dit vlas. in landen die dit wel kunnen beko men. verboden wordt te leveren aan Neder landers en inwoners van de andere tegen stemmende landen oo straffe van even eens uitgesloten te worden? 3. Is aan de Regeering bekend, dat daar door een Nederlandsche nijverheid (de vlasspinnerij] ten onder dreigt te gaan? 4. Zoo ja. is de Regeering dan niet van oordeel, dat deze houding van Rusland lijnrecht in strijd is met de beginselen en de bedoeling van den Volkenbond? 5 Is de Reseering voornemens maat regelen te nemen tegen dit ontreden van Rusland, a.o. door stappen te doen bij den Volkenbond? hebben de Ministers Steenberehe en de Graeff het volgende geantwoord: 1. Van een behandeling in het verband, als in deze vraag wordt gelegd, is den ministers niets gebleken. 2. De ministers hebben vernomen van een verbodsbepaling, waaraan de hande laren in Russisch vlas in het buitenland zich zouden hebben moeten onderwerpen om naar sommige met name genoemde landen waaronder Nederland, geen Rus sisch vlas te mogen leveren. Er bestaat geen verband tusschen de namen dezer landen en die welke tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond hebben ge stemd. Van het werkelijk bestaan der be paling. waaraan de handelaren in quaestie zich zouden hebben onderworpen hebben de ministers evenwel nog geen voldoende bewlizen in handen 3. In verband met de opmerkingen sub 2 kan de vraag 3 niet bevestigend worden beantwoord Los van de in vraag 2 aan geroerde quaestie ls op het oogenblik een onderzoek gaande naar de wijze, waarop in den ongunstigen toestand van de vlas- soinnerii verbetering zou kunnen worden gebracht 4 en 5. In verband met de mededeelin- gen sub 1 behoeven deze vragen geen nadere beantwoording. ONTVANGST TEN PALEIZE HUIS TEN BOSCH. Audiëntie voor rouwbeklag. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben gistermiddag te nam. 6 uur ten paleize Huis ten Bosch aan de leden van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie, den griffier en enkele hoo- gere ambtenaren van dit College een sudiëntii- verleend voor '■oii'vbeklag Ook de echtgenooten en ongehuwde dochters van bovengenoemde heeren wa ren bij deze ontvangst aanwezig. DE WAALBRUG NABIJ NIJMEGEN. Transport van door Werkspoor vervaardigde onderdcelen. In 1932 ls door het Rijksbruggenbureau van Waterstaat, aan „Werkspoor" op dracht gegeven voor het construeeren der vijf spanningen voor de nieuwe brug over de Waal bij Nijmegen. De lengten dezer spanningen bedragen resj. 2x72.2x95 en eenmaal 244.1 Meter. De hoogten van uit den waterspiegel bedragen 26 Meter, de groote spanning echter heeft een hoogte van 60 M A P. Twee dezer spanningen zijn reeds aan de zijde van Lent geplaatst t.w. een van 72 M lengte als eerste, de tweede 95 M lang Thans ls men zoover gekomen dat een begin kan worden gemaakt met het plaatsen van de 244.1 Meter lange span ning. welke Europa's grootste brugspan- nlng is. Gisteravond heelt de eerste sleep, be staande uit drie zolderschuiten beladen met een der vier puntstukken van deze spanning, benevens deelen van den on derrand voor de montagebrug. de haven van Werkspoor te Zullen verlaten. Bij dit puntstuk, dat een gewicht heeft van 31000 K G. zijn tevens mede vervoerd 3 onder en twee bovenranden waardoor het totaal gewicht is gestegen tot 175.000 kilogram. Alvorens tot montage van dit puntstuk te kunnen overgaan ls het noodig dat een hulpbrug geplaatst wordt; deze komt te rusten op drie hulppeilers en heeft een lengte van 168 Meter. Wanneer de groote spanning geheel ge monteerd ls. wordt deze hulp- of monta gebrug de vaste brug bij Dordrecht. Nadat in de nabijheid van de hulppij lers groote gedeelten der montagebrug aaneengeklonken zijn, worden deze ge deelten door middel van een drijvende bok. de Labor II, overeind gehaald en op de peilers geplaatst Nadat ook aan de zijde van Nijmegen een zelfde puntstuk is geplaatst komt op de hulpbrug een rijdende kraan, die de per schuit aangevoerde brugdeelen naar links en rechts aanbrengt, zoodat van de zijde Lent en Nijmegen naar elkaar wordt toegewerkt. Deze spanning moet voor den winter gereed zijn, zoodat het begrijpelijk is, ge zien de enorme afmeting, dat met groot personeel aan dit belangrijke werk kan worden gearbeid. (U.D.) EERSTE KAMER. Bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 April. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 April des avonds te halfnegen, teneinde een aantal naturalisatie-ontwerpen ai te doen. Voorts zal op Woensdag 3 April om 11 uur des morgens aan de orde komen het wetsontwerp tot wijziging van de Onteige ningswet. De voorzitter zal aan de Centrale Afdee- iing voorstellen om Oj> Woensdag 3 April onmiddellijk na de openbare vergadering ln de afdeellngen een aantal ontwerpen te doen onderzoeken, w.o. dat tot het alge meen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten, de begrootingen van het Landbouw-Crlsis- fonds en het Verkeersfonds voor 1935 en het ontwerp tot contingenteering van den invoer van steenkolen en stikstofhoudende meststoffen. -o BESCHERMING VAN DEN ARCHITECTENTITEL. Instelling van een architectenraad. Gemeld wordt dat de plannen voorbe reid tot bescherming van den architecten- titel. De bedoeling schijnt te zijn. dat er een architectenraad wordt ingesteld, die zal bepalen, wie zal worden ingeschreven in de architectenregisters. Het zal kunnen gebeuren, hetzij op diploma's, hetzij na een afgelegd examen,' terwijl tevens als eisch zal worden gesteld, dat de candi- daat voldoende practische ervaring heeft. Hoogstwaarschijnlijk zal ook geregeld wor den dat degeen. die in het register wordt ingeschreven, als architect werkzaam zal zijn volgens bepaalde vast te stellen rege len. Dat be'eekent. dat de architecten de onafhankelijke adviseurs zijn van hun bouwheeren en dus geen uitvinders van bouwwerken mogen zijn. Dezer dagen Is er in de Schoonheidscommissie te Amster dam over geklaagd, dat 70 a 80 pet. van de ontwerpen, die zij te beoordeelen krijgt, komt uit handen van niet-bevoegden. Van den architectenraad zal het afhangen of hierin langzamerhand verbetering zal wor den gebracht, d. w z„ of langs dezen weg de capaciteit van de architecten zou kun nen worden opgevoerd. CONTINGENTEERING WOLLEN EN HALFWOLLEN DEKENS. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over dit wets ontwerp. zee; de Minister, dat deze contin genteering ln het leven is geroepen ten einde aan overmatigen invoer een einde te maken en voor de Nederlandsche in dustrie dat deel van de binnenlandsche markt te behouden waarin zi1 van ouds voorzag. Dit doel is door middel van de contingenteeringmaatregelen volkomen be reikt. Aangezien het buitenland slechts in enkele percenten van het binnenlandsche verbruik voorziet mag worden aangeno men. dat. Indien zich thans nog moeilijk heden voordoen in dezen tak van industrie, deze niet kunnen worden ondervangen met behuiD van de Crisis-invoerwet. MINISTER MARCHANT NAAR OSSENDRECHT. Gisteren heeft minister Marchant te Ossendrecht een cursus geopend voor huishoudelijke voorlichting ten platte- lande. UNIFORMITEIT IN DE VERKEERSTEEKENS. 1. Snelheidsbeperking voor motorrijtui gen (Zwarte cijfers en letters op witten achtergrond ln rooden kring). 2. Verbod inhalen motorrijtuigen (linker figuur rood, rechter figuur zwart, witten achtergrond, roode kring). 3. Aanduiding van de verplichting om aan het verkeer uit de tegengestelde richting den voorrang te verleenen (linker figuur zwart, rechter figuur rood, witten achtergrond, roode kring). 4. Geslotenverklaring voor motorrijtui gen en aanhangwagens, welke een bepaald totaal gewicht te boven gaan (Zwarte figuur, letters en teekens, witten achter grond, rooden kring). 5. Geslotenverklaring voor motorrijtui gen en aanhangwagens, welke een be paalde wielbelastlng te boven gaan. (Figuur zwart, zwarte letters en teekens, witten achtergrond, rooden kring). 6. Snelheidsbeperking voor motorrijtui gen en aanhangwagens, welke een be paalde wielbelastlng te boven gaan (Figuur zwart, zwarte letters en tee- WUZIGING ARBEIDSWET 1919. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over dit ont werp zegt de minister, dat het hem wil voorkomen, dat een uitgebreide controle op de naleving van de in dit wetsontwerp voorgestelde bepalingen niet noodig is. De verboden arbeid zal wel in hoofdzaak be treffen het verrichten van huiselijke dien sten in loondienst Voor die werkzaam heden komen jongens practisch niet in aanmerking en meisjes beneden 14 jaar zijn in het algemeen te jong om zich als dienstbode te verhuren. De groep, die te controleeren Is. is dus zeer klein. Boven dien zal in hoofdzaak kunnen worden vol staan met z.z. straatcontrole, d.wz. een controle, welke onder het gewone werk door kan geschieden De minister is van meening. dat ten aanzien van voogdijkinderen geen leemte bestaat. HM deelt de meening dat ten deze het hoofd der inrichting als gezins hoofd kan worden aangemerkt. HET VERKEERSFONDS. Bij Kon Besluit ls vastgesteld de rege ling van de samenstelling, taak, bevoegd heid en werkwijze der Centrale Commis sie van Advies en Bijstand voor het Ver keersfonds. Bepaald is, dat de commissie zal be staan uit ten minste 5 en ten hoogste 12 nlet-ambtelijke leden en uit ten minste 3 en ten hoogste 7 ambtelijke leden, laatst genoemden te benoemen op voordracht van de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken. De Centrale Commissie dient de Regee ring hetzij desgevraagd hetzij eigener be weging van advies over alle onderwerpen, welke het Verkeersfonds en de regeling van het verkeer betreffen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. ls aan dr. J. C. F. Bunge te Heerlen met ingang van 1 April 1935 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van de Staatsmijnen in Limburg met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig aan den lande bewezen langdurige en belangrijke diensten. De gewone audiëntie van den minis ter v financiën zal op Maandag 25 Maart a s. niet plaats hebben. NOG EEN BRANDSTOFLOOZE MOTOR. Naar de „Gelderlander" meldt heeft de heer A M. Verney, te Berg en Dal, ook al een brandstoflooze motor uitgevonden. Een verslaggever van genoemd blad zag de motor werken, doch hij vertelt nog niets van het rendement, omdat nog verschil lende verbeteringen zullen worden aan gebracht. Vemey heeft bijna 9 jaar aan z'n uitvinding gearbeid Ieder ingenieur of vakman mag zijn machine komen kij ken al houdt hij er lets van geheim. BRAND TE BEMMEL. Gistermiddag te ongeveer half één ls brand uitgebroken in de kapitale boerderU en tuinderij van den heer Ebben te Bem- mel Het huls stond ln oogwenk ln lichter laaie Het geheele complex brandde tot den grond toe af Van den inboedel kon plets worden gered. De brand is v»rmoe- delijk veroorzaakt door vonken uit een autogeen laschapparaat. kens, witten achtergrond, rooden kring). 7. Aanduiding van de verplichting om stil te houden In de nabijheid van een douanekantoor. (Zwarte letter en teekens op witten achtergrond ln rooden kring). 8. Aanduiding van een parkeerplaats (P wit, achtergrond blauw). 9. Richtingsaanduiding (Witte pijl op blauwen achtergrond). 10 Aanduiding van plaatsen waar de weggebruiker ln het bijzonder aan an deren gevaar of h'nder kan veroorzaken (Witte driehoek. Witte letters. Blauwen achtergrond. 11. Aanduiding van de plaats van een hulp- of meldingspost. (Rood kruis op witten achtergrond. Blauwe omlijsting). 12. Aanduiding van de plaats waar voet gangers den rijweg kunnen oversteken. (Witte letters en teekens op blauwen achtergrond). 13. Aanduiding dat het verkeer den voorrang heeft boven dat uit de tegenge stelde richting (rechterpUl wit, linker pijl rood. Blauwe achtergrond). RECLAME. 1457 geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. DE HEER STOETE BIJ ZIJN PROEFNEMINGEN GEWOND. Gistermorgen werd door den uitvinder van de mechanische zeilpropeller, den heer C. J. Stoete te Zandvoort een proef neming met den meetwagen genomen. De heer Stoete bevond zich op den Zeeweg te Zandvoort en reed met ongeveer 90 kilo meter snelheid. Plotseling ontdekte hij een steen op den weg Met zijn voorwiel kon hij de steen ontwijken, doch zijn acnter- wiel kwam ln aanraking met de steen, met het gevolg, dat dit wiel van den wagen vloog, waardoor deze over den kop sloeg en de heer Stoete een salto door de lucht maakte en op den straatweg werd neerge- smakt. Hevig bloedend aan het hoofd en handen werd de heer Stoet door mevrouw ar Ijsvogel uit Haarlem, die toevallig per auto passeerde en de eerste hulp verleende, naar dr. Van Fraassen te Zandvoort ver voerd De heer Stoete werd na verbonden te zijn naar huis gebracht Zijn toestand is op het oogenblik redelijk wel. WOONHUIS UITGEBRAND TE LUTJEBROEK. Gistermiddag heeft een felle brand ge woed in het woonhuis van den heer G. Raven te Lutjebroek, waarin tevens een kappers- en sigarenzaak ls gevestigd. De brand brak te omstreeks vier uur uit en spoedig stond het geheele Dand in lichter laaie Toen de brandweer ter plaatse ver scheen viel aan blusschen niet meer te denken zoodat men zich bepaalde tot het nat houden van de omliggende huizen. Het woonhuis en de winkel brandden zoo goed als geheel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is niet met zekerheid vast te stellen, doch waarschijnlijk is de brand door een kachel ontstaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. LIEFDE EN MISDAAD. Drie jongelieden, zoons van rijke ouders zijn te Belgrado gearresteerd wegens het plegen van talrijke inbraken en oplichtin gen. Daar zij het geld ln het geheel niet noodig hadden stelde men een nader onderzoek in omtrent hun beweegredenen. Het bleek, dat zij allen verliefd waren op een 18-jarig meisje, die beloofd had haar hart te zullen schenken aan dengene, die de grootste misdaad zou begaan. Men heeft haar eveneens gearresteerd ONGELUK IN EEN BOORINSTALLATIE. Een boorinstallatie van de New European Company, in de nabijheid van Erzendorf bij Weenen. is gistermorgen door aardgas, dat plotseling op heftige wijze ontsnapte, ten deele vernield. Enorme hoeveelheden aardgas werden verscheidene honderden meters hoog in de lucht gedreven. Vijftien arbeiders konden zich nog op het laatste oogenblik redden. Gisteravond om 7 uur stroomde het gas nog steeds uit. Tegelijk worden ook groote massa's slijk omhoog geworpen. Men tracht de schuif van bet ventiel te sluiten, wat nog niet gelukt is, omdat iedere nadering met levensgevaar verbonden ls. De bevolking moest alle vu ren dooven om ontploffingen te voor komen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10