IBISSHAG 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Maart 1935 Derde Blad No. 23006 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. DE GOUVERNEUR VAN CURAcAO. Hij zal begin 1936 ontslag vragen. Gouverneur Van Slobbe. Naar wij vernemen, zal Zijne Excellentie B W. T. van Slobbe, na een zes-Jarige ambtsvervulling tegen het einde van dit jaar of het begin van 1936 ontslag aan vragen als gouverneur van Curasao, tot welk ambt hij bij Koninklijk Besluit van 3 December 1929 met ingang van 1 Januari 1930 werd benoemd. „Msb." Ir. F. A. R. A. BARON VAN ITTERSUM 70 JAAR. Voorzitter der Coöp. Centrale Raiffeisenbank. De voorzitter van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer ir. F. A. R. A. baron van Ittersum hoopt Zon dag a s. zijn 70sten verjaardag te vieren. De 70-jarige bekleedt bij de Centrale Bank en haar uitgebreide organisatie een der meest verantwoordelijke functies, die hij echter waarneemt met een benijdens waardige werkkracht, met een diep in zicht in en kennis van zaken. In „De Raiffeisenbode", het officieel orgaan van de Bank wordt het volgende vermeld over den 70-jarige: F. A. R. A. baron van Ittersum werd den 24sten Maart 1865 te Utrecht geboren als zoon van den toenmaligen president van de arrondissementsrechtbank te Utrecht. Na aldaar de H B S te hebben bezocht, studeerde hij van 1883—1888 te Delft, waar hij het diploma van civiel-ingenleur ver wierf. Daarna was hij aanvankelijk werkzaam als ingenieur bij de toenmalige Rijnspoor wegmaatschappij. Vervolgens vervulde hij van 18941907 de functie van secretaris van het Groot-Waterschap Heycop, ge naamd de Lange Vliet, terwijl in het jaar 1900 verscheen, het door hem geschreven werk: de Geschiedenis van het Groot- Waterschap Heycop, genaamd de Lange Vliet. Van 19041906 was hij Hoogheemraad van den Lekdam Benedendams en den IJseldam, waarna in 1907 verscheen zijn werk: de Geschiedenis van den Lekdam Benedendams en den IJseldam. In dat zelfde jaar volgde zijn benoeming tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. In 1904 werd hij gekozen tot lid van de Prnv. Staten van Utrecht, terwijl hij van 19061921 zitting had in het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht Tot 1932 bleef hij zitting houden als lid der Staten. In 1908 werd hij gekozen tot lid van het bestuur van de Coöp. Centrale Raiffeisen- Bank, terwijl hij in 1927 als voorzitter van de centrale Bank. benoemd werd tot Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, nadat in 1910 reeds een benoeming tot eere-ridder in de Johanniter Orde had plaats gevonden. Ook op andere wijze heeft hij het land in verschillende functies gediend. Zoo was hij van 19111920 lid van de Staatscom missie voor de Plassen beoosten de Vecht. Gedurende den oorlog had hij zitting in de financieele commissie van de Neder- landsche Uitvoermaatschappij (N.U.M.). Van 19201924 was hii lid van de Regee- tingscommissie voor het Kweeker Crediet, terwijl hij zich in 1930 benoemd zag tot Ud van de Staatscommissie voor den landbouw. o DE UITSLUITING IN DE SIGARENINDUSTRIE. De opzegging uitgesteld van 1 April tot 22 April. Na langdurige besprekingen werd door den Rijksbemiddelaar, prof. mr. Aaiberse, voorgesteld de beslissing over de loonen der sigarenmakers aan te houden tot na de beslissing van de regeering over de breide ling van de mechanisatie en te onderhan delen over een loonsverlaging voor de overigen. Dit. voorstel werd door de werkgevers aanvaard door drie arbeidersorganisaties afgewezen, terwijl de Ned. R.K. Tabaks- bewerkersbond bereid was het aan de be trokken instanties voor te leggen. De op zegging, die tegen 1 April geschied was. werd in verband hiermede uitgesteld tot 22 April. HULP AAN DEN SCHEEPSBOUW. In verband met allerlei geruchten kan het ,.Vadmeedeelen, dat het Werkfonds hulp heeft verstrekt in den vorm van een tweede hypotheek, groot 15 percent der bouwsom, voor den bouw van kleine mo tor- en kustschepen, welke aan uitvoerig omschreven voorwaarden moeten voldoen. WIJZIGING DER CRISIS-INVOERWET TE WACHTEN. In verband met de toepassing der conlingcnteerlng. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot regeling van den Invoer van kunstzijden manufacturen, kousen en sokken, linnen en halflinnen manufac turen, tapijten enz., ontleenen wij het volgende De Minister Is er zich volkomen van bewust, dat een lange looptijd der con senten voor den handel van groot belang Is. De bezwaren, die de handel ondervond door den beperkten geldigheidsduur der verstrekte toewijzingen hangen voor een gedeelte samen met het feit, dat de on- aerhandellngen met het buitenland over de regeling van de handelsbetrekkingen steeds toenemende moeilijkheden hebben te zien gegeven. Dat de Minister zooveel mogelijk rekening houdt met de belan gen van den handel, blijkt o.a. hieruit, dat voor den invoer uit verschillende lan den toewijzingen met een langeren gel digheidsduur zullen worden gegeven. Zoo zullen de toewijzingen voor Duitsch- land, te beginnen met 1 April a.s. voor een tijdvak van resp. vijf of zes maan den ter beschikking worden gesteld. Hier op volgt dit jaar nog een laatste periode van vier, resp. drie maanden. Voor En geland is besloten de tot 1 Augustus a.s. ter beschikking staande consenten reeds van 1 Maart af uit te geven. Voor de landen, die alleen aanspraak hebben op de proportioneele contingenten, worden de toewijzingen voor de geheele contin- genteerlngsperlode versterkt. Steeds zal worden getracht belanghebbenden zoo spoedig mogelijk in te lichten. In het algemeen is het niet mogelijk toe te staan, dat ongebruikte gedeelten van consenten in een volgende periode worden benut. Dat de invoer veel sterker wordt beperkt, dan het percentage van de conttngenteeringen zou doen verwach ten, is een onjuiste meening. Indien de contingenten niet worden uitgeput, dan moet de oorzaak hiervan niet in de eer ste plaats bij de uitvoering der contin- genteering worden gezocht. Voorts deelt de Minister mede, dat ten aanzien van de landen, waarmee geen handelsverdragen zijn gesloten, de con tingenten aan de hand van de aanspra ken der importeurs worden bepaald. Het is de plicht der regeering, er voor te zorgen, dat de omvang van de ver schillende crisisbureaux niet grooter wordt dan strikt noodzakelijk is. De re geling betreffende den verschillenden looptijd der contingenteeringen, waartoe op verzoek van den handel besloten is, en die, betrekking hebbende op den in voer uit Dultschland, waardoor met sei zoensinvloeden kan rekening worden ge houden, hebben een uitgebreider admini stratie noodig gemaakt en daardoor de werkzaamheden van het Crisisinvoerbu- reau verzwaard. Een reorganisatie van dit bureau was derhalve noodzakelijk. Een wijziging van de Crisisinvoerwet in den zin, dat de indiening van wets ontwerpen als dit voortaan achterwege zou kimnen blijven, ontmoet bij den mi nister geen bezwaar. DE WIJZIGING DER RIJWIEL BELASTINGWET. Geen verlaging der belasting. Verschenen is het Verslag van de Vaste Commissie voor Belastingen uit de Tweede Kamer in wier handen het wetsontwerp tot Wijziging van de Rijwielbelastingwet is gesteld. De commissie heeft met den Mi nister van Financiën schriftelijk overleg gepleegd. In het algemeen kan de Commissie zich met de bij dit ontwerp voorgestelde wijzi gingen van de Rijwielbelastingwet zeer goed vereenigen. Echter- werd uit haar midden de vraag gesteld of het maximum der administratieve boete niet tot f. 3. zou kunnen worden verlaagd. Aangezien de boete door de administratie zal worden opgelegd, vreesden sommige leden, dat de administratie, vooral wanneer het maxi mum niet buitensporig hoog is, eerder dan de rechter er toe zal komen, dat maximum op te leggen. Ja zelfs bestaat naar de mee ning van deze leden het gevaar, dat het opleggen der maximale boete een admini stratieve regel wordt. Voorts werd de bijzondere aandacht ge vraagd voor de omstandigheid, dat in menig geval de belastingplaatjes door meer dan door een persoon worden gebe zigd. Zelfs schijnen er thans gelegenheden te zijn, waar men die plaatjes kan huren. Gevraagd werd of de Regeering wil over wegen, of niet door eenige verlaging van den prijs de verkoop van een grootere hoeveelheid belastingplaatjes zou kunnen worden bevorderd, zoodat bij een gelijk blijven of wellicht bij een stijging van de opbrengst der rijwielbelasting de indivi- dueele druk dier belasting zou kunnen worden verminderd. De Minister wees in zijn antwoord er op, dat de administratie bij de bepaling van het bedrag der boete nauwkeurig rekening zal houden met de omstandigheden, waar onder de overtreding is begaan. Er behoeft niet gevreesd te worden, dat de admini stratie in den regel de maximale boete zal opleggen, In antwoord op de vraag of de regeering zou willen overwegen het bedrag van de plaatjes te verlagen om op deze wijze den verkoop van een grooter aantal plaatjes te bevorderen, deelt de Minister mede, dat een zoodanige maatregel hem niet wen- schelijk voorkomt Indien de verlaging eenigszins belangrijk zou zijn dan zou het daardoor voor het Rijk ontstane verlies wellicht ettelijke malen het voordeel over treffen, dat door den verkoop van een grooter aantal merken zou worden bereikt. DE BEDRIJFSRADENWET. De minister van Sociale Zaken heeft benoemd tot leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Bedrijfs- radenwet i kerncommissieindustrie) de heeren W. Ch. Daalen en mr. dr. J. J, M. Noback, beiden te Haarlem. RECLAME- 1358 VOOB DE PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG HET DREIGEND CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE. Bespreking met den Rijksbemiddelaar. Gisteren had te 's-Gravenhage onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. De Vries, opnieuw een bespreking plaats tus- schen partijen, betrokken bij het drei gend conflict in de meubelindustrie in Nederland. Teneinde te komen tot een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst waren sta kingen aangekondigd bij de firma's Pan der en Mutters te Den Haag en bij de Stoomhoutdraaierij en meubelfabriek te Wageningen ofschoon aan deze fabrie ken nog geen loonsverlaging was inge voerd. Het in een vorige vergadering door den Rijksbemiddelaar gedane voorstel van 10 pCt. loonsverlaging was destijds door de werkgevers aanvaard, door de werkne mers verworpen. Als antwoord op de bo vengenoemde stakingen hadden nu de overige leden van den bond van meubel fabrikanten tegen a.s. Maandag een loonsverlaging van 10 pCt. aangekondigd, waarop de werknemersorganisaties ook aan die fabrieken een werkstaking pro clameerden In deze omstandigheden vond de Rijksbemiddelaar aanleiding om partijen nogeens samen te roepen. Na langdurig beraadslagen heeft hij het voorstel gedaan tot een loonsverla ging van 6 pCt. over de geheele lijn, waarvan beide partijen verklaard heb ben, dat zij het in haar organisaties zou den verdedigen. Aangezien de besprekingen in deze or ganisaties niet meer in deze week zou den kunnen plaats vinden, heeft de Rijksbemiddelaar partijen verzocht, om alle werkstakingen en alle loonsverlaging nog een week uit te stellen, hetgeen par tijen hebben toegezegd. Er schijnt dus een redelijke kans te bestaan dat drei gende werkstakingen zullen worden voor komen en dat de oude collectieve arbeids overeenkomst weer voor een jaar zal wor den aangegaan, doch met 6 pCt. lagere loonen. GEEN STEUNVERLEENING AAN REVOLUTIONAIRE ORGANISATIES. Maar ambtenaren mogen wel hun bladen lezen. Naar aanleiding van een in het „Vad." verschenen bericht, handelende over het verbod voor ambtenaren, om steun te ver- leenen aan revolutionaire organisaties, volgens hetwelk het geabonneerd zijn op door die organisaties uitgegeven bladen, als een vorm van steun zou worden aan gemerkt, wordt van regeeringswege mede gedeeld, dat inderdaad van een der depar tementen een aanschrijving in dien geest is uitgegaan, doch dat zulks berustte op een misverstand inzake de interpretatie van de voorschriften door den Raad van Ministers voor de niet-militaire departe menten gegeven. NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJ SCHEPEN NAAR RUSLAND? De heer Brautigam heeft aan den mi nister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: le. Is het den minister bekend, dat we derom onderhandelingen gaande zijn over den verkoop van een 20-tal Nederlandsche koopvaardijschepen naar het buitenland, en dat de verkoop van een 7-tal dezer schepen reeds vast zou staan? 2e. Is het den minister bekend, dat van geen enkele natie de teruggang van het aantal schepen en de tonnage door sloop en verkoop zoo groot is als van de Neder landsche? 3e. Is het den minister ook bekend, dat van de z.g. homevloot, die vanuit Neder landsche havens het bedrijf uitoefent, het verlies aan schepen en tonnage reeds een kwart te boven gaat? 4e. Acht de minister een verdere ver vreemding van de vloot met het oog op de Nederlandsche belangen bij een eigen koopvaardij toelaatbaar en zoo niet, is hij dan bereid door middel van een scheeps- uitvoerverbod een verderen ongebreldelden verkoop tegen te gaan? 5e Kan de minister mededeelen, op welke wijze en met ingang van welk tijd stip de Regeering den steun aan de koop vaardij zal verleenen, die door haar reeds lang in uitzicht is gesteld? WARDENIER MET ZIJN MOTOR IN UTRECHT. „IK VOEL ME AAN ALLE KANTEN BEDROGEN". ALDUS DE UITVINDER. De motor niet in werking. (Van onzen reisredacteur). „Wardenier. de uitvinder van Wolvega. was gisteren in Utrecht. Hij hield een lezing en zijn motor zou gedemonstreerd worden". Op groote plakkaten had het te lezen gestaan op verschillende plaatsen in de stad, op een reclamewagen, die werd rondgereden, en in advertenties in de bla den. Het oogenblik daartoe was niet slecht gekozen. Op den laatsten dag van de Jaarbeurs, wanneer de stad nog davert van het rumoer van vreemdelingen, wan neer het zakenleven zich aldaar nog con centreert en ook de divertissementen dagen van hoogconjunctuur beleven, moest er ook wel voor een vertooning als deze belangstelling bestaan. Trouwens. Wardenier had indertijd be loofd dat de motor ter gelegenheid van de Voorjaarsbeurs te Utrecht zou draaien. En inderdaad, op den laatsten dag van de Jaarbeurs is hü te Utrecht geweest in een zaaltje van een hotel aan het Vreeburg, dus wel heel dicht bij de Jaarbeurs. Maar gedraaid heeft de motor niet, zoodat we ons nog maar steeds moeten tevreden stel- len met de verklaringen van menschen, die het wonder in werking hebben gezien. Het was al een groote vooruitgang, dat thans de motor openlijk den volke ver toond werd. Dat daar nu tevoren zooveel geheimzinnigheid mee was betracht, leek destemeer onbegrijpelijk omdat aan het ding met geen mogelijkheid te zien was, wat er mee zou gebeuren, als het in wer king werd gesteld. Een langwerpig vierkant metalen voorwerp, waaraan een metalen cylinder was bevestigd en waarboven een paar gebogen gasbuizen uitstaken, ziedaar het uiterlijk van het toestel, dat een deel van Nederland een tijd lang in spanning heeft gehouden en dat volgens den ont werper nog steeds tot verbluffende ver richtingen in staat is. Het verwonderlijkste was voor den leek wel. dat er nergens iets te zien was. dat draaien kon: er zat geen wiel aan en geen as stak er uit, maar misschien was dat juist een van de bijzonderheden van dezen motor Wardenier vertelt. Nadat zijn „impressario" eenige woor den ter inleiding had gesproken, kwam Wardenier op 't tooneel. naast zijn motor, om zijn „lezing" te houden. Met zachte stem vertelde hij van zijn wederwaardig heden zijn reeds vroegtijdige belangstel ling voor knutselarijtjes en zijn geringen lust tot leeren op school. Er zijn meer mannen groot geworden, die op school niet tot de eersten behoorden. Maar waar het op aan kwam was. dat hii tenslotte een motor had uitgevonden met bijzondere eigenschappen. Wardenier vertelde, hoe hij kort nadat hij zijn uitvinding had gedaan, in aanraking kwam met den heer Muur- ling. wethouder van openbare werken te Wolvega. het plaatsje waarvan Wardeniers woning ongeveer 14 K.M. verwijderd staat. Ik heb den wethouder toen verteld, dat mijn uitvinding voordeelen voor de ge meente kon opleveren. Voorts heb ik ook met den burgemeester van Wolvega gé- sproken, hem alles uitgelegd en de teeke- ningen laten zien. De burgemeester ge loofde mij en geloofde ook vast, dat mijn uitvinding van groote beteekenis zou zijn. Er werd in overleg met den burgemeester een persconferentie gehouden, doch daarna kwamen de teleurstellingen de een na den ander opdagen. Uitvoerig vertelde Wardenier van zijn „ontvoering", zooals hij het noemde, en zijn verpleging in het ziekenhuis te Gro ningen. waar hij zeven dagen werd vast gehouden. Toen zijn vader en broer hem eens kwamen bezoeken, werden zij ook van des morgens negen tot des middags 4 uur tegen hun wil in een vertrek opge sloten. Vier a vijf familieleden, die ook een bezoek kwamen brengen, werden even eens opgesloten. De dokter zei. dat hij niet eerder vrij mocht, of hij moest gezegd hebben waar de motor stond, hetgeen hij steeds weigerde. Aan alle kanten voelde Wardenier zich bedrogen. Op den burgemeester van de gemeente Weststellingwerf, waariin Wol vega de hoofdplaats is bleek hij wel speciaal gebeten. De burgemeester had hem in het ziekenhuis laten stoppen, maar. zoo deelde Wardenier met eenig pathos mede, vóór den zomer zal de bur gemeester door mijn toedoen in het aca demisch ziekenhuis te Groningen worden opgenomen De Motor. Een technische uiteenzetting van de werking van den motor was volgens War denier nog steeds niet mogelijk, omdat de verelschte octrooien nog niet waren ver kregen. Maar iets wilde hij er toch wel van vertellen. De lucht wordt door een compressor op een zekere spanning in den cylinder gebracht. Dan wordt er een soort waterstofgas aan toegevoegd en vervolgens wordt het mengsel naar den motor over gebracht door eenige cellen, waarin het verwarmd wordt om vervolgens weer te worden afgekoeld. Door een olie-tegendruk circuleert het mengsel en komt zoo doende weer terug. Een zekere tijd blijft de lucht op de goede spanning, doch deze spanning neemt allengs af en na eenigen tijd moet de motor opnieuw worden bijgevuld. Met een luchtdruk van 10 a 15 athmospheeren garandeert Wardenier evenwel, dat de N.S.B. MOCHT GEEN KRANS LEGGEN. Het Hbld. meldt: Een deputatie van de afdeeling Baarn der N.S.B. heeft zich Woensdag naar Delft begeven, teneinde een krans te leggen op het graf van H.M. de Koningin-Moeder in de Nieuwe Kerk. De burgemeester van Delft heeft echter, naar verluid, in zijn qualiteit van commissaris van den Konink lijken grafkelder, geweigerd, hiertoe toe stemming te verleenen. Het blad meldt voorts, dat de burgemees ter zijn weigering gegrond heeft op het feit, dat tevoren met hem geen overleg om trent deze kranslegglng was gepleegd, als- mede op de overweging, dat het niet wen- schelijk is. den politieken strijd in de kerk voort te zetten. motor 5 k 8 uur achter elkaar kan werken. Met die garantie moest het publiek voor- loopig tevreden zi.in. Er was echter na af- Iood gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan een ruim gebruik werd ge maakt Wardenier gaf op alles zoo goed mogelijk antwoord, maar hij raakte op het laatst in zijn cijfers verward. De electri- sche energie voor den compressor en de verwarming bedroeg nog niet 1 K.W.U., en een technisch interpellant rekende voor, dat hU met zijn motor een Tendement kreeg van over de duizend procent. Toch was dit percentage volgens Wardenier maar 80. wat nog veel is als men in aan merking neemt dat een Dieselmotor bij voorbeeld 32 rendement geeft. Een nieuwe garantie, naast die over den tijds duur gaf Wardenier voor de omstandig heid. dat de motor voor f .25 a f. 30 een heel jaar kan loopen. Hoeveel de kosten waren per PK. had hij evenwel nog niet berekend. Op den duur ontstond er eenig rumoer onder de aanwezigen, waarvan een steeds groeiend aantal erom begon te vragen, dat hij den motor eens zou laten loopen, opdat men tenminste iets zien kon. Dat ging echter niet. omdat er nog verschil lende verbeteringen moesten worden aan gebracht en men met buitenlandsche fa brieken in bespreking was. dus weer om een andere reden dan eerst was medege deeld Er kwam wat afleiding in het tech nische debat, toen Wardenier bleek goed te vinden, dat het publiek op het tooneel den motor kwam bezichtigen. Binnen kor ten tijd stond het tooneel vol menschen, die den spreker met allerlei vragen be stormden Kennelijk was het publiek in twee kampen verdeeld, die ook elkaar heftig bestreden. Voor allen bleef het echter een teleurstelling dat de motor niet op gang werd gebracht. Dat zal nu volgens Wardenier over een kleine veertien dagen kunnen geschieden. Om dien tijd begint het bedenkelijk op een Aprilmop te lijken.... ONGELUK BIJ DE CROSS COUNTRY TE AMERSFOORT. Ritmeester Jhr. van Spengler bij een val ernstig gewond. In de omgeving van Amersfoort werd gisteren een cross country gehouden, ge organiseerd door de Kon. Militaire Sport- vereeniging, waaraan 53 ruiters deelna men. De 42-jarige ritmeester jhr. J. G. A. van Spengler uit Haarlem, had te Leus den het ongeluk te vallen, bij welken val hij onder zijn paard terecht kwam. Hij bekwam een ernstige halswervelfractuur en werd naar het hospitaal te Amersfoort overgebracht. Zijn toestand is zeer ern stig. (Msb.) DE SCHIPBRUG TE DOESBURG AANGEVAREN. Gistermiddag is de schipbrug te Does burg door een Duitsch schip aangevaren en zwaar beschadigd. Het geheel vaste brugdeel aan de stadszijde werd ontzet en van de ankers geslagen. Ale balken werden midden door gebroken. Het ver keer is geheel gestremd. De overtocht geschiedt per motorboot. Men hoopt van nacht zoover te komen, dat de voetgan gers weer over de brug kunnen loopen. Het rijverkeer blijft gestremd. De auto bussen van de Geldersche tram liepen aanvankelijk over Zevenaar en Zutphen maar later werden de passagiers ter plaatse overgezet. Het schip, dat de aan varing veroorzaakte, is in beslag geno men. (N.R.Crt.) o JONGEN LOOPT BRANDWONDEN OP. Eergisteravond is de 15-jarige B van Eg- dom te Ederveen (bij De Klomp) bij het vernissen van schotten, doordat bij het aansteken van zijn pijp de vernis vlam vatte, door brandwonden overdekt. Op zijn gegil schoot een in de nabijheid vertoevend persoon, A. v. Dijk, toe, die de vlammen trachtte te dooven, hetgeen hem na korten tijd gelukte. Evenwel liep hij ernstige brandwonden aan handen en armen op. Van den 15-jarigen jongen echter waren het gelaat en de keel geheel verbrand. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. BOERDERIJBRAND TE DREUMEL. Gistermiddag omstreeks 2 uur is te Dreumel, doordat kinderen op de boven verdieping met vuur hadden gespeeld, brand uitgebroken in de boerderij met woonhuis van de weduwe P. Vink. Zoowel woonhuis als boerderij stonden weldra in lichter laaie en werden in de asch gelegd. Door gebrek aan water kon de brandweer de spuit niet in actie brengen, doch wel slaagde zij er in het vee te redden. Ook een naast de boerderij staande schuur kon be houden blijven. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermorgen is te Apeldoorn de heer H. Calkoen, procuratiehouder te Apel doorn. op den Zutfenschen weg, doordat hij de macht over het stuur van zijn motorfiets verloor, tegen een boom opge reden. Hij is bewusteloos naar het algemeene ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. BUITENLANDSCH GEMENGD. BOTSING TüSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN. Vijf dooden. Bij Tsjengten in de Chineesche provin cie Jehol zijn twee vliegtuigen in een dichten mist tegen elkaar gebotst. Vijf inzittenden werden gedood, waaronder een officier van het Mantsjoerijsche mi* nisterie van Oorlog.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9