jCL LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vriidag 22 Maart 1935 BURG. STAND VAN LEIDEN VI/'CIIER!J__ BERICHTEN UIT DE RIJNSTREEK. IMI VIM IS VT\ /TIKKEN DE KANTOREN VAN DE N.V. LEIDSCH DAGBLAD LAND- EN TUINBOUW FAILLISSEMENTEN. Redactie1507 Directie en Administr. 2500 VALKENBURG. Jaarvergadering Oranjevereen. „Wilhelmina." De voorzitter, de heer J. v. d. Zwart opende met een hartelijk welkom. De se cretaris, de heer A. v. Delft, las de notulen en het Jaarverslag, welke onveranderd werden vastgesteld. De penningmeester, de heer A. Oosterlee gaf verslag van de fi nanciën. Ontvangen werd f. 230.67; uitge geven f. 210.70. Batig saldo f. 19.97. De hee- ren S. Poot en H. de Wit controleeren op verzoek van den voorzitter de bescheiden en advlseeren de rekening zoo vast te stel len, waartoe besloten werd De voorzitter stelde nu de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren A. van Delft, J. F. Rhijnsburger en G. Barnhoorn. De heer A. van Delft was niet meer her kiesbaar wegens vertrek uit de gemeente. De voorzitter dankte hem hartelijk voor zijn prettige samenwerking en correct werk voor de vereenlging en wenschte hem in zijn nieuwe woonplaats alle goeds toe. In zijn plaats werd gekozen de heer S. Poot; herkozen werden belde aftredenden die hun herbenoeming aannamen. Bij het punt bespreking feestelijkheden werden nuttige wenken gegeven, waarvan door het bestuur goede nota genomen werd. Na rondvraag en een kort dankwoord sloot de voorzitter. o VOORSCHOTEN. De stemming voor de leden van den gemeenteraad Is door B. en W. bepaald op Dinsdag 25 Juni a.s. o WASSENAAR. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Twee gewonden. Op den Rijksstratweg, bij de Klein- Persijnlaan vond gisterenavond te ongeveer kwart over zeven een ernstig verkeers ongeval plaats. Uit genoemde laan reed een wielrijder; om een aanrijding te voor komen moest de heer v. d V. wonende alhier, met zijn auto plotseling naar links uithalen waardoor hij in aanraking kwam met een kleine auto, die uit de richting Den Haag kwam, door de botsing twee keer over den kop sloeg en totaal vernield werd. Een inzittende dame brak hierbij een rib. De auto van den heer v. d. V. reed door de groote vaart nog een 20 meter voort en tegen een boom. waar zij zwaar beschadigd bleef liggen. De heer v. d. V. liep een kaakfractuur op. Dr Boer ver leende de eerste hulp, terwijl de beide auto's naar garage Jansen werden ge sleept. o WARMOND. GEMEENTERAAD. B. en W. gaan in hooger beroep tegen de verlaging der presentiegelden - Be noeming van verschillende commissies Wijziging der Kaïnpeerverordening. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer Ketelaar burgemees ter. Aanwezig alle leden. Nadat de voorz. had geopend, werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorge lezen. Zonder op- of aanmerkingen wer den deze onder dankzegging vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van een aantal ingekomen stukken, welke alle voor ken nisgeving werden aangenomen. Evenwel maakte de heer WeUers eenige opmerkin gen omtrent de door Ged. Staten voorge stelde verlaging met betrekking tot de presentie-gelden der raadsleden. B. en W. werden door den raad gemachtigd in deze hooger beroep aan te teekenen. Wijziging kampeerverordenlng. De heer van Schie wilde den geldigheidsduur der afgegeven vergunningen verlengen, welk voorstel door den heer Onderwater onder steund werd. Na eenige bespreking trok Onderwater zijn verzoek in en werd beslo ten conform het voorstel van B. en W. te besluiten. De heer van Schie verzocht aan- teekenlng van tegenstemmlng. Gelden betreffende besmettelijke ziek ten: conform voorstel B. en W. werd besloten. Heffing 55 opcenten op de gemeente fondsbelasting. Volgens voorgestelde ver ordening van B. en W. werd besloten. B. en W. stellen den raad voor de nieuw aangelegde straat nabij de woningen van de heeren de Greef en Leenen de naam van Dr. Amanstraat te geven, waartoe werd besloten. De heer Weljers verzocht hierbij ook een naam vast te stellen voor de Warmundadwarsstraat. wat naar B. en W. om advies werd verwezen Geldleenlng van f.5000: 't Voorstel van B. en W. werd na een opmerking van den heer Weijers. aangenomen. B en W. stellen voor aan me), v. Noort- Dulvenvoorden op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen In verband met de opheffing dezer school en haar tevens te verzoeken éénmaal per week ten raadhuize te komen werken voor een vergoeding van X. 100 per jaar. De heer Breedijk verzocht f. 50 verhooging. welk voorstel door den heer Weijers ondersteund werd. Na eenige toelichting door den voorzitter wordt be sloten de vergoeding tot f. 125 te brengen. De heer van Schie was van meening. dat nu overal bezuinigd werd ook hier de zui nigheid te betrachten. Het voorgestelde bedrag van f. 125 wordt verwezen naar B en W. Verzoek voorschot door de bljz. scholen: Wordt op voorstel van B. en W. goed gunstig beschikt. Ontslag en benoeming diverse school commissies. Wegens vertrek van den heer Ouburg naar Den Haag werd op diens ge daan verzoek eervol ontslag verleend uit de Comm. tot Wering van Schoolverzuim. Door het vertrek van genoemden heer was candldaat gesteld de heer Sikkema. doch daar ook deze onze gemeente verlaten heeft, wordt deze aangelegenheid tot de volgende verg. uitgesteld De aftr. leden der comm van toezicht op het L.O. wer den bli acclamatie herkozen t.w. de heeren A. Burcksen en C. Breedijk. Bezoldiging Ambtenaar Burgerlijken Stand: Volgen* door B en W. in deze gedane voorstel wordt besloten, zoodat de wedde van den Ambtenaar hiermede be last met f. 25 per jaar verlaagd is. De punten 11 en 12 leveren geen stof tot discussie zoodat conform het voorstel van B. en W wordt besloten. Besloten wordt aan den onbezoldigd ge meenteveldwachter Borst een gratificatie van f. 25 toe te kennen, voor de door hem gedane werkzaamheden ten dienste dezer gemeente. Verschillende comptablllteltsbeelulten werden goedgekeurd. Benoeming Gemeentegeneesheer en Schoolarts: B. en W. stellen de raad voor om als zoodanig voor vast te benoemen den heer H. G. A, M. Walenkamp welk voor stel zonder verdere bespreking werd aan genomen Verdeeling schoolmeubilalr O.L. School. Conform voorstel van B. en W. werd be sloten. waarbij de heer Breedijk een woord van bUzonderen dank brengt voor de vriendschappelijke wijze waarop dit Is ge schied Benoeming dlv. commissies: De aftr. leden der sehattingscommlssie werden bil acclamatie herbenoemd. Als leden v. h. stembureau werden benoemd de heeren A. Oudshoorn en C. Zwetsloot, wethouders met als plv. de heeren C. Breedijk en G. Onderwater, welke hun benoeming aan nemen. Tot leden van de verificatie-com missie werden benoemd de heeren J Heit- lager en H. Weijers. met als plv. de heeren van Schie en Onderwater. Genoemde heeren nemen hun benoeming aan. Tot schatters der dranklokalen de heeren A. Bakkers (gem. architect) en de heer Hboyers uit Lelden. Vaststelling kohier hondenbelasting Hiertoe werd zonder eenige bespreking overgegaan. Bij de gedane mededeellngen gaf vooral de kwestie van het verlengen van het contract van gas en electriciteit met de Stedelijke lichtfabrieken te Leiden aan leiding tot uitvoerige discussies. Wijl de gebruikelijke rondvraag niets bijzonders opleverde werd de vergadering gesloten en overgegaan ln geheime zitting. o ZOETERWOUDE. Vergadering der N.S.B. Voor een stampvolle zaal in het „Witte Huis" sprak de heer H. C. NIJe over: ..Hoe ons land te redden van den ondergang". Hierbij wees spr. er op. dat de bezwaren van de NS.B. tegen den huldigen staat niet allereerst van materieelen of practi- schen aard zijn. maar allermeest van ideëele Inzake de bestrijding der NS B. be handelde spr. enkele bezwaren, zooals de totale staat, vrijheidsbeperking e.d. Hoewel de NS.B. God erkent als de drijfkracht van het nationale, zedelijke leven wordt haar toch steeds de totaliteit van den staat verweten, ofschoon deze bij een Godser kenning een onmogelijkheid ls. Vervolgens kwam spr. op den uitweg uit den nood. die ons omringt; deze ls niet ln de eerste plaats de schuld van het huidige regiem, maar van ons geheele volk. omdat vrij allen samen die regeering gekozen heb ben De uitweg ligt volgens spr. bU het Nationaal-Socialisme. dat beteekent natio nale saamhoorigheld. levensdurf, levenswil en ordening (niet voor de vriendjes). Een wariR applaus beloonde den spr. voor zijn rede. Na beantwoording van diverse mondelinge en schriftelijke vragen volgde sluiting met het zingen van een couplet van het Wilhelmus. De behandeling der moordzaak. De behandeling voor de Haagsche Recht bank van de moordzaak alhieT is nader bepaald op Donderdag 11 April as. en niet op 4 April, zooals eerst het geval zou zijn. o ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Theresia Margaretha Maria, d. van L. van der Meer en A. van Eik. Mej. v. H. had het ongeluk zoodanig met haar rijwiel te vallen, dat zij per auto vervoerd moest worden. Het bleek dat zij een arm had gebroken. Zij werd overge bracht naar het ziekenhuis te Lelden. De Bonte avonden gehouden ten bate van het R.K. Bondsgebouw hebben de som van f. 100 opgebracht. De bazar voor het jeugdwerk ln wijk Amstel heeft netto opgebracht f. 511.50. De gemeentebegrooting voor 1935 is in concept ingezonden aan Ged. Staten met een geraamd tekort van f. 6300. Een Rijksbijdrage is gevraagd. GEBOREN. Frederlk, zn van P. Walraven en A. J. Geerlingh. GEHUWD: A. O. H. Tellegem jm. en N. Engberts jd. OVERLEDEN: M. T. v. d. MeerHoogenboom vr. 26 j. A. Loeve m. 31 j. J. v. d. Tuijn, wedn. 79 Jaar. IJMUIDEN, 22 Maart 1935. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.66—0.64; Tongen per KG. f. 1.300.73; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 106; Middelschol per kist van 50 KG. f. 1412; Zetschol per kist van 50 KG. f. 17; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 13.50—3.10; Schar per kist van 50 KG. f. 2.10—1.85; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 218.50; Wijting per kist van 50 KG. f 2.20—1.80. Aangekomen 3 stoomtrawlers: LIM. 88 met f.898: IJM. 114 met f.774; IJM. 177 met f. 773; 1 kotter E. 420 met f. 33; en in 1 logger SCH. 53 met f. 161. ALPHEN. Door de B. V. L. zal alhier van 26 tot en met 30 Maart a.s. schietwedstrijden worden gehouden in het schietlokaal aan de Rozenstr. Geschoten kan worden op de vrije, personeele en geluksbaan. Ten bate van de vereenlging tot uit zending van kinderen naar Chr. Vacantie- kolonies werd gisteren in onze gemeente een bloempjesdag gehouden. De opbrengst bedraagt f. 173.75'/». -o- BODEGRAVEN. Een zoontje van B. uit de Nieuwstraat raakte onder de wielen van een voorbij- rijdenden reclamewagen. Het achterwiel ging het kereltje van boven naar beneden over de borst. Dr Belje was spoedig ter plaatse en ver voerde den knaap naar huis. Vermoedelijk heeft de jongen enkele ribben gebroken. De Jaarvergadering werd gehouden van de afd. Bodegraven van den Ned. Christen-Vrouwenbond. De jaarverslagen van de seer. mej. L. P. J. Heljnsdljk. van de penningm. mevr. de Bruijn en van de secr. van de bezoekcommissie mevr. Karsl senv. Leeuwen, getuigden van een bloeiend vereenlgingsleven. Daarvan sprak ook een aardig opgezette „Radio-uitvoe ring", die aardige staaltjes uit het vereenl gingsleven bracht. Mej. G. v. d. Staraatten sprak over Guido Gezelle. Verder werden gedichten voorgedragen en liederen ge zongen, waarbij het koortje meermalen zijn medewerking verleende Bij monde van mevr. v. Veen, werd aan de presidente mevr. Karssenvan Muiswinkel, een les senaar aangeboden ten gebruike voor de afdeeling. Het was een welgeslaagde samenkomst. Op de jaarvergadering van de A. R. Kiesver. heeft het Raadslid, de heer Baars, gesproken over den toestand van de Gemeentefinanciën. Dit betoog deed dui delijk uitkomen, waaraan nu eigenlijk de gemeentegelden worden bseteed en hoe het komt, dat er zooveel meer belasting moet worden betaald. Spr. berekende, dat het Rijk ten bate van de fondsen meer dan tweemaal zooveel uit Bodegraven haalt, als het aan uitkeeringen aan de gemeente teruggeeft. Daardoor moeten de belas tingen. terwijl het beheer toch zuinig ls, zoo sterk omhoog worden geschroefd. Tot bestuurslid werden gekozen de heeren D. A. de Jongh, W. J. v. d. Boon, T. Vink, P. M. Smit en K. Stapper. -o- BOSKOOP. Voor Zondag 24 Maart zal de Zon- dagdlenst worden waargenomen door dr. A. 8. Kater, telef. 38. De Harmonie „Concordia" heeft ln hotel Klaassen. onder leiding van den heer J. Noordanus uit Leiden een goed geslaagd concert gegeven. De heer Spaanderman, declamator, vulde den avond gezellig aan. Op de verkooping, ten overstaan van notaris Houtzagers is het tuinveld, van den heer A. L. v d. Brink, gelegen in den polder Laag-Boskoop, gegund aan den heer W. Mesman, alhier, voor de som van f.1901. -o- HAZERSWOUDE. De verkiezing van leden voor den Gemeenteraad is bepaald op 19 Juni a.s. Het bouwen van een ambtswoning voor den Burgemeester is aan den laag- sten inschrijver, den heer B. J. Timmer mans gegund. Onder deze gemeente aan den Hoo- gen Rijndijk in de Bruggestraat is gevon den een gouden dames-armbandhorloge. Inlichtingen ter Gemeente-Secretarie. o KOUDEKERK. Bijeenkomst der Burgerwacht. In de openbare school sprak voor de Burgerwacht alhier, kapitein Snijders, toegevoegd officier aan den inspecteur der Burgerwachten te 's Gravenhage een pro- paganda-woord, waarbij hij de noodzake lijkheid van het bestaan der instituten van de B.V.L. en de Burgerwacht uiteen zette. Voorts gaf hij een helder overzicht van den toestand in Europa na den oor log en wees op het dreigende gevaar ten aanzien van het gele ras. Hij eindigde met den wensch, dat iedere Burgerwachter de verschillende oefeningen onder leiding van haar commandant den heer Timmermans trouw zal bijwonen. Aan dezen avond was tevens een schietwedstrijd verbonden, waarvan de uitslag luidde: le pr. Jac. Ra- vensbergen met 96 punten, 2e pr. D. G. A. de Rooy 94 punten, 3e pr. A. W. Timmer mans 93 p., 4e pr. H. Hogenes 92 p„ 5e pr. J. Bijleveld 90 p„ 6e pr. A van der Meijden 89 p., 7e pr. M. van Bostelen 89 p., 8e pr. Jac. van Veen 88 p., 9e pr. Jac. Verbree 87 p., 10e pr. T. Molema 87 p. De burgemeester dezer gemeente de heer M. J. E. Kwint woonde dezen avond bij. In de vergadering van de A R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje", wer den o.m tot bestuursleden herkozen de heeren P. Geerlof Rz. en N. P. Slegten- horst. Voor de a.s. verkiezing van ge meenteraadsleden werden als candidaat gesteld de heeren P. de Jone (aftr.), N. P. Slegtenhorst (aftr.), P. Kok (aftr.), J. C. Ketel, C Batelaan, H. Verburg en J. D. Reijneveld. Een paard gespannen voor een mest wagen van de gebrs. v. d. M. geraakte ln de Hoogewaard op hol. Het dier was door schoolkinderen opgehitst waardoor het aan den haal ging en een aan den weg staand hek vernielde; het gerij werd beschadigd. Gelukkig werd het spoedig gegrepen en werd erger onheil voorkomen. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VOORZIENING STEMBUREAUX. Geachte Redactie. Het bestuur der afd. Leiden der Ned. Banketb.-Vereenlging verzoekt beleefd op name van onderstaande regelen, waarvoor bij voorbaat dank Zooals bekend hebben in April a.s. de verkiezingen plaats van leden voor de Provinciale Staten. Daartoe zijn hier ter stede 42 localiteiten beschikbaar, welke als stemibureaux voor dit doel worden ge bezigd. De bediening van deze bureaux, wat de consumptie betreft, werd tot, dusver ver deeld over die ingezetenen, die daarvoor uit hoofde van hun branche ln aanmerking kwamen. Nu is ons bestuur dezer dagen ter oore gekomen, dat slechts één zaak is aange wezen om deze totale leverantie uit te voeren, wat, op z'n zachtst uitgedrukt, als een groote onbillijkheid kan worden ge kwalificeerd. Slechts drie zaken werden in de gelegenheid gesteld offerte te maken en het bevreemdt ons bestuur dan ook ten zeerste, dat van den bestaanden toestand werd afgeweken en dat een gemeente bestuur in den tegenwoordlgen tijd tot een dergelijken onrechtvaardigen maatregel kon overgaan. Wij lijden allen onder de huidige crisis maatregelen, die noodgedwongen van over heidswege ons worden opgelegd, doch dan mogen wij tooh wel verwachten, dat de plaatselijke autoriteiten alles in het werk stellen om bij gelegenheden, zooals deze er bij uitstek een ls, ons ter wille te zijn. Waarom geen inschrijving opengesteld voor alle belanghebbenden, zoodat ook zij een kans krijgen? En waarom blijft de oude toestand niet gehandhaafd? Het bestuur spreekt de stellige verwach ting uit, de vroegere maatregel bestendigd te zien of in de toekomst een billijker en rechtvaardiger verdeeling te kunnen toe juichen. Met dank voor de plaatsing, HET BESTUUR v. d. AFD. LEIDEIN DER NEDERLANDSCHE BANKET BAKKER S VER EENIGING _i i i_ zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tol half 6 namidd. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. O Zondags den geheelen dag gestolen LEIDERDORP. „Sluit de gelederen". Voor de Ant. Rev. kiesvereenigingen te Leiderdorp en Zoeterwoude en de A R. propagandaclub te Leiderdorp trad in „Irene" als spr. op de heer R. A. den Ouden van den Haag met bovenstaand onderwerp. Na gemeenschappelijk zingen uit Psalm 42 en het lezen van* een gedeelte der H. Schrift ging de voorz. de heer Los voor in gebed. De heer den Ouden haalde allereerst de door den heer Van Lanschot in de le Kamer gebruikte woorden „sluit de gele deren" aan, zulks naar aanleiding van de bekende brochure van minister Colijn. Ma.w. zooals ook Troelstra het zei bij het ■uitbreken van den wereldoorlog al dat ln tijden van nood de nationale gedachte de nationale geschillen moet ovedheer- schen. De heer den Ouden bleek zich met deze gedachtengang wel te kunnen vereenigen mits o.a. de regeering niet met voorstel len kwam in strijd met de consientie voor bepaalde partijen, waarop hij nader in- ging.Uitvoerig stond spr. daarop stil by de volgens hem ongewenschte politiek van sommige partyen. Deze politieke partyen speculeeren op den nood der tijden en komen met allerlei beloften die onmogeiyk ln vervulling kunnen gaan. Dat deze partyen zullen groeien ten koste van de A.R.-party gelooft "spr. niet. want de leden dezer party stellen niet het stoffe- ïyk welzyn als het hoogste goed, doch zoeken eerst het Koninkrijk Gods. zy zul len evenwel ook niet by de pakken neer zitten en alles van de regeering verwach ten, maar maken het oude Geuzenlied: „Helpt U zelf, zoo helpt U God" tot het hunne. De spr. ging dan na welke beloften door andere partyen worden gedaan, en ging hierop uitvoerig in. De heer den Ouden besprak dan nog ln 't kort den toestand in eigen partij, waar- by hy aanspoorde kalm te blyven te mid den der grimmige golven. Met een „Sluit de gelederen" beëindigde hy zyn gloed volle toespraak, waarop een luid applaus volgde. Op verzoek van den voorz. sloot de heer den Ouden met dankgebed. o WADDINXVEEN By de te Gouda gehouden stierenkeu ring viel in de afd Oudere Stieren een 2den prys ten deel aan K. v. der Torren J.Czn. voor zyn stier Muurt Heridon. In de afd. éénjarige stieren verwierf Kees, fokker W. de Jong alhier een 3den prijs. IN FRUIT- EN BLOEMENTUIN. In den fruittuin kunnen nu de boomen en struiken nog zeer goed worden ge snoeid. Dit snoeien komt by de kroon- boomen hierop neer, dat gezorgd moet wor den, dat de boom niet te vol zit met dikke takken. By die exemplaren waaraan ln de laatste jaren niets ls gedaan, is dit ge- woonlyk het geval. Neem niet in één keer veel hout uit de kroon. Dit heeft meestal het ontstaan van nieuwe takken tenge volge. Het uitdunnen van verwaarloosde exemplaren moet over twee of drie jaren worden verdeeld. Een gevolg van een te dichte kroon ls ook het begroeien van de dikke takken en stammen met mos en groenen uitslag. Deze laatste worden radi caal verwijderd door den boom geheel te bespuiten of in te smeren met verdunde vruchtboomcarbolineum. De beste verdun ning is 1 dln. carbolineum en 13 dln. water. Wintereieren van luis en larven van ander ongedierte worden hierdoor tevens gedood. Na het snoeien de wonden Insmeren met verf of teer is aan te bevelen. Hetzelfde uitdunnen geldt voor de bes sen.. Ook deze struiken zyn gewoonhjk te dicht ln het hout. Ook by deze vruchtsoor ten is carbolineum gewenscht. Wanneer de knoppen uitloopen, zoodat de groene deelen zichtbaar worden, gebruike men geen vruchtboomcarbolineum meer. Van de frambozen wordt nu zoo spoedig mogelyk het oude hout uitgesneden en het nieuwe aangebonden. Aanbinden ln gebo gen houding is bevorderiyk voor het uit loopen van de oogen. Dit gewas wordt niet met carbolineum gespoten of met 5 °/o. Het hout is n.l. hol, bevat een pit en daarin dringt de vloeistof gemakkeiyk door. Door de later onder invloed van de zon ontstane dampen worden de 'jonge spruiten licht verbrand. Wie veel last heeft van wormpjes in dit gewas (we bedoelen de larven van den frambozenkever) doet goed de strui ken op een ander gedeelte over te plaatsen. Hierby worden de takken, welke dit jaar vrucht moeten geven tot de helft Inge sneden. De planten vormen dan nog flink vrucht en blyven niet zelden vrij van bovengenoemd lastig ongedierte. De pop pen hiervan overwinteren n.l. ln den grond onder en tusschen de struiken, uit welke poppen begin Mei de kevertjes weer voor den dag komen. Over een poeder, hetwelk tegen de kevertjes wordt aangewend schrij ven we de volgende maand. Aardbeien worden nu van dood blad ontdaan en gemest^ Hiervoor kan stalmest gebruikt, waarvan men een flink laagje voorzichtig tusschen de ryen ondiep onderspit. Gberuikt men kunstmest, dan zyn aan te bevelen 8 Kilo A.S.F.-korrels (12 x 10 x 18) per 100 vlerk. Meter. Na den oogst geven we nog 2 Kilo. Bovengenoemde kunstmest ls ln de meeste gevallen aan te bevelen voor vruchtboomen. De genoemde hoeveelheid per 100 vlerk. Meter grond. Op kalkarme gronden of styve, stugge tuinen kan hieraan nog 30 Kilo kalkmergel worden toegevoegd. Wie in den bloementuin In het a.s. sei zoen van snybloemen wil profiteeren. moet nu de noodige maatregelen nemen. Vele soorten éénjarige bloemplanten, welke ln Mei in den vollen grond kunnen worden gezaaid, kunnen op eenvoudige wyze wor den vervroegd. Hiertoe behooren vooral de enkel- en dubbelbloemige Asters, de Leeu webekken, Chrysanthemum segetum, één jarige zonnebloemen. Zinnia enkel en ge vuld bloemig, Scabiosa in vele kleuren, Afrikanen e.d. Deze bloemsoorten kunnen in deze maand in een broeikastje gezaaid of in kistjes in goeden grond ln de serre voor het raam geplaatst. De kistjes geregeld vochtig houden is noodig en met een glasruit dekken is aan te bevelen. Zoo lang het zaad nog niet is gekiemd worden de ruitjes met courantenpapier gedekt. Wanneer de plantjes elkaar hinderen wordt elk soort in afzonderlyke kistjes overgeplant op een afstand van pl.m. 4 cM. onderling. Geregeld vochtig gehouden, worden deze plantjes ln huls of in den bak verder gekweekt en eind April aan de bui tenlucht gewend, waarna buiten wordt ge plant. Het is niet aan te raden de grond, waar bovengenoemde gewassen moeten groeien flink met stalmest te mesten. Hier door ontstaat meestal een hoog gewas met veel blad en weinig bloem. Meestal kan met kunstmest worden volstaan: 5 a 6 ons A.S.F.-korrels (12 x 10 x 18i per 10 vlerk. Meter geeft voldoende resultaten. Dahlia's kunnen op deze manier gemak keiyk uit zaad gekweekt. Men krijgt uit zaad evenwel niet één bepaalde soort, maar bloemen van verschillende vorm, grootte en kleur. Ook de lage, zoo gewilde Mignon- Dahlia's, welke ln kleine tuinen op hun plaats zijn, kunnen op beschreven manier gekweekt. Als onderlinge afstand by het buitenplanten geldt de halve hoogte, welke de gewassen bereiken. Wie in den tuin vaste planten heeft staan, waarvan de bloemen elk jaar kleiner worden doet goed deze planten nu uit den grond te nemen en te scheuren. Nieuwe, jonge deelen worden weer geplant en oude verwyderd. De oude stoelen worden ver jongd en men krygt een gewas met veel greater en mooier gekleurde bloemen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw". Uitgesproken: R. A. Cazemier, bloemist, Dorpstraat 79, Aalsmeer; cur. mr. H. J. M. Tonino, Dam straat 23, Haarlem. Opgeheven: L. Borst Pzn.. winkelier, Hoogmade gem. Woubrugge; cur. mr. TJ. D. Schaper, Ra penburg 80, Leiden. A. Domburg, manufacturer, Goudsche Straatweg, Bodegraven gem. Zwammer- dam; cur. mr. Annle Thomsen, Noord- straat 4, Bodegraven. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) S—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7